Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Περί πνευματικών δικαιωμάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Μάιος 2020, 13:46

perseus έγραψε:
23 Μάιος 2020, 10:55
Αυτο μπορει να εφαρμοστεί παντου? Εγω ας πούμε σαν παρκαδορος να κοβω ενα κουστουμι σε καθε παρκαρισμενο αμάξι διοτι δεν το παρκαρει στα παρκιγκ?
Όχι. Δεν μπορεί να εφαρμοστεί παντού. Εφαρμόζεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που δεν είναι δυνατό να καταμετρηθούν πρακτικά οι χρήσεις. Γίνεται τιμολόγηση με βάση αντικειμενικά στοιχεία που αποτελούν ενδείξεις ποσότητας χρήσεων, όπως είδος καταστήματος, τετραγωνικά κλπ.
Hellegennes έγραψε: Η μουσική του ΔΕΝ χρειάζεται να ακούγεται ούτε σε ένα κατάστημα ούτε για ένα δευτερόλεπτο για να πληρωθεί.
Απάντηση
Οι δημιουργοί συνασπίζονται υπό το φορέα διαχείρισης δικαιωμάτων και διεκδικούν συγκεντρωτικά τα δικαιώματα χρήσης των έργων τους. Αυτό σημαίνει ότι για κάθε αναπαραγωγή οποιουδήποτε έργου, το οποίο βρίσκεται στη συγκεντρωτική λίστα έργων πνευματικής ιδιοκτησίας του φορέα, πληρώνεις αντίτιμο στο φορέα ο οποίος ανέλαβε να διεκδικεί για λογαριασμό των δημιουργών. Ο φορέας, στη συνέχεια αποδίδει τα ανάλογα στους καλλιτέχνες σύμφωνα με το καταστατικό του και τη συμφωνία με εκείνους. Αν είναι δίκαιο ή άδικο για τον καθένα από αυτούς είναι ένα δικό τους πρόβλημα, το οποίο οφείλουν να διευθετήσουν από τη δική τους πλευρά.

Αν ο Χατζηγιάννης επιλέγει να μοιραστεί τα έσοδα από τα δικαιώματα με τον κάθε Κραουνάκη ή αντίστροφα, και το πώς τα μοιράζοναι είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα που το λύνουν μεταξύ τους. Εσύ οφείλεις να πληρώνεις το αντίτιμο των δικαιωμάτων για τη δημόσια αναπαραγωγή, είτε τα κομμάτια που παίζεις είναι του Χατζηγιάννη, είτε του Κραουνάκη, είτε οποιουδήποτε άλλου μέλους του Φορέα.

Δεν πληρώνεις απευθείας το δημιουργό με το κομμάτι. Πληρώνεις για να έχεις συγκεντρωτική πρόσβαση στη λίστα των έργων των δημιουργών του κάθε Φορέα Διαχείρισης Δικαιωμάτων. Αρκεί να παίξεις έστω κι ένα κομμάτι της λίστας και να μην έχεις δηλώσει ότι θα χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά ελεύθερο ρεπερτόριο στο κατάστημά σου.

Περισσότερες λεπτομέρειες στον Ο.Π.Ι.
Όσο δεν το διαβάζεις θα στο κάνω copy paste...

Φαντάσου, αντίστοιχα, να συνασπιστούν όλοι οι δικηγόροι σε ενιαίο σύλλογο διαχείρισης, ο οποίος θα είναι υπεύθυνος για την τιμολόγηση των νομικών υπηρεσιών προς τρίτους. Αυτό θα σήμαινε ότι θα αρκούσε να ζητήσεις συμβουλή από έναν εξ αυτών, ώστε να πληρώσεις τον σύλλογο, ανεξάρτητα από το πως θα μοίραζε αργότερα τα χρήματα ο σύλλογος προς τα μέλη του.

Προσπαθώ με κάθε τρόπο να σου δείξω ότι από τη στιγμή που συνασπίστηκαν σε ενιαίο Φορέα διαχείρισης, δεν έχει σημασία ποιον από όλους ακούς και ποιο κομμάτι του. Αρκεί που ακούς έστω κι ένα από τη λίστα προστατευόμενων κομματιών.

Αποφασίζεις αν το κατάστημά σου θα εκθέτει σε τρίτους τραγούδια προστατευόμενων δικαιωμάτων ή όχι. Στην πρώτη περίπτωση μπαίνεις στον τιμοκατάλογο υπηρεσιών του φορέα διαχείρισης. Στην δεύτερη επικοινωνείς με τον ΟΠΙ για να ξεκαθαρίσετε τον τρόπο με τον οποίο θα εξασφαλίσεις ότι δεν θα γίνει χρήση προστατευόμενων έργων στο κατάστημά σου. Η αθέτηση της υπεύθυνης δήλωσης συνιστά αστικό και ποινικό αδίκημα, αφενός προς την πολιτεία κι αφετέρου προς τον φορέα τον οποίο παραπλάνησες για προσωπικό όφελος.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Μάιος 2020, 23:03

Ότι νάναι.
Πέστε ότι η Πρωτοψάλτη αγνόησε την ΑΕΠΙ ή ότι το θεώρησε φιλανθρωπικό και δεν έκανε δήλωση.
Το ξέρουμε ότι όλες οι εκτελέσεις τραγουδιών άμεσα ή έμμεσα συνδέονται με την ΑΕΠΙ. Δεν περιμένουμε τον "stavmanr" να μας κάνει μάθημα.
Το ερώτημα είναι περί τι ποσού πρόκειται.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 23 Μάιος 2020, 23:04

wooded glade έγραψε:
23 Μάιος 2020, 23:03
Ότι νάναι.
Πέστε ότι η Πρωτοψάλτη αγνόησε την ΑΕΠΙ ή ότι το θεώρησε φιλανθρωπικό και δεν έκανε δήλωση.
Το ξέρουμε ότι όλες οι εκτελέσεις τραγουδιών άμεσα ή έμμεσα συνδέονται με την ΑΕΠΙ. Δεν περιμένουμε τον "stavmanr" να μας κάνει μάθημα.
Το ερώτημα είναι περί τι ποσού πρόκειται.
:smt018
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Μάιος 2020, 23:28

Αγις έγραψε:
23 Μάιος 2020, 23:04
wooded glade έγραψε:
23 Μάιος 2020, 23:03
Ότι νάναι.
Πέστε ότι η Πρωτοψάλτη αγνόησε την ΑΕΠΙ ή ότι το θεώρησε φιλανθρωπικό και δεν έκανε δήλωση.
Το ξέρουμε ότι όλες οι εκτελέσεις τραγουδιών άμεσα ή έμμεσα συνδέονται με την ΑΕΠΙ. Δεν περιμένουμε τον "stavmanr" να μας κάνει μάθημα.
Το ερώτημα είναι περί τι ποσού πρόκειται.
:smt018
Τα έχουμε πει και αλλού,
Εμένα μου έκαναν ένσταση στο youtube για το "square dance" το τραγούδι που παίζει στο παρακάτω video:



Δεν ξέρω μήπως είναι και του 19ου αιώνος αυτό και δεν έχει κοπυράϊτ αλλά μου έκαναν ένσταση.
Τους είπα "ρε σεις σιγά την εκτέλεση, που διακόπτεται από τα λόγια του Σταυρίδη" και επίσης τους είπα "να το κατεβάσω αν επιμένετε αλλά θα μου χαλάσετε τη σειρά με τα ιπποδρομιακά video από τα οποία δεν έχω έσοδα βέβαια". Εκκρεμεί.

Όπως και να έχει το ερώτημα είναι το χρηματικό ποσό και κανένας από τους άσχετους δεν απαντάει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περί πνευματικών δικαιωμάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μάιος 2020, 23:53

stavmanr έγραψε:
23 Μάιος 2020, 13:46
perseus έγραψε:
23 Μάιος 2020, 10:55
Αυτο μπορει να εφαρμοστεί παντου? Εγω ας πούμε σαν παρκαδορος να κοβω ενα κουστουμι σε καθε παρκαρισμενο αμάξι διοτι δεν το παρκαρει στα παρκιγκ?
Όχι. Δεν μπορεί να εφαρμοστεί παντού. Εφαρμόζεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που δεν είναι δυνατό να καταμετρηθούν πρακτικά οι χρήσεις. Γίνεται τιμολόγηση με βάση αντικειμενικά στοιχεία που αποτελούν ενδείξεις ποσότητας χρήσεων, όπως είδος καταστήματος, τετραγωνικά κλπ.
Hellegennes έγραψε: Η μουσική του ΔΕΝ χρειάζεται να ακούγεται ούτε σε ένα κατάστημα ούτε για ένα δευτερόλεπτο για να πληρωθεί.
Απάντηση
ένα μάτσο μπούρδες

Δεν με νοιάζει, φιλενάδα, τι πιστεύεις. Το θέμα είναι ότι ο Κραουνάκης και ο κάθε Κραουνάκης πληρώνεται χωρίς να ακούγεται το έργο του.

Αν θέλει να τον πληρώνει ο Χατζηγιάννης, γιατί είναι συνάδελφοι, να τον πληρώνει απ' την δική του τσέπη, όχι απ' την δική μου.

Έτσι κι αλλιώς, ξαναλέω ότι δεν έχω δώσει ούτε μια δεκάρα κι ούτε πρόκειται. Παίζω μόνο μουσική που δεν εκπροσωπείται από κανέναν ελληνικό φορέα.

Εύχομαι δε, να πολλαπλασιαστεί η πειρατεία των έργων του Κραουνάκη και όλων όσων έχουν παρόμοια συμπεριφορά, μπας και αναγκαστούν να κάνουν καμμιά χρήσιμη δουλειά στην ζωή τους, αντί να είναι παράσιτα που περιμένουν να ζήσουν από δυο ώρες που έχουν εργαστεί για να βγάλουν μουσική πριν 20 χρόνια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 24 Μάιος 2020, 12:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Μάιος 2020, 12:08

Οι παραθέσεις σου έχουν πρόβλημα. Κάνε μια διόρθωση.

Medicine Man
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:38
Phorum.gr user: Medicine Man

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Medicine Man » 25 Μάιος 2020, 00:37

mao mao έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:07
hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:00
Πάντως απολύτως κανείς δεν μπαίνει σε κατάστημα λιανικής ή υπηρεσιών επειδή παίζει μουσική που του αρέσει. Μπαίνει για να ψωνίσει. Εξίσου κανείς δεν αποφεύγει μαγαζί που παίζει μουσική που δεν του αρέσει. Η μουσική που παίζει ή αν παίζει καθόλου παίζει ακριβώς 0 ρόλο στα έσοδα της επιχείρησης

Εγώ πιστεύω οτι βάζουν μουσική επειδή έχουν παρατηρήσει οτι αυξάνονται οι πωλήσεις. Ειδικά αν μιλάμε για μαγαζιά με ρούχα. Ξέρω οτι θα διαφωνήσεις.
Ακριβώς. Αυτά τα πράγματα είναι πλήρως μελετημένα. Είναι 100% ψυχολογία. Βάζουν τον αγοραστή στην ανάλογη διάθεση να ξοδέψει κάτι παραπάνω ή να νιώσει άνετα στο περιβάλλον του μαγαζιού.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 25 Μάιος 2020, 00:52

Medicine Man έγραψε:
25 Μάιος 2020, 00:37
mao mao έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:07
hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2020, 14:00
Πάντως απολύτως κανείς δεν μπαίνει σε κατάστημα λιανικής ή υπηρεσιών επειδή παίζει μουσική που του αρέσει. Μπαίνει για να ψωνίσει. Εξίσου κανείς δεν αποφεύγει μαγαζί που παίζει μουσική που δεν του αρέσει. Η μουσική που παίζει ή αν παίζει καθόλου παίζει ακριβώς 0 ρόλο στα έσοδα της επιχείρησης

Εγώ πιστεύω οτι βάζουν μουσική επειδή έχουν παρατηρήσει οτι αυξάνονται οι πωλήσεις. Ειδικά αν μιλάμε για μαγαζιά με ρούχα. Ξέρω οτι θα διαφωνήσεις.
Ακριβώς. Αυτά τα πράγματα είναι πλήρως μελετημένα. Είναι 100% ψυχολογία. Βάζουν τον αγοραστή στην ανάλογη διάθεση να ξοδέψει κάτι παραπάνω ή να νιώσει άνετα στο περιβάλλον του μαγαζιού.
Η μουσική που παίζουνε τα καταστήματα συντελεί στην διαμόρφωση του brand. Άλλη μουσική θα παίξει ένα κατάστημα που έχει έναν νεανικο κοινο κι άλλη μουσική θα παίξει ένα κατάστημα για πιο ώριμους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μάιος 2020, 01:19

Ας το ξαναπώ ότι τα μεγάλα καταστήματα παίζουν συνήθως μουσική που δεν εκπροσωπείται από εταιρείες και είναι πιο ουδέτερη, δηλαδή υφίσταται ως χαλί.

Φυσικά δεν είναι τίποτα σοβαρά μελετημένο. Η λογική πίσω από το ότι παίζει μουσική στα καταστήματα είναι «σε όλους αρέσει η μουσική». Δεν υπάρχουν σοβαρές μελέτες που να λένε ότι αυξάνονται οι πωλήσεις και φυσικά δεν υπάρχει και καμμιά θεωρία από πίσω που να στηρίζει λογικά κάτι τέτοιο.

Θα με ενδιέφερε βέβαια να διαβάσω υπό ποια θεωρία υπάρχει πιθανότητα η «σωστή» μουσική να σε κάνει να αγοράσεις πράγματα που δεν ήθελες να αγοράσεις ή η «λάθος» μουσική να σε κάνει να μην θες να αγοράσεις αυτά που πήγες να αγοράσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Medicine Man
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:38
Phorum.gr user: Medicine Man

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Medicine Man » 25 Μάιος 2020, 01:23

hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2020, 01:19
Ας το ξαναπώ ότι τα μεγάλα καταστήματα παίζουν συνήθως μουσική που δεν εκπροσωπείται από εταιρείες και είναι πιο ουδέτερη, δηλαδή υφίσταται ως χαλί.

Φυσικά δεν είναι τίποτα σοβαρά μελετημένο. Η λογική πίσω από το ότι παίζει μουσική στα καταστήματα είναι «σε όλους αρέσει η μουσική». Δεν υπάρχουν σοβαρές μελέτες που να λένε ότι αυξάνονται οι πωλήσεις και φυσικά δεν υπάρχει και καμμιά θεωρία από πίσω που να στηρίζει λογικά κάτι τέτοιο.

Θα με ενδιέφερε βέβαια να διαβάσω υπό ποια θεωρία υπάρχει πιθανότητα η «σωστή» μουσική να σε κάνει να αγοράσεις πράγματα που δεν ήθελες να αγοράσεις ή η «λάθος» μουσική να σε κάνει να μην θες να αγοράσεις αυτά που πήγες να αγοράσεις.
http://moodmixes.com/advice

Research has found that people move slower when slow tempo music is played.

A study conducted in two supermarkets found a massive increase in sales when slow tempo music was played:

"In this study the average gross sales increased from $12,112 for the fast tempo music to $16,740 for the slow tempo music. This is an average increase of 38%."
Furthermore:
"Customers moved slower when slow music was played, taking 128 seconds, and faster when fast music was played, taking 109 seconds."
The same effect has been observed in restaurants: clients tend to linger when the music is slow and soft.

If you run a fast-moving restaurant where you don't want people to linger, you could be better off playing loud, fast tempo music.

However, retail environments often prefer customers to stay longer in their stores, so slower, softer music is more appropriate.

A study found that customer spent 23% more money in a restaurant when slow music was played. Interestingly, most of the increase in spending came on the drinks bill (which grew by 51% on average), which is a high margin item in most restaurants.

Και άλλο σχετικό άρθρο...
https://www.audiosocket.com/blog/customer-behavior/

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Μάιος 2020, 01:54

Δεν υπάρχει καμιά απόδειξη πως η χρήση ενός κομματιού βοηθάει να ανεβεί η πώληση μιας ταινίας, αλλά οι παραγωγοί δεν γίνονται γύφτοι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μάιος 2020, 01:56

Medicine Man έγραψε:
25 Μάιος 2020, 01:23
hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2020, 01:19
Ας το ξαναπώ ότι τα μεγάλα καταστήματα παίζουν συνήθως μουσική που δεν εκπροσωπείται από εταιρείες και είναι πιο ουδέτερη, δηλαδή υφίσταται ως χαλί.

Φυσικά δεν είναι τίποτα σοβαρά μελετημένο. Η λογική πίσω από το ότι παίζει μουσική στα καταστήματα είναι «σε όλους αρέσει η μουσική». Δεν υπάρχουν σοβαρές μελέτες που να λένε ότι αυξάνονται οι πωλήσεις και φυσικά δεν υπάρχει και καμμιά θεωρία από πίσω που να στηρίζει λογικά κάτι τέτοιο.

Θα με ενδιέφερε βέβαια να διαβάσω υπό ποια θεωρία υπάρχει πιθανότητα η «σωστή» μουσική να σε κάνει να αγοράσεις πράγματα που δεν ήθελες να αγοράσεις ή η «λάθος» μουσική να σε κάνει να μην θες να αγοράσεις αυτά που πήγες να αγοράσεις.
http://moodmixes.com/advice

Research has found that people move slower when slow tempo music is played.

A study conducted in two supermarkets found a massive increase in sales when slow tempo music was played:

"In this study the average gross sales increased from $12,112 for the fast tempo music to $16,740 for the slow tempo music. This is an average increase of 38%."
Furthermore:
"Customers moved slower when slow music was played, taking 128 seconds, and faster when fast music was played, taking 109 seconds."
The same effect has been observed in restaurants: clients tend to linger when the music is slow and soft.

If you run a fast-moving restaurant where you don't want people to linger, you could be better off playing loud, fast tempo music.

However, retail environments often prefer customers to stay longer in their stores, so slower, softer music is more appropriate.

A study found that customer spent 23% more money in a restaurant when slow music was played. Interestingly, most of the increase in spending came on the drinks bill (which grew by 51% on average), which is a high margin item in most restaurants.

Και άλλο σχετικό άρθρο...
https://www.audiosocket.com/blog/customer-behavior/
Ναι, φανταζόμουν ότι όλο και κάποια μελέτη θα έλεγε τέτοιο πράγμα, αλλά μίλησα για σοβαρές μελέτες, ήτοι μεγάλης κλίμακας και όχι σε ένα setting. Ακόμη όμως κι αυτό που παραθέτεις είναι μελέτη που έλεγξε τρεις παραμέτρους: καθόλου μουσική, γρήγορη μουσική και αργή μουσική και κατέληξε σε δυο σημαντικά συμπεράσματα: α) οι καταναλωτές δεν φαινόταν να έχουν συναίσθηση τι μουσική παίζει και β) δεν υπήρχε διαφορά μεταξύ μη μουσικής και μουσικής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μάιος 2020, 01:58

Cavaliere έγραψε:
25 Μάιος 2020, 01:54
Δεν υπάρχει καμιά απόδειξη πως η χρήση ενός κομματιού βοηθάει να ανεβεί η πώληση μιας ταινίας, αλλά οι παραγωγοί δεν γίνονται γύφτοι.
Εσύ γιατί είσαι γιούφτος και δεν πληρώνεις δικαιώματα για τα ρούχα που φοράς σε παραστάσεις;


ΥΓ: οι Παραγωγοί είναι σούπερ γιούφτοι και προσπαθούν να πληρώσουν όσο λιγότερο είναι δυνατόν, αν γίνεται και καθόλου. Επίσης οι ταινίες σπάνια χρησιμοποιούν licenced μουσική, στο 99,99% των περιπτώσεων προσλαμβάνουν κάποιον να γράψει εκ νέου μουσική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μάιος 2020, 02:02

Και σοβαρά, τώρα, Cavaliere, γιατί γίνεσαι μαλάκας χωρίς λόγο. Για ποιον γαμημένο λόγο θεωρείς ότι θα πρέπει να παίρνει λεφτά ο κάθε πουτάνας γιος που ανήκει στην ΑΕΠΙ, επειδή ακούω εγώ π.χ. Rolling Stones από CD που αγόρασα; Για ποιον λόγο θα πρέπει να το πληρώσω ξανά και μάλιστα όχι στους Rolling Stones αλλά στον Σαββόπουλο, τον Μικρούτσικο, τον Φοίβο και όποιον άλλον;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 25 Μάιος 2020, 02:15

Αποκλείεται να παίξει σε μεγάλο κατάστημα το Rudolf the red nosed reindeer χωρίς royalties προς την ΑΕΠΙ, διότι το Rudolf the red nosed reindeer έχει κοπυράϊτς.
Στο youtube αν έχει έσοδα το κανάλι που το παίζει πρέπει να πληρώσει, αν δεν έχει τρώει ένσταση.
Ορίστε άλλη ένσταση που έφαγα εγώ, για ένα τραγούδι το οποίο μάλιστα υπάρχει σε 100+ κανάλια !



Κάποιο από αυτά τα κανάλια που παίζει το boer harms θα είναι το επίσημο των Dutch boys, με τα άλλα δεν ξέρω τι γίνεται, εγώ έφαγα ένσταση.
Το είχα ανεβάσει το 2008 και βασικά δεν είχα σκοπό να το ανεβάσω αλλά ένας Ολλανδός μου είπε "πάρε το δικό μου και κοίτα μήπως μπορείς να βελτιώσεις τον ήχο" και το ανέβασα.

Άρα σε όλες τις εκτελέσεις τραγουδιών πέφτει ΑΕΠΙ και το θέμα των αεπήδων και άλλων συμπαραμαρτούντων οργανισμών είναι βέβαια να τρέχουν και να μην φτάνουν για να τους βρουν όλους.

Δεν απαντάτε όμως στο κεντρικό ερώτημα της υποθέσως.
Ήταν αδήλωτη στην ΑΕΠΙ η συναυλία του δρόμου Πρωτοψάλτη-Μητσοτάκη ;
Σε κάθε περίπτωση περί τι ποσού ακριβώς πρόκειται ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών