Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μάιος 2020, 11:39

Ασέβαστος έγραψε:
30 Μάιος 2020, 08:03
hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2020, 15:41


Είναι 100% ανάλογο, γιατί τον μπογιατισμένο τοίχο τον έχω 365 μέρες τον χρόνο. Το έργο του δηλαδή. Ή θα αντιστοιχίσεις έργο με έργο ή εργασία με εργασία. Ο μπογιατζής εργάστηκε μια φορά, το ίδιο και ο Χ για να παράγει το Υ τραγούδι. Το έργο τους υφίσταται στον χώρο διαρκώς.

Δηλαδή είναι 100% ανάλογο.
100% αναλογο, ειναι να εχεις στον τοιχο μια αφισσα απο καποιο μεγαλο εργο τεχνης. ενα αντιγραφο δηλαδη του εργου, οπως ακριβως η μαγνητοφωνημενη μουσικη. πρεπει να πληρωνεται παγιως ο καλλιτεχνης;
Το έθεσα έτσι γιατί συνήθως σε μαγαζιά δεν υπάρχουν πίνακες ζωγραφικής, υπάρχει όμως εσωτερική διακόσμηση. Η οποία εσωτερική διακόσμηση να πούμε ότι παίζει αληθινό ρόλο στην προσέλκυση ή αποτροπή κόσμου να μπει στο μαγαζί. Δηλαδή ΕΧΕΙ αντίκτυπο στα έσοδα της επιχείρησης, σε αντίθεση με την μουσική που δεν έχει κανένα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 30 Μάιος 2020, 16:08

Απαγορεύει κάποιος τον μπογιατζή ή τον διακοσμητή να κατοχυρώσει το έργο του και να ζητά πνευματικά δικαιώματα;

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 30 Μάιος 2020, 18:44

Ασέβαστος έγραψε:
22 Μάιος 2020, 20:04


η σωστη αναλογια θα ηταν τα καφενεια που εχουν νοβα, να πληρωνουν πολλαπλασια απο οτι οι ιδιωτες, γιατι βλεπουν την τηλεοραση ολοι οι πελατες, και γιατι ειναι επιχειρησεις και κονομανε.
Mα προφανώς πληρώνουν πολλαπλάσια από τους ιδιώτες.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μάιος 2020, 23:27

nrg έγραψε:
30 Μάιος 2020, 16:08
Απαγορεύει κάποιος τον μπογιατζή ή τον διακοσμητή να κατοχυρώσει το έργο του και να ζητά πνευματικά δικαιώματα;
Ναι. Δεν υφίσταται τέτοιο νομικό πλαίσιο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29392
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 30 Μάιος 2020, 23:44

hellegennes έγραψε:
30 Μάιος 2020, 23:27
nrg έγραψε:
30 Μάιος 2020, 16:08
Απαγορεύει κάποιος τον μπογιατζή ή τον διακοσμητή να κατοχυρώσει το έργο του και να ζητά πνευματικά δικαιώματα;
Ναι. Δεν υφίσταται τέτοιο νομικό πλαίσιο.
πάντως και οι συγγραφείς έχουν δικαιώματα επί των πωλήσεων, των μεταφορών στο σινεμά κλπ. Δεν πληρώνονται άπαξ ένα ποσό και τέλος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Μάιος 2020, 00:00

Otto Weininger έγραψε:
30 Μάιος 2020, 23:44
hellegennes έγραψε:
30 Μάιος 2020, 23:27
nrg έγραψε:
30 Μάιος 2020, 16:08
Απαγορεύει κάποιος τον μπογιατζή ή τον διακοσμητή να κατοχυρώσει το έργο του και να ζητά πνευματικά δικαιώματα;
Ναι. Δεν υφίσταται τέτοιο νομικό πλαίσιο.
πάντως και οι συγγραφείς έχουν δικαιώματα επί των πωλήσεων, των μεταφορών στο σινεμά κλπ. Δεν πληρώνονται άπαξ ένα ποσό και τέλος.
Ούτε εκεί υπάρχει νομικό πλαίσιο. Οι συγγραφείς έχουν ό,τι δικαιώματα τούς δώσει ο εκδότης. Συνεχίζουν να έχουν δικαίωμα σε περίπτωση μεταφοράς σε άλλο μέσο, επίσης με ό,τι θέλει να τους δώσει αυτός που το μεταφέρει. Δηλαδή ο εκδότης μπορεί να πει «δώσε μου 100 ευρώ και το εκδίδω» χωρίς να έχεις δικαιώματα επί των πωλήσεων. Ή μπορεί να πει «σου δίνω το 0,1% των πωλήσεων» ή «σου δίνω το 10% των πωλήσεων μετά το 1000στό αντίτυπο». Θεωρητικά δηλαδή οι συγγραφείς έχουν τα πνευματικά δικαιώματα, αλλά την τιμή την καθορίζει ο αγοραστής ή εκμεταλλευτής των δικαιωμάτων.

Εάν κάποιος θέλει να μεταφέρει στην τηλεόραση ή στον κινηματογράφο ή σε οποιοδήποτε άλλο μέσο το συγγραφικό έργο σου, έχεις την δυνατότητα διαπραγμάτευσης των δικαιωμάτων σου ανεξάρτητα από τον εκδότη, γιατί διατηρείς την πατρότητα του έργου. Αλλά ισχύουν τα ίδια πράγματα. Δηλαδή το τι θα πάρεις το καθορίζει ο παραγωγός, όχι η νομοθεσία. Και φυσικά δεν υπάρχει «θα πάρω δικαιώματα επί των πωλήσεων», συνήθως είναι ένα φλατ ποσό εξαγοράς. Πρέπει να είσαι σούπερ ουάο όνομα για να έχεις την διαπραγματευτική ισχύ να ζητήσεις ποσοστά (βλέπε Ρόουλινγκ και Χάρι Πότερ).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 31 Μάιος 2020, 01:37

hellegennes έγραψε:
30 Μάιος 2020, 23:27
nrg έγραψε:
30 Μάιος 2020, 16:08
Απαγορεύει κάποιος τον μπογιατζή ή τον διακοσμητή να κατοχυρώσει το έργο του και να ζητά πνευματικά δικαιώματα;
Ναι. Δεν υφίσταται τέτοιο νομικό πλαίσιο.
Ας δημιουργηθεί νέο νομικό πλαίσιο.
Φαντάζομαι ότι παλαιότερα δεν υπήρχαν πνευματικά δικαιώματα στα τραγούδια.

Νομίζω ότι οι τραγουδιστές (και άλλοι κλάδοι) με κάποιον τρόπο το πάλεψαν και κατάφεραν αυτό που κατάφεραν.
Ας τους μιμηθούν και άλλοι... :102:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Μάιος 2020, 01:51

Μέχρι να διεκδικήσουμε λοιπόν να πληρώνει ο ένας τον άλλον γιατί με κάποιον τρόπο χρησιμοποιεί ο ένας την δουλειά του άλλου για να βγάλει χρήματα, τα ΑΕΠΙστικα θα θεωρούνται παρασιτισμός, γιατί είναι η μοναδική ομάδα που απολαμβάνει το προνόμιο να παίρνει για πάντα μερίδιο από τα κέρδη των άλλων για μια δουλειά που έκανε μια φορά μόνο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 31 Μάιος 2020, 01:54

nrg έγραψε:
31 Μάιος 2020, 01:37
hellegennes έγραψε:
30 Μάιος 2020, 23:27
nrg έγραψε:
30 Μάιος 2020, 16:08
Απαγορεύει κάποιος τον μπογιατζή ή τον διακοσμητή να κατοχυρώσει το έργο του και να ζητά πνευματικά δικαιώματα;
Ναι. Δεν υφίσταται τέτοιο νομικό πλαίσιο.
Ας δημιουργηθεί νέο νομικό πλαίσιο.
Φαντάζομαι ότι παλαιότερα δεν υπήρχαν πνευματικά δικαιώματα στα τραγούδια.

Νομίζω ότι οι τραγουδιστές (και άλλοι κλάδοι) με κάποιον τρόπο το πάλεψαν και κατάφεραν αυτό που κατάφεραν.
Ας τους μιμηθούν και άλλοι... :102:
απο την αρχη της δισκογραφιας υπηρχαν πνευματικα δικαιωματα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 31 Μάιος 2020, 02:58

hellegennes έγραψε:
31 Μάιος 2020, 01:51
Μέχρι να διεκδικήσουμε λοιπόν να πληρώνει ο ένας τον άλλον γιατί με κάποιον τρόπο χρησιμοποιεί ο ένας την δουλειά του άλλου για να βγάλει χρήματα, τα ΑΕΠΙστικα θα θεωρούνται παρασιτισμός, γιατί είναι η μοναδική ομάδα που απολαμβάνει το προνόμιο να παίρνει για πάντα μερίδιο από τα κέρδη των άλλων για μια δουλειά που έκανε μια φορά μόνο.
Το κάνουμε ήδη. Ονομάζεται "πατέντα"
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF ... E%AF%CE%B1
Το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας χορηγεί στον κάτοχό του το αποκλειστικό δικαίωμα να χρησιμοποιεί και να εκμεταλλεύεται την περιγραφόμενη σε αυτό εφεύρεση για 20 χρόνια. Σε αντίθεση με την πνευματική ιδιοκτησία, το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας δεν προστατεύει μόνο την υλική αποτύπωση της ιδέας, αλλά και την ίδια την ιδέα. Η προστασία είναι με άλλα λόγια πολύ ευρύτερη. Προστατεύεται η συγκεκριμένη μέθοδος επίλυσης του τεχνικού προβλήματος ή η συγκεκριμένη ουσία από οποιαδήποτε εμπορική χρήση χωρίς άδεια. Η προστασία αυτή μάλιστα επεκτείνεται και με βάση τη θεωρία των ισοδυνάμων λύσεων (doctrine of equivalents, Äquivalenzlehre): δεν επιτρέπεται ούτε η χρήση παραπλήσιων ισοδυνάμων με την εφεύρεση μεθόδων ή ουσιών. Αν το ίδιο αποτέλεσμα επιτυγχάνεται με τον ίδιο στην ουσία τρόπο, απλά με μια μικρή μη ουσιώδη παραλλαγή, το αποτέλεσμα αυτό θεωρείται ότι είναι ισοδύναμο και ότι προσβάλλει το αποκλειστικό δικαίωμα του κατόχου του διπλώματος ευρεσιτεχνίας.

Επειδή προστατεύεται η ιδέα και όχι μόνο η αποτύπωση, το δικαίωμα στην ευρεσιτεχνία προσβάλλεται και από κάθε ανεξάρτητη εφεύρεση της ίδιας λύσης ακόμη και χωρίς γνώση της κατοχυρωμένης εφεύρεσης. Αν κάποιος εφεύρει κατά τύχη την ίδια μέθοδο, ανεξάρτητα από τον κάτοχο του διπλώματος, πάλι δεν επιτρέπεται να τη χρησιμοποιήσει χωρίς άδεια του κατόχου του διπλώματος. Μια διαφορα ανάμεσα στις νομοθεσίες υπάρχει στην περίπτωση που η ίδια εφεύρεση είχε γίνει από άλλον πριν την κατοχύρωσή της από τον τωρινό κάτοχο του διπλώματος. Στις ΗΠΑ ισχύει το σύστημα first to invent : αν αποδειχθεί ότι ο άλλος εφευρέτης την είχε εφεύρει νωρίτερα, μπορεί να διεκδικήσει αυτός το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας. Στην Ευρώπη ισχύει το σύστημα first to file: πάντα προστατεύεται ο πρώτος που κατέθεσε αίτηση για χορήγηση διπλώματος, ακόμη κι αν άλλος εφευρέτης είχε εφεύρει το ίδιο νωρίτερα. Αλλά απο 16-3-2013 ισχυει και στις ΗΠΑ το σύστημα «first to file».
Οι καλλιτέχνες δημιουργοί σε πείραξαν...

Οποιοσδήποτε στον κόσμο δημιουργήσει νέο είδος μπογιάς, νέο εργαλείο μπογιάς, νέο τρόπο εφαρμογής της μπογιάς κλπ, κατοχυρώνει εφόσον το θέλει την πατέντα για να αποκτήσει τα δικαιώματα αυτής.
Μία γνωστή πατέντα που χρησιμοποιεί καθένας αυτή τη στιγμή για να διαβάζει και να γράφει στο φόρουμ ονομάζεται Microsoft Windows. Για να χρησιμοποιήσει κανείς Windows δεν αρκεί να έχει το CD με το υλικό αλλά την άδεια χρήσης, δηλαδή το δικαίωμα εκμετάλλευσης. Έτσι, όπως και με τα τραγούδια, έτσι και με τα windows αν σε τσακώσουν στη δουλειά να τα χρησιμοποιείς χωρίς άδεια, πλερώνεις το τριχωτό της κεφαλής...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 31 Μάιος 2020, 03:04, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Μάιος 2020, 03:03

Υπάρχει καμμιά περίπτωση να μην λες πράγματα ολωσδιόλου άσχετα με την συζήτηση και να νομίζεις ότι απαντάς;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 31 Μάιος 2020, 03:25

nrg έγραψε:
30 Μάιος 2020, 16:08
Απαγορεύει κάποιος τον μπογιατζή ή τον διακοσμητή να κατοχυρώσει το έργο του και να ζητά πνευματικά δικαιώματα;
Ναι. Καταρχήν χρησιμοποιούν υλικά και δομές του ΔΙΚΟΥ σου χώρου για την παραγωγή του έργου τους.
Μην πέφτεις στις πνευματικές λακούβες του hellegennes.

Αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να βρουν και να κατοχυρώσουν νέο υλικό βαφής, νέο τρόπο εφαρμογής κλπ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Μάιος 2020, 03:28

Το ίδιο συμβαίνει και με την μουσική. Η αναπαραγωγή του έργου τους χρησιμοποιεί υλικά και δομές του δικού μου χώρου. Το δε έργο τους διαφημίζεται από το άκουσμά του στον χώρο μου, δηλαδή κερδίζουν ούτως ή άλλως.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 31 Μάιος 2020, 03:29

hellegennes έγραψε:
30 Μάιος 2020, 11:39
Δηλαδή ΕΧΕΙ αντίκτυπο στα έσοδα της επιχείρησης, σε αντίθεση με την μουσική που δεν έχει κανένα.
Για όποιον δεν έχει κανένα αντίκτυπο στα έσοδα, ας μην τα χρησιμοποιεί. Δεν είναι υποχρεωτικό. Έχει την ευφυΐα να καταλάβει πότε δεν χρειάζεται κάτι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Μάιος 2020, 03:31

Πολλά πράγματα δεν έχουν αντίκτυπο στα έσοδα της επιχείρησης αλλά υπάρχουν για άλλους λόγους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών