DIY όνειρα

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25937
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 31 Μάιος 2020, 16:38

αντιγραφη το κλασσικο κουτι + θεσεις υλικων απο το Tivoli model one κ φυσικα με ξυλο
τπτ δεν ειναι τυχαιο στις κατασκευες αυτες - καμια διασταση - υλικο κλπ
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Μάιος 2020, 16:49

Αγις έγραψε:
31 Μάιος 2020, 16:38
αντιγραφη το κλασσικο κουτι + θεσεις υλικων απο το Tivoli model one κ φυσικα με ξυλο
τπτ δεν ειναι τυχαιο στις κατασκευες αυτες - καμια διασταση - υλικο κλπ
Το έχω στην κουζίνα, γαμάει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 31 Μάιος 2020, 16:53

kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 14:58
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 14:46
kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 14:39
Mitre box; Τι είπες τώρα; Υπάρχει τέτοιο πράγμα;
Τα υπόλοιπα τα ξέρω πάνω κάτω. Το θέμα είναι που τα βρίσκω. Που να τραβιέμαι σε πράκτικερ κλπ, είναι μακριά.
Για την ώρα έχω χαθεί στο google και σε e-shops.
Οι μισοί άνθρωποι έχουν πρόβλημα να πληρώσουν στο ίντερνετ και ψωνίζουν μόνο από μαγαζιά, οι άλλοι μισοί έχουν πρόβλημα να σηκωθούν απ'τον καναπέ και να πάνε στο μαγαζί και ψωνίζουν μόνο απ'το ίντερνετ. Νόμιζα ότι είσαι απ'τους πρώτους, τελικά είσαι απ'τους δεύτερους :lol:
Πιό φτηνά θα βρεις online παρά στο πράκτικερ.

mitre box
Εικόνα

αν δώσεις πάνω από 10 ευρώ έχεις κάνει μαλακία. Αν δε βαριέσαι το φτιάχνεις και μόνος σου.
Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάω σε ένα σοβαρό μαγαζί να τα πάρω όλα μαζί και να τα δω από κοντά πριν τα πάρω. Αλλά μένω επαρχία, όπου και δεν βρίσκεις τίποτα και επίσης είναι πανάκριβα (ε, εντάξει με πιάνει λίγο το κλασσικό σύνδρομο "ναι αλλά στο ίντερνετ το είδα 5 ευρώ φθηνότερο")

Και δεν μου λες κάτι σχετικό. Εκείνα τα ρυθμιζόμενα ποτηροτρύπανα κάνουν δουλειά ή θα έχω κάνα ατύχημα;

Εικόνα
Ένα τέτοιο mitre box, πολύ απλό πωλείται νομίζω και στην ΙΚΕΑ. Αν βολεύει, δεν ξέρω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25937
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 31 Μάιος 2020, 16:55

sys3x έγραψε:
31 Μάιος 2020, 16:49
Αγις έγραψε:
31 Μάιος 2020, 16:38
αντιγραφη το κλασσικο κουτι + θεσεις υλικων απο το Tivoli model one κ φυσικα με ξυλο
τπτ δεν ειναι τυχαιο στις κατασκευες αυτες - καμια διασταση - υλικο κλπ
Το έχω στην κουζίνα, γαμάει.
:smt023

Αγις = εγγυηση :8)
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Μάιος 2020, 16:58

Αγις έγραψε:
31 Μάιος 2020, 16:55
sys3x έγραψε:
31 Μάιος 2020, 16:49
Αγις έγραψε:
31 Μάιος 2020, 16:38
αντιγραφη το κλασσικο κουτι + θεσεις υλικων απο το Tivoli model one κ φυσικα με ξυλο
τπτ δεν ειναι τυχαιο στις κατασκευες αυτες - καμια διασταση - υλικο κλπ
Το έχω στην κουζίνα, γαμάει.
:smt023

Αγις = εγγυηση :8)
Μου το έκανε δώρο ένας φίλος ψυγείατρος (δεν τα ήξερα τα τιβόλι), με λέει δώρο από μένα (γιατί ξέρει τι κόλλημα έχω με τον ήχο) το ανοίγω λέω τι μαλακία είναι αυτή;
Το βάζω στην πρίζα.
:o

Μετά από 5 λεπτά κατάλαβα.
:D

*φαν φακτ, είναι απίστευτα καλό για να κάνεις Α/Β τις μίξεις σου σε οποιοδήποτε σημείο, ακόμη και στο τελικό του μάστερινγκ, με έχει βοηθήσει - σώσει αρκετές φορές.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10105
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Μάιος 2020, 17:32

waldorf έγραψε:
31 Μάιος 2020, 16:31
Το ηχείο,αν δεν κάνω λάθος,έχει ικανή πατούρα για να καλύψει την όποια ατέλεια.
Και με μιά σέγα χειρός (σαν αυτές που κάναμε ξυλοκοπτική στο δημοτικό) μιά χαρά δουλειά θα γίνει σε κόντρα πλακέ πχ 8 mm.
Mην βάλεις χαρτόνι,πάλεψέ το για κάτι ένα κλικ καλύτερο.Πάρε hardboard πχ.Και με κοπίδι το φέρνεις.
Οκ κι εγώ τρελαίνομαι με τα εργαστήρια που βλέπω στο youtube των 15k euro,αλλά στην πραγματικότητα αυτά που παλεύουμε-παρουσιάζουμε εδώ μιά χαρά μπορούν να γίνουν σε εργαστήρια των 100 euro.
τι 15... τόσα έχω δώσει εγώ, και θεωρείται μινιατούρα
όταν το έχτιζα και είχε έρθει ο κολλητός μου να με βοηθήσει, μου λέει και τι θα φτιάχνεις εδώ; λέγκο; :smt076
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10105
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Μάιος 2020, 17:35

πάντως δε νομίζω το χαρτί και το χάρντμπορντ να βγάζει ήχο της προκοπής... ηχείο είναι, θέλει πυκνότητα. Ή καλής ποιότητας κόντρα πλακέ ή συμπαγές ξύλο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4484
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 31 Μάιος 2020, 18:34

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 17:35
πάντως δε νομίζω το χαρτί και το χάρντμπορντ να βγάζει ήχο της προκοπής... ηχείο είναι, θέλει πυκνότητα. Ή καλής ποιότητας κόντρα πλακέ ή συμπαγές ξύλο.
Αυτός είναι όντως ένας σοβαρός λόγος να καταλήξω στο ξύλο.
Ρε μπελά που βρήκα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10105
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Μάιος 2020, 18:37

kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 18:34
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 17:35
πάντως δε νομίζω το χαρτί και το χάρντμπορντ να βγάζει ήχο της προκοπής... ηχείο είναι, θέλει πυκνότητα. Ή καλής ποιότητας κόντρα πλακέ ή συμπαγές ξύλο.
Αυτός είναι όντως ένας σοβαρός λόγος να καταλήξω στο ξύλο.
Ρε μπελά που βρήκα.
να σου πω δεν πας να τ'αγοράσεις το ηχείο να τελειώνεις :lol:
δε σε βλέπω ορεξάτο
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4484
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 31 Μάιος 2020, 18:39

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 18:37
kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 18:34
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 17:35
πάντως δε νομίζω το χαρτί και το χάρντμπορντ να βγάζει ήχο της προκοπής... ηχείο είναι, θέλει πυκνότητα. Ή καλής ποιότητας κόντρα πλακέ ή συμπαγές ξύλο.
Αυτός είναι όντως ένας σοβαρός λόγος να καταλήξω στο ξύλο.
Ρε μπελά που βρήκα.
να σου πω δεν πας να τ'αγοράσεις το ηχείο να τελειώνεις :lol:
δε σε βλέπω ορεξάτο
Ή αυτό ή να κάνω 4-5 ηχεία να αποσβέσω τα υλικά και τα εργαλεία. Είπα αρχικά να κάνω κάτι οικονομικό για το μπαλκόνι.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10105
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Μάιος 2020, 18:41

sys3x έγραψε:
31 Μάιος 2020, 16:58
Μου το έκανε δώρο ένας φίλος ψυγείατρος
:smt005:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10105
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Μάιος 2020, 18:57

kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 18:39
Ή αυτό ή να κάνω 4-5 ηχεία να αποσβέσω τα υλικά και τα εργαλεία.
έχεις να τα πουλήσεις; θα τα πάρει κανένας;

εγώ έχω αυτό, το οποίο είναι η βίβλος
Εικόνα

Το διάβασα το βιβλίο. Εχω εργαλεία, υλικά και γνώσεις και για ξύλο και για δέρμα. Και να σου πώ την αλήθεια και η ξυλουργική και η δερματοτεχνία στα ηχεία είναι τίποτα έτσι; για πλάκα, σε μια ώρα στο βγάζω. Η συνδεσμολογία στα ηλεκτρονικά είναι επίσης τίποτα δύσκολο, και υπάρχουν και ένα σωρό έτοιμα κιτ.

Ο ήχος όμως... εκεί είναι όλη η μαγκιά. Αν διαβάσεις το βιβλίο, ο ήχος είναι μυστήριο πράγμα. Φτιάχνεις ένα κάτι που βγάζει ήχο, από ηχείο έως μπουζούκι και παίζει φοβερά, μετά πας και φτιάχνεις το ακριβώς ολόϊδιο και ακούγεται σκατά, και δεν ξέρεις γιατί. Γιατί έπεσες σε μυστήριο ξύλο ξέρω γω, γιατί το τάδε καλώδιο, ή τάδε ένωση, τρέχα γύρευε. Ακόμα και για να τεστάρεις ηχείο είναι τέχνη. Υπάρχουν δοκιμασμένες συνταγές και τις βρίσκεις, λίγο να πας να χωθείς στο avforum θα βρεις σχεδιαγράμματα, ή μπορεί ξέρω γω να σου ζητήσει κάποιος κανα δεκάρικο. Αλλά δεν πουλιούνται εύκολα, κι αυτοί που δίνουν σοβαρά λεφτά για ηχεία είναι και οι ίδιοι μυστήριοι, λίγο να σου'χει φύγει ο ήχος το πιάνουν αμέσως.

Φτιάξτο ρε παιδί μου για σένα, να μας πεις και μας αν σου βγήκε. Τα εργαλεία μην τα κλαις, εργαλεία είναι, κάπου θα σου ξαναχρειαστούν.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25937
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 31 Μάιος 2020, 19:03

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 18:57
kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 18:39
Ή αυτό ή να κάνω 4-5 ηχεία να αποσβέσω τα υλικά και τα εργαλεία.
έχεις να τα πουλήσεις; θα τα πάρει κανένας;

εγώ έχω αυτό, το οποίο είναι η βίβλος
Εικόνα

Το διάβασα το βιβλίο. Εχω εργαλεία, υλικά και γνώσεις και για ξύλο και για δέρμα. Και να σου πώ την αλήθεια και η ξυλουργική και η δερματοτεχνία στα ηχεία είναι τίποτα έτσι; για πλάκα, σε μια ώρα στο βγάζω. Η συνδεσμολογία στα ηλεκτρονικά είναι επίσης τίποτα δύσκολο, και υπάρχουν και ένα σωρό έτοιμα κιτ.

Ο ήχος όμως... εκεί είναι όλη η μαγκιά. Αν διαβάσεις το βιβλίο, ο ήχος είναι μυστήριο πράγμα. Φτιάχνεις ένα κάτι που βγάζει ήχο, από ηχείο έως μπουζούκι και παίζει φοβερά, μετά πας και φτιάχνεις το ακριβώς ολόϊδιο και ακούγεται σκατά, και δεν ξέρεις γιατί. Γιατί έπεσες σε μυστήριο ξύλο ξέρω γω, γιατί το τάδε καλώδιο, ή τάδε ένωση, τρέχα γύρευε. Ακόμα και για να τεστάρεις ηχείο είναι τέχνη. Υπάρχουν δοκιμασμένες συνταγές και τις βρίσκεις, λίγο να πας να χωθείς στο avforum θα βρεις σχεδιαγράμματα, ή μπορεί ξέρω γω να σου ζητήσει κάποιος κανα δεκάρικο ξερω γω. Αλλά δεν πουλιούνται εύκολα, κι αυτοί που δίνουν σοβαρά λεφτά για ηχεία είναι και οι ίδιοι μυστήριοι, λίγο να σου'χει φύγει ο ήχος το πιάνουν αμέσως.

Φτιάξτο ρε παιδί μου για σένα, να μας πεις και μας αν σου βγήκε. Τα εργαλεία μην τα κλαις, εργαλεία είναι, κάπου θα σου ξαναχρειαστούν.
μυθολογιες
ολα εξηγουνται κ ολα γινονται
το γιατι συνεχιζεται ιδιως στα μπουζουκοειδη + ρεμπετοκιθαρες η ιστορια ειναι πασιφανες .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4484
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 31 Μάιος 2020, 19:07

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 18:57
kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 18:39
Ή αυτό ή να κάνω 4-5 ηχεία να αποσβέσω τα υλικά και τα εργαλεία.
έχεις να τα πουλήσεις; θα τα πάρει κανένας;

εγώ έχω αυτό, το οποίο είναι η βίβλος
Εικόνα

Το διάβασα το βιβλίο. Εχω εργαλεία, υλικά και γνώσεις και για ξύλο και για δέρμα. Και να σου πώ την αλήθεια και η ξυλουργική και η δερματοτεχνία στα ηχεία είναι τίποτα έτσι; για πλάκα, σε μια ώρα στο βγάζω. Η συνδεσμολογία στα ηλεκτρονικά είναι επίσης τίποτα δύσκολο, και υπάρχουν και ένα σωρό έτοιμα κιτ.

Ο ήχος όμως... εκεί είναι όλη η μαγκιά. Αν διαβάσεις το βιβλίο, ο ήχος είναι μυστήριο πράγμα. Φτιάχνεις ένα κάτι που βγάζει ήχο, από ηχείο έως μπουζούκι και παίζει φοβερά, μετά πας και φτιάχνεις το ακριβώς ολόϊδιο και ακούγεται σκατά, και δεν ξέρεις γιατί. Γιατί έπεσες σε μυστήριο ξύλο ξέρω γω, γιατί το τάδε καλώδιο, ή τάδε ένωση, τρέχα γύρευε. Ακόμα και για να τεστάρεις ηχείο είναι τέχνη. Υπάρχουν δοκιμασμένες συνταγές και τις βρίσκεις, λίγο να πας να χωθείς στο avforum θα βρεις σχεδιαγράμματα, ή μπορεί ξέρω γω να σου ζητήσει κάποιος κανα δεκάρικο ξερω γω. Αλλά δεν πουλιούνται εύκολα, κι αυτοί που δίνουν σοβαρά λεφτά για ηχεία είναι και οι ίδιοι μυστήριοι, λίγο να σου'χει φύγει ο ήχος το πιάνουν αμέσως.

Φτιάξτο ρε παιδί μου για σένα, να μας πεις και μας αν σου βγήκε. Τα εργαλεία μην τα κλαις, εργαλεία είναι, κάπου θα σου ξαναχρειαστούν.
Α καλά, το πας πολύ μακριά το θέμα. Το έχω υπόψη μου ότι μπορεί να ακούγεται χάλια, αλλά εντάξει, θα είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από κάτι πλαστικά κινέζικα ηχεία που έχω στη βεράντα. Η αλήθεια είναι, ότι όλα αυτά ξεκινησαν όταν έβαλα στο μάτι κάτι edifier ηχεία αυτοενισχυόμενα, και μετά λέω, δεν φτιάχνω εγώ κανένα, να έχει και bluetooth; Αν πετύχει, σκοπεύω να φτιάξω κανένα και για δώρο σε φίλους.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10105
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Μάιος 2020, 19:14

Αγις έγραψε:
31 Μάιος 2020, 19:03
μυθολογιες
ολα εξηγουνται κ ολα γινονται
το γιατι συνεχιζεται ιδιως στα μπουζουκοειδη + ρεμπετοκιθαρες η ιστορια ειναι πασιφανες .
δεν ξέρω πως τους λέμε στα ελληνικά, εδώ αυτούς που φτιάχνουν όργανα τους λένε λούθιερ. Ξέρεις κανέναν; Εγώ ξέρω.
3 φτιάχνουν 2 πετάνε.

Όλα εξηγούνται, ο ήχος είναι επιστήμη και ακολουθεί νόμους της φυσικής, δεν είναι μάγια.
Στην πράξη όμως η ακρίβεια που απαιτεί είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί, και αν αλλάξεις οτιδήποτε (που όταν βγάζεις δικά σου σχέδια ή κάνεις διορθώσεις πάντα κάτι πρέπει να αλλάξεις ή να προσθαφαιρέσεις) το αποτέλεσμα είναι απρόβλεπτο γιατί ο ήχος είναι περίπλοκο πράμα. Του βάζεις υλικό για να τον σταματήσεις και να τον διοχετεύσεις αλλού, και ο ήχος μετατρέπεται από κύμα σε δόνηση, διαπερνάει το υλικό σου, και βγαίνει απ'την άλλη μεριά σαν κύμα πάλι.

Θα σου πώ το πιό απλό: έχεις δει ηχομονωμένο κουτί; Απλό πράμα ρε παιδί μου, να σταματάει τον ήχο, πόσο δύσκολο μπορεί να είναι. Ξέρω γω ένα σπιτικό στούντιο ηχογράφησης 2X2. Γκούγκλαρε Vocal booth να δεις τι απαιτεί και πόσο κάνει.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών