DIY όνειρα

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 31 Μάιος 2020, 19:27

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 19:14
Αγις έγραψε:
31 Μάιος 2020, 19:03
μυθολογιες
ολα εξηγουνται κ ολα γινονται
το γιατι συνεχιζεται ιδιως στα μπουζουκοειδη + ρεμπετοκιθαρες η ιστορια ειναι πασιφανες .
δεν ξέρω πως τους λέμε στα ελληνικά, εδώ αυτούς που φτιάχνουν όργανα τους λένε λούθιερ. Ξέρεις κανέναν; Εγώ ξέρω.
3 φτιάχνουν 2 πετάνε.

Όλα εξηγούνται, ο ήχος είναι επιστήμη και ακολουθεί νόμους της φυσικής, δεν είναι μάγια.
Στην πράξη όμως η ακρίβεια που απαιτεί είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί, και αν αλλάξεις οτιδήποτε (που όταν βγάζεις δικά σου σχέδια ή κάνεις διορθώσεις πάντα κάτι πρέπει να αλλάξεις ή να προσθαφαιρέσεις) το αποτέλεσμα είναι απρόβλεπτο γιατί ο ήχος είναι περίπλοκο πράμα.

Θα σου πώ το πιό απλό: έχεις δει ηχομονωτικό κουτί; Απλό πράμα ρε παιδί μου, να σταματάει τον ήχο, πόσο δύσκολο μπορεί να είναι. Ξέρω γω ένα σπιτικό στούντιο ηχογράφησης. Γκούγκλαρέ το να δεις τι απαιτεί και πόσο κάνει.
ναι
αυτα τα διαδιδουν δυο ειδη '' κατασκευαστων ''
οσοι εχουν ατελεις γνωσεις - χαμος γινεται κ ειναι λογικο - μαθαινουν μονοι στου κασιδη το κεφαλι
οσοι το παιζουν αρτ λουθιερ κ χρεωνουν τα κοροιδα αφου τους πουλησουν παραμυθια
σχολες δεν υπαρχουν - περα απο καποιες ανα εποχες ελαχιστες προσπαθειες της πλακας κατα 99%
την τελευταια δεκαετια κατι αρχιζει να κινειται - υπαρχουν καποια βιβλια κ πτυχιακες με κατασκευη μπουζουκοειδων + ερευνες + καποιοι με επιστημονικες γνωσεις + πτυχια σε σχετικα αντικειμενα
χαος επικρατουσε κ μυθοι ακομα κ στα κουρντισματα ( ντουζενια ) οσοι ασχοληθηκαμε προ δικτυου υποφεραμε :003:

γνωστες υπαρχουν αν θες οταν ελθεις μπορω να σου συστησω να επισκεφθεις 3-4 ετσι για την εμπειρια
οτι ηχο θες μπορουν να σου βγαλουν
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Μάιος 2020, 19:33

Δεν ξέρω τι παίζεται στην Ελλάδα ρε φίλε. Δε μιλάω για μπουζούκια, δεν ξέρω, στην τύχη είπα ένα όργανο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 31 Μάιος 2020, 19:49

αυτο που συμβαινει ειναι πως ταξιτζης παραταει το τιμονι κ πιανει τη σεγα πρωτη φορα στα 50 του κ γινεται γαματος λουθιερ + καλλιτεχνης παραταει το θεατρο παιρνει κ κατι σανιδια μαζι του απο τη σκηνη κ γινεται αρτ λουθιερ
αρπακολατζιδικες ιστοριες με παρα πολλους δρακους κ αφισιοναδος - οπαδους

στις χειροποιητες κιθαρες εχουμε καλους - αρκει φυσικα να πληρωσεις - πολυ περισσοτερο απο οσο '' μαζικης'' κατασκευης καλα μοντελα απο εταιρειες του εξωτερικου ,
Στις κιθαρες κ σε αλλα τυποποιημενα οργανα υπαρχει παγκοσμια τρομακτικη γνωση βεβαια κ προσιτη στον καθενα.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 01 Ιουν 2020, 02:00


Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30573
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 01 Ιουν 2020, 02:35

kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 18:34
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 17:35
πάντως δε νομίζω το χαρτί και το χάρντμπορντ να βγάζει ήχο της προκοπής... ηχείο είναι, θέλει πυκνότητα. Ή καλής ποιότητας κόντρα πλακέ ή συμπαγές ξύλο.
Αυτός είναι όντως ένας σοβαρός λόγος να καταλήξω στο ξύλο.
Ρε μπελά που βρήκα.
mdf επενδυμένο με καπλαμά ξυλου έχουν πολλά ακριβά ηχεία για σταθερή πυκνότητα και ακαμψία. Και το Tivoli καπλαμά σε mdf έχει
https://i5.walmartimages.com/asr/c8c509 ... c0e82.jpeg

Εγώ πάντως στη θέση σου kongrosian μια και ξεκινάς κυριολεκτικά από το μηδέν και δεν είσαι τρελαμένος με την ξυλουργική,
θα έπαιρνα το IKEA Eneby 30 που έχει πολύ καλό ήχο και θα έκανα καστομιές στην εμφάνιση με καπλαμά, με δέρμα, με μέταλλα, με κουμπιά κ.λ.π.
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Ιουν 2020, 06:49

dna replication έγραψε:
01 Ιουν 2020, 02:35
kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 18:34
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 17:35
πάντως δε νομίζω το χαρτί και το χάρντμπορντ να βγάζει ήχο της προκοπής... ηχείο είναι, θέλει πυκνότητα. Ή καλής ποιότητας κόντρα πλακέ ή συμπαγές ξύλο.
Αυτός είναι όντως ένας σοβαρός λόγος να καταλήξω στο ξύλο.
Ρε μπελά που βρήκα.
mdf επενδυμένο με καπλαμά ξυλου έχουν πολλά ακριβά ηχεία για σταθερή πυκνότητα και ακαμψία. Και το Tivoli καπλαμά σε mdf έχει
https://i5.walmartimages.com/asr/c8c509 ... c0e82.jpeg
τσιπούτσας κατασκευές :003:

αν κάνεις βιομηχανική παραγωγή σε ενδιαφέρει να γλιτώσεις και το 0.01 ευρώ οκ το καταλαβαίνω.
αν τώρα φτιάχνεις ένα μόνο, για σένα, ε γιατί να βάλεις mdf ρε γμτ, τι θα γλιτώσεις... και πόση ακαμψία χρειάζεται πια ένας πήχης ξύλο. Κάμε κει καμμιά χελιδονοουρά να τη βλέπεις να τη χαίρεσαι, βάλε και κανονικό δέρμα, και χάλκινα καρφιά ταπετσαρίας :D
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4396
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 01 Ιουν 2020, 09:05

dna replication έγραψε:
01 Ιουν 2020, 02:35
kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 18:34
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 17:35
πάντως δε νομίζω το χαρτί και το χάρντμπορντ να βγάζει ήχο της προκοπής... ηχείο είναι, θέλει πυκνότητα. Ή καλής ποιότητας κόντρα πλακέ ή συμπαγές ξύλο.
Αυτός είναι όντως ένας σοβαρός λόγος να καταλήξω στο ξύλο.
Ρε μπελά που βρήκα.
mdf επενδυμένο με καπλαμά ξυλου έχουν πολλά ακριβά ηχεία για σταθερή πυκνότητα και ακαμψία. Και το Tivoli καπλαμά σε mdf έχει
https://i5.walmartimages.com/asr/c8c509 ... c0e82.jpeg

Εγώ πάντως στη θέση σου kongrosian μια και ξεκινάς κυριολεκτικά από το μηδέν και δεν είσαι τρελαμένος με την ξυλουργική,
θα έπαιρνα το IKEA Eneby 30 που έχει πολύ καλό ήχο και θα έκανα καστομιές στην εμφάνιση με καπλαμά, με δέρμα, με μέταλλα, με κουμπιά κ.λ.π.
Είναι ακριβό αυτό το ΙΚΕΑ... και αισθητικής ΙΚΕΑ.
Μάλλον θα πάω να πάρω ξύλα και κάποια εργαλεία να το φτιάξω όπως πρέπει. Με την ξυλουργική θέλω να ασχοληθώ, αλλά όπως τα περισσότερα, το αναβάλω και αυτό. Θέλω να φτιάξω και ένα custom γραφείο σε κάποια φάση με πρόβλεψη να κρύβονται καλώδια, 2-3 λάπτοπ και διάφορα άλλα σε μη εμφανές σημείο και χωρίς σκόνες.

Τα ηχεία που έχω φαίνονται παρακάτω. Δύο δρόμων και όχι αρκετά όμορφα ώστε να τα αφήσω γυμνά. Λογικά θα βάλω και το "καπάκι" τους.

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30573
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 01 Ιουν 2020, 15:00

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Ιουν 2020, 06:49
dna replication έγραψε:
01 Ιουν 2020, 02:35
mdf επενδυμένο με καπλαμά ξυλου έχουν πολλά ακριβά ηχεία για σταθερή πυκνότητα και ακαμψία. Και το Tivoli καπλαμά σε mdf έχει
https://i5.walmartimages.com/asr/c8c509 ... c0e82.jpeg
τσιπούτσας κατασκευές :003:

αν κάνεις βιομηχανική παραγωγή σε ενδιαφέρει να γλιτώσεις και το 0.01 ευρώ οκ το καταλαβαίνω.
αν τώρα φτιάχνεις ένα μόνο, για σένα, ε γιατί να βάλεις mdf ρε γμτ, τι θα γλιτώσεις... και πόση ακαμψία χρειάζεται πια ένας πήχης ξύλο. Κάμε κει καμμιά χελιδονοουρά να τη βλέπεις να τη χαίρεσαι, βάλε και κανονικό δέρμα, και χάλκινα καρφιά ταπετσαρίας :D
από ξυλουργικής απόψεως συμφωνώ, αλλά από ηχητικής απόψεως οι κολλημένοι με την πιστότητα λένε όχι, το σώμα πρέπει να είναι σταθερό και άκαμπτο και το μασίφ ξύλο δεν είναι επαρκώς ουδέτερο ούτε και προβλέψιμο . Λένε βιομηχανική ξυλεία και η μάχη είναι ανάμεσα στο κοντραπλακέ και στο mdf και ίσως bamboo board

https://forum.audiogon.com/discussions/ ... -ply-or-md

ένας Kirby meets audio στο youtube είναι δημοφιλής αλλά νομίζω το προσεγγίζει μόνο ξυλουργικά το θέμα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dna replication την 01 Ιουν 2020, 15:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30573
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 01 Ιουν 2020, 15:14

kongrosian έγραψε:
01 Ιουν 2020, 09:05
Με την ξυλουργική θέλω να ασχοληθώ, αλλά όπως τα περισσότερα, το αναβάλω και αυτό. Θέλω να φτιάξω και ένα custom γραφείο σε κάποια φάση με πρόβλεψη να κρύβονται καλώδια, 2-3 λάπτοπ και διάφορα άλλα σε μη εμφανές σημείο και χωρίς σκόνες.

Τα ηχεία που έχω φαίνονται παρακάτω. Δύο δρόμων και όχι αρκετά όμορφα ώστε να τα αφήσω γυμνά. Λογικά θα βάλω και το "καπάκι" τους.

Εικόνα
Εικόνα
έχε υπόψιν σου οτι θα είναι πολύ μακρύς ο δρόμος και ξεκινάς από το μηδέν. Χωρίς παρεξήγηση, ως χθες δεν ήξερες με ποια κόλλα κολλάνε τα ξύλα (στο τσακ ήμουν να απαντήσω με UHU :lol: ) Θα είναι steep learning curve που λένε και στο χωριό του chilloutbuddy και θέλει χρόνο χώρο μελέτη εργαλεία και εξάσκηση σε κυμαινόμενες αναλογίες.
Λες κάστομ γραφείο...θα έλεγα να ξεκινήσεις από μικρότερα λιγότερο φιλόδοξα προτζεκτ αλλά το ίδιο λάθος δεν κάναμε οι περισσότεροι? :lol:
Το ηχείο είναι μια καλή αρχή δλδ να φτιάξεις ένα σταθερό ξύλινο κουτί με 2 στρογγυλές τρύπες, δες το έτσι.
Αν βάλεις το καπάκι στα ηχεία δε χρειάζεται καν να είναι τέλειες οι τρύπες
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Ιουν 2020, 15:33

dna replication έγραψε:
01 Ιουν 2020, 15:00
από ξυλουργικής απόψεως συμφωνώ, αλλά από ηχητικής απόψεως οι κολλημένοι με την πιστότητα λένε όχι
χέστους μαλάκες :lol:
την είδαν όλοι κονεσέρ
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4396
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 01 Ιουν 2020, 15:36

dna replication έγραψε:
01 Ιουν 2020, 15:14
έχε υπόψιν σου οτι θα είναι πολύ μακρύς ο δρόμος και ξεκινάς από το μηδέν. Χωρίς παρεξήγηση, ως χθες δεν ήξερες με ποια κόλλα κολλάνε τα ξύλα (στο τσακ ήμουν να απαντήσω με UHU :lol: ) Θα είναι steep learning curve που λένε και στο χωριό του chilloutbuddy και θέλει χρόνο χώρο μελέτη εργαλεία και εξάσκηση σε κυμαινόμενες αναλογίες.
Λες κάστομ γραφείο...θα έλεγα να ξεκινήσεις από μικρότερα λιγότερο φιλόδοξα προτζεκτ αλλά το ίδιο λάθος δεν κάναμε οι περισσότεροι? :lol:
Το ηχείο είναι μια καλή αρχή δλδ να φτιάξεις ένα σταθερό ξύλινο κουτί με 2 στρογγυλές τρύπες, δες το έτσι.
Αν βάλεις το καπάκι στα ηχεία δε χρειάζεται καν να είναι τέλειες οι τρύπες
Πιάνουν τα χέρια μου σε μαστορέματα, απλά μου διαφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες πιο εξειδικευμένες.

Σε ηλικία 15-16 είχα φτιάξει ξύλινη μπασκέτα, με μεταλλικο κανονικό καλάθι*, μεγάλο ταμπλό από mdf ή κάτι τέτοιο βαμμένο, βάση τσιμεντένια και κοντραρισμένη σε ένα δέντρο.

Σε πληροφορώ, ότι αν το δέντρο δεν κινδύνευε να πέσει, οπότε και το κόψανε, η μπασκέτα θα υπήρχε ακόμα.
Και μαλακία κάνανε που το κόψανε από την ρίζα. Έπρεπε να το χαμηλώσουν απλά. Ευκάλυπτος ήταν.

*Το καλάθι ήταν κάτω από 3μ βέβαια. Ίσα να φτάνουμε να καρφώνουμε.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Ιουν 2020, 15:37

ας φτιαξει κατι απλο για αρχη


Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 02 Ιουν 2020, 15:39

Gherschaagk έγραψε:
20 Μάιος 2020, 17:23
Και βάψαμε.
Εικόνα
η επιφάνεια τί είναι;
και τα χρώματα ακρυλικά;

σαν υγρό γυαλί μοιάζει
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29693
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 02 Ιουν 2020, 15:42

νύχτα έγραψε:
02 Ιουν 2020, 15:39
Gherschaagk έγραψε:
20 Μάιος 2020, 17:23
Και βάψαμε.
Εικόνα
η επιφάνεια τί είναι;
και τα χρώματα ακρυλικά;

σαν υγρό γυαλί μοιάζει
Τελάρο κανονικό απ' το πλαίσιο.

Τα χρώματα ακρυλικά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 02 Ιουν 2020, 15:44

Gherschaagk έγραψε:
02 Ιουν 2020, 15:42
Τελάρο κανονικό απ' το πλαίσιο.

Τα χρώματα ακρυλικά.
ενδιαφέρον

αν σου είναι εύκολο τράβηξε και μια φωτογραφία τώρα που έχει στεγνώσει
να δούμε πώς φαίνεται χωρίς να γυαλίζει
fear as night can’t be shut off

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών