Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3950
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 04 Ιουν 2020, 17:45

Cavaliere έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:42
stella έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:39
Εν τω μεταξύ, για να μιλήσουμε σοβαρά, έχει δει κανείς το υλικό και την ποιότητα των Αγγλικών που διδάσκονται σε Δημοτικό - Γυμνάσιο - Λύκειο;

Δεν ξεκινάμε να αναβαθμίζουμε αυτά; Είπε κάτι η Κεραμέως επ' αυτού;;;
Δεν μαθαίνεις ποτέ γλώσσα από μη native speaker. Μονάχα αποκτάς μια σχέση με αυτήν. Δεν είναι αγγλικά αυτά που μιλάνε όσοι δεν τα έμαθαν από αγγλόφωνους.
Αυτό ναι, αλλά η διδασκαλία με σωστά μέσα βελτιώνει την σχέση σου με τη γλώσσα. Ε εδώ το μάθημα αυτό είναι παρωδία πραγματική.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιουν 2020, 17:46

Αν θέτε να κάνετε ένα μεγάλο δώρο στο παιδί σας, να το βάλετε από μικρό να εξοικειωθεί με γλώσσες, και να ξεπετάει τις προφορές και να θρασσεύει. Μη γίνει κομπλεξικός. Μεγάλωσα με γερμανικά, ελληνικά, ενώ η μάνα μου ήταν και καθηγήτρια γαλλικής και άκουγα γαλλικά από μωρό. Αν μη, τι άλλο, όταν μιλάω μια χαζογλώσσα, με καταλαβαίνουν τι λέω, όχι να προφέρω σα να βελάζω.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιουν 2020, 17:47

stella έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:45
Cavaliere έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:42
stella έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:39
Εν τω μεταξύ, για να μιλήσουμε σοβαρά, έχει δει κανείς το υλικό και την ποιότητα των Αγγλικών που διδάσκονται σε Δημοτικό - Γυμνάσιο - Λύκειο;

Δεν ξεκινάμε να αναβαθμίζουμε αυτά; Είπε κάτι η Κεραμέως επ' αυτού;;;
Δεν μαθαίνεις ποτέ γλώσσα από μη native speaker. Μονάχα αποκτάς μια σχέση με αυτήν. Δεν είναι αγγλικά αυτά που μιλάνε όσοι δεν τα έμαθαν από αγγλόφωνους.
Αυτό ναι, αλλά η διδασκαλία με σωστά μέσα βελτιώνει την σχέση σου με τη γλώσσα. Ε εδώ το μάθημα αυτό είναι παρωδία πραγματική.
Το ξέρω. Κι εγώ πήγα Λύκειο.
Ordem e Progresso.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 04 Ιουν 2020, 17:48

elchav έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:38
Δημοκράτης έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:35
Βασικά τα μόνα επαγγέλματα που χρειάζονται πραγματικά τα αγγλικά είναι τα τουριστικά, όσοι κάνουν εμπόριο με το εξωτερικό και όσοι ασχολούνται με πανεπιστήμια κι έρευνα. Γιατί θα κάνουν δημοσιεύσεις στα αγγλικά και όλα τα καλά συγγράμματα είναι στα αγγλικά. Όλοι οι άλλοι δεν τα χρειάζονται ως ικανότητα. Καλό είναι βέβαια να μαθαίνεις ξένες γλώσσες γιατί έχει αποδειχτεί ότι ανεβάζουν το iq
Aφήνω όλα τα άλλα, γιατί μπορεί να τα συζητάμε ώρες χωρίς να καταλήξουμε και απαντάω σε αυτό.

Όχι, όχι, και ποτέ δεν ισχύει αυτό που λες.

Από ένα μαστερ στην Ελλάδα (που απαιτούνται αγγλικά μέχρι και ως προαπαιτούμενο) έως πολύ απλές δουλειές, τα αγγλικά είναι must.
Ρε φίλε πόσες δουλειές θέλουν μάστερ; και το μάστερ θέλει λοουερ που ειδικά σήμερα όλα τα παιδάκια πάνε και περνούν αυτό το lrn που είναι ανέκδοτο γιατί απλώς θέλουν το χαρτί και βασικά καλά κάνουν. Δεν έχει νόημα το να αρχίσεις αγγλικά στα 5. Δεν ξέρω αν η λαραμεως θέλει να διορίσει καθυγητες ή είναι απλώς ηλιθια ή και τα δύο αλλά δεν έχει νόημα. Είναι σπατάλη πόρων. Η ελληνική παιδεία δεν έχει έλλειμμα γνώσης ξένων γλωσσών. Αν ήθελε να κάνει κάτι ας επιδοτουσε με τίποτα κουπόνια το να μάθεις αγγλικά ώστε να μην είναι βάρος στην τσέπη ή ας διοριζε καθυγητες στα δημοτικά και τα λύκεια ώστε να γίνονταν περισσότερα τμήματα μπας και μάθει κάποιος αγγλικά από το σχολείο

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 04 Ιουν 2020, 17:48

hellegennes έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:44
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:40
Αυτό το επίπεδο που λες δεν μπορεί να επιτευχθεί με κανένα τρόπο, είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο. Θα πρέπει είτε να μεγαλώσεις ή να ζήσεις σε χώρα του αγγλοσαξονικού κόσμου ή να καλλιεργήσεις το γλωσσικό σου αισθητήριο και τις αγγλόφωνες γνώσεις σου διαβάζοντας και ακούγοντας αγγλικά όλη την ημέρα και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα το επιτύχεις σε τέτοιο βαθμό.
Ακριβώς. Και ο πιο εύκολος και αποδοτικός τρόπος να γίνει αυτό είναι να εκτεθείς στην γλώσσα από μικρή ηλικία.

Να σε ρωτήσω όμως και κάτι άλλο. Όταν η ελληνιστική ήταν lingua franca και οι λόγιοι και πλούσιοι ξένοι επέλεγαν την διγλωσσία, θεωρείς πως έκαναν λάθος; Κακώς μάθαιναν ελληνικά από μωρά;
Όχι ρε. Καλώς τα μάθαιναν και καλώς να τα μάθουν και τώρα. Δεν είμαι ενάντιος. Αλλά, ξέρεις, όλο αυτό μου μοιάζει πασπάλισμα με ζάχαρη άγνη σε ένα μουχλιασμένο γλυκό. Το εκπαιδευτικό σύστημα χρήζει ριζικών μεταρρυθμίσεων κατά την γνώμη μου και όχι πασπαλισμάτων. Το να εισάγει την ξένη γλώσσα στην προσχολική ηλικία είναι καλό, αλλά θα παρέμβει στα φλέγοντα ζητήματα του συστήματος ή θα παρουσιάσουμε το πασπάλισμα ως σοβαρή μεταρρύθμιση;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιουν 2020, 17:50

τεν τεν έγραψε:
04 Ιουν 2020, 16:59
Καλά οι παπαριες των ζαιων λειτουργούν ως δεκανίκι στην κεραμεως. Το θέμα είναι ότι τα αγγλικά στο νηπιαγωγείο είναι εντελώς άχρηστο και ηλίθιο. Καλά μην συζητήσουμε και την αύξηση των μαθητών στο τμήμα...
τι αγγλικα νομιζεις θα μαθαιονουν; την αλφαβητα. μια χαρα χρησιμο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Ιουν 2020, 17:51

stella έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:44
Και παρόλα αυτά, δεν ξεκίνησες να μαθαίνεις Αγγλικά στα 5 σου.
Γι' αυτό μού πήρε 15 χρόνια να την μάθω σε ανώτατο επίπεδο.

Ο Καρλ Μπαρκς (δημιουργός του Σκρουτζ Μακ Ντακ) είχε πει σχετικά, όταν τον ρώτησαν τι χρειάζονται οι σχολές σχεδίου: «ο αυτοδίδακτος έχει έναν ηλίθιο δάσκαλο».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Ιουν 2020, 17:54

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:48
Όχι ρε. Καλώς τα μάθαιναν και καλώς να τα μάθουν και τώρα. Δεν είμαι ενάντιος. Αλλά, ξέρεις, όλο αυτό μου μοιάζει πασπάλισμα με ζάχαρη άγνη σε ένα μουχλιασμένο γλυκό. Το εκπαιδευτικό σύστημα χρήζει ριζικών μεταρρυθμίσεων κατά την γνώμη μου και όχι πασπαλισμάτων. Το να εισάγει την ξένη γλώσσα στην προσχολική ηλικία είναι καλό, αλλά θα παρέμβει στα φλέγοντα ζητήματα του συστήματος ή θα παρουσιάσουμε το πασπάλισμα ως σοβαρή μεταρρύθμιση;
Ασφαλώς το φλέγον ζήτημα του εκπαιδευτικού δεν είναι η εκμάθηση σωστών αγγλικών, αν και δεν το θεωρώ επουσιώδες ζήτημα στον σύγχρονο κόσμο και με το μοντέλο οικονομίας που έχουμε όσο και με το μέγεθος της χώρας μας.

Εδώ όμως συζητάμε για το αν χρειάζονται καν, δεν συζητάμε για τα υπόλοιπα προβλήματα του εκπαιδευτικού εν γένει. Δεν το χαιρετίζω σαν σπουδαίο έργο στην εκπαιδευτική μεταρρύθμιση. Ούτε βέβαια έχω και ελπίδες ότι η ΝΔ θα κάνει εκπαιδευτική μεταρρύθμιση και θα αναβαθμίσει το σύστημα. Αυτό όμως είναι άλλη συζήτηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιουν 2020, 18:02

Δημοκράτης έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:06

Όχι παιδαγωγικών δεν έχει κανένα νόημα να αρχίσεις αγγλικά στο νηπιαγωγείο, δεν έχει κανένα νόημα να πάρεις το escdl στο δημοτικό και μπορείς μια χαρά να βρεις δουλειά και χωρίς αγγλικά. Επίσης εκατομμύρια άνθρωποι έμαθαν τέλεια αγγλικά και τα άρχισαν πολύ μετά το νηπιαγωγείο
χωρις ελληνικα μπορει και να βρεις δουλεια. χωρις αγγλικα, χλωμο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιουν 2020, 18:04

Maspoli έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:07
Είναι γνωστό ότι αν δεν κάνεις αγγλικά στο νηπιαγωγείο, δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις αγγλικά...
Απο το να προσληφθούν δασκάλες αγγλικής στα νηπιαγωγεία, θα ήταν προτιμότερο τα νήπια να διδάσκονται αρχές φυσικής και τεχνολογιας.
ε, οχι και δασκαλες αγγλικης, την αλφαβητα θα μαθουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 04 Ιουν 2020, 18:06

Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:02
Δημοκράτης έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:06

Όχι παιδαγωγικών δεν έχει κανένα νόημα να αρχίσεις αγγλικά στο νηπιαγωγείο, δεν έχει κανένα νόημα να πάρεις το escdl στο δημοτικό και μπορείς μια χαρά να βρεις δουλειά και χωρίς αγγλικά. Επίσης εκατομμύρια άνθρωποι έμαθαν τέλεια αγγλικά και τα άρχισαν πολύ μετά το νηπιαγωγείο
χωρις ελληνικα μπορει και να βρεις δουλεια. χωρις αγγλικα, χλωμο.
Μη λέμε 100 φορές τα ίδια, κανένας δεν νοιάζεται αν δεν τα χρειάζεται η δουλειά. Επίσης άλλο το αν πρέπει ή δεν πρέπει να μάθεις αγγλικά κι άλλο το ότι δεν έχει κανένα νόημα να τα μάθεις από τα 5

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιουν 2020, 18:08

Ρε σεις, τα αγγλικά είναι η γλώσσα του Κόσμου. Τελείωσε, πρέπει να τα μαθαίνεις από μωρό. Σας αρέσει-δε σας αρέσει.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19785
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Ιουν 2020, 18:08

Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι κακό.

:smt017

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42996
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιουν 2020, 18:11

Ασχέτως με τις παπαριές του ΣΥΡΙΖΑ, όλοι συμφωνούμε ότι τα παιδιά θα πρέπει να μάθουν Αγγλικά κάποια στιγμή. Το ποια είναι η καλύτερη στιγμή για να αρχίσουν είναι θέμα μελετών και δεν το γνωρίζω. Να πω την αλήθεια αμφιβάλλω ότι είναι το νηπιαγωγείο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιουν 2020, 18:21

elchav έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:16

ναι, αν γίνεις μαραγκός ξερω γω (που μια χαρά δουλειά είναι)
χωρις βασικα αγγλικα μαραγκος δεν νοειται. ουτε καν ο βοηθος του.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών