Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21682
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Ιουν 2020, 00:04

Highlander έγραψε:
15 Ιουν 2020, 23:59
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Ιουν 2020, 23:58
Highlander έγραψε:
15 Ιουν 2020, 23:46


Οποιοσδήποτε νοήμων και πολιτισμένος άνθρωπος μη κολλημένος σε ιχ είναι υπέρ του σχεδίου.
:lol:
ζήσε στο σύμπαν σου εσύ
Είστε δεκαετίες πίσω. Νοοτροπίες για κλάματα.
να το λέει αυτό ο ζαίος
εντάξει, χτυπήσαμε νέο ρεκόρ στον σουρεαλισμό
αν το να είσαι ρεαλιστής είναι για κλάματα, τότε είμαι
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27301
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιουν 2020, 00:25

Nandros έγραψε:
15 Ιουν 2020, 23:54
.
Ευχή ή κατάρα ήταν ο Δακτύλιος;
Ευχή ή κατάρα ήταν η πεζοδρόμηση πολλών δρόμων, πχ Ερμού;

Τα τότε γίδια έσκουζαν το ίδιο με τα σημερινά γίδια.
ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:01
Εγώ έθεσα ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα υγείας. Δεν συζητάμε θεωρητικά για το αν είναι ομορφότερο το κέντρο με λιγότερα αυτοκίνητα. Σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι. Λύση υπάρχει ώστε να πηγαίνει ΤΩΡΑ ο εργαζόμενος στη δουλειά του χωρίς να διατρέχει αυξημένο κίνδυνο συνωστισμού;
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:03
ρε νάνδρε, από σένα περίμενα καλύτερη αντίληψη των πραγμάτων
κατ'αρχάς συγκρίνεις τη πεζοδρόμηση ενός δρόμου με τη πεζοδρόμηση πολλών κεντρικών αρτηριών
κατά δεύτερον, ας πεζοδρομούσε αφού πρώτα είχαν κάνει πλάνο και είχαν πάρει μέτρα για να αντιμετωπίσουν τις επιπτώσεις
κατά τρίτον, το έργο αυτό δεν έχει καμία ουσία, γιατί η Αθήνα δεν είναι μόνο το κέντρο, θα έπρεπε να δώσουν πρώτα λίγη προσοχή σε άλλες περιοχές που είναι μπουρδέλα
και τέλος, στο πούτσο μου, εγώ πλέον παίρνω τη μηχανή, όταν ο Highlander που παίρνει τα ΜΜΜ θα σαρδελοποιείται ακόμη χειρότερα κάθε πρωί γιατί θα έχει αυξηθεί το κοινό, καλά θα κάνει να το καταπιεί αμάσητο
α και όταν τα παιδιά στα ΜΜΜ θα κάνουν απεργίες, ελπίζω να έχετε δυνατά ποδάρια
Σε όλες τις σοβαρές μεγάλες πόλεις τα αυτοκίνητα με ΜΕΚ αποκλείονται σιγά-σιγά από το κέντρο. Ήρθε η σειρά μας.
Ξέρω θα μου πείτε για μειωμένα ΜΜΜ, κλπ, κλπ, κλπ.
Όπως προσαρμοστήκαμε και επιβιώσαμε τότε με Δακτύλιο/πεζοδρομήσεις, το ίδιο θα γίνει και τώρα.
Τα μπινελίκια και οι βλαστήμιες θα πέφτουν για πολύ καιρό, μέχρι να το πάρει ο καθείς απόφαση.
Ο καθένας έχει το δικό του σχέδιο, αλλά αδύνατον να ικανοποιηθούν Δαναοί και Τρώες ομού.
Στο μεταξύ έρχεται η ηλεκτροκίνηση οχημάτων παντός τύπου.

Χαίρομαι που ο ζαίος θα υποφέρει. Ύβρις και Νέμεσις! :smt077:
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nandros την 16 Ιουν 2020, 00:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 16 Ιουν 2020, 00:26

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:03
Nandros έγραψε:
15 Ιουν 2020, 23:54
.
Ευχή ή κατάρα ήταν ο Δακτύλιος;
Ευχή ή κατάρα ήταν η πεζοδρόμηση πολλών δρόμων, πχ Ερμού;

Τα τότε γίδια έσκουζαν το ίδιο με τα σημερινά γίδια.
.
ρε νάνδρε, από σένα περίμενα καλύτερη αντίληψη των πραγμάτων
κατ'αρχάς συγκρίνεις τη πεζοδρόμηση ενός δρόμου με τη πεζοδρόμηση πολλών κεντρικών αρτηριών
κατά δεύτερον, ας πεζοδρομούσε αφού πρώτα είχαν κάνει πλάνο και είχαν πάρει μέτρα για να αντιμετωπίσουν τις επιπτώσεις
κατά τρίτον, το έργο αυτό δεν έχει καμία ουσία, γιατί η Αθήνα δεν είναι μόνο το κέντρο, θα έπρεπε να δώσουν πρώτα λίγη προσοχή σε άλλες περιοχές που είναι μπουρδέλα
και τέλος, στο πούτσο μου, εγώ πλέον παίρνω τη μηχανή, όταν ο Highlander που παίρνει τα ΜΜΜ θα σαρδελοποιείται ακόμη χειρότερα κάθε πρωί γιατί θα έχει αυξηθεί το κοινό, καλά θα κάνει να το καταπιεί αμάσητο
α και όταν τα παιδιά στα ΜΜΜ θα κάνουν απεργίες, ελπίζω να έχετε δυνατά ποδάρια
Χρησιμοποιώ και ποδήλατο. :)

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 16 Ιουν 2020, 00:27

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:04
Highlander έγραψε:
15 Ιουν 2020, 23:59
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Ιουν 2020, 23:58

:lol:
ζήσε στο σύμπαν σου εσύ
Είστε δεκαετίες πίσω. Νοοτροπίες για κλάματα.
να το λέει αυτό ο ζαίος
εντάξει, χτυπήσαμε νέο ρεκόρ στον σουρεαλισμό
αν το να είσαι ρεαλιστής είναι για κλάματα, τότε είμαι
Ο Συριζα είναι χρόνια μπροστά σε νοοτροπίες, ως αριστερό προοδευτικό κόμμα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Ιουν 2020, 00:29

Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:25
Nandros έγραψε:
15 Ιουν 2020, 23:54
.
Ευχή ή κατάρα ήταν ο Δακτύλιος;
Ευχή ή κατάρα ήταν η πεζοδρόμηση πολλών δρόμων, πχ Ερμού;

Τα τότε γίδια έσκουζαν το ίδιο με τα σημερινά γίδια.
ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:01
Εγώ έθεσα ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα υγείας. Δεν συζητάμε θεωρητικά για το αν είναι ομορφότερο το κέντρο με λιγότερα αυτοκίνητα. Σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι. Λύση υπάρχει ώστε να πηγαίνει ΤΩΡΑ ο εργαζόμενος στη δουλειά του χωρίς να διατρέχει αυξημένο κίνδυνο συνωστισμού;
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:03
ρε νάνδρε, από σένα περίμενα καλύτερη αντίληψη των πραγμάτων
κατ'αρχάς συγκρίνεις τη πεζοδρόμηση ενός δρόμου με τη πεζοδρόμηση πολλών κεντρικών αρτηριών
κατά δεύτερον, ας πεζοδρομούσε αφού πρώτα είχαν κάνει πλάνο και είχαν πάρει μέτρα για να αντιμετωπίσουν τις επιπτώσεις
κατά τρίτον, το έργο αυτό δεν έχει καμία ουσία, γιατί η Αθήνα δεν είναι μόνο το κέντρο, θα έπρεπε να δώσουν πρώτα λίγη προσοχή σε άλλες περιοχές που είναι μπουρδέλα
και τέλος, στο πούτσο μου, εγώ πλέον παίρνω τη μηχανή, όταν ο Highlander που παίρνει τα ΜΜΜ θα σαρδελοποιείται ακόμη χειρότερα κάθε πρωί γιατί θα έχει αυξηθεί το κοινό, καλά θα κάνει να το καταπιεί αμάσητο
α και όταν τα παιδιά στα ΜΜΜ θα κάνουν απεργίες, ελπίζω να έχετε δυνατά ποδάρια
Σε όλες τις σοβαρές μεγάλες πόλεις τα αυτοκίνητα με ΜΕΚ αποκλείονται σιγά-σιγά από το κέντρο. Ήρθε η σειρά μας.
Ξέρω θα μου πείτε για μειωμένα ΜΜΜ, κλπ, κλπ, κλπ.
Όπως προσαρμοστήκαμε και επιβιώσαμε τότε με Δακτύλιο/πεζοδρομήσεις, το ίδιο θα γίνει και τώρα.
Τα μπινελίκια και οι βλαστήμιες θα πέφτουν για πολύ καιρό, μέχρι να το πάρει ο καθείς απόφαση.
Στο μεταξύ έρχεται η ηλεκτροκίνηση οχημάτων παντός τύπου.
Ωραία τα παραπάνω. Συμφωνούμε αλλά τώρα υπάρχει συγκεκριμένο και πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας. Το περιστατικό με τους προσκυνητές στο Σινά και τα πολλά περιστατικά με αεροσκάφη θα έπρεπε να είχαν πείσει και τους πιο δύσπιστους ότι υπάρχει πρόβλημα όταν στον περιορισμένο χώρο ενός μέσου μεταφοράς βρεθεί ασθενής μαζί με άλλα άτομα. Ζητάω να μου πεις μια λογική λύση που έχει ο εργαζόμενος στο κέντρο προκειμένου να αποφύγει τον έξτρα συνωστισμό που θα επιφέρει ο περιορισμός των ΙΧ. Εγώ δεν βλέπω καμία εναλλακτική προς το παρόν.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27301
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιουν 2020, 00:33

ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:29
Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:25
Nandros έγραψε:
15 Ιουν 2020, 23:54
.
Ευχή ή κατάρα ήταν ο Δακτύλιος;
Ευχή ή κατάρα ήταν η πεζοδρόμηση πολλών δρόμων, πχ Ερμού;

Τα τότε γίδια έσκουζαν το ίδιο με τα σημερινά γίδια.
ST48410 έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:01
Εγώ έθεσα ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα υγείας. Δεν συζητάμε θεωρητικά για το αν είναι ομορφότερο το κέντρο με λιγότερα αυτοκίνητα. Σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι. Λύση υπάρχει ώστε να πηγαίνει ΤΩΡΑ ο εργαζόμενος στη δουλειά του χωρίς να διατρέχει αυξημένο κίνδυνο συνωστισμού;
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:03
ρε νάνδρε, από σένα περίμενα καλύτερη αντίληψη των πραγμάτων
κατ'αρχάς συγκρίνεις τη πεζοδρόμηση ενός δρόμου με τη πεζοδρόμηση πολλών κεντρικών αρτηριών
κατά δεύτερον, ας πεζοδρομούσε αφού πρώτα είχαν κάνει πλάνο και είχαν πάρει μέτρα για να αντιμετωπίσουν τις επιπτώσεις
κατά τρίτον, το έργο αυτό δεν έχει καμία ουσία, γιατί η Αθήνα δεν είναι μόνο το κέντρο, θα έπρεπε να δώσουν πρώτα λίγη προσοχή σε άλλες περιοχές που είναι μπουρδέλα
και τέλος, στο πούτσο μου, εγώ πλέον παίρνω τη μηχανή, όταν ο Highlander που παίρνει τα ΜΜΜ θα σαρδελοποιείται ακόμη χειρότερα κάθε πρωί γιατί θα έχει αυξηθεί το κοινό, καλά θα κάνει να το καταπιεί αμάσητο
α και όταν τα παιδιά στα ΜΜΜ θα κάνουν απεργίες, ελπίζω να έχετε δυνατά ποδάρια
Σε όλες τις σοβαρές μεγάλες πόλεις τα αυτοκίνητα με ΜΕΚ αποκλείονται σιγά-σιγά από το κέντρο. Ήρθε η σειρά μας.
Ξέρω θα μου πείτε για μειωμένα ΜΜΜ, κλπ, κλπ, κλπ.
Όπως προσαρμοστήκαμε και επιβιώσαμε τότε με Δακτύλιο/πεζοδρομήσεις, το ίδιο θα γίνει και τώρα.
Τα μπινελίκια και οι βλαστήμιες θα πέφτουν για πολύ καιρό, μέχρι να το πάρει ο καθείς απόφαση.
Στο μεταξύ έρχεται η ηλεκτροκίνηση οχημάτων παντός τύπου.
Ωραία τα παραπάνω. Συμφωνούμε αλλά τώρα υπάρχει συγκεκριμένο και πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας. Το περιστατικό με τους προσκυνητές στο Σινά και τα πολλά περιστατικά με αεροσκάφη θα έπρεπε να είχαν πείσει και τους πιο δύσπιστους ότι υπάρχει πρόβλημα όταν στον περιορισμένο χώρο ενός μέσου μεταφοράς βρεθεί ασθενής μαζί με άλλα άτομα. Ζητάω να μου πεις μια λογική λύση που έχει ο εργαζόμενος στο κέντρο προκειμένου να αποφύγει τον έξτρα συνωστισμό που θα επιφέρει ο περιορισμός των ΙΧ. Εγώ δεν βλέπω καμία εναλλακτική προς το παρόν.
Αν είχα λύσεις και θεραπεία δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν, δεν θα έχανα τον καιρό μου στο πχόρουμ.

Στο μεταξύ αυτά δεν απαντήθηκαν:
Ευχή ή κατάρα ήταν ο Δακτύλιος;
Ευχή ή κατάρα ήταν η πεζοδρόμηση πολλών δρόμων, πχ Ερμού;

Τα λέμε ξανά αύριο.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Ιουν 2020, 00:40

Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:33
Στο μεταξύ αυτά δεν απαντήθηκαν:
Ευχή ή κατάρα ήταν ο Δακτύλιος;
Ευχή ή κατάρα ήταν η πεζοδρόμηση πολλών δρόμων, πχ Ερμού;

Τα λέμε ξανά αύριο.
Ο δακτύλιος ήταν μια αναγκαία λύση. Ούτε ευχή, ούτε κατάρα, ούτε τίποτα. Για την Ερμού δεν έχω γνώμη αλλά όταν το κλείσιμο της Ερμού δεν είναι συγκρίσιμο με αυτό που έγινε σήμερα.

Το γράφω για τρίτη φορά. Μπορεί ως λύση να είναι καλή και να προσφέρει μελλοντικά. Το timing είναι πολύ κακό γιατί βάζει σε επιπλέον κίνδυνο την υγεία των εργαζομένων που δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.

ΥΓ. Είναι πολύ κρίμα που σταμάτησε η καθημερινή ζωντανή ενημέρωση για τον κορωνοϊό. Για όλα αυτά θα είχαν ζητηθεί εξηγήσεις από τους επιδημιολόγους και οι ανοησίες του Μπακογιάννη (ή όποιου ευθύνεται) θα τους κόστιζαν παραπάνω.


Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 16 Ιουν 2020, 02:09

Εναλλακτικές διαδρομές προτείνει ο Δήμος (για αυτους που δεν τις ξερουν.. :lol: ) Λίστα με οδηγίες για τα ΙΧ https://www.lifo.gr/now/greece/286314/o ... -gia-ta-ix Για τη διευκόλυνση των οδηγών προτείνονται οι εξής εναλλακτικές διαδρομές:

1. Από Νότια Προάστια:

προς Ομόνοια

Χαμοστέρνας– Πειραιώς

προς Παγκράτι– Αμπελόκηπους

α) Συγγρού - Καλλιρόης - Βασ. Κωνσταντίνου

β) Συγγρού - Πετμεζά - Καλλιρόης - Βασ. Κωνσταντίνου

προς Πλάκα

Αμαλίας (άνοδος) – Βασ. Γεωργίου – Φιλελλήνων – Αμαλίας (κάθοδος) (Όπως μέχρι σήμερα)

2. Από Νότια Προάστια μέσω Βουλιαγμένης:

α) Διάκου - Αμαλίας (όπως μέχρι σήμερα)

β) Αρδητού - Βασ. Κωνσταντίνου - Πλατεία Σκουζέ - Ρηγίλλης - Βασ.Σοφίας (όπως μέχρι σήμερα)

3. Από Βόρεια προς Κέντρο

α) μέσω Λ.Αλεξάνδρας - Πατησίων

β) μέσω Βασ.Σοφίας - Σόλωνος

γ) μέσω Λ. Αλεξάνδρας - Ιπποκράτους

4. Από Βόρεια προς Νότια

Βασ.Κωνσταντίνου - Αρδητού - Καλλιρόης - Συγγρού (όπως μέχρι σήμερα)

5. Από Σύνταγμα προς Παγκράτι

α) Φιλελλήνων Σουρή – Αμαλίας - Σύνταγμα - Βασ.Σοφίας- Ριζάρη

β) Αμαλίας –Διάκου – Βουλιαγμένης- Φιλολάου (ή Α Νεκροταφείο)
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 16 Ιουν 2020, 02:29

Δρόμοι σα τη Σόλωνος και την Ιπποκράτους δε μπορούν να "σηκώσουν" το φόρτο της κίνησης μεταξύ Βορείων Προαστίων και
Κέντρου.. Τα μόνα ΄στοιχεία που μπορούν να λειτουργήσουν υπέρ του σχεδίου Μπακογιάννη είναι ίσως η σταδιακή επικράτηση
της εξ'αποστάσεως εργασίας και του ηλεκτρονικού εμπορίου που ενδέχεται να αλλάξουν κατά πολύ τη κίνηση, επαγγελματική ή
εμπορική από και προς το Κέντρο.Τώρα αν είναι τόσο προχώ ο δήμαρχος και βλέπει σωστά τις μελλοντικές εξελίξεις δε γνωρίζω,
πάντως με τα τωρινά δεδομένα το σχέδιό του είναι άκρως επιβαρυντικό για την Αθήνα.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 16 Ιουν 2020, 03:07

Μεγάλος Περίπατος -Μπακογιάννης: «Δεν ήταν ευχάριστο αυτό που έγινε, αλλά δεν υπάρχουν ιδανικές ημέρες για τέτοια αλλαγή» https://www.iefimerida.gr/ellada/megalo ... kes-imeres Απαντώντας στην κριτική ότι τα προβλήματα στο κέντρο εντάθηκαν καθώς οι εργασίες για τον μεγάλο περίπατο συνέπεσαν με την πρεμιέρα των πανελλαδικών εξετάσεων, ο δήμαρχος Αθηναίων έσπευσε να πει ότι «δεν υπάρχουν ιδανικές μέρες για μια τόσο μεγάλη αλλαγή». «Είναι ένα έργο που το συζητάμε 35 χρόνια και ποτέ δεν το τόλμησε κανείς», επέμεινε ο κ. Μπακογιάννης.

«Τώρα είναι η ώρα της πόλης. Αποτελεί καινοτομία ότι είναι ένα έργο πιλοτικό, ανοικτό στον κόσμο, έρχεται και προκαλεί διάλογο για την πολη με πολλή συζήτηση. Πρέπει όλοι να δεχτούμε την κριτική, να μάθουμε από αυτά που μας λένε και να βελτιώσουμε ή να προσαρμόσουμε το έργο εφόσον χρειαστεί».

Ο Δήμαρχος Αθηναίων τόνισε ότι η ομάδα του ΕΜΠ που εκπόνησε την μελέτη συνεχίζει να παρακολουθεί την εξέλιξη ώρα με την ώρα και «συνέχεια προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι». Στο τέλος άφησε και αιχμή κατά ΣΥΡΙΖΑ και ΚΙΝΑΛ που έβγαλαν ανακοινώσεις κατά του Μεγάλου Περιπάτου λέγοντας ότι οι δημοτικές τους παρατάξεις υπερψήφισαν στον Δήμο. Μάλιστα, ζήτησε από τον Νάσο Ηλιόπουλο και τον Παύλο Γερουλάνο να βοηθήσουν τα κόμματά και να τα ενημερώσουν για τα έργο. Ζήτησε επίσης, απευθυνόμενος με χαμόγελο προς τον Νίκο Σοφιανό του ΚΚΕ, να χρησιμοποιήσουν τα μέλη του τον Μεγάλο Περίπατο στην επόμενη διαδήλωση :smt023 ώστε να μένει χώρος για την κυκλοφορία.

Πάντως ο κ.Μπακογιάννης, απαντώντας στην κριτική που άσκησε στις ρυθμίσεις του Μεγάλου Περιπάτου ο ακτιβιστής του αναπηρικού κινήματος Αντώνης Ρέλλας, είπε πως θα επιδιώξει συνάντηση μαζί του. Ο κ.Ρέλλας κατήγγειλε μέσω των κοινωνικών δικτύων ότι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση σε οχήματα με αναπηρικό σήμα και ο Δήμαρχος Αθηναίων απέδωσε το ζήτημα σε ελλιπή ενημέρωση με ευθύνη του Δήμου διευκρινίζοντας ότι η εξυπηρέτηση των αναπήρων είναι μέσα στην βασική φιλοσοφία του όλου έργου. Την κατανόηση των πολιτών για τις δυσκολίες που προκαλεί στην αρχή μια τόσο μεγάλη παρέμβαση στο Κέντρο της πόλης ζήτησε στην δική του παρέμβαση και ο Γενικός Γραμματέας του Δημου Αθηναίων Αλέξανδρος Τσιατσιάμης.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 16 Ιουν 2020, 07:21

Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:33
Στο μεταξύ αυτά δεν απαντήθηκαν:
Ευχή ή κατάρα ήταν ο Δακτύλιος;
Ευχή ή κατάρα ήταν η πεζοδρόμηση πολλών δρόμων, πχ Ερμού;

Τα λέμε ξανά αύριο.
.
ο Δακτύλιος ; Αγόρασε κάθε οικογένεια 2-3 οχήματα και πήξαμε στα παρκαρισμένα. Στην κίνηση διαφορά μηδέν.
Όσο για Ερμού όποιος λέει, βάθος σκέψης πισίνα Τζάμπο, τι να απαντήσω.

Για πες εσύ όμως που σου φταίνε οι ΜΕΚ, τα ηλεκτρικά πάλι τον ίδιο χώρο δε θα πιάνουνε ; δεν θα μποτιλιάρονται ; τι σχέση έχει το μέσο αφού δεν θα υπάρχει δρόμος ;
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 16 Ιουν 2020, 07:41

Highlander έγραψε:
15 Ιουν 2020, 23:46
Οποιοσδήποτε νοήμων και πολιτισμένος άνθρωπος μη κολλημένος σε ιχ είναι υπέρ του σχεδίου.
Highlander έγραψε:
16 Ιουν 2020, 00:27
Ο Συριζα είναι χρόνια μπροστά σε νοοτροπίες, ως αριστερό προοδευτικό κόμμα.
είσαστε για κλάματα ρε φουκαράδες, κολλημένοι εναντίον των και καλά κυρ Παντελήδων με τα ΙΧ
Αυτοκίνητο δε σημαίνει "πάω στη δουλειά μου" ή "πάω βόλτα" που παραπέμπει "νοικοκυραίοι" όπως απλοϊκά νομίζετε.
Πρώτος ρόλος του αυτοκινήτου στην πόλη είναι η εξυπηρέτηση του εμπορίου,
και όταν αυτό δυσκολεύεται μετακινείται το εμπόριο.
Είναι σαφές ότι τα μέτρα Μπακογιάννη αποσκοπούν σε Βαρκελωνοποίηση του κέντρου της Αθήνας που θα δημιουργήσει τουριστικό γκέτο.
Από τους ιθαγενείς κατοίκους αυτοί που θα ζοριστούν είναι οι πιο αδύναμοι οικονομικά, οι ισχυροί θα κερδοσκοπήσουν στα ακίνητα και τις χρήσεις και όλα μια χαρά.
Κι αυτά με τις ευλογίες της αριστεράς που έχει χάσει το μπούσουλα και χαζολογάει στα ΜΜΕ παιδάκια που κάνουν ποδήλατο ...
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 16 Ιουν 2020, 07:56

Κ ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός



...τον μακακα.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Ο «Μεγάλος Περίπατος» του Κώστα Μπακογιάννη : ευχή ή κατάρα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 16 Ιουν 2020, 08:03

georgebi έγραψε:
15 Ιουν 2020, 18:54
Εικόνα
Ωραία φωτό.
Η πλατεία έρημη.
Κανείς για περίπατο.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών