Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Ιουν 2020, 15:24

Αν έφταιγε για τον χωρισμό και μου το ζήταγε πίσω θα το έχανα "καταλάθος" στο πρώτο φρεάτιο που θα έβρισκα μπροστά μου.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 16 Ιουν 2020, 15:25

Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:22
aljawn έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:19
Cecily Anne έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:10
Στο διαζύγιο επιστρέφεται στον άντρα;
Το έχω απορία. Κανονικά θα έπρεπε.
Επιστροφή υπάρχει στην περίπτωση μνηστείας: https://www.karagiannislawfirm.gr/nomik ... ploutismos
Στον γάμο (εφόσον μιλάμε για διαζύγιο) είναι σπάνιο, δεδομένου ότι μπορούν να περάσουν ως εξαίρετο αλλά σε κάθε περίπτωση δεν μπορούν να ζητηθούν γιατί δεν υπάρχει διάταξη (στην μνηστεία εκτός από ειδικό άρθρο υπάρχει και ο αδικαιολόγητος πλουτισμός, για αιτία που δεν επακολούθησε, δηλαδή γάμο, εκεί γάμος έγινε).
Και πως αποδεικνύεται οτι το χεις δώσει; Άμα κάνει το κορόιδο και ισχυρίζεται οτι το είχε από πριν;
Κάτι ξέρω εγώ που δεν... :P
Άλλο το ζήτημα της αποδείξεως. Τσίμπα και μια ΑΠ: https://www.iefimerida.gr/news/13966/%C ... F%8D%CE%BD
Υπογραμμίζουν, μάλιστα, ότι δεν ήταν αναγκαίο στην αγωγή να αναφέρεται πώς δαπανήθηκε το επίμαχο ποσό, αφού ο πλουτισμός της πρώην αρραβωνιαστικιάς "επήλθε με την αποφυγή μείωσης της περιουσίας της" κατά το ποσό της δωρεάς των 32.400 ευρώ, με σκοπό την αποπεράτωση της κατοικίας της. Και δεν ενδιαφέρει το δικαστήριο ποιος από τους δύο (μνηστή ή αρραβωνιαστικός) προέβη στις δαπάνες αγοράς των υλικών και ποιος πλήρωνε τους εργατοτεχνίτες για την αποπεράτωση της ημιτελούς κατοικίας.

Παράλληλα, το δικαστήριο δεν δέχθηκε τους ισχυρισμούς της πρώην αρραβωνιαστικιάς, ότι: 1) Δεν συνήφθη σύμβαση μνηστείας, αλλά συμφωνία ελεύθερης συμβίωσης, καθώς είχε θέση ως προϋπόθεση προοπτικής γάμου τη μετάθεση του πρώην μνηστήρα της στην Πάτρα και την αποδοχή της δημιουργίας οικογένειας, 2) το ποσό που κατέβαλε για τη αποπεράτωση της κατοικίας της ήταν πολύ μικρότερο από αυτό τον 32.400 ευρώ που αναφέρει στη αγωγή του, 3) οι επίμαχες δαπάνες για τη αποπεράτωση του σπιτιού δεν έγιναν με την προοπτική του γάμου, αλλά για λόγους αβροφροσύνης, εντυπωσιασμού και επίδειξης του υποψήφιου γαμπρού και 4) τα δώρα και οι παροχές του τέως μνηστήρα δεν έγιναν με πρόθεση αναζήτησής τους.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25510
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 16 Ιουν 2020, 15:26

Naida έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:24
Αν έφταιγε για τον χωρισμό και μου το ζήταγε πίσω θα το έχανα "καταλάθος" στο πρώτο φρεάτιο που θα έβρισκα μπροστά μου.
Υπάρχει περίπτωση σε χωρισμό να μη φταίει ο άλλος;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Ιουν 2020, 15:26

Naida έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:24
Αν έφταιγε για τον χωρισμό και μου το ζήταγε πίσω θα το " έχανα " καταλάθος στο πρώτο φρεάτιο που θα έβρισκα μπροστά μου.
Ε καλά, δεν είναι να παίζεις αυτά. Μπορώ να σκεφτώ 1.000.000 ζημιές που μπορεί να μου κάνει και να τις κλαίω πιο πολύ από το μονόπετρο. Αντίστοιχα κι εγώ. Για παράδειγμα, αν γυρίσει σπίτι και βρει το πλει στέισον κι όλες τις κασέτες κομματάκια. χο χο χο χο χο
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4994
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 16 Ιουν 2020, 15:27

Cecily Anne έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:14
Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:13
Cecily Anne έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:10


Στο διαζύγιο επιστρέφεται στον άντρα;
Το έχω απορία. Κανονικά θα έπρεπε.
Δεν προβλέπεται
Τι να το κάνει; Να το φορέσει ο ίδιος; Να το δώσει σε άλλη;
Από αυτά ζούνε οι αργυραμοιβοί της Αθηνάς
Πλάκα κάνεις; Να το πουλήσει να πάρει κάποια λεφτά πίσω προφανώς. Γιατί η "πρώην" γιατί το κρατάει νομίζεις; Για να το χαζεύει; Θα το πουλήσει. :lol:

Εγώ, αν ήμουν άντρας, θα το ζήταγα πίσω.

υπάρχει και χειρότερο τη βέρα τι να τη κάνει άλλωστε,
γνωρίζω σε ανάλογη περίπτωση χωρισμού που ο άντρας ζήτησε και πήρε πίσω την επιχρυση σφήνα!

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Ιουν 2020, 15:30

omg kai 3 lol έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:27

υπάρχει και χειρότερο
γνωρίζω σε ανάλογη περίπτωση χωρισμού που ο άντρας ζήτησε και πήρε πίσω την επιχρυση σφήνα!
Την Πατούλαινα παντρεύτηκε και έκανε επίχρυσες σφήνες; Και τεσπα λαδώστε τις γαμημένες τις πόρτες. Άκου επίχρυση σφήνα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Ιουν 2020, 15:33

Cecily Anne έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:26
Naida έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:24
Αν έφταιγε για τον χωρισμό και μου το ζήταγε πίσω θα το " έχανα " καταλάθος στο πρώτο φρεάτιο που θα έβρισκα μπροστά μου.
Ε καλά, δεν είναι να παίζεις αυτά. Μπορώ να σκεφτώ 1.000.000 ζημιές που μπορεί να μου κάνει και να τις κλαίω πιο πολύ από το μονόπετρο. Αντίστοιχα κι εγώ. Για παράδειγμα, αν γυρίσει σπίτι και βρει το πλει στέισον κι όλες τις κασέτες κομματάκια. χο χο χο χο χο
Λέμε άμα φταίει. Άμα φταίμε που δεν παίζει, καρκινάκια ειμαστε, να το δώσουμε πίσω εννοείται και γυαλισμένο.
ΟΧΙ ΤΟ PS, ΟΧΙ. Δεν φταίει σε τίποτα Εικόνα
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 16 Ιουν 2020, 15:33

Naida έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:24
Αν έφταιγε για τον χωρισμό και μου το ζήταγε πίσω θα το έχανα "καταλάθος" στο πρώτο φρεάτιο που θα έβρισκα μπροστά μου.
Θα πρέπει να έχεις αντίγραφο από βιβλίο συμβάντων αστυνομίας, που να ανατρέχει σε χρόνο πριν την επίδοση της αγωγής.
Αλλιώς, από τον συνδυασμό των διατάξεων 910 και 348 ΑΚ, μπορεί να απαλλάσσεσαι από την in rem απόδοση (να δώσεις δηλαδή το ίδιο το μουνόπετρο), αλλά οφείλεις αποζημίωση σε χρήμα (κατά την αξία του) και μάλιστα εντόκως.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7874
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Ιουν 2020, 15:34

Cecily Anne έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:01
ΑΑΑ ναι, έχουμε και μια ψυχασθενή. Την είχα ξεχάσει αυτήνα. Καλά μλκ μου να τη δεις αυτήν να σου φύγει η μαγκιά. 1.75 θεογκόμενα. :smt005: Αλλά είναι 36 ανύπαντρη=κάτι δεν πάει καλά=ψυχασθενής. :smt005:
Εγώ δεν είμαι εντυπωσιακή. Στην ίδια ηλικία με την μελλοντική μου διευθύντρια (λόγω μετάθεσης, την γνώριζα από παλιά), η οποία είναι ανύπανδρη, μηχανικός και από τις γυναίκες που έχω συμπαθήσει σε αυτόν τον χώρο εργασίας.
Ας είναι καλά η εντυπωσιακή συναδέλφισσά σας. Αρκετές ανύπανδρες στο ίδιο χώρο εργασίας, οι οποίες έχουν και οικονομική άνεση, κάνουν τα ταξιδάκια τους, τις εκδρομές τους, έχουν τις φιλίες τους και όλα καλά.
Μετά γκαρίζουν ξανά οι παντρεμένες γιατί ζηλεύουν. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 16 Ιουν 2020, 15:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Ιουν 2020, 15:34

omg kai 3 lol έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:27
Cecily Anne έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:14
Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:13


Δεν προβλέπεται
Τι να το κάνει; Να το φορέσει ο ίδιος; Να το δώσει σε άλλη;
Από αυτά ζούνε οι αργυραμοιβοί της Αθηνάς
Πλάκα κάνεις; Να το πουλήσει να πάρει κάποια λεφτά πίσω προφανώς. Γιατί η "πρώην" γιατί το κρατάει νομίζεις; Για να το χαζεύει; Θα το πουλήσει. :lol:

Εγώ, αν ήμουν άντρας, θα το ζήταγα πίσω.

υπάρχει και χειρότερο τη βέρα τι να τη κάνει άλλωστε,
γνωρίζω σε ανάλογη περίπτωση χωρισμού που ο άντρας ζήτησε και πήρε πίσω την επιχρυση σφήνα!
Εγώ θα του έλεγα να τη πάρει να τη βάλει στον κώλο του.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69568
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιουν 2020, 15:35

Naranjita έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιουν 2020, 14:29
Naranjita έγραψε:
16 Ιουν 2020, 14:03


δεν ειναι θεμα ιδιοκτησιας, αλλα σεβασμου.

δεν θες, δεν αγαπας τον συντροφο σου? οκ σηκω φυγε, δεν σε κραταει κανεις.
δεν μπορεις ομως να τον εχεις σαν δεκανίκι για να καλυπτεις την ψυχικη σου αναπηρια και να γυρνάς με τριτα προσωπα.

τι ειναι ο άλλος διπλα σου? ενα κομμάτι κρεας που κανεις την αναγκη σου?
:lol:

Έχω διαφορετική άποψη για τον αυτοσεβασμό.

Και όντως υπάρχει περίπτωση να δω τον άλλον ως ένα κομμάτι κρέας και όχι ως άνθρωπο, αλλά αυτό θα γίνει αν νοιώσω απειλή για τη ζωή μου. Εκεί, δεν παίζουν τα τρομακτικά ηθικά διλήμματα, που κάνουν τον σταβ να μοιρολογεί και να βλέπει εφιάλτες τα βράδυα. Ούτε μία τύψη.

Γενικώς, δεν είμαι τόσο καλός άνθρωπος. Μπορώ να γίνω πολύ κακιά σε κάποιες περιπτώσεις. Και το ξέρω.

Αλλά το βιτριόλι ούτε ως υπόθεση μπορώ να το ανεχθώ ως αντεκδικητική πράξη σε πρώην, νυν ή υποθετικό ερωτικό σύντροφο. Είτε στον ίδιο είτε στη φερόμενη ως αντίζηλο.

Το θεωρώ την απόλυτη μιζέρια και το έσχατο σημείο αυτοεξευτιλισμού. Για πολλούς λόγους.
συμφωνω,

τίποτα δεν ειναι σαν το παλιο καλο ξεμαλλιασμα

:lol:
Τέτοιο καλό, δεν μου' τυχε. :lol:
Και βρίσκω κάπως χλωμό να μου τύχει και να πετύχει.
Γενικώς, τη βλέπω ως πολύ χαζή, απολύτως εκνευριστική και κυρίως χρονοβόρα μέθοδο.
Αν κάποια μουρλή πήγαινε να με πιάσει από τα μαλλιά, θα της έχωνα μια μπουνιά και θα τέλειωνε η ιστορία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Ιουν 2020, 15:35

Naida έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:34

Εγώ θα του έλεγα να τη πάρει να τη βάλει στον κώλο του.
Τώρα που το λες, μπορεί εξ αρχής να ήταν τέτοια σφήνα. :roll: Τεσπα. χρειαζόμαστε διευκρίνιση.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Ιουν 2020, 15:36

aljawn έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:33
Naida έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:24
Αν έφταιγε για τον χωρισμό και μου το ζήταγε πίσω θα το έχανα "καταλάθος" στο πρώτο φρεάτιο που θα έβρισκα μπροστά μου.
Θα πρέπει να έχεις αντίγραφο από βιβλίο συμβάντων αστυνομίας, που να ανατρέχει σε χρόνο πριν την επίδοση της αγωγής.
Αλλιώς, από τον συνδυασμό των διατάξεων 910 και 348 ΑΚ, μπορεί να απαλλάσσεσαι από την in rem απόδοση (να δώσεις δηλαδή το ίδιο το μουνόπετρο), αλλά οφείλεις αποζημίωση σε χρήμα (κατά την αξία του) και μάλιστα εντόκως.
Θα είχε τρόπο να το απόδειξει οτι μου το έδωσε;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Ιουν 2020, 15:36

Cecily Anne έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:35
Naida έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:34

Εγώ θα του έλεγα να τη πάρει να τη βάλει στον κώλο του.
Τώρα που το λες, μπορεί εξ αρχής να ήταν τέτοια σφήνα. :roll: Τεσπα. χρειαζόμαστε διευκρίνιση.
Τέτοια εννοεί :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 16 Ιουν 2020, 15:38

Naida έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:36
aljawn έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:33
Naida έγραψε:
16 Ιουν 2020, 15:24
Αν έφταιγε για τον χωρισμό και μου το ζήταγε πίσω θα το έχανα "καταλάθος" στο πρώτο φρεάτιο που θα έβρισκα μπροστά μου.
Θα πρέπει να έχεις αντίγραφο από βιβλίο συμβάντων αστυνομίας, που να ανατρέχει σε χρόνο πριν την επίδοση της αγωγής.
Αλλιώς, από τον συνδυασμό των διατάξεων 910 και 348 ΑΚ, μπορεί να απαλλάσσεσαι από την in rem απόδοση (να δώσεις δηλαδή το ίδιο το μουνόπετρο), αλλά οφείλεις αποζημίωση σε χρήμα (κατά την αξία του) και μάλιστα εντόκως.
Θα είχε τρόπο να το απόδειξει οτι μου το έδωσε;
Αρκεί απόδειξη από κοσμηματοπωλείο και (όλως επικουρικά) ένας μάρτυρας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών