Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιουν 2020, 15:01

Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:55
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:53
Ηράκλειτος έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:49
1. Αντικαθιστώντας το "προφανώς" με το "δυστυχώς" αλλάζει παντελώς το νόημα, μη γράφεις παπαριές για ελεύθερη μετάφραση και μη μας θεωρείς άπαντες ηλίθιους.
2. Η Βερόνικα Αντετοκούνμπο μιλούσε στους γιους της στη νιγηριανή γλώσσα του Igbo, η οποία είναι μία από τις τέσσερις επίσημες νιγηριανές γλώσσες και ομιλείται από περίπου 18 εκατομμύρια άτομα στη Νιγηρία και την Ισημερινή Γουινέα, σύμφωνα με αρκετές ιστοσελίδες και είχαν μόνο την Αφρικάνικη κουλτούρα. Το ξαναγράφω, το bold δεν υπάρχει στο πρωτότυπο.
3. Όποιος δε βαριέται ας διαβάσει το πρωτότυπο άρθρο (δεν είναι μεγάλο) για να δει ότι το νόημα του άρθρου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλει να περάσει ο Πίθηκας.
Εγω δεν προσπαθω να περασω τιποτε...εβαλα το αρθρο οπως ητανε στο λινκ.

Γραψε τωρα το τι προσπαθεια να περασει ο Αντετοκουμπο να συγκρινουμε...Λεει καπου στο κειμενο οτι ειναι περηφανος που γεννηθηκε η μεγαλωσε στην Ελλαδα; Οχι..
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μας νοιάζει;
Το ερώτημα δεν είναι αν πρέπει να μας νοιάζουν οι δηλώσεις του Αντετοκούμπο αλλά οι απόψεις του πίθηκα.

Για κάποιο περίεργο λόγο, ο πίθηκας θεωρεί ότι είναι πιο σημαντικός από τον Αντετοκούμπο. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 20 Ιουν 2020, 15:02

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:33
panos291 έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:31
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Το φεικ νιουζ είναι ότι η συνέντευξη είναι παλιά, έχουν προσθέσει λέξεις, έχουν αλλάξει νοήματα, και βρήκες
ένα σαιτ του πουτσου και μας το ποσταρες για legit.
Ποια νοηματα αλλαξανε; Εκτος του δυστυχως δεν βλεπω να αλλαξε κατι..

Οσο για σαγτις του πουτρου γεματα ειναι απο υατα το φορουμ. σας επιασε τωρα ο πονος ξαφνικα,

Καταρχάς το δυστυχως αλλάζει όλο το νόημα. Δεν είναι τόσο απλό. Αλλά άστο αυτο, εδώ έχεις ανεβάσει αλλά τέρατα.

Θες ένα δεύτερο; Αυτά που λέει το άρθρο δεν έχουν καμία σχέση με τον τίτλο. Άλλο πράγμα το ότι μεγαλωσα σε Νιγηριανό σπίτι και άλλο πράγμα το ότι δεν έχω καμία σχέση με Ελλάδα σαν άτομο. Αυτη ήταν δική σου προσθηκη

Υ.Γ Προσωπικά αδιαφορω για το αν αισθάνεται κάποιος Αλβανός, Έλληνας, Πακιστανος, Τούρκος, Γάλλος Πορτογαλος. Δεν βρίσκω τον λόγο να νοιώσω εθνικά περήφανος γιατί ένας παίκτης είναι καλός στο ποδόσφαιρο η στο μπάσκετ. Αυτά είναι για φελλους
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Ιουν 2020, 15:03

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:44
elchav έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:42
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:40


Oι αλλοι ειναι 5-6 παπαρες κοπομπλεξικοι μερικοι φιλαρακια σου που μπαινουνε συνη8θως να κανουνε φθηνα σχολιακια και ψευτοειρωνιουλες. Σορυ αλλα δεν εκπροσωπειτε κανεναν εκτος απο την μουρη σας.
Oλο το πχορουμ
εσυ και 5-6 ατομα δεν ειστε ολο το πχορουμ..Ξεκαβαλικεψε..Στην δε διατυπωση αποψεων η πλειοψηφια ο αριθμος υποστηρικτων ειναι ασχετος με το θεμα. Ο καθενας μπορει να διατυπωνει τη θεση του..

Και τα ιντερνετικα μπουλιγκ να τα αφησετε..
Πχοιος, πχοιος παλικαράκι μου δε σε αφήνει να πεις την άποψή σου να τον εδείρω;
Εδώ βάζεις εξόφθαλμα αλλοιωμένες συνεντεύξεις, κάνεις (της πούτσας) προπαγάνδα και μιλάς και για μπούλινγκ ρε παπάρα;
:lol:

Τέσπα, συνέχισε, μη σε διακόπτω.
:popc:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 20 Ιουν 2020, 15:04, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Ιουν 2020, 15:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:01
Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:55
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:53


Εγω δεν προσπαθω να περασω τιποτε...εβαλα το αρθρο οπως ητανε στο λινκ.

Γραψε τωρα το τι προσπαθεια να περασει ο Αντετοκουμπο να συγκρινουμε...Λεει καπου στο κειμενο οτι ειναι περηφανος που γεννηθηκε η μεγαλωσε στην Ελλαδα; Οχι..
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μας νοιάζει;
Το ερώτημα δεν είναι αν πρέπει να μας νοιάζουν οι δηλώσεις του Αντετοκούμπο αλλά οι απόψεις του πίθηκα.

Για κάποιο περίεργο λόγο, ο πίθηκας θεωρεί ότι είναι πιο σημαντικός από τον Αντετοκούμπο. :lol:
Ρωτάω κυρίως γιαιτ ο συγκεκριμένος έχει ανοίξει 100 νήματα για το ότι κακώς η Ελλάδα δεν ανοίγει τα σύνορα και δεν μοιράζει αβέρτα ιελληνοοοιησει σε αφρικανοασιατες

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 15:05

Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:59
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:58
Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:55


Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μας νοιάζει;
Πρεπει να νοιαζει αυτους που θεωρουνε του Αντετοκουμπο "ελληναρα".
Θεωρείς ότι είναι σκέτο Αφρικανός;
Εγω θεωρω οτι ο καθενας ειναι αυτο που νιωθει..Υπαρχουνε ανθρωποι που γενηθηκαν στην Ελλαδα και εζησαν πολλα χρονια και δεν νιωθουνε ελληνες και αλλοι που ζησανε μονο λιγα και θεωρουνε τον εαυτο τους ελληνα.

Προφανως ο συγκεκριμενους δεν ανηκει στην τελευταια κατηγορια.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 15:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:01
Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:55
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:53


Εγω δεν προσπαθω να περασω τιποτε...εβαλα το αρθρο οπως ητανε στο λινκ.

Γραψε τωρα το τι προσπαθεια να περασει ο Αντετοκουμπο να συγκρινουμε...Λεει καπου στο κειμενο οτι ειναι περηφανος που γεννηθηκε η μεγαλωσε στην Ελλαδα; Οχι..
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μας νοιάζει;
Το ερώτημα δεν είναι αν πρέπει να μας νοιάζουν οι δηλώσεις του Αντετοκούμπο αλλά οι απόψεις του πίθηκα.

Για κάποιο περίεργο λόγο, ο πίθηκας θεωρεί ότι είναι πιο σημαντικός από τον Αντετοκούμπο. :lol:
Το αντιθετο, εγω θελω να σχολιαστουε οι αποψεις και η ελληνικοτητα του Αντετοκουμπο αλλα οι fans που εχω αποκτησει επιμενουνς να ασχολουνται μαζι μου πρωτιστως.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιουν 2020, 15:09

Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:01
Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:55


Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μας νοιάζει;
Το ερώτημα δεν είναι αν πρέπει να μας νοιάζουν οι δηλώσεις του Αντετοκούμπο αλλά οι απόψεις του πίθηκα.

Για κάποιο περίεργο λόγο, ο πίθηκας θεωρεί ότι είναι πιο σημαντικός από τον Αντετοκούμπο. :lol:
Ρωτάω κυρίως γιαιτ ο συγκεκριμένος έχει ανοίξει 100 νήματα για το ότι κακώς η Ελλάδα δεν ανοίγει τα σύνορα και δεν μοιράζει αβέρτα ιελληνοοοιησει σε αφρικανοασιατες
Μα έτσι κάνουν τα πιθήκια. Πηδάνε από κλαδί σε κλαδί και είναι καλά στις μιμήσεις.

Ο δικός μας το παλεύει με τα κλαδιά και τα νήματα αλλά είναι κακός μίμος.


Ακόμη και ως πίθηκας είναι αποτυχημένος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 20 Ιουν 2020, 15:10

νιγηριανος ειναι ο ανθρωπος ασχετα αν ο σαμαρας εν μια νυκτι τον εφτιαξε ελληνα με εντολη της αγγελοπουλου :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιουν 2020, 15:12

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:10
μπραβο του που το παραδεχθηκε

νιγηριανος ειναι ο ανθρωπος ασχετα αν ο σαμαρας εν μια νυκτι τον εφτιαξε ελληνα με εντολη της αγγελοπουλου :102:
Ο πρώτος ήταν που πήρε ελληνική υπηκοότητα; :lol:

Θάμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Zhukov
Δημοσιεύσεις: 904
Εγγραφή: 17 Μάιος 2020, 10:07

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zhukov » 20 Ιουν 2020, 15:13

Ρε πατριωτικές πως αισθάνεστε που ένας Νιγηριανός κρατάει την ελ.σημαία;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Ιουν 2020, 15:13

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:05
Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:59
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:58


Πρεπει να νοιαζει αυτους που θεωρουνε του Αντετοκουμπο "ελληναρα".
Θεωρείς ότι είναι σκέτο Αφρικανός;
Εγω θεωρω οτι ο καθενας ειναι αυτο που νιωθει..Υπαρχουνε ανθρωποι που γενηθηκαν στην Ελλαδα και εζησαν πολλα χρονια και δεν νιωθουνε ελληνες και αλλοι που ζησανε μονο λιγα και θεωρουνε τον εαυτο τους ελληνα.

Προφανως ο συγκεκριμενους δεν ανηκει στην τελευταια κατηγορια.
Κια τότε γιατί μας ορίζεις τα ουμπαλα κάθε μέρα για το ότι πρέπει να ανοίξουμε τα σύνορα και να τους βαφτίσουμε όλους Έλληνες;

Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 865
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 20 Ιουν 2020, 15:13

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:53
Ηράκλειτος έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:49
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:33
Ποια νοηματα αλλαξανε; Εκτος του δυστυχως δεν βλεπω να αλλαξε κατι...
1. Αντικαθιστώντας το "προφανώς" με το "δυστυχώς" αλλάζει παντελώς το νόημα, μη γράφεις παπαριές για ελεύθερη μετάφραση και μη μας θεωρείς άπαντες ηλίθιους.
2. Η Βερόνικα Αντετοκούνμπο μιλούσε στους γιους της στη νιγηριανή γλώσσα του Igbo, η οποία είναι μία από τις τέσσερις επίσημες νιγηριανές γλώσσες και ομιλείται από περίπου 18 εκατομμύρια άτομα στη Νιγηρία και την Ισημερινή Γουινέα, σύμφωνα με αρκετές ιστοσελίδες και είχαν μόνο την Αφρικάνικη κουλτούρα. Το ξαναγράφω, το bold δεν υπάρχει στο πρωτότυπο.
3. Όποιος δε βαριέται ας διαβάσει το πρωτότυπο άρθρο (δεν είναι μεγάλο) για να δει ότι το νόημα του άρθρου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλει να περάσει ο Πίθηκας.
Εγω δεν προσπαθω να περασω τιποτε...εβαλα το αρθρο οπως ητανε στο λινκ.

Γραψε τωρα το τι προσπαθεια να περασει ο Αντετοκουμπο να συγκρινουμε...Λεει καπου στο κειμενο οτι ειναι περηφανος που γεννηθηκε η μεγαλωσε στην Ελλαδα; Οχι..
Δηλαδή τί θές να πείς; Ότι όποιος θέλει να δηλώνει Έλληνας θα πρέπει ταυτόχρονα να αποποιείται την καταγωγή του; Δηλαδή μόνο όσοι μετέχουν του "ελληνικού" πολιτισμού, δηλαδή είναι λευκοί,Χ.Ο,τρώνε σουβλάκια και μένουν με τους γονείς τους μέχρι τα 40 έχουν το δικαίωμα να δηλώνουν Έλληνες;
Το ότι γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Ελλάδα, οι γονείς του,του έδωσαν ελληνικό όνομα και σε αυτόν και στα αδέρφια του,μιλάει ελληνικά καλύτερα και από πολλούς "Ελληνογενείς", παίζει με το ελληνικό εθνόσημο στο στήθος και όλοι τον ονομάζουν "Greek Freak", δεν παίζει για εσένα κανέναν ρόλο;
Δηλαδή εσύ τί περίμενες; Οι γονείς του αφού ήρθαν στην Ελλάδα, να ξέχναγαν την καταγωγή τους,την κουλτούρα τους και την γλώσσα τους και να τους μιλούσαν ελληνικά και να τους φέρονταν όπως φέρονται οι "γηγενείς" Έλληνες στα παιδιά τους, για να τους θεωρήσεις αληθινούς Έλληνες;
Γιατί; Δεν έχουν το δικαίωμα στην Ελλάδα όλοι ανεξαιρέτως οι Έλληνες πολίτες να διατηρούν την ταυτότητά τους;
Βγάλατε πάλι τα "Ελληνόμετρα";
Και επίσης τί δηλαδή, από τη στιγμή που έγινε Έλληνας από τον Σαμαρά, πρέπει και να μην μιλάει για τον ρατσισμό που έζησε αυτός και η οικογένειά του πρίν τους δώσουν την ιθαγένεια; Την ιθαγένεια την πήρε όπως την πήραν και την παίρνουν τόσοι και τόσοι ξένοι αθλητές που οι περισσότεροι από αυτούς έχουν και πολύ μικρότερη έως και ανύπαρκτη σχέση με την Ελλάδα μόνο και μόνο για να φέρουν τίτλους στη χώρα. Ο Αντετοκούμπο σας μάρανε; Τουλάχιστον αυτός έχει γεννηθεί και μεγαλώσει εδώ. Δεν είναι σαν τους Σαμπάνηδες,της Μανιάνηδες,τους Χολεμπάδες και τους Ζέκες.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 20 Ιουν 2020, 15:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:12
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:10
μπραβο του που το παραδεχθηκε

νιγηριανος ειναι ο ανθρωπος ασχετα αν ο σαμαρας εν μια νυκτι τον εφτιαξε ελληνα με εντολη της αγγελοπουλου :102:
Ο πρώτος ήταν που πήρε ελληνική υπηκοότητα; :lol:

Θάμα.
πατριωτες :giggle::giggle::giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Antigeist

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 20 Ιουν 2020, 15:16

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:36
Ακόμα και αλήθεια να ήταν, τα πιο πολλά εθνικια δεν τον θεωρούν Ελληνα, άρα πάλι υπέρ τους θα έβγαινε. Ο άνθρωπος έχει πει πως έχει αφρικανικές ρίζες, μεγάλωσε στην Ελλάδα, και σέβεται αντίστοιχα και τα δύο. Τώρα προσωπικά το ζήτημα είναι ανούσιο. Και ένας Έλληνας που μεγάλωσε στην Αμερική να πει η το ένα, η το άλλο ή και τα δύο, το ίδιο είναι.
Αλλά "σέβομαι" άλλο "είμαι".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 15:16

Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:13
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:05
Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:59

Θεωρείς ότι είναι σκέτο Αφρικανός;
Εγω θεωρω οτι ο καθενας ειναι αυτο που νιωθει..Υπαρχουνε ανθρωποι που γενηθηκαν στην Ελλαδα και εζησαν πολλα χρονια και δεν νιωθουνε ελληνες και αλλοι που ζησανε μονο λιγα και θεωρουνε τον εαυτο τους ελληνα.

Προφανως ο συγκεκριμενους δεν ανηκει στην τελευταια κατηγορια.
Κια τότε γιατί μας ορίζεις τα ουμπαλα κάθε μέρα για το ότι πρέπει να ανοίξουμε τα σύνορα και να τους βαφτίσουμε όλους Έλληνες;
Πούειπα εγω οτι πρεπει να ανοιξουνε τα συνορα οπως το εννοεις; Υπαρχουε διεθνεις συνθηκες για την αντινετωπιση ανθρωπων που επιχειρουνε να μπουνε στα συνορα.

Οσα για υπηκοοτητες εχω πει οτι δεν υπαρχει λογος να αρνουμαστε υπηκοοτητα σε ατομα που θελουνε να μεινουνε (εφοσον πληρουνε τις προυποθεσεις).
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών