Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5064
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 20 Ιουν 2020, 16:19

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:12
omg kai 3 lol έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:24


Οι αντιπατριώτες έχουν το πιο σοβαρό πρόβλημα ταυτότητας από όλους.

Έχουν συνδέσει το αντιφά με το αντιπά (στο πλαίσιο του αντικοινωνικού αναλφαβητισμού που τους διακρίνει) και ό,τι βλέπουν χαίρονται.

Είναι κάτι σαν ρακοσυλλέκτες ειδήσεων.



το πραγματικο προβλημα ειναι οσοι ειναι σκλαβοι της οποιας ταυτοτητας τους (εθνικη, οπαδικη, ατομικη, προσκολλημενοι σε αυλα ή εμψυχα αντικειμενα κοκ.)
Ακριβές. Ας ρίξουμε μια ματιά σε ένα μέρος της συνέντευξης όμως:

“The Greek Freak” said during the recent NBA All-Star Weekend that he loves his nickname and it’s “a part of who I am right now.” But he also told The Undefeated that he is much more than just “The Greek Freak” by strongly stating he is also a proud African.

“There are a lot of people that I see and I tell them that I am African. I am not just ‘The Greek Freak,’ ” Antetokounmpo said.

“It doesn’t matter what people may believe because of my nickname. There were a lot of times when I was in Greece where people said, ‘You’re not Greek. You’re Nigerian because you’re black.’ But then there have been a lot of times where it’s been the opposite, where people say, ‘You’re not African. You’re Greek. You’re ‘The Greek Freak.’ ’ But I don’t really care about that. Deep down, I know who I am and where I am from. That’s all that matters to me.”

Και ας πούμε ότι δεν έχουμε τον χρόνο για να ασχοληθούμε με ό,τι προσδιορίζει καθεμία από τις διάφορες διασημότητες. Στο τέλος ακόμα κι αυτές είναι σε αδιέξοδο αναφορικά με το τι είναι κι από που προέρχονται. Ας αφεθούν στο ταξίδι τους της αυτο-ανακάλυψης και ιεραρχίας παραδόσεων. Οι πραγματικοί πολίτες του κόσμου είναι ελεύθεροι να επιλέξουν την κληρονομιά που τους αρμόζει και να την αξιοποιήσουν.

Δεν θα αρνηθούμε τίποτα. Δεν θα δεχτούμε ολοκληρωτικά τίποτα. Θα συνεχίσουμε ως τα βαθιά γεράματα να είμαστε εκείνη η εστία αντιφάσεων που συντηρεί τη νεότητα.

αν οι γονεις του ειχαν μεταναστευσει στη Ισπανια θα λεγοταν "spanish freak" so what?

οπως ξαναειπα ο ανθρωπος προσκολλαται βασανιζοντας τη νοημοσυνη του και τη ψυχη του σε ανουσια πραγματα ή αν θες δε δινει ισοποσα το ιδιο βαρος σε αλλες εκφανσεις της ζωης γυρω του (σα το ναρκισσο που κοιταζεται ολη την ωρα στο καθρεφτη) καταληγοντας σε αυτοκαταστροφικες τασεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 20 Ιουν 2020, 16:21, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Antigeist

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 20 Ιουν 2020, 16:20

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:12
omg kai 3 lol έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:24


Οι αντιπατριώτες έχουν το πιο σοβαρό πρόβλημα ταυτότητας από όλους.

Έχουν συνδέσει το αντιφά με το αντιπά (στο πλαίσιο του αντικοινωνικού αναλφαβητισμού που τους διακρίνει) και ό,τι βλέπουν χαίρονται.

Είναι κάτι σαν ρακοσυλλέκτες ειδήσεων.



το πραγματικο προβλημα ειναι οσοι ειναι σκλαβοι της οποιας ταυτοτητας τους (εθνικη, οπαδικη, ατομικη, προσκολλημενοι σε αυλα ή εμψυχα αντικειμενα κοκ.)
Ακριβές. Ας ρίξουμε μια ματιά σε ένα μέρος της συνέντευξης όμως:

“The Greek Freak” said during the recent NBA All-Star Weekend that he loves his nickname and it’s “a part of who I am right now.” But he also told The Undefeated that he is much more than just “The Greek Freak” by strongly stating he is also a proud African.

“There are a lot of people that I see and I tell them that I am African. I am not just ‘The Greek Freak,’ ” Antetokounmpo said.

“It doesn’t matter what people may believe because of my nickname. There were a lot of times when I was in Greece where people said, ‘You’re not Greek. You’re Nigerian because you’re black.’ But then there have been a lot of times where it’s been the opposite, where people say, ‘You’re not African. You’re Greek. You’re ‘The Greek Freak.’ ’ But I don’t really care about that. Deep down, I know who I am and where I am from. That’s all that matters to me.”

Και ας πούμε ότι δεν έχουμε τον χρόνο για να ασχοληθούμε με ό,τι προσδιορίζει καθεμία από τις διάφορες διασημότητες. Στο τέλος ακόμα κι αυτές είναι σε αδιέξοδο αναφορικά με το τι είναι κι από που προέρχονται. Ας αφεθούν στο ταξίδι τους της αυτο-ανακάλυψης και ιεραρχίας παραδόσεων. Οι πραγματικοί πολίτες του κόσμου είναι ελεύθεροι να επιλέξουν την κληρονομιά που τους αρμόζει και να την αξιοποιήσουν.

Δεν θα αρνηθούμε τίποτα. Δεν θα δεχτούμε ολοκληρωτικά τίποτα. Θα συνεχίσουμε ως τα βαθιά γεράματα να είμαστε εκείνη η εστία αντιφάσεων που συντηρεί τη νεότητα.
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9991
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Ιουν 2020, 16:27

δεν πα να'ναι κι εσκιμώος, στα παπάκια μου
γαμώ τα παιδιά είναι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

runner
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 20 Ιουν 2020, 16:30

Πήρε χαμπάρι ο Γιάννης με τι είδους λαό είχε να κάνει και αποφάσισε να πει τα πράγματα με το όνομά τους.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 20 Ιουν 2020, 16:34

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Μεγάλος άνθρωπος γιατί γίνεσαι ανθρωπάκι ποστάρωντας ψέματα.
Φυλλάδα που αναπαράγει ο πίθηκας έγραψε:Αντετοκούνμπο: Δεν ειμαι Έλληνας, δεν είμαι ο «Greek Freak», είμαι Αφρικανός και δεν έχω καμία σχέση με την Ελλάδα!
«Δυστυχώς γεννήθηκα στην Ελλάδα και πήγα στο σχολείο στην Ελλάδα. Στο τέλος της ημέρας όμως, όταν πήγαινα σπίτι, δεν υπήρχε ελληνική κουλτούρα και τίποτα που να θυμίζει Ελλάδα.
https://theundefeated.com/features/bucks-giannis-antetokounmpo-greek-freak-wants-to-go-back-to-his-nigerian-roots/ έγραψε:“I grew up in a Nigerian home,” Antetokounmpo said. “Obviously, I was born in Greece and went to school in Greece. But at the end of the day when I go home, there is no Greek culture. It’s straight-up Nigerian culture. It’s about discipline, it’s about respecting your elders, having morals.”

....

“There are a lot of people that I see and I tell them that I am African. I am not just ‘The Greek Freak,’ ” Antetokounmpo said.

“It doesn’t matter what people may believe because of my nickname. There were a lot of times when I was in Greece where people said, ‘You’re not Greek. You’re Nigerian because you’re black.’ But then there have been a lot of times where it’s been the opposite, where people say, ‘You’re not African. You’re Greek. You’re ‘The Greek Freak.’ ’ But I don’t really care about that. Deep down, I know who I am and where I am from. That’s all that matters to me.”

Άβαταρ μέλους
Σταθαρας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 20:20

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταθαρας » 20 Ιουν 2020, 16:44

Καλα να ειναι ο ανθρωπος. Εγβ πιστεβω και η Ελλαδα βγηκε κερδησμενη και αυτος. Αμα δεν εσθανετε Ελληνας με γεια του με χαρα του. Ριναι σημαντηκο οτι εκανε διαφιμηση στηχωρα αποκει καιπερα σηνεχιζουμε. Η Ελλαδα ως χωρα πάντα αναδικνηε ταλεντα απο γκαλη και ταλοιπα οποτε δε σταματα η ζωη στο γιαννη. Ας ειναι καλα. Εφτιαξε τη ζωη του. Μακαρη να το κανοτμε και εμεις.
Για ότι έχω αλλά και ΔΕΝ έχω, ευχαριστώ τον δημιουργό μου, Θεό και Κύριο, Ιησού Χριστό.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 20 Ιουν 2020, 16:44

omg kai 3 lol έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:19
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:12
omg kai 3 lol έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:03





το πραγματικο προβλημα ειναι οσοι ειναι σκλαβοι της οποιας ταυτοτητας τους (εθνικη, οπαδικη, ατομικη, προσκολλημενοι σε αυλα ή εμψυχα αντικειμενα κοκ.)
Ακριβές. Ας ρίξουμε μια ματιά σε ένα μέρος της συνέντευξης όμως:

“The Greek Freak” said during the recent NBA All-Star Weekend that he loves his nickname and it’s “a part of who I am right now.” But he also told The Undefeated that he is much more than just “The Greek Freak” by strongly stating he is also a proud African.

“There are a lot of people that I see and I tell them that I am African. I am not just ‘The Greek Freak,’ ” Antetokounmpo said.

“It doesn’t matter what people may believe because of my nickname. There were a lot of times when I was in Greece where people said, ‘You’re not Greek. You’re Nigerian because you’re black.’ But then there have been a lot of times where it’s been the opposite, where people say, ‘You’re not African. You’re Greek. You’re ‘The Greek Freak.’ ’ But I don’t really care about that. Deep down, I know who I am and where I am from. That’s all that matters to me.”

Και ας πούμε ότι δεν έχουμε τον χρόνο για να ασχοληθούμε με ό,τι προσδιορίζει καθεμία από τις διάφορες διασημότητες. Στο τέλος ακόμα κι αυτές είναι σε αδιέξοδο αναφορικά με το τι είναι κι από που προέρχονται. Ας αφεθούν στο ταξίδι τους της αυτο-ανακάλυψης και ιεραρχίας παραδόσεων. Οι πραγματικοί πολίτες του κόσμου είναι ελεύθεροι να επιλέξουν την κληρονομιά που τους αρμόζει και να την αξιοποιήσουν.

Δεν θα αρνηθούμε τίποτα. Δεν θα δεχτούμε ολοκληρωτικά τίποτα. Θα συνεχίσουμε ως τα βαθιά γεράματα να είμαστε εκείνη η εστία αντιφάσεων που συντηρεί τη νεότητα.

αν οι γονεις του ειχαν μεταναστευσει στη Ισπανια θα λεγοταν "spanish freak" so what?

οπως ξαναειπα ο ανθρωπος προσκολλαται βασανιζοντας τη νοημοσυνη του και τη ψυχη του σε ανουσια πραγματα ή αν θες δε δινει ισοποσα το ιδιο βαρος σε αλλες εκφανσεις της ζωης γυρω του (σα το ναρκισσο που κοιταζεται ολη την ωρα στο καθρεφτη) καταληγοντας σε αυτοκαταστροφικες τασεις
Ο ναρκισσισμός είναι χαρακτηριστικό των διασημοτήτων που έχουν λάβει το μήνυμα ότι τα χρήματα είναι η υπέρτατη ένδειξη αναγνώρισης. Χωρίς να έχουν κάνει τίποτα αξιομνημόνευτο ή χρήσιμο έξω από το να είναι μέρος ενός εθιστικού ναρκωτικού που επιβάλλεται στις μάζες από το σύστημα. Πιστεύουν ότι πρέπει να ενδιαφερθούμε για τις ανησυχίες τους. Πιστεύουν ότι η γνώμη τους μετράει.
Μιλάμε για ανθρώπους απαίδευτους χωρίς πραγματική βαρύτητα έξω από ένα γήπεδο ή ένα πλατό. Έτσι ξεκινάει ο εκφυλισμός της διανόησης. Έτσι δημιουργείται ένα ανακόλουθο και ασυνεπές μοντέλο ρηχής φιλοσοφίας.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 20 Ιουν 2020, 16:52

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:34
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
20 Ιουν 2020, 15:28
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:33


Γιατι ο λογος που πολλοι δεν ενσωματωνονται ειναι η ρατσιστικη ελ συμπεριφορα.
Από πείσμα, δηλαδή
Δηλαδη το θυμα ρατσισιτκων συμπεριφορων θα πρεπει να αγαπησει τους θυτες αλλιως ειναι πεισματαρης..Makes sense :roll:
Του στυλ «δε με θέλετε, δε σας θέλω κι εγώ». Κάτι τέτοιο δεν λες; Βέβαια ο Ατεντοκούμπο μια χαρά αντιμετώπιση είχε. Αντίθετα από τον Δήμα έγινε σταρ με δόξα και χρήμα από πιτσιρής. Όποτε πώς εξηγείς την αντίδραση;
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10383
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 20 Ιουν 2020, 16:54

Μαυροβασίλης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:19
έχω αρχίγήσει να τον θαυμάζω
φιξντ
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9991
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Ιουν 2020, 16:56

Σταθαρας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:44
Καλα να ειναι ο ανθρωπος. Εγβ πιστεβω και η Ελλαδα βγηκε κερδησμενη και αυτος. Αμα δεν εσθανετε Ελληνας με γεια του με χαρα του. Ριναι σημαντηκο οτι εκανε διαφιμηση στηχωρα αποκει καιπερα σηνεχιζουμε. Η Ελλαδα ως χωρα πάντα αναδικνηε ταλεντα απο γκαλη και ταλοιπα οποτε δε σταματα η ζωη στο γιαννη. Ας ειναι καλα. Εφτιαξε τη ζωη του. Μακαρη να το κανοτμε και εμεις.
Στην αμερική έμαθε μπάσκετ ο Γκάλης, ειδικά εκείνη την εποχή εμείς βγάζαμε Homus Hamilokolous που δεν πηδάγανε ούτε χαρτοπετσέτα διπλωμένη. Και κοιτάγαμε να φέρουμε απ'την Αμερική και κανα Στεργάκο μπας κι έχουμε κι εμείς κανα ψηλό που να στρίβει λίγο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Σταθαρας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 20:20

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταθαρας » 20 Ιουν 2020, 17:01

Chilloutbuddy έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:56
Σταθαρας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:44
Καλα να ειναι ο ανθρωπος. Εγβ πιστεβω και η Ελλαδα βγηκε κερδησμενη και αυτος. Αμα δεν εσθανετε Ελληνας με γεια του με χαρα του. Ριναι σημαντηκο οτι εκανε διαφιμηση στηχωρα αποκει καιπερα σηνεχιζουμε. Η Ελλαδα ως χωρα πάντα αναδικνηε ταλεντα απο γκαλη και ταλοιπα οποτε δε σταματα η ζωη στο γιαννη. Ας ειναι καλα. Εφτιαξε τη ζωη του. Μακαρη να το κανοτμε και εμεις.
Στην αμερική έμαθε μπάσκετ ο Γκάλης, ειδικά εκείνη την εποχή εμείς βγάζαμε Homus Hamilokolous που δεν πηδάγανε ούτε χαρτοπετσέτα διπλωμένη. Και κοιτάγαμε να φέρουμε απ'την Αμερική και κανα Στεργάκο μπας κι έχουμε κι εμείς κανα ψηλό που να στρίβει λίγο.
Θελω να πω ο γκαλης ειναι Ελληνας και εμαθε αμερικη ο Γιαννης νιγβριανος και εμαθε Ελλαδα. Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι ολη βγενουν κςρδισμςνη δε θα σωσει τη χωρα ενας μπασκεμπολιστας.
Για ότι έχω αλλά και ΔΕΝ έχω, ευχαριστώ τον δημιουργό μου, Θεό και Κύριο, Ιησού Χριστό.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιουν 2020, 17:05

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:44
omg kai 3 lol έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:19
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:12


Ακριβές. Ας ρίξουμε μια ματιά σε ένα μέρος της συνέντευξης όμως:

“The Greek Freak” said during the recent NBA All-Star Weekend that he loves his nickname and it’s “a part of who I am right now.” But he also told The Undefeated that he is much more than just “The Greek Freak” by strongly stating he is also a proud African.

“There are a lot of people that I see and I tell them that I am African. I am not just ‘The Greek Freak,’ ” Antetokounmpo said.

“It doesn’t matter what people may believe because of my nickname. There were a lot of times when I was in Greece where people said, ‘You’re not Greek. You’re Nigerian because you’re black.’ But then there have been a lot of times where it’s been the opposite, where people say, ‘You’re not African. You’re Greek. You’re ‘The Greek Freak.’ ’ But I don’t really care about that. Deep down, I know who I am and where I am from. That’s all that matters to me.”

Και ας πούμε ότι δεν έχουμε τον χρόνο για να ασχοληθούμε με ό,τι προσδιορίζει καθεμία από τις διάφορες διασημότητες. Στο τέλος ακόμα κι αυτές είναι σε αδιέξοδο αναφορικά με το τι είναι κι από που προέρχονται. Ας αφεθούν στο ταξίδι τους της αυτο-ανακάλυψης και ιεραρχίας παραδόσεων. Οι πραγματικοί πολίτες του κόσμου είναι ελεύθεροι να επιλέξουν την κληρονομιά που τους αρμόζει και να την αξιοποιήσουν.

Δεν θα αρνηθούμε τίποτα. Δεν θα δεχτούμε ολοκληρωτικά τίποτα. Θα συνεχίσουμε ως τα βαθιά γεράματα να είμαστε εκείνη η εστία αντιφάσεων που συντηρεί τη νεότητα.

αν οι γονεις του ειχαν μεταναστευσει στη Ισπανια θα λεγοταν "spanish freak" so what?

οπως ξαναειπα ο ανθρωπος προσκολλαται βασανιζοντας τη νοημοσυνη του και τη ψυχη του σε ανουσια πραγματα ή αν θες δε δινει ισοποσα το ιδιο βαρος σε αλλες εκφανσεις της ζωης γυρω του (σα το ναρκισσο που κοιταζεται ολη την ωρα στο καθρεφτη) καταληγοντας σε αυτοκαταστροφικες τασεις
Ο ναρκισσισμός είναι χαρακτηριστικό των διασημοτήτων που έχουν λάβει το μήνυμα ότι τα χρήματα είναι η υπέρτατη ένδειξη αναγνώρισης. Χωρίς να έχουν κάνει τίποτα αξιομνημόνευτο ή χρήσιμο έξω από το να είναι μέρος ενός εθιστικού ναρκωτικού που επιβάλλεται στις μάζες από το σύστημα. Πιστεύουν ότι πρέπει να ενδιαφερθούμε για τις ανησυχίες τους. Πιστεύουν ότι η γνώμη τους μετράει.
Μιλάμε για ανθρώπους απαίδευτους χωρίς πραγματική βαρύτητα έξω από ένα γήπεδο ή ένα πλατό. Έτσι ξεκινάει ο εκφυλισμός της διανόησης. Έτσι δημιουργείται ένα ανακόλουθο και ασυνεπές μοντέλο ρηχής φιλοσοφίας.
Συμφωνώ. Προσωπικώς πάντως, δεν νομίζω ότι ο Αντενοκούμπο έχει τέτοιες ναρκισσιστικές εξάρσεις ανεξαρτήτως αν το αθλητικό του μέγεθος απέκτησε διεθνή αναγνωρισιμότητα. Απλώς απαντά στις συνεντεύξεις, προσπαθώντας -και σωστά- να κρατήσει τις ισορροπίες. Δεν πουλάει πολιτικαλικορεκτισμό για να είναι είναι τρέντυ, απλώς έχει πλήρη επίγνωση των ισορροπιών που πρέπει να κρατήσει ως επαγγελματίας. Και πολύ καλά κάνει. Γενικώς, πιστεύω ότι είναι σεμνός άνθρωπος με απολύτως υγιές σκεπτικό.
Μακάρι οι περισσότεροι διάσημοι σε γενικό επίπεδο και οι Έλληνες σελέμπριτις σε πιο στενό, να έμοιαζαν στον Αντενοκούμπο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Antigeist

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 20 Ιουν 2020, 17:06

Πάντως το μπάσκετ είναι το πιο χαζό άθλημα που υπάρχει, λίγο πιο χαζό από το ποδόσφαιρο. Όντα προικισμένα με νοημοσύνη να πηδάνε και να βάζουν μια μπάλα σε ένα κρεμασμένο καλάθι. Έλεος.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 20 Ιουν 2020, 17:07

Chilloutbuddy έγραψε:
20 Ιουν 2020, 16:27
δεν πα να'ναι κι εσκιμώος, στα παπάκια μου
γαμώ τα παιδιά είναι.
+1
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Σταθαρας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 20:20

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταθαρας » 20 Ιουν 2020, 17:08

Antigeist έγραψε:
20 Ιουν 2020, 17:06
Πάντως το μπάσκετ είναι το πιο χαζό άθλημα που υπάρχει, λίγο πιο χαζό από το ποδόσφαιρο. Όντα προικισμένα με νοημοσύνη να πηδάνε και να βάζουν μια μπάλα σε ένα κρεμασμένο καλάθι. Έλεος.
Γιαυτο επενδησε ο βαζελος εκει
Για ότι έχω αλλά και ΔΕΝ έχω, ευχαριστώ τον δημιουργό μου, Θεό και Κύριο, Ιησού Χριστό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών