Αξίζουν τα MooC;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21431
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 30 Ιουν 2020, 21:29

έχετε προηγούμενη εμπειρία από παρακολούθηση Mooc; θεωρείτε πως προσφέρουν κάτι; θα συμπεριλαμβάνατε τη παρακολούθηση mooc στο CV σας;
εγώ προσωπικά έχω παρακολουθήσει ένα επί πληρωμή, και είχα γράψει τρεις εργασίες οι οποίες είχαν διορθωθεί και βαθμολογηθεί από έναν υποψήφιο διδάκτορα του ΜΙΤ, ήταν καλή εμπειρία, αλλά κοστοβόρα.
αξίζει το χρόνο και το χρήμα πιστεύετε όσον αφορά όχι τη προσωπική ευχαρίστηση αλλά την αναγνώριση και εκτίμηση από εργοδότες ως ένα έξτρα ατού στο βιογραφικό;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21431
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Ιούλ 2020, 10:07

τι έγινε ρε μάγκες κανείς δεν έχει άποψη επί του θέματος;
θέλω να ακούσω κάποια γνώμη
hellegennes, foscilis, enterprise-psi, stavmanr, Dwarven Blacksmith, κανείς;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12535
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 01 Ιούλ 2020, 10:11

Δεν κατέχω :102:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 01 Ιούλ 2020, 10:12

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Ιουν 2020, 21:29
έχετε προηγούμενη εμπειρία από παρακολούθηση Mooc; θεωρείτε πως προσφέρουν κάτι; θα συμπεριλαμβάνατε τη παρακολούθηση mooc στο CV σας;
εγώ προσωπικά έχω παρακολουθήσει ένα επί πληρωμή, και είχα γράψει τρεις εργασίες οι οποίες είχαν διορθωθεί και βαθμολογηθεί από έναν υποψήφιο διδάκτορα του ΜΙΤ, ήταν καλή εμπειρία, αλλά κοστοβόρα.
αξίζει το χρόνο και το χρήμα πιστεύετε όσον αφορά όχι τη προσωπική ευχαρίστηση αλλά την αναγνώριση και εκτίμηση από εργοδότες ως ένα έξτρα ατού στο βιογραφικό;
Καλά είναι.

Δεν ξέρω πόσο μετράνε στο βιογραφικό βέβαια.

Έχω παρακολουθήσει σε Coursera, Udemy, Datacamp κ τα βάζω στο LinkedIn (στο βιογραφικό όχι).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος parafrwn την 01 Ιούλ 2020, 10:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 01 Ιούλ 2020, 10:12

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Ιουν 2020, 21:29
έχετε προηγούμενη εμπειρία από παρακολούθηση Mooc; θεωρείτε πως προσφέρουν κάτι; θα συμπεριλαμβάνατε τη παρακολούθηση mooc στο CV σας;
εγώ προσωπικά έχω παρακολουθήσει ένα επί πληρωμή, και είχα γράψει τρεις εργασίες οι οποίες είχαν διορθωθεί και βαθμολογηθεί από έναν υποψήφιο διδάκτορα του ΜΙΤ, ήταν καλή εμπειρία, αλλά κοστοβόρα.
αξίζει το χρόνο και το χρήμα πιστεύετε όσον αφορά όχι τη προσωπική ευχαρίστηση αλλά την αναγνώριση και εκτίμηση από εργοδότες ως ένα έξτρα ατού στο βιογραφικό;
Μην το γράψεις στο βιογραφικό , μπορείς να το αναφέρεις στην συνέντευξη

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Ιούλ 2020, 10:14

Ως απόφοιτος κατώτατης ρακοσυλλεκτικής δεν συμμετέχω σε τέτοιες καταστάσεις.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Ιούλ 2020, 10:19

Εγώ προσωπικά άλλαξα καριέρα και ακόμα και τώρα το μοναδικό τυπικό προσόν που έχω σε αυτόν το τομέα είναι ένα MooC το οποίο παρακολούθησα δωρεάν αλλά πλήρωσα για το certificate.
Οπότε για μένα άξιζει σίγουρα αν θες να κάνεις είτε αλλαγή τομέα είτε παραπάνω εξειδίκευση πάνω στον τομέα που είσαι. Κάθε λογικός εργοδότης θα εκτιμούσε ότι μένεις up to date, τώρα πόσο ακριβώς και αν θα κάνεις απόσβεση δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Επίσης εκτός από τα MooC υπάρχουν και τα certifications και ίσως μπορείς να συνδυάσεις τα δύο για μέγιστο effect.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21431
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Ιούλ 2020, 11:10

parafrwn έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 10:12

Καλά είναι.

Δεν ξέρω πόσο μετράνε στο βιογραφικό βέβαια.

Έχω παρακολουθήσει σε Coursera, Udemy, Datacamp κ τα βάζω στο LinkedIn (στο βιογραφικό όχι).
dotcom έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 10:12
Μην το γράψεις στο βιογραφικό , μπορείς να το αναφέρεις στην συνέντευξη
γιατί όχι στο βιογραφικό; έχω δει πάντως παιδιά να το αναφέρουν στα βιογραφικά τους

εντάξει, το udemy είναι πιο χαλαρό όπου ο καθένας μπορεί να φτιάξει δικό του mooc, αλλά coursera και edx έχουν moocs που προσφέρονται από μεγάλα πανεπιστήμια
εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι για moocs στον τομέα των ανθρωπιστικών επιστημών και θα ήθελα να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου με σεμινάρια πάνω στον τομέα της πολιτικής και ηθικής φιλοσοφίας κυρίως
δεν βλέπω το λόγο να μην αναφέρεται, εφόσον είναι certified
αν μη τι άλλο δείχνει ένα έμπρακτο ενδιαφέρον για την κατάρτιση στους συγκεκριμένους τομείς
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21431
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Ιούλ 2020, 11:12

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 10:19
Εγώ προσωπικά άλλαξα καριέρα και ακόμα και τώρα το μοναδικό τυπικό προσόν που έχω σε αυτόν το τομέα είναι ένα MooC το οποίο παρακολούθησα δωρεάν αλλά πλήρωσα για το certificate.
Οπότε για μένα άξιζει σίγουρα αν θες να κάνεις είτε αλλαγή τομέα είτε παραπάνω εξειδίκευση πάνω στον τομέα που είσαι. Κάθε λογικός εργοδότης θα εκτιμούσε ότι μένεις up to date, τώρα πόσο ακριβώς και αν θα κάνεις απόσβεση δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Επίσης εκτός από τα MooC υπάρχουν και τα certifications και ίσως μπορείς να συνδυάσεις τα δύο για μέγιστο effect.
certifications; στις γνωστές πλατφόρμες coursera τα βρίσκεις αυτά; και ποια η διαφορά από τα Moocs; είναι peer to peer;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21431
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Ιούλ 2020, 11:14

έχω βρει και Online σεμινάρα που οργανώνονται απευθείας από το εκάστοτε πανεπιστήμιο
έχει ένα πολύ ενδιαφέρον το πανεπιστήμιο της Οξφόρδης πάνω στη πολιτική φιλοσοφία, με περιορισμένες θέσεις παρακολούθησης, αλλά απαιτεί αρκετό διάβασμα και κοστίζει περίπου 300 ευρώ.
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Ιούλ 2020, 11:15

certifications ειναι για συγκεκριμενους κλαδους και τα δινουν εταιρειες ή συνδεσμοι επαγγελματιων του κλάδου (δλδ παλι εταιριες αλλα λιγοτερο φανερο). Στο finance παιζουνε cfa, acca, etc. Στο ΙΤ παιζουνε απειρα απο Amazon & MS. Αναλογα τι θες να κανεις, σε ποιο τομεα κοιτας και τι σπουδες εχεις σχετικες;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Ιούλ 2020, 11:16

Για τα online seminars θα ελεγα οχι πρωτα αυτα. Πιο πολυ αξιζουνε τα edX, datacamp, Udemy (αν και ειναι τουρκοσαιτ!) κλπ
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Ιούλ 2020, 11:18

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 11:12
certifications; στις γνωστές πλατφόρμες coursera τα βρίσκεις αυτά; και ποια η διαφορά από τα Moocs; είναι peer to peer;
Στα ανθρωπιστικά δεν ξέρω τι υπάρχει. Στην πληροφορική η διαφορά είναι ότι το MooC σημαίνει "παρακολούθησα αυτά τα μαθήματα" ενώ το να είσαι AWS Certified Cloud Practitioner σημαίνει "πέρασα τις εξετάσεις τις Amazon σε αυτόν τον τομέα". Τώρα βέβαια μπορεί και το μάθημα να έχει εξετάσεις οπότε θολώνουν τα όρια.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Ιούλ 2020, 11:19

Επισης δεν ξερω αν αξιζει να τα βαλεις σιβι - σιγουρα μπορεις να τα βαλεις στο λινκεδιν και παρα πολλοι το κανουνε και δε διαφωνω. σου δινουν επισης τη δυνατοτητα να γραψεις στο σιβι οτι εχεις την ταδε γνωση και στην τελικη αυτο ειναι το ζητουμενο (να ξες δλδ)
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25231
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αξίζουν τα MooC;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Ιούλ 2020, 11:20

επισης τα MooC δεν ειναι ολα ιδια.
Υπαρχουν καποια που θελουν 6 μηνες για να βγουνε, αλλα θενε 6 ωρες. Το κακο ειναι οτι και στα 2 παιρνεις ενα χαρτι που στα ματια των περισσοτερων ειναι πανω κατω το ιδιο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών