Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 02 Ιούλ 2020, 00:14

Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 02 Ιούλ 2020, 00:19

Χρυσολωράς έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 13:31
Το να φτιάξεις στην Αμερική σπίτι το οποίο μιμείται αναγεννησιακά παλάτσα είναι κακογουστιά. Το κτίριο πρέπει να δένει με το περιβάλλον και την ιστορία του τόπου. Όσο κιτς είναι οι πυραμίδες στο Λας Βέγκας, άλλο τόσο είναι και αυτό το σπίτι. Σαν να χτίζεις ουρανοξύστη στην Σαντορίνη ένα πράγμα.

Δικηγόροι στον 21ο αιώνα είναι, όχι οι Μεδίκοι. Ήμαρτον με την ματαιοδοξία. Κερασάκι στην τούρτα αυτό που μοιάζει με οικόσημο στο ταβάνι πάνω από την τραπεζαρία.
Δεν πάει έτσι. Το σπίτι δεν το έφτιαξαν Ινδιάνοι, το έφτιαξαν Ευρωπαίοι, αν δεν κάνω λάθος, το 1888 (μετά την κατάργηση της δουλείας). Οι Ευρωπαίοι διαδίδουν παντού τον ευρωπαϊκό πολιτισμό και την ευρωπαϊκή αισθητική. Σιγά μην έφτιαχναν και ινδιάνικες καλύβες να χωθούν μέσα επειδή βρίσκονται στην Αμερική.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Σωκράτης
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 27 Ιουν 2020, 18:12

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σωκράτης » 02 Ιούλ 2020, 01:05

Γάταρος έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 00:19
Χρυσολωράς έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 13:31
Το να φτιάξεις στην Αμερική σπίτι το οποίο μιμείται αναγεννησιακά παλάτσα είναι κακογουστιά. Το κτίριο πρέπει να δένει με το περιβάλλον και την ιστορία του τόπου. Όσο κιτς είναι οι πυραμίδες στο Λας Βέγκας, άλλο τόσο είναι και αυτό το σπίτι. Σαν να χτίζεις ουρανοξύστη στην Σαντορίνη ένα πράγμα.

Δικηγόροι στον 21ο αιώνα είναι, όχι οι Μεδίκοι. Ήμαρτον με την ματαιοδοξία. Κερασάκι στην τούρτα αυτό που μοιάζει με οικόσημο στο ταβάνι πάνω από την τραπεζαρία.
Δεν πάει έτσι. Το σπίτι δεν το έφτιαξαν Ινδιάνοι, το έφτιαξαν Ευρωπαίοι, αν δεν κάνω λάθος, το 1888 (μετά την κατάργηση της δουλείας). Οι Ευρωπαίοι διαδίδουν παντού τον ευρωπαϊκό πολιτισμό και την ευρωπαϊκή αισθητική. Σιγά μην έφτιαχναν και ινδιάνικες καλύβες να χωθούν μέσα επειδή βρίσκονται στην Αμερική.
Ευρωπαϊκός πολιτισμός λοιπόν είναι τα παλάτια που έφτιαχναν οι πλούσιοι και όχι τα παραδοσιακά κατά τόπους. :D

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 02 Ιούλ 2020, 11:37

sys3x έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 21:33
axilmar έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 13:12
Otto Weininger έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 11:03


Δεν είναι θέμα συμφέροντος. Αλλά εφόσον δείχνεις ότι είσαι παντελώς άσχετος με κάτι, ποιο το νόημα;
Εκανες ενα claim, εχεις το burden of proof. Να αποδειξεις οτι ειμαστε ασχετοι.
Δεν χρειάζεται να σου αποδείξει κάτι που αποδεικνύεις εσύ από μόνος σου.
Λογια του αερα. Χωρις αποδειξεις τιποτα δεν μετραει.

Οι ασχετοι λοιπον εισαστε εσεις.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 02 Ιούλ 2020, 11:41

ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 19:58
axilmar έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 09:40
Είναι η αισθητική των βλαχομπαροκ νεόπλουτων...
Δεν συμφωνώ. Μου λείπουν πληροφορίες. Αν κάποιος ξέρει από έπιπλα ας πει αλλά προσωπικά δεν βλέπω τα έντονα στοιχεία για τα οποία κατηγορείται η κα Πατούλη. Εδώ πιο πολύ μου φαίνεται ότι κάποιος προσπάθησε να μιμηθεί συγκεκριμένο ύφος. Μπορεί δηλαδή ο άλλος να είναι συλλέκτης από έπιπλα εποχής. Τι θα έπρεπε να τα κάνει; Να τα βάλει σε προθήκες σαν να είναι μουσείο;

Και στην τελική δεν βλέπω το λόγο γιατί να κατηγορήσω κάποιον που θέλει με τα δικά του λεφτά να κάνει κάτι στο σπίτι του, είτε αυτός είναι ο Πατούλης, είτε ο συγκεκριμένος. Αν με τα ίδια λεφτά είχε 1-2 super cars δεν νομίζω να αντιδρούσε κανείς. Αυτό που θα έπρεπε να μας νοιάζει είναι αν τα λεφτά του είναι νόμιμα και πληρώνει τους φόρους που του αναλογούν. Τα υπόλοιπα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν. Μη σας πω πως χωρίς το πάθος και το ψώνιο κάποιων συλλεκτών δε θα είχαμε αρκετά έργα τέχνης που διασώζονται.
Υπαρχουν αρκετες φωτογραφιες του ζευγους Πατουλη ονλαιν στις οποιες το σκηνικο ειναι αισθητικα ιδιο με αυτο του σπιτιου του ζευγαριου στις ΗΠΑ.

Ειναι επιδειξη πλουτου, λεφτα πεταμενα στην αισθητικη και στην επιδειξη, δειγμα νεοπλουτισμου.

Και φυσικα εχουν δικαιωμα να τα κανουν οτι θελουν τα λεφτα τους.

Και φυσικα εμεις εχουμε καθε δικαιωμα να τους κρινουμε.

Οσον αφορα την νομιμοτητα των εσοδων τους, το ποθεν εσχες δεν λειτουργει στην Ελλαδα, η πιθανοτητα να εχουν αρκετο πλουτο μονο απο νομιμες δραστηριοτητες τους ειναι μεγαλη αλλα οχι 100%, συμφωνα με τα δειγματα που εχουμε απο αναλογες περιπτωσεις. Φυσικα δεν εχω αποδειξεις, μονο ενδειξεις, και γι'αυτο περιοριζομαι να πω οτι ειναι προσωπικη εκτιμηση και τιποτε αλλο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2020, 12:08

axilmar έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 11:41
Υπαρχουν αρκετες φωτογραφιες του ζευγους Πατουλη ονλαιν στις οποιες το σκηνικο ειναι αισθητικα ιδιο με αυτο του σπιτιου του ζευγαριου στις ΗΠΑ.

Ειναι επιδειξη πλουτου, λεφτα πεταμενα στην αισθητικη και στην επιδειξη, δειγμα νεοπλουτισμου.
Θα πρέπει να ξέρεις να εκτιμήσεις έπιπλα εποχής για να κάνουμε μια συζήτηση για το γούστο των επιλογών τους (αν τελικά πρόκειται για επιλογές, δες παρακάτω) σοβαρά. Δες έπιπλα μπαρόκ και ροκοκό και παράδειγμα. Στα μάτια μας όλα μοιάζουν βαρυφορτωμένα ενώ η αλλαγή που συντελέσθηκε εκείνη την εποχή προς ένα πιο ανάλαφρο στυλ ήταν πολύ μεγάλη. Δεν κρίνονται αυτά τα πράγματα τόσο επιπόλαια. Θέλουν γνώσεις. Εγώ δεν τις έχω για να κάνω κριτική. Στην περίπτωση Πατούλη νομίζω ότι μιλάμε για κάτι διαφορετικό. Και πάλι εκεί άσκησα κριτική για τα έπιπλα που επέλεξε στη νομαρχία. Σπίτι του δε μου πέφτει λόγος.

Ο ιδιοκτήτης λέει στο video ότι ανέλαβε αυτό το κτίριο πριν κάποιες δεκαετίες όταν δεν το ήθελε κανείς άλλος. Αν καταλαβαίνω σωστά πρόκειται για κάποιο κτίριο που μπορεί να έχει κάποια ιστορία πίσω του και προφανώς θα χρειάστηκαν αρκετά χρήματα προκειμένου να συντηρηθεί χωρίς να αλλοιωθεί ο χαρακτήρας του. Οπότε αυτό τα αλλάζει όλα στην συζήτησή μας. Αν υπάρχει δηλαδή ένα νεοκλασικό στο κέντρο της Αθήνας και το αναλάβει ένα ιδιώτης και το ανακαινίσει στην πρότερη κατάσταση, φροντίζοντας ακόμα και τους εσωτερικούς χώρους και την επίπλωση όπως ήταν πριν 150 χρόνια. Εμείς τι θα του πούμε; Ότι είναι νεόπλουτος;

Το αν κάποιος βγάζει χρήματα νόμιμα ή παράνομα, δίκαια ή άδικα, ηθικά ή ανήθικα είναι μια πολλή σοβαρή συζήτηση. Δεν γουστάρω τον καπιταλισμό και τις τεράστιες κοινωνικές αδικίες που συνεπάγεται αλλά δεν έχω κάτι συνολικά καλύτερο να αντιπροτείνω. Δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση αυτούς που μπούκαραν στην αυλή του επειδή η κοινωνία είναι άδικη.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 02 Ιούλ 2020, 12:34

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:08
Θα πρέπει να ξέρεις να εκτιμήσεις έπιπλα εποχής για να κάνουμε μια συζήτηση για το γούστο των επιλογών τους (αν τελικά πρόκειται για επιλογές, δες παρακάτω) σοβαρά. Δες έπιπλα μπαρόκ και ροκοκό και παράδειγμα. Στα μάτια μας όλα μοιάζουν βαρυφορτωμένα ενώ η αλλαγή που συντελέσθηκε εκείνη την εποχή προς ένα πιο ανάλαφρο στυλ ήταν πολύ μεγάλη. Δεν κρίνονται αυτά τα πράγματα τόσο επιπόλαια. Θέλουν γνώσεις. Εγώ δεν τις έχω για να κάνω κριτική.
Ναι αλλα κανεις ομως. Αντιφασκεις δλδ.
ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:08
Στην περίπτωση Πατούλη νομίζω ότι μιλάμε για κάτι διαφορετικό. Και πάλι εκεί άσκησα κριτική για τα έπιπλα που επέλεξε στη νομαρχία. Σπίτι του δε μου πέφτει λόγος.
Δημοσιο προσωπο ειναι, φυσικα και μας πεφτει λογος.
ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:08
Ο ιδιοκτήτης λέει στο video ότι ανέλαβε αυτό το κτίριο πριν κάποιες δεκαετίες όταν δεν το ήθελε κανείς άλλος. Αν καταλαβαίνω σωστά πρόκειται για κάποιο κτίριο που μπορεί να έχει κάποια ιστορία πίσω του και προφανώς θα χρειάστηκαν αρκετά χρήματα προκειμένου να συντηρηθεί χωρίς να αλλοιωθεί ο χαρακτήρας του. Οπότε αυτό τα αλλάζει όλα στην συζήτησή μας. Αν υπάρχει δηλαδή ένα νεοκλασικό στο κέντρο της Αθήνας και το αναλάβει ένα ιδιώτης και το ανακαινίσει στην πρότερη κατάσταση, φροντίζοντας ακόμα και τους εσωτερικούς χώρους και την επίπλωση όπως ήταν πριν 150 χρόνια. Εμείς τι θα του πούμε; Ότι είναι νεόπλουτος;
Φυσικα και θα το πουμε αυτο, εαν το εκανε οχι για ιστορικους λογους αλλα γιατι πιστευει οτι σε αυτο το περιβαλλον θα επρεπε να ζει επειδη ειναι καλυτερος σαν ανθρωπος απο τους αλλους.
ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:08
Το αν κάποιος βγάζει χρήματα νόμιμα ή παράνομα, δίκαια ή άδικα, ηθικά ή ανήθικα είναι μια πολλή σοβαρή συζήτηση. Δεν γουστάρω τον καπιταλισμό και τις τεράστιες κοινωνικές αδικίες που συνεπάγεται αλλά δεν έχω κάτι συνολικά καλύτερο να αντιπροτείνω.
Αντιλαμβανεσαι νομιζω οτι δεν εχουμε ακριβως καπιταλισμο αλλα λαμογιο-καπιταλισμο ετσι; και οσοι κονομανε χοντρα συνηθως εχουν κανει καποια βρωμοδουλεια ε; απειρα τα παραδειγματα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2020, 14:24

Στέκομαι στις 2 τελευταίες παρατηρήσεις σου. Για τα άλλα έγραψα την γνώμη μου.

Δεν ξέρω από που προκύπτει ότι κάποιος πιστεύει ότι "σε αυτο το περιβαλλον θα επρεπε να ζει επειδη ειναι καλυτερος σαν ανθρωπος απο τους αλλους".
Αν αρχίσουμε να θεωρούμε κάτι τέτοιο για οποιονδήποτε δίνει κάτι παραπάνω για ρούχα, στερεοφωνικά, αυτοκίνητα, διακοπές, κήπο, ρολόγια, κλπ κλπ τι θα έλεγες; Είναι πολλοί και διαφορετικοί οι λόγοι για τους οποίους ο καθένας ξοδεύει μεγάλα ποσά στο Α ή το Β. Και ψωνισμένοι είναι οι περισσότεροι. Με διάφορα πράγματα. Απλώς μπορεί να μην έχουν τους τα μέσα για να επιδειχθούν.

Σου είπα και παραπάνω. Δεν με αφορά τι κάνει ο άλλος με τα νόμιμα λεφτά του. Θα ήθελα ένα σύστημα δίκαιο ώστε να μην υπάρχουν τόσο κραυγαλέες ανισότητες. Επίσης είναι φανερό ότι ο μεγάλος πλούτος, (ο πολύ μεγάλος, όχι ο μπάρμπας με την ταβέρνα ή τα ροομς του λετ) έχει προνομιακή μεταχείριση από την δικαιοσύνη και τα κράτη και πάρα πολύ συχνά δεν κτίζονται περιουσίες με το σταυρό στο χέρι. Ωστόσο δεν θα κάνω το βήμα που κάνεις εσύ να θεωρήσω λαμόγιο και διεφθαρμένο κάποιον απλά και μόνο επειδή είναι πλούσιος. Θέλω ένα σύστημα που να ανταμείβει την εξυπνάδα και την εργατικότητα χωρίς τα προβλήματα του καπιταλισμού. Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να το πετύχει αυτό. Ο κομμουνισμός δεν με καλύπτει.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 02 Ιούλ 2020, 20:24

Χουργιατς έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 20:46
OANNHSEA έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 20:30
Για αυτό έκανα τις προτάσεις για όπλα για άσχετους, και θα κάνω και άλλες εάν θέλετε...


για πες :102: θέλω κάτι για συριζόμπι :102:
Ελαφρύ, βαρύ, περίπλοκο, απλό;;;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...


axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 04 Ιούλ 2020, 09:33

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 14:24
Στέκομαι στις 2 τελευταίες παρατηρήσεις σου. Για τα άλλα έγραψα την γνώμη μου.

Δεν ξέρω από που προκύπτει ότι κάποιος πιστεύει ότι "σε αυτο το περιβαλλον θα επρεπε να ζει επειδη ειναι καλυτερος σαν ανθρωπος απο τους αλλους".
Αν αρχίσουμε να θεωρούμε κάτι τέτοιο για οποιονδήποτε δίνει κάτι παραπάνω για ρούχα, στερεοφωνικά, αυτοκίνητα, διακοπές, κήπο, ρολόγια, κλπ κλπ τι θα έλεγες; Είναι πολλοί και διαφορετικοί οι λόγοι για τους οποίους ο καθένας ξοδεύει μεγάλα ποσά στο Α ή το Β. Και ψωνισμένοι είναι οι περισσότεροι. Με διάφορα πράγματα. Απλώς μπορεί να μην έχουν τους τα μέσα για να επιδειχθούν.

Σου είπα και παραπάνω. Δεν με αφορά τι κάνει ο άλλος με τα νόμιμα λεφτά του. Θα ήθελα ένα σύστημα δίκαιο ώστε να μην υπάρχουν τόσο κραυγαλέες ανισότητες. Επίσης είναι φανερό ότι ο μεγάλος πλούτος, (ο πολύ μεγάλος, όχι ο μπάρμπας με την ταβέρνα ή τα ροομς του λετ) έχει προνομιακή μεταχείριση από την δικαιοσύνη και τα κράτη και πάρα πολύ συχνά δεν κτίζονται περιουσίες με το σταυρό στο χέρι. Ωστόσο δεν θα κάνω το βήμα που κάνεις εσύ να θεωρήσω λαμόγιο και διεφθαρμένο κάποιον απλά και μόνο επειδή είναι πλούσιος. Θέλω ένα σύστημα που να ανταμείβει την εξυπνάδα και την εργατικότητα χωρίς τα προβλήματα του καπιταλισμού. Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να το πετύχει αυτό. Ο κομμουνισμός δεν με καλύπτει.
Δεν θεωρούμε εμείς ότι θα έπρεπε να ζει αυτός σε καλύτερο περιβάλλον, ο ίδιος το θεωρεί.

Καλή τύχη στην αναζήτηση σου για ένα νέο σύστημα που δεν θα έχει τα προβλήματα του καπιταλισμού. Χιντ: δεν πρόκειται να υπάρξει. Ο λόγος; Θεωρία παιγνίων: κερδίζει αυτός που παραβαίνει τους κανόνες.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2020, 13:14

axilmar έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 09:33
Καλή τύχη στην αναζήτηση σου για ένα νέο σύστημα που δεν θα έχει τα προβλήματα του καπιταλισμού. Χιντ: δεν πρόκειται να υπάρξει. Ο λόγος; Θεωρία παιγνίων: κερδίζει αυτός που παραβαίνει τους κανόνες.
Ελπίζω ότι ο άνθρωπος θα είναι λιγότερο ζώο σε μερικούς αιώνες. Δεν μπορεί ένα ωριμότερο είδος να βρίσκει φυσιολογικές τις αδικίες που παρατηρούνται σήμερα.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 05 Ιούλ 2020, 05:02

Χρυσολωράς έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 13:31
. Το κτίριο πρέπει να δένει με το περιβάλλον και την ιστορία του τόπου.
Κανεις λαθος. To st Louis, οπως ολες οι αλλες πολεις του αμερικανικου νοτου ειναι γεματο με τετοιες επαυλεις, χτισμενες στις αρχες του 19ου αιωνα, απο σκλαβους. Το Μισσουρι ηταν slave state βλεπεις και αυτου του ειδους η επιδειξη πλουτου δεν ηταν καθολου σπανια τοτε.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 06 Ιούλ 2020, 11:52

ST48410 έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 13:14
axilmar έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 09:33
Καλή τύχη στην αναζήτηση σου για ένα νέο σύστημα που δεν θα έχει τα προβλήματα του καπιταλισμού. Χιντ: δεν πρόκειται να υπάρξει. Ο λόγος; Θεωρία παιγνίων: κερδίζει αυτός που παραβαίνει τους κανόνες.
Ελπίζω ότι ο άνθρωπος θα είναι λιγότερο ζώο σε μερικούς αιώνες. Δεν μπορεί ένα ωριμότερο είδος να βρίσκει φυσιολογικές τις αδικίες που παρατηρούνται σήμερα.
Μην νομιζεις οτι ο ανθρωπος εχει ωριμασει σαν ειδος σημερα. Απλα τα πραγματα ειναι πιο ηρεμα σημερα λογω αυξησης του πληθυσμου και τεχνολογιας.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19507
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Συγκλονιστικό βίντεο: Zευγάρι στις ΗΠΑ βγάζει τα όπλα για να προστατεύσει το σπίτι του από εξαγριωμένους διαδηλωτές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Ιούλ 2020, 20:43

Δημοκράτης έγραψε:
29 Ιουν 2020, 23:16
Και εδώ βλέπουμε γιατί οι ζαιοι είναι καρά την οπλοκατοχής
Δεν είναι έτσι. Οι συριζαίοι είναι κατά της δικής μας οπλοκατοχής και υπέρ εκέινης των λαθρομεταναστών, εγκληματιών, κλπ. Γιατί όταν απαγορεύεις την οπλοκατοχή, πρακτικά την απαγορεύεις στους πρώτους (σε εμάς δηλαδή). Οι άλλοι θα βρουν, δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών