Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4458
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 05 Ιούλ 2020, 19:02

Πολυς κοσμος νομιζει οτι το ατομο με υποκειμενο νοσημα ειναι με το ενα ποδι στον ταφο. Δεν υπαρχει μεγαλυτερο λαθος απο αυτο.

Επισης, οπως γινεται η καταμετρηση των θυματων άλλων ασθενειων, ετσι γινεται και με τον κορωνοιο, τα εχουμε ξαναπει.
Στην γριπη πχ, τα θυματα με υποκειμενο νοσημα ειναι το 97% των συνολικων. Ολοι αυτοι οι ιοι σκοτωνουν ανθρωπους με αδυναμο ανοσοποιητικο συστημα. Απλως, στη γριπη μπορει κανείς να προστατευτει (εν μερει) με τον εμβολιασμο, με το ταμιφλου, ενω προστασια παρεχει και η μερικη ανοσια του πληθυσμου. Για τον Covid-19 δεν υπαρχει ουτε εμβολιο, ουτε φαρμακο, ενω και η ανοσια της αγελης ειναι ονειρο θερινης νυκτος.

Ο αριθμος των θυματων που εχουν καταγραφει στην Ευρωπη και τις ΗΠΑ ειναι μικροτερος απο τον πραγματικο.
Βασικα ειναι εντελως αδυνατο να μπορεσουν οι αρχες να εντοπισουν ολα τα θυματα απο τον κορωνοιο.
Για παραδειγμα στην Ιταλια των 35 χιλιαδων νεκρων, δεν εχουν συμπεριληφθει οσοι πεθαναν στα γηροκομεια οπου εγινε κανονικο μακελειο (φανταστειτε ποσα παραπανω ειναι τα θυματα) και οσοι πεθαναν στο σπιτι.
Και για να μην αναρωτιεται καποιος γιατι δεν υπαρχει δυνατοτητα καταγραφης ολων των θυματων, να πω οτι το ιδιο παρατηρειται και στην εποχικη γριπη οπου το συστημα καταφερνει να διαγνωσει περιπου 500 ανθρωπους τον χρονο ως θυματα του ιου, κυριως με τεστ μετα θανατον και στο τελος του ετους ο αριθμος αυτος ανεβαινει περιπου στις 8.000 (αναφερομαι παντα στην Ιταλια) απο την στατιστικη υπηρεσια σε συνεργασια με τους επιδημιολογους. Με λιγα λογια, δεν ειναι πρωτοφανες να μην εχουν συμπεριληφθει χιλιαδες θυματα καποιου ιου στην αρχικη καταμετρηση. Ετσι και με τον covid, εχουμε καταγεγραμμενα 35 χιλιαδες θυματα, ποιος ξερει ποσοι ειναι πραγματικα οι νεκροι.....
Winter is coming

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 05 Ιούλ 2020, 21:45

phorumitis έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:37
Τα 11 εκατ. είναι τα καταγεγραμμενα, άμα τα υπολογίσεις όλα είμαι γύρω στο 0,5% ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΑΠ
Ε, τόσο είναι το πραγματικό ποσοστό.
Το ξέρουμε μήνες τώρα.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
phorumitis
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 01 Ιουν 2019, 15:19

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phorumitis » 05 Ιούλ 2020, 22:04

Spiros252 έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 21:45
phorumitis έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:37
Τα 11 εκατ. είναι τα καταγεγραμμενα, άμα τα υπολογίσεις όλα είμαι γύρω στο 0,5% ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΑΠ
Ε, τόσο είναι το πραγματικό ποσοστό.
Το ξέρουμε μήνες τώρα.
Αρα καλά λέω ότι κορωνοιος ίσον μουφα

nemo
Δημοσιεύσεις: 7135
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 05 Ιούλ 2020, 22:13

phorumitis έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:04
Spiros252 έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 21:45
phorumitis έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:37
Τα 11 εκατ. είναι τα καταγεγραμμενα, άμα τα υπολογίσεις όλα είμαι γύρω στο 0,5% ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΑΠ
Ε, τόσο είναι το πραγματικό ποσοστό.
Το ξέρουμε μήνες τώρα.
Αρα καλά λέω ότι κορωνοιος ίσον μουφα
ειχε λιγο δικιο ο οβελιξ τελικα οταν φώναζε

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 05 Ιούλ 2020, 22:19

Yochanan έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:27
Εικόνα
ειστε απιστευτοι
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4458
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 05 Ιούλ 2020, 23:53

phorumitis έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:04
Spiros252 έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 21:45
phorumitis έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:37
Τα 11 εκατ. είναι τα καταγεγραμμενα, άμα τα υπολογίσεις όλα είμαι γύρω στο 0,5% ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΑΠ
Ε, τόσο είναι το πραγματικό ποσοστό.
Το ξέρουμε μήνες τώρα.
Αρα καλά λέω ότι κορωνοιος ίσον μουφα
Πιστευεις οτι ποσοστο θνησιμοτητα 0,5% θεωρειται μικρο; Το ξερεις οτι η γριπη εχει 0,1%;
Winter is coming

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 05 Ιούλ 2020, 23:57

phorumitis έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:04


Αρα καλά λέω ότι κορωνοιος ίσον μουφα
Περιμενουμε να σουμε βιντεο σου σε παρτυ με μεγαλο συνωστισμο και ακομη καλυτερα σε θαλαμους αρνητικης πιεσης να κανεις παρεα χωρις μετρα προστασιας σε μουφα φορεις του ιου
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 06 Ιούλ 2020, 00:00

ST48410 έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 22:40
Imperium έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 22:20
Για τους νεκρούς ήδη είπαμε. Κι από τροχαίο να πήγαινες, αν ήσουν θετικός μέτραγες σαν θύμα κορονοϊού. Δυστυχως με τα καραγκιοζιλίκια που γίνονται δύσκολο να καταλάβει κανείς την πραγματικότητα.
Δεν νομίζω ότι αλλάζουν την εικόνα αυτά. Πόσους θεωρείς ότι μπορεί να είχαμε από τροχαία στην Ελλάδα με περιοριστικά μέτρα; Πόσοι μπορεί να πέθαναν από κάτι άλλο και να καταχωρήθηκαν εκεί; Δύο, τρεις; Δεν μου λέει τίποτα αυτό.
Αρκετά περισσότεροι αφού πολλοί από αυτούς ήταν πολύ μεγάλης ηλικίας και στα τελευταία τους (καρκινοπαθείς κλπ). Δεν μπορώ να ξέρω ακριβή αριθμό αλλά κάλλιστα θα μπορούσαν να είναι 20-30 από τους 192. Αλλάζει την εικόνα;

Όχι.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Ιούλ 2020, 00:10

Πριν κάνα μήνα συζητάω με ταξιτζή και μου λέει τα ίδια περί υποκείμενων νοσημάτων που είναι η αιτία και αποδίδονται οι θάνατοι στον κορονωϊό. Μάλιστα είχε γνωρίσει και αυτός* γυναίκα που έχασε συγγενή της και έγραψαν ψέματα ότι πέθανε από κορωνοϊό.

(εγώ) - Και ο Κρεμαστινός;
- Τι ο Κρεμαστινός;
- Ε, δεν ήταν με το ένα πόδι στον τάφο. Πριν λίγες μέρες τον έδειχνε σε video να μιλάει σε νεαρούς μαθητές. Φαινόταν καλά για την ηλικία του και είχε διαύγεια. Μπορεί να είχε κάποια χρόνια ζωής ακόμα.
- Μην τους ακούς. Από άλλο πέθανε και είπαν κορωνοϊός
- Ωραίος καιρός σήμερα, ε;

* Ο δεύτερος ταξιτζής που μου λέει κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 06 Ιούλ 2020, 00:22

ST48410 έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:10
Πριν κάνα μήνα συζητάω με ταξιτζή και μου λέει τα ίδια περί υποκείμενων νοσημάτων που είναι η αιτία και αποδίδονται οι θάνατοι στον κορονωϊό. Μάλιστα είχε γνωρίσει και αυτός* γυναίκα που έχασε συγγενή της και έγραψαν ψέματα ότι πέθανε από κορωνοϊό.

(εγώ) - Και ο Κρεμαστινός;
- Τι ο Κρεμαστινός;
- Ε, δεν ήταν με το ένα πόδι στον τάφο. Πριν λίγες μέρες τον έδειχνε σε video να μιλάει σε νεαρούς μαθητές. Φαινόταν καλά για την ηλικία του και είχε διαύγεια. Μπορεί να είχε κάποια χρόνια ζωής ακόμα.
- Μην τους ακούς. Από άλλο πέθανε και είπαν κορωνοϊός
- Ωραίος καιρός σήμερα, ε;

* Ο δεύτερος ταξιτζής που μου λέει κάτι τέτοιο.
Αυτό το περιστατικό το έχω ακούσει από τρεις διαφορετικές πηγές. Από την αρχή μούφα το είχα θεωρήσει και μόλις το άκουσα για δεύτερη φορά από άσχετη πηγή η υποψία μου επιβεβαιώθηκε.

Είναι σαν εκείνη την ιστορία με τον Αλβανό που τον είχε εμπιστευτεί Έλληνας και τον είχε πάρει στο μαγαζί του αλλά όταν ο τελευταίος έφυγε του είπε σαν τελευταία συμβουλή 'ποτέ μην εμπιστευτείς Αλβανό, ξέρεις πόσες φορές σκέφτηκα να σε σκοτώσω για να σε ληστέψω;' Ακριβώς η ίδια περίπτωση μύθου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21050
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 06 Ιούλ 2020, 00:23

Πάντως και ο φίλος του και πρώην υπουργός υγείας τα ίδια με τους ταρίφες λέει.


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Ιούλ 2020, 00:25

Green Dragon έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:22
Αυτό το περιστατικό το έχω ακούσει από τρεις διαφορετικές πηγές. Από την αρχή μούφα το είχα θεωρήσει και μόλις το άκουσα για δεύτερη φορά από άσχετη πηγή η υποψία μου επιβεβαιώθηκε.
Υποψιάζομαι ότι η ζημιά έχει γίνει από καμιά εκπομπή τύπου Τράγκα που φανατικά ακούνε οι ταξιτζήδες και μετά βάζουν και δικές τους πινελιές.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Ιούλ 2020, 00:29

Εμπεδοκλής έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:23
Πάντως και ο φίλος του και πρώην υπουργός υγείας τα ίδια με τους ταρίφες λέει.
Δεν κατάλαβα τίποτα. Από τη μια λέει ότι είχε υγεία ανθρώπου 40 χρονών και νίκησε τον κορωνοϊό και από την άλλη ότι έμεινε πολλές εβδομάδες στην εντατική. Δηλαδή στην εντατική γιατί πήγε; Από κάτι άλλο και όχι από κορωνοϊό; Θα μας τρελάνουν

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5046
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 06 Ιούλ 2020, 00:33

Εγω εχω ακουσει τερατωδεις θεωριες συνωμοσιας απο ατομα μορφωμενα κιολας,οχι μονο ταξιτζηδες.Τι θα γινει οτιαν ερθει και το εμβολιο.Οι μισοι δεν θα το δεχτουν.Δεν υπαρχει ελπιδα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δεκάδες χιλιάδες κρούσματα covid μετρήθηκαν διπλά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 06 Ιούλ 2020, 00:33

Λοιπόν, επειδή ο θείος μου ήταν προσωπικός φίλος του Κρεμαστινού να σας ενημερώσω ότι τυπικά δεν πέθανε από τον κορωνοϊό αλλά ουσιαστικά από αυτόν ακριβώς πέθανε. Η λοίμωξη δημιούργησε υπεραντίδραση του ανοσοποιητικού η οποία κατέστρεψε τον ιό αλλά μαζί και τον οργανισμό του ασθενούς. Όταν πέθανε ο Κρεμαστινός δεν υπήρχε κορωνοϊός στο σώμα του αλλά αντικειμενικά από αυτόν απεβίωσε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών