ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29174
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 07 Ιούλ 2020, 20:51

Beria έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:42
Nandros έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:36
.

.
Ήμουν 12 ετών όταν την είδα αυτήν την συνέντευξη κι ακόμα θυμάμαι την αηδία που προκαλούσε ο σκατανθρωπος
Τί ακριβώς περιμένες να κάνει; Να βάζει αντάρτικα; Ήταν μια δύσκολη συνέντευξη υπο εκείνες τις συνθήκες. Το τόλμησε όμως.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29174
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 07 Ιούλ 2020, 20:52

Beria έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:50
Golden Age έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:47
Nandros έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:36
.

.
Πολύ πρωτοποριακός! Έδωσε λόγο στην αντίθετη φωνή σε μια δύκσολη εποχή!
Μη γίνεσαι μαλακας
Σε αποστολή από τη χούντα ήταν το σιχαμα.

Θυμάμαι ότι δεν υπήρξε άνθρωπος εκείνο το βράδυ (ανεξάρτητα από την στάση του απέναντι στη χούντα) που να μην τον έβριζε
Έστω κι έτσι να ήταν, οι ίδιοι οι χουντικοί ήθελαν να ακουστεί ο αντίλογος.

Ο ίδιος έχασε την εκπομπή του εξαιτίας αυτής της συνέντευξης (πράγμα που δείχνει ότι η πρωτοβουλία ήτανε δική του, ασχέτως της εγκρίσεως). Καθότι λίγο μετά, εαν όχι την επομένη, ακολούθησε το πραξικόπημα Ιωαννίδη.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 07 Ιούλ 2020, 20:56

Golden Age έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:51
Beria έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:42
Nandros έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:36
.

.
Ήμουν 12 ετών όταν την είδα αυτήν την συνέντευξη κι ακόμα θυμάμαι την αηδία που προκαλούσε ο σκατανθρωπος
Τί ακριβώς περιμένες να κάνει; Να βάζει αντάρτικα; Ήταν μια δύσκολη συνέντευξη υπο εκείνες τις συνθήκες. Το τόλμησε όμως.
Τι αντάρτικα ρε συ Γκόλντεν;
Στο ΚΕΒΟΠ πήρε τη συνέντευξη. Σε κρατούμενους.

Πόση δυσκολία έχει να πάρεις συνέντευξη από φυλακισμένους που τους κρατούν ΕΣΑτζηδες;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29174
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 07 Ιούλ 2020, 21:03

Beria έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:56
Golden Age έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:51
Beria έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:42


Ήμουν 12 ετών όταν την είδα αυτήν την συνέντευξη κι ακόμα θυμάμαι την αηδία που προκαλούσε ο σκατανθρωπος
Τί ακριβώς περιμένες να κάνει; Να βάζει αντάρτικα; Ήταν μια δύσκολη συνέντευξη υπο εκείνες τις συνθήκες. Το τόλμησε όμως.
Τι αντάρτικα ρε συ Γκόλντεν;
Στο ΚΕΒΟΠ πήρε τη συνέντευξη. Σε κρατούμενους.

Πόση δυσκολία έχει να πάρεις συνέντευξη από φυλακισμένους που τους κρατούν ΕΣΑτζηδες;
Μιλώ για το αυστηρό του ύφος στο οποίο εστιάζεις. Η συνέντευξη ήταν σε αντιφρονούντες και δινόταν στην κρατική τηλεόραση της εποχής. Το ύφος έπρεπε να ήταν προσαρμοσμένο στα εν λόγω δεδομένα και συνθήκες. Δεν θα μπορούσε να ήταν φιλικός ή έστω "ουδέτερος".

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Ιούλ 2020, 21:05

Πολλοί τον αντιπαθούσαν τον Μαστοράκη.
Δεν ξέρω για τα χουντικά αλλά εγώ είχα κερδίσει 10 δίσκους σε μία εκπομπή του και δεν μου τους έδιναν.
Πάω στο κατάστημα και μου λένε "σιγά μην πάρεις οχτώ δίσκους επειδή ήξερες όλους τους τίτλους !".
Όλοι αυτοί που βάζουν διαγωνισμούς τα ίδια κάνουν.
Το 83 κέρδισα ένα Spectrum computer σε διαγωνισμό του Pixel από το κατάστημα της οδού Ερμού που τα αντιπροσώπευε. Δεν το έδιναν με τίποτα. Παίρνω μετά τηλέφωνο στο Pixel που τους ήξερα και τους λέω "ρε, θα κάνω αγωγή - πήγα στη βιβλιοθήκη της βουλής και λέει ο αστικός κώδικας ότι δικαιούμαι να πάρω το βραβείο εκτός αν το αντικείμενο του διαγωνισμού προτρέπει σε επικίνδυνες ενέργειες ή αντιβαίνει τα χρηστά ήθη". Μετά από αυτό ψάρωσαν μάλλον και το έδωσαν με καθυστέρηση έξη μηνών. Ήρθε και ένας με μία φωτογραφική μηχανή να με τραβήξει και μετά έλεγε "κάηκε το φιλμ".
Μετά κέρδισα στο Blue Sky ένα ραδιοκασετόφωνο αυτοκινήτου από την αντιπροσωπεία της SAAB και πάλι δεν το έδιναν. Μου λένε "πέρνα σε δεκαπέντε μέρες". Πάω σε 15 μέρες εγώ λέω "το ραδιοκαστόφωνο". Λένε αυτοί τώρα "καλά" αλλά αντί να έρθει κάποιος με μία φωτογραφική μηχανή και να πει "συγχαρητήρια στον μεγάλο μας νικητή" με στέλνουν σε μια γωνία και μετά από λίγο ανεβαίνει από το υπόγειο ένας Ρωσοπόντιος μαύρος από τα λάδια και μου δίνει το κουτί.
Το πούλησα εγώ αυτό το ραδιοκασετόφωνο. 37,000 δρχ έκανε, 35,000 μου δώσανε. Η πλάκα ήταν ότι το κατάστημα στο οποίο το πούλησα με θεώρησε διαρρήκτη. Μετά με έπαιρναν τηλέφωνο και μου έλεγαν "εσύ που είσα καλό παιδί όταν έχεις κάνα ραδιοκασετόφωνο αυτοκινήτου φέρτο μας".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ammophila
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 13:19
Phorum.gr user: Alamo

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ammophila » 07 Ιούλ 2020, 21:06

Ασκήσεις ύφους ο μαστοράκης, ρευ ύφος rigor mortis
µυρµηκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Ιούλ 2020, 21:08

.
Και κάποιες πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται (όχι για στρατηγούς της πολυθρόνας, αυτοί "ξέρουν")

Το αντάρτικο ήταν πάντα μια αμφιλεγόμενη κατάσταση. Ο κατέχων την εξουσία τους θεωρούσε τρομοκράτες και τους εκτελούσε με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς καν τυπική δίκη.
Στους αντάρτες/ παρτιζάνους δεν αναγνωρίζονταν δικαιώματα αιχμαλώτου πολέμου, που είχαν οι κανονικοί μάχιμοι σύμφωνα με την Συνθήκη της Γενεύης.

Οι πράξεις των ανταρτών προκαλούσαν αντιδράσεις και την ζημιά την πλήρωναν οι άμαχοι της περιοχής, αφού οι πρώτοι το είχαν ήδη σκάσει.
Οι αντάρτες ήθελαν τα αντίποινα, αφού έτσι ενίσχυαν τις γραμμές τους με αμάχους που επιθυμούσαν εκδίκηση.
Ή απλά έβαζαν τις ζωές των αμάχων σε δεύτερη μοίρα σε σύγκριση με τα αποτελέσματα των αψιμαχιών τους με τον εχθρό.

Ειδικά οι Γερμανοί, από την εποχή των πρωσικών πολέμων, θεωρούσαν τρομοκράτη οποιονδήποτε ένοπλο συνελάμβαναν, που δεν φορούσε αναγνωρισμένη στρατιωτική στολή.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ: Francs-tireurs

Όλα αυτά άλλαξαν με τις αλλαγές που έγιναν στην Συνθήκη μετά τον Β'ΠΠ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ammophila
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 13:19
Phorum.gr user: Alamo

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ammophila » 07 Ιούλ 2020, 21:11

Nandros έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 21:08
.
Και κάποιες πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται (όχι για στρατηγούς της πολυθρόνας, αυτοί "ξέρουν")

Το αντάρτικο ήταν πάντα μια αμφιλεγόμενη κατάσταση. Ο κατέχων την εξουσία τους θεωρούσε τρομοκράτες και τους εκτελούσε με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς καν τυπική δίκη.
Στους αντάρτες/ παρτιζάνους δεν αναγνωρίζονταν δικαιώματα αιχμαλώτου πολέμου, που είχαν οι κανονικοί μάχιμοι σύμφωνα με την Συνθήκη της Γενεύης.

Οι πράξεις των ανταρτών προκαλούσαν αντιδράσεις και την ζημιά την πλήρωναν οι άμαχοι της περιοχής, αφού οι πρώτοι το είχαν ήδη σκάσει.
Οι αντάρτες ήθελαν τα αντίποινα, αφού έτσι ενίσχυαν τις γραμμές τους με αμάχους που επιθυμούσαν εκδίκηση.
Ή απλά έβαζαν τις ζωές των αμάχων σε δεύτερη μοίρα σε σύγκριση με τα αποτελέσματα των αψιμαχιών τους με τον εχθρό.

Ειδικά οι Γερμανοί, από την εποχή των πρωσικών πολέμων, θεωρούσαν τρομοκράτη οποιονδήποτε ένοπλο συνελάμβαναν, που δεν φορούσε αναγνωρισμένη στρατιωτική στολή.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ: Francs-tireurs

Όλα αυτά άλλαξαν με τις αλλαγές που έγιναν στην Συνθήκη μετά τον Β'ΠΠ.
.
Μα γιατί δεν με συμπαθείς; :oops: εγώ σε αγαπάω να ξέρεις όπως η αράχνη τη μύγα, να σου δώσω να μου γράψεις στο λεύκωμα; ( like protein)
µυρµηκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7879
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 07 Ιούλ 2020, 21:18

Κι εγώ θυμάμαι ότι τον έβριζαν όλοι τον Μαστοράκη εκείνη την εποχή, άσχετα από τη στάση τους απέναντι στη χούντα, επειδή δεν τολμούσε να πάρει συνέντευξη από την Ηλένια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 07 Ιούλ 2020, 23:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 07 Ιούλ 2020, 21:41

Nandros έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:36
.

.
η σπικερ που λεει αυτες τις βλακειες ειναι σκροφα,
βρεθηκαν φοιτητες μετα απο πολλα χρονια που πηραν μερος στην εκπομπη μιλησαν ελευθερα και διευψευσαν τις χαζομαρες οτι ξυλοκοπηθηκαν κτλ.
αλλος ενας μυθος οπως οι νεκροι του πολυτεχνειου .
θεε μου ποσοι ανεγκεφαλοι ζουν στην ελλαδα;
μα τοση ηλιθιοτητα;
φαινεται οτι θα επικρατησουν οι πασης φυσεως λαθραιοι με τετοιους βλακες.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 07 Ιούλ 2020, 21:45

Beria έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:42
Nandros έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:36
.

.
Ήμουν 12 ετών όταν την είδα αυτήν την συνέντευξη κι ακόμα θυμάμαι την αηδία που προκαλούσε ο σκατανθρωπος
αηδια στους ηλθιους οχι στους σοβαρους.και εγω την θυμαμαι πολυ καλα την εκπομπη.
και θελεις κατι;
την αλλη μερα της εισβολης στο πολυτεχνειο γυριζα στην ομονοια ημουν φοιτητης τοτε με μουσια κτλ.ουδεις με ενοχλησε.
ουτε κανεναν αλλον αν και υπηρχαν πολλες κλουβες.
τι βλακεια και αυτη τι κομπλεξ ο καθε ενας βλακας να θελει να το παιζει ηρωας.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 07 Ιούλ 2020, 21:48

Golden Age έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:47
Nandros έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:36
.

.
Πολύ πρωτοποριακός! Έδωσε λόγο στην αντίθετη φωνή σε μια δύκσολη εποχή!
βεβαιως.
θυμαμαι καλα την εκπομπη ημουν φοιτητης τοτε και αν θελεις《ηρωας του πολυτεχνειου》
μια χαρα ηταν ο μαστορακης.
εκνευριζομαι με τα ψευδη και τις αηδιες του καθε κομπλεξικου που θελει σωνει και καλα να το παιξει ηρωας.και εφευρισκει οτι βλακεια θελει να την πει σημερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΤΑΥΓΕΤΗΣ την 07 Ιούλ 2020, 22:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Ιούλ 2020, 21:49

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 21:41
Nandros έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 20:36
.

.
η σπικερ που λεει αυτες τις βλακειες ειναι σκροφα,
βρεθηκαν φοιτητες μετα απο πολλα χρονια που πηραν μερος στην εκπομπη μιλησαν ελευθερα και διευψευσαν τις χαζομαρες οτι ξυλοκοπηθηκαν κτλ.
αλλος ενας μυθος οπως οι νεκροι του πολυτεχνειου .
θεε μου ποσοι ανεγκεφαλοι ζουν στην ελλαδα;
μα τοση ηλιθιοτητα;

φαινεται οτι θα επικρατησουν οι πασης φυσεως λαθραιοι με τετοιους βλακες.
Συμφωνούμε. Όλοι οι λάτρες των χουνταίων προδοτών, των καταδικασμένων με εκτέλεση για εσχάτη προδοσία, είναι ανεγκέφαλοι βλάκες! :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14610
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 07 Ιούλ 2020, 21:52

ο τζούνιορ κληρονόμησε και τις αναμνήσεις του ταυγέτη :lol:

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΑΚΡΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 07 Ιούλ 2020, 21:59

Nandros έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 21:08
.
Και κάποιες πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται (όχι για στρατηγούς της πολυθρόνας, αυτοί "ξέρουν")

Το αντάρτικο ήταν πάντα μια αμφιλεγόμενη κατάσταση. Ο κατέχων την εξουσία τους θεωρούσε τρομοκράτες και τους εκτελούσε με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς καν τυπική δίκη.
Στους αντάρτες/ παρτιζάνους δεν αναγνωρίζονταν δικαιώματα αιχμαλώτου πολέμου, που είχαν οι κανονικοί μάχιμοι σύμφωνα με την Συνθήκη της Γενεύης.

Οι πράξεις των ανταρτών προκαλούσαν αντιδράσεις και την ζημιά την πλήρωναν οι άμαχοι της περιοχής, αφού οι πρώτοι το είχαν ήδη σκάσει.
Οι αντάρτες ήθελαν τα αντίποινα, αφού έτσι ενίσχυαν τις γραμμές τους με αμάχους που επιθυμούσαν εκδίκηση.
Ή απλά έβαζαν τις ζωές των αμάχων σε δεύτερη μοίρα σε σύγκριση με τα αποτελέσματα των αψιμαχιών τους με τον εχθρό.

Ειδικά οι Γερμανοί, από την εποχή των πρωσικών πολέμων, θεωρούσαν τρομοκράτη οποιονδήποτε ένοπλο συνελάμβαναν, που δεν φορούσε αναγνωρισμένη στρατιωτική στολή.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ: Francs-tireurs

Όλα αυτά άλλαξαν με τις αλλαγές που έγιναν στην Συνθήκη μετά τον Β'ΠΠ.
.
φιλε ολα τα ανταρτικα της ευρωπης δεν εκαναν τιποτα.αναλωθηκαν οι ανταρτες σε μαχες μεταξυ τους και δεν τολμουσαν να τα βαλουν με τους γερμανους.
ουτε ο τιτο ,ουτε οι εν ελλαδι κομμουνιστες εκαναν κατι.ουτε φυσικα και οι εθνικιστες αφου και να ηθελαν ,ειχαν στρατιωτικους στις ταξεις τους δεν μπορουσαν διοτι τους εσφαζαν οι κομμουνιστες και εδω και στην γιουγκοσλαβια.
κατι πηγε να κανει ο κοκκινος στρατος που αφησε δικους του σαν ανταρτες στην ουκρανια αλλα οι γερμανοι εβαλαν ελευθερους σκοπευτες που θηρευαν παρανομα στα δαση της γερμανιας και τους ξεκλαρισαν.
τι λενε οι ηλιθιοι που οραματιχονται ..ηρωικες ...αντι ναζιστικες αντιστασεις δεν με ενδιαφερει,
ηλιθιοι ειναι οτι θελουν λενε,
και για την ιστορια.το μονο ανταρτικο στην ιστορια που πετυχε ηταν των ισπανων κατα του ναπολεοντα αλλα αυτο οργανωθηκε και χρηματοδοτηθηκε και διευθυνθηκε απο τους αγγλους.
μην ακουτε τι λενε.
κανενα ανταρτικο δεν ενοχλησε σοβαρα τους γερμανους σε ολη την κατεχομενη ευρωπη.
αλλη υποθεση η κατασκοπεια,τα σαμποταζ απο κομαντος κτλ.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών