το πίτμπουλ του ισογείου

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22746
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Ιούλ 2020, 21:54

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:50
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:38
Juno έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:36

Ας αρχίσει με καταγγελία και αν αυτή δεν συμμορφωθεί και το σκυλί συνεχίσει τις επιθέσεις, ισχύει αυτό που λέω.
Ναι, να γαβγιζει ένα σκυλί πίσω από τον φράχτη δεν είναι επίθεση. Η δουλειά του είναι. Αν πηδαει πάνω από τον φράχτη, πρέπει να τον φτιάξει το αφεντικο του
Η "δουλειά" του είναι να ξέρει ότι φυλάει το μέρος που είναι μέσα στο φράχτη, και όχι έξω από αυτόν. Και κλωστή να ήταν ο φράχτης ένας καλός σκύλος δεν θα επιτίθετο έξω από την κλωστή.
Αλλά όλοι ξέρουμε ότι οι γνωστές βλαμμένες ράτσες σκύλων βλέπουν απλά μπριζόλες σε μέγεθος αφεντικού και μπριζόλες σε μέγεθος θύματος.
Ναι, το τι κάνει στο σπίτι του αλλουνού ο σκύλος είναι δικό του θέμα. Δεν μπορείς να κάνεις καταγγελία. Τι να πεις, μου γαβγισε ο σκύλος από τον φραχτη; θα γίνεις ρόμπα. Το θέμα είναι πως ο φραχτης είναι χαμηλός στην εν λόγω περίπτωση.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 08 Ιούλ 2020, 21:56

εδώ κοντά στό μικρολίμανο ένας πύτος έχει ένα πιτ μπούλ πού όταν μέ βλέπει τρέχει
καί μέ γλύφει στό λαιμό, ό σκύλος ταυτίζεται πολλές φορές μέ τά αισθήματα καί τίς ψυχικές
διαθέσεις τού αφεντικού,επίσης ένα άλλο γέρικο πιτ μπούλ πού ξέρω τού αρέσει νά τού δινω
μπισκότα
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Ιούλ 2020, 21:56

Πάντως εξοργίζεται ιδιαίτερα με τα σκυλιά και τα μικρά παιδιά. Εμένα μου είχε επιτεθεί πέρυσι εκτός του χώρου του, δεμένος στο γκαράζ επειδή είχε κυριολεκτικά αφηνιάσει που δε μπορούσε να χιμήξει στα κοριτσάκια του 3ου (4 και 3 χρονών) που φορτώνανε το αυτοκίνητο για διακοπές λίγο πιο δίπλα. Πέρασα δίπλα του χωρίς να έχω καταλάβει πόσο περιθώριο είχε η αλυσίδα (και χωρίς να περιμένω επίθεση είναι η αλήθεια) και παραλίγο να βρεθώ χωρίς πόδι. Κανονικά με φοβάται και με υπακούει (έχω καταλάβει ότι με βλέπει σαν το αφεντικό της πολυκατοικίας) αλλά εκείνη τη μέρα είχε ξεφύγει. Το ίδιο και σήμερα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Ιούλ 2020, 21:59

foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:52
Το αφεντικό του τον βγάζει βόλτα 2 λεπτά την ημέρα, μέχρι τη γωνία για να χέσει και άμα βρέχει δεν τον βγάζει καθόλου[*]. Η αλήθεια είναι στη βόλτα δεν είναι καθόλου μα καθόλου επιθετικός. Του βάζει λουρί μόνο άμα δει άτομα που του την έχουνε πει επειδή δε βάζει.
Κλασικοί τριμάλακες κάγκουρες. Τέτοιες ράτσες σκύλων θέλουν τουλάχιστον μισάωρη βόλτα, οχι μονο για χεσοκατούρημα αλλά και κυρίως για να ξεσπάσουν/αποσυμπιέσουν την ενέργειά τους. Οσο δεν βγαινουν και δεν κοινωνικοποιούνται τοσο με ανθρώπους οσο και με άλλα σκυλιά, τόσο πιο αντικοινωνικά γίνονται.
Τι το θέλουν τετοιο ζώο τα ζώα τότε, αν δεν εχουν το χρόνο ή βαριουνται να το φροντίζουν όπως πρεπει? Ας παρουν γάτα ή κανενα γιορκσαιράκι.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Ιούλ 2020, 22:01

Who is The 4th man έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:56
εδώ κοντά στό μικρολίμανο ένας πύτος έχει ένα πιτ μπούλ πού όταν μέ βλέπει τρέχει
καί μέ γλύφει στό λαιμό, ό σκύλος ταυτίζεται πολλές φορές μέ τά αισθήματα καί τίς ψυχικές
διαθέσεις τού αφεντικού,επίσης ένα άλλο γέρικο πιτ μπούλ πού ξέρω τού αρέσει νά τού δινω
μπισκότα
η αληθεια είναι ότι τον συμπαθώ το μαλάκα. Είναι σα να είναι δύο διαφορετικά σκυλιά, ένα ντροπαλό και εξαιρετικά φοβιτσιάρικο που κυριολεκτικά το έχω διατάξει να σταματήσει να χέζει ένα απόγευμα που πήγε να τα κάνει στο μπαλκόνι του μπροστά μου (και έμεινε κυριολεκτικά με την ακρίτσα της κουράδας να κρέμεται) και το τέρας που αφηνιάζει όταν περνάνε άλλα σκυλιά ή μικρά παιδιά.

Τους έχω πει βέβαια ότι αυτήν την επίθεση που μου έκανε, αν την κάνει στα παιδιά μου θα του λιώσω το κεφάλι με σιδερολοστό.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22746
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Ιούλ 2020, 22:01

Γενικα αυτά τα σκυλιά θέλουν μεγάλη προσοχή. Και η δικιά μου το είχε χύμα το Πιτ μπουλ και πάντα ήταν φιλικό, μέχρι που μετά από έναν χρόνο επιτέθηκε σε μια γυναίκα στα καλά καθούμενα. Η τα έχεις συνέχεια με λουρί, η βρικσεις καμία Ερημιά να τρέξει, η αν βαριέσαι, πάρε κάνα μαλτεζακι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης την 08 Ιούλ 2020, 22:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 08 Ιούλ 2020, 22:03

vantono έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:59
foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:52
Το αφεντικό του τον βγάζει βόλτα 2 λεπτά την ημέρα, μέχρι τη γωνία για να χέσει και άμα βρέχει δεν τον βγάζει καθόλου[*]. Η αλήθεια είναι στη βόλτα δεν είναι καθόλου μα καθόλου επιθετικός. Του βάζει λουρί μόνο άμα δει άτομα που του την έχουνε πει επειδή δε βάζει.
Κλασικοί τριμάλακες κάγκουρες. Τέτοιες ράτσες σκύλων θέλουν τουλάχιστον μισάωρη βόλτα, οχι μονο για χεσοκατούρημα αλλά και κυρίως για να ξεσπάσουν/αποσυμπιέσουν την ενέργειά τους. Οσο δεν βγαινουν και δεν κοινωνικοποιούνται τοσο με ανθρώπους οσο και με άλλα σκυλιά, τόσο πιο αντικοινωνικά γίνονται.
Τι το θέλουν τετοιο ζώο τα ζώα τότε, αν δεν εχουν το χρόνο ή βαριουνται να το φροντίζουν όπως πρεπει? Ας παρουν γάτα ή κανενα γιορκσαιράκι.
ό σκύλος χρειάζεται πάντα βόλτες άν είναι δυνατόν 2/ημερα, άσχετα απ'τή ρατσα
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Ιούλ 2020, 22:05

foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 22:01
Είναι σα να είναι δύο διαφορετικά σκυλιά, ένα ντροπαλό και εξαιρετικά φοβιτσιάρικο που κυριολεκτικά το έχω διατάξει να σταματήσει να χέζει ένα απόγευμα που πήγε να τα κάνει στο μπαλκόνι του μπροστά μου (και έμεινε κυριολεκτικά με την ακρίτσα της κουράδας να κρέμεται) και το τέρας που αφηνιάζει όταν περνάνε άλλα σκυλιά ή μικρά παιδιά.
Ειναι ενα ναι μεν καλό, αλλά και αντικοινωνικό σκυλί εν ολίγοις, χωρίς (σταθερό) χαρακτήρα/ταυτότητα. Φανερό ότι ποτέ του δεν έχει λάβει σωστή εκπαίδευση. Εγώ θα ψιθύριζα δυο φωνήεντα στους ιδιοκτητες. Το σκυλι δεν μου φταιει σε τιποτα. Αν εφευγε απ' αυτούς ίσως και να γλύτωνε.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 08 Ιούλ 2020, 22:06

vantono έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:59
Τι το θέλουν τετοιο ζώο τα ζώα τότε, αν δεν εχουν το χρόνο ή βαριουνται να το φροντίζουν όπως πρεπει? Ας παρουν γάτα ή κανενα γιορκσαιράκι.
+1

τα γιορκσαιρ ειναι γλυκυτατα και πολυ αγαπησιαρικα σκυλια με ελαχιστες σχετικα απαιτήσεις.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 08 Ιούλ 2020, 22:07

Τυχερος ο ιδιοκτήτης, αν ηταν οντως κανα πεκινουα θα το είχε κάνει α λα κρεμ, κ αν ηταν κανα παιδακι... :e040:

vantono έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 22:05
Το σκυλι δεν μου φταιει σε τιποτα. Αν εφευγε απ' αυτούς ίσως και να γλύτωνε.
Εννοείται ότι δε φταιει, αλλα αμα σου κανει καμια ζημιά δε σε νοιαζει ποιος φταιει. Αλλιως ας παρω κ γω κανα λιονταρι να το βγάζω βολτα χωρις λουρί κ αμα φαει κανα παιδάκι να λενε δε φταιει το ζωο, ο μαλακας φταιει. Τι να το κανεις;

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Ιούλ 2020, 22:08

Who is The 4th man έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 22:03
vantono έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:59
foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:52
Το αφεντικό του τον βγάζει βόλτα 2 λεπτά την ημέρα, μέχρι τη γωνία για να χέσει και άμα βρέχει δεν τον βγάζει καθόλου[*]. Η αλήθεια είναι στη βόλτα δεν είναι καθόλου μα καθόλου επιθετικός. Του βάζει λουρί μόνο άμα δει άτομα που του την έχουνε πει επειδή δε βάζει.
Κλασικοί τριμάλακες κάγκουρες. Τέτοιες ράτσες σκύλων θέλουν τουλάχιστον μισάωρη βόλτα, οχι μονο για χεσοκατούρημα αλλά και κυρίως για να ξεσπάσουν/αποσυμπιέσουν την ενέργειά τους. Οσο δεν βγαινουν και δεν κοινωνικοποιούνται τοσο με ανθρώπους οσο και με άλλα σκυλιά, τόσο πιο αντικοινωνικά γίνονται.
Τι το θέλουν τετοιο ζώο τα ζώα τότε, αν δεν εχουν το χρόνο ή βαριουνται να το φροντίζουν όπως πρεπει? Ας παρουν γάτα ή κανενα γιορκσαιράκι.
ό σκύλος χρειάζεται πάντα βόλτες άν είναι δυνατόν 2/ημερα, άσχετα απ'τή ρατσα
Ενα τσιουάουα ή ενα γιορκσάιρ, δεν εχει τις ίδιες ανάγκες βόλτας με εναν μολοσσό/πτιμπουλ/ροτβάιλερ. Ούτε τις ίδιες με ενα τζακ ράσελ εχει. Ολα τα σκυλιά εχουν αναγκη την καθημερινή τους βόλτα, αλλα για καποιες ράτσες η βόλτα δεν σημαίνει μονο κατουροχέσιμο, αλλά και απαραίτητη κοινωνικοποίηση και ξέσπασμα της συσσωρευμένης ενέργειάς τους.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 08 Ιούλ 2020, 22:16

vantono έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 22:08
Ενα τσιουάουα ή ενα γιορκσάιρ, δεν εχει τις ίδιες ανάγκες βόλτας με εναν μολοσσό/πτιμπουλ/ροτβάιλερ. Ούτε τις ίδιες με ενα τζακ ράσελ εχει. Ολα τα σκυλιά εχουν αναγκη την καθημερινή τους βόλτα, αλλα για καποιες ράτσες η βόλτα δεν σημαίνει μονο κατουροχέσιμο, αλλά και απαραίτητη κοινωνικοποίηση και ξέσπασμα της συσσωρευμένης ενέργειάς τους.
αυτο. επισης ειναι πιο ασφαλη. ενα γιορκσαιρ το πολυ πολυ να προσπαθήσει να σου βιάσει το καλάμι ή να σε γλύψει μέχρι θανάτου.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 08 Ιούλ 2020, 22:18

Γαμώ τα σκυλιά είναι τα πιτ μπουλτεριερ ΑΛΛΑ θέλουν καλή εκπάιδευση και προπάντων καλό ιδιοκτήτη. Τότε είναι άφταστα. Αν δεν έχουν, μπορει να υπάρξει πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό.

Εγώ δεν θα ανεχόμουν να μην μπορούν να πηγαινοέρχονται τα παιδιά μου ασυνόδευτα. Αν γίνει κάτι, το σιδερολωστό δεν τον θέλει το σκυλί. Θα κινόμουν ήδη να τους το πάρουν. Καταγγελία οτι πηδάει το φράχτη αμέσως και όποτε, για οποιονδήποτε λόγο.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 08 Ιούλ 2020, 22:19

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:54
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:50
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:38


Ναι, να γαβγιζει ένα σκυλί πίσω από τον φράχτη δεν είναι επίθεση. Η δουλειά του είναι. Αν πηδαει πάνω από τον φράχτη, πρέπει να τον φτιάξει το αφεντικο του
Η "δουλειά" του είναι να ξέρει ότι φυλάει το μέρος που είναι μέσα στο φράχτη, και όχι έξω από αυτόν. Και κλωστή να ήταν ο φράχτης ένας καλός σκύλος δεν θα επιτίθετο έξω από την κλωστή.
Αλλά όλοι ξέρουμε ότι οι γνωστές βλαμμένες ράτσες σκύλων βλέπουν απλά μπριζόλες σε μέγεθος αφεντικού και μπριζόλες σε μέγεθος θύματος.
Ναι, το τι κάνει στο σπίτι του αλλουνού ο σκύλος είναι δικό του θέμα. Δεν μπορείς να κάνεις καταγγελία. Τι να πεις, μου γαβγισε ο σκύλος από τον φραχτη; θα γίνεις ρόμπα. Το θέμα είναι πως ο φραχτης είναι χαμηλός στην εν λόγω περίπτωση.
Νομίζω πως το πρώτο σχόλιο λέει πως έπιασε άλλο σκυλί από τον λαιμό και δεν το άφηνε. Αυτό λέγεται επίθεση και σηκώνει καταγγελία.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 08 Ιούλ 2020, 22:19

foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 21:56
Πάντως εξοργίζεται ιδιαίτερα με τα σκυλιά και τα μικρά παιδιά. Εμένα μου είχε επιτεθεί πέρυσι εκτός του χώρου του, δεμένος στο γκαράζ επειδή είχε κυριολεκτικά αφηνιάσει που δε μπορούσε να χιμήξει στα κοριτσάκια του 3ου (4 και 3 χρονών) που φορτώνανε το αυτοκίνητο για διακοπές λίγο πιο δίπλα. Πέρασα δίπλα του χωρίς να έχω καταλάβει πόσο περιθώριο είχε η αλυσίδα (και χωρίς να περιμένω επίθεση είναι η αλήθεια) και παραλίγο να βρεθώ χωρίς πόδι. Κανονικά με φοβάται και με υπακούει (έχω καταλάβει ότι με βλέπει σαν το αφεντικό της πολυκατοικίας) αλλά εκείνη τη μέρα είχε ξεφύγει. Το ίδιο και σήμερα.
Κill em all

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών