το πίτμπουλ του ισογείου

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Ιούλ 2020, 19:40

Α, σε καρέκλα κιόλας. Ούτε καν καναπέ, ξέρω 'γω. :lol:

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 09 Ιούλ 2020, 19:50

Γάταρος έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 10:38
Σε αυτό το νήμα έχουν γραφτεί πολλά ρατσιστικά σχόλια ενάντια στα πιτ μπουλς ενώ όλοι ξέρουμε ότι η συμπεριφορά του σκυλιού εξαρτάται από το περιβάλλον του και η ράτσα του δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο. Προσέξτε γιατί ο ρατσισμός είναι σοβαρή υπόθεση, η οποία μπορεί να ξεκινήσει από τον τρόπο που βλέπουμε τα σκυλιά και στο τέλος να επεκταθεί και στον τρόπο που βλέπουμε τους ανθρώπους.

Πρώτα ήρθαν να πάρουν τα πιτ μπουλς και δεν μίλησα.
σπισιστικα, οχι ρατσιστικα, και σπισισμος, οχι ρατσισμος. Σε καλο δρομο εισαι, ειδες αμα θες;
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 09 Ιούλ 2020, 20:51

Ασέβαστος έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 19:07
Gherschaagk έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 14:08

Σε κάποια φάση επιτέθηκαν στον άντρα μου 3 αδέσποτα. Είχε πάει για τρέξιμο και έπεσε σχεδόν πάνω τους. Το ψάξαμε λοιπόν. Αν σε δαγκώσει σκυλί, πας νοσοκομείο και παίρνεις χαρτί που να λέει πως σε δάγκωσε. Μετά πας και κάνεις καταγγελία στον Δήμο με την βεβαίωση απ' το νοσοκομείο και πηγαίνει μπογιάς, το μαζεύει και το πάει στην φιλοζωική. Λέω αυτά που θυμάμαι. Αν δεν σε δαγκώσει, δε μπορείς να κάνεις τίποτα.

Εγώ σε κάποια φάση φοβήθηκα με τον μικρό, υπάρχει ένα δεσποζόμενο προβληματικό κοντά σπίτι μας. Ήμασταν βόλτα με τα πόδια και το παιδί ήταν γύρω στα 3, νωρίς το πρωί, καλοκαίρι, είχαν ανοίξει την πόρτα και το είχαν αμολήσει έξω για να κάνει την ανάγκη του. Μόνο του. Μου κόπηκε το αίμα. Ευτυχώς όμως δεν έγινε κάτι. Σταματήσαμε να περνάμε από κει.
να γραψω κι εγω το δικο μου, τοχω ξαναγραψει νομιζω στο παλιο.

βολταρω με το μικρο και το σκυλο μου. το παιδι μικρο, 3χρονο η καπου τοσο, με τρικυκλο ποδηλατακι. περναμε διπλα απο μια παρεα με 3 ροντβαιλερ. τα 2 λυτα, το τριτο με λουρι. τα λυτα χαλαρα, το δεμενο σαν να στραβοκοιταζε, αλλα το κρατουσε ο ιδιοκτητης, νο προμπλεμ.
αφου εχω απομακρυνθει 100+ μετρα, ακουω φωνες, γυριζω και βλεπω το σκυλι με το λουρι να τρεχει καταπανω μας, και τον ιδιοκτητη αποπισω να τρεχει και να φωναζει.
τη γαμησαμε. ουρλιαζω ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ στο σκυλο μου ο οποιος ερχεται αμεσως και καθεται, πατω το λουρι του, γονατιζω, βγαζω μπλουζα και την τυλιγω στο χερι, το παιδι πισω μας, και ψαχουλευω με το αλλο χερι να βρω στο τσαντακι ενα πολυεργαλειο που εχω, εχει και μαχαιρι. σιγα μην προλαβω, μας εφτασε. παγωσε το αιμα μου, και ο χρονος. τετοια αισθηση θυμαμαι μονο οταν εφερνα τουμπες με τη μηχανη και με το αυτοκινητο.
μας προσπερασε, περασε διπλα σε αποσταση αναπνοης, και εσκασε με τα μουτρα πανω στο ποδηλατακι (το παιδι το ειχα κατεβασει και ηταν πισω απο την πλατη μου) και επιασε να ψευτοτσακωνεται με το τρικυκλο και να του γαβγιζει.

ε, μετα, φανταζεστε, γαμωσταυριδια εγω, συγνωμες ο ιδιοκτητης, δεν ηθελα να με δει και το παιδι σε εντελως εξαλλη κατασταση και συγκρατιομουν, και καπου εκει εληξε.
Μην το πάρεις στραβά αλλά, χαίρομαι που δεν ήμουν στη θέση σου ποτέ.

Ο πατέρας μου άντεξε ροντβάηλερ για 4 μήνες. Το είχε πάρει για φύλακα αλλά ήταν τόσο psycho, εντελώς όμως, που το έδωσε. Η μάνα μου δεν διανοήθηκε ποτέ να το πλησιάσει κι εγώ δεν το είδα ούτε στην όψη.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2020, 21:04

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλοί "ζωόφιλοι" που βλέπουν τα ζώα ως συσκευές που μπορείς να προγραμματίσεις.

Και αυτοί είναι η κύρια πηγή του προβλήματος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 09 Ιούλ 2020, 21:12

Μιλάμε για βιολογικά όπλα τα οποία εκτρεφονται και εξελίσσονται από την εποχή του Οκταβιανου και στα οποία έχει ελεύθερη πρόσβαση ο κάθε ψυχανωμαλος, που δεν μπορεί να κυκλοφορεί με ένα ΑΚ 47 παραμάσχαλα. Μέχρι να το συνειδητοποιήσουν αυτό ακομα και οι νομοθέτες, θα έχουμε προβλήματα και δυστυχώς και δράματα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Ιούλ 2020, 21:14

Yochanan έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 12:59
Γάταρος έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 10:38
Σε αυτό το νήμα έχουν γραφτεί πολλά ρατσιστικά σχόλια ενάντια στα πιτ μπουλς ενώ όλοι ξέρουμε ότι η συμπεριφορά του σκυλιού εξαρτάται από το περιβάλλον του και η ράτσα του δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο. Προσέξτε γιατί ο ρατσισμός είναι σοβαρή υπόθεση, η οποία μπορεί να ξεκινήσει από τον τρόπο που βλέπουμε τα σκυλιά και στο τέλος να επεκταθεί και στον τρόπο που βλέπουμε τους ανθρώπους.

Πρώτα ήρθαν να πάρουν τα πιτ μπουλς και δεν μίλησα.
Αρτιομ
Λάηφ οφ Μπάρις κ συ μωρή άρρωστη;
:romance-hearteyes::g094::g094::romance-hearteyes:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 09 Ιούλ 2020, 21:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 21:04
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλοί "ζωόφιλοι" που βλέπουν τα ζώα ως συσκευές που μπορείς να προγραμματίσεις.

Και αυτοί είναι η κύρια πηγή του προβλήματος.
Στο 99% των περιπτώσεων, όταν οι ιδιοκτήτες είναι νορμάλ άτομα και ακολουθούν κάποιους βασικούς κανόνες τα σκυλιά δεν χρειάζονται κάποιον προγραμματισμό.
Όπου βλέπεις ιστορίες επιθέσεων, δαγκωμάτων κτλ έχει παίξει λίγο πολύ κακοποίηση.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 09 Ιούλ 2020, 21:31

Ασέβαστος έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 19:07
Gherschaagk έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 14:08

Σε κάποια φάση επιτέθηκαν στον άντρα μου 3 αδέσποτα. Είχε πάει για τρέξιμο και έπεσε σχεδόν πάνω τους. Το ψάξαμε λοιπόν. Αν σε δαγκώσει σκυλί, πας νοσοκομείο και παίρνεις χαρτί που να λέει πως σε δάγκωσε. Μετά πας και κάνεις καταγγελία στον Δήμο με την βεβαίωση απ' το νοσοκομείο και πηγαίνει μπογιάς, το μαζεύει και το πάει στην φιλοζωική. Λέω αυτά που θυμάμαι. Αν δεν σε δαγκώσει, δε μπορείς να κάνεις τίποτα.

Εγώ σε κάποια φάση φοβήθηκα με τον μικρό, υπάρχει ένα δεσποζόμενο προβληματικό κοντά σπίτι μας. Ήμασταν βόλτα με τα πόδια και το παιδί ήταν γύρω στα 3, νωρίς το πρωί, καλοκαίρι, είχαν ανοίξει την πόρτα και το είχαν αμολήσει έξω για να κάνει την ανάγκη του. Μόνο του. Μου κόπηκε το αίμα. Ευτυχώς όμως δεν έγινε κάτι. Σταματήσαμε να περνάμε από κει.
να γραψω κι εγω το δικο μου, τοχω ξαναγραψει νομιζω στο παλιο.

βολταρω με το μικρο και το σκυλο μου. το παιδι μικρο, 3χρονο η καπου τοσο, με τρικυκλο ποδηλατακι. περναμε διπλα απο μια παρεα με 3 ροντβαιλερ. τα 2 λυτα, το τριτο με λουρι. τα λυτα χαλαρα, το δεμενο σαν να στραβοκοιταζε, αλλα το κρατουσε ο ιδιοκτητης, νο προμπλεμ.
αφου εχω απομακρυνθει 100+ μετρα, ακουω φωνες, γυριζω και βλεπω το σκυλι με το λουρι να τρεχει καταπανω μας, και τον ιδιοκτητη αποπισω να τρεχει και να φωναζει.
τη γαμησαμε. ουρλιαζω ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ στο σκυλο μου ο οποιος ερχεται αμεσως και καθεται, πατω το λουρι του, γονατιζω, βγαζω μπλουζα και την τυλιγω στο χερι, το παιδι πισω μας, και ψαχουλευω με το αλλο χερι να βρω στο τσαντακι ενα πολυεργαλειο που εχω, εχει και μαχαιρι. σιγα μην προλαβω, μας εφτασε. παγωσε το αιμα μου, και ο χρονος. τετοια αισθηση θυμαμαι μονο οταν εφερνα τουμπες με τη μηχανη και με το αυτοκινητο.
μας προσπερασε, περασε διπλα σε αποσταση αναπνοης, και εσκασε με τα μουτρα πανω στο ποδηλατακι (το παιδι το ειχα κατεβασει και ηταν πισω απο την πλατη μου) και επιασε να ψευτοτσακωνεται με το τρικυκλο και να του γαβγιζει.

ε, μετα, φανταζεστε, γαμωσταυριδια εγω, συγνωμες ο ιδιοκτητης, δεν ηθελα να με δει και το παιδι σε εντελως εξαλλη κατασταση και συγκρατιομουν, και καπου εκει εληξε.
Ουκ έχω τι πλέον ειπείν.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Ιούλ 2020, 00:10

Λοιπόν παιδιά έχουμε σοβαρό πρόβλημα.

Τι είδαμε 5 άτομα:
Το σκυλί να πηδάει την καγκελοπορτίτσα και να χιμάει στον σκύλο του άλλου, γραπώνοντάς τον από το σβέρκο με το σώμα του κάθετα στο δικό του (να σχηματίζουν Γ) και γρυλίζοντας λυσσασμένα ενώ έτρωγε κλωτσιές από τον ιδιοκτήτη τις οποίες αγνοούσε. Την ηλίθια του ισογείου να του ουρλιάζει και να καθυστερεί να βγει ακριβώς επειδή η καγκελοπορτίτσα ήταν κλειδωμένη. (μέχρι που τελικά βγήκε και τον μάζεψε). Μετά να ρωτάει πανικόβλητη "καλά ρε παιδιά πώς βγήκε; Αφού ήταν κλειδωμένα".

Τι μας είπε σήμερα:
"ήμουν με το σκυλί στον κήπο και βλέποντας το θηλυκό να περνάει πέρασε από κάτω από τη γκαραζόπορτα και το καβάλησε. Δεν είναι επιθετικός, απλώς μύρισε το θηλυκό".

Δεν έχω αμφιβολία ότι έχει πείσει τον εαυτό της ότι έτσι έγιναν τα πράγματα, αλλιώς δε θα το έλεγε σε κάποιον που ήταν μπροστά και είδε τι έγινε.

Γιάννης

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 10 Ιούλ 2020, 00:15

OANNHSEA έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 19:04
hades έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 14:55
Gherschaagk έγραψε:
09 Ιούλ 2020, 14:51


Το ανέφερα κι εγώ πιο πριν.

Τι στο διάλο; Πόσοι πρέπει να πεθάνουν πια;
Το λόμπι των σκυλόφιλων κάνει καλή φασαρία και το νομοθετικό πλαίσιο έχει φτιαχτεί με τέτοιον τρόπο που δεν μπορείς να κάνεις πολλα.
Όπως έγραψε κάποιος εδώ στο φόρουμ χτυπάς σκύλο τρως 30 000 πρόστιμο. Δαγκώνει σκύλος εσένα και σου προκαλεί σοβαρά τραύματα μετά από δέκα χρόνια δικαστηρίων 2000 σου επιδικάζει .

Κανονικά εφόσον τα μαζεύει ο μπόγιας και για ένα χ διάστημα δεν τα υιοθετεί κάποιος ευθανασία και τέρμα όχι να τα ξαναφήνουν στον ίδιο χώρο

Στην Καλαμαριά στο στρατόπεδο Κόδρα σχεδόν 10 χρόνια υπάρχουν τραυματισμοί από αγέλες και κανένας δεν κάνει τπτ παρ όλα τα παράπονα.
Αυτά τα γράφω εγώ εδώ και 10 χρόνια και με θεωρούσατε τρελό...
Εντάξει, μην ανησυχείς, δεν έχει αλλάξει κάτι. :c020:

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 10 Ιούλ 2020, 00:17

foscilis έγραψε:
10 Ιούλ 2020, 00:10
Λοιπόν παιδιά έχουμε σοβαρό πρόβλημα.

Τι είδαμε 5 άτομα:
Το σκυλί να πηδάει την καγκελοπορτίτσα και να χιμάει στον σκύλο του άλλου, γραπώνοντάς τον από το σβέρκο με το σώμα του κάθετα στο δικό του (να σχηματίζουν Γ) και γρυλίζοντας λυσσασμένα ενώ έτρωγε κλωτσιές από τον ιδιοκτήτη τις οποίες αγνοούσε. Την ηλίθια του ισογείου να του ουρλιάζει και να καθυστερεί να βγει ακριβώς επειδή η καγκελοπορτίτσα ήταν κλειδωμένη. (μέχρι που τελικά βγήκε και τον μάζεψε). Μετά να ρωτάει πανικόβλητη "καλά ρε παιδιά πώς βγήκε; Αφού ήταν κλειδωμένα".

Τι μας είπε σήμερα:
"ήμουν με το σκυλί στον κήπο και βλέποντας το θηλυκό να περνάει πέρασε από κάτω από τη γκαραζόπορτα και το καβάλησε. Δεν είναι επιθετικός, απλώς μύρισε το θηλυκό".

Δεν έχω αμφιβολία ότι έχει πείσει τον εαυτό της ότι έτσι έγιναν τα πράγματα, αλλιώς δε θα το έλεγε σε κάποιον που ήταν μπροστά και είδε τι έγινε.
Πούλα λεμε χθες

απο οτι ειδα στη φωτο, η πολυκατοικια ειναι μιζερη, καλο μισθο εχετε, φευγατε

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Ιούλ 2020, 00:22

Είσαι με τα καλά σου αν ήταν δικό μου θα την είχα διώξει εδώ και αιώνες. Μένω εκεί για τα επόμενα 3-4 χρόνια μόνο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Ιούλ 2020, 00:27

Επίσης από την εμπειρία μου πάντα σε κάθε πολυκατοικία θα έχεις, συνήθως στο αυθαίρετο του ισογείου, έναν ή δύο παρακμιακούς.

Στην προηγούμενη αυτός του ισογείου που ήταν διαμέρισμα αυθαίρετα τροποποιημένο από αποθήκη έκανε σιδηρουργικά ΜΟΝΟ ώρες κοινής ησυχίας τύφλα στο μεθύσι (τις ώρες εργασίας κοιμόταν και την τελευταία χρονιά όταν φύγανε διακοπές αποφάσισαν να αφήσουν το ραδιόφωνο να παίζει στον κήπο για να μη μπούνε κλέφτες. Στο Athens DJ. Και τέρμα.

Ξέρετε κάθε πότε λούπαρε το Athens DJ; Κάθε μία ώρα και σαρανταπέντε λεπτά περίπου.

Κατά τις εφτά το πρωί μπούκαρα και πήγα να κόψω το καλώδιο του ραδιοφώνου με τα δόντια μου. Το είχα δαγκώσει και ήμουν έτοιμος να σφίξω, ευτυχώς ξεθόλωσα και σκέφτηκα "τι πάω να κάνω ρε μαλάκα" οπότε απλά το βούτηξα. Ακόμα το έχω :)

Αυτός λίγα χρόνια μετά πέθανε από συκώτι και τη γυναίκα του την πέτυχα στο ΑΤΜ επί κάπιταλ κοντρολς να βρίζεται στο τηλέφωνο με τον υπάλληλο της τράπεζας γιατί της είχε ρουφήξει το μηχάνημα την κάρτα λόγω που είχε κάνει κάποια μαλακία.

Δεν είχαν δεχτεί ούτε τις μισές κατάρες από τους παρακμιακούς του τωρινού ισογείου.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 10 Ιούλ 2020, 07:47

Επιθεση = ευθανασια αμεσα.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
like here nowhere
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: 30 Ιουν 2020, 02:47

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από like here nowhere » 10 Ιούλ 2020, 07:47

Αγις έγραψε:
10 Ιούλ 2020, 07:47
Επιθεση = ευθανασια αμεσα.
Πού ήσουνα μωρε;;;;;;;;
Σωκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 21:04
Να σου πω πολύ επιθετικά μιλάς. Δεν πας στο διάολο;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών