Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Ιούλ 2020, 23:16

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 17:29
Με ολους τα κανει αυτα μεριδα γυναικών. Κ γω καποτε είχα μακρια μαλλια :D κ οταν κουρευτηκα μου ειπε μια ευτυχώς που κουρευτηκες γιατι λέγαμε με τις φιλες μου οτι καλος ησουν αλλα σαν κνιτης, κοιτα να βαλεις κ κανα κιλο τώρα, ναι; :D
Όχι, συγκεκριμένα με το ύψος έχουν κόλλημα. Σε μερίδα γυναικών μπορεί να μην αρέσουν οι μαλλιάδες ή αυτοί που έχουν τατουάζ ή οι γλόμποι. Αλλά υπάρχουν δύο πράγματα που κοιτάνε όλες οι γυναίκες ανεξαιρέτως: πόσο καθαρά -και αταλαιπώρητα- είναι τα παπούτσια σου και τι ύψος έχεις. Με αυτά τα δυο πράγματα έχουν ψύχωση οι γυναίκες, αν και υπάρχει μερίδα που απλώς τα κοιτάει αλλά δεν ενοχλείται ιδιαίτερα απ' αυτά.

Επίσης δεν αρέσουν στις γυναίκες οι πολύ αδύνατοι, αλλά αυτό είναι κάτι που διορθώνεται εύκολα και πολλές θέλουν να το διορθώσουν οι ίδιες (I've been there).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Ιούλ 2020, 23:18

Δημοκράτης έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 23:11
Ας αρχίσουμε με τα βασικά ότι όταν βλέπω καππιον 175 και κάτω βλέπω έναν κοντό και ας μείνουμε εκεί
Για να ονομάσεις κάτι «τα βασικά» θα πρέπει να είναι η βάση. Εσύ ακόμα δεν έφτασες να μου εξηγήσεις πώς μετράς με τέτοια ακρίβεια το ύψος. Είσαι σάιμποργκ;

Μπορείς να παραδεχτείς ότι είπες μαλακία και φτάνει. Εναλλακτικά να εξηγήσεις την κομιξικών διαστάσεων δυνατότητά σου να μετράς ύψος και μάλιστα αφαιρώντας την όποια επίδραση μαλλιού και παπουτσιών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Ιούλ 2020, 23:28

Αν εισια κάτω από 1 75 πρέπει απλά να παραδεχτείς ότι εισια κοντός και όχι να λες παπαριες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Ιούλ 2020, 23:37

Να φανταστώ ότι είσαι 1,76; :lol:

Ακόμα περιμένω να ακούσω για τον τρόπο που υπολογίζεις το ύψος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 08 Ιούλ 2020, 16:49

απ'τη σκια.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22405
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 14 Ιούλ 2020, 11:37

Εγώ με τον μέγα Αλέξανδρο δεν είχα θέμα. Εντάξει, μάχες είχε συνέχεια, είχε δράση και σασπένς. Πως δεν άφησε κάναν διάδοχο ήταν το θέμα, και στο σχολείο να πρηζαν τον μπούτσο με τα "ελληνιστικα" χρόνια και χίλια δυο ονόματα με κάτι τυχαρπαστους τυπους από αποτυχημένα βασιλεία που δεν ασχολείται κανείς στην ανθρωποτητα, μόνο εμείς οι μαζωχιστες. Από τότε όταν ακούω "ελληνιστικοι χρόνοι", με πιάνει μια βαρεστημενη ανατριχίλα. Και τώρα όποιον να ρωτήσεις, όλοι τον Αλέξανδρο θυμούνται. Μετά κάτι άχρηστοι ήταν πουθενάδες.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 14 Ιούλ 2020, 11:50

Το ερώτημα είναι φίλοι μου, όταν ο Μακεδόνας βασιλιάς κάλπαζε πρώτος εναντίον ενός ασύγκριτα μεγαλύτερου στρατού στα Γαυγάμηλα κι έπαιρνε κεφάλια δεξιά και αριστερά. Πόσο κοντός λέτε να φαινόταν στους Πέρσες τότε; Κάτω από 1,75; Τι λέτε;

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 14 Ιούλ 2020, 11:57

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 11:50
Το ερώτημα είναι φίλοι μου, όταν ο Μακεδόνας βασιλιάς κάλπαζε πρώτος εναντίον ενός ασύγκριτα μεγαλύτερου στρατού στα Γαυγάμηλα κι έπαιρνε κεφάλια δεξιά και αριστερά. Πόσο κοντός λέτε να φαινόταν στους Πέρσες τότε; Κάτω από 1,75; Τι λέτε;
σε εκείνη τη φάση δεν παίζει καν να κοιτούσαν ευθεία μπροστά οι Πέρσες. Οι μισοί την είχαν κάνει για να λεηλατήσουν το μακεδονικό στρατόπεδο πρόωρα, και οι άλλοι μισοί την κοπάναγαν προς οποιαδήποτε κατεύθυνση χωρίς να έχουν τη δύναμη να διακρίνουν πρόσωπα με την ταχύτητα που τρέχανε.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 14 Ιούλ 2020, 12:00

Jolly Roger έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 11:57
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 11:50
Το ερώτημα είναι φίλοι μου, όταν ο Μακεδόνας βασιλιάς κάλπαζε πρώτος εναντίον ενός ασύγκριτα μεγαλύτερου στρατού στα Γαυγάμηλα κι έπαιρνε κεφάλια δεξιά και αριστερά. Πόσο κοντός λέτε να φαινόταν στους Πέρσες τότε; Κάτω από 1,75; Τι λέτε;
σε εκείνη τη φάση δεν παίζει καν να κοιτούσαν ευθεία μπροστά οι Πέρσες. Οι μισοί την είχαν κάνει για να λεηλατήσουν το μακεδονικό στρατόπεδο πρόωρα, και οι άλλοι μισοί την κοπάναγαν προς οποιαδήποτε κατεύθυνση χωρίς να έχουν τη δύναμη να διακρίνουν πρόσωπα με την ταχύτητα που τρέχανε.
Μπα, είμαι σίγουρος ότι ο μέσος Πέρσης σκλάβος πριν αποκοπεί το κεφάλι του από το υπόλοιπό του σώμα και για εκείνα τα κλάσματα δευτερολέπτου που ακόμα το ένιωθε να κυλιέται στη σκόνη θα σκέφτηκε: Πολύ κοντός τελικά ο Αλέξανδρος.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 14 Ιούλ 2020, 12:04

Giorgos 574 έγραψε:
24 Οκτ 2019, 16:25
[img]https://i.postimg.cc/nrj72SsX/0-C6 ... .jpg[/img]

Ο Αλέξανδρος ήταν υπερβολικά κοντός, αφού το ύψος του μόλις έφθανε το 1,45 μ. Ιστορικές πηγές όπως η ιστοριογραφία του Ψευδοκαλλισθένη επιβεβαιώνουν πως το κεφάλι του Αλεξάνδρου έφθανε μέχρι τους ώμους του πατέρα του βασιλέα Φιλίππου. Ο Πλούταρχος αναφέρει οτι ο Αλέξανδρος έφτανε μέχρι τους ώμους του Φιλίππου. Ο Φίλιππος είχε ύψος περίπου 1.60 εκ. και αυτό μπορεί να υπολογιστεί με ακρίβεια απο τα ευρήματα της Βεργίνας, ιδίως απο τον θώρακα, τα οποία βρέθηκαν από τον καθηγητή Μανώλη Ανδρόνικο. Τα όπλα του Φίλιππου, με τα οποία και τάφηκε, έχουν διατηρηθεί σε εξαιρετική κατάσταση και εκτίθενται στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίνκης.

Ο Μέγας Αλέξανδρος λοιπόν, όπως πολλοί άλλοι στρατηλάτες ήταν υπερβολικά κοντός, σχεδόν νάνος. Το γεγονός αυτό δεν τον παρεμπόδισε να κατακτήσει τον μισό από τον τότε γνωστό κόσμο. Αλλωστε έκανε τα πάντα από την ράχη του Βουκεφάλα.
Πού ήταν κοντός ? Στο ύψος ή στο μήκος ? Χά χά χά
Η μαλακία πάει σύννεφο !!!! :p3::p3::p3::p3::p3::p3::p3::p3::p3::p3::p3::p3:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8829
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 14 Ιούλ 2020, 16:02

Chilloutbuddy έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 10:25
Giorgos 574 έγραψε:
24 Οκτ 2019, 16:25
Ο Αλέξανδρος ήταν υπερβολικά κοντός, αφού το ύψος του μόλις έφθανε το 1,45 μ. Ιστορικές πηγές όπως η ιστοριογραφία του Ψευδοκαλλισθένη επιβεβαιώνουν πως το κεφάλι του Αλεξάνδρου έφθανε μέχρι τους ώμους του πατέρα του βασιλέα Φιλίππου. Ο Πλούταρχος αναφέρει οτι ο Αλέξανδρος έφτανε μέχρι τους ώμους του Φιλίππου. Ο Φίλιππος είχε ύψος περίπου 1.60 εκ. και αυτό μπορεί να υπολογιστεί με ακρίβεια απο τα ευρήματα της Βεργίνας,
Eπομένως αφού ο Άλεξ ήταν 1,45 και ο Φίλ 1,60, και το κεφάλι του Άλεξ έφτανε στον ώμο το Φιλ, συμπεραίνουμε με απλή αριθμητική ότι το κεφάλι του Φιλ ήταν 15 πόντους.

Εικόνα
προφανώς ο Αλέξανδρος έφτανε μέχρι το μέτωπο του Φίλιππου. Ο Φίλιππος θα ήταν 165 και ο Αλέξανδρος 160.
Ενα συνηθισμένο ύψος της εποχής δηλαδή.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Ιούλ 2020, 11:59

O Φίλιππος ήταν 1,80 κατά το άρθρο.
https://www.protothema.gr/culture/artic ... lexandrou/

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Ιούλ 2020, 12:05

Βούλγαρος θά 'ταν.

Οι άνθρωποι τότε ήταν πολύ πιο κοντοί, έχει να κάνει με την εξέλιξη του είδους. Σε 2.000 χρόνια τα 2 μέτρα θα είναι ο μέσος όρος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 15 Ιούλ 2020, 14:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Ιούλ 2020, 12:26

sharp έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:05

Οι άνθρωποι τότε ήταν πολύ πιο κοντοί, έχει να κάνει με την εξέλιξη του είδους. Σε 2.000 χρόνια τα 2 μέτρα θα είναι ο μέσος όρος.
Περισσότερο εχει να κανει με τη διατροφη και το μεσο βιοτικό επίπεδο. Παιζει ρολο κ η φυσική επιλογη, οτι οι γυναίκες φαίνεται οτι προτιμούν τους καπως ψηλότερους, αλλα ειναι μια ταση που δεν ξέρω αν θα συνεχιστει απο ενα σημείο και μετα. Λενε οτι πχ οι σημερινοί Ολλανδοί είναι το optimal που μπορει να φτασει ο άνθρωπος σε ιδανικες συνθήκες (στη γη), μετα αρχίζουν τα προβλήματα*

*
https://www.bbc.com/future/article/2015 ... ing-taller

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8829
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Ιούλ 2020, 12:41

Antares έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 11:59
O Φίλιππος ήταν 1,80 κατά το άρθρο.
https://www.protothema.gr/culture/artic ... lexandrou/
πρώτη φορά τα διαβάζω αυτά και μου κάνει πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν είναι γνωστά.
Αυτή η γνάθος έχει μια εντυπωσιακή ορθόγναθη κατασκευή. Ηταν ένας εντυπωσιακός άντρας με θεληματικό πηγούνι. :lol:
Το 180 είναι πολύ μεγάλο ύψος και λογικά αν είναι έτσι ο Αλέξανδρος θα ήταν κάπου 170-175. Ξέρουμε επίσης οτι ήταν πιο κοντός απο τον Ηφαιστίωνα.
Ο Ηφαιστίων ηταν μπατζανάκης και φίλος του και ο δεύτερος στην τάξη Μακεδόνας.
Οι περιγραφές για την υποτιθέμενη ομοφυλοφιλία του Αλέξανδρου μου θυμίζουν το συμπόσιο του Πλάτωνα όπου υπήρχε υπερβολική τάση απο τους παρευρισκόμενους να πειράζουν ο ένας τον άλλο ακόμα και οτι τον γουστάρουν. Φαίνεται όμως καθαρά απο το ύφος οτι είναι πείραγμα με βάση την ομοφοβία. Αν δεν είσαι γκέυ το καταλαβαίνεις ενώ αν είσαι μπορεί να νομίζεις οτι δικαιώνεσαι και πως ο Αλκιβιάδης τα είχε με το Σωκράτη που προφανώς δεν ισχύει.
Επίσης πολλά αγόρια αναπτύσουν στενή σχέση μεταξύ τους σχεδόν ερωτική χωρίς αυτό να είναι σεξουαλικό. και εγώ είχα τέτοιο κολλητό και μου θυμίζει πολύ την σχέση αυτή όπως την περιγράφουν.
Σίγουρα πάντως ολα αυτά που γράφουν οι αντιμακεδόνες συγγραφείς δεν δείχνουν οτι η ομοφυλοφιλία ήταν κάτι αποδεκτό και νορμάλ τότε αλλά κατηγορία προς το Μεγαλέξανδρο.
https://www.iefimerida.gr/news/228781/o ... toy-me-ton
Η σχέση του συγκρίνεται με αυτή του Αχιλλέα και Πάτροκλου που δεν φαίνεται σεξουαλική.
Ερωμένος σημαίνει αυτός που αγαπάει και στον Ιερό λόχο των Ελλήνων η σχέση ήταν ερωτική κατα αυτή την έννοια.
Ισως να μπλέχτηκαν όλα αυτά απο κάποιους μερακλήδες που υπήρχαν σε όλες τις εποχές.
Αποψή μου.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών