Γάτες.... μιάου!

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9078
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 24 Ιούλ 2020, 00:13

Andromachi έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 16:08
νύχτα έγραψε:
20 Ιούλ 2020, 22:14
ρε παιδιά, τα γατάκια που ζουν σε διαμέρισμα, δεν
αισθάνονται μοναχικά? αυτή θα είναι η ζωή της σκατούλας μου τώρα;
να παίζει με μπαλάκια, να τρώει και να τα κάνει;

την λυπάμαι ρε γαμώτο, σκέφτομαι να της φέρω συντροφιά...

αλλά μετά μήπως θα στενοχωριέμαι και για τα δύο; :/
και τα δικά μου σε διαμέρισμα είναι

τον πρώτο μας γατούλη τον Τέλη ( Αριστοτέλη ) τον βρήκαμε μισοπεθαμένο πριν γίνει καν ενός μήνα,ο γιατρός δεν μας εδινε ελπίδες πανω απο 48 ώρες, σήμερα ένας γατούλης 7 ετών τυφλός βέβαια γτ δεν σώθηκαν τα μάτια του αν και του κάνμε και ένα χειρουργείο.

την δεύτερη γατούλα μας τη Ζωη, και αυτήν την βρήκαν στα σκουπιδια γύρω 2 μηνών, τότε ψαχναμε παρεούλα για τον Τελη ( Αριστοτέλης ) για να μην ειναι μόνος του και να έχει παρέα όσο εμεις λείπουμε στις δουλειές μας, είδα την αγγελία στο ΦΒ και μας την έφεραν 6 ετών

τον τρίτο τον Άρη μας, τον σώσαμε απο ένα δίποδο ζώο που το είχε πιάσει σχεδόν 4 μηνών και το πεταξε σε ρόδα σταυθμεμένου αυτοκινήτου δημιουργόντας του για αρκετό καιρό προβλημα στη βαδιση, τώρα είναι μια χαρά! Στις επισκέψεις μας ακομη φοβάται μετά απο τοσα χρόνια και παντα κρύβεται μόνο εμας εμπιστεύεται. είναι 6 ετών

τον τέταρτο τον Χάρη, τον βρήκαμε κα΄τω απο το σπιτι μας περίπου 6 με 7 μηνών, στην Αθήνα όταν είμασταν να κουτσαίνει και να πηγαίνει παραπατώντας απο την πείνα, ο γιατρός διεγνωσε χτύπημα πιθανόν απο αυτοκίνητο στο πίσω ποδαράκι του. Δυστυχώς δε μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπανω, είναι λειτουργικότατος συνήλθε απλά στο περπατημα του καταλαβαίνεις οτι κάτι έχει το ποδαράκι του και πατάει λίγο στραβα. Είναι περίπου 4 ετών

Αποτέλεσμα :

Ενας τυφλός , ένας "κουτσός" και ένας ψυχολογικά διαταραγμένος γάτος συμβιώνουν με μιά θηλυκιά αρχόντισσα μέσα σε διαμέρισμα.
Θεωρώ οτι είναι ευτυχισμένα και προσπαθούμε να κάνουμε τη ζωή τους όσο πιο χαρούμενη γίνεται!

Μη στεναχωριεσαι καθόλου Αγάπη θέλουν !
Τώρα έχω 4 γατιά μέσα. Η μεγαλύτερη 10 και βάλε ετών. 8 χρονών τα παιδιά της αδελφάκια που τα έχω στον κήπο και μετά μέσα από τότε που γεννήθηκαν. Στειρωμένα και τα 3. Από πέρυσι έχω μαζι μου και ένα τυφλό γατάκι που το βρήκα ημιθανές μωρό και δεν μπόρεσα να σώσω τα μάτια του. Εχει προσαρμοστεί καλά μέσα και τα άλλα τα γατια το έχουν δεχτεί. Ανα καιρούς είχα και άλλες γάτες και στον κήπο μου και μέσα. Εχασα 2 γατιά από λοιμώδη περιτονίτιδα (αδελφάκια). Ο ένας για 3 μήνες περίπου δεν μπορούσε να περπατήσει λόγω της ασθένειας. Προσπάθησα να τον σώσω με κάθε μέσο (ιντερφερόνη, κορτιζόνη κτλ) αλλά έπεσε σε κώμα και αναγκάστηκα να τον κάνω ευθανασία. Ενα άλλο γατάκι που είχα πριν χρόνια ξεψύχησε στα χέρια μου αφού λίγο πριν γουργούριζε. Οι γάτες μπορεί να είναι πράγματι πιο ανεξάρτητες από τους σκύλους αλλά δένονται με τους ανθρώπους. Το μόνο που χρειάζονται είναι αγάπη, φαγητό και προσοχή. Τώρα που είναι καλοκαίρι θέλουν να βγαίνουν έξω αλλά δεν τα αφήνω γιατί τα μισά και βάλε αδέσποτα γατιά που τάιζα έχουν χαθεί από αυτοκίνητα.

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 3196
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 24 Ιούλ 2020, 23:08

Arisvilla έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 00:13

Τώρα έχω 4 γατιά μέσα. Η μεγαλύτερη 10 και βάλε ετών. 8 χρονών τα παιδιά της αδελφάκια που τα έχω στον κήπο και μετά μέσα από τότε που γεννήθηκαν. Στειρωμένα και τα 3. Από πέρυσι έχω μαζι μου και ένα τυφλό γατάκι που το βρήκα ημιθανές μωρό και δεν μπόρεσα να σώσω τα μάτια του. Εχει προσαρμοστεί καλά μέσα και τα άλλα τα γατια το έχουν δεχτεί. Ανα καιρούς είχα και άλλες γάτες και στον κήπο μου και μέσα. Εχασα 2 γατιά από λοιμώδη περιτονίτιδα (αδελφάκια). Ο ένας για 3 μήνες περίπου δεν μπορούσε να περπατήσει λόγω της ασθένειας. Προσπάθησα να τον σώσω με κάθε μέσο (ιντερφερόνη, κορτιζόνη κτλ) αλλά έπεσε σε κώμα και αναγκάστηκα να τον κάνω ευθανασία. Ενα άλλο γατάκι που είχα πριν χρόνια ξεψύχησε στα χέρια μου αφού λίγο πριν γουργούριζε. Οι γάτες μπορεί να είναι πράγματι πιο ανεξάρτητες από τους σκύλους αλλά δένονται με τους ανθρώπους. Το μόνο που χρειάζονται είναι αγάπη, φαγητό και προσοχή. Τώρα που είναι καλοκαίρι θέλουν να βγαίνουν έξω αλλά δεν τα αφήνω γιατί τα μισά και βάλε αδέσποτα γατιά που τάιζα έχουν χαθεί από αυτοκίνητα.
πω πω ! ασε.... μπράβο για τις προσπαθειες!

Εμείς μόνο στο περιφραγμένο μπαλκόνι τις αφήνουμε. ο τυφλός ξέρει να περπατά και με σαμαράκι κάποτε τον πηγαινα και βόλτα στο παρκο. Δε θα ξεχάσω ότι τον είχα παει περιπτερο και μου είχε πει η κοπελιά να το προσέχω να μην κανει τσισα του.... χαχαχαχαχα
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 24 Ιούλ 2020, 23:17

Ένα μπράβο και στον Arisvilla για την ευαισθησία του! :smt038
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 24 Ιούλ 2020, 23:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9078
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 24 Ιούλ 2020, 23:29

Λοξίας έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 23:17
Ένα μπράβο και στην Arisvilla για την ευαισθησία της! :smt038
Ευχαριστώ αν και με έκανες γυναίκα χαχαχαχα!

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 24 Ιούλ 2020, 23:34

Ωχ...χίλια συγγνώμη :oops:
Με παρέσυρε η θηλυκή κατάληξη του νικ.
Το διόρθωσα. :)

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9078
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 24 Ιούλ 2020, 23:48

Andromachi έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 23:08
Arisvilla έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 00:13

Τώρα έχω 4 γατιά μέσα. Η μεγαλύτερη 10 και βάλε ετών. 8 χρονών τα παιδιά της αδελφάκια που τα έχω στον κήπο και μετά μέσα από τότε που γεννήθηκαν. Στειρωμένα και τα 3. Από πέρυσι έχω μαζι μου και ένα τυφλό γατάκι που το βρήκα ημιθανές μωρό και δεν μπόρεσα να σώσω τα μάτια του. Εχει προσαρμοστεί καλά μέσα και τα άλλα τα γατια το έχουν δεχτεί. Ανα καιρούς είχα και άλλες γάτες και στον κήπο μου και μέσα. Εχασα 2 γατιά από λοιμώδη περιτονίτιδα (αδελφάκια). Ο ένας για 3 μήνες περίπου δεν μπορούσε να περπατήσει λόγω της ασθένειας. Προσπάθησα να τον σώσω με κάθε μέσο (ιντερφερόνη, κορτιζόνη κτλ) αλλά έπεσε σε κώμα και αναγκάστηκα να τον κάνω ευθανασία. Ενα άλλο γατάκι που είχα πριν χρόνια ξεψύχησε στα χέρια μου αφού λίγο πριν γουργούριζε. Οι γάτες μπορεί να είναι πράγματι πιο ανεξάρτητες από τους σκύλους αλλά δένονται με τους ανθρώπους. Το μόνο που χρειάζονται είναι αγάπη, φαγητό και προσοχή. Τώρα που είναι καλοκαίρι θέλουν να βγαίνουν έξω αλλά δεν τα αφήνω γιατί τα μισά και βάλε αδέσποτα γατιά που τάιζα έχουν χαθεί από αυτοκίνητα.
πω πω ! ασε.... μπράβο για τις προσπαθειες!

Εμείς μόνο στο περιφραγμένο μπαλκόνι τις αφήνουμε. ο τυφλός ξέρει να περπατά και με σαμαράκι κάποτε τον πηγαινα και βόλτα στο παρκο. Δε θα ξεχάσω ότι τον είχα παει περιπτερο και μου είχε πει η κοπελιά να το προσέχω να μην κανει τσισα του.... χαχαχαχαχα
Mια μέρα τον Φλεβάρη είχα ξεχάσει ανοιχτό το παράθυρο και βγήκαν οι 3 από τις 4 γάτες έξω. Μαζί και η τυφλούλα. Τα άλλα 2 τα βρήκα εύκολα έκαναν μια βόλτα στον διπλανό κήπο αλλά μολις πήρα κάτι κονσέρβες και άκουσαν το θόρυβο του ανοίγματος αμέσως γύρισαν. Η Τυφλούλα πουθενα. Μετά από κανα δίωρο που την έψαχνα παντού ακούω κάτι νιαουρίσματα. Είχε ανέβει πάνω στο δέντρο στον κήπο σχεδόν στην κορυφή! Με τα χίλια ζόρια και με σκάλα κατάφερα να την κατεβάσω κάνοντας τον πυροσβέστη. Τώρα το πως ανέβηκε εκεί πάνω και πως κατάφερε να μην γκρεμοτσακιστεί ενώ δεν βλέπει τίποτε ένας θεός ξέρει.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Ιούλ 2020, 23:01

χαράς στο κουράγιο σας και στη μεγαλοψυχία σας που φροντίζεται τα ζωντανά...εύγε σας σε όλους!
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 29 Ιούλ 2020, 22:27

:g094:
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 29 Ιούλ 2020, 22:30

νύχτα έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 22:27
:g094:
:hebit::hebit::hebit:

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 29 Ιούλ 2020, 23:19

“ASMR Kitten massage”?
She should have written “Massaging my pussy cat”, don’t you think?
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

the comet the course the tail

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 01 Αύγ 2020, 18:50

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 01 Αύγ 2020, 18:57

Εικόνα
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 01 Αύγ 2020, 19:51

Ο Τσιμπής μου :g094:
Συνημμένα
τσιμπης.gif
τσιμπης.gif (28.12 KiB) Προβλήθηκε 2243 φορές
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14865
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 02 Αύγ 2020, 01:44

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

the comet the course the tail

Re: Γάτες.... μιάου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 02 Αύγ 2020, 14:51

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών