"Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 31 Ιούλ 2020, 10:00

Ζαποτέκος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 08:42
Αν δεν αποδέχονται την ΠΔ είναι αιρετικοί. Έτσι κι αλλιώς δεν νοείται ΚΔ χωρίς ΠΔ. Η ΚΔ είναι γεμάτη αναφορές και χωρία από την ΠΔ.
Φυσικα η ΚΔ ειναι γεματη αναφορες και χωρια απο την ΠΔ, αφου θεωρειται αιρεση του Ιουδαισμου.
Ζαποτέκος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 08:42
Η ΠΔ δεν γράφτηκε τον 6ο αι. π.Χ. , αλλά σε ένα μεγαλύτερο εύρος χρόνου που έφτανε ως τα ελληνιστικά χρόνια. Περιέχει ιστορικά στοιχεία για τον εβραϊκό λαό καθώς και νομοθετικά , τα οπoία βεβαίως οι χριστιανοί δεν τα ακολουθούν όλα. Δεν τηρούν την αργία του Σαββάτου, τρώνε χοιρινό , δεν κάνουν περιτομή κ.λπ. Αλλά οι χριστιανοί βλέπουν την ΠΔ ως προπαρασκευή για να δεχτούν την ΚΔ. Εκεί βρίσκεται η σημαντικότητά της.
Μακραν οι περισσοτεροι ερευνητες συμφωνουν οτι η ΠΔ γραφτηκε περι τον 6ο Π.Χ. αιωνα επι βασιλειας Ιωσια.
Και παρεπιπτοντως, δεν υπαρχουν προφητειες για τον Ιησου στην ΠΔ. Βαριεμαι να ξαναρχισω συζητηση για αυτα, αλλα ακομη και η προφητεια του Ησαια για τον Εμμανουηλ, δεν εχει καμμια σχεση με τον Ιησου. Διαβασε την προσεκτικα.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8982
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 31 Ιούλ 2020, 11:50

Alphabet έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 10:00
Μακραν οι περισσοτεροι ερευνητες συμφωνουν οτι η ΠΔ γραφτηκε περι τον 6ο Π.Χ. αιωνα επι βασιλειας Ιωσια.
Την Πεντάτευχο εννοείς και κάποια άλλα βιβλία της ΠΔ. Ας πούμε τα Α΄, Β΄ και Γ΄Μακκαβαίων δεν μπορεί να γράφτηκαν τον 6ο π.Χ. αι.
Και παρεπιπτοντως, δεν υπαρχουν προφητειες για τον Ιησου στην ΠΔ. Βαριεμαι να ξαναρχισω συζητηση για αυτα, αλλα ακομη και η προφητεια του Ησαια για τον Εμμανουηλ, δεν εχει καμμια σχεση με τον Ιησου. Διαβασε την προσεκτικα.
Για τους μη χριστιανούς δεν υπάρχουν προφητείες για τον Ιησού στην ΠΔ. Για τους χριστιανούς , αλλά και για τους συγγραφείς της Καινής Διαθήκης, υπάρχουν.


Για το χωρίο του Ησαΐα έχουν γραφτεί πολλά . Η άποψη των χριστιανών ορθοδόξων είναι αυτή που αναλύει ο Παναγιώτης Μπρατσιώτης στο υπόμνημά του για το βιβλίο του Ησαΐα. Οι πρώτοι που αμφισβήτησαν το "Παρθένος" ήταν οι ίδιοι οι Ιουδαίοι, ακολούθησαν οι διαμαρτυρόμενοι και τελευταίοι ήρθαν οι άθεοι-άθρησκοι-αγνωστικιστές-σκεπτικιστές. Οι Εβδομήκοντα ( Ο ΄), των οποίων η μετάφραση είναι η παλαιότερη, μετέφρασαν το alma ως Παρθένος και στο παιδί Εμμανουήλ είδαν υπερφυσικές ιδιότητες. Η πρώτη Εκκλησία , όχι μόνο ο Ματθαίος αλλά και ο Λουκάς, ή και η παλαιότερη πηγή από την οποία αντλούν οι δύο συνοπτικοί ευαγγελιστές, πίστεψαν ότι πρόκειται για την Παρθένο Μαρία και την θαυμαστή γέννηση του Χριστού. Αυτό πιστεύει μέχρι σήμερα η Εκκλησία. Ο Άγιος Ιουστίνος ο Φιλόσοφος και Μάρτυρας ( 2ος αι. μ.Χ. ) και ο Άγιος Ειρηναίος του Λουγδούνου κατηγορούν τους Ιουδαίους πως διέστρεψαν το χωρίο εξηγώντας το alma ως νεάνις. Με την λέξη νεάνις εμφανίζεται το χωρίο στις ελληνοϊουδαΪκές μεταφράσεις των Ακύλα, Συμμάχου και Θεοδοτίωνος ( 2ος αι. ) και πολλοί ερευνητές δέχονται ως σωστή αυτήν την απόδοση και όχι το Παρθένος των Ο ΄. Ακόμη θεωρούν πως η προφητεία αφορά το πολύ κοντινό μέλλον της εποχής του προφήτη και όχι την εποχή του Χριστού. Έτσι πολλοί ραββίνοι ( 1ος - 4ος αι. μ.χ. ) θεωρούσαν ότι το χωρίο αφορά κάποια νεαρή γυναίκα του βασιλιά Άχαζ και το Εμμανουήλ αφορούσε τον γιό του Άχαζ, τον Εζεκία. Μάλιστα κάποιοι παπικοί εξηγητές πίστεψαν ότι ο Εζεκίας ήταν προτύπωση του Χριστού. Όμως εκείνη την εποχή που διατυπώθηκε η προφητεία από τον Ησαΐα ο Εζεκίας είχε ήδη γεννηθεί. Άλλοι είπαν πως η νεάνις ήταν η σύζυγος του προφήτη Ησαΐα, όμως αυτή δεν ήταν νεάνις αφού είχε ήδη γιό. Άλλοι ερευνητές θεώρησαν ότι το χωρίο αφορά γενικά κάθε γυναίκα και κάθε παιδί του Ισραήλ. Δηλαδή ότι θα υπάρξουν πολλές νεάνιδες και πολλοί Μανώληδες. Όμως ο Ησαΐας μιλάει για έναν Εμμανουήλ. Επίσης γιατί να είναι σημείο, δηλαδή υπερφυσικό και έκτακτο γεγονός , τα παιδιά μόνο των νεαρών γυναικών και όχι όλων των λεχώνων ; Επιπλέον πριν το alma υπάρχει το άρθρο η, άρα πρόκειται για συγκεκριμένο πρόσωπο. Τέλος πολλοί ερευνητές θεωρούν πως το σχήμα παρθένος - σημαντικός γιός είναι κοινό σε πολλούς λαούς.
Στα γλωσσικά τώρα, κατά πολλούς εβραϊστές το alma και το συνώνυμό του bethula δηλώνουν την ανύπαντρη γυναίκα και έτσι δικαιώνονται οι Ο΄που απέδωσαν την λέξη ως Παρθένος. Σε αυτό πολλοί υποστήριξαν ότι το Παρθένος είναι χριστιανική λαθροχειρία και ότι το κείμενο των Ο΄έγραφε αρχικά νεάνις. Αυτό δεν ισχύει γιατί οι Ο΄ αποδίδουν και σε άλλα χωρία της ΠΔ το alma ως παρθένος, ενώ σε άλλα χωρία το αποδίδουν ως νεάνις με την ίδια έννοια. Ο Ματθαίος ακολουθεί το κείμενο των Ο΄. Αλλά γιατί να κατηγορηθούν οι χριστιανοί για νοθεία και να μην κατηγορηθούν οι ραββίνοι τους οποίους έλεγχαν ήδη οι πρώτοι χριστιανοί ( Ιουστίνος - Ειρηναίος ). Τέλος το ότι πρόκειται για ένα θαύμα, δηλαδή για μια παρθένο που θα γεννήσει και όχι απλώς για μια νεαρή γυναίκα, φαίνεται και από τις ιδιότητες του Εμμανουήλ που δίνει ο Ησαΐας. Ο Εμμανουήλ θα είναι ο Μεσσίας γιατί από μικρό παιδάκι, πριν μάθει να ξεχωρίζει το καλό από το κακό, θα επιλέγει πάντα το καλό, θα είναι Θεός Ισχυρός , Άρχων ειρήνης, εξουσιαστής και Πατήρ του μέλλοντος αιώνος.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Ιούλ 2020, 15:20

Ζαποτέκος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 08:42
Η ΠΔ είναι γεμάτη ηθικά διδάγματα , προφητείες για την έλευση του Χριστού κ.λπ. Δεν εννοείται χριστιανισμός και Καινή Διαθήκη χωρίς την Παλαιά Διαθήκη. Τι κακό έχουν οι ηθικές εντολές του Θεού των Εβραίων , του Θεού των Χριστιανών δηλαδή ; Δεν βλέπω τα παραδείγματα που μου έδωσες , αλλά θα σου δώσω εγώ δυο παραδείγματα για να δεις πως ΚΔ και ΠΔ συνδέονται άρρηκτα.
. . . .
Ηθικά διδάγματα:
ο θεός ΜΕΤΑΝΟΕΙ (άκουσον-άκουσον) και κάνει κατακλυσμό. κάποιοι μας περνάνε για μαλάκες!
εξαπάτησε τον αδελφό σου για τα πρωτοτόκια με την ευλογία του θεού.
πήδα την σκλάβα σου και μετά δίωξε την μαζί με το παιδί.
πάσαρε την γυναίκα σου - δις - για να τα κονομήσεις με την ευλογία του θεού.
πάσαρε την κόρη σου στους σοδομίτες.
οι κόρες του Λωτ πηδιούνται με τον πατέρα τους.
ολοκληρωτική βρεφοκτονία στην Αίγυπτο και τιμωρία αθώου λαού.
γενοκτονία άλλων λαών με την απαίτηση του θεού.
Τζογάρισμα με τον διάβολο στις πλάτες του Ιώβ.

ο Alphabet που τα ξέρει καλύτερα, ας συμπληρώσει.
.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 31 Ιούλ 2020, 15:25

Απροσμέτρητες ανακρίβειες και μπούρδες!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Ιούλ 2020, 15:27

Ζαποτέκος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:50
Alphabet έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 10:00
Μακραν οι περισσοτεροι ερευνητες συμφωνουν οτι η ΠΔ γραφτηκε περι τον 6ο Π.Χ. αιωνα επι βασιλειας Ιωσια.
Την Πεντάτευχο εννοείς και κάποια άλλα βιβλία της ΠΔ. Ας πούμε τα Α΄, Β΄ και Γ΄Μακκαβαίων δεν μπορεί να γράφτηκαν τον 6ο π.Χ. αι.
. . . .
Josiah In his eighth year he "began to seek the God of his father David" and in his twelfth year he began a programme of destruction of Baalist altars and images throughout Jerusalem and Judah.
Josiah ordered the High Priest Hilkiah to use the tax money which had been collected over the years to renovate the temple. It was during this time that Hilkiah discovered the Book of the Law. While Hilkiah was clearing the treasure room of the Temple he discovered a scroll described in 2 Kings as "the book of the Law",[16] and in 2 Chronicles as "the book of the Law of the LORD given by Moses".

Πολύ βολική αυτή η "τυχαία ανακάλυψη" για τα συμφέροντα του γιαχβικού ιερατείου! :g030:
.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 31 Ιούλ 2020, 15:29

Ο Χριστός είναι δύναμη
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 31 Ιούλ 2020, 19:21

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:29
Ο Χριστός είναι δύναμη
... έτσι ήταν και το Πάσχα που μας πέρασε. :xena:
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 31 Ιούλ 2020, 19:28

Ζαποτέκος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:50
Την Πεντάτευχο εννοείς και κάποια άλλα βιβλία της ΠΔ. Ας πούμε τα Α΄, Β΄ και Γ΄Μακκαβαίων δεν μπορεί να γράφτηκαν τον 6ο π.Χ. αι.
Σωστο. Τα ..Μακκαβαιων γραφτηκαν πολυ αργοτερα.
Ζαποτέκος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:50
Για τους μη χριστιανούς δεν υπάρχουν προφητείες για τον Ιησού στην ΠΔ. Για τους χριστιανούς , αλλά και για τους συγγραφείς της Καινής Διαθήκης, υπάρχουν.


Για το χωρίο του Ησαΐα έχουν γραφτεί πολλά . Η άποψη των χριστιανών ορθοδόξων είναι αυτή .....
Ο Ησαΐας 7:14 είναι ένας στίχος από το Βιβλίο του Ησαΐα όπου ο προφήτης Ησαΐας, αναφερομενος στον βασιλιά της Ιουδαιας Αχαζ, υπόσχεται στον βασιλιά ότι ο Θεός θα καταστρέψει τους εχθρούς του. Ως ένα σημάδι ότι ο χρησμος του είναι αληθινος, ο Ησαΐας προβλέπει ότι μια νεαρη γυναίκα ειναι ηδη εγκυος και θα δώσει σύντομα γέννηση σε ένα παιδί του οποίου το όνομα θα είναι Εμμανουήλ, και ότι η απειλή από τους εχθρικους βασιλείς θα τερματιστεί πριν το παιδί μεγαλώσει, και πριν γνωρισει την διαφορα καλου απο κακο. Ο συγγραφέας του ευαγγελίου του Ματθαίου χρησιμοποιεί την μετάφραση των Εβδομήκοντα για την εβραϊκή λέξη almah (μια νεαρή γυναίκα σε αναπαραγωγική ηλικία που δεν είχε ακόμη παιδί), σαν την ελληνικη λεξη παρθενος για να υποστήριξει την ιδέα του για την παρθενική γέννηση του Ιησού. Οι μελετητές συμφωνούν ότι η λεξη "almah" που χρησιμοποιει ο Ησαιας, δεν έχει καμμια σχεση με την παρθενιά per se. Αλλα και το κειμενο των Εβδομηκοντα που δεχεται η Ορθοδοξη Εκκλησια, δεν αναφερει την λεξη παρθενο με την σημασια που εχει σημερα, αλλα ως νεαρη γυναικα.

Γενεση 34:1-3 "Ἐξῆλθε δὲ Δείνα ἡ θυγάτηρ Λείας, ἣν ἔτεκε τῷ Ἰακώβ, καταμαθεῖν τὰς θυγατέρας τῶν ἐγχωρίων.
καὶ εἶδεν αὐτὴν Συχὲμ ὁ υἱὸς Ἐμμὼρ ὁ Εὐαῖος, ὁ ἄρχων τῆς γῆς καὶ λαβὼν αὐτήν, ἐκοιμήθη μετ᾿ αὐτῆς καὶ ἐταπείνωσεν αὐτήν καὶ προσέσχε τῇ ψυχῇ Δείνας τῆς θυγατρὸς Ἰακὼβ καὶ ἠγάπησε τὴν παρθένον καὶ ἐλάλησε κατὰ τὴν διάνοιαν τῆς παρθένου αὐτῇ
.

Προφανως αφου η Δεινα κοιμηθηκε και ..ταπεινωθηκε απο τον Συχεμ, δεν θα μπορουσε στην συνεχεια να λεγεται παρθενος, αν η λεξη ειχε την σημερινη της σημασια.

Αλλωστε και ο Ιησους ποτε δεν ονομασθηκε Εμμανουηλ. Τωρα το τι σημαινει Εμμανουηλ δεν μας ενδιαφερει. Υπαρχουν δεκαδες Εβραικα ονοματα που εχουν σχεση με το Θεο. Τελος ο Ιησους δεν ηταν ο προβλεπομενος Μεσσσιας απο τους προφητες, αφου εκπληρωσε μονο μια απο τις 23 προυποθεσεις του Μεσσια. Οτι ηταν Εβραιος.

Αυτα και δεν συνεχιζω.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 31 Ιούλ 2020, 19:57

Ποιος να το φανταζόταν...
Πώς εμποδίστηκαν οι λογοκρατιστές! Τί αγώνα θα χρειαστούν για να περιορίσουν το νου στο ρόλο που του αρμόζει! Ως τα τότε μπορούν οι ευγενείς να ζουν ήρεμοι στην εσωτερική "ησυχία" και στον αγώνα για ... "κβαντισμό" του νου.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29416
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Ιούλ 2020, 21:17

Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:20
Ζαποτέκος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 08:42
Η ΠΔ είναι γεμάτη ηθικά διδάγματα , προφητείες για την έλευση του Χριστού κ.λπ. Δεν εννοείται χριστιανισμός και Καινή Διαθήκη χωρίς την Παλαιά Διαθήκη. Τι κακό έχουν οι ηθικές εντολές του Θεού των Εβραίων , του Θεού των Χριστιανών δηλαδή ; Δεν βλέπω τα παραδείγματα που μου έδωσες , αλλά θα σου δώσω εγώ δυο παραδείγματα για να δεις πως ΚΔ και ΠΔ συνδέονται άρρηκτα.
. . . .
Ηθικά διδάγματα:
ο θεός ΜΕΤΑΝΟΕΙ (άκουσον-άκουσον) και κάνει κατακλυσμό. κάποιοι μας περνάνε για μαλάκες!
εξαπάτησε τον αδελφό σου για τα πρωτοτόκια με την ευλογία του θεού.
πήδα την σκλάβα σου και μετά δίωξε την μαζί με το παιδί.
πάσαρε την γυναίκα σου - δις - για να τα κονομήσεις με την ευλογία του θεού.
πάσαρε την κόρη σου στους σοδομίτες.
οι κόρες του Λωτ πηδιούνται με τον πατέρα τους.
ολοκληρωτική βρεφοκτονία στην Αίγυπτο και τιμωρία αθώου λαού.
γενοκτονία άλλων λαών με την απαίτηση του θεού.
Τζογάρισμα με τον διάβολο στις πλάτες του Ιώβ.

ο Alphabet που τα ξέρει καλύτερα, ας συμπληρώσει.
.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 31 Ιούλ 2020, 21:18

The Rebel έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:17
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:20
Ζαποτέκος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 08:42
Η ΠΔ είναι γεμάτη ηθικά διδάγματα , προφητείες για την έλευση του Χριστού κ.λπ. Δεν εννοείται χριστιανισμός και Καινή Διαθήκη χωρίς την Παλαιά Διαθήκη. Τι κακό έχουν οι ηθικές εντολές του Θεού των Εβραίων , του Θεού των Χριστιανών δηλαδή ; Δεν βλέπω τα παραδείγματα που μου έδωσες , αλλά θα σου δώσω εγώ δυο παραδείγματα για να δεις πως ΚΔ και ΠΔ συνδέονται άρρηκτα.
. . . .
Ηθικά διδάγματα:
ο θεός ΜΕΤΑΝΟΕΙ (άκουσον-άκουσον) και κάνει κατακλυσμό. κάποιοι μας περνάνε για μαλάκες!
εξαπάτησε τον αδελφό σου για τα πρωτοτόκια με την ευλογία του θεού.
πήδα την σκλάβα σου και μετά δίωξε την μαζί με το παιδί.
πάσαρε την γυναίκα σου - δις - για να τα κονομήσεις με την ευλογία του θεού.
πάσαρε την κόρη σου στους σοδομίτες.
οι κόρες του Λωτ πηδιούνται με τον πατέρα τους.
ολοκληρωτική βρεφοκτονία στην Αίγυπτο και τιμωρία αθώου λαού.
γενοκτονία άλλων λαών με την απαίτηση του θεού.
Τζογάρισμα με τον διάβολο στις πλάτες του Ιώβ.

ο Alphabet που τα ξέρει καλύτερα, ας συμπληρώσει.
.
Εικόνα
Μπράβο ρε Ρέμπελ!!!
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 31 Ιούλ 2020, 21:21

The Rebel έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:17
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:20
Ζαποτέκος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 08:42
Η ΠΔ είναι γεμάτη ηθικά διδάγματα , προφητείες για την έλευση του Χριστού κ.λπ. Δεν εννοείται χριστιανισμός και Καινή Διαθήκη χωρίς την Παλαιά Διαθήκη. Τι κακό έχουν οι ηθικές εντολές του Θεού των Εβραίων , του Θεού των Χριστιανών δηλαδή ; Δεν βλέπω τα παραδείγματα που μου έδωσες , αλλά θα σου δώσω εγώ δυο παραδείγματα για να δεις πως ΚΔ και ΠΔ συνδέονται άρρηκτα.
. . . .
Ηθικά διδάγματα:
ο θεός ΜΕΤΑΝΟΕΙ (άκουσον-άκουσον) και κάνει κατακλυσμό. κάποιοι μας περνάνε για μαλάκες!
εξαπάτησε τον αδελφό σου για τα πρωτοτόκια με την ευλογία του θεού.
πήδα την σκλάβα σου και μετά δίωξε την μαζί με το παιδί.
πάσαρε την γυναίκα σου - δις - για να τα κονομήσεις με την ευλογία του θεού.
πάσαρε την κόρη σου στους σοδομίτες.
οι κόρες του Λωτ πηδιούνται με τον πατέρα τους.
ολοκληρωτική βρεφοκτονία στην Αίγυπτο και τιμωρία αθώου λαού.
γενοκτονία άλλων λαών με την απαίτηση του θεού.
Τζογάρισμα με τον διάβολο στις πλάτες του Ιώβ.

ο Alphabet που τα ξέρει καλύτερα, ας συμπληρώσει.
.
Εικόνα
Βασικά έπρεπε να γράφει Atheists created god in their image.
Με όλα τα από κάτω που εκείνοι αποδίδουν στο προϊόν της δικής τους φαντασίας που ονομάζουν θεό.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Ιούλ 2020, 21:39

jey_pap έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 19:57
Ποιος να το φανταζόταν...
Πώς εμποδίστηκαν οι λογοκρατιστές! Τί αγώνα θα χρειαστούν για να περιορίσουν το νου στο ρόλο που του αρμόζει! Ως τα τότε μπορούν οι ευγενείς να ζουν ήρεμοι στην εσωτερική "ησυχία" και στον αγώνα για ... "κβαντισμό" του νου.
Μιλούν για νου αυτοί που νηπιοβαπτίστηκαν και εγκεφαλοπλύθηκαν επί 20 χρόνια! :smt077:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Ιούλ 2020, 21:41

stavmanr έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:21
The Rebel έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:17
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:20

Ηθικά διδάγματα:
ο θεός ΜΕΤΑΝΟΕΙ (άκουσον-άκουσον) και κάνει κατακλυσμό. κάποιοι μας περνάνε για μαλάκες!
εξαπάτησε τον αδελφό σου για τα πρωτοτόκια με την ευλογία του θεού.
πήδα την σκλάβα σου και μετά δίωξε την μαζί με το παιδί.
πάσαρε την γυναίκα σου - δις - για να τα κονομήσεις με την ευλογία του θεού.
πάσαρε την κόρη σου στους σοδομίτες.
οι κόρες του Λωτ πηδιούνται με τον πατέρα τους.
ολοκληρωτική βρεφοκτονία στην Αίγυπτο και τιμωρία αθώου λαού.
γενοκτονία άλλων λαών με την απαίτηση του θεού.
Τζογάρισμα με τον διάβολο στις πλάτες του Ιώβ.

ο Alphabet που τα ξέρει καλύτερα, ας συμπληρώσει.
.
Εικόνα
Βασικά έπρεπε να γράφει Atheists created god in their image.
Με όλα τα από κάτω που εκείνοι αποδίδουν στο προϊόν της δικής τους φαντασίας που ονομάζουν θεό.
Δημιουργιστάκο, οι άθεοι δεν βάζουν νταβατζή θεό πάνω από το κεφάλι τους.
Δική σας αποκλειστικότητα είναι! :c020:

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 31 Ιούλ 2020, 21:45

stavmanr έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:21
Βασικά έπρεπε να γράφει Atheists created god in their image.
Με όλα τα από κάτω που εκείνοι αποδίδουν στο προϊόν της δικής τους φαντασίας που ονομάζουν θεό.
Ολοι ηταν αθεοι πριν δημιουργηθει ..ο θεος.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών