Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Αύγ 2020, 14:03

aljawn έγραψε:
01 Αύγ 2020, 13:59
Εγώ τουναντίον υποστήριζα σπαρτιατες, καθότι, παρά τα ελαττώματα τους (πρβλ. τον διάλογο Αθηναίων και Μηλίων) ήταν καλύτερη η σπαρτιατική ηγεμονία για τις υπόλοιπες πόλεις κράτη, γιατί τους επέτρεπε μεγαλύτερη ελευθερία.

Υπάρχουν όμως πειστικά επιχειρήματα γιατί οι Σπαρτιάτες ως πολεμιστές, συνολικά σε τακτική και στρατηγική ήταν οριακά μόνο καλύτεροι των Αθηναίων και των υπολοίπων μεγάλων πόλεων κρατών. Αυτά όμως εκφεύγουν της συζητήσεως και φυσικά για άτομα όπως η ψωλοδεης γαλή δεν πρόκειται να γίνουν κατανοητά γιατί είναι πέραν των δυνατοτήτων τους.
Μήπως σαν παιδί ήσουν πολύ "Σπαρτιάτης" και γι' αυτό ζορίζεσαι σήμερα; Γιατί εμείς τότε ως Αθηναίοι απολαμβάναμε τη ζωή, με τα θέατρά μας, τα κρασά μας, τις γυναίκες μας, όχι όλο μέλανα ζωμό, άσκηση και πειθαρχία. Αυτά σε μικρή ηλικία αφήνουν κουσούρια, έτσι την έπαθαν κι οι Σπαρτιάτες.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2020, 14:05

Πως γουστάρετε όμως μαλακισμένα νήματα και τα τραβάτε τόσες σελίδες! Μη δείτε κάνα επιστημονικό ή σοβαρό κοινωνικό, κόβετε λάσπη χιλιόμετρα μακριά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 01 Αύγ 2020, 14:05

Μπα όχι, δεν θα το έλεγα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2020, 14:06

sharp έγραψε:
01 Αύγ 2020, 13:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 13:36
aljawn έγραψε:
01 Αύγ 2020, 13:33
Δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι το θέμα σας, ο Ηρόδοτος πάντως έγραφε κάμποσες παπαντζες και πρέπει να αντιμετωπίζεται κριτικά. Επίσης, με την σπαρτιατολαγνεια του είχε κάψει κόσμο και κοζμακι.

Τυπικό παράδειγμα, οι Σπαρτιάτες που παραδόθηκαν στην μάχη της Σφακτηρίας. Οι Αθηναίοι αναγκάστηκαν να τους εκθέτουν δημόσια για μεγάλο χρονικό διάστημα, για να τους δουν οι σύμμαχοι τους και να επιβεβαιώσουν την είδηση, καθότι επηρεασμένοι από τον Ηρόδοτο πίστευαν όλοι ότι οι Σπαρτιάτες δεν παραδίδονταν ποτέ.
Έτσι.

Άρχισαν και βγαίνουν όλα τα μωρά στην πίστα.

Βγάλτε όλα τα απωθημένα σας, αγόρια. :lol:
:smt005:

Πρέπει να ομολογήσω ότι και γω στο σχολείο τους Σπαρτιάτες δεν τους χώνευα, τό 'παιζα Αθηναίος. Μάλιστα είχαμε έναν συμμαθητή από τη Σπάρτη και του τα σούρναμε. Μετά μεγάλωσα και ξεχάστηκαν όλα αυτά. Φαίνεται είναι θέμα ωριμότητας.
Κι εγώ όταν ήμουν στο σχολείο προτιμούσα τους Αθηναίους. :lol:

Αλλά δεν εννοώ ακριβώς αυτό. Έχω παρατηρήσει ότι για τους περισσότερους "αριστερούς" η Σπάρτη είναι κάτι σαν κρας τεστ. :lol: Κάποιοι τους έχουν συνδέσει με τους ναζί και ξέρεις πως πάει αυτό, αν κολλήσει η κνίτικη βελόνα σε ένα σημείο δεν ξεκολλά με τίποτα.

Ακόμα και στους αρχαιολάτρες ύπατους, όλοι στρατόκαβλους τους ανέβαζαν και τους κατέβαζαν.

Μόνον ο Ρασσιάς ήταν φανατικός φιλολακεδαιμόνιος. Έγραψε και βιβλίο.

Εικόνα

Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των κομμουνιστών, αντιφά, αντικάτι (αρχαιολατρών ή μη), σαφώς θα προτιμούσε τον Τσένγκις από τον Λεωνίδα αν έμπαινε θέμα επιλογής. Έμμεσα ή άμεσα.

Σου θυμίζει κάτι; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2020, 14:08

Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 14:05
Πως γουστάρετε όμως μαλακισμένα νήματα και τα τραβάτε τόσες σελίδες! Μη δείτε κάνα επιστημονικό ή σοβαρό κοινωνικό, κόβετε λάσπη χιλιόμετρα μακριά.
Κι εδώ έχουμε επιστημονικό επίπεδο.

Τον σταβ και τον αντικάτι, δεν τους είδες; :rtfm:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Αύγ 2020, 14:25

Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 14:05
Πως γουστάρετε όμως μαλακισμένα νήματα και τα τραβάτε τόσες σελίδες! Μη δείτε κάνα επιστημονικό ή σοβαρό κοινωνικό, κόβετε λάσπη χιλιόμετρα μακριά.
:smt005::smt005:
Καλό, καλό, πολύ καλό το χιούμορ.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Αύγ 2020, 14:30

Antipnevma έγραψε:
01 Αύγ 2020, 13:06

https://brill.com/view/title/35834

Προτείνω αυτό το βιβλίο. Ξεβρακώνει πανηγυρικά την ιδέα που έχουν αυτά τα ταγάρια για την φάλαγγα και τους αρχαίους Έλληνες "οπλίτες".
Σιγά που τό 'χεις διαβάσει εσύ. Έψαχνες για κάτι ανθελληνικό, έπεσες στη σελίδα, είδες το βίντεο που έβαλες και είπες να βάλεις το λινκ δήθεν ότι διάβασες το βιβλίο :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 01 Αύγ 2020, 14:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Αύγ 2020, 14:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 14:06
sharp έγραψε:
01 Αύγ 2020, 13:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 13:36


Έτσι.

Άρχισαν και βγαίνουν όλα τα μωρά στην πίστα.

Βγάλτε όλα τα απωθημένα σας, αγόρια. :lol:
:smt005:

Πρέπει να ομολογήσω ότι και γω στο σχολείο τους Σπαρτιάτες δεν τους χώνευα, τό 'παιζα Αθηναίος. Μάλιστα είχαμε έναν συμμαθητή από τη Σπάρτη και του τα σούρναμε. Μετά μεγάλωσα και ξεχάστηκαν όλα αυτά. Φαίνεται είναι θέμα ωριμότητας.
Κι εγώ όταν ήμουν στο σχολείο προτιμούσα τους Αθηναίους. :lol:

Αλλά δεν εννοώ ακριβώς αυτό. Έχω παρατηρήσει ότι για τους περισσότερους "αριστερούς" η Σπάρτη είναι κάτι σαν κρας τεστ. :lol: Κάποιοι τους έχουν συνδέσει με τους ναζί και ξέρεις πως πάει αυτό, αν κολλήσει η κνίτικη βελόνα σε ένα σημείο δεν ξεκολλά με τίποτα.

Ακόμα και στους αρχαιολάτρες ύπατους, όλοι στρατόκαβλους τους ανέβαζαν και τους κατέβαζαν.

Μόνον ο Ρασσιάς ήταν φανατικός φιλολακεδαιμόνιος. Έγραψε και βιβλίο.

Εικόνα

Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των κομμουνιστών, αντιφά, αντικάτι (αρχαιολατρών ή μη), σαφώς θα προτιμούσε τον Τσένγκις από τον Λεωνίδα αν έμπαινε θέμα επιλογής. Έμμεσα ή άμεσα.

Σου θυμίζει κάτι; :lol:
Παράξενο. Γιατί ουσιαστικά αυτό βροντοφωνάζουν, μία κρατική εξουσία που θα γαμάει και θα δέρνει, δήθεν για το καλό του συνόλου. Η Σπάρτη μάλιστα δεν είχε τη διαφθορά των κομματικών (με μεμονωμένες εξαιρέσεις)

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2020, 14:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 14:08
Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 14:05
Πως γουστάρετε όμως μαλακισμένα νήματα και τα τραβάτε τόσες σελίδες! Μη δείτε κάνα επιστημονικό ή σοβαρό κοινωνικό, κόβετε λάσπη χιλιόμετρα μακριά.
Κι εδώ έχουμε επιστημονικό επίπεδο.

Τον σταβ και τον αντικάτι, δεν τους είδες; :rtfm:
Δεν έχουν καμία σχέση. Ο σταβ είναι γαμώ τα μυαλά. Ο άλλος βγάζει κομπλεξιές για την πάρτυ του και καλά κάνει. Κάπου θελει να σας την σπάσει κιόλας και το πάει έτσι πούστικά. Κάτι που σιχαίνομαι. Εγώ προτιμώ να σας χώνω μπινελίκια και να ξεδίνω. Δεν θα κάτσω να λερώσω την ιδεολογία μου και την πολιτική και ιστορική μου κρίση.

Πάντως ανθελληνισμό μπορείς να βρεις μια χαρά στο δεξιό χώρο τύπου Γιαννόπουλου , σατανικού και ταλαίπωρου. Είχα κάνει ένα νήμα για το ότι οι Έλληνες παράγουν περισσότερο και είχα βάλει και λινκ. Εννοείται ότι στα παπάρια μου κι αν παράγουμε περισσότερο ή αν είναι αλήθεια ή ψέμματα ο ισχυρισμός. Εγώ γούσταρα να περάσω έναν αέρα υπερηφάνειας για τον ελληνικό λαό (και κατ' επέκτασιν ενότητα, οργάνωση, πάλη κλπ κλπ).
Ε δεν ήταν ο Λέων η ο μίστερ Μαξ που αντέδρασαν. Αυτοί που είπα πριν ήτανε.

Επίσης μου τη δίνει που μπορεί να το παίζουν ορθολογιστές κάποιοι και να στέκονται στην πραγματική δυναμική των πραγμάτων και μπλα μπλα. Γραμμένους κι αυτούς. ως μας πλασάρουν ρτο μύθο του προκομένου Γερμανού και ευρωπαίου γενικα και την τεμπελιά του Έλληνα, έτσι θα γουστάρω και το μύθο του Έλληνα πολεμισταρά για να διατηρώ το αίσθημα του δέους και εξευγενίζω τους στόχους ζωής μου.

Κακώς συμμετέχετε στα ανθελληνικά νήματα. Τα επιτηδευμένα ανθελληνικά που σκοπό έχουν να προκαλέσουν τα συναισθήματα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Αύγ 2020, 14:41

Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 14:35


Κακώς συμμετέχετε στα ανθελληνικά νήματα. Τα επιτηδευμένα ανθελληνικά που σκοπό έχουν να προκαλέσουν τα συναισθήματα.
Και άντε πες τα νήματα είναι σε φόρουμ, άρα παρέχουν τη δυνατότητα για συζήτηση.

Εδώ υπάρχουν μονόπλευρα μέσα όπως τα sites που ασχολούνται με το "σπορ".

https://www.freeinquiry.gr/
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2020, 14:49

Ο ανθελληνισμός γίνεται και από τη δεξιά και από την αριστερά. Οι δεξιοί το προωθήσανε με το εργαλείο της ηττοπάθειας και χλευασμού των παραδόσεών μας και ηθών μας. Οι αριστερά βασισμένη σε μια παπαριά του μαρξ η οποία όμως δεν είναι πααριά από μόνη της. Μια χαρά φιλοσοφική θέση είναι. αλλά φιλοσοφική (δηλαδή να φτιάχνεις συμπεράσματα, να ερευνλάς και άλλα χρήσιμα) όχι στάση ζωής. Το "Οι προλετάριοι δεν έχουν πατρίδα".
Πολύ παρερμηνεία και πολύ μαλακία.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2020, 15:31

Χαοτικέ, όταν τελειώσεις το κήρυγμα :lol: μπορείς να πεις την άποψη σου για το κυρίως θέμα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2020, 15:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 15:31
Χαοτικέ, όταν τελειώσεις το κήρυγμα :lol: μπορείς να πεις την άποψη σου για το κυρίως θέμα;
Α μωρή χαλβαδόπιτα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2020, 15:33

Ποιο θέμα; Του ανθελληνισμού; Είπα κάτι, τι άλλο;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2020, 15:35

Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 15:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 15:31
Χαοτικέ, όταν τελειώσεις το κήρυγμα :lol: μπορείς να πεις την άποψη σου για το κυρίως θέμα;
Α μωρή χαλβαδόπιτα.
Άσε τα γλυκόλογα και απάντησε.



Μακάρι να είχα μια χαλβαδόπιτα τώρα. :cry
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών