Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2020, 08:51

Είμαι κατά των καζίνο.
Ταυτόχρονα είμαι κατά της ιδέας που έχουν οι αριστεροί να γεμίσει το Ελληνικό τσουκνίδες και όποιος τολμήσει να πατήσει μέσα να τον τρέχουν μετά στο φαρμακείο για ιώδιο.
Είμαι και κατά του κρατισμού, όταν αυτός γίνεται μονοπωλειακός.

Έχω αυτό το παράξενο μείγμα ιδεών, που θεωρείται παράξενο μείγμα ιδεών τα τελευταία 30-40 χρόνια αφού οι μιντιακοί γκουρού έχουν αποφασίσει διαφορετικά και σαν αποτέλεσμα έχει ακολουθήσει και το πχόρουμ.
Σήμερα είσαι η "Άδωνις" στα οικονομικά, ή "Αλέκα Παπαρήγα".

Αλλά στο θέμα μας:
Το καζίνο έστω ότι είναι καλό ή ότι δεν είναι αλλά όλοι συμφωνούμε να ψειρίζονται τα θύματα που προσέρχονται.
Ας επιτραπεί λοιπόν σε όποιον θέλει να ανοίξει ένα καζίνο, στην Ομόνοια, στο Σύνταγμα, στην παραλιακή ή όπου αλλού θέλει αρκεί να τηρούνται τα διάφορα bylaws (εκκλησίες, θορυβώδη μεγάφωνα, να μην επιτρέπεται η είσοδος σε γάτες-σκύλους και τα λοιπά).
Αλλά το μεγάλο καζίνο στο Ελληνικό καθώς και τα διπλανά κτίρια, ζαρντινιέρες κλπ να είναι κρατικά.

Ας είναι μεγάλα τα έξοδα, αν και ειδικά για τη συγκεκριμένη επένδυση αυτό είναι βλακεία.
Αν φτιαχτεί το καζίνο σε ένα από τα υπάρχοντα hangars και αν μπουν μέσα στο χώρο πουλμανάκια-σάντουϊτς σαν αυτό που έχει έξω από τη Δώρα Στράτου στου Φιλοπάππου, είμαστε κομπλάν. Έχει θάλασσα δίπλα, αεράκι, τραμ - όλη η Ευρώπη εδώ θα έρχεται, πάντα με την προϋπόθεση ότι το καζίνο είναι ωραίο μέρος να το επισκέπτεται κανείς.

Δεν είναι η δικιά μου γνωμάτευση ότι το καζίνο είναι καλό, του Άδωνι είναι αλλά ως έχουν τα πράγματα γίνεται και δικιά μου working hypothesis.
Τι παίζει λοιπόν ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 02 Αύγ 2020, 09:09, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2020, 08:55

Γιατί είμαι και υπέρ και κατά του κρατισμού ;
Διότι κύριοι εγώ αύριο το πρωϊ παθαίνω κρεατάκια στη μύτη. Να μην υπάρχει NHS να μου τα βγάλει ;
Αλλά αν η NHS μου πει "α εμείς δεν βγάζουμε κρεατάκια, άστα να υπάρχουν" να μην βρίσκεται άλλο νοσοκομείο ;
Το ΚΚΕ θα ήθελε να μας κόψουν την αναπνοή τα κρεατάκια και να τα τινάξουμε, αφού δεν προβλέπεται η αφαίρεση τους από το πενταετές σχέδιο.
Το anti-ΚΚΕ θα ήθελε να στοιχιζει ένα εκατόμπαλο ακατέβατο η χειρουργική επέμβαση.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 02 Αύγ 2020, 09:44

αρχείο λήψης (8).jpeg
αρχείο λήψης (8).jpeg (10.24 KiB) Προβλήθηκε 606 φορές
wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2020, 08:51
Είμαι κατά των καζίνο.
Ταυτόχρονα είμαι κατά της ιδέας που έχουν οι αριστεροί να γεμίσει το Ελληνικό τσουκνίδες και όποιος τολμήσει να πατήσει μέσα να τον τρέχουν μετά στο φαρμακείο για ιώδιο.
Είμαι και κατά του κρατισμού, όταν αυτός γίνεται μονοπωλειακός.

Έχω αυτό το παράξενο μείγμα ιδεών, που θεωρείται παράξενο μείγμα ιδεών τα τελευταία 30-40 χρόνια αφού οι μιντιακοί γκουρού έχουν αποφασίσει διαφορετικά και συνακόλουθα και το πχόρουμ έχει ακολουθήσει.
Σήμερα είσαι η "Άδωνις" στα οικονομικά, ή "Αλέκα Παπαρήγα".

Αλλά στο θέμα μας:
Το καζίνο έστω ότι είναι καλό ή ότι δεν είναι αλλά όλοι συμφωνούμε να ψειρίζονται τα θύματα που προσέρχονται.
Ας επιτραπεί λοιπόν σε όποιον θέλει να ανοίξει ένα καζίνο, στην Ομόνοια, στο Σύνταγμα, στην παραλιακή ή όπου αλλού θέλει αρκεί να τηρούνται τα διάφορα bylaws (εκκλησίες, θορυβώδη μεγάφωνα, να μην επιτρέπεται η είσοδος σε γάτες-σκύλους και τα λοιπά).
Αλλά το μεγάλο καζίνο στο Ελληνικό καθώς και τα διπλανά κτίρια, ζαρντινιέρες κλπ να είναι κρατικά.

Ας είναι μεγάλα τα έξοδα, αν και ειδικά για τη συγκεκριμένη επένδυση αυτό είναι βλακεία.
Αν φτιαχτεί το καζίνο σε ένα από τα υπάρχοντα hangars και αν μπουν μέσα στο χώρο πουλμανάκια-σάντουϊτς σαν αυτό που έχει έξω από τη Δώρα Στράτου στου Φιλοπάππου, είμαστε κομπλάν. Έχει θάλασσα δίπλα, αεράκι, τραμ - όλη η Ευρώπη εδώ θα έρχεται, πάντα με την προϋπόθεση ότι το καζίνο είναι ωραίο μέρος να το επισκέπτεται κανείς.

Δεν είναι η δικιά μου γνωμάτευση ότι το καζίνο είναι καλό, του Άδωνι είναι αλλά ως έχουν τα πράγματα γίνεται και δικιά μου working hypothesis.
Τι παίζει λοιπόν ;
.

Νά φτιάξουν καί ενα ΥπερΣυντριβάνι όπως τού Bellagio στό Αμέρικα...... :romance-hearteyes:

Η όπως τού Ντουμπάι......

Δε μπορω να βάλω καί μερικά βίντεο μέ τή λειτουργία τού Μπελλάτζιο...... :011:

Βαλτε κανας άλλος.....

.
αρχείο λήψης (8).jpeg
αρχείο λήψης (8).jpeg (10.24 KiB) Προβλήθηκε 606 φορές


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 02 Αύγ 2020, 09:48

.
4120826908_409a9a0e0d_n.jpg
4120826908_409a9a0e0d_n.jpg (37.64 KiB) Προβλήθηκε 601 φορές
.




.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2020, 09:53

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 09:44
αρχείο λήψης (8).jpeg
wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2020, 08:51
Είμαι κατά των καζίνο.
Ταυτόχρονα είμαι κατά της ιδέας που έχουν οι αριστεροί να γεμίσει το Ελληνικό τσουκνίδες και όποιος τολμήσει να πατήσει μέσα να τον τρέχουν μετά στο φαρμακείο για ιώδιο.
Είμαι και κατά του κρατισμού, όταν αυτός γίνεται μονοπωλειακός.

Έχω αυτό το παράξενο μείγμα ιδεών, που θεωρείται παράξενο μείγμα ιδεών τα τελευταία 30-40 χρόνια αφού οι μιντιακοί γκουρού έχουν αποφασίσει διαφορετικά και συνακόλουθα και το πχόρουμ έχει ακολουθήσει.
Σήμερα είσαι η "Άδωνις" στα οικονομικά, ή "Αλέκα Παπαρήγα".

Αλλά στο θέμα μας:
Το καζίνο έστω ότι είναι καλό ή ότι δεν είναι αλλά όλοι συμφωνούμε να ψειρίζονται τα θύματα που προσέρχονται.
Ας επιτραπεί λοιπόν σε όποιον θέλει να ανοίξει ένα καζίνο, στην Ομόνοια, στο Σύνταγμα, στην παραλιακή ή όπου αλλού θέλει αρκεί να τηρούνται τα διάφορα bylaws (εκκλησίες, θορυβώδη μεγάφωνα, να μην επιτρέπεται η είσοδος σε γάτες-σκύλους και τα λοιπά).
Αλλά το μεγάλο καζίνο στο Ελληνικό καθώς και τα διπλανά κτίρια, ζαρντινιέρες κλπ να είναι κρατικά.

Ας είναι μεγάλα τα έξοδα, αν και ειδικά για τη συγκεκριμένη επένδυση αυτό είναι βλακεία.
Αν φτιαχτεί το καζίνο σε ένα από τα υπάρχοντα hangars και αν μπουν μέσα στο χώρο πουλμανάκια-σάντουϊτς σαν αυτό που έχει έξω από τη Δώρα Στράτου στου Φιλοπάππου, είμαστε κομπλάν. Έχει θάλασσα δίπλα, αεράκι, τραμ - όλη η Ευρώπη εδώ θα έρχεται, πάντα με την προϋπόθεση ότι το καζίνο είναι ωραίο μέρος να το επισκέπτεται κανείς.

Δεν είναι η δικιά μου γνωμάτευση ότι το καζίνο είναι καλό, του Άδωνι είναι αλλά ως έχουν τα πράγματα γίνεται και δικιά μου working hypothesis.
Τι παίζει λοιπόν ;
.

Νά φτιάξουν καί ενα ΥπερΣυντριβάνι όπως τού Bellagio στό Αμέρικα...... :romance-hearteyes:

Η όπως τού Ντουμπάι......

Δε μπορω να βάλω καί μερικά βίντεο μέ τή λειτουργία τού Μπελλάτζιο...... :011:

Βαλτε κανας άλλος.....

.

αρχείο λήψης (8).jpeg



.
Καλό είναι το συντριβάνι, αλλά σε μία τοποθεσία όπως το Ελληνικό δεν χρειάζεται.

Εικόνα
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2020, 09:56

Δεν είναι και ασχημία ο ουρανοξύστης, αλλά δεν πρόκειται για μιά περιοχή όπως Αιγάλεω - Νέα Λιόσια που για να την εξωραϊσεις θες τέτοιες κατασκευές. Μιλάμε για την παραλία του Σαρωνικού.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 02 Αύγ 2020, 10:01

wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2020, 08:51
Σήμερα είσαι η "Άδωνις" στα οικονομικά, ή "Αλέκα Παπαρήγα".
Τα τελευταία χρόνια αυτό έχει αρχίσει να ξεπερνιέται. Ευτυχώς γιατί ήταν μια από τις χειρότερες ιδεοληψίες.

Για το καζίνο διαφωνώ είτε είναι κρατικό είτε ιδιωτικό, γιατί τα ίδια ακριβώς προβλήματα δημιουργεί και στις δύο περιπτώσεις. Συμφωνώ βέβαια με όλη την υπόλοιπη επένδυση.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2020, 10:08

Green Dragon έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:01
Για το καζίνο διαφωνώ είτε είναι κρατικό είτε ιδιωτικό, γιατί τα ίδια ακριβώς προβλήματα δημιουργεί και στις δύο περιπτώσεις. Συμφωνώ βέβαια με όλη την υπόλοιπη επένδυση.
Αδιάφορο.
Καζίνο λένε αυτοί, καζίνο λέω κι εγώ.
Η δικιά μου γνώμη ήταν πάντα ότι έπρεπε να γίνει ιππόδρομος.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 02 Αύγ 2020, 10:16

wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:08
Αδιάφορο.
Καζίνο λένε αυτοί, καζίνο λέω κι εγώ.
Η δικιά μου γνώμη ήταν πάντα ότι έπρεπε να γίνει ιππόδρομος.
Αλογομούρης κύριε;

:lol:

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 02 Αύγ 2020, 10:18

Να γίνει καζίνο, ιππόδρομος και καμιά σαραντάρα καφενεία να παίζουν ζάρια οι κουμαρτζήδες.
Η λύση ήταν μπροστά μας και δεν τη βλέπαμε :003:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2020, 10:19

Green Dragon έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:16
wooded glade έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:08
Αδιάφορο.
Καζίνο λένε αυτοί, καζίνο λέω κι εγώ.
Η δικιά μου γνώμη ήταν πάντα ότι έπρεπε να γίνει ιππόδρομος.
Αλογομούρης κύριε;

:lol:
Το Meydan στο Ντουμπάϊ το έχετε δει ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Αύγ 2020, 10:20

Beria έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:18
Να γίνει καζίνο, ιππόδρομος και καμιά σαραντάρα καφενεία να παίζουν ζάρια οι κουμαρτζήδες.
Η λύση ήταν μπροστά μας και δεν τη βλέπαμε :003:
Να γίνει σύμπλεγμα σχολείων μαρξιστικής διαφώτισης, "η Έλενα Τσεαουσέσκου".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 02 Αύγ 2020, 10:28

.
Ντουμπαι.....?

.

oraiasintri8.jpg



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8313
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 02 Αύγ 2020, 10:49

Ένας οικονομολόγος, το βιβλίο του οποίου είχα διαβάσει πριν από 25 χρόνια, είχε ένα κεφάλαιο με τίτλο "αιματορουφίχτρες".
Μία από αυτές τις "αιματορουφίχτρες" ήταν και τα καζίνο.
Ουσιαστικά τα καζίνο δεν είναι τίποτα άλλο, παρά καταβόθρες χρημάτων από ανθρώπους με ψυχολογικά προβλήματα.
Γιατί ναι, είναι ψυχολογικό πρόβλημα να πιστεύεις ότι θα κερδίσεις σε ένα τέτοιο μέρος και σε πολλούς γίνεται σοβαρή ψύχωση - οι αμερικανοί το αποκαλούν fever - με συνέπεια να χάσεις όλη την περιουσία σου...

Το κράτος λοιπόν αντί να χτίζει και να λειτουργεί καζίνο ή να επιτρέπει σε ιδιώτες το χτίσιμο ή την λειτουργία καζίνο, θα έπρεπε να κλείσει όσα υπάρχουν, να σταματήσει τα τυχερά παιχνίδια και να ξεκινήσει μία ευρεία ενημέρωση ενάντια στα τυχερά παιχνίδια, ακόμα και από την σχολική ηλικία!!!

Αλλά είσαστε σε μία κοινωνία βόθρο - πνιγμένοι μέσα στα σκατά και νομίζετε ότι είναι λογικό τα σκατά να είναι κάτω από τη μύτη σας!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Καζίνο Ελληνικού - γιατί δεν γίνεται κρατικό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 02 Αύγ 2020, 18:16

Ας είναι και κρατικό. Θα ράψομε ταξ και θα πηγαίνομε να παριστάνομε τον τζ. μποντ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών