Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8790
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 02 Αύγ 2020, 16:57

Chilloutbuddy έγραψε:
02 Αύγ 2020, 16:55
Η ανάγκη δεν είναι επιθυμία.
ΠΕΣΤΑ ΡΕ ΣΥ, ΠΕΣΤΑ









:cry:a040::c040:
nothing but heart

- Casper -

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 02 Αύγ 2020, 17:00

Chilloutbuddy έγραψε:
02 Αύγ 2020, 16:55
- Casper - έγραψε:
02 Αύγ 2020, 16:52
Υπαρχει κατι που το χρειαζονται ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρετως; Με το κατι δεν εννοω απαραιτητα υλικο αγαθο προφανως.
Η ανάγκη δεν είναι επιθυμία. Τον αέρα πχ τον χρειαζόμαστε όλοι αλλά δε μας κάνει ευτυχισμένους. Αν σου λείψει και στον ξαναδώσουν νιώθεις ανακούφιση αλλά η ανακούφιση δεν είναι ευτυχία γιατί δεν κρατάει πολύ. Αλλιώς το μυστικό της ζωής θα ήταν ένα καλό χέσιμο :lol:
Εχεις δικαιο. Χρησιμοποιησα λαθος ρημα.

Ωραια, υπαρχει κατι που το επιθυμουν ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρετως;

Αν και η αναγκη με την επιθυμια στο μυαλο μου συνδεονται... Επιθυμεις κατι που θα σε κανει ευτυχισμενο. Π.χ το ενα εκατομμυριο. Αρα τ εχεις αναγκη για να ευτυχισεις.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21516
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 02 Αύγ 2020, 17:04

Chilloutbuddy έγραψε:
02 Αύγ 2020, 16:55
- Casper - έγραψε:
02 Αύγ 2020, 16:52
Υπαρχει κατι που το χρειαζονται ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρετως; Με το κατι δεν εννοω απαραιτητα υλικο αγαθο προφανως.
Η ανάγκη δεν είναι επιθυμία. Τον αέρα πχ τον χρειαζόμαστε όλοι αλλά δε μας κάνει ευτυχισμένους. Αν σου λείψει και στον ξαναδώσουν νιώθεις ανακούφιση αλλά η ανακούφιση δεν είναι ευτυχία γιατί δεν κρατάει πολύ. Αλλιώς το μυστικό της ζωής θα ήταν ένα καλό χέσιμο :lol:
Αυτό που λες είναι αρκετά βαθυστόχαστο και με κάνει να συμπεράνω ότι τότε ο άνθρωπος ποτέ δεν είναι ευτυχισμένος αν δεν πιστεύει στον Θεό. Διότι στο βάθος γνωρίζει πως ό,τι και να κάνει στο τέλος θα πεθάνει, οπότε το μόνο που μπορεί να πετύχει είναι να ικανοποιεί πρόσκαιρες ανάγκες.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10297
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Αύγ 2020, 17:10

- Casper - έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:00
Εχεις δικαιο. Χρησιμοποιησα λαθος ρημα.

Ωραια, υπαρχει κατι που το επιθυμουν ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρετως;

Αν και η αναγκη με την επιθυμια στο μυαλο μου συνδεονται... Επιθυμεις κατι που θα σε κανει ευτυχισμενο. Π.χ το ενα εκατομμυριο. Αρα τ εχεις αναγκη για να ευτυχισεις.
όχι δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα, υπάρχει διαφορετικότητα. Πχ ο γύφτος στο τσαντήρι μπορεί να είναι μια χαρά ευτυχισμένος ο άνθρωπος, εσύ κι εγώ δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση σε τέτοια κατάντια. Έχουμε δει άλλα πράγματα και κυνηγάμε άλλα πράγματα που ο γύφτος μπορεί να τα έχει λυμμένα. Ή να μην ξέρει ότι υπάρχουν.

Γενικά δε μπορείς να ζήσεις τη ζωή μέσα απ'τα μάτια άλλου, πρέπει να τη ζήσεις με τα δικά σου. Και δεν είναι εύκολο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

- Casper -

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 02 Αύγ 2020, 17:13

Chilloutbuddy έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:10
- Casper - έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:00
Εχεις δικαιο. Χρησιμοποιησα λαθος ρημα.

Ωραια, υπαρχει κατι που το επιθυμουν ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρετως;

Αν και η αναγκη με την επιθυμια στο μυαλο μου συνδεονται... Επιθυμεις κατι που θα σε κανει ευτυχισμενο. Π.χ το ενα εκατομμυριο. Αρα τ εχεις αναγκη για να ευτυχισεις.
όχι δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα, υπάρχει διαφορετικότητα. Πχ ο γύφτος στο τσαντήρι μπορεί να είναι μια χαρά ευτυχισμένος ο άνθρωπος, εσύ κι εγώ δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση σε τέτοια κατάντια. Έχουμε δει άλλα πράγματα και κυνηγάμε άλλα πράγματα που ο γύφτος μπορεί να τα έχει λυμμένα. Ή να μην ξέρει ότι υπάρχουν.

Γενικά δε μπορείς να ζήσεις τη ζωή μέσα απ'τα μάτια άλλου, πρέπει να τη ζήσεις με τα δικά σου. Και δεν είναι εύκολο.
Ευχαριστω! Με υπερκαλυψες και συμφωνω απολυτα! :D

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10297
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Αύγ 2020, 17:14

sharp έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:04
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Αύγ 2020, 16:55
- Casper - έγραψε:
02 Αύγ 2020, 16:52
Υπαρχει κατι που το χρειαζονται ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρετως; Με το κατι δεν εννοω απαραιτητα υλικο αγαθο προφανως.
Η ανάγκη δεν είναι επιθυμία. Τον αέρα πχ τον χρειαζόμαστε όλοι αλλά δε μας κάνει ευτυχισμένους. Αν σου λείψει και στον ξαναδώσουν νιώθεις ανακούφιση αλλά η ανακούφιση δεν είναι ευτυχία γιατί δεν κρατάει πολύ. Αλλιώς το μυστικό της ζωής θα ήταν ένα καλό χέσιμο :lol:
Αυτό που λες είναι αρκετά βαθυστόχαστο και με κάνει να συμπεράνω ότι τότε ο άνθρωπος ποτέ δεν είναι ευτυχισμένος αν δεν πιστεύει στον Θεό. Διότι στο βάθος γνωρίζει πως ό,τι και να κάνει στο τέλος θα πεθάνει, οπότε το μόνο που μπορεί να πετύχει είναι να ικανοποιεί πρόσκαιρες ανάγκες.
Ό,τι βοηθάει καλό είναι φίλε. Αν σε βοηθάει να πιστεύεις στο Θεό για να ξεχάσεις το θάνατο και να χαλαρώσεις και να απολαύσεις τη ζωή, πίστευε στο Θεό. Στο θέμα ευτυχία είναι τρομερά αντιπαραγωγικό να σκέφτεσαι το θάνατο που έρχεται, δε βοηθάει καθόλου :D
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21516
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 02 Αύγ 2020, 17:17

Chilloutbuddy έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:14
sharp έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:04
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Αύγ 2020, 16:55

Η ανάγκη δεν είναι επιθυμία. Τον αέρα πχ τον χρειαζόμαστε όλοι αλλά δε μας κάνει ευτυχισμένους. Αν σου λείψει και στον ξαναδώσουν νιώθεις ανακούφιση αλλά η ανακούφιση δεν είναι ευτυχία γιατί δεν κρατάει πολύ. Αλλιώς το μυστικό της ζωής θα ήταν ένα καλό χέσιμο :lol:
Αυτό που λες είναι αρκετά βαθυστόχαστο και με κάνει να συμπεράνω ότι τότε ο άνθρωπος ποτέ δεν είναι ευτυχισμένος αν δεν πιστεύει στον Θεό. Διότι στο βάθος γνωρίζει πως ό,τι και να κάνει στο τέλος θα πεθάνει, οπότε το μόνο που μπορεί να πετύχει είναι να ικανοποιεί πρόσκαιρες ανάγκες.
Ό,τι βοηθάει καλό είναι φίλε. Αν σε βοηθάει να πιστεύεις στο Θεό για να ξεχάσεις το θάνατο και να χαλαρώσεις και να απολαύσεις τη ζωή, πίστευε στο Θεό. Στο θέμα ευτυχία είναι τρομερά αντιπαραγωγικό να σκέφτεσαι το θάνατο ποπυ έρχεται, δε βοηθάει καθόλου :D
Αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ φιλοσοφικά το λέω. Εάν η ευτυχία δεν είναι η ικανοποίηση των αναγκών/επιθυμιών, τότε αποκλείεται να βρεις το νόημα της ζωής, αφού κάποια στιγμή πεθαίνεις.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 02 Αύγ 2020, 17:25

Στύγιος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 15:55
Δώστε μου ρε καριόληδες 1 εκατομμύριο ευρώ ,να δείτε πόσο ευτυχισμένος θα γίνω.
Λιγότερο δυστυχισμένος θα γίνεις, όχι πιο ευτυχισμένος. Μετά από το πολύ έναν χρόνο η κατοχή του εκατομμυρίου θα ενταχθεί μέσα στην ρουτίνα σου και θα ψάχνεις άλλους τρόπους να ευτυχίσεις. Όχι ότι δεν είναι καλύτερα να κλαις στην φεράρι σου απ' ότι στο λεωφορείο, αλλά δεν θα φέρει η κατοχή του ενός εκατομμυρίου την ευτυχία.
Ο Αριστοτέλης έλεγε ότι ευτυχία είναι να βάζεις στόχους και να τους πετυχαίνεις.
Εγώ λέω ότι στους καιρούς που περνάμε, γεμάτους φασισμό, ανεργία και αδικία, ο μοναδικός τρόπος να γίνει κανείς ευτυχισμένος είναι η λοβοτομή.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10297
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Αύγ 2020, 17:25

sharp έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:17
Αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ φιλοσοφικά το λέω. Εάν η ευτυχία δεν είναι η ικανοποίηση των αναγκών/επιθυμιών, τότε αποκλείεται να βρεις το νόημα της ζωής, αφού κάποια στιγμή πεθαίνεις.
Γιατί δεν είναι; Μια χαρά είσαι ευτυχισμένος αν ικανοποιείς τις επιθυμίες σου. Το να λες ότι δε μπορείς να ικανοποιήσεις τίποτα παρά μόνο αν είσαι αθάνατος είναι λίγο χαζό, ξέρεις γιατί; Γιατί το ξέρεις ότι θα πεθάνεις, αλλά είσαι σχεδιασμένος έτσι ώστε να το ξεχνάς συνέχεια :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21516
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 02 Αύγ 2020, 17:29

Chilloutbuddy έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:25
sharp έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:17
Αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ φιλοσοφικά το λέω. Εάν η ευτυχία δεν είναι η ικανοποίηση των αναγκών/επιθυμιών, τότε αποκλείεται να βρεις το νόημα της ζωής, αφού κάποια στιγμή πεθαίνεις.
Γιατί δεν είναι; Μια χαρά είσαι ευτυχισμένος αν ικανοποιείς τις επιθυμίες σου.
Αυτό δεν έγραψες;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21516
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 02 Αύγ 2020, 17:30

Βλήμα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:25
Εγώ λέω ότι στους καιρούς που περνάμε, γεμάτους φασισμό, ανεργία και αδικία, ο μοναδικός τρόπος να γίνει κανείς ευτυχισμένος είναι η λοβοτομή.
Δεν τολμώ να φανταστώ πώς θα ένοιωθες αν ζούσες το 1930 :smt017
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70747
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2020, 17:32

relativer777 έγραψε:
02 Αύγ 2020, 16:52
Μία φράση ακόμη που θα την θυμάσαι αργότερα :
Προτίμησε να ζείς παρά να νομίζεις. :g030:
Μα όλοι αυτό κάνουν. :lol:

Γενικώς, είναι παράλογο να καθορίσεις εσύ ή εγώ τι είναι ευτυχία.

Όποιος νοιώθει καλά μ' αυτό που κάνει/μ' αυτό που είναι, είναι ευτυχισμένος.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10297
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Αύγ 2020, 17:38

sharp έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:29
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:25
sharp έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:17
Αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ φιλοσοφικά το λέω. Εάν η ευτυχία δεν είναι η ικανοποίηση των αναγκών/επιθυμιών, τότε αποκλείεται να βρεις το νόημα της ζωής, αφού κάποια στιγμή πεθαίνεις.
Γιατί δεν είναι; Μια χαρά είσαι ευτυχισμένος αν ικανοποιείς τις επιθυμίες σου.
Αυτό δεν έγραψες;
Κάπου χαθήκαμε φίλε :smt017

Αυτό που έλεγα είναι ότι ευτυχία είναι να ικανοποιήσεις τις επιθυμίες σου. Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι ότι α) ότι οι επιθυμίες δεν είναι ίδιες για όλους μας ώστε να βασιζόμαστε σε συμβουλές γενικής ισχύος και β) οι περισσότεροι από εμάς δεν γνωρίζουμε ποιές είναι πραγματικά οι επιθυμίες μας. Δε σου έχει τύχει να θυμάσαι τον εαυτό σου πιό ευτυχισμένο παλιότερα σε φάση που δεν είχες τίποτα από αυτά για τα οποία πάσχισες τόσα χρόνια; Και να αναρωτιέσαι γιατί; Ε αυτό. Είναι φυσιολογικό αυτό, μαθαίνεις τον εαυτό σου.

Η λύση είναι να βρούμε καλύτερες επιθυμίες. Πιό στοχευμένες, εξατομικευμένες, μελετημένες, φιλοσοφημένες, δοκιμασμένες.
Καλύτερες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chilloutbuddy την 02 Αύγ 2020, 17:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8790
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 02 Αύγ 2020, 17:39

εγώ νιώθω πως η ευτυχία δεν δύναται να είναι συνεχής κατάσταση,
παρά μόνο στιγμές, οπότε αυτό για το οποίο εγώ προσωπικά προσπαθώ,
είναι να έχω μια αίσθηση σχετικής πληρότητας και γαλήνης ενίοτε
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 02 Αύγ 2020, 17:44

sharp έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:30
Βλήμα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 17:25
Εγώ λέω ότι στους καιρούς που περνάμε, γεμάτους φασισμό, ανεργία και αδικία, ο μοναδικός τρόπος να γίνει κανείς ευτυχισμένος είναι η λοβοτομή.
Δεν τολμώ να φανταστώ πώς θα ένοιωθες αν ζούσες το 1930 :smt017
Το ίδιο.
1. Το πόσο ευτυχισμένος ή δυστυχισμένος είναι κάποιος έχει να κάνει πολύ περισσότερο με τον ρυθμό που πέφτει η ποιότητα ζωής του, παρά με καθαυτή την ποιότητα. Ας πούμε κάποιος από 100000 τον μήνα φτάνει να βγάζει 50000 τον μήνα θα είναι δυστυχισμένος. Εγώ αν έβρισκα μια δουλειά να μου δίνει 1500 ευρώ τον μήνα θα ήμουν -στιγμιαία- ευτυχισμένος. Δεν θα συγκρίνεις τα 1500 με τα 50000, θα συγκρίνεις το πριν και το μετά.
2. Πιστεύω ότι έχουμε πολλά (πάρα πολλά όμως) περισσότερα κοινά με το 1930 απ' όσα αντιλαμβάνεστε κάποιοι.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών