Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Αύγ 2020, 22:45

Δημοκρατικός έγραψε:
03 Αύγ 2020, 19:59
hellegennes έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:25
Myrsini έγραψε:
02 Αύγ 2020, 20:55
'Ολοι έχουμε γυαλιά ηλίου ή μυωπίας.
Πρώτον, όχι, δεν έχουμε όλοι.
Δεύτερον, τι προστασία νομίζεις ότι σου προσφέρουν τα γυαλιά;
Τρίτον, ποιος ανώμαλος φοράει γυαλιά ηλίου όταν δεν περπατάει έξω;
Mια χαρά σου προσφέρουν, προφανώς όχι τόσο όσο τα κλειστά γυαλιά προστασίας. Το ζήτημα είναι ότι δεν θέλει να τα πιάνεις και μετά να βάζεις τα δάχτυλα στο στόμα ή στη μύτη, όπως επίσης όταν πας σπίτι να πλένεις καλά ή να απολυμάνεις τα κρύσταλλα.
Εντάξει, νομίζω ότι το έχουμε γαμήσει πλέον το ζήτημα. Με την ίδια λογική προστασία προσφέρει και το δάχτυλό μου αν το φέρω μπροστά μου και κρυφτώ πίσω του. Ένα κάποιο ποσοστό σωματιδίων θα το συγκρατήσει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 03 Αύγ 2020, 22:51

Lestat έγραψε:
03 Αύγ 2020, 20:47
Και σε συνεχεια του προηγουμενου, το 1-1,5% θνησιμοτητας σε συνθηκες καραντινας που σημαινει οτι αποτρεψες την διαδοση του ιου σε ευπαθεις ομαδες (μετα απο ενα αρχικο διαστημα βεβαια που εγινε μακελειο). Σε φυσιολογικες συνθηκες, χωρις καραντινα, ολη η Ιταλια θα ειχε γινει Λομβαρδια, θα ειχε εισχωρησει ο ιος σε εκατονταδες γηροκομεια της κεντρικης και νοτιας Ιταλιας, αλλά και στον υπολοιπο ηλικιωμενο πληθυσμο και τωρα θα μιλαγαμε για πολλαπλασιο δεικτη θνησιμοτητας. Το 1,5% θνησιμοτητας ειναι στο καλυτερο δυνατο σεναριο (αυτο που εγινε δηλαδη) οπου καταφερες καποια στιγμη να μπλοκαρεις τον ιο. Και δεν συνυπολογιζω καθολου την καταρρευση του συστηματος.
:smt023

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4459
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 03 Αύγ 2020, 22:52

kameron έγραψε:
03 Αύγ 2020, 22:10
Lestat έγραψε:
03 Αύγ 2020, 20:30
Η θνησιμοτητα στις ευρωπαικες χωρες οπου χτυπησε με μανια ο ιος ειναι γυρω στο 1%.
Δηλαδη, Ιταλια, Ισπανια, Γαλλια, ΗΒ, Βελγιο, Ολλανδια, Σουηδια, Πορτογαλια.
Αυτο δειχνουν τα στοιχεια.
Αυτός είναι όμως ο συνολικός μ.ο. από την αρχή της πανδημίας.
Εγώ λέω κάτι άλλο, η τρέχουσα αναλογία δεν έχει σχέση με την αρχική σε καμία ευρωπαϊκή χώρα, αυτό είναι το ζήτημα, γιατί έχουμε αυτήν τη (θετική) εξέλιξη.
Ναι και οπως ειπα και παραπανω, θα εχουμε ακομα θετικοτερη εξελιξη με το εμβολιο.
Η μειωση της επιθετικοτητας του ιου (πολυπλοκη εννοια με πολλες παραμετρους) ειναι κυριως αποτελεσμα της καραντινας, σε αυτο το πρωτο κυμα.
Winter is coming

Άβαταρ μέλους
Nostos
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2020, 16:22

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostos » 03 Αύγ 2020, 22:55

kameron έγραψε:
03 Αύγ 2020, 22:10
Lestat έγραψε:
03 Αύγ 2020, 20:30
Η θνησιμοτητα στις ευρωπαικες χωρες οπου χτυπησε με μανια ο ιος ειναι γυρω στο 1%.
Δηλαδη, Ιταλια, Ισπανια, Γαλλια, ΗΒ, Βελγιο, Ολλανδια, Σουηδια, Πορτογαλια.
Αυτο δειχνουν τα στοιχεια.
Αυτός είναι όμως ο συνολικός μ.ο. από την αρχή της πανδημίας.
Εγώ λέω κάτι άλλο, η τρέχουσα αναλογία δεν έχει σχέση με την αρχική σε καμία ευρωπαϊκή χώρα, αυτό είναι το ζήτημα, γιατί έχουμε αυτήν τη (θετική) εξέλιξη.
Για το ΗΒ που ξέρω ασ πυμε για τουσ παρακάτω λογους:

1. Όταν ξεκίνησε η κρίση , στο μεν Λονδίνο δεν κρατιόταν κανένα μέτρο και καμία απόσταση. Άτομα που είχαν συμπτώματα (και πίστεψε με η ανοσμια κάνει μπαμ) συνέχισαν να πηγαίνουν δουλειά με το μετρο
2. Στην αρχή και χάρη στην τρομοκρατία που προκάλεσε η Ιταλική αντιμετώπιση ( ο Θεός να την κάνει ιατρική..) και η καταστροφή της Λομβαρδιας, η ανεπίσημη οδηγία/φιλοσοφία στο ΝΗΣ ήταν στείλτε τους ηλικιωμένους έξω από τα νοσοκομεία παση θυσία για να σωθούν. Η αλήθεια τελικά ήταν ότι οι ηλικιωμένοι είχαν ήδη προσβληθεί και όταν πήγαν σπίτι ( που για το ΗΒ είναι τα care homes) κολλησαν ολους του αλλουσ γερουσ
3. Στο ΗΒ η κοινωνική φιλοσοφία είναι διαφορετική από την Ελλάδα . Αν κάποιος είναι ηλικωμενοσ και χαμηλά στην κλίμακα frailty , το πιο ευκολο και κοινωνικα αποδεκτο και απο τους ιδιους και απο τους συγγενεισ και απο το ιατρικο συστημα ειναι το palliation ( συχνα χωρις καν προσπαθεια για θεραπεια)
4. Στην αρχή η αντιμετώπιση ήταν μείνετε σπίτι , ούτε φάρμακα , ούτε τίποτε άλλο θα περάσει . Για την Ελλάδα είναι ασύνηθες , αλλά για το ΗΒ σύνηθες να μην παίρνεις καμία αντιβίωση ( ακόμη και αν έχεις πλέον μικροβιακή λοίμωξη και ο ιός έχει περάσει). Έτσι πολλοί έφτασαν στο νοσοκομείο στο μη περαιτέρω.
5. Από την άλλη πλευρά , παρά πολλοί στην αρχή διασωληνωθηκαν ελαφρά την καρδιά γρήγορα. Για όποιον ξέρει λίγο από εντατική, αν διασωληνωσεις ηλικιωμενο με αναπνευστική ανεπάρκεια ( οτιδήποτε αίτιο , κορόνα κτλ) και δεν αποσωληνωθει γρήγορα , δευτε τελευταιον ασπασμο.

Τώρα, είναι όλοι πιο γνωστες της ασθένειας, η αντιμετώπιση και το social distancing πιο ΟΚ, και υπαρχουν εντατικεσ με το τσουβαλι διαθεσιμες αν η κατασταση χειροτερευσει ( συν οτι πεθαναν οσοι ηταν να πεθανουν αμεσα...)

Αυτά πολύ σύντομα, αν και παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα σχόλια όσων είτε δεν έχουν ιατρικές ( και όχι τηλεοπτικές ιατρικές γνώσεις ) και επίσης δεν έχουν οι ίδιοι περάσει τη νόσο

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 03 Αύγ 2020, 22:58

hellegennes έγραψε:
03 Αύγ 2020, 22:45
Δημοκρατικός έγραψε:
03 Αύγ 2020, 19:59
hellegennes έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:25


Πρώτον, όχι, δεν έχουμε όλοι.
Δεύτερον, τι προστασία νομίζεις ότι σου προσφέρουν τα γυαλιά;
Τρίτον, ποιος ανώμαλος φοράει γυαλιά ηλίου όταν δεν περπατάει έξω;
Mια χαρά σου προσφέρουν, προφανώς όχι τόσο όσο τα κλειστά γυαλιά προστασίας. Το ζήτημα είναι ότι δεν θέλει να τα πιάνεις και μετά να βάζεις τα δάχτυλα στο στόμα ή στη μύτη, όπως επίσης όταν πας σπίτι να πλένεις καλά ή να απολυμάνεις τα κρύσταλλα.
Εντάξει, νομίζω ότι το έχουμε γαμήσει πλέον το ζήτημα. Με την ίδια λογική προστασία προσφέρει και το δάχτυλό μου αν το φέρω μπροστά μου και κρυφτώ πίσω του. Ένα κάποιο ποσοστό σωματιδίων θα το συγκρατήσει.
Αν δεν το έπαιζες ξερόλας θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα για σένα. :D Κατέβα λιγουλάκι απο το καλάμι σου.
Η προστασία των ματιών είναι πολύ σημαντική τώρα με την πανδημία του κορονοϊού, καθώς σύμφωνα με τους ειδικούς ο ιός μεταδίδεται ακόμη και από τα δάκρυα. Η χειρουργός-οφθαλμίατρος, τέως πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρίας Ενδοφακών και Διαθλαστικής Χειρουργικής Κωνσταντίνα Κουφαλά μεταφέρει στο ΑΠΕ-ΜΠΕ χρήσιμα στοιχεία από τις οδηγίες της Αμερικανικής Ακαδημίας Οθφαλμολογίας.

Τα γυαλιά μπορεί να προσθέτουν ένα στρώμα προστασίας

Οι διορθωτικοί φακοί ή τα γυαλιά ηλίου μπορούν να προστατεύσουν τα μάτια από μολυσμένα σταγονίδια αναπνοής. Αλλά δεν παρέχουν 100% ασφάλεια. Ο ιός μπορεί ακόμα να φτάσει στα μάτια σας από τις εκτεθειμένες πλευρές. Εάν φροντίζετε ασθενή ή πιθανώς εκτεθειμένο άτομο, τα γυαλιά ασφαλείας μπορεί να προσφέρουν περισσότερη κάλυψη.
https://www.capital.gr/epikairotita/343 ... -ta-dakrua
Και μην πεις δεν προσφέρει 100% κάλυψη,τίποτα στην ιατρική δεν ειναι 100%.
Έξω δεν θα βγεις με ιατρικά γυαλιά,η μάσκα με τα γυαλιά ηλίου σου είναι ότι πρέπει.
Όχι αλλές δικαιολογίες καταντάς κουραστικός. :D

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8044
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 03 Αύγ 2020, 23:02

Nostos έγραψε:
03 Αύγ 2020, 22:55

Τώρα, είναι όλοι πιο γνωστες της ασθένειας, η αντιμετώπιση και το social distancing πιο ΟΚ, και υπαρχουν εντατικεσ με το τσουβαλι διαθεσιμες αν η κατασταση χειροτερευσει ( συν οτι πεθαναν οσοι ηταν να πεθανουν αμεσα...)

Αυτά πολύ σύντομα, αν και παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα σχόλια όσων είτε δεν έχουν ιατρικές ( και όχι τηλεοπτικές ιατρικές γνώσεις ) και επίσης δεν έχουν οι ίδιοι περάσει τη νόσο
Λογικά όλα όσα αναφέρεις, αλλά κατά τη γνώμη σου αρκούν για να εξηγηθεί λ.χ. το φαινόμενο της γειτονικής σας Ιρλανδίας;
Χώρας με μικρό πληθυσμό που έγραφε καθημερινά δεκάδες νεκρούς και τώρα γράφει μια δεκάδα το δεκαήμερο και ούτε.

Άβαταρ μέλους
Nostos
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2020, 16:22

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostos » 03 Αύγ 2020, 23:13

kameron έγραψε:
03 Αύγ 2020, 23:02
Nostos έγραψε:
03 Αύγ 2020, 22:55

Τώρα, είναι όλοι πιο γνωστες της ασθένειας, η αντιμετώπιση και το social distancing πιο ΟΚ, και υπαρχουν εντατικεσ με το τσουβαλι διαθεσιμες αν η κατασταση χειροτερευσει ( συν οτι πεθαναν οσοι ηταν να πεθανουν αμεσα...)

Αυτά πολύ σύντομα, αν και παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα σχόλια όσων είτε δεν έχουν ιατρικές ( και όχι τηλεοπτικές ιατρικές γνώσεις ) και επίσης δεν έχουν οι ίδιοι περάσει τη νόσο
Λογικά όλα όσα αναφέρεις, αλλά κατά τη γνώμη σου αρκούν για να εξηγηθεί λ.χ. το φαινόμενο της γειτονικής σας Ιρλανδίας;
Χώρας με μικρό πληθυσμό που έγραφε καθημερινά δεκάδες νεκρούς και τώρα γράφει μια δεκάδα το δεκαήμερο και ούτε.
Για την Ιρλανδία ( το ΕΙΡΕ αναφέρεσαι νομίζω) δεν γνωρίζω, Η βόρεια Ιρλανδία είναι ότι και η υπόλοιπη ΜΒ.

Επίτρεψε μου όμως να προσθέσω ένα δυο αλλά πράγματα , με ότι ωφέλεια μπορεί να έχουν για τη συζήτηση εδώ. Απλά βλέπω ότι στην Ελλάδα, κι εδώ μέσα ίσως ακούγονται και γράφονται πολλά που δεν ισχύουν απόλυτα.

Η ασθένεια αυτή δεν είναι ίωση (ανώτερου αναπνευστικου) - αυτό που λέτε γριππη- , είναι ιογενής πνευμονία. Έχει τεράστια διαφορά στα συμπτώματα, τη βαρύτητα , τη θεραπεία και την αποθεραπεία. Επίσης , αρκετή διαφορά , στην επιβάρυνση άλλων συστημάτων. Πχ όλοι έχουν πέσει από τα σύννεφα, ότι ίωση πειράζει την καρδιά ( μοναδικός ο κορονοιος σ' αυτό).
Ασ ρωτήσει κανείς έναν καρδιολόγο αν δεν έχει ξανακούσει για ιογενή περικαρδιτιδα μυοκαρδιτιδα και οξεία καρδιακή ανεπάρκεια από άλλες ιώσεις.

Πολλες από τις επιπλοκές που προκαλεί, είτε είναι γνωστές και συνήθεις σε ιογενείς πνευμονίες (ειδικά σε ηλικιωμένους η ανοσολογικα ευάλωτους πλυθησμους) είτε οφείλονται σε μακροχροη παραμονή σε εντατική (βλ. προηγούμενη απάντηση γιατί το να διασωληνωνεις ελαφρά τη καρδιά δεν είναι καλή ιδέα)

Όσον αφορά , τη θνητότητα και τα ποσοστά λοίμωξης, τα αληθή περιστατικά είναι αρκετά ( όχι απίστευτα πολλά, αλλά αρκετά ) περισσότερα από τα επίσημα. Κι αυτό γιατί πολύς κόσμος δεν πήγε να κάνει τεστ στην αρχή και μετά δεν είναι ευρύ το τεστ αντισωμάτων. Ασ πούμε στο δικό μου εργασιακό χώρο σε 1500 εργαζομένους που ελεχθησαν όλοι, βρέθηκαν 160 θετικοί στο ιό, αλλά 260 με αντισώματα.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο στην κατανόηση της κατάστασης

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 03 Αύγ 2020, 23:20

hellegennes έγραψε:
03 Αύγ 2020, 22:45
Δημοκρατικός έγραψε:
03 Αύγ 2020, 19:59
hellegennes έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:25


Πρώτον, όχι, δεν έχουμε όλοι.
Δεύτερον, τι προστασία νομίζεις ότι σου προσφέρουν τα γυαλιά;
Τρίτον, ποιος ανώμαλος φοράει γυαλιά ηλίου όταν δεν περπατάει έξω;
Mια χαρά σου προσφέρουν, προφανώς όχι τόσο όσο τα κλειστά γυαλιά προστασίας. Το ζήτημα είναι ότι δεν θέλει να τα πιάνεις και μετά να βάζεις τα δάχτυλα στο στόμα ή στη μύτη, όπως επίσης όταν πας σπίτι να πλένεις καλά ή να απολυμάνεις τα κρύσταλλα.
Εντάξει, νομίζω ότι το έχουμε γαμήσει πλέον το ζήτημα. Με την ίδια λογική προστασία προσφέρει και το δάχτυλό μου αν το φέρω μπροστά μου και κρυφτώ πίσω του. Ένα κάποιο ποσοστό σωματιδίων θα το συγκρατήσει.
Καθόλου δεν το έχουμε απαυτώσει.

Τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά:

- Όταν δεν έχεις καθαρά χέρια, δεν πιάνεις πρόσωπο ή φαγητό
- Όταν είναι να πιάσεις, πλένεις ή απολυμαίνεις τα χέρια τρίβοντάς τα για 20-30 δευτερόλεπτα
- Αποφεύγεις όσο το δυνατόν να βρίσκεσαι σε κλειστούς χώρους, ιδίως μικρούς, με άλλους. Μόνο αν είναι εξαιρετική ανάγκη, πχ δουλειά, όχι για διασκέδαση κτλ.
- Σε κλειστούς χώρους φοράς μάσκα, και απαιτείς να φοράνε και οι άλλοι.
- Σε ανοικτούς χώρους κρατάς όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση
- Aποφεύγεις πολύ ώρα μέσα σε ΜΜΜ.

Αν ακολουθήσεις τα παραπάνω με ζήλο, με συνέπεια, κατά 99% δεν πρόκειται να κολλήσεις ποτέ, όχι μόνο κορονοϊό, αλλά ούτε και γρίπη ή κοινό κρυολόγημα.

Αν η κοινωνία ήτν ελαφρώς εξελιγμένη, και ακολουθούσαν όλοι τα παραπάνω απλά πράγματα όσο μπορούσαν, αντί να συνομωσιολογούν σαν καθυστερημένα ζώα, να βρίσκουν δικαιολογίες, κτλ, δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα με τον ιό.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8044
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 03 Αύγ 2020, 23:23

Nostos έγραψε:
03 Αύγ 2020, 23:13

Όσον αφορά , τη θνητότητα και τα ποσοστά λοίμωξης, τα αληθή περιστατικά είναι αρκετά ( όχι απίστευτα πολλά, αλλά αρκετά ) περισσότερα από τα επίσημα. Κι αυτό γιατί πολύς κόσμος δεν πήγε να κάνει τεστ στην αρχή και μετά δεν είναι ευρύ το τεστ αντισωμάτων. Ασ πούμε στο δικό μου εργασιακό χώρο σε 1500 εργαζομένους που ελεχθησαν όλοι, βρέθηκαν 160 θετικοί στο ιό, αλλά 260 με αντισώματα.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο στην κατανόηση της κατάστασης
Ναι, φυσικά, τα έχουμε πει και εδώ αυτά ορισμένοι. Τα πραγματικά κρούσματα σίγουρα ήταν και είναι πολλαπλάσια, εγώ ας πούμε ειδικά στο Βέλγιο ξέρω τουλάχιστον είκοσι ανθρώπους που κατά πάσα πιθανότητα είχαν κολλήσει, αλλά έμειναν σπίτι με ήπια ή πολύ ήπια συμπτώματα και ουδέποτε έκαναν τεστ. Στην Ελλάδα, δεν αποκλείεται να μιλάμε συνολικά μέχρι τώρα για πάνω από δεκαπλάσιο πραγματικό αριθμό κρουσμάτων. Γι'αυτό και η πολεμική για το πραγματικό ποσοστό θνησιμότητας.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Αύγ 2020, 23:25

Ο Χελληγενης ειναι και εναντια στο πλυσιμο των χεριων.

Γιατι οι χειρουργοι τα πλενουν ωρα σε ειδικο σαπουνι και τους φορανε οι βοηθοι τα γαντια.

Αν ειναι να μην το εχεις αυτο καλυτερα απλυτα χερια.

Το καταλαβα σωστα;

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10293
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 05 Αύγ 2020, 15:51

Myrsini έγραψε:
03 Αύγ 2020, 22:58
hellegennes έγραψε:
03 Αύγ 2020, 22:45
Δημοκρατικός έγραψε:
03 Αύγ 2020, 19:59

Mια χαρά σου προσφέρουν, προφανώς όχι τόσο όσο τα κλειστά γυαλιά προστασίας. Το ζήτημα είναι ότι δεν θέλει να τα πιάνεις και μετά να βάζεις τα δάχτυλα στο στόμα ή στη μύτη, όπως επίσης όταν πας σπίτι να πλένεις καλά ή να απολυμάνεις τα κρύσταλλα.
Εντάξει, νομίζω ότι το έχουμε γαμήσει πλέον το ζήτημα. Με την ίδια λογική προστασία προσφέρει και το δάχτυλό μου αν το φέρω μπροστά μου και κρυφτώ πίσω του. Ένα κάποιο ποσοστό σωματιδίων θα το συγκρατήσει.
Αν δεν το έπαιζες ξερόλας θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα για σένα. :D Κατέβα λιγουλάκι απο το καλάμι σου
Απλά δεν μπορεί...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 05 Αύγ 2020, 17:09

Nostos έγραψε:
03 Αύγ 2020, 23:13

Πχ όλοι έχουν πέσει από τα σύννεφα, ότι ίωση πειράζει την καρδιά ( μοναδικός ο κορονοιος σ' αυτό).
Ασ ρωτήσει κανείς έναν καρδιολόγο αν δεν έχει ξανακούσει για ιογενή περικαρδιτιδα μυοκαρδιτιδα και οξεία καρδιακή ανεπάρκεια από άλλες ιώσεις.
16 ετών, 2019, απεβίωσε λόγω οξείας καρδιακής ανεπάρκειας από γριπη. Χωρίς υποκείμενα νοσήματα. Συμβαίνει, αλλά είναι πολύ σπάνιο.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... -trikalon/
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 05 Αύγ 2020, 17:16

Χθές που πήγα στο σούπερ μάρκετ, έλεγαν ότι μόλις είχε περάσει ο έλεγχος και έριξε 4 πρόστιμα σε πελάτες χωρίς μάσκα.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 05 Αύγ 2020, 17:41

Μαθηματικά
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Αύγ 2020, 18:45

Prepon έγραψε:
05 Αύγ 2020, 17:41
Μαθηματικά
Τι φρούτα κυκλοφορούν ρε φιλε

Γράφει κ στο πολυτονικό ο μπαγλαμάς

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών