Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Αύγ 2020, 13:13

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
12 Αύγ 2020, 13:05
Δεν τρολάρω. Και βέβαια είναι καλό.
Εγώ ειδικώς αυτά τα μαγαζιά, τα γουστάρω πολύ.
Για πρακτικούς, οικονομικούς και κοινωνικούς λόγους.

Και θεωρώ ανόητο ή κολλημένο όποιον τα θεωρεί αρνητικά στοιχεία.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Αύγ 2020, 13:29

foscilis έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:06
Υπάρχει μια πολύ απλή εξήγηση για το λόγο που τα πάνε τόσο άσχημα οι μικροί επιχειρηματίες:

δεν είναι καλοί στη δουλειά τους. Δεν κάνουν για επιχειρηματίες. Αν για να επιβιώσει η επιχείρησή σου πρέπει να παραβιάζει φορολογική νομοθεσία, ασφαλιστική νομοθεσία, περιβαλλοντική νομοθεσία, ΚΟΚ, ακόμα και τη βασική έγνοια για τη σωματική ακεραιότητα των πελατών σου, τότε πάρα πολύ απλά δεν έχεις μικρή επιχείρηση αλλά μικρή κομπίνα με προσωπείο επιχείρησης.
να σημειωσω οτι στο κατσιβελισταν που ζουμε, οι παραπανω νομοθεσιες αλλαζουν καθε χρονο, με αποτελεσμα ο οποιος σχεδιασμος εχεις κανει βασιζομενος σε υπαρχουσες νομοθεσιες, να ειναι ακυρος.

αυτο δεν ειναι κρατος, ειναι μεγαλη κομπινα με προσωπειο κρατους. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Αύγ 2020, 13:33

BlastFromThePast έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:40
Φαντάζομαι υπάλληλο του Εξαρχίδη να σκάει στη δουλειά φορώντας τα παλιά του παπούτσια και τον Εξαρχίδη να φουσκώνει το στήθος γεμάτος υπερηφάνεια και να σκέφτεται "Ρε, πόσο γαμάτος ευεργέτης είμαι".

Επανάσταση χτες, απλά.
με επανασταση δεν θα εχει κανεις παπουτσια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Αύγ 2020, 19:49

Ασέβαστος έγραψε:
12 Αύγ 2020, 13:29
foscilis έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:06
Υπάρχει μια πολύ απλή εξήγηση για το λόγο που τα πάνε τόσο άσχημα οι μικροί επιχειρηματίες:

δεν είναι καλοί στη δουλειά τους. Δεν κάνουν για επιχειρηματίες. Αν για να επιβιώσει η επιχείρησή σου πρέπει να παραβιάζει φορολογική νομοθεσία, ασφαλιστική νομοθεσία, περιβαλλοντική νομοθεσία, ΚΟΚ, ακόμα και τη βασική έγνοια για τη σωματική ακεραιότητα των πελατών σου, τότε πάρα πολύ απλά δεν έχεις μικρή επιχείρηση αλλά μικρή κομπίνα με προσωπείο επιχείρησης.
να σημειωσω οτι στο κατσιβελισταν που ζουμε, οι παραπανω νομοθεσιες αλλαζουν καθε χρονο, με αποτελεσμα ο οποιος σχεδιασμος εχεις κανει βασιζομενος σε υπαρχουσες νομοθεσιες, να ειναι ακυρος.

αυτο δεν ειναι κρατος, ειναι μεγαλη κομπινα με προσωπειο κρατους. :102:
Έχει αλλάξει πχ ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείς τη ράμπα των αναπήρων παύλα διάβαση ως πάρκινγκ πελατών; Ή ότι πρέπει να κόβεις απόδειξη όταν πληρώνεσαι; Έχει αλλάξει οτι ο μονόδρομος ισχύει και για εσένα που "έχεις δουλειά" και "βιάζεσαι"; Έχει αλλάξει ότι δε μπορείς να αδειάζεις το βοθρατζιδικο σε κρυφή τρύπα στη Δουκίσσης Πλακεντίας που επικοινωνεί με την αποχέτευση;

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 12 Αύγ 2020, 20:08

Οι λίγοι έστω εργατικοί αριστεροί, που μπορεί να είναι και σκανδαλωδώς προσληφθέντες στο δημόσιο, δεν θέλουν καθόλου να υπάρχει αυτό το καθεστώς που υπάρχει κατά των αυτοαπασχολούμενων.
Γιατί και οι ίδιοι κάνουν μία δεύτερη δουλειά. Π.χ. το κατάστημα του παππού τους που πουλάει είδη εξοχής.
Αλλά το ισχυρότατο τεμπελχανιστάν έχει επικρατήσει στο χώρο της αριστεράς-κεντροαριστεράς, σε συνδυασμό βέβαια και με το grosche kapital.
Το grosche kapital με τη σειρά του θέλει βέβαια να κλείσει όλους τους άλλους, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που θέλει ο Τραμπ να φύγουν τα αυτοκίνητα Μερσέντες Μπενζ από την Αμερική.
Στη γειτονιά μου ήταν μία παλαβή πρακτόρισσα ΟΠΑΠ που έκανε μήνυση σε όλα τα γειτονικά πρακτορεία για "αθέμιτο ανταγωνισμό". Την τελευταία φορά πριν πάρει σύνταξη την απέτρεψε ο δικηγόρος της, λέγοντας της "άστα, θα χάσουμε".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 13 Αύγ 2020, 01:33

Yannis έγραψε:
08 Αύγ 2020, 06:15
Να σας παω λιγο αλλου; στην εθνικη μας παραγωγη.... :smt005:
Χωρος εστιασης,καφε μπαρ..χ@λ@νδρι (η εξοδος των μικροαστων που βρωμιζει τη γειτονια μας)

Δουλευω καμια 5ετια στο χωρο...
Μαυρη εργασια....δουλευω 8-10 ωρες ο ελευθερος επαγγελματιας σας .με δηλωνει 4ωρα 4 μερες
Υπερωριες απληρωτες πχ ΠΣΚ δε γινεται να μη δουλεψεις 10-12 ωρες λογω φορτου εργασιας(και διασκεδασης μικροαστων :smt005: )
Καθαριοτητες λαντζες κτλ οι 9 στους 10 αλλοδαποι με μαυρη εργασια 20 ευρω κ ενα πιατο φαι

νομίζω ότι είναι πασιφανές ότι δεν έχει μέλλον ο κλάδος σου, γιατί δεν υπάρχει ούτε από αριστερά ούτε από "δεξιά" διαθεση να αντιμετωπιστεί το τελευταίο. Οριακά έχει απαγορευθεί και να κάνεις απλώς κριτική για το θέμα. Όσοι τα έλεγαν από δεκαετία 90, αρχές 2000 παχιών αγελάδων με το ΛΑΟΣ τότε ήταν οι παλαβοί και οι κακοί. Απλή προσφορά και ζήτηση είναι. Μπορείς να περιμένεις και την άλλη εναλλακτική που σου παρέχει το σύστημα, ότι κάποτε θα κοινωνικοποιηθούν τα μέσα παραγωγής και θα έχουμε κομμουνισμό. :smt005: Καλά σαράντα.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Αύγ 2020, 08:18

foscilis έγραψε:
12 Αύγ 2020, 19:49
Ασέβαστος έγραψε:
12 Αύγ 2020, 13:29
foscilis έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:06
Υπάρχει μια πολύ απλή εξήγηση για το λόγο που τα πάνε τόσο άσχημα οι μικροί επιχειρηματίες:

δεν είναι καλοί στη δουλειά τους. Δεν κάνουν για επιχειρηματίες. Αν για να επιβιώσει η επιχείρησή σου πρέπει να παραβιάζει φορολογική νομοθεσία, ασφαλιστική νομοθεσία, περιβαλλοντική νομοθεσία, ΚΟΚ, ακόμα και τη βασική έγνοια για τη σωματική ακεραιότητα των πελατών σου, τότε πάρα πολύ απλά δεν έχεις μικρή επιχείρηση αλλά μικρή κομπίνα με προσωπείο επιχείρησης.
να σημειωσω οτι στο κατσιβελισταν που ζουμε, οι παραπανω νομοθεσιες αλλαζουν καθε χρονο, με αποτελεσμα ο οποιος σχεδιασμος εχεις κανει βασιζομενος σε υπαρχουσες νομοθεσιες, να ειναι ακυρος.

αυτο δεν ειναι κρατος, ειναι μεγαλη κομπινα με προσωπειο κρατους. :102:
Έχει αλλάξει πχ ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείς τη ράμπα των αναπήρων παύλα διάβαση ως πάρκινγκ πελατών; Ή ότι πρέπει να κόβεις απόδειξη όταν πληρώνεσαι; Έχει αλλάξει οτι ο μονόδρομος ισχύει και για εσένα που "έχεις δουλειά" και "βιάζεσαι"; Έχει αλλάξει ότι δε μπορείς να αδειάζεις το βοθρατζιδικο σε κρυφή τρύπα στη Δουκίσσης Πλακεντίας που επικοινωνεί με την αποχέτευση;
ενταξει, ξεχασαν να αλλαξουν και 5 νομους, ψιλοασχετους. το φορολογικο/ασφαλιστικο παντως, αλλαζει. ασε που και τους νομους που περιγραφεις, δεν ειναι οι εε που τους παραβαινουν.

ειναι ολοι. στη ραμπα παρκαρουν οι πελατες, τη μη-αποδειξη τη ζητανε οι πελατες, και στο μονοδρομο πανε ολοι αναποδα.
ενταξει, πετυχες και ενα σωστο με το βοθρατζιδικο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20869
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 13 Αύγ 2020, 08:22

Yannis έγραψε:
08 Αύγ 2020, 06:15
Να σας παω λιγο αλλου; στην εθνικη μας παραγωγη.... :smt005:
Χωρος εστιασης,καφε μπαρ..χ@λ@νδρι (η εξοδος των μικροαστων που βρωμιζει τη γειτονια μας)

Δουλευω καμια 5ετια στο χωρο...
Μαυρη εργασια....δουλευω 8-10 ωρες ο ελευθερος επαγγελματιας σας .με δηλωνει 4ωρα 4 μερες
Υπερωριες απληρωτες πχ ΠΣΚ δε γινεται να μη δουλεψεις 10-12 ωρες λογω φορτου εργασιας(και διασκεδασης μικροαστων :smt005: )
Καθαριοτητες λαντζες κτλ οι 9 στους 10 αλλοδαποι με μαυρη εργασια 20 ευρω κ ενα πιατο φαι
Οι απλήρωτες υπερωρίες είναι ότι πιο άθλιο, πραγματικά δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία για κάτι τέτοιο που δυστυχώς είναι καθεστώς.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20869
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 13 Αύγ 2020, 08:24

foscilis έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:06
Υπάρχει μια πολύ απλή εξήγηση για το λόγο που τα πάνε τόσο άσχημα οι μικροί επιχειρηματίες:

δεν είναι καλοί στη δουλειά τους. Δεν κάνουν για επιχειρηματίες. Αν για να επιβιώσει η επιχείρησή σου πρέπει να παραβιάζει φορολογική νομοθεσία, ασφαλιστική νομοθεσία, περιβαλλοντική νομοθεσία, ΚΟΚ, ακόμα και τη βασική έγνοια για τη σωματική ακεραιότητα των πελατών σου, τότε πάρα πολύ απλά δεν έχεις μικρή επιχείρηση αλλά μικρή κομπίνα με προσωπείο επιχείρησης.
Και οι μεγάλοι το κάνουν αυτό, με άλλους τρόπους, πχ υπερκοστολόγηση έργων, μίζες για να τους προτιμήσουν, δημιουργία καρτέλ, κλπ. Είναι όλο το σύστημα προβληματικό.

Yannis
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Αύγ 2020, 06:50
Phorum.gr user: Yannis87

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yannis » 15 Αύγ 2020, 05:35

Dorian έγραψε:
13 Αύγ 2020, 01:33
Yannis έγραψε:
08 Αύγ 2020, 06:15
Να σας παω λιγο αλλου; στην εθνικη μας παραγωγη.... :smt005:
Χωρος εστιασης,καφε μπαρ..χ@λ@νδρι (η εξοδος των μικροαστων που βρωμιζει τη γειτονια μας)

Δουλευω καμια 5ετια στο χωρο...
Μαυρη εργασια....δουλευω 8-10 ωρες ο ελευθερος επαγγελματιας σας .με δηλωνει 4ωρα 4 μερες
Υπερωριες απληρωτες πχ ΠΣΚ δε γινεται να μη δουλεψεις 10-12 ωρες λογω φορτου εργασιας(και διασκεδασης μικροαστων :smt005: )
Καθαριοτητες λαντζες κτλ οι 9 στους 10 αλλοδαποι με μαυρη εργασια 20 ευρω κ ενα πιατο φαι

νομίζω ότι είναι πασιφανές ότι δεν έχει μέλλον ο κλάδος σου, γιατί δεν υπάρχει ούτε από αριστερά ούτε από "δεξιά" διαθεση να αντιμετωπιστεί το τελευταίο. Οριακά έχει απαγορευθεί και να κάνεις απλώς κριτική για το θέμα. Όσοι τα έλεγαν από δεκαετία 90, αρχές 2000 παχιών αγελάδων με το ΛΑΟΣ τότε ήταν οι παλαβοί και οι κακοί. Απλή προσφορά και ζήτηση είναι. Μπορείς να περιμένεις και την άλλη εναλλακτική που σου παρέχει το σύστημα, ότι κάποτε θα κοινωνικοποιηθούν τα μέσα παραγωγής και θα έχουμε κομμουνισμό. :smt005: Καλά σαράντα.
Δεν εχει μελλον η εστιαση; ή τα καφε κ τα μπαρ;ο τουρισμος κατ επεκταση;
Αφου ειναι η εθνικη μας παραγωγη μεγαλοι μπατριωτες μου.... Η καφεδουμπα μετα μασας... Και τα καραβια των εφοπλιστων μας που ελεγαν κ τα χρυσαυγουλα...δουλεια θα υπαρχει στο ελλαδισταν
Οι μισθοι θα πεφτουν....
εδω κανουμε επενδυσεις δε τα μαθατε; στο ελληνικο θα γινουν hotels και καζινο....εστιατορια....
Θα γινουμε τα γκαρσονια,οι καθαριστριες και οι γκρουπιεριδες των εταιρων μας... Αυτη ειναι η αναπτυξη των μπατριωτων μας
Υγ..ο καρατζας τι ελεγε; για τους μεταναστες;

Yannis
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Αύγ 2020, 06:50
Phorum.gr user: Yannis87

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yannis » 15 Αύγ 2020, 06:04

Κώδικας: Επιλογή όλων

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:28
BlastFromThePast έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:19
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:04
Και μη νομίζεις επιπλέον ότι μπορούν όλοι να είναι τυπικοί. Δεν μπορούν. Είναι θέμα επιβίωσης.
Ο εργαζόμενος, που δεν παίρνει ούτε καν τα τυπικά, πώς θα επιβιώσει;

Από ποιο σημείο και μετά θα αρχίσουν να εξετάζουν εναλλακτικές του "κλέβω τους πάντες και τα πάντα"; Υπάρχει τέτοιο σημείο;
Ο επαγγελματίας που έχει χρόνια επιχείρηση έχει δεθεί με τους υπαλλήλους του και τους νοιάζεται. Τους δίνει κι ότι παλιά παπούτσια έχει. Τους νιώθει σαν οικογένεια.
Εμενα εργοδοτης στην κουζινα μου χει πεταξει μαχαιρι απ τα νευρα του..σε ολη την εστιαση οι 9 στους 10 δηλωνουν 4μερα 4ωρα.... Ενω δουλευεις 6μερα 8-10ωρα..... Δωρα οπως ειπα τα δηλωνουν και στα αφαιρουν απ τα μαυρα.....αδειες ουτε λογος

Με τον κορωνοιο αλλος εργοδοτης, τη βδομαδα πριν ανοιξει μου ανακοινωνει μειωση 4 μερες απο 6..δουλευουμε μια βδομαδα βλεπει τον τζιρο μου ανακοινωνει απολυση μεσα Ιουλιου....(οταν τελειωσει το 45μερο ποσο ειναι που απαγορευει η φιλολαικη πολιτικη των μπατριωτων κυβερνωντων μας)... Και απο σεπτεμβρη αν δε μας ξανακλεισουν και ανεβει η δουλεια ....βλεπουμε.....Δουλευω 2η δουλεια απ τα μεγαλα ολ ντει μπαρ του χαλανδριου .... 30 ευρω μεροκαματο μισα ενσημα και εκει....με βαζουν παραλληλα με κουζινα να καθαριζω και τουαλετες (υγειονομικως παρανομο)
Παραθετω φωτο κλασατης αστης κορασιδας οταν κλεινουν οι σελφι...παραιτουμε
Βρισκω (παραλληλα με το κυριο μαγαζι που προανεφερα) ταβερνουλα 2 τετραγωνα διπλα ..στο κυριως μαγαζι... Ο βλαχος εργοδοτης(να ψοφησει η κατσικα του γειτονα, και εγω θα τους κλεισω ολους)
Μου βαζει βετο για το κομπλεξ κ τον ανταγωνισμο του...(ειπαμε με μειωσε σε 4 μερα) 470 ευρω και σε 3 βδομαδες θα με απελυε..τον γραφω...το μαθαινει με απολυει με "εθελοντικη"απολυση
Παω στο ταβερνακι....μου χρωσταει ολο τον ιουλιο που δουλευα 4 μερα...500 ευρω ολα μαυρα... Κλεισαμε για καλοκαιρι....εξαφανιστηκε.Δεν σηκωνει τηλεφωνα....καλο σεπτεμβρη και αν...
Εγω ξεμεινα απο λεφτα ....δεν θα παω διακοπες

Υγ....to be continue



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9877
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 15 Αύγ 2020, 07:24

Φίλε μου Γιάννη. Δεν σε ξέρω. Εγώ το έχω νόμο να μην εξάπτομαι με τους εργαζόμενους μου. Όταν κωλοβαράνε τους ανακοινώνω ότι την επόμενη φορά που θα τους δω θα τους απολύσω. Χωρίς φωνές, χωρίς ιπτάμενα μαχαίρια.
Πρέπει πάντα να έχουμε υπόψη ότι ο εργοδότης δεν είναι Θεός ούτε κι έχει ένα κλειδωμένο δωμάτιο κάπου με αμύθητα πλούτη. Είμαστε απλοί άνθρωποι φίλε μου. Δεν είμαστε σούπερμαν. Δεν μπορούμε να συντηρήσουμε όλο τον κόσμο.
Εγώ μετά την αναστολή χρειάστηκε να διώξω την καθαρίστρια. Μόνο που δεν έκλαψε στα πόδια μου ικετεύοντας να την κρατήσω. Ακούμπησα απαλά το κεφάλι της. Μη φοβάσαι καλή μου. Της είπα. Παίρνεις άδεια καλοκαιριού 1000 €. Παίρνεις αποζημίωση 1200 €. Σουξου μουξου μανταλάκια άλλα 800. Βγαίνεις στο ταμείο. Είσαι μια χαρά.
Εγώ από την άλλη που μέσα στο Πάσχα δεν έβγαλα δεκάρα πρέπει να αρκεστώ σε ένα 5άστερο του κώλου στην πελοπόννησο για 10 μέρες.

the comet the course the tail

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 15 Αύγ 2020, 08:24

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Αύγ 2020, 07:24
Φίλε μου Γιάννη. Δεν σε ξέρω. Εγώ το έχω νόμο να μην εξάπτομαι με τους εργαζόμενους μου. Όταν κωλοβαράνε τους ανακοινώνω ότι την επόμενη φορά που θα τους δω θα τους απολύσω. Χωρίς φωνές, χωρίς ιπτάμενα μαχαίρια.
Πρέπει πάντα να έχουμε υπόψη ότι ο εργοδότης δεν είναι Θεός ούτε κι έχει ένα κλειδωμένο δωμάτιο κάπου με αμύθητα πλούτη. Είμαστε απλοί άνθρωποι φίλε μου. Δεν είμαστε σούπερμαν. Δεν μπορούμε να συντηρήσουμε όλο τον κόσμο.
Εγώ μετά την αναστολή χρειάστηκε να διώξω την καθαρίστρια. Μόνο που δεν έκλαψε στα πόδια μου ικετεύοντας να την κρατήσω. Ακούμπησα απαλά το κεφάλι της. Μη φοβάσαι καλή μου. Της είπα. Παίρνεις άδεια καλοκαιριού 1000 €. Παίρνεις αποζημίωση 1200 €. Σουξου μουξου μανταλάκια άλλα 800. Βγαίνεις στο ταμείο. Είσαι μια χαρά.
Εγώ από την άλλη που μέσα στο Πάσχα δεν έβγαλα δεκάρα πρέπει να αρκεστώ σε ένα 5άστερο του κώλου στην πελοπόννησο για 10 μέρες.
ή αλλιώς, καλημέρα φίλε Yannis, είμαι ο Πορφύριος Εξαρχίδης, βαριέμαι απίστευτα, υπαρξιακά κενός, κωλοπαίδι που κληρονόμησα την δουλειά του μπαμπά, σε βλέπω καινούριο εδώ και είπα να σε τρολλάρω λίγο.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9877
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 15 Αύγ 2020, 11:54

Φίλε μου κομήτη. Επικρατεί στην Ελλάδα η λάθος αντίληψη ότι σε σχέσεις εργοδότη εργαζόμενου ο δεύτερος έχει πάντα δίκιο. Αυτό απέχει έτη φωτός από την αλήθεια. Κάθε αλήθεια βέβαια κρύβει κατά βάθος μια παραδοξότητα ωστόσο, τούτη είναι η αλήθεια όπως την έχω εγώ βιώσει.
Δύο πράγματα μπορείς να είσαι στον μάταιο τούτο κόσμο. Είτε υπηρέτης είτε
Αφεντικό. Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν οι περισσότεροι. Είναι κατασκευασμένοι για να δέχονται εντολές. Στη δεύτερη ανήκουν λίγοι. Σε αυτούς τους λίγους αναγνωρίζουμε ικανότητα για ευτυχία. Ταλέντο για ζωή.

Υπάρχει και μια τρίτη, δυστυχισμένη κατηγορία. Είναι αυτοί που θα ήθελαν να είναι αφεντικά αλλά λόγω τύχης ή αντίληψης δεν τα κατάφεραν. Οι δυστυχισμένοι. Που περιφέρουν τη δυσαρέσκεια τους για τον κόσμο στα ιντερνετ δηλητηριάζοντας περισσότερο την ήδη καταδικασμένη ψυχή των.

Μόνο βάλσαμο για αυτούς τους σκλάβους η επανεκτίμηση της θέσης τους κι η αποδοχή της αλήθειας. Που ας μη ξεχνούμε, κρύβει πάντα μια παραδοξότητα.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 16 Αύγ 2020, 02:29

Yannis έγραψε:
15 Αύγ 2020, 05:35
Dorian έγραψε:
13 Αύγ 2020, 01:33
Yannis έγραψε:
08 Αύγ 2020, 06:15
Να σας παω λιγο αλλου; στην εθνικη μας παραγωγη.... :smt005:
Χωρος εστιασης,καφε μπαρ..χ@λ@νδρι (η εξοδος των μικροαστων που βρωμιζει τη γειτονια μας)

Δουλευω καμια 5ετια στο χωρο...
Μαυρη εργασια....δουλευω 8-10 ωρες ο ελευθερος επαγγελματιας σας .με δηλωνει 4ωρα 4 μερες
Υπερωριες απληρωτες πχ ΠΣΚ δε γινεται να μη δουλεψεις 10-12 ωρες λογω φορτου εργασιας(και διασκεδασης μικροαστων :smt005: )
Καθαριοτητες λαντζες κτλ οι 9 στους 10 αλλοδαποι με μαυρη εργασια 20 ευρω κ ενα πιατο φαι

νομίζω ότι είναι πασιφανές ότι δεν έχει μέλλον ο κλάδος σου, γιατί δεν υπάρχει ούτε από αριστερά ούτε από "δεξιά" διαθεση να αντιμετωπιστεί το τελευταίο. Οριακά έχει απαγορευθεί και να κάνεις απλώς κριτική για το θέμα. Όσοι τα έλεγαν από δεκαετία 90, αρχές 2000 παχιών αγελάδων με το ΛΑΟΣ τότε ήταν οι παλαβοί και οι κακοί. Απλή προσφορά και ζήτηση είναι. Μπορείς να περιμένεις και την άλλη εναλλακτική που σου παρέχει το σύστημα, ότι κάποτε θα κοινωνικοποιηθούν τα μέσα παραγωγής και θα έχουμε κομμουνισμό. :smt005: Καλά σαράντα.
Δεν εχει μελλον η εστιαση; ή τα καφε κ τα μπαρ;ο τουρισμος κατ επεκταση;
Αφου ειναι η εθνικη μας παραγωγη μεγαλοι μπατριωτες μου.... Η καφεδουμπα μετα μασας... Και τα καραβια των εφοπλιστων μας που ελεγαν κ τα χρυσαυγουλα...δουλεια θα υπαρχει στο ελλαδισταν
Οι μισθοι θα πεφτουν....
εδω κανουμε επενδυσεις δε τα μαθατε; στο ελληνικο θα γινουν hotels και καζινο....εστιατορια....
Θα γινουμε τα γκαρσονια,οι καθαριστριες και οι γκρουπιεριδες των εταιρων μας... Αυτη ειναι η αναπτυξη των μπατριωτων μας
Υγ..ο καρατζας τι ελεγε; για τους μεταναστες;
δεν έχει μέλλον ως εργαζόμενος και αν είσαι νέος να αλλάξεις. Καλή τύχη, και καλή επιτυχία με τον κομμουνισμό.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών