Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Αύγ 2020, 19:44

Alphabet έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:08

Ενδειξη ευγνωμοσυνης και αποδειξη πιστεως θα ηταν αν ο πιστος προσευχοταν για να γινει καποιο θαυμα και αν αυτο γινοταν, τοτε να εδειχνε την οποιαδηποτε ευγνωμοσυνη του.
Το "κανε μου το θαυμα και εγω θα σου δωσω Χ" ειναι απλα δωροδοκια.
Καμιά φορά το θαύμα δεν φαίνεται. Δεν μπορεί να εξηγηθεί, αποδίδεται σε κάτι άλλο, δεν το αποκαλύπτει αυτός που το κατάλαβε ή αν το αποκάλυπτε δεν θα γινόταν πιστευτός. Κάποια ανώτερη δύναμη θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο. Το να ζητάς αποδείξεις από κάποια ανώτερη αόρατη δύναμη είναι ύβρις. Αλλά οι προσφορές δεν είναι κάτι επιλήψιμο πιστεύω. Η φυλή που ανέφερα, πετούσε τα κοσμήματα σε λίμνη ή άλλα μέρη. Όπως και το να προσφέρεις μια λαμπάδα ή μια εικόνα. Η χρυσή δεν σου δίνει μεγαλύτερο βύσμα στον θεό. Στους ιερείς ίσως.
Είμαστε εδώ για κάποιο λόγο, αν καταφέρουμε να πάμε παραπάνω, θα μας εξηγηθούν όλα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Αύγ 2020, 19:50

Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 17:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 16:00
Λοξία, σου διαφεύγει ότι εσύ επιχείρησες να με επαναφέρεις στην τάξη, αν και με "ξέρεις" όσο εγώ εσένα. :lol:
Και θα το ξανακάνω αν χρειαστεί, ήγουν, αν ξαναδώ υπεκφυγές που δεν σου ταιριάζουν.
Ξανά:

- Γαλή γιατί με έβρισες σήμερα.
- Ναι, αλλά εσύ προχτές...


Απάντησε στην σημερινή ερώτηση και άσε τι έκανα εγώ προχτές. Αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Μα δεν σε έβρισα σήμερα. :lol:

Ούτε θυμάμαι να σε έχω βρίσει χτες ή προχτές, ασχέτως το πως εννοείς τη βρισιά.
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 17:39
Οπότε, και το ερώτημά μου, που πολύ "έντεχνα" παρέκαμψες (ενώ είχα απαντήσει ευθαρσώς στι δικό σου), επανέρχεται...
Άσε το πως αντιλαμβάνεσαι εσύ τις θρησκείες και τις μαλακίες που γράφουν οι αθεοταλιμπάν, διοτι δεν έχει να κάνει με το απλό ερώτημα που έχει τεθεί.

Εσύ θα πεις στους "δικούς" σου πως οι "θαυματουργές" εμφανίσεις της Παναγίας στα πεδία των μαχών, είναι συμβολικές παραστάσεις του ασυνειδήτου και όχι πραγματικά γεγονότα;

Ή πρεσβεύεις πως οι πιστοί μπορούν να "γνωμοδοτούν" για το απόλυτα πραγματικό γεγονός της εμφάνισης της Παναγίας, ή άλλων αγίων, στα πεδία των μαχών, αλλά αν το αμφισβητήσω εγώ, εσύ θα πεταχτείς να με παραπέμψεις στις προσβλητικές αναφορές της παρθενίας της Παναγίας από τους αθεοταλιμπάν;
Δηλαδή πως ακριβώς πρέπει να τους το πω; :lol:
Με ηχητικό μήνυμα;
Το ότι το έγραψα δεν φτάνει;

Αυτό που πρεσβεύω είναι ότι η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και ότι όποιος γουστάρει να προσβάλλει καλό θα είναι να είναι έτοιμος να υποστεί και ο ίδιος προσβολές και κριτική για τον δικό του τρόπο σκέψης και τις δικές του συμπάθειες ή αντιπάθειες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 16 Αύγ 2020, 19:57

People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Αύγ 2020, 20:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:50
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 17:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 16:00
Λοξία, σου διαφεύγει ότι εσύ επιχείρησες να με επαναφέρεις στην τάξη, αν και με "ξέρεις" όσο εγώ εσένα. :lol:
Και θα το ξανακάνω αν χρειαστεί, ήγουν, αν ξαναδώ υπεκφυγές που δεν σου ταιριάζουν.
Ξανά:

- Γαλή γιατί με έβρισες σήμερα.
- Ναι, αλλά εσύ προχτές...


Απάντησε στην σημερινή ερώτηση και άσε τι έκανα εγώ προχτές. Αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Μα δεν σε έβρισα σήμερα. :lol:

Ούτε θυμάμαι να σε έχω βρίσει χτες ή προχτές, ασχέτως το πως εννοείς τη βρισιά.
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 17:39
Οπότε, και το ερώτημά μου, που πολύ "έντεχνα" παρέκαμψες (ενώ είχα απαντήσει ευθαρσώς στι δικό σου), επανέρχεται...
Άσε το πως αντιλαμβάνεσαι εσύ τις θρησκείες και τις μαλακίες που γράφουν οι αθεοταλιμπάν, διοτι δεν έχει να κάνει με το απλό ερώτημα που έχει τεθεί.

Εσύ θα πεις στους "δικούς" σου πως οι "θαυματουργές" εμφανίσεις της Παναγίας στα πεδία των μαχών, είναι συμβολικές παραστάσεις του ασυνειδήτου και όχι πραγματικά γεγονότα;

Ή πρεσβεύεις πως οι πιστοί μπορούν να "γνωμοδοτούν" για το απόλυτα πραγματικό γεγονός της εμφάνισης της Παναγίας, ή άλλων αγίων, στα πεδία των μαχών, αλλά αν το αμφισβητήσω εγώ, εσύ θα πεταχτείς να με παραπέμψεις στις προσβλητικές αναφορές της παρθενίας της Παναγίας από τους αθεοταλιμπάν;
Δηλαδή πως ακριβώς πρέπει να τους το πω; :lol:
Με ηχητικό μήνυμα;
Το ότι το έγραψα δεν φτάνει;

Αυτό που πρεσβεύω είναι ότι η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και ότι όποιος γουστάρει να προσβάλλει καλό θα είναι να είναι έτοιμος να υποστεί και ο ίδιος προσβολές και κριτική για τον δικό του τρόπο σκέψης και τις δικές του συμπάθειες ή αντιπάθειες.
Ναι μόνο που υπάρχει μια προϊστορία όπου οι εξουσίες εξόντωναν όσους φέρουν διαφορετικό λόγο και έχουν εγκατασταθεί και ριζώσει συναισθήματα οργής και εκδίκησης. Δεν πάνε πολλά χρόνια (καμιά εικοσαριά) που η συνήθης γραμμή των παπάδων ήταν να λοιδορούν τους άθεους και στις δημόσιες συζητήσεις όποιος άρθρωνε επιχείρημα υπέρ της αθεΐας δεχόταν επίθεση. Συχνά λέγανε "Τι βλακείες λες" οι παπάδες και τελείωνε η κουβέντα γιατί μετά ακολουθούσε ο όχλος. Κύριο γνώρισμα των αγράμματων και άβουλων ατόμων. που μου θες και επιχείρημα περί προσωπικής επιλογής. Για να έχεις κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις και προσωπικότητα όχι να είναι χάνος. Εσείς είχατε ρημάξει τον πολιτισμό μας καλλιεργώντας αμορφωσιά, βλαχιά, κόμπλεξ, τραμπουκισμούς. Βρίζατε όποτε θέλατε και μετά το ρίχνατε στην καταπίεση δικαιωμάτων όταν κάποιος έλεγε για το πετσάκι της Παναγιάς και πόσο μαλακισμένα είναι όλα αυτά που γράφονται στα ιερά βιβλία σας.
που θα μας κάνετε και προειδοποιήσεις. Κουνάβια.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2020, 20:13

Antares έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:44
Καμιά φορά το θαύμα δεν φαίνεται.
Αν δεν φαίνεται, πως γίνεται αντιληπτό ότι πρόκειται περί θαύματος;

Antares έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:44
Δεν μπορεί να εξηγηθεί, αποδίδεται σε κάτι άλλο, δεν το αποκαλύπτει αυτός που το κατάλαβε ή αν το αποκάλυπτε δεν θα γινόταν πιστευτός.
Δεν σε καταλαβαίνω. Αν δεν μπορεί να εξηγηθεί κάτι, το να πιστέψεις ότι είναι θαύμα, είναι κάπως σόλοικο. Αν πάλι το αποδώσεις σε κάτι άλλο, ποιο είναι αυτό το άλλο;
Αν αυτός που θεωρεί ότι του έγινε θαύμα, δεν θέλει να το αποκαλύψει, είτε γιατί φοβάται την κοροϊδία είτε λόγω σεμνότητας, τότε δεν θα υπάρξει θέμα συζήτησης. Αλλά αφού υπάρχει, δεν είναι αυτή η περίπτωση. Οπότε τι;

Antares έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:44
Κάποια ανώτερη δύναμη θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο. Το να ζητάς αποδείξεις από κάποια ανώτερη αόρατη δύναμη είναι ύβρις.
Εννοείς κάποια ανώτερη δύναμη να μπορεί να κάνει θαύμα; Α ναι, νομίζω ότι πρώτα πρέπει να ορίσεις τι είναι αυτή η ανώτερη δύναμη. Έτσι γενικα και αόριστα, δεν θα οδηγηθείς πουθενά.
Από την άλλη, αφού δεν προσδιορίζεις ποια είναι αυτή η ανώτερη δύναμη, συνεπώς δεν την γνωρίζεις καθόλου, πως ξέρεις ότι θα είναι ύβρις το να ζητήσεις αποδείξεις;

Antares έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:44
Αλλά οι προσφορές δεν είναι κάτι επιλήψιμο πιστεύω. Η φυλή που ανέφερα, πετούσε τα κοσμήματα σε λίμνη ή άλλα μέρη. Όπως και το να προσφέρεις μια λαμπάδα ή μια εικόνα. Η χρυσή δεν σου δίνει μεγαλύτερο βύσμα στον θεό. Στους ιερείς ίσως.

Είμαστε εδώ για κάποιο λόγο, αν καταφέρουμε να πάμε παραπάνω, θα μας εξηγηθούν όλα.
Δεν τέθηκε θέμα "προσφορών" μόνον. Αυτό είναι κάτι που γινόταν και θα γίνεται σε ολες τις θρησκείες.
Το "πρόβλημα", ήταν η σπουδή αυτού που θα δεχθεί την προσφορά, να εμφανιστεί στον ύπνο άλλου προσώπου για να υπενθυμίσει το το τάμα.
Κάτι τέτοιο είνα απειλητική προειδοποίηση...όπως αυτές που σου στέλνουν, κάποιες φορές, οι τραπεζες όταν πλησιάζει η προθεσμία πληρωμής του δανείου σου. Τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγώ ως μη πιστός.

Για το τελευταίο που γράφεις, δεν έχουμε την παραμικρή ένδειξη ότι κάτι τέτοιο είναι πιθανόν να συμβεί.
Προσωπικά, το "παραπάνω", το θεωρώ μια λυτρωτική σανίδα σωτηρίας, απέναντι στον φόβο του θανάτου.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Αύγ 2020, 20:24

enterprise-psi έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:57

.

Τι υποθέτουμε σε αυτή την περίπτωση ;;;

:smt017

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 16 Αύγ 2020, 20:29

enterprise-psi έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:57
Βλεπω αυτη τη φωτο παντου στο διαδικτυο.
Φαινεται οτι πολλοι αισθανονται ατρωτοι απο τις δοκιμασιες της ζωης και τον ανθρωπινο πονο ωστε να λοιδωρουν αυτη τη γυναικα με τοση ευκολια.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Αύγ 2020, 20:57

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 20:24
enterprise-psi έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:57
.
Τι υποθέτουμε σε αυτή την περίπτωση ;;;

:smt017
.
Ότι μια διαδικασία ταπείνωσης για κάποιο συγκεκριμένο λόγο (που συνήθως αφορά σε κάποιο πρόβλημα υγείας) στην περίπτωση που αφορά σε θρησκευτικό πλαίσιο λοιδωρείται και στην περίπτωση που αφορά μαζική έκφραση σεξιστικής ιδιαιτερότητας έχει κατιτίς το υπερήφανον και χειροκροτείται.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2020, 21:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:50
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 17:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 16:00
Λοξία, σου διαφεύγει ότι εσύ επιχείρησες να με επαναφέρεις στην τάξη, αν και με "ξέρεις" όσο εγώ εσένα. :lol:
Και θα το ξανακάνω αν χρειαστεί, ήγουν, αν ξαναδώ υπεκφυγές που δεν σου ταιριάζουν.
Ξανά:

- Γαλή γιατί με έβρισες σήμερα.
- Ναι, αλλά εσύ προχτές...


Απάντησε στην σημερινή ερώτηση και άσε τι έκανα εγώ προχτές. Αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Μα δεν σε έβρισα σήμερα. :lol:
Ούτε θυμάμαι να σε έχω βρίσει χτες ή προχτές, ασχέτως το πως εννοείς τη βρισιά.
Δηλαδή δεν καταλαβαίνεις έτσι; Όταν καταλάβεις, θα μου πεις ότι μου έκανες πλάκα πως δήθεν δεν καταλάβαινες ε; :lol:

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:50
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 17:39
Οπότε, και το ερώτημά μου, που πολύ "έντεχνα" παρέκαμψες (ενώ είχα απαντήσει ευθαρσώς στι δικό σου), επανέρχεται...
Άσε το πως αντιλαμβάνεσαι εσύ τις θρησκείες και τις μαλακίες που γράφουν οι αθεοταλιμπάν, διοτι δεν έχει να κάνει με το απλό ερώτημα που έχει τεθεί.

Εσύ θα πεις στους "δικούς" σου πως οι "θαυματουργές" εμφανίσεις της Παναγίας στα πεδία των μαχών, είναι συμβολικές παραστάσεις του ασυνειδήτου και όχι πραγματικά γεγονότα;

Ή πρεσβεύεις πως οι πιστοί μπορούν να "γνωμοδοτούν" για το απόλυτα πραγματικό γεγονός της εμφάνισης της Παναγίας, ή άλλων αγίων, στα πεδία των μαχών, αλλά αν το αμφισβητήσω εγώ, εσύ θα πεταχτείς να με παραπέμψεις στις προσβλητικές αναφορές της παρθενίας της Παναγίας από τους αθεοταλιμπάν;
Δηλαδή πως ακριβώς πρέπει να τους το πω; :lol:
Με ηχητικό μήνυμα;
Το ότι το έγραψα δεν φτάνει;
Χμμ...μάλιστα. Άλλη μια φορά που "δεν καταλαβαίνεις". ΟΚ, κανένα πρόβλημα. Θα στο κάνω πενηνταράκια. :lol:
Εγώ είπα στον Κόκκορα πως αυτή η ιστορία με την εμφάνιση της Παναγίας, που δημοσίευσε ο Πουλιούρης, δεν είναι αληθινή.
Εσύ, απαντώντας σε εμένα, έγραψες (και συμφώνησα) πως όλες αυτές οι εμφανίσεις θεών στα πεδία των μαχών, δεν είναι παρά συμβολικές παραστάσεις του ασυνειδήτου. Με "απλά λόγια", ΔΕΝ συμβαίνουν πραγματικά. Κατά συνέπεια, όποιος πιστεύει ότι συμβαίνουν στην πραγματικότητα, "δεν ξέρει που πατά και που πηγαίνει", κατά την Σαββοπούλεια στιχουργική ρήση. Δεν χωράει άλλη ερμηνεια.

Αυτό, μπορείς να το πεις απ' ευθείας στον Κόκκορα ή σε όποιον άλλον υποστηρίζει το πραγματικό του γεγονότος; Να κάνεις κουότ το μήνυμά του, όπου υποστηρίζει ένθερμα το πραγματικόν της ιστορίας και να του το δηλώσεις; Με την ίδια ευκολία που αποδοκιμάζεις τις αντίστοιχες ταλιμπανιές κάποιων αθέων;

"Φίλε μου τάδε, κάνεις λάθος. Δεν συμβαίνουν τέτοιες εμφανίσεις στην πραγματικότητα. Είναι απλές προβολές του ασυνειδήτου".

Απλά, ευγενικά και ωράια. Ούτε ηχητικά μηνύματα, ούτε SMS, ούτε συνδιάσκεψη μέσω Skype.
Εντάξει τώρα; την μάσησα αρκετά την μπουκιά ώστε να την καταπιείς μια και κάτω; :lol:

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:50
Αυτό που πρεσβεύω είναι ότι η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και ότι όποιος γουστάρει να προσβάλλει καλό θα είναι να είναι έτοιμος να υποστεί και ο ίδιος προσβολές και κριτική για τον δικό του τρόπο σκέψης και τις δικές του συμπάθειες ή αντιπάθειες.
"Η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός". Τόσο γνωστό, που είναι πλέον κοινοτοπία.
Αλλά, αυτή κοινοτοπία λησμονείται όταν είναι να επιτεθούμε στις προσωπικές θεωρήσεις του άλλου. Και από τις δύο πλευρές.
Το άσχημο είναι ότι μια τέτοια επίθεση, τις περισσότερες φορές προκαλείται από μία αμφισβήτηση μιας εξόφθαλμα αναπόδεικτης αιτιάσεως ενός χριστιανού, μουσουλμάνου, ινδουϊστή, ή άλλης θρησκείας ένθεου.

Η πίστη σου είναι προσωπική υπόθεσή σου, αλλά όταν γνωμοδοτείς δημόσια για την βοήθεια της Παναγίας στις μάχες εναντίον των Ιταλών, εγκαταλείπεις το "προσωπικό" και εισέρχεσαι στο "δημόσιο".

Η χρήση προσβλητικών αναφορών, καταδικάζεται από όλους. Αλλά και πολλοί, ξεχνούν αυτην την καταδίκη.
Αυτή είναι η μια όψη του νομίσματος, στην οποία έχεις αγκιστρωθεί, σαν συναγρίδα στο παραγάδι, και αρνείσαι να δεις την άλλη όψη.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, η ευθύνη είναι 50-50. Αλλά η κάθε πλευρά, βλέπει μόνον την καμπούρα της άλλης.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 16 Αύγ 2020, 21:02

under έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:20
Alphabet έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:08
Ενδειξη ευγνωμοσυνης και αποδειξη πιστεως θα ηταν αν ο πιστος προσευχοταν για να γινει καποιο θαυμα και αν αυτο γινοταν, τοτε να εδειχνε την οποιαδηποτε ευγνωμοσυνη του.
Το "κανε μου το θαυμα και εγω θα σου δωσω Χ" ειναι απλα δωροδοκια.

Και μην ξεχνας οτι ολοι οι χριστιανοι λενε καθε μερα το Πατερ ημων, ητοι.."γενηθητω το θελημα σου ως εν ουρανω και επι της γης". :lol:
Αρα υποθετεις οτι ο πιστος πιστευει οτι κανει αλισβερισι με τα Θεια.
Δηλαδη κατα τη γνωμη σου ο πιστος πιστευει οτι η Παναγια,ο Χ Αγιος,εχουν αναγκη απο ενα κερι καθε χρονο ή απο 5 χρυσες λιρες ή απο μια ασημενια εικονα.
Και εσυ ερχεσαι να μας πεις οτι εξεταζεις την πιστη με βαση τη λογικη :lol:
Οι περισσοτεροι πιστοι δεν πιστευουν οτι μονο με την προσευχη θα συμβει αυτο που ζητουν. Πιστευουν ακραδαντα οτι χρειαζεται να προσφερουν ενα ταμα, για να δελεασουν τον Θεο ωστε να μην κανει αυτο που του ζητουν καθημερινα, δηλαδη να μην κανει το θελημα Του, αλλα αυτο που του ζητουν αυτοι. :fp:
Αυτο ειναι το παραλογο. Οχι εγω.
Αποδειξη ειναι τα χιλιαδες ταματα, οι γονυπετεις της Τηνου, τα μαυροφορεμενα παιδια, τα πρόσφορα υπερ υγειας, κλπ. Αν εσυ δεν λειτουργεις κατ' αυτο τον τροπο, εισαι μικρη εξαιρεση.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Αύγ 2020, 21:03

Χαοτικός έγραψε:
16 Αύγ 2020, 20:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:50
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 17:39
Και θα το ξανακάνω αν χρειαστεί, ήγουν, αν ξαναδώ υπεκφυγές που δεν σου ταιριάζουν.
Ξανά:

- Γαλή γιατί με έβρισες σήμερα.
- Ναι, αλλά εσύ προχτές...


Απάντησε στην σημερινή ερώτηση και άσε τι έκανα εγώ προχτές. Αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Μα δεν σε έβρισα σήμερα. :lol:

Ούτε θυμάμαι να σε έχω βρίσει χτες ή προχτές, ασχέτως το πως εννοείς τη βρισιά.
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 17:39
Οπότε, και το ερώτημά μου, που πολύ "έντεχνα" παρέκαμψες (ενώ είχα απαντήσει ευθαρσώς στι δικό σου), επανέρχεται...
Άσε το πως αντιλαμβάνεσαι εσύ τις θρησκείες και τις μαλακίες που γράφουν οι αθεοταλιμπάν, διοτι δεν έχει να κάνει με το απλό ερώτημα που έχει τεθεί.

Εσύ θα πεις στους "δικούς" σου πως οι "θαυματουργές" εμφανίσεις της Παναγίας στα πεδία των μαχών, είναι συμβολικές παραστάσεις του ασυνειδήτου και όχι πραγματικά γεγονότα;

Ή πρεσβεύεις πως οι πιστοί μπορούν να "γνωμοδοτούν" για το απόλυτα πραγματικό γεγονός της εμφάνισης της Παναγίας, ή άλλων αγίων, στα πεδία των μαχών, αλλά αν το αμφισβητήσω εγώ, εσύ θα πεταχτείς να με παραπέμψεις στις προσβλητικές αναφορές της παρθενίας της Παναγίας από τους αθεοταλιμπάν;
Δηλαδή πως ακριβώς πρέπει να τους το πω; :lol:
Με ηχητικό μήνυμα;
Το ότι το έγραψα δεν φτάνει;

Αυτό που πρεσβεύω είναι ότι η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και ότι όποιος γουστάρει να προσβάλλει καλό θα είναι να είναι έτοιμος να υποστεί και ο ίδιος προσβολές και κριτική για τον δικό του τρόπο σκέψης και τις δικές του συμπάθειες ή αντιπάθειες.
Ναι μόνο που υπάρχει μια προϊστορία όπου οι εξουσίες εξόντωναν όσους φέρουν διαφορετικό λόγο και έχουν εγκατασταθεί και ριζώσει συναισθήματα οργής και εκδίκησης. Δεν πάνε πολλά χρόνια (καμιά εικοσαριά) που η συνήθης γραμμή των παπάδων ήταν να λοιδορούν τους άθεους και στις δημόσιες συζητήσεις όποιος άρθρωνε επιχείρημα υπέρ της αθεΐας δεχόταν επίθεση. Συχνά λέγανε "Τι βλακείες λες" οι παπάδες και τελείωνε η κουβέντα γιατί μετά ακολουθούσε ο όχλος. Κύριο γνώρισμα των αγράμματων και άβουλων ατόμων. που μου θες και επιχείρημα περί προσωπικής επιλογής. Για να έχεις κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις και προσωπικότητα όχι να είναι χάνος. Εσείς είχατε ρημάξει τον πολιτισμό μας καλλιεργώντας αμορφωσιά, βλαχιά, κόμπλεξ, τραμπουκισμούς. Βρίζατε όποτε θέλατε και μετά το ρίχνατε στην καταπίεση δικαιωμάτων όταν κάποιος έλεγε για το πετσάκι της Παναγιάς και πόσο μαλακισμένα είναι όλα αυτά που γράφονται στα ιερά βιβλία σας.
που θα μας κάνετε και προειδοποιήσεις. Κουνάβια.
Έλα τώρα χαρούλα μου που θα μου κάνεις και κήρυγμα για κουνάβια.
Αυτοί που εστιάζουν στο "πετσάκι" της Παναγίας είναι τελειωμένοι προχωκαράμπαμπες που θεωρούν ερωτικό βοήθημα τη βίωση της χριστιανικής αμαρτίας.

Πρώτα ξεκολλήστε από τα βασικά σας θέματα και μετά προχωρήστε σε αναλύσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Αύγ 2020, 21:19

Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 21:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:50
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 17:39
Και θα το ξανακάνω αν χρειαστεί, ήγουν, αν ξαναδώ υπεκφυγές που δεν σου ταιριάζουν.
Ξανά:

- Γαλή γιατί με έβρισες σήμερα.
- Ναι, αλλά εσύ προχτές...


Απάντησε στην σημερινή ερώτηση και άσε τι έκανα εγώ προχτές. Αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Μα δεν σε έβρισα σήμερα. :lol:
Ούτε θυμάμαι να σε έχω βρίσει χτες ή προχτές, ασχέτως το πως εννοείς τη βρισιά.
Δηλαδή δεν καταλαβαίνεις έτσι; Όταν καταλάβεις, θα μου πεις ότι μου έκανες πλάκα πως δήθεν δεν καταλάβαινες ε; :lol:

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:50
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2020, 17:39
Οπότε, και το ερώτημά μου, που πολύ "έντεχνα" παρέκαμψες (ενώ είχα απαντήσει ευθαρσώς στι δικό σου), επανέρχεται...
Άσε το πως αντιλαμβάνεσαι εσύ τις θρησκείες και τις μαλακίες που γράφουν οι αθεοταλιμπάν, διοτι δεν έχει να κάνει με το απλό ερώτημα που έχει τεθεί.

Εσύ θα πεις στους "δικούς" σου πως οι "θαυματουργές" εμφανίσεις της Παναγίας στα πεδία των μαχών, είναι συμβολικές παραστάσεις του ασυνειδήτου και όχι πραγματικά γεγονότα;

Ή πρεσβεύεις πως οι πιστοί μπορούν να "γνωμοδοτούν" για το απόλυτα πραγματικό γεγονός της εμφάνισης της Παναγίας, ή άλλων αγίων, στα πεδία των μαχών, αλλά αν το αμφισβητήσω εγώ, εσύ θα πεταχτείς να με παραπέμψεις στις προσβλητικές αναφορές της παρθενίας της Παναγίας από τους αθεοταλιμπάν;
Δηλαδή πως ακριβώς πρέπει να τους το πω; :lol:
Με ηχητικό μήνυμα;
Το ότι το έγραψα δεν φτάνει;
Χμμ...μάλιστα. Άλλη μια φορά που "δεν καταλαβαίνεις". ΟΚ, κανένα πρόβλημα. Θα στο κάνω πενηνταράκια. :lol:
Εγώ είπα στον Κόκκορα πως αυτή η ιστορία με την εμφάνιση της Παναγίας, που δημοσίευσε ο Πουλιούρης, δεν είναι αληθινή.
Εσύ, απαντώντας σε εμένα, έγραψες (και συμφώνησα) πως όλες αυτές οι εμφανίσεις θεών στα πεδία των μαχών, δεν είναι παρά συμβολικές παραστάσεις του ασυνειδήτου. Με "απλά λόγια", ΔΕΝ συμβαίνουν πραγματικά. Κατά συνέπεια, όποιος πιστεύει ότι συμβαίνουν στην πραγματικότητα, "δεν ξέρει που πατά και που πηγαίνει", κατά την Σαββοπούλεια στιχουργική ρήση. Δεν χωράει άλλη ερμηνεια.

Αυτό, μπορείς να το πεις απ' ευθείας στον Κόκκορα ή σε όποιον άλλον υποστηρίζει το πραγματικό του γεγονότος; Να κάνεις κουότ το μήνυμά του, όπου υποστηρίζει ένθερμα το πραγματικόν της ιστορίας και να του το δηλώσεις; Με την ίδια ευκολία που αποδοκιμάζεις τις αντίστοιχες ταλιμπανιές κάποιων αθέων;

"Φίλε μου τάδε, κάνεις λάθος. Δεν συμβαίνουν τέτοιες εμφανίσεις στην πραγματικότητα. Είναι απλές προβολές του ασυνειδήτου".

Απλά, ευγενικά και ωράια. Ούτε ηχητικά μηνύματα, ούτε SMS, ούτε συνδιάσκεψη μέσω Skype.
Εντάξει τώρα; την μάσησα αρκετά την μπουκιά ώστε να την καταπιείς μια και κάτω; :lol:

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:50
Αυτό που πρεσβεύω είναι ότι η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και ότι όποιος γουστάρει να προσβάλλει καλό θα είναι να είναι έτοιμος να υποστεί και ο ίδιος προσβολές και κριτική για τον δικό του τρόπο σκέψης και τις δικές του συμπάθειες ή αντιπάθειες.
"Η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός". Τόσο γνωστό, που είναι πλέον κοινοτοπία.
Αλλά, αυτή κοινοτοπία λησμονείται όταν είναι να επιτεθούμε στις προσωπικές θεωρήσεις του άλλου. Και από τις δύο πλευρές.
Το άσχημο είναι ότι μια τέτοια επίθεση, τις περισσότερες φορές προκαλείται από μία αμφισβήτηση μιας εξόφθαλμα αναπόδεικτης αιτιάσεως ενός χριστιανού, μουσουλμάνου, ινδουϊστή, ή άλλης θρησκείας ένθεου.

Η πίστη σου είναι προσωπική υπόθεσή σου, αλλά όταν γνωμοδοτείς δημόσια για την βοήθεια της Παναγίας στις μάχες εναντίον των Ιταλών, εγκαταλείπεις το "προσωπικό" και εισέρχεσαι στο "δημόσιο".

Η χρήση προσβλητικών αναφορών, καταδικάζεται από όλους. Αλλά και πολλοί, ξεχνούν αυτην την καταδίκη.
Αυτή είναι η μια όψη του νομίσματος, στην οποία έχεις αγκιστρωθεί, σαν συναγρίδα στο παραγάδι, και αρνείσαι να δεις την άλλη όψη.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, η ευθύνη είναι 50-50. Αλλά η κάθε πλευρά, βλέπει μόνον την καμπούρα της άλλης.
Οπότε, αυτός που πήρε προσωπικά κάτι, ήσουν εσύ και όχι εγώ. :lol:
Και άρχισες ολόκληρη ιστορία για την "έντεχνη" προσπάθεια μου στο να μην απαντήσω στο αν σε έβρισα ή στο αν μπορώ να πω στους δικούς μου, την άποψη μου για τους συμβολισμούς λες και στην έστειλα σε πιμί και δεν την έγραψα σε κανονικό μήνυμα.


Κατά τα άλλα, ειλικρινά δεν μ' ενδιαφέρει ο καταλογισμός της ευθύνης, πολύ περισσότερο όταν σπανίως ξεκινώ πρώτη επίθεση. Και θεωρώ παιδιάστικη και εγωκεντρική τη συμπεριφορά σου. Κρίμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 16 Αύγ 2020, 21:20

Antares έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:44
Καμιά φορά το θαύμα δεν φαίνεται. Δεν μπορεί να εξηγηθεί, αποδίδεται σε κάτι άλλο, δεν το αποκαλύπτει αυτός που το κατάλαβε ή αν το αποκάλυπτε δεν θα γινόταν πιστευτός. Κάποια ανώτερη δύναμη θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο. Το να ζητάς αποδείξεις από κάποια ανώτερη αόρατη δύναμη είναι ύβρις.
Δεν μιλαω για περιπτωσεις που καποιος κραταει το θαυμα για τον εαυτον του και δεν το αποκαλυπτει. Μιλαω για τα διαφορα θαυματα που οχι μονο αποκαλυπτονται, αλλα διατυμπανιζονται.

Τι εννοεις με το υπογραμμισμενο;
Antares έγραψε:
16 Αύγ 2020, 19:44
Αλλά οι προσφορές δεν είναι κάτι επιλήψιμο πιστεύω. Η φυλή που ανέφερα, πετούσε τα κοσμήματα σε λίμνη ή άλλα μέρη. Όπως και το να προσφέρεις μια λαμπάδα ή μια εικόνα. Η χρυσή δεν σου δίνει μεγαλύτερο βύσμα στον θεό. Στους ιερείς ίσως.
Είμαστε εδώ για κάποιο λόγο, αν καταφέρουμε να πάμε παραπάνω, θα μας εξηγηθούν όλα.
Δεν ειπα οτι ειναι επιληψιμο. Αλλα οταν λες "Θεε μου βοηθα με να γινει Χ και θα σου φερω Ψ πραγμα, ή θα ερθω γονυπετης στην εκκλησια σου, ή..., τοτε προσπαθεις να δελεασεις τον Θεο. Αυτο δεν ειναι ουτε ενδειξη ευγνωμοσυνης γιατι δεν εχει γινει τιποτα ακομα, ουτε αποδειξη πιστεως. ΕΙναι απλη βλακωδης κουτοπονηρια, ειδικα οταν προηγουμενως Του ζητας ...να κανει το θελημα Του. :smt005:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Αύγ 2020, 21:29

Alphabet έγραψε:
16 Αύγ 2020, 21:20
Αλλα οταν λες "Θεε μου βοηθα με να γινει Χ και θα σου φερω Ψ πραγμα, ή θα ερθω γονυπετης στην εκκλησια σου, ή..., τοτε προσπαθεις να δελεασεις τον Θεο. Αυτο δεν ειναι ουτε ενδειξη ευγνωμοσυνης γιατι δεν εχει γινει τιποτα ακομα, ουτε αποδειξη πιστεως. ΕΙναι απλη βλακωδης κουτοπονηρια, ειδικα οταν προηγουμενως Του λες ...να κανει το θελημα Του. :smt005:
Η συγκεκριμένη συναλλαγή ή κουτοπονηριά που αναφέρεις είναι ο θεμέλιος λίθος όλων των θρησκειών.

Και σε πιο πραγματιστικό επίπεδο, της πολιτικής.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 16 Αύγ 2020, 21:53

Alphabet έγραψε:
16 Αύγ 2020, 21:02
Οι περισσοτεροι πιστοι δεν πιστευουν οτι μονο με την προσευχη θα συμβει αυτο που ζητουν. Πιστευουν ακραδαντα οτι χρειαζεται να προσφερουν ενα ταμα, για να δελεασουν τον Θεο ωστε να μην κανει αυτο που του ζητουν καθημερινα, δηλαδη να μην κανει το θελημα Του, αλλα αυτο που του ζητουν αυτοι. :fp:
Αυτο ειναι το παραλογο. Οχι εγω.
Αποδειξη ειναι τα χιλιαδες ταματα, οι γονυπετεις της Τηνου, τα μαυροφορεμενα παιδια, τα πρόσφορα υπερ υγειας, κλπ. Αν εσυ δεν λειτουργεις κατ' αυτο τον τροπο, εισαι μικρη εξαιρεση.
Δεν ξερω σε ποσους πιστους εχεις μιλησει και ποσοι σου εχουν πει οτι πιστευουν οτι μπορουν να εξαγορασουν τη Θεια παρεμβαση.Μαλλον σε κανεναν.
Τα ταματα ειναι αποδειξη πιστης στη Θεια παρεμβαση,ειναι ευχαριστηρια προσφορα οχι επειδη την εχει αναγκη η Παναγια ή ο Αγιος αλλα επειδη ειναι ευγνωμονες.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών