Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδευση

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 18 Αύγ 2020, 18:44

Τεράστια ψυχολογικά οι συγκεκριμένοι γονείς.
Δυστυχώς κάνουν κακό στο παιδί που δε φταίει τίποτα.

Ακόμη μεγαλύτερα ψυχολογικά όσοι δεν μπορούν το 2020 να αντιληφθούν γιατί εγκαταλείφθηκε η νομαδική ζωή από το ανθρώπινο είδος.
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Αύγ 2020, 18:46

John Brown Gun Club έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:22

Νερου πρωτα απ ολα.
:smt023

Είναι το μοναδικό θέμα στο οποίο συμφωνούμε. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32769
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Αύγ 2020, 18:48

ST48410 έγραψε:
18 Αύγ 2020, 16:41
Μεγάλο ρίσκο. Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος για το ισοζύγιο αλλά θα παραθέσω μερικές σκέψεις όπως έρχονται:

Στο θετικό ή το αρνητικό τελικό αποτέλεσμα θα βαρύνει πολύ το ποιοι είναι γονείς και πόσο χρόνο θα μπορούν να αφιερώσουν καθημερινά στο παιδί.

Αν φροντίσουν να το διαβάζουν και αν κάποιος έχει και 5 σχετικές γνώσεις δεν βλέπω πρόβλημα στο να αποκτηθούν οι γνώσεις του δημοτικού. Για την τηλεκπαίδευση ίσως έχουν συμβληθεί με κάποιο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο οπότε η ποιότητα των σπουδών και το ωρολόγιο πρόγραμμα μπορεί να τηρούνται επαρκώς. Ωστόσο θα λείψουν κάποιες εμπειρίες του σχολείου που δύσκολα θα τις αναπληρώσουν (πχ γράφω διαγώνισμα στην τάξη).

Θα λείψουν οι σταθερές φιλίες με την έννοια του συμμαθητή αλλά θα κάνει πιθανότατα πολλές φιλίες στα διάφορα μέρη που θα μείνουν για παραπάνω από μία μέρες (για ανεφοδιασμό, επισκευή στο αυτοκίνητο, για γιατρούς κλπ). Μετά θα αναλάβει η τεχνολογία και θα μπορεί να κρατήσει επαφή με αυτά τα παιδάκια αν το θέλει εξ αποστάσεως.

Θα χαθούν γυμναστήρια, κολυμβητήρια κλπ αλλά οι εμπειρίες στη φύση θα είναι απερίγραπτες. Θα μάθει να αλλάζει λάστιχο σε κακοκαιρία, να ξεκολλάει το αυτοκίνητο από τις λάσπες, να ψαρεύει, να σκαρφαλώνει σε δέντρα, βράχους κλπ Θα δει ζώα και πράγματα που ένα παιδί της πόλης τα βλέπει μόνο σε τσίρκο ή αργά στην ενηλικίωσή του αν και όποτε ταξιδέψει.

Θα χαθεί πιθανόν η εντατική μάθηση μιας ξένης γλώσσας αλλά θα μάθει το παιδί πολλές λέξεις σε διάφορες γλώσσες, να διακρίνει προφορές, εθνικότητες, συνήθειες και θα διευρύνει απίστευτα τους ορίζοντές του. Το ίδιο μπορεί να χαθεί και η ευκαιρία για μάθηση μουσικού οργάνου αλλά αν ξέρει ο μπαμπάς ή η μαμά, κάτι γίνεται.

Δεν θα ξεχάσω τη φοβισμένη 8χρονη πιτσιρίκα, κρεμασμένη στο παράθυρο της τάξης της να βλέπει τους αστυνομικούς που είχε στείλει ο μπαμπάς για να την πάρουν από το δημοτικό επειδή βρισκόταν σε διένεξη με την μάνα της. Αν οι γονείς είναι μονιασμένοι κ αγαπημένοι και δείχνουν σοβαρό ενδιαφέρον για το παιδί, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι περισσότερο που θα έχει ανάγκη στην προεφηβική ηλικία. Θέλω να πω πως πολλά παιδάκια θα μεγαλώσουν έχοντας τα πάντα και φορτώνονται με ένα κάρο ψυχολογικά προβλήματα.

Η ποιότητα της καλλιέργειας της προσωπικότητας των γονέων και της μεταξύ τους σχέσης νομίζω θα βαρύνουν στο τελικό αποτέλεσμα.
στα περισσοτερα συμφωνω. το κοκκινο ειναι λαθος. θα μαθει αγγλικα, τουλαχιστον, και θα τα μαθει καλα.

στο αποτελεσμα σου συμφωνω. το σημαντικοτερο ειναι ποιοι ειναι οι γονεις και πως συμπεριφερονται. και εδω που τα λεμε, το ιδιο ακριβως ειναι που εχει τη μεγαλυτερη σημασια και σε "συμβατικα" παιδια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Αύγ 2020, 18:53

Ασέβαστος έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:48

στο αποτελεσμα σου συμφωνω. το σημαντικοτερο ειναι ποιοι ειναι οι γονεις και πως συμπεριφερονται. και εδω που τα λεμε, το ιδιο ακριβως ειναι που εχει τη μεγαλυτερη σημασια και σε "συμβατικα" παιδια.
Δεν υπάρχουν συμβατικά και αντισυμβατικά παιδιά.

Οι συμβάσεις -και η όποια διαπραγμάτευση/αξιολόγηση τους- ξεκινούν μετά την παιδική ηλικία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32769
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Αύγ 2020, 18:54

Χαοτικός έγραψε:
18 Αύγ 2020, 17:19


Όπου και να πήγες δεν μειώνεται η διαφορά εμπειριών που θα έχει το παιδάκι με τα παιδιά της πόλης. Πολύ περισσότερη φύση θα δει το παιδί .
κατι δεν εχω πιασει νομιζω. γιατι κολλατε μονο στη φυση; λενε πουθενα οτι δεν θα πλησιαζουν σε πολιτισμο, σε πολεις κλπ;
δεν ειναι οτι το παιδι θα μαθει να ειναι ταρζαν. ειναι οτι θα μαθει απ ολα. και διαφορετικους πολιτισμους θα δει, και φτωχια, και πλουτη, και τεχνη, και οτι αλλο μπορει να δει κανεις γυριζοντας τον κοσμο.
οχι μονο φυση, δε θα πανε να ζησουν σε καμμια σπηλια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Αύγ 2020, 18:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:12
enaon έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:09
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:01
Κατά τα άλλα, αγορίνες μου, τα πράγματα είναι απλά.

Όσοι γουστάρουν την αυτοκινούμενη οικογένεια, καλό είναι να την επιχειρήσουν.

Όσοι την γουστάρουν αλλά δεν την εφάρμοσαν, καλό είναι να εξηγήσουν το γιατί.
έλα λίγο να συζητήσουμε τον εγωκεντρισμό μας που είναι πιο μπερδεμένο. :003:

Το πήγες 2-3 χρόνια ταξίδια με τροχόσπιτο πριν το βάλεις στο διαμέρισμα ώστε να έχει την δυνατότητα να επιλέξει, ή δεν του έδωσες επιλογή λόγο εγωκεντρισμού;
Τι να συζητήσουμε μωρέ, που μαζευτήκανε όλοι οι μπάκουρες και οι τεθλιμμένοι οικογενειάρχες και το παίζουν επαναστάτες;

Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.
Ο μόνος που υποστήριξε το εγχείρημα είμαι εγώ, άρα αναφέρεσαι σε μένα. Ό,τι το παίζω επαναστάτης και δεν είμαι. Άντε ρε στραπατσάδα (με γιαούρτι και λίγο κάρι. Κάντο μυρίζει μπαστουρμά)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 18 Αύγ 2020, 19:02

Χαοτικός έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:57
Ό,τι το παίζω επαναστάτης και δεν είμαι.
Το αποκλείω.
Ποιος θα τολμούσε να σκεφτει κάτι τέτοιο για εσένα ;
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32769
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Αύγ 2020, 19:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:01
Κατά τα άλλα, αγορίνες μου, τα πράγματα είναι απλά.

Όσοι γουστάρουν την αυτοκινούμενη οικογένεια, καλό είναι να την επιχειρήσουν.

Όσοι την γουστάρουν αλλά δεν την εφάρμοσαν, καλό είναι να εξηγήσουν το γιατί.
γιατι δεν μπορω να την στηριξω οικονομικα χωρις να εργαζομαι, και γιατι δε βρισκω γυναικα που να θελει να ακολουθησει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Αύγ 2020, 19:04

Ασέβαστος έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:54
Χαοτικός έγραψε:
18 Αύγ 2020, 17:19


Όπου και να πήγες δεν μειώνεται η διαφορά εμπειριών που θα έχει το παιδάκι με τα παιδιά της πόλης. Πολύ περισσότερη φύση θα δει το παιδί .
κατι δεν εχω πιασει νομιζω. γιατι κολλατε μονο στη φυση; λενε πουθενα οτι δεν θα πλησιαζουν σε πολιτισμο, σε πολεις κλπ;
δεν ειναι οτι το παιδι θα μαθει να ειναι ταρζαν. ειναι οτι θα μαθει απ ολα. και διαφορετικους πολιτισμους θα δει, και φτωχια, και πλουτη, και τεχνη, και οτι αλλο μπορει να δει κανεις γυριζοντας τον κοσμο.
οχι μονο φυση, δε θα πανε να ζησουν σε καμμια σπηλια.
Και πόσο καλό θεωρείς ότι μπορεί να προσφέρει σε ένα παιδί η οπτική του τουρίστα που συλλέγει "εμπειρίες";

Πόσο βάρος έχει η κρίση ενός παρατηρητή που απλώς βλέπει και δεν βιώνει το φαινόμενο;


Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι μία έκφραση ψευδοελιτισμού και τίποτα παραπάνω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22669
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 18 Αύγ 2020, 19:05

χίλιες φορές να βγάζει σάλια αποχαυνωμένο μπροστά στο youtube όσο έχουμε επιβάλει σιγή ασυρμάτου στο σπίτι γιατί κοιμάται ο μπαμπάς.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Αύγ 2020, 19:07

Ασέβαστος έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:54
Χαοτικός έγραψε:
18 Αύγ 2020, 17:19


Όπου και να πήγες δεν μειώνεται η διαφορά εμπειριών που θα έχει το παιδάκι με τα παιδιά της πόλης. Πολύ περισσότερη φύση θα δει το παιδί .
κατι δεν εχω πιασει νομιζω. γιατι κολλατε μονο στη φυση; λενε πουθενα οτι δεν θα πλησιαζουν σε πολιτισμο, σε πολεις κλπ;
δεν ειναι οτι το παιδι θα μαθει να ειναι ταρζαν. ειναι οτι θα μαθει απ ολα. και διαφορετικους πολιτισμους θα δει, και φτωχια, και πλουτη, και τεχνη, και οτι αλλο μπορει να δει κανεις γυριζοντας τον κοσμο.
οχι μονο φυση, δε θα πανε να ζησουν σε καμμια σπηλια.
Μα δεν μιλάω για ταρζάν.
Η εμπειρία που είχα με την κόρη μου τετράχρονη τότε που έγινε της πουτάνας από βροχή Ιούνιο μήνα και βρήκαμε για υπόστεγο μια πέτρινη στάση λεοφορείου, ήταν επαφή με τη φύση. Το ότι φύσαγε και μας το φερνε, επίσης. Το ότι πέρναγαν αυτοκίνητα και δημιουργούσαν κύμα που μας ερχότανε και μεις φωνάζαμε 'Εεεεεεε!" κι αυτό φύση είναι. Εν συγκρίσει βεβαίως με την παρακολούθηση του παιδικού στη σμαρτ τιβί.

Αλλά όταν λέω κάποιο πιθανό όφελος το λέω ως πιθανό όφελος, όχι ως κανόνα απαράβατο και που είναι υποχρεωτικό να τηρηθεί. Δηλαδή αυτό που γίνεται εδώ, μπορεί να οδηγήσει την κουβέντα στο πότε έχουμε επαφή με τη φύση κι ότι ο σκοπός μιας οικογένειας και το ζητούμενο στην κουβέντα μας εντέλει είναι η επαφή με τη φύση.

Όχι για ένα εγχείρημα μιλάμε και το βρίσκω καλό. Άλλα το σημαντικότερο, για μένα δεν θα ήταν καλό! Δεν θα αρχίσω όμως να βρίζω τους ανθρώπους
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32769
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Αύγ 2020, 19:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:20
Εγώ πάντως πάω στοίχημα ότι οι περισσότεροι υποστηρικτές του πρότζεκτ δεν έχουν κάνει ούτε ένα οικογενειακό ή συντροφικό διήμερο σε βουνό. :lol:
θα χασεις. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Αύγ 2020, 19:07

Ασέβαστος έγραψε:
18 Αύγ 2020, 19:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:01
Κατά τα άλλα, αγορίνες μου, τα πράγματα είναι απλά.

Όσοι γουστάρουν την αυτοκινούμενη οικογένεια, καλό είναι να την επιχειρήσουν.

Όσοι την γουστάρουν αλλά δεν την εφάρμοσαν, καλό είναι να εξηγήσουν το γιατί.
γιατι δεν μπορω να την στηριξω οικονομικα χωρις να εργαζομαι, και γιατι δε βρισκω γυναικα που να θελει να ακολουθησει.
Εννοείς ότι αν έβρισκες γυναίκα, θα έβαζες σ' αυτήν τη διαδικασία και το παιδί σας;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Αύγ 2020, 19:08

Prepon έγραψε:
18 Αύγ 2020, 19:02
Χαοτικός έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:57
Ό,τι το παίζω επαναστάτης και δεν είμαι.
Το αποκλείω.
Ποιος θα τολμούσε να σκεφτει κάτι τέτοιο για εσένα ;
Πες τα ρε. Πέρνα απ' τα γραφεία εσύ να πάρεις ένα δώρο :wink
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Αύγ 2020, 19:10

Ασέβαστος έγραψε:
18 Αύγ 2020, 19:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Αύγ 2020, 18:20
Εγώ πάντως πάω στοίχημα ότι οι περισσότεροι υποστηρικτές του πρότζεκτ δεν έχουν κάνει ούτε ένα οικογενειακό ή συντροφικό διήμερο σε βουνό. :lol:
θα χασεις. :102:
Με το ζόρι ή ως παραχώρηση δεν πιάνεται και ήδη το έχεις παραδεχτεί. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών