Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδευση

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2020, 11:45

sharp έγραψε:
19 Αύγ 2020, 11:28
Κατ' αρχάς, ο τύπος είναι επαγγελματίας. Αν δείτε το σάιτ που έχει φτιάξει για αυτό το ...ηβέντ, λέει ότι είναι φωτογράφος που έτσι κι αλλιώς ταξιδεύει στον κόσμο. Ύστερα έχει μια σελίδα από ένα σωρό σπόνσορες από τους οποίους προφανώς χρηματοδοτείται για αυτό που κάνει. Επομένως δεν είναι μόνο κάβλα η ιστορία, αλλά δουλειά.

Όσον αφορά το παιδάκι, θα εχει τήν τύχη αυτών που μεγαλώνουν σε τσίρκο. Με τη διαφορά ότι εκείνα μεγαλώνουν ανάμεσα σε περισσότερους, σε μια ιδιαίτερη κοινωνία, ενώ εδώ θα έχει μόνο τους γονείς του. Εάν πήγαινε για 1 με 2 χρόνια έχει καλώς, τα 6 μού φαίνονται πάρα πολλά, λογικά θα πρέπει να δημιουργηθούν προβλήματα, ιδιαίτερα μπαίνοντας στην εφηβία.
Είναι δημοσιογράφος/φωτογράφος και εφαρμόζει την τηλεεργασία. Και είχε ζητήσει τη συνδρομή της δημόσιας εκπαίδευσης έτσι ώστε να του παραχωρηθεί δασκάλα για το παιδί, πράγμα που δεν έγινε. Και έγραψε το παιδί σε ιδιωτικό σχολείο. Κατά τα άλλα, ως ένα βασικό πρόβλημα ανέφερε το ότι ως γονείς δεν έχουν τον ελεύθερο χρόνο που έχουν όλοι όσοι στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο και ότι πρέπει να είναι με το παιδί όλη τη μέρα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 19 Αύγ 2020, 11:56

Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί, πάντως υπήρχε ήδη μία γαλλική εκπομπή, το άνθος του Νότου, όπου ένα ζευγάρι Γάλλων με τα τρία τους παιδιά αν θυμάμαι, γύριζαν όλο τον πλανήτη με ένα ιστιοπλοϊκό. Απίστευτο σαν εγχείρημα

https://www.ert.gr/ert-protaseis/ena-lo ... stin-ert3/

sharp
Δημοσιεύσεις: 21217
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 19 Αύγ 2020, 11:57

Αίγαγρος έγραψε:
19 Αύγ 2020, 11:56
Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί, πάντως υπήρχε ήδη μία γαλλική εκπομπή, το άνθος του Νότου, όπου ένα ζευγάρι Γάλλων με τα τρία τους παιδιά αν θυμάμαι, γύριζαν όλο τον πλανήτη με ένα ιστιοπλοϊκό. Απίστευτο σαν εγχείρημα

https://www.ert.gr/ert-protaseis/ena-lo ... stin-ert3/
Αυτά θα μεγαλώσουν όπως κάποτε τα παιδιά των πειρατών :003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 19 Αύγ 2020, 12:05, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Maejima

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 19 Αύγ 2020, 12:04

Όλοι οι χιπστεράδες στον κόσμο τις ίδιες μαλακίες κάνουν.

Αυτή η Αυστραλιανή έχει βέβαια πολύ καλύτερη όπισθεν από της μπουγάτσας με κιμά.


sharp
Δημοσιεύσεις: 21217
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 19 Αύγ 2020, 12:06

Εν τω μεταξύ, πρέπει να έκαναν και 4ο παιδί. Εμ, όταν δεν έχεις τι να κάνεις όλη μέρα... :lol:
https://www.gedeonmediagroup.com/en/pro ... er-at-sea/

Μην τσιμπάτε πάντως, διαφήμιση κάνουν και λεφτά βγάζουν, από κάποια λιγούρια ...αστούς :lol:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Αύγ 2020, 12:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2020, 11:11

Εννοείς ότι κάθε φορά που κάθε πιτσιρίκι λέει "εγώ βαριέμαι εδώ" όταν είναι σε διακοπές, η οικογένεια τα μαζεύει και γυρίζει στο σπίτι ή ψάχνει μέρος που να μη βαριέται το μικρό;
οχι καθε φορα. αλλα μετα απο μερικες μερες, μπορει μια χαρα να κανει τη ζωη των γονιων κολαση και να τους αναγκασει να γυρισουν πισω, αν δεν περναει καλα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Αύγ 2020, 13:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2020, 09:18
Χαοτικός έγραψε:
18 Αύγ 2020, 19:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Αύγ 2020, 19:04


Και πόσο καλό θεωρείς ότι μπορεί να προσφέρει σε ένα παιδί η οπτική του τουρίστα που συλλέγει "εμπειρίες";

Πόσο βάρος έχει η κρίση ενός παρατηρητή που απλώς βλέπει και δεν βιώνει το φαινόμενο;

Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι μία έκφραση ψευδοελιτισμού και τίποτα παραπάνω.
Όσο καλό θα το κάνει μία οικογένεια με αδιάφορο πατέρα και αυτιστικόμορφη μητέρα που κοιτάει το πως θα φαίνεται στους άλλους και τραβάει το παιδί σε όλες τις μαλακισμένες εκδηλώσεις επειδή πρέπει. Εντάξει;
Καθόλου εντάξει, αυτό δεν είναι απάντηση στο ερώτημα αλλά χαζοτσαχπινιά. Και το ξέρεις.

Δοκίμασε πάλι.
Δεν απαντιέται αυτή η ερώτηση όχι μόνο για την οικογένεια αλλά για όλες. Αφού δεν είναι μετρήσιμα αυτά και ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή για να πεις στο τέλος αν ήσουν σωστά εφοδιασμένη και τα αντιμετώπισες. Μόνο στην υποκειμενική διαίσθηση απευθύνεσαι και γενικά γενικά. Σε αυτό απαντώ ότι ναι. Καλό κάνει που θα έχει τέτοιες εμπειρίες μη μονιμότητας.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Αύγ 2020, 14:03

Τέλος πάντων, βρίσκω τελείως παντόφλα τη συζήτηση αν είναι σωστό ή όχι. Σαφώς και είναι. Το παν είναι να είσαι σωστός γονιός, είτε σε ταξίδια, είτε στατικά. Να μεγαλώσω το παιδί με Θρύλε, θεέ μου, και να με ακούει να λέω στους φίλους μου πώς στρίμωξα την Κική την κομμώτρια στο γυμναστήριο, είναι σαφώς χειρότερο από το να ταξιδεύω και το παιδί να μορφώνεται αποστασιοποιημένο και ταυτόχρονα με ένα global βλέμμα. Ό,τι κέρδισα στα παιδικά μου χρόνια ήταν μέχρι την εφηβεία μου, που ήμασταν εν κινήσει, όταν σταθεροποιηθήκαμε δεν πρόσθεσα τίποτα στην προσωπικότητά μου παρά φθορά του κάθε μπατζανάκη.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2020, 14:07

Cavaliere έγραψε:
19 Αύγ 2020, 14:03
Τέλος πάντων, βρίσκω τελείως παντόφλα τη συζήτηση αν είναι σωστό ή όχι. Σαφώς και είναι. Το παν είναι να είσαι σωστός γονιός, είτε σε ταξίδια, είτε στατικά. Να μεγαλώσω το παιδί με Θρύλε, θεέ μου, και να με ακούει να λέω στους φίλους μου πώς στρίμωξα την Κική την κομμώτρια στο γυμναστήριο, είναι σαφώς χειρότερο από το να ταξιδεύω και το παιδί να μορφώνεται αποστασιοποιημένο και ταυτόχρονα με ένα global βλέμμα. Ό,τι κέρδισα στα παιδικά μου χρόνια ήταν μέχρι την εφηβεία μου, που ήμασταν εν κινήσει, όταν σταθεροποιηθήκαμε δεν πρόσθεσα τίποτα στην προσωπικότητά μου παρά φθορά του κάθε μπατζανάκη.
Μου αρέσει που όλοι βάζετε στον αντίποδα την Κική την κομμώτρια, τον Μπάμπη τον Σουγιά και τον μπατζανάκη από τις Κροκεές. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Αύγ 2020, 14:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2020, 14:07
Cavaliere έγραψε:
19 Αύγ 2020, 14:03
Τέλος πάντων, βρίσκω τελείως παντόφλα τη συζήτηση αν είναι σωστό ή όχι. Σαφώς και είναι. Το παν είναι να είσαι σωστός γονιός, είτε σε ταξίδια, είτε στατικά. Να μεγαλώσω το παιδί με Θρύλε, θεέ μου, και να με ακούει να λέω στους φίλους μου πώς στρίμωξα την Κική την κομμώτρια στο γυμναστήριο, είναι σαφώς χειρότερο από το να ταξιδεύω και το παιδί να μορφώνεται αποστασιοποιημένο και ταυτόχρονα με ένα global βλέμμα. Ό,τι κέρδισα στα παιδικά μου χρόνια ήταν μέχρι την εφηβεία μου, που ήμασταν εν κινήσει, όταν σταθεροποιηθήκαμε δεν πρόσθεσα τίποτα στην προσωπικότητά μου παρά φθορά του κάθε μπατζανάκη.
Μου αρέσει που όλοι βάζετε στον αντίποδα την Κική την κομμώτρια, τον Μπάμπη τον Σουγιά και τον μπατζανάκη από τις Κροκεές. :lol:
Ε, ναι, 90% αυτό θα παίζει, λες να το ταχταρίζει η Μαρία Κάλλας; Αντίθετα, μια οικογένεια που ταξιδεύει, έχει 90% πιθανότητες να μην είναι κουνιάδοι και ζώα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2020, 14:14

Χαοτικός έγραψε:
19 Αύγ 2020, 13:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2020, 09:18
Χαοτικός έγραψε:
18 Αύγ 2020, 19:11


Όσο καλό θα το κάνει μία οικογένεια με αδιάφορο πατέρα και αυτιστικόμορφη μητέρα που κοιτάει το πως θα φαίνεται στους άλλους και τραβάει το παιδί σε όλες τις μαλακισμένες εκδηλώσεις επειδή πρέπει. Εντάξει;
Καθόλου εντάξει, αυτό δεν είναι απάντηση στο ερώτημα αλλά χαζοτσαχπινιά. Και το ξέρεις.

Δοκίμασε πάλι.
Δεν απαντιέται αυτή η ερώτηση όχι μόνο για την οικογένεια αλλά για όλες. Αφού δεν είναι μετρήσιμα αυτά και ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή για να πεις στο τέλος αν ήσουν σωστά εφοδιασμένη και τα αντιμετώπισες. Μόνο στην υποκειμενική διαίσθηση απευθύνεσαι και γενικά γενικά. Σε αυτό απαντώ ότι ναι. Καλό κάνει που θα έχει τέτοιες εμπειρίες μη μονιμότητας.
Δεν διαφωνώ αλλά δεν θεωρώ και τόσο εύκολη τη μετάβαση από τη μη μονιμότητα σε σταθερές συνθήκες μονιμότητας. Και κακά τα ψέματα ως μονιμότητα δεν παίζει μόνον η δια βίου διαμονή σε κάποια περιοχή αλλά ο συγχρωτισμός με λειτουργίες που δεν μπορούν να προσαρμοστούν στα δεδομένα/επιλογές/πρόγραμμα της κάθε οικογένειας.

Και φυσικά, το σκηνικό των "ελεύθερων καβαλάρηδων σε τετράτροχο" δεν συνεπάγεται πάντα καλή/ υγιή/ισορροπημένη σχέση των μελών της οικογένειας.

Κάθε περίπτωση, είναι διαφορετική και κάπου μου θυμίζουν εφηβικές εξάρσεις οι συνεχείς αναφορές στις "εμπειρίες". :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2020, 14:19

Cavaliere έγραψε:
19 Αύγ 2020, 14:09
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2020, 14:07
Cavaliere έγραψε:
19 Αύγ 2020, 14:03
Τέλος πάντων, βρίσκω τελείως παντόφλα τη συζήτηση αν είναι σωστό ή όχι. Σαφώς και είναι. Το παν είναι να είσαι σωστός γονιός, είτε σε ταξίδια, είτε στατικά. Να μεγαλώσω το παιδί με Θρύλε, θεέ μου, και να με ακούει να λέω στους φίλους μου πώς στρίμωξα την Κική την κομμώτρια στο γυμναστήριο, είναι σαφώς χειρότερο από το να ταξιδεύω και το παιδί να μορφώνεται αποστασιοποιημένο και ταυτόχρονα με ένα global βλέμμα. Ό,τι κέρδισα στα παιδικά μου χρόνια ήταν μέχρι την εφηβεία μου, που ήμασταν εν κινήσει, όταν σταθεροποιηθήκαμε δεν πρόσθεσα τίποτα στην προσωπικότητά μου παρά φθορά του κάθε μπατζανάκη.
Μου αρέσει που όλοι βάζετε στον αντίποδα την Κική την κομμώτρια, τον Μπάμπη τον Σουγιά και τον μπατζανάκη από τις Κροκεές. :lol:
Ε, ναι, 90% αυτό θα παίζει, λες να το ταχταρίζει η Μαρία Κάλλας; Αντίθετα, μια οικογένεια που ταξιδεύει, έχει 90% πιθανότητες να μην είναι κουνιάδοι και ζώα.
Ε, αυτό ακριβώς λέω. Μια οικογένεια που μπορεί και θέλει να απεξαρτηθεί από τους κουνιάδους, μπορεί να το κάνει πανεύκολα, με πολύ πιο απλούς τρόπους.

Απλώς δεν έχουν όλοι την ίδια εξάρτηση και τις ίδιες μνήμες από κουμπαρόσογα, ώστε να θεωρούν τη φυγή από τη χώρα ως λύση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2767
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 19 Αύγ 2020, 14:28

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Αύγ 2020, 14:50
εγωιστές
αν θέλανε τέτοια ταξίδια, ας μην έκαναν παιδί
τώρα περνάει το θέλω τους σε βάρος του παιδιού που δεν θα περάσει φυσιολογική παιδική ηλικία, δεν θα αποκτήσει σταθερούς φίλους, δεν θα αναπτύξει αδελφικές φιλίες, δεν θα πάει σε κανονικό σχολείο, δεν θα λάβει ορθή εκπαίδευση σε αυτό το βασικότατο στάδιο, και θα βρίσκεται διαρκώς σε ένα μεταφορικό μέσο. αν συμπεριλάβουμε και στη συνάρτηση την πανδημία, τα ρίσκα για το παιδί αυξάνουν, αφού οι γονείς του μπορεί να νοσήσουν σε έναν ξένο τόπο.
Ιστορικά μεγάλωναν έστω διαφορετικά αλλά φυσιολογικά παιδιά σε νομαδικές οικογένειες, αλλά συνήθως οι νομάδες ήταν σε μεγάλες ομάδες, εκτεταμμένη οικογένεια, φυλές κλπ και μετακινούνταν ομαδικά. Τώρα ούτε πυρηνικές οικογένειες με σταθερή δουλειά δεν μπορείς να κάνεις με την πλήρη ανασφάλεια και τον "νομαδισμό" της εργασίας. Προφανώς οι συγκεκριμένοι έχουν καβάτζες μόνο η εξ αποστάσεως όλο το σχολείο δεν πρέπει να είναι καθόλου φθηνο.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Αύγ 2020, 14:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2020, 14:14
Χαοτικός έγραψε:
19 Αύγ 2020, 13:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2020, 09:18


Καθόλου εντάξει, αυτό δεν είναι απάντηση στο ερώτημα αλλά χαζοτσαχπινιά. Και το ξέρεις.

Δοκίμασε πάλι.
Δεν απαντιέται αυτή η ερώτηση όχι μόνο για την οικογένεια αλλά για όλες. Αφού δεν είναι μετρήσιμα αυτά και ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή για να πεις στο τέλος αν ήσουν σωστά εφοδιασμένη και τα αντιμετώπισες. Μόνο στην υποκειμενική διαίσθηση απευθύνεσαι και γενικά γενικά. Σε αυτό απαντώ ότι ναι. Καλό κάνει που θα έχει τέτοιες εμπειρίες μη μονιμότητας.
Δεν διαφωνώ αλλά δεν θεωρώ και τόσο εύκολη τη μετάβαση από τη μη μονιμότητα σε σταθερές συνθήκες μονιμότητας. Και κακά τα ψέματα ως μονιμότητα δεν παίζει μόνον η δια βίου διαμονή σε κάποια περιοχή αλλά ο συγχρωτισμός με λειτουργίες που δεν μπορούν να προσαρμοστούν στα δεδομένα/επιλογές/πρόγραμμα της κάθε οικογένειας.

Και φυσικά, το σκηνικό των "ελεύθερων καβαλάρηδων σε τετράτροχο" δεν συνεπάγεται πάντα καλή/ υγιή/ισορροπημένη σχέση των μελών της οικογένειας.

Κάθε περίπτωση, είναι διαφορετική και κάπου μου θυμίζουν εφηβικές εξάρσεις οι συνεχείς αναφορές στις "εμπειρίες". :lol:
Αυτό τα λέει όλα.

η διαρκής αναφορά τώρα σε υποκειμενισμούς, απωθημένα κι ένα σωρό καταστάσεις που επιχειρηματολογείς ως ακυρωτικές για τη σημαντικότητα κάποιας πράξης ή ιδέας δεν είναι όπλα. Νομίζεις ότι είναι αλλά απλώς ένα παιχνίδι εντυπώσεων είναι που θεωρείς ότι θα λειτουργήσουν.
Ναι και τι έγινε αν κάτι είναι εφηβικό απωθημένο ή ό,τι άλλο. Αν δεν είναι εφηβικό απωθημένο και είναι δεν ξέρω κι εγώ τι έχει περισσότερη εγκυρότητα; Γιατί έτσι είναι και τέρμα;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζευγαρι Ελλήνων κανει το γυρο του κοσμου σε 6 χρονια μαζι με 8χρονη κορη τους που θα βγαλει το δημοτικο με τηλεκπαίδ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2020, 14:40

Χαοτικός έγραψε:
19 Αύγ 2020, 14:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2020, 14:14
Χαοτικός έγραψε:
19 Αύγ 2020, 13:55


Δεν απαντιέται αυτή η ερώτηση όχι μόνο για την οικογένεια αλλά για όλες. Αφού δεν είναι μετρήσιμα αυτά και ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή για να πεις στο τέλος αν ήσουν σωστά εφοδιασμένη και τα αντιμετώπισες. Μόνο στην υποκειμενική διαίσθηση απευθύνεσαι και γενικά γενικά. Σε αυτό απαντώ ότι ναι. Καλό κάνει που θα έχει τέτοιες εμπειρίες μη μονιμότητας.
Δεν διαφωνώ αλλά δεν θεωρώ και τόσο εύκολη τη μετάβαση από τη μη μονιμότητα σε σταθερές συνθήκες μονιμότητας. Και κακά τα ψέματα ως μονιμότητα δεν παίζει μόνον η δια βίου διαμονή σε κάποια περιοχή αλλά ο συγχρωτισμός με λειτουργίες που δεν μπορούν να προσαρμοστούν στα δεδομένα/επιλογές/πρόγραμμα της κάθε οικογένειας.

Και φυσικά, το σκηνικό των "ελεύθερων καβαλάρηδων σε τετράτροχο" δεν συνεπάγεται πάντα καλή/ υγιή/ισορροπημένη σχέση των μελών της οικογένειας.

Κάθε περίπτωση, είναι διαφορετική και κάπου μου θυμίζουν εφηβικές εξάρσεις οι συνεχείς αναφορές στις "εμπειρίες". :lol:
Αυτό τα λέει όλα.

η διαρκής αναφορά τώρα σε υποκειμενισμούς, απωθημένα κι ένα σωρό καταστάσεις που επιχειρηματολογείς ως ακυρωτικές για τη σημαντικότητα κάποιας πράξης ή ιδέας δεν είναι όπλα. Νομίζεις ότι είναι αλλά απλώς ένα παιχνίδι εντυπώσεων είναι που θεωρείς ότι θα λειτουργήσουν.
Ναι και τι έγινε αν κάτι είναι εφηβικό απωθημένο ή ό,τι άλλο. Αν δεν είναι εφηβικό απωθημένο και είναι δεν ξέρω κι εγώ τι έχει περισσότερη εγκυρότητα; Γιατί έτσι είναι και τέρμα;
Χαοτικέ, τα πράγματα είναι πολύ απλά, για το δικό μου σκεπτικό τουλάχιστον. Και για να αναφερθώ στη συγκεκριμένη περίπτωση, από τη στιγμή που ο πατέρας μπορεί να συντηρεί την οικογένεια του μέσω τηλεεργασίας, το πράγμα θα μπορούσε να είναι πολύ πιο ισορροπημένο, αν έπαιρναν το αυτοκινούμενο τους και έκαναν συλλογή εμπειριών τους τρεις μήνες το χρόνο που το πιτσιρίκι δεν θα είχε σχολείο. Και όλα τα σκ και τριήμερα που θα είχαν χρόνο.

Τα υπόλοιπα είναι εγωκεντρικές παπαριές των γονέων, επειδή θέλουν να παρατείνουν τη δική τους εφηβική προσέγγιση για όσα χρόνια μπορέσουν, ποντάροντας στην καλή εξέλιξη των πραγμάτων.
Δεν μπήκαν σ' αυτήν τη διαδικασία για να προσφέρουν εμπειρίες στο παιδί, για την πάρτη τους μπήκαν.

Το αν έχουν οι γονείς δικαίωμα στην παράταση της δικής τους ανηλικότητας, είναι τελείως άλλο θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών