Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 03 Σεπ 2020, 12:27

Maejima έγραψε:
02 Σεπ 2020, 22:55
tanipteros έγραψε:
02 Σεπ 2020, 22:05
γιατί η λατρεία του έρωτα και της ζωής να είναι σατανισμός?
κάπου μπερδεύεις την λατρεία του κακού με την λατρεία της ζωής φίλε...
Το νινί στο λατρευτικό βάθρο είναι χαρακτηριστικό ιδεολόγημα των σατανιστών και λοιπών αποτυχημένων γυναικοκεντρικών θρησκειών.

Εμείς στην αντίπαλη όχθη, είμαστε με την Πατριαρχία, και θα νικήσουμε πάλι, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Είναι η ιστορική μας ευθύνη απέναντι στη Δημιουργία.
ααα δλδ είναι θέμα πατριαρχίας vs μητριαρχίας.....!!!
πολύ καψιμο αδελφέ μου....

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Για να τα ξεχωρίσουμε λιγάκι τα πράγματα....
Σατανισμός είναι η λατρεία του κακού σε οποιαδήποτε θρησκεία.
Οι Σατανιστές αρχικά λάτρευαν τον Σατανά και τον Εωσφόρο με τον Χριστιανικό ορισμό ως αντίδραση στον Χριστιανισμό.
Στις μέρες μας έχουν εξαπλωθεί σε όλες τις θρησκείες και λατρεύουν το κακό που περιγράφουν αυτές.
Για παράδειγμα από την αρχαία Ελληνική θρησκεία αντί να λατρεύουν τους Ολύμπιους λατρεύουν τα θηρία της μυθολογίας όπως ο Τυφώνας.
Από τους Πέρσες λατρεύουν τον Αριμάν, από τους Ινδούς την Καλι κτλ...
Γενικώς λατρεύουν τα καταστροφικά πρότυπα και ότι έχει σχέση με νέκρωση, τον Άδη, κτλ...
Αυτά περί λατρείας του κακού στις μέρες μας.

Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης είναι η λατρεία του Έρωτα, του ζεύγους άνδρα-γυναίκα, και εν τέλει της δημιουργίας της ζωής. Καμία σχέση με λατρεία κακού.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Maejima

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 03 Σεπ 2020, 13:17

tanipteros έγραψε:
03 Σεπ 2020, 12:27
Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης είναι η λατρεία του Έρωτα, του ζεύγους άνδρα-γυναίκα, και εν τέλει της δημιουργίας της ζωής. Καμία σχέση με λατρεία κακού.
Άστα τα σάπια, ψηλέ, και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς/ad homs, μή σε περιλάβω.

Αφροδίτη=Άστρο της Αυγής=Εωσφόρος.
Venus=Morning Star=Lucifer.

Μή το παίζεις χαζοχαρούμενος γιατί θα πέσει πολύ φάπα.

Maejima

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 03 Σεπ 2020, 13:37

(Αποκ. 12:17-19) «Και εγένετο πόλεμος εν τω ουρανώ ο Μιχαήλ και οι άγγελοι αυτού – του πολεμήσαι μετά του δράκοντος και ο δράκων επολέμησε και οι άγγελοι αυτού. Και ουκ ίσχυσεν, ουδέ τόπος ευρέθη αυτώ έτι εν τω ουρανώ, και εβλήθη ο δράκων – ο όφις ο μέγας ο αρχαίος, ο καλούμενος διάβολος και ο σατανάς, ο πλανών την οικουμένην όλην, εβλήθη εις την γήν και οι άγγελοι αυτού μετ αυτού εβλήθησαν».

Ησαΐας (12:4): «πως έπεσες από τον ουρανό Εωσφόρε, τέκνο της αυγής

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF ... %B7%CF%82)

Η Αφροδίτη ήταν γνωστή από τους αρχαίους χρόνους, καθώς είναι εύκολα ορατή στον ουρανό. Στην αρχαιότητα ονομάζονταν Εωσφόρος ("αυτός που φέρνει την αυγη") όταν εμφανίζονταν το πρωί ...



Άσε τα χαζοχαρούμενα και τους έρωτες και τους τεμενάδες στο νινί, και παραδέξου ότι είσαι σατανιστής, αλλά ο μανδύας που φοράς και κρύβεσαι είναι παλιός και τον ξέρουμε. Χρειάζεσαι καινούργιο.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 03 Σεπ 2020, 13:42

Maejima έγραψε:
03 Σεπ 2020, 13:17
tanipteros έγραψε:
03 Σεπ 2020, 12:27
Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης είναι η λατρεία του Έρωτα, του ζεύγους άνδρα-γυναίκα, και εν τέλει της δημιουργίας της ζωής. Καμία σχέση με λατρεία κακού.
Άστα τα σάπια, ψηλέ, και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς/ad homs, μή σε περιλάβω.

Αφροδίτη=Άστρο της Αυγής=Εωσφόρος.
Venus=Morning Star=Lucifer.

Μή το παίζεις χαζοχαρούμενος γιατί θα πέσει πολύ φάπα.
Και ποιο το κακό στον αρχαίο Ελληνικό Εωσφόρο ?
Η όλη παρεξήγηση σχετικά με την πτώση έχει ως εξής:
Οι Εβραίοι βλέπωντας όλα τα άστρα να κρύβονται με το πρώτο φως του ήλιου θεώρησαν ότι αυτή είναι η φυσική τάξη.
Ένα άστρο όμως ο Αυγερινός (Εωσφόρος) επέμενε να λάμπει με τις ακτίνες του ήλιου...ΩΩΩ τι είναι αυτό?!!! Ένα άστρο επαναστάτης που φέγει ακόμη και την ημέρα...σκέφτηκαν και έτσι άρχησαν να λασπώνουν τον Εωσφόρο ως επαναστάτη της φυσικής τάξης + ότι ήταν Θεός των αντιπάλων λαών έτσι δαιμονοποιήθηκε, λασπώθηκε και κακοποιήθηκε ο Θεός Εωσφόρος....

Από την άλλη οι Έλληνες και οι υπόλοιποι πολυθειστές λαοί που τον τιμούσαν το κάναν διότι με το φως του προανάγγελε την αρχή της ημέρας και την βασιλεία ενός άλλου Θεού του Ήλιου...

Συγκρίνεται θεολογίες και διαλέχτε τι σας ταιριάζει...Εωσφόρος ο επαναστάτης της φύσης αλλά Εβραϊκά ή ο Προμυνητής - προάγγελος του φωτός...
Οι Εβραίοι δαιμονοποίησαν τον Εωσφόρο διότι μισούσαν τις θρησκείες των εχθρών τους....
Αυτό το μίσος το κληρονόμησαν και οι Χριστιανοί από τους Εβραίους...
Εσύ φίλε Maejima μισείς ακόμη τους άλλους λαούς και τις θρησκείες τους ; Και νόμιζα ότι αγαπάς αλλήλους... κρίμα να έχεις τόσο σκοτεινό και φανατισμένο νου...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Maejima

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 03 Σεπ 2020, 13:44

tanipteros έγραψε:
03 Σεπ 2020, 13:42

Και ποιο το κακό στον αρχαίο Ελληνικό Εωσφόρο ?

Πέστο, ρε ψηλέ, από την αρχή, μή το γυροφέρνεις από εδώ και εκεί με τα νινιά και τις γκόμενες.

Η δουλειά μου στο νήμα τελείωσε, δεν έχω να κουβεντιάσω μαζί σου τίποτε άλλο, ο καθένας ας κρίνει μόνος του.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 03 Σεπ 2020, 13:47

Maejima έγραψε:
03 Σεπ 2020, 13:44
tanipteros έγραψε:
03 Σεπ 2020, 13:42

Και ποιο το κακό στον αρχαίο Ελληνικό Εωσφόρο ?

Πέστο, ρε ψηλέ, από την αρχή, μή το γυροφέρνεις από εδώ και εκεί με τα νινιά και τις γκόμενες.

Η δουλειά μου στο νήμα τελείωσε, δεν έχω να κουβεντιάσω μαζί σου τίποτε άλλο, ο καθένας ας κρίνει μόνος του.
Όλη η αλήθεια για τον Θεό Εωσφόρο και Έσπερο απαλαγμένη από την Εβραική και Χριστιανική συκοφαντία...
https://www.theoi.com/Titan/AsterEosphoros.html
Εικόνα
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 03 Σεπ 2020, 13:48

Για μένα πάλι η Αφροδίτη είναι ο χωρόχρονος. Φυσικά η ασέλγεια είναι διαδεδομένη μέσα στον χωρόχρονο, ίσως γι' αυτό η Αφροδίτη και οι ναοί της γίνονταν οίκοι ανοχής, αν και παλαιότερα νομίζω ήταν πολύ μεγάλη και αξιοσέβαστη θεότητα. :003:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 03 Σεπ 2020, 13:51

Antares έγραψε:
03 Σεπ 2020, 13:48
Για μένα πάλι η Αφροδίτη είναι ο χωρόχρονος. Φυσικά η ασέλγεια είναι διαδεδομένη μέσα στον χωρόχρονο, ίσως γι' αυτό η Αφροδίτη και οι ναοί της γίνονταν οίκοι ανοχής, αν και παλαιότερα νομίζω ήταν πολύ μεγάλη και αξιοσέβαστη θεότητα. :003:
εννοείς την ιερή πορνεία;
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 03 Σεπ 2020, 14:11

Εγώ από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο έρωτας να ασκείται μόνο μέσα στον γάμο.
Είμαι υπέρ των ελεύθερων σχέσεων και του έρωτα εκτός γάμου.
Όπως είμαι υπέρ του έρωτα για ευχαρίστηση και όχι μόνο για τεκνοποιία.
Επίσης δεν βρίσκω απεχθές να πηγαίνει κάποιος με πόρνες αρκεί να έχει την υγειά του και να μην κολλήσει κανα αφροδίσιο νόσημα.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 03 Σεπ 2020, 14:30

tanipteros έγραψε:
03 Σεπ 2020, 13:51
Antares έγραψε:
03 Σεπ 2020, 13:48
Για μένα πάλι η Αφροδίτη είναι ο χωρόχρονος. Φυσικά η ασέλγεια είναι διαδεδομένη μέσα στον χωρόχρονο, ίσως γι' αυτό η Αφροδίτη και οι ναοί της γίνονταν οίκοι ανοχής, αν και παλαιότερα νομίζω ήταν πολύ μεγάλη και αξιοσέβαστη θεότητα. :003:
εννοείς την ιερή πορνεία;
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, αλλά γνωρίζω ότι στην Κυθέρεια Αφροδίτη πήγαιναν άνθρωποι από όλον τον κόσμο για να αφήσουν τα δώρα τους και υπήρχαν μυστήρια, τα οποία δεν είχαν καμία σχέση με πορνεία φυσικά. Όταν άρχιζε να εγκαταλείπονται τα μυστήρια, η Αφροδίτη λατρεύονταν ως θεά του έρωτα.
Θέλω να πω ότι κάποια άλλη σημασία είχαν όλα αυτά στην αρχαιότητα, αλλά όπως συνέβαινε πάντα ιστορικά, η βαρβαρότητα και η χυδαιότητα επικράτησε. Βάρβαροι και χυδαίοι τι θα έκαναν με τους ναούς της Αφροδίτης; Μετά ήρθαν άλλοι βάρβαροι για να τα γκρεμίσουν όλα ως χυδαία και παγανιστικά.
Η πορνεία είναι μεγάλη συζήτηση. Δεν γίνεται αποδεκτή από όλους έτσι απλά. Υπάρχει μεγάλη εγκληματικότητα και χρήμα γύρω από την πορνεία το οποίο δεν καρπώνονται οι ιερόδουλες. Trafficking.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 03 Σεπ 2020, 14:34

Antares έγραψε:
03 Σεπ 2020, 14:30
tanipteros έγραψε:
03 Σεπ 2020, 13:51
Antares έγραψε:
03 Σεπ 2020, 13:48
Για μένα πάλι η Αφροδίτη είναι ο χωρόχρονος. Φυσικά η ασέλγεια είναι διαδεδομένη μέσα στον χωρόχρονο, ίσως γι' αυτό η Αφροδίτη και οι ναοί της γίνονταν οίκοι ανοχής, αν και παλαιότερα νομίζω ήταν πολύ μεγάλη και αξιοσέβαστη θεότητα. :003:
εννοείς την ιερή πορνεία;
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, αλλά γνωρίζω ότι στην Κυθέρεια Αφροδίτη πήγαιναν άνθρωποι από όλον τον κόσμο για να αφήσουν τα δώρα τους και υπήρχαν μυστήρια, τα οποία δεν είχαν καμία σχέση με πορνεία φυσικά. Όταν άρχιζε να εγκαταλείπονται τα μυστήρια, η Αφροδίτη λατρεύονταν ως θεά του έρωτα.
Θέλω να πω ότι κάποια άλλη σημασία είχαν όλα αυτά στην αρχαιότητα, αλλά όπως συνέβαινε πάντα ιστορικά, η βαρβαρότητα και η χυδαιότητα επικράτησε. Βάρβαροι και χυδαίοι τι θα έκαναν με τους ναούς της Αφροδίτης; Μετά ήρθαν άλλοι βάρβαροι για να τα γκρεμίσουν όλα ως χυδαία και παγανιστικά.
Η πορνεία είναι μεγάλη συζήτηση. Δεν γίνεται αποδεκτή από όλους έτσι απλά. Υπάρχει μεγάλη εγκληματικότητα και χρήμα γύρω από την πορνεία το οποίο δεν καρπώνονται οι ιερόδουλες. Trafficking.
Η σημερινή πορνεία δεν είναι θρησκευτική όπως στην αρχαιότητα.
Σήμερα υπάρχει εμπόριο ανθρώπων και σκλαβιά και πολύ εγκληματικότητα...δυστυχώς.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 03 Σεπ 2020, 15:30

Maejima έγραψε:
03 Σεπ 2020, 13:37
(Αποκ. 12:17-19) «Και εγένετο πόλεμος εν τω ουρανώ ο Μιχαήλ και οι άγγελοι αυτού – του πολεμήσαι μετά του δράκοντος και ο δράκων επολέμησε και οι άγγελοι αυτού. Και ουκ ίσχυσεν, ουδέ τόπος ευρέθη αυτώ έτι εν τω ουρανώ, και εβλήθη ο δράκων – ο όφις ο μέγας ο αρχαίος, ο καλούμενος διάβολος και ο σατανάς, ο πλανών την οικουμένην όλην, εβλήθη εις την γήν και οι άγγελοι αυτού μετ αυτού εβλήθησαν».

Ησαΐας (12:4): «πως έπεσες από τον ουρανό Εωσφόρε, τέκνο της αυγής

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF ... %B7%CF%82)

Η Αφροδίτη ήταν γνωστή από τους αρχαίους χρόνους, καθώς είναι εύκολα ορατή στον ουρανό. Στην αρχαιότητα ονομάζονταν Εωσφόρος ("αυτός που φέρνει την αυγη") όταν εμφανίζονταν το πρωί ...



Άσε τα χαζοχαρούμενα και τους έρωτες και τους τεμενάδες στο νινί, και παραδέξου ότι είσαι σατανιστής, αλλά ο μανδύας που φοράς και κρύβεσαι είναι παλιός και τον ξέρουμε. Χρειάζεσαι καινούργιο.
Αποκ 22:16 ᾿Εγὼ ᾿Ιησοῦς ἔπεμψα τὸν ἄγγελόν μου μαρτυρῆσαι ὑμῖν ταῦτα ἐπὶ ταῖς ἐκκλησίαις. ἐγώ εἰμι ἡ ρίζα καὶ τὸ γένος Δαυΐδ, ὁ ἀστὴρ ὁ λαμπρὸς ὁ πρωϊνός(Εωσφορος).
:lol:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Maejima

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 03 Σεπ 2020, 15:36

Alphabet έγραψε:
03 Σεπ 2020, 15:30

Αποκ 22:16 ᾿Εγὼ ᾿Ιησοῦς ἔπεμψα τὸν ἄγγελόν μου μαρτυρῆσαι ὑμῖν ταῦτα ἐπὶ ταῖς ἐκκλησίαις. ἐγώ εἰμι ἡ ρίζα καὶ τὸ γένος Δαυΐδ, ὁ ἀστὴρ ὁ λαμπρὸς ὁ πρωϊνός(Εωσφορος).
:lol:
Δικιά σου η προσθήκη, αλλά συνεχίστε είστε πολύ διασκεδαστικοί όταν γίνεστε άνω κάτω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 03 Σεπ 2020, 15:41

ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
01 Σεπ 2020, 21:05
tanipteros έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:43
έλεος ρε παιδιά τι ανεβάζετε, μπήκε η μητέρα μου στο δωμάτιο και νόμιζε ότι βλέπω τσόντα
Και πού το κακό;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Maejima

Re: Η ατραπός της Θεάς Αφροδίτης...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 03 Σεπ 2020, 16:04

Alphabet έγραψε:
03 Σεπ 2020, 15:30
Πάντως, αυτό το κολπάκι για τη δημιουργία συγχύσεως το έχω ξαναδεί σε πολλά πόστ σατανιστών, θέλω να πιστεύω ότι το έκανες από απλή αφέλεια και όχι από τυπικό σατανιστικό δόλο.

Για να εξηγήσω σε αυτούς που δεν γνωρίζουν, στη διήγηση της Γέννησης ο αστέρας είναι σύμβολο της βασιλικής καταγωγής του Χριστού και επαληθεύει την ιουδαϊκή προφητεία για τη γέννηση του Μεσσία. Ο αστέρας αποτελεί βασιλικό έμβλημα και συμβολίζει τον ήλιο.

Δεν ταυτίζεται με τον Εωσφόρο, το τέκνο της Αυγής, τον πλανήτη της Αφροδίτης, ο οποιός ονοματίζεται ώς τέτοιος έκπτωτος άγγελος στο εδάφιο του Ησαϊα.

Αυτήν την εξυπνάδα θα την δείτε να αναπαράγεται από σατανιστές όταν βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο.

Βλέπετε και στο νήμα πώς το γυροφέρνουν και το πασσάρουν, ξεκινάνε με new age χίππικες παπαριές, νεοφεμινιστικά τσιτάτα, γιόγκα και σέξ με καλλίγραμμες γκόμενες, και βέβαια όταν τους ξεσκεπάζεις, η έπαρση τους τους οδηγεί να παραδεχθούν ότι ουσιαστικά υπηρετούν τον σατανά, αλλά ρίχνουν μέσα και κανά δυό αναφορές στην αρχαία Ελλάδα, σε στύλ δίς ίζ σπάρτα και Λεωνάϊντας και 300, για να αποκρούσουν την άμεση παραδοχή ότι υπηρετούν τον εξωαποδώ της Βίβλου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών