Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 14 Σεπ 2020, 20:52

πατησιωτης έγραψε:
14 Σεπ 2020, 20:50
Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 18:25
βέβαια πρέπει να δείξουμε τα αίτια που γενουν την μετανάστευση. Ο ιμπεριαλισμός δηλαδή ο καπιταλισμός στο μονοπωλιακό του στάδιο είτε με με την πολεμική του μορφή (ανοιχτή βία) ως σφαίρες, βόμβες κτλπ είτε με την ειρηνική του μορφή (κεκαλυμένη βία) ως πείνα, ανεργία, ανέχεια, φτώχεια κ.α. είναι αυτός που ξεριζώνει τους ανθρώπους από τον τόπο τους. Η ελλαδα αν θέλει να είναι σοβαρή και υπεύθυνη πρέπει να απεμπλακεί απο τους ιμπεριαλιστικους οργανισμους ΝΑΤΟ-ΕΕ και να πει εσείς τους δημιουργείτε, αναλαβετε τους. Τώρα αφου συμμετέχει στρατηγικα στα σχεδια εξόντωσης των λαών έχει μετατραπεί απο την συμφωνία μερκελ-ερντογαν σε φυλακή ψυχών.
Oλοι οι Ανατολικοευρωπαίοι στη χώρα μας είναι θύματα του κομμουνισμού που κατέστρεψε τη χώρα τους.


πριν την ανατροπή πόσους είχες;
η ανατροπή των σοσιαλιστικων δημοκρατιων υπερ του ιμπεριαλισμου δημιούργησε θύματα

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34747
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Σεπ 2020, 20:55

Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 20:52
πριν την ανατροπή πόσους είχες;
Κανένα διότι τους φύλαγαν με ηλεκτροφόρα συρματοπλέγματα και πολυβόλα.Εχω ταξιδέψει στην Αλβανία και είδα το λιμάνι των Αγίων Σαράντα απέναντι από την Κέρκυρα χωρις ούτε μια βάρκα τη νύχτα και τους προβολείς που έψαχναν να βρουν μήπως κινείται κάτι στη θάλασσα για να αρχίσουν τα πολυβόλα να κροταλίζουν.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 14 Σεπ 2020, 20:58

πατησιωτης έγραψε:
14 Σεπ 2020, 20:55
Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 20:52
πριν την ανατροπή πόσους είχες;
Κανένα διότι τους φύλαγαν με ηλεκτροφόρα συρματοπλέγματα και πολυβόλα.Εχω ταξιδέψει στην Αλβανία και είδα το λιμάνι των Αγίων Σαράντα απέναντι από την Κέρκυρα χωρις ούτε μια βάρκα τη νύχτα και τους προβολείς που έψαχναν να βρουν μήπως κινείται κάτι στη θάλασσα για να αρχίσουν τα πολυβόλα να κροταλίζουν.
δικαιολογίες, σημασία έχει πως με τον θρίαμβο του ιμπεριαλισμου η ζω'η των ανθρώπων έγινε ανυποφορη και συνεχίζει

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Σεπ 2020, 23:11

a8s έγραψε:
14 Σεπ 2020, 18:40
Υπάρχουν όμως στο λεξιλόγιό μας οι λέξεις λαθροκυνηγός/λαθροθήρας, λαθρεπιβάτης και λαθρέμπορος.
{...}
Και όχι μόνον...

"λαθραλιέας", "λαθρόβιος", "λαθρόγαμος", "λαθρολάγνος", "λαθροφάγος", "λαθρόχειρας"...και φυσικά η "μητέρα" των σχετικών λέξεων: λαθραίος

Που σημαίνει:

1. που εισέρχεται σε μία χώρα χωρίς να τηρήσει τις νόμιμες διαδικασίες
2. παράνομος (κρυφός)

Αρκετά πλούσιο λεξιλόγιο για λάθρες (παράνομες) πράξεις, ε;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Σεπ 2020, 00:20

a8s έγραψε:
14 Σεπ 2020, 18:40
stavmanr έγραψε:
14 Σεπ 2020, 18:08
Αυτού του τύπου τις φιλοσοφικές αναζητήσεις εφαρμόζεις σε κάθε περίπτωση;
Πχ. έχεις κάνει αντίστοιχο ερωτηματολόγιο στην εφαρμογή του ΚΟΚ, να ρωτάς αν όποιος περνά το κόκκινο είναι νόμιμος ή παράνομος οδηγός ή λαθροδηγός ή ό,τι άλλο; Έχεις αναρωτηθεί εξίσου αν αυτός που δεν πληρώνει το φόρο του είναι λαθροπολίτης ή παράνομος πολίτης δεδομένου ότι προκαλεί ζημία στα έσοδα του κράτους; Έχεις αναρωτηθεί εξίσου αν οι περισσότεροι γύρω σου που φοροαποφεύγουν συστηματικά είναι παράνομοι πολίτες;
Γιατί τόσο ενδιαφέρον για μία συγκεκριμένη μόνο περίπτωση "παρανομίας"; Τί είναι αυτό που σε κάνει να κλείνεις τα μάτια σε όλα τα άλλα και να σχολείσαι αποκλειστικά με αυτό;
Υπάρχουν όμως στο λεξιλόγιό μας οι λέξεις λαθροκυνηγός/λαθροθήρας, λαθρεπιβάτης και λαθρέμπορος. Τα λαθρομετανάστης, είναι μια λέξη η οποία βγάζει νόημα. Η λέξη που δεν βγάζει νόημα και χρησιμοποιείται κατά κόρον από ανεγκέφαλους ακροδεξιούς το τελευταίο διάστημα είναι το λαθροεισβολείς, εκτός και αν υπάρχουν όντως νόμιμοι εισβολείς. Βέβαια καταλαβαίνω οτι χρησιμοποιείται προσβλητικά από ακροδεξιούς, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι έγκυρος όρος. Έχω ακούσει και διαβάσει σε διάφορες συζητήσεις γι αυτόν τον όρο και έχω ακούσει το σκεπτικό, πως οι άνθρωποι δεν είναι λαθραίοι. Ναι, αλλά το λαθρομετανάστης δεν αναφέρεται σε λαθραίους ανθρώπους, αλλά σε ανθρώπους που μετανάστευσαν λαθραία.

Αυτή η συζήτηση όμως μας αποπροσανατολίζει από την ρίζα του προβλήματος, δηλαδή 1) γιατί φεύγουν αυτοί οι άνθρωποι από τον τόπο τους και 2) το αν οι κοινωνίες στις οποίες μεταναστεύουν μπορούν να τους δεχθούν. Ο δυτικός κόσμος πρέπει να επικεντρωθεί στο 1 και να βρει τρόπους αυτοί οι άνθρωποι να μπορούν να παραμείνουν στον τόπο τους, μιας και πρόκειται για κωλοτρυπίδες της Γης (και ο δυτικός κόσμος είναι συνυπεύθυνος γι αυτό). Spoiler alert, δεν πρόκειται, αλλά αντ' αυτού θα αναλωνόμαστε για τους ορισμούς.
Η χρήση του όρου έχει απαγορευτεί σε επίσημα έγγραφα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Σεπ 2020, 00:24

Niki έγραψε:
14 Σεπ 2020, 19:33
stavmanr έγραψε:
14 Σεπ 2020, 18:08
Niki έγραψε:
14 Σεπ 2020, 14:11
Εγώ θέτω ένα ερώτημα σε όλους και όποιος θέλει μου απαντάει.

Έχουμε ένα ταξιδιώτη ο οποίος έρχεται με τα νόμιμα έγγραφα του από σημεία ελέγχου της χώρας και τον ελέγχουν στους υπολογιστές και ακολούθως τον καταγράφουν.
Αυτός ονομάζεται νόμιμος ταξιδιώτης με νόμιμα ταξιδιωτικά έγγραφα.

Έχουμε κάποιον ο οποίος είναι καλός στους υπολογιστές ζει στο Πακιστάν αλλά λόγω οικονομικών προβλημάτων και άθλιων συνθηκών κάνει αίτηση για να εργαστεί στην vodaphone εδώ.
Τον εγκρίνουν και του στέλνουν τα απαραίτητα φτιάχνει τα χαρτιά του και έρχεται από σημείο ελέγχου , πάλι τον ελέγχουν και τον καταγράφουν.
Αυτός ονομάζεται νόμιμος οικονομικός μετανάστης.

Έχουμε και κάποιον που έρχεται από σημεία που δεν υπάρχει έλεγχος στην ζούλα ,δεν έχει χαρτιά δεν ξέρουμε το όνομα του,την ηλικία του, αν είναι εγκληματίας κ.λ.π.
Φυσικά αυτός μπορεί να δηλώσει ότι θέλει.
Μέχρι να γίνουν έρευνες από το Ελληνικό κράτος σε συνεργασία με την χώρα που δήλωσε ότι ήρθε , με τις όποιες καθυστερήσεις και μετά από καιρό του φτιάχνουν χαρτιά ,φωτογραφίες και είναι όντως ένας πρόσφυγας στην χώρα του γίνεται πόλεμος και κερδίζει την μετανάστευση του σε μια χώρα.
Αυτός ονομάζεται πρόσφυγας που μπήκε παράνομα στην χώρα.
Βάζουμε λίγο νερό στο κρασί μας γιατί έζησε πόλεμο , τι περιμέναμε να πάρει το αεροπλάνο και να έρθει από το σημείο ελέγχου;
Αφού στο τέλος τέλος ήτανε ειλικρινής δεν λέμε τίποτα.
Ο θεός να του δώσει δύναμη να βρει ξανά τα πόδια του.

Έχουμε όμως και ένα μεγάλο αριθμό που έρχονται και αυτοί στην ζούλα χωρίς να περάσουν από σημεία ελέγχου πολλές φορές δηλώνουν Σύριος πρόσφυγας περνάνε τρεις μήνες μέχρι να έρθει αρνητική απάντηση ότι δεν είναι Σύριος μετά λέει ότι δεν κατάλαβε πριν και είναι Αφγανός έτσι μέχρι να του φτιάξουν τα χαρτιά του περνάνε άλλοι τρεις μήνες και στο τέλος ανακαλύπτει το κράτος ότι είναι ένας Αφγανός ο οποίος διώκεται κιόλας και εκμεταλλεύεται το προσφυγικό για να περάσει στην Ευρώπη.
Παίρνει την θέση και το φαγητό κάποιου στον καταυλισμό.
Ταλαιπωρεί το σύστημα για να του φτιάξει χαρτιά λέγοντας ψέμματα.
Αυτοί όλοι αυτής της κατηγορίας συνήθως λέγονται επιστροφές.
Μιλάμε για χιλιάδες επιστροφές τον χρόνο.

Πώς τους ονομάζουμε αυτούς;
Πώς θέλετε να τους λέμε;
Αυτού του τύπου τις φιλοσοφικές αναζητήσεις εφαρμόζεις σε κάθε περίπτωση;
Πχ. έχεις κάνει αντίστοιχο ερωτηματολόγιο στην εφαρμογή του ΚΟΚ, να ρωτάς αν όποιος περνά το κόκκινο είναι νόμιμος ή παράνομος οδηγός ή λαθροδηγός ή ό,τι άλλο; Έχεις αναρωτηθεί εξίσου αν αυτός που δεν πληρώνει το φόρο του είναι λαθροπολίτης ή παράνομος πολίτης δεδομένου ότι προκαλεί ζημία στα έσοδα του κράτους; Έχεις αναρωτηθεί εξίσου αν οι περισσότεροι γύρω σου που φοροαποφεύγουν συστηματικά είναι παράνομοι πολίτες;
Γιατί τόσο ενδιαφέρον για μία συγκεκριμένη μόνο περίπτωση "παρανομίας"; Τί είναι αυτό που σε κάνει να κλείνεις τα μάτια σε όλα τα άλλα και να σχολείσαι αποκλειστικά με αυτό;
Κοίτα δεν είναι του χαρακτήρα μου να απαντήσω γενικόλογα.
θα απαντήσω ειδικά για το θέμα.
Εγώ πάλι θα περίμενα έναν γενικό κανόνα για να καταλαβαίνω πώς σκέφτεσαι.
Πχ. το λάθρο- είναι πρόθεμα που χρησιμοποιείς για να καταδείξεις γενικά μία παραβίαση κανονισμών, μία παρανομία ή επιλέγεις να το χρησιμοποιήσεις σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, και γιατί;
Αρκετοί πολύ εύκολα ξεστομίζουν εκφράσεις όπως είσαι ρατσιστής.
Με άμεσο αποτέλεσμα να δημιουργείται μια φοβία στον κόσμο να εκφραστεί.
Αυτό είναι καταπίεση και φασιστικό.
Όταν κάποιος κάνει συστηματικές διακρίσεις μεταξύ των ανθρώπων, λειτουργεί ρατσιστικά.
Φασιστικό δεν είναι να λες σε κάποιον ότι συμπεριφέρεται ρατσιστικά, αλλά η ίδια η ρατσιστική συμπεριφορά του την οποία ανάγει σε πολιτική ιδεολογία.
Έπιασα εγώ τον εαυτό μου να συζητώ με τις φίλες μου για το μεταναστευτικό ,φίλες που ήτανε εθελόντριες σε κέντρο υποδοχής μεταναστών.
Λέγαμε για τους καημένους τους πρόσφυγες από την Συρία και πόσο περήφανοι και αξιοπρεπείς ήτανε μέσα στον πόνο τους.
Όταν έφτανε η συζήτηση για αυτούς που ερχόντουσαν δυο και τρεις φορές τους λέγανε οι φίλες μου υπότροπους.
Τους λέω τι εννοείτε υπότροποι;
Είναι αυτοί όλοι που μπαίνουν λαθραία μέσα σε βάρκες και καραβάνια προσφύγων και το παίζουν πρόσφυγες και τους λέμε υπότροπους γιατί συνήθως έρχονται στα κέντρα υποδοχής και μια και δύο φορές και τρεις γιατί κάτι παράνομο κάνουν στις χώρες πού πάνε και τους διώχνουν.
Δηλαδή λαθρομετανάστες τους λέω.
Μην το λες μην το λές Νίκη αυτό θα σε πουν ρατσίστρια!
Πως να τους λέω;
Εμείς τους λέμε κακούς ,υπότροπους ότι θέλεις αλλά όχι λαθρομετανάστες.
Τους λέω και γω δεν με νοιάζει ,γράφω και σε ένα φόρουμ εγώ θα τους λέω λαθρομετανάστες.
θα το γράψω μάλιστα για να μείνει.
Είναι πολύ φασιστικό και επικίνδυνο να μου απαγορεύει κάποιος πως θα πω κάποιον που παρανομεί εις βάρος αθώων ανθρώπων και ταλαιπωρημένων προσφύγων.
Είτε είναι υπότροπος είτε είναι ισλαμιστής είτε εγκληματίας του ποινικού κώδικα.
Για μένα είναι ένας λαθρομετανάστης.
Δεν φοβάμαι ούτε θα γεννήσω λέξη για να τον βαφτίσω.
Ακούς εκεί υπότροπος.
"Υποτροπή" είναι νομικός όρος που περιγράφει την επανάληψη επιλήψιμης συμπεριφοράς.
Γιατί σε ζορίζει τόσο πολύ η χρήση της και προσπαθείς να την αντικαταστήσεις με κάποια που παράγει ρατσιστικές διακρίσεις;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Σεπ 2020, 13:57

dotcom έγραψε:
14 Σεπ 2020, 14:26
Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 14:24
οικονομικο μετανάστη. Για οικονομικους λόγους ήρθε, τον έδιωξε η πείνα, η φτωχεια, η ανεργία και η ανέχεια απλά τον ρόλο της νομιμης διαδικασίας τον έπαιξε ένα δίκτυο διακίνησης ανθρώπων. Όποιος είναι μάγκας ας τα βάλει με τις αιτίες που κάνουν έναν άνθρωπο να φυγει απο τον τόπο του και τα δίκτυα που τους εκμεταλλευονται. Η πλειονότητα αυτών των ανθρωπων έχει βασανιστεί, έχει περάσει κακουχίες στη διαδρομή ως και έχει βιαστεί.
Ένα σοσιαλιστικό κράτος πως θα αντιμετωπίζει έναν οικονομικό μετανάστη από ένα αστικό κράτος που έχει μπει παράνομα τρυπώντας τον φράχτη;
Φτιαχνει τειχη. Το τειχος του Βερολινου πχ φτιαχτηκε για να μην μπαινουν οι κακοι δυτικοι στον παραδεισο.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 15 Σεπ 2020, 14:21

Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 17:48
dotcom έγραψε:
14 Σεπ 2020, 16:32
Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 16:00

στον σοσιαλισμό ποιος έχει την εξουσία;
Τα Εργατικά Σοβιετ;
σαν ταξη λέμε
δεν έχει νοήμα αυτή η ερώτηση αφού στον σοσιαλισμό υπάρχει μόνο εργατική τάξη.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Σεπ 2020, 14:24

dotcom έγραψε:
15 Σεπ 2020, 14:21
Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 17:48
dotcom έγραψε:
14 Σεπ 2020, 16:32


Τα Εργατικά Σοβιετ;
σαν ταξη λέμε
δεν έχει νοήμα αυτή η ερώτηση αφού στον σοσιαλισμό υπάρχει μόνο εργατική τάξη.
:smt018
και άλλα λαικά στρώματα που συμμαχησαν με την εργατικη ταξη για την απελευθερωση τους

το ζήτημα είναι πως κάποιος πάει κόντρα στην εργατικη εξουσία, αρα εχθρός της. με πιάνεις;; :wink

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Σεπ 2020, 14:29

Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 16:11
argouen έγραψε:
14 Σεπ 2020, 16:04
Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 16:00

στον σοσιαλισμό ποιος έχει την εξουσία;
Το ΚΟΜΜΑ :lol:
εννοώ ποια τάξη, μη τα βγάζω με το τσιγκέλι τώρα
ο γγ, αντε και 5-6 νοματοι γυρω του. ειναι πολυ λιγοι για να τους ονομασεις "ταξη"
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 15 Σεπ 2020, 14:34

Fluffy έγραψε:
15 Σεπ 2020, 14:24
dotcom έγραψε:
15 Σεπ 2020, 14:21
Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 17:48

σαν ταξη λέμε
δεν έχει νοήμα αυτή η ερώτηση αφού στον σοσιαλισμό υπάρχει μόνο εργατική τάξη.
:smt018
και άλλα λαικά στρώματα που συμμαχησαν με την εργατικη ταξη για την απελευθερωση τους

το ζήτημα είναι πως κάποιος πάει κόντρα στην εργατικη εξουσία, αρα εχθρός της. με πιάνεις;; :wink

Η εργατική εξουσία εκφράζεται μέσα από τις αποφάσεις των συλλογικών οργάνων στα Σοβιέτ.

Γιατι να μην μπορεί κάποιος να εκφράζει την διαφωνία του με τις απόψεις των συλλογικών οργάνων της εργατικής εξουσίας χωρίς να θεωρείται αυτόματα εχθρός της;

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5802
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 15 Σεπ 2020, 14:41

stavmanr έγραψε:
15 Σεπ 2020, 00:24
Niki έγραψε:
14 Σεπ 2020, 19:33
stavmanr έγραψε:
14 Σεπ 2020, 18:08


Αυτού του τύπου τις φιλοσοφικές αναζητήσεις εφαρμόζεις σε κάθε περίπτωση;
Πχ. έχεις κάνει αντίστοιχο ερωτηματολόγιο στην εφαρμογή του ΚΟΚ, να ρωτάς αν όποιος περνά το κόκκινο είναι νόμιμος ή παράνομος οδηγός ή λαθροδηγός ή ό,τι άλλο; Έχεις αναρωτηθεί εξίσου αν αυτός που δεν πληρώνει το φόρο του είναι λαθροπολίτης ή παράνομος πολίτης δεδομένου ότι προκαλεί ζημία στα έσοδα του κράτους; Έχεις αναρωτηθεί εξίσου αν οι περισσότεροι γύρω σου που φοροαποφεύγουν συστηματικά είναι παράνομοι πολίτες;
Γιατί τόσο ενδιαφέρον για μία συγκεκριμένη μόνο περίπτωση "παρανομίας"; Τί είναι αυτό που σε κάνει να κλείνεις τα μάτια σε όλα τα άλλα και να σχολείσαι αποκλειστικά με αυτό;
Κοίτα δεν είναι του χαρακτήρα μου να απαντήσω γενικόλογα.
θα απαντήσω ειδικά για το θέμα.
Εγώ πάλι θα περίμενα έναν γενικό κανόνα για να καταλαβαίνω πώς σκέφτεσαι.
Πχ. το λάθρο- είναι πρόθεμα που χρησιμοποιείς για να καταδείξεις γενικά μία παραβίαση κανονισμών, μία παρανομία ή επιλέγεις να το χρησιμοποιήσεις σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, και γιατί;
Αρκετοί πολύ εύκολα ξεστομίζουν εκφράσεις όπως είσαι ρατσιστής.
Με άμεσο αποτέλεσμα να δημιουργείται μια φοβία στον κόσμο να εκφραστεί.
Αυτό είναι καταπίεση και φασιστικό.
Όταν κάποιος κάνει συστηματικές διακρίσεις μεταξύ των ανθρώπων, λειτουργεί ρατσιστικά.
Φασιστικό δεν είναι να λες σε κάποιον ότι συμπεριφέρεται ρατσιστικά, αλλά η ίδια η ρατσιστική συμπεριφορά του την οποία ανάγει σε πολιτική ιδεολογία.
Έπιασα εγώ τον εαυτό μου να συζητώ με τις φίλες μου για το μεταναστευτικό ,φίλες που ήτανε εθελόντριες σε κέντρο υποδοχής μεταναστών.
Λέγαμε για τους καημένους τους πρόσφυγες από την Συρία και πόσο περήφανοι και αξιοπρεπείς ήτανε μέσα στον πόνο τους.
Όταν έφτανε η συζήτηση για αυτούς που ερχόντουσαν δυο και τρεις φορές τους λέγανε οι φίλες μου υπότροπους.
Τους λέω τι εννοείτε υπότροποι;
Είναι αυτοί όλοι που μπαίνουν λαθραία μέσα σε βάρκες και καραβάνια προσφύγων και το παίζουν πρόσφυγες και τους λέμε υπότροπους γιατί συνήθως έρχονται στα κέντρα υποδοχής και μια και δύο φορές και τρεις γιατί κάτι παράνομο κάνουν στις χώρες πού πάνε και τους διώχνουν.
Δηλαδή λαθρομετανάστες τους λέω.
Μην το λες μην το λές Νίκη αυτό θα σε πουν ρατσίστρια!
Πως να τους λέω;
Εμείς τους λέμε κακούς ,υπότροπους ότι θέλεις αλλά όχι λαθρομετανάστες.
Τους λέω και γω δεν με νοιάζει ,γράφω και σε ένα φόρουμ εγώ θα τους λέω λαθρομετανάστες.
θα το γράψω μάλιστα για να μείνει.
Είναι πολύ φασιστικό και επικίνδυνο να μου απαγορεύει κάποιος πως θα πω κάποιον που παρανομεί εις βάρος αθώων ανθρώπων και ταλαιπωρημένων προσφύγων.
Είτε είναι υπότροπος είτε είναι ισλαμιστής είτε εγκληματίας του ποινικού κώδικα.
Για μένα είναι ένας λαθρομετανάστης.
Δεν φοβάμαι ούτε θα γεννήσω λέξη για να τον βαφτίσω.
Ακούς εκεί υπότροπος.
"Υποτροπή" είναι νομικός όρος που περιγράφει την επανάληψη επιλήψιμης συμπεριφοράς.
Γιατί σε ζορίζει τόσο πολύ η χρήση της και προσπαθείς να την αντικαταστήσεις με κάποια που παράγει ρατσιστικές διακρίσεις;
Δεν μου αρέσει ο τρόπος αντιμετώπισης του θέματος , τους χωρίζουν σε υπόδικους , υπότροπους και κακούς.
Όλοι αυτοί σαν σύνολο έχουν ένα κοινό δεν είναι ούτε παράνομοι πρόσφυγες ούτε παράνομοι μετανάστες άρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι όλοι αυτοί που μπαίνουν λαθραία μέσα στα καραβάνια των προσφύγων και το παίζουν πρόσφυγες ή μέσα στις βάρκες τους που κάποιοι είναι υπόδικοι , κάποιοι είναι ισλαμιστές και τους λένε κακού και κάποιοι είναι υπότροποι , είναι λαθραίοι -μετανάστες ή έστω αν δεν σας αρέσει ο όρος να βρούμε κάποιον άλλο ή βρείτε εσείς.
Μήπως το ψευτομετανάστες σας αρέσει καλύτερα;
Να το υιοθετήσουμε και να πάμε παρακάτω.
Πρέπει να βρούμε μια αφετηρία για να προχωρήσουμε μπροστά.
Αλλιώς είσαστε υποκριτές.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Σεπ 2020, 21:43

Niki έγραψε:
15 Σεπ 2020, 14:41
stavmanr έγραψε:
15 Σεπ 2020, 00:24
Niki έγραψε:
14 Σεπ 2020, 19:33


Κοίτα δεν είναι του χαρακτήρα μου να απαντήσω γενικόλογα.
θα απαντήσω ειδικά για το θέμα.
Εγώ πάλι θα περίμενα έναν γενικό κανόνα για να καταλαβαίνω πώς σκέφτεσαι.
Πχ. το λάθρο- είναι πρόθεμα που χρησιμοποιείς για να καταδείξεις γενικά μία παραβίαση κανονισμών, μία παρανομία ή επιλέγεις να το χρησιμοποιήσεις σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, και γιατί;
Αρκετοί πολύ εύκολα ξεστομίζουν εκφράσεις όπως είσαι ρατσιστής.
Με άμεσο αποτέλεσμα να δημιουργείται μια φοβία στον κόσμο να εκφραστεί.
Αυτό είναι καταπίεση και φασιστικό.
Όταν κάποιος κάνει συστηματικές διακρίσεις μεταξύ των ανθρώπων, λειτουργεί ρατσιστικά.
Φασιστικό δεν είναι να λες σε κάποιον ότι συμπεριφέρεται ρατσιστικά, αλλά η ίδια η ρατσιστική συμπεριφορά του την οποία ανάγει σε πολιτική ιδεολογία.
Έπιασα εγώ τον εαυτό μου να συζητώ με τις φίλες μου για το μεταναστευτικό ,φίλες που ήτανε εθελόντριες σε κέντρο υποδοχής μεταναστών.
Λέγαμε για τους καημένους τους πρόσφυγες από την Συρία και πόσο περήφανοι και αξιοπρεπείς ήτανε μέσα στον πόνο τους.
Όταν έφτανε η συζήτηση για αυτούς που ερχόντουσαν δυο και τρεις φορές τους λέγανε οι φίλες μου υπότροπους.
Τους λέω τι εννοείτε υπότροποι;
Είναι αυτοί όλοι που μπαίνουν λαθραία μέσα σε βάρκες και καραβάνια προσφύγων και το παίζουν πρόσφυγες και τους λέμε υπότροπους γιατί συνήθως έρχονται στα κέντρα υποδοχής και μια και δύο φορές και τρεις γιατί κάτι παράνομο κάνουν στις χώρες πού πάνε και τους διώχνουν.
Δηλαδή λαθρομετανάστες τους λέω.
Μην το λες μην το λές Νίκη αυτό θα σε πουν ρατσίστρια!
Πως να τους λέω;
Εμείς τους λέμε κακούς ,υπότροπους ότι θέλεις αλλά όχι λαθρομετανάστες.
Τους λέω και γω δεν με νοιάζει ,γράφω και σε ένα φόρουμ εγώ θα τους λέω λαθρομετανάστες.
θα το γράψω μάλιστα για να μείνει.
Είναι πολύ φασιστικό και επικίνδυνο να μου απαγορεύει κάποιος πως θα πω κάποιον που παρανομεί εις βάρος αθώων ανθρώπων και ταλαιπωρημένων προσφύγων.
Είτε είναι υπότροπος είτε είναι ισλαμιστής είτε εγκληματίας του ποινικού κώδικα.
Για μένα είναι ένας λαθρομετανάστης.
Δεν φοβάμαι ούτε θα γεννήσω λέξη για να τον βαφτίσω.
Ακούς εκεί υπότροπος.
"Υποτροπή" είναι νομικός όρος που περιγράφει την επανάληψη επιλήψιμης συμπεριφοράς.
Γιατί σε ζορίζει τόσο πολύ η χρήση της και προσπαθείς να την αντικαταστήσεις με κάποια που παράγει ρατσιστικές διακρίσεις;
Δεν μου αρέσει ο τρόπος αντιμετώπισης του θέματος , τους χωρίζουν σε υπόδικους , υπότροπους και κακούς.
Όλοι αυτοί σαν σύνολο έχουν ένα κοινό δεν είναι ούτε παράνομοι πρόσφυγες ούτε παράνομοι μετανάστες άρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι όλοι αυτοί που μπαίνουν λαθραία μέσα στα καραβάνια των προσφύγων και το παίζουν πρόσφυγες ή μέσα στις βάρκες τους που κάποιοι είναι υπόδικοι , κάποιοι είναι ισλαμιστές και τους λένε κακού και κάποιοι είναι υπότροποι , είναι λαθραίοι -μετανάστες ή έστω αν δεν σας αρέσει ο όρος να βρούμε κάποιον άλλο ή βρείτε εσείς.
Μήπως το ψευτομετανάστες σας αρέσει καλύτερα;
Να το υιοθετήσουμε και να πάμε παρακάτω.
Μετανάστες.
Όπως εσύ είσαι πολίτης, είτε κάνεις κάποια παρανομία στη ζωή σου είτε όχι.
Δεν είσαι λαθροδηγός αν περάσεις με κόκκινο. Δεν είσαι λαθροπολίτης αν δεν πληρώσεις την εφορία σου. Δεν είσαι λαθροεπαγγελματίας αν δεν πληρώσεις τις ασφαλιστικές σου εισφορές.
Η όποια παρανομία ή παρατυπία δεν αποτελεί ιδιότητά σου. Είναι απλά μία δραστηριότητα στην οποία δεν λειτούργησες σύμφωνα με το νόμο.
Πρέπει να βρούμε μια αφετηρία για να προχωρήσουμε μπροστά.
Αλλιώς είσαστε υποκριτές.
Πρέπει να τη βρείτε. Προς το παρόν, η ρητορική σας πηγαίνει προς τα πίσω, όταν πχ. "λαθρομετανάστες" αποκαλούσαν τους έλληνες τα φασιστοειδή στις ΗΠΑ και τους εβραίους τα αντίστοιχα στην Ελλάδα.
Η ρητορική σας δεν εκφράζει το μέλλον αλλά το μαύρο παρελθόν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Σεπ 2020, 21:53

stavmanr έγραψε:
15 Σεπ 2020, 21:43
Η ρητορική σας δεν εκφράζει το μέλλον αλλά το μαύρο παρελθόν.
Η ρητορική είναι πάντα έκφραση του παρόντος.

Αυτοί που δεν μπορούν να το κατανοήσουν είναι αυτοί που έχουν προσκολληθεί στη ρητορική του πολύχρωμου παρελθόντος.

Και όποιος δεν αντιλαμβάνεται ότι η υπερβολή στην πολυχρωμία είναι ο πιο σύντομος δρόμος για το κοντράστ, είναι εκτός πραγματικότητας. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ένα ερώτημα για την παράνομη μετανάστευση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Σεπ 2020, 22:06

Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 16:11
argouen έγραψε:
14 Σεπ 2020, 16:04
Fluffy έγραψε:
14 Σεπ 2020, 16:00

στον σοσιαλισμό ποιος έχει την εξουσία;
Το ΚΟΜΜΑ :lol:
εννοώ ποια τάξη, μη τα βγάζω με το τσιγκέλι τώρα
Η τάκση που στελεχώνει το πολιτικό γραφείο και οι συν αυτώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών