Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ


dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 16 Σεπ 2020, 12:16

Νατάσα έγραψε:
24 Απρ 2019, 02:14
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Απρ 2019, 09:15
Natasha έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:25


Εννοουσε τις εθνικές που μάλλον θα γίνουν τον Σεπτέμβριο, έτσι;
Εννοούσε τις εθνικές και μου είπε μάλιστα ότι ο σύριζα θα υποστεί σαρωτική ήττα. Μιλάμε για την ατομική βόμβα όλων των ταπεινώσεων.
Βρε χαμένο, άμα με τις εθνικές εκλογές γίνει ο 3ος, τότε ΟΛΑ τελειώνουν!!! Τί μας νοιάζει μετά ο συριζα και ο ξυριζα;

Πω...μέσα σε λίγους μήνες τέλος ο κόσμος μας έτσι όπως τον ξέρουμε. Τέλος και το δίκτυο...Και γω το ίδιο προαίσθημα έχω μ αυτόν τον γέροντα που λες.
Πόσους μήνες ακόμα;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 16 Σεπ 2020, 12:27

Ρωτάς τη Νατάσα που έχει να μπει απο τοτε που άνοιξε το φόρουμ.

Τι μήνες; Μέσα στα γεγονότα είμαστε

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 16 Σεπ 2020, 12:32

τι ωραιες φωτογραφιες bluerose!ευχαριστουμε πολυ...

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 28 Οκτ 2020, 15:58

Γέροντα, το άκτιστο φως το βλέπει κανείς με τα αισθητά μάτια;


-Αν αφήσετε τις μικρότητες, θα σάς πώ.

-Γέροντα, μέχρι να απαλλαγούμε από τις μικρότητες, εσείς θα φύγετε....

Κάντε το σαν πνευματική ελεημοσύνη!



Όταν ήμουν στα Κατουνάκια, στο Κελλί του Υπατίου, ένα απόγευμα, αφού έκανα τον Εσπερινό με κομποσχοίνι, ήπια ένα τσάι και συνέχισα... Έκανα το Απόδειπνο και τους Χαιρετισμούς με κομποσχοίνι, και ύστερα έλεγα την ευχή... Όσο την έλεγα, τόσο έφευγε η κούραση και αισθανόμουν ξεκούραστος. Ένιωθα μέσα μου μια χαρά, που δεν μου έκανε καρδιά να κοιμηθώ· έλεγα συνέχεια την ευχή.

Γύρω στις έντεκα την νύχτα γέμισε ξαφνικά το κελλί με ένα φως γλυκό, ουράνιο. Ήταν πολύ δυνατό, αλλά δεν σε θάμπωνε. Κατάλαβα όμως ότι και τα μάτια μου «δυνάμωσαν», για να μπορώ να αντέξω αυτήν την λάμψη... Όσο ήμουν σε αυτήν την κατάσταση, μέσα στο θείο εκείνο φώς, ήμουν σ’ έναν άλλον κόσμο, πνευματικό. Αισθανόμουν μια ανέκφραστη αγαλλίαση, και το σώμα μου ανάλαφρο· είχε χαθή το βάρος του σώματος... Ένιωθα την Χάρη του Θεού, τον θείο φωτισμό. Θεία νοήματα περνούσαν γρήγορα από τον νού μου σαν ερωταποκρίσεις... Δεν είχα προβλήματα, ούτε θέματα να ρωτήσω, όμως ρωτούσα και είχα συγχρόνως και την απάντηση. Ήταν ανθρώπινα λόγια οι απαντήσεις, είχαν όμως και θεολογία, αφού ήταν θείες απαντήσεις. Και ήταν τόσο πολλά όλα αυτά, ώστε, αν τα έγραφε κανείς, θα γραφόταν άλλος ένας Ευεργετινός.

Αυτό κράτησε όλη την νύχτα, μέχρι τις εννιά το πρωί. Όταν πια χάθηκε εκείνο το φώς, όλα μου φαίνονταν σκοτεινά. Βγήκα έξω και ήταν σαν νύχτα...

«Τί ώρα είναι; Δεν έφεξε ακόμη;», ρώτησα έναν μοναχό που περνούσε από εκεί. Εκείνος με κοίταξε και μου απάντησε με απορία: «Τί είπες, πάτερ Παΐσιε;». «Τί είπα;», αναρωτήθηκα και μπήκα μέσα. Κοιτάζω το ρολόι και τότε συνειδητοποίησα τί είχε συμβή... Η ώρα ήταν εννιά το πρωί, ο ήλιος ήταν ψηλά, κι εμένα η ημέρα μου φαινόταν σαν νύχτα! Ο ήλιος δηλαδή μου φαινόταν ότι ίσα‐ίσα φώτιζε· σαν να είχε γίνει έκλειψη ηλίου... Ήμουν σαν έναν που πετιέται απότομα από το δυνατό φως στο σκοτάδι· τόσο μεγάλη ήταν η διαφορά! Μετά από εκείνη την θεϊκή κατάσταση βρέθηκα στην άλλη, την φυσική, την ανθρώπινη, και ξεκίνησα να κάνω όπως κάθε μέρα το πρόγραμμά μου.

Έκανα λίγο εργόχειρο, έκανα την Ακολουθία των Ωρών με κομποσχοίνι, μετά την Ενάτη Ώρα έβρεξα λίγο παξιμάδι για να φάω, αλλά ένιωθα σαν ζώο που πότε ξύνεται, πότε βόσκει, πότε χαζεύει, και έλεγα μέσα μου: «Για δές με τί ασχολούμαι! Τόσα χρόνια έτσι τα πέρασα;». Μέχρι το απόγευμα είχα τέτοια αγαλλίαση, που δεν ένιωθα την ανάγκη να ξεκουραστώ. Τόσο δυνατή ήταν η κατάσταση αυτή...

Όλη εκείνη την ημέρα έβλεπα θαμπά· ίσα‐ίσα που μπορούσα να κάνω την δουλειά μου. Και ήταν καλοκαίρι· ο ήλιος έλαμπε. Την άλλη μέρα άρχισα να βλέπω τα πράγματα φυσιολογικά. Έκανα το ίδιο τυπικό, αλλά δεν ένιωθα πια έτσι, σαν ζώο. Με τί χαζά πράγματα περνούμε τον καιρό μας και τί χάνουμε! Γι’ αυτό, όταν βλέπω μικρότητες, κακομοιριές, χαμένα πράγματα, πολύ στενοχωριέμαι...



– Ἁγίου Παϊσίου Ἁγιορείτου: ΛΟΓΟΙ ΣΤ’ «Περί Προσευχής»



bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 18 Νοέμ 2020, 08:28

Θα σας πω και κάτι
που πιέζει το μυαλό μου να σας το πω.
Το 1990, όταν ήμουν προϊστάμενος και αντιπρόσωπος στην Ιερά κοινότητα
του Αγίου Όρους,
γέμισε το Άγιο Όρος από λύκους.
Κατά έναν παράδοξο τρόπο, παρά πολλοί λύκοι μπήκαν στο Άγιο Όρος.
Όσοι από σας, άντρες, έρχονταν τότε στο
Άγιο Όρος, θυμούνται ότι ήταν επικύνδυνα
τα πράγματα.
Οι λύκοι έφαγαν πολλά άλλα ζώα, πολλά μουλάρια και ζώα που χρησίμευαν στους πατέρες.
Και κινδύνεψαν και άνθρωποι και μοναχοί.

Τότε λοιπόν πήγαμε στον πατέρα Παΐσιο, στον άγιο Παΐσιο, κάποιοι πατέρες
και του είπαμε ότι ξέρεις γέροντα,
έχει μεγάλο πρόβλημα με τους λύκους,
θα φάνε κανέναν άνθρωπο στο τέλος.
Κι ήταν όντως μεγάλο το πρόβλημα.
Θα δούμε να κάνουμε καμιά εκστρατεία,
να φέρουμε κυνηγούς να τους κυνηγήσουν. Λέει, δεν ντρέπεστε; θα φέρετε κυνηγούς..
Θα κάνετε προσευχή, θα φύγουν οι λύκοι!
Μα πως θα κάνουμε προσευχή να φύγουν
οι λύκοι;
Ένας, λέει, να προσευχηθεί όπως πρέπει,
σε 3 μήνες θα εξαφανιστούν.
Κι όντως σε 3 μήνες όλοι οι λύκοι ψόφησαν. Έπιασαν ένα μικρόβιο και χάθηκαν όλοι. Βέβαια, εκείνος που προσευχήθηκε ήταν ασφαλώς ο γέροντας.

Προσευχή λοιπόν χρειάζεται.
Το μικρόβιο θα φύγει εάν προσευχηθούμε.
Θέλουμε ανθρώπους προσευχής.
Προσευχή πύρινη.
Με ταπείνωση και μετάνοια.
Αυτό μας χρειάζεται κι όλα τα υπόλοιπα
θα τακτοποιηθούν.

12/11/2020
π.Αθανάσιος, Μητροπολίτης Λεμεσού



Εικόνα



Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 18 Νοέμ 2020, 17:54

bluerose έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 08:28
Το 1990, όταν ήμουν προϊστάμενος και αντιπρόσωπος στην Ιερά κοινότητα
του Αγίου Όρους,
γέμισε το Άγιο Όρος από λύκους.
Κατά έναν παράδοξο τρόπο, παρά πολλοί λύκοι μπήκαν στο Άγιο Όρος.
Τουλάχιστον από το 1960 που υπάρχουν δεδομένα, δεν υπήρξαν περιστατικά εμφάνισης λύκων στο όρος...
Πολλοί κελιώτες μοναχοί από την άλλη, έχουν όπλα και κυνηγούν παράνομα..

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Νοέμ 2020, 18:09

Japetus έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 17:54
Τουλάχιστον από το 1960 που υπάρχουν δεδομένα, δεν υπήρξαν περιστατικά εμφάνισης λύκων στο όρος...
Πολλοί κελιώτες μοναχοί από την άλλη, έχουν όπλα και κυνηγούν παράνομα..
Έλα τώρα κι εσύ...μην δημιουργείς εμπόδια στον Λεμεσού... :003:

Και πως βρέθηκαν τόσοι λύκοι εκεί στα καλά καθούμενα; Υπήρξε "θεϊκό" σχέδιο;
Και γιατί δεν μπορούσε δηλαδή η "προσευχή", απλώς να διώξει τους λύκους;
Η "προσευχή" δηλαδή ήταν να μολυνθούν οι λύκοι από μικρόβιο και να ψοφήσουν όλοι;

Μου αρέσει, κι όλας, που τους μάλωσε να μην φέρουν κυνηγούς και σκοτώσουν τους λύκους...καλύτερα να τους σκότωνε η προσευχή!

Ωραίο "θεϊκό" σχέδιο:
"Θα στείλω ένα σωρό λύκους στο Άγιον Όρος, θα πανικοβληθούν οι μοναχοί και οι λαϊκοί, μετά θα προσευχηθεί ο γέροντας και εγώ θα μολύνω τους λύκους με ένα μικρόβιο και θα ψοφήσουν όλοι!"
Δοξάστε με!

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 18 Νοέμ 2020, 18:21

Αληθινή ιστορία με γέροντα.

-Γέροντα, ήρθε μια παρέα παιδιών να σε δει.
-Α,ναι. Κατσε να τους φωνάξω: Γιωργο, Βαγγέλη, Γιαννη, Παναγιώτη!!

(γυρνάει ένας Γιάννης)

-Που ήσουν ρε παιδί μου και σε περίμενα!
-Την ευλογία σας γέροντα!

Συζητάνε για λίγο περί ανέμων και υδάτων και μετά του λέει ο γέροντας: "Αχ, παιδί μου, θα έρθουν πολλές φουρτούνες στη ζωή σου, αλλά έχει ο Θεός..."

Γιάννης μετά από χρόνια: "Πωπω, είχαμε επισκεφτεί τον τάδε γέροντα στο τάδε μοναστήρι και όχι μόνο με ήξερε με το όνομα μου, αλλά προέβλεψε και την περιπέτεια υγείας που θα αντιμετώπιζε η γυναίκα μου, αλλά ο καλός θεός θα μας βοηθούσε"!

Ημουν μάρτυρας στο περιστατικό. Γιατί σας το είπα αυτό; Αυτό να το έχετε κατα νου όταν οι πιστοί σας λένε ιστορίες για γεροντάδες...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Νοέμ 2020, 19:09

OrderAndChaos έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 18:21
Αληθινή ιστορία με γέροντα.

-Γέροντα, ήρθε μια παρέα παιδιών να σε δει.
-Α,ναι. Κατσε να τους φωνάξω: Γιωργο, Βαγγέλη, Γιαννη, Παναγιώτη!!

(γυρνάει ένας Γιάννης)

-Που ήσουν ρε παιδί μου και σε περίμενα!
-Την ευλογία σας γέροντα!

Συζητάνε για λίγο περί ανέμων και υδάτων και μετά του λέει ο γέροντας: "Αχ, παιδί μου, θα έρθουν πολλές φουρτούνες στη ζωή σου, αλλά έχει ο Θεός..."

Γιάννης μετά από χρόνια: "Πωπω, είχαμε επισκεφτεί τον τάδε γέροντα στο τάδε μοναστήρι και όχι μόνο με ήξερε με το όνομα μου, αλλά προέβλεψε και την περιπέτεια υγείας που θα αντιμετώπιζε η γυναίκα μου, αλλά ο καλός θεός θα μας βοηθούσε"!

Ημουν μάρτυρας στο περιστατικό. Γιατί σας το είπα αυτό; Αυτό να το έχετε κατα νου όταν οι πιστοί σας λένε ιστορίες για γεροντάδες...
Καλό παράδειγμα. Κάπως έτσι κατασκευάζονται οι διάφορες "θαυμαστές" ιστορίες.
Παρ' όλο που αυτή η τεχνική (το να φωνάζεις διάφορα κοινά ονόματα, με την ελπίδα πως κάποιος θα λέγεται έτσι), είναι απλή και αρχάρια τεχνική cold reading. Μετά προχωράς σε "βάθος"...
Ο Derren Brown, αλλά και άλλοι mentalists, έχουν κανει απίστευτα πράγματα. Έχουν αποσπάσει "άγνωστες" λεπτομέρειες σε ελάχιστα λεπτά ομιλίας.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 19 Νοέμ 2020, 20:31

Προσβάλλεται ο Λεμεσου κι ο Άγιος
Ο συντονισμός που είναι;

Κι απορώ μπήκα εγώ να προσβαλω στα αθλητικά κάποιο αθλητή;
Αν δε γίνεται να μην έχετε ενότητα θρησκειολογιας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών