Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Σεπ 2020, 23:43

hellegennes έγραψε:
16 Σεπ 2020, 23:30
Χαοτικός έγραψε:
16 Σεπ 2020, 23:28
Ναι αλλά πόση είναι και ποιος είναι αυτός ο υπολογισμός που οδηγεί συμπερασματικά στις τάξεις μεγέθους;
Μπορείς να διαβάσεις το σχετικό paper όπου αναλύονται όλα αυτά.
Πούντο;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Σεπ 2020, 23:57

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Σεπ 2020, 23:58

Πάντως και η αμμωνία έχει μεγάλη σχέση με το φαινόμενο της ζωής. Θα μπορούσαμε να πιστεύουμε ότι το μεγαλύτερο της μέρος προέρχεται από βιοχημικό κύκλο. Δεν είναι έτσι όμως. Είδαμε και τον Γερμανό Χάμπερ να βρίσκει τρόπο να την παράγει και τελικά υπάρχει σε πολλούς πλανήτες.

Ποιο είναι το όριο που προδίδει ότι από μία ποσότητα και πάνω είναι εντελώς απαραίτητη η ύπαρξη ζωής;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 17 Σεπ 2020, 00:07

Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Σεπ 2020, 00:19

Του έριξα μια πρόχειρη ματιά, δεν μπορώ να το διαβάσω τώρα όλο. Βλέπω ότι έχουν μία εύλογη υπόθεση αλλά διακρίνω μία επιτηδευμένη μεθοδολογία.
κάνει λόγο και για τυχαία παραγωγή ωστόσο αλλά δεν μιλάει για κανένα αποκλεισό ή απαγόρευση για τυχαία παραγωγή. Λέει ξεκάθαρα ότι είναι άγνωστοί άλλοι τρόποι, όχι ότι δεν υπάρχουν. και βλέπω ότι πάει να βάλει μία λογική σύγκρισης με τη γη που είναι οξειδωτική και δύναται να την πολεμάει την ουσία.
Αν τόσα χρόνια είναι αναγωγική η Αφροδίτη και τόσα χρόνια παράγει από λίγο με φυσικές χημικές διεργασίες, αυτή η ποσότητα θα διατηρηθεί περισσότερο από ότι στη γη.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2020, 00:25

Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:19
Του έριξα μια πρόχειρη ματιά, δεν μπορώ να το διαβάσω τώρα όλο. Βλέπω ότι έχουν μία εύλογη υπόθεση αλλά διακρίνω μία επιτηδευμένη μεθοδολογία.
κάνει λόγο και για τυχαία παραγωγή ωστόσο αλλά δεν μιλάει για κανένα αποκλεισό ή απαγόρευση για τυχαία παραγωγή. Λέει ξεκάθαρα ότι είναι άγνωστοί άλλοι τρόποι, όχι ότι δεν υπάρχουν. και βλέπω ότι πάει να βάλει μία λογική σύγκρισης με τη γη που είναι οξειδωτική και δύναται να την πολεμάει την ουσία.
Αν τόσα χρόνια είναι αναγωγική η Αφροδίτη και τόσα χρόνια παράγει από λίγο με φυσικές χημικές διεργασίες, αυτή η ποσότητα θα διατηρηθεί περισσότερο από ότι στη γη.
Με μια «πρόχειρη ματιά» δεν μπορείς να κριτικάρεις επιστημονικό έργο ανθρώπων που σπούδασαν 10 χρόνια και ξόδεψαν αμέτρητες ώρες για να παράγουν αυτήν την έρευνα. Δεν είναι απλώς προσβλητικό και απαξιωτικό, δεν έχει και λογική.

Αν έριχνες κάτι παραπάνω από μια πρόχειρη ματιά, θα καταλάβαινες πως το πρόβλημα εστιάζεται στο ότι δεν υπάρχει καμμιά γνωστή φυσική διεργασία που να μπορεί να παράγει σταθερά τις ποσότητες που βλέπουμε.

Εννοείται πως δεν αποκλείουν άγνωστες διεργασίες. Γι' αυτό και είναι «πιθανή ένδειξη» και όχι καταληκτική απόδειξη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Σεπ 2020, 00:29

Άμα μπήκανε και οι Ρώσοι τα πιασαμε τα λεφτά μας. Αυτά είναι ρε. λεφτά για έρευνα επειδή οι άλλοι μας την είπανε, εμάς που λειώσαμε το διαστημόπολοιό μας εκεί πάνω. :D Όπως κι ο Κένεντης, εμείς θα στέιλουμε άνθρωπο στο φεγγάρι ρε!

Αύριο θα το έχω διαβάσει όλο.

Βλέπω έχει πινακάκια. Δεν ξέρω αν έχει υπολογίσει το ρυθμό που χάνεται εδώ η ουσία και το ρυθμό που χάνεται εκεί. Το ρυθμό που παράγεται εδώ, την ποσότητα βιοχημικών κύκλων και το χρόνο αλλοίωσης της συνυπολογίζοντας τους παράγοντες.

Διαισθητικά πάντως μου φαίνεται μεγάλη ματαιοδοξία.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11362
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 17 Σεπ 2020, 00:35

Αχ τι ωραια ηταν η εποχη μεχρι περιπου το 1970. Τοτε ηταν ρεαλιστικο να πιστευεις οτι υπαρχει ζωη σε αλλους πλανητες στο πλανητικο μας συστημα. Τελικα δεν υπαρχει. Αρα αυτη η συζητηση περι μικροβιων στον Αρη και την Αφροδιτη εχει χασει καθε ενδιαφερον
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Σεπ 2020, 00:38

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:25
Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:19
Του έριξα μια πρόχειρη ματιά, δεν μπορώ να το διαβάσω τώρα όλο. Βλέπω ότι έχουν μία εύλογη υπόθεση αλλά διακρίνω μία επιτηδευμένη μεθοδολογία.
κάνει λόγο και για τυχαία παραγωγή ωστόσο αλλά δεν μιλάει για κανένα αποκλεισό ή απαγόρευση για τυχαία παραγωγή. Λέει ξεκάθαρα ότι είναι άγνωστοί άλλοι τρόποι, όχι ότι δεν υπάρχουν. και βλέπω ότι πάει να βάλει μία λογική σύγκρισης με τη γη που είναι οξειδωτική και δύναται να την πολεμάει την ουσία.
Αν τόσα χρόνια είναι αναγωγική η Αφροδίτη και τόσα χρόνια παράγει από λίγο με φυσικές χημικές διεργασίες, αυτή η ποσότητα θα διατηρηθεί περισσότερο από ότι στη γη.
Με μια «πρόχειρη ματιά» δεν μπορείς να κριτικάρεις επιστημονικό έργο ανθρώπων που σπούδασαν 10 χρόνια και ξόδεψαν αμέτρητες ώρες για να παράγουν αυτήν την έρευνα. Δεν είναι απλώς προσβλητικό και απαξιωτικό, δεν έχει και λογική.

Αν έριχνες κάτι παραπάνω από μια πρόχειρη ματιά, θα καταλάβαινες πως το πρόβλημα εστιάζεται στο ότι δεν υπάρχει καμμιά γνωστή φυσική διεργασία που να μπορεί να παράγει σταθερά τις ποσότητες που βλέπουμε.

Εννοείται πως δεν αποκλείουν άγνωστες διεργασίες. Γι' αυτό και είναι «πιθανή ένδειξη» και όχι καταληκτική απόδειξη.
Σόρυ αλλά δεν λειτουργώ έτσι. Στα παπάρια μου πόσο κουράστηκαν. και οι συντηρητές επιστήμονες οικονομολόγοι του καπιταλισμού πολύ ιδρώτα
ρίχνουν. Γιατί να πρέπει να ρίξω πιο πολύ απ' αυτούς για να μπορώ να πω ότι έχω γραμμένους;

Και μόνο που λες δέκα χρόνια δούλευαν εννοείται ότι θα σκυλιάσουν στο τέλος να είναι έτσι. Ξέρεις πολλούς που θα έφταναν να πουνε "Σας δηλώνουμε με υπερηφάνεια ότι η αρχική μας υπόθεση είναι λάθος. Γεια σας.";

αύριο ή μεθάυριο καλύτερα θα το έχω μελετήσει πολύ καλά και θα αρχίσω να θάβω για μου την έδωσες τώρα. που επειδή είδες ένα πέηπερ πρέπει κι υπόλοιποι να ακολουθήσουν τη λογική που βάζει το πέηπερ.

και δεν είναι ανάγκη να παράγονται σταθερά οι ποσότητες. Πάνω στην κίνηση αλλάζουν και οι συνθήκες και οι κανόνες.

Δυο βήματα είναι άλλωστε ρε. που ξέρεις αν δεν δραπέτευσε η δικιά μας και δεν τράβηξε κατά κει;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Σεπ 2020, 00:44

Στρακαστρουκας έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:35
Αχ τι ωραια ηταν η εποχη μεχρι περιπου το 1970. Τοτε ηταν ρεαλιστικο να πιστευεις οτι υπαρχει ζωη σε αλλους πλανητες στο πλανητικο μας συστημα. Τελικα δεν υπαρχει. Αρα αυτη η συζητηση περι μικροβιων στον Αρη και την Αφροδιτη εχει χασει καθε ενδιαφερον

Η πλάκα είναι ότι αν υπάρχει (και όχι μόνο κει, αλλά και σε κάτι φεγγάρια πέρα στους μεγάλους πλανήτες,
θα ήταν πιο δικαιωμένος ο Σταβ με την εισαγωγή ζωής από το διαστημικό πετροβολητό. Η αβιογένεση της γης φθίνει μπροστά σε αυτόν τον ισχυρισμό.

Αν και ο Σταβ κάτι παθαίνει γενικά με την αβιογένεση. Βρε μλκ ακόμα και Θεός αν είναι, αβιογένεση τελείται ουσιαστικά :102:
εννοείται ότι κάποτε είχαμε μόνο διαστημική σούπα και αργότερα σωματίδια. Ε κάπως πιο μετά δεν έγινε το πρώτο κύτταρο; Για όποιο λόγο και να έγινε, αβιογένεση δεν ήταν; :D
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2020, 00:48

Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:38
Σόρυ αλλά δεν λειτουργώ έτσι. Στα παπάρια μου πόσο κουράστηκαν. και οι συντηρητές επιστήμονες οικονομολόγοι του καπιταλισμού πολύ ιδρώτα
ρίχνουν. Γιατί να πρέπει να ρίξω πιο πολύ απ' αυτούς για να μπορώ να πω ότι έχω γραμμένους;
Α, δεν είσαι υποχρεωμένος. Απλά διαφορετικά δεν μπορείς να έχεις άποψη για την εργασία τους, γιατί είναι γελοίο. Για να διαφωνήσεις με κάτι πρέπει να ξέρεις τι λέει, όχι να αρχίσεις να επιχειρηματολογείς στον αέρα.
Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:38
Και μόνο που λες δέκα χρόνια δούλευαν εννοείται ότι θα σκυλιάσουν στο τέλος να είναι έτσι. Ξέρεις πολλούς που θα έφταναν να πουνε "Σας δηλώνουμε με υπερηφάνεια ότι η αρχική μας υπόθεση είναι λάθος. Γεια σας.";
Ναι. Έτσι δουλεύει η επιστήμη. Όταν ο Μάικελσον και ο Μόρλεϊ έστησαν το πείραμά τους, το έκαναν για να μετρήσουν τον αιθέρα, που ήταν απολύτως βέβαιοι ότι υπήρχε. Φυσικά δεν τον βρήκαν ποτέ, γιατί η θεωρία του αιθέρα είναι λάθος. Με υπερηφάνεια ή όχι, δήλωσαν ότι η υπόθεσή τους είναι λάθος και μαζί 500 χρόνια αντίληψης της φυσικής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Σεπ 2020, 00:49

Κατά τύχη* Ευρωιαπωνικό probe ήδη στον δρόμο για περασιά από Αφροδίτη.

https://www.forbes.com/sites/jonathanoc ... 3539fa2681
And as luck would have it, a joint mission comprising two spacecraft – one from the European Space Agency (ESA) and the other from the Japanese space agency (JAXA) – is about to fly past Venus that could tell us for sure.

The instrument on the European side of the mission, called MERTIS (MErcury Radiometer and Thermal Infrared Spectrometer), is designed to study the composition of the surface of Mercury. However, the team believe they can also use it to study the atmospheric composition of Venus during both flybys.

On this first flyby, the spacecraft will get no closer than 10,000 kilometers from Venus. That’s very far, but potentially still close enough to make a detection.

“There actually is something in the spectral range of MERTIS,” says Jörn Helbert from the German Aerospace Center, co-lead on the MERTIS instrument. “So we are now seeing if our sensitivity is good enough to do observations.”
*Συνωμοσιολογία goes brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Σεπ 2020, 00:50

stavmanr έγραψε:
16 Σεπ 2020, 22:24
Stalker έγραψε:
16 Σεπ 2020, 22:14
stavmanr έγραψε:
16 Σεπ 2020, 22:08
Πιθανή ενδεικτική πιθανότητα ένδειξης.
Πες καμιά καλή εναλλακτική να γίνει παιχνίδι.
Όλα εκκινούν από την σχεδιαστική ευφυΐα που κατασκεύασε τον κόσμο αυτό.
Πώς και γιατί κατασκευάζονται τα πράγματα είναι κάτι που δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμα.
Ανέλυσε το λίγο, καμιά άλλη ιδιότητα εκτός από το να σχεδιάζει ευφυώς έχει αυτός ο ευφυής σχεδιαστής; Κάτι που να μπορεί π.χ. να αναιρέσει τον ισχυρισμό ότι το σύμπαν = ο ευφυής σχεδιαστής και άρα δεν χρειάζεται ευφυής σχεδιαστής;

Επειδή αλλιώς είναι απλά κυκλικός συλλογισμός που δεν μας λέει τίποτα για οτιδήποτε.

Κάνε έναν θετικό ισχυρισμό πληζ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2020, 00:54

Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:29
Διαισθητικά πάντως μου φαίνεται μεγάλη ματαιοδοξία.
Διαισθητικά θα σου φαινόταν ότι και το ηλεκτρόνιο δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα κύμα και σωματίδιο, να μην έχει μέγεθος (είναι αδιάστατο) και να βρίσκεται σε 500 σημεία ταυτόχρονα ούτε να εκπέμπει φωτόνια με τεράστια μάζα, τα οποία να έχουν μήκος κύματος μεγαλύτερο από το ορατό σύμπαν, αλλά όλα αυτά τα διαισθητικά λάθος πράγματα όχι μόνο συμβαίνουν, αλλά σ' αυτά βασίζεται η συνομιλία μας αυτήν την στιγμή, γιατί χρησιμοποιούμε τρανζίστορ, των οποίων οι αρχές λειτουργίας βασίζονται σε όλα αυτά τα διαισθητικά λανθασμένα φαινόμενα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Πιθανή ένδειξη μικροβιακής ζωής στην Αφροδίτη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Σεπ 2020, 00:56

Χαοτικός έγραψε:
17 Σεπ 2020, 00:44
Αν και ο Σταβ κάτι παθαίνει γενικά με την αβιογένεση. Βρε μλκ ακόμα και Θεός αν είναι, αβιογένεση τελείται ουσιαστικά :102:
εννοείται ότι κάποτε είχαμε μόνο διαστημική σούπα και αργότερα σωματίδια. Ε κάπως πιο μετά δεν έγινε το πρώτο κύτταρο; Για όποιο λόγο και να έγινε, αβιογένεση δεν ήταν; :D
Μοιάζει με ντεϊσμό αυτό, νομίζω στα μέρη μας θεωρείται αίρεση.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών