Διαχείριση απόγνωσης.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2020, 18:41

Παιδιά, για να το κλείσουμε.

Κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσετε αν είστε ειλικρινώς κακόβουλοι ή αν σπάτε πλακίτσα.

Στην πρώτη περίπτωση, περαστικά, στη δεύτερη όμως, βαρύγδουπες ενότητες όπως "ψυχολογία" δεν έχουν θέση εδώ μέσα. Συζητήστε για τους μπαρμπέρηδες καλύτερα, ή για τα τουρκικά αλιευτικά.

Δεν έχει νόημα να υπάρχει ενότητα ψυχολογίας σε ένα κακόβουλο site.

Από αυτή την άποψη, ο ισχυρισμός ότι "δεν παίρνω ναρκωτικά" στην αρχική σελίδα, ήταν μια ατυχής απόπειρα να ανταπεξέλθω στο κλίμα πλακίτσας που επικρατεί εδώ.

Αν απαντούσα σοβαρά, θα έλεγα -όπως είπα στις επόμενες σελίδες- ότι προσπαθώ να αποφεύγω τη λήψη ψυχοφαρμάκων όταν το αίτιο αναστάτωσης και απόγνωσης είναι εξωτερικό. ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΏ αυτή την τακτική σε κανέναν άλλο.

Στο παρελθόν, έχω λάβει αντικαταθλιπτικά ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, όταν το αίτιο ήταν εσωτερικό.

Τώρα, αν θέλετε να καφριλιάσουμε, μπορούμε να το κάνουμε ευχαρίστως.

Αν θέλετε να μιλήσουμε σοβαρά, μπορούμε να το κάνουμε επίσης. Μόνο να μην τα ανακατεύουμε, παρακαλώ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

- Casper -

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 27 Σεπ 2020, 19:00

AlienWay έγραψε:
27 Σεπ 2020, 18:21
- Casper - έγραψε:
27 Σεπ 2020, 18:02


Πολλοί το λένε έτσι χωρίς να το περνάνε, και όντως δεν έχουν ιδέα για το τι είναι κατάθλιψη. Ίσως γι' αυτό ρωτάνε συνεχώς, για να ξεκαθαριστεί.
Δεν ρωτάνε, φίλη μου. ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΎΝ ΕΥΘΕΩΣ.

Και εγώ ήμουν καχύποπτος όταν υπήρχε η μόδα των emo, αλλά τώρα έχουμε περάσει στο άλλο άκρο.

Ευτυχώς που είσαι κι εσύ και επιβεβαιώνεις εκείνο το ποστ μου γιατί εδώ θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.
Ναι έχεις δίκαιο και γι' αυτό το έγραψα κιόλας.
Cecily Anne έγραψε:
27 Σεπ 2020, 18:30
- Casper - έγραψε:
27 Σεπ 2020, 18:02


Επιβεβαιώνω και εγώ που την έχω περάσει και διάβασα πιο παλιά το ποστ σου για την κατάθλιψη.


Πολλοί το λένε έτσι χωρίς να το περνάνε, και όντως δεν έχουν ιδέα για το τι είναι κατάθλιψη. Ίσως γι' αυτό ρωτάνε συνεχώς, για να ξεκαθαριστεί.
Πέραν του υποθετικού σεναρίου ότι νομίζουν ότι περνάνε κατάθλιψη, αλλά δεν έχουν, εδώ μέσα όλοι μιλάμε ελληνικά ως μητρική μας γλώσσα και έχε σαν δεδομένο αυτό. Οπότε, έχουμε τις εξής δύο περιπτώσεις:

Ο άνθρωπος Α σου λέει: "είχα κατάθλιψη και την θεράπευσα".
Ο άνθρωπος Β σου λέει: "είχα κατάθλιψη, και θεραπεύτηκα".

Εκτός από αυτά σου υποβιβάζει βασικές πτυχές της ψυχιατρικής (αναφορικά με το άγχος) και της φαρμακευτικής (σχόλιο περί ναρκωτικών) και ο ίδιος άνθρωπος έχει ανοίξει νήνα στο λήμμα ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ.

Σε ποιά περίπτωση από τις δύο κάποιος είναι πιο πιθανό να ζητήσεις διευκρινιστικές ερωτήσεις Α ή Β;
Δεν είναι κακό όμως να ζητάς διευκρινιστικές. Κακό είναι να υποθέτεις και να βγάζεις συμπεράσματα, χωρίς να ρωτάς.
Εννοείς πως είναι αδύνατο (άρα λέει ψέματα ή νομίζει πως έχει περάσει κατάθλιψη) όποιος λέει πως την θεράπευσε μόνος του; Οι ψυχίατροι διαφωνουν. (Έχω μιλήσει με αρκετούς :lol: ). Μπορείς να την θεραπεύσεις, αλλά με διπλάσιο χρόνο απ' ότι αν έπαιρνες φάρμακα. Το έχω κάνει, όπως και ο alien, το έχει γράψει κιόλας σε ποστ του πιο παλιά.

- Casper -

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 27 Σεπ 2020, 19:03

Επίσης αν κάτι είναι εξωτερικό και λύνεται με τον χρόνο ή με άλλους τρόπους, καλά κάνει και δεν παίρνει φάρμακα. Η απόγνωση ένα σύμπτωμα είναι, ένα συναίσθημα. Δεν σημαίνει απαραίτητα διαταραχή. Νομίζω ο άνθρωπος ήταν ξεκάθαρος στο αρχικό ποστ.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2020, 19:07

- Casper - έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:03
Επίσης αν κάτι είναι εξωτερικό και λύνεται με τον χρόνο ή με άλλους τρόπους, καλά κάνει και δεν παίρνει φάρμακα. Η απόγνωση ένα σύμπτωμα είναι, ένα συναίσθημα. Δεν σημαίνει απαραίτητα διαταραχή. Νομίζω ο άνθρωπος ήταν ξεκάθαρος στο αρχικό ποστ.
:hebit::g094::romance-hearteyes:

Ευτυχώς που με καταλαβαίνεις εσύ, γιατί άρχισα να αμφιβάλλω κι εγώ ο ίδιος :smt023:goodpost::bravo::+1:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2020, 19:10

Επίσης να πω ότι δεν ξέρω κατά πόσο η ουσία που πρότεινε ο Αγις κατατάσσεται όντως στα ναρκωτικά, με την έννοια ότι και το Xanax υπάρχουν ψυχίατροι που το κατατάσσουν στα ναρκωτικά.

Αγι, διαφώτισε μας please.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 27 Σεπ 2020, 19:16

To xanax είναι ναρκωτικό, το γράφει και η συνταγή
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2020, 19:18

Για τη σιταλοπράμη τι γράφει;
Ζούμε σε μια οικονομία.

- Casper -

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 27 Σεπ 2020, 19:23

AlienWay έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:07
- Casper - έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:03
Επίσης αν κάτι είναι εξωτερικό και λύνεται με τον χρόνο ή με άλλους τρόπους, καλά κάνει και δεν παίρνει φάρμακα. Η απόγνωση ένα σύμπτωμα είναι, ένα συναίσθημα. Δεν σημαίνει απαραίτητα διαταραχή. Νομίζω ο άνθρωπος ήταν ξεκάθαρος στο αρχικό ποστ.
:hebit::g094::romance-hearteyes:

Ευτυχώς που με καταλαβαίνεις εσύ, γιατί άρχισα να αμφιβάλλω κι εγώ ο ίδιος :smt023:goodpost::bravo::+1:
Μην μασάς. :wink


Ναρκωτικά είναι τα εθιστικά; (π.χ βενζο; ).
Τα αντικαταθλιπτικά όντως δεν είναι.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 27 Σεπ 2020, 19:26

φιλε δε νομιζω οτι εισαι attention seeker oσο empathy seeker. ελπίζω και εύχομαι ό,τι εχεις να το υπερκερασεις. συζήτα με φιλους και ανθρωπους που σε αγαπανε και - ειλικρινα στο λεω- σκεψου να συμβουλευτεις καποιον ειδικο. αυτος θα κρινει αν μπορεις να βοηθηθεις ή όχι απο φαρμακευτικη αγωγη ή συνεδριες και για ποσο. σε καθε περίπτωση καλή δύναμη και κουραγιο. οσο αναπνέεις ελπιζεις
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 27 Σεπ 2020, 19:26

AlienWay έγραψε:
27 Σεπ 2020, 18:41
Παιδιά, για να το κλείσουμε.

Κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσετε αν είστε ειλικρινώς κακόβουλοι ή αν σπάτε πλακίτσα.

Στην πρώτη περίπτωση, περαστικά, στη δεύτερη όμως, βαρύγδουπες ενότητες όπως "ψυχολογία" δεν έχουν θέση εδώ μέσα. Συζητήστε για τους μπαρμπέρηδες καλύτερα, ή για τα τουρκικά αλιευτικά.

Δεν έχει νόημα να υπάρχει ενότητα ψυχολογίας σε ένα κακόβουλο site.

Από αυτή την άποψη, ο ισχυρισμός ότι "δεν παίρνω ναρκωτικά" στην αρχική σελίδα, ήταν μια ατυχής απόπειρα να ανταπεξέλθω στο κλίμα πλακίτσας που επικρατεί εδώ.

Αν απαντούσα σοβαρά, θα έλεγα -όπως είπα στις επόμενες σελίδες- ότι προσπαθώ να αποφεύγω τη λήψη ψυχοφαρμάκων όταν το αίτιο αναστάτωσης και απόγνωσης είναι εξωτερικό. ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΏ αυτή την τακτική σε κανέναν άλλο.

Στο παρελθόν, έχω λάβει αντικαταθλιπτικά ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, όταν το αίτιο ήταν εσωτερικό.

Τώρα, αν θέλετε να καφριλιάσουμε, μπορούμε να το κάνουμε ευχαρίστως.

Αν θέλετε να μιλήσουμε σοβαρά, μπορούμε να το κάνουμε επίσης. Μόνο να μην τα ανακατεύουμε, παρακαλώ.
Φίλε AlienWay εσύ έθεσες τις ερωτήσεις:

Εσείς, έχει τύχει να διανύετε περιόδους έντονης απόγνωσης και αγωνίας; Αν ναι, πώς το αντιμετωπίζατε; Από πού αντλούσατε κουράγιο; Ζημίωνε η απόγνωση τις κοινωνικές σας συναναστροφές;

Το κάθε μέλος αναφέρθηκε καλοπροαίρετα πιστεύω στο πιά μέθοδος θεώρησε ότι θα είναι η κατάλληλη για το πρόβλημα που ανέφερες.
Όλοι λίγο- πολύ έχουμε σκαμπανεβάσματα στην ζωή μας. Ο τρόπος αντιμετώπισης διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Σου είπα την γνώμη μου καλοπροαίρετα,
Χωρίς καμία διάθεση πλάκας. :102:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2020, 19:31

Yochanan έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:26
φιλε δε νομιζω ..... αλλά ΝΟΜΙΖΩ... μπλα-μπλα-μπλα- να συμβουλευτεις καποιον ειδικο.
Στο παρελθόν (για το άλλο ζήτημα που αναφέρθηκε), το είχα πράξει.

Yochanan έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:26
σε καθε περίπτωση καλή δύναμη και κουραγιο. οσο αναπνέεις ελπιζεις
θενξ
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 27 Σεπ 2020, 19:32

AlienWay έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:18
Για τη σιταλοπράμη τι γράφει;
Δεν έχω ιδέα, δεν έχω πάρει ποτέ. Το ladose δεν είναι εθιστικό πάντως και είναι από τα πιο γνωστά αντικαταθλιπτικά, το λεγόμενο prozac στην Αμερική. Άμα δεις ότι δεν πάνε καλά τα πράγματα σκεψου το.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2020, 19:34

Null έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:32
AlienWay έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:18
Για τη σιταλοπράμη τι γράφει;
Δεν έχω ιδέα, δεν έχω πάρει ποτέ. Το ladose δεν είναι εθιστικό πάντως και είναι από τα πιο γνωστά αντικαταθλιπτικά, το λεγόμενο prozac στην Αμερική. Άμα δεις ότι δεν πάνε καλά τα πράγματα σκεψου το.
:smt023
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 27 Σεπ 2020, 19:50

AlienWay έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:31
Yochanan έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:26
φιλε δε νομιζω ..... αλλά ΝΟΜΙΖΩ... μπλα-μπλα-μπλα- να συμβουλευτεις καποιον ειδικο.
Στο παρελθόν (για το άλλο ζήτημα που αναφέρθηκε), το είχα πράξει.

Yochanan έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:26
σε καθε περίπτωση καλή δύναμη και κουραγιο. οσο αναπνέεις ελπιζεις
θενξ
δεν καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα το διαβαζω σαν passive aggressive response την οποια καταννοω γιατι πιστευω οτι αισθανεσαι οτι εισαι in defensive mode. ειναι uncalled for στη συγκεκριμενη περιπτωση
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Σεπ 2020, 19:53

Yochanan έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:50
AlienWay έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:31
Yochanan έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:26
φιλε δε νομιζω ..... αλλά ΝΟΜΙΖΩ... μπλα-μπλα-μπλα- να συμβουλευτεις καποιον ειδικο.
Στο παρελθόν (για το άλλο ζήτημα που αναφέρθηκε), το είχα πράξει.

Yochanan έγραψε:
27 Σεπ 2020, 19:26
σε καθε περίπτωση καλή δύναμη και κουραγιο. οσο αναπνέεις ελπιζεις
θενξ
δεν καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα το διαβαζω σαν passive aggressive response την οποια καταννοω γιατι πιστευω οτι αισθανεσαι οτι εισαι in defensive mode. ειναι uncalled for στη συγκεκριμενη περιπτωση
Εσύ είσαι attention seeker, με πινελιές τρολ και γαρνιτούρα χίπστερ, που κάνεις call στο passive aggressive response μου.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών