Ερχεται η Microsoft

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ζιτανιτα
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 23 Ιαν 2020, 19:51

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ζιτανιτα » 05 Οκτ 2020, 20:21

aljawn έγραψε:
05 Οκτ 2020, 19:14
ζιτανιτα έγραψε:
05 Οκτ 2020, 17:54
nowhere έγραψε:
05 Οκτ 2020, 14:38

να κλείσουν όλες οι εταιρείες να κάνει οικονομία ο λαός.καλή ιδέα
Οι εταιρίες κλέβουν το εισόδημα του λαού, η λεγόμενη και ζαίϋνσιανη οικονομική θεωρία.
Οργισμένο σε βρίσκω
Προσπαθώ να τα πάρω στην πλάκα αλλά μετά σκέφτομαι ότι ψηφίζετε κιόλας

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 05 Οκτ 2020, 20:24

Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:14
Chainis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:06
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
05 Οκτ 2020, 15:50


Πες ότι οι ΗΠΑ το εξασφαλίζουν, πιστεύεις ότι εμείς μπορούμε;
Το εξασφαλίζουν 100% πολλές μεγάλες επιχειρήσεις.
Υπάρχουν έτοιμα πρωτόκολλα που εφαρμόζονται και βελτιώνονται συνέχεια.
Δεν. Ππρςις να φανταστείς μέχρι που φτάνουν οι έλεγχοι.
Στα Media Markt μου ζήτησαν τηλέφωνο ! και ονοματεπώνυμο! για μια κωλοαπόδειξη για ηχεία των 20 ευρώ!! Ήμουν ψύχραιμος όμως ,αρνήθηκα μεν ,δεν μπινελίκωσα δε. Να καταγραφεί στα πρακτικά.
Μπράβο παιδί μου, αλλά αυτό εχει να κάνει με προώθηση προϊόντων και μάρκετινγκ, καμία σχεση με ότι λέμε.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6845
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 05 Οκτ 2020, 20:26

Jack Shephard έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:07
hades έγραψε:
05 Οκτ 2020, 19:55
Αττική θα γίνει; Γιατί αν γίνει εκεί η κυβέρνηση σαμποτάρει με το καλημέρα δουλειά δύο και χρόνων από φορείς της Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τον αμερικανό πρέσβη
Γιατί μόνο από την κυβέρνηση εξαρτάται; Αν η MS βρήκε στην Αττική τις συνθήκες που έψαχνε τι να της έλεγαν, "α, μόνο Θεσσαλονίκη αλλιώς να πάτε Ρουμανία.";

Έχουν γίνει διάφορα ρε γκρινιάρηδες. Cisco Θεσσαλονίκη, Teamviewer Γιάννενα, IBM και τώρα MS Αθήνα.
Είναι και πολιτική επιλογή Και να ξεφύγω από τα τα της πόλη μου εδώ στην Αλεξανδρούπολη αν οι Αμερικάνοι δεν πίεζαν και δεν έβλεπαν την τεράστια γεωπολιτική της σημασία ούτε την γραμμή του ΟΣΕ μεταξύ Αλεξανδρούπολης σουφλι δεν θα επισκεύαζαν

Φυσικά φταινε και οι λεφτάδες στην πόλη μου που ήρθε ενας Ιβάν και παραλίγο να γίνει φέουδο η πόλη γιατί δεν ασχολούνται
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 05 Οκτ 2020, 20:26

Chainis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:24
Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:14
Chainis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:06


Το εξασφαλίζουν 100% πολλές μεγάλες επιχειρήσεις.
Υπάρχουν έτοιμα πρωτόκολλα που εφαρμόζονται και βελτιώνονται συνέχεια.
Δεν. Ππρςις να φανταστείς μέχρι που φτάνουν οι έλεγχοι.
Στα Media Markt μου ζήτησαν τηλέφωνο ! και ονοματεπώνυμο! για μια κωλοαπόδειξη για ηχεία των 20 ευρώ!! Ήμουν ψύχραιμος όμως ,αρνήθηκα μεν ,δεν μπινελίκωσα δε. Να καταγραφεί στα πρακτικά.
Μπράβο παιδί μου, αλλά αυτό εχει να κάνει με προώθηση προϊόντων και μάρκετινγκ, καμία σχεση με ότι λέμε.

Δεν δίνουμε προσωπικά δεδομένα ,ΝΟΜΟΣ.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24844
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 05 Οκτ 2020, 20:28

Αίγαγρος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 18:41
foscilis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 18:22
Το αληθινά σημαντικό είναι η προστιθέμενη αξία και ότι η Ελλάδα αποκτά σημείο πρόσβασης στο Azure. Μπορεί το Azure να μην είναι τόσο γαμάτο όσο το AWS ή το GCP αλλά παραμένει ένα σοβαρότατο cloud. Αυτή τη στιγμή αν είσαι μια ελληνική (ή αλβανική ή τουρκική ή βουλγάρικη ή αιγυπτικά) κλπ εταιρία που θέλει να πάει στο cloud, να μεταφέρει π.χ. το τηλεφωνικό της κέντρο εκεί ή να στήσει στα γρήγορα 15 εικονικούς σέρβερς για να δοκιμάσει κάτι βρε αδερφέ, έχεις δύο επιλογές:
1) Χρησιμοποιείς το σοβαρό cloud της Microsoft ή της Amazon ή της Google που τα κοντινότερα σημεία είναι στο Μιλάνο, στη Βαρσοβία και στο Τελ Αβίβ. Αυτό είναι μη λειτουργικό για ένα σωρό εφαρμογές λόγω της χρονοκαθυστέρησης.
2) Χρησιμοποιείς το άθλιο και υπερτιμημένο cloud κάποιου τοπικού παρόχου όπως ο ΟΤΕ ή ο αντίστοιχος αλβανικός/τουρκικός/αιγυπτιακός ΟΤΕ.
Οπότε πλέον η χώρα θα έχει τη δυνατότητα να εξυπηρετεί/πουλάει υπηρεσίες σε κρατικούς οργανισμούς και επιχειρήσεις σε όλα τα Βαλκάνια και Τουρκία (ή ακόμα παραπέρα) ;
Το θεωρώ πάρα πολύ πιθανό. Δεν κάνουν κάτι διαφορετικό η Ιρλανδία, η Γερμανία, η Ιταλία, η Βραζιλία κι όλα τα άλλα μέρη που έχουν cloud data centers.
:xena:
Μου ακούγεται πάρα πολύ καλό. Σε επιχειρηματικό περιβάλλον τι άλλες εξωτερικότητες θα έχει; θα προσελκύσει για παράδειγμα και άλλες επενδύσεις;
Βασικά είναι ένα διαφορετικό μοντέλο υπολογιστικής υποδομής. Όπου αποκτάς/αποδεσμεύεις ό,τι πόρους χρειάζεσαι χωρίς να σε απασχολεί πώς να τα εγκαταστήσεις όλα αυτά, πληρώνεις κυριολεκτικά με την ώρα και στο τέλος σου έρχεται ένας μηνιαίος λογαριασμός, περίπου όπως συμβαίνει με το ρεύμα ή το τηλέφωνο.

Η πλησιέστερη αναλογία που μπορώ να σκεφτώ είναι πράγματι κάτι τέτοιο, να έπρεπε η κάθε επιχείρηση να φροντίσει για το δικό της ρεύμα και τώρα έρχεται η M$ και εγκαθιστά εργοστάσιο ρεύματος και δίκτυο α λα ΔΕΗ. Ε όπως και να το κάνουμε ανοίγει ευκαιρίες.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 05 Οκτ 2020, 20:47

Chainis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:24
Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:14
Chainis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:06


Το εξασφαλίζουν 100% πολλές μεγάλες επιχειρήσεις.
Υπάρχουν έτοιμα πρωτόκολλα που εφαρμόζονται και βελτιώνονται συνέχεια.
Δεν. Ππρςις να φανταστείς μέχρι που φτάνουν οι έλεγχοι.
Στα Media Markt μου ζήτησαν τηλέφωνο ! και ονοματεπώνυμο! για μια κωλοαπόδειξη για ηχεία των 20 ευρώ!! Ήμουν ψύχραιμος όμως ,αρνήθηκα μεν ,δεν μπινελίκωσα δε. Να καταγραφεί στα πρακτικά.
Μπράβο παιδί μου, αλλά αυτό εχει να κάνει με προώθηση προϊόντων και μάρκετινγκ, καμία σχεση με ότι λέμε.
Θα κάνω καταγγελία ηλεκτρονικά .Εύχομαι η Αρχή Προστασίας Δεδομένων να τους κόψει τον κώλο.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 05 Οκτ 2020, 20:51

Για να καταλάβουμε τι συζητάμε εδώ. Κάποιοι από εσας γεμίσατε 25 σελίδες συζητώντας με τους οπαδούς του Κουτσούμπα, του "Go Back Madam Merkel" και άλλα τέτοια "φρούτα" για την σημασία μιας επένδυσης της Microsoft.

Μάλλον είναι χαμένος χρόνος και προσπάθεια. Κάποτε πρέπει να καταλάβουμε πως τα συγκεκριμένα "φρούτα" έχουν κολλήσει πίσω στο 1917;

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 05 Οκτ 2020, 20:52

Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:47
Chainis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:24
Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:14


Στα Media Markt μου ζήτησαν τηλέφωνο ! και ονοματεπώνυμο! για μια κωλοαπόδειξη για ηχεία των 20 ευρώ!! Ήμουν ψύχραιμος όμως ,αρνήθηκα μεν ,δεν μπινελίκωσα δε. Να καταγραφεί στα πρακτικά.
Μπράβο παιδί μου, αλλά αυτό εχει να κάνει με προώθηση προϊόντων και μάρκετινγκ, καμία σχεση με ότι λέμε.
Θα κάνω καταγγελία ηλεκτρονικά .Εύχομαι η Αρχή Προστασίας Δεδομένων να τους κόψει τον κώλο.
Μάλλον για την εγγύηση σου την ζήτησαν. Και είναι προαιρετικό αν θέλεις να την δώσεις. Κάποιος σίγουρα θα στο είπε αυτό!

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5198
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 05 Οκτ 2020, 20:52


Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 05 Οκτ 2020, 20:55

Δεν ξέρετε τι εστί Στύγιος.Το 2011 άλλαξε σε νομό όλο το σύστημα τοποθέτησης καθηγητών εξαιτίας Στύγιου. Είπαμε καλός , όχι μαλάκας.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 05 Οκτ 2020, 21:01

Hector Buas έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:52
Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:47
Chainis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:24


Μπράβο παιδί μου, αλλά αυτό εχει να κάνει με προώθηση προϊόντων και μάρκετινγκ, καμία σχεση με ότι λέμε.
Θα κάνω καταγγελία ηλεκτρονικά .Εύχομαι η Αρχή Προστασίας Δεδομένων να τους κόψει τον κώλο.
Μάλλον για την εγγύηση σου την ζήτησαν. Και είναι προαιρετικό αν θέλεις να την δώσεις. Κάποιος σίγουρα θα στο είπε αυτό!
Δεν νομιμοποιούνται . Στην απόδειξη υπάρχουν όλα τα στοιχεία. Από πότε η εγγύηση συνδέεται με προσωπικά δεδομένα;
Φέτος αγόρασα προτζέκτορα 340 ευρώ . Στους 2 μήνες χάλασε λόγω τροφοδοτικού. Δωρεάν στην εγγύηση μου τον επισκεύασαν και δε μου ζήτησαν πλην απόδειξης προϊόντος , τίποτα άλλο.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 05 Οκτ 2020, 21:01

a8s έγραψε:
05 Οκτ 2020, 14:38
Τα τετρακόσια εκατομμύρια δεν είναι εξωπραγματική επένδυση γι αυτό που θέλουν να κάνουν. Απλά θα πρέπει να καταλάβουμε οτι με "επένδυση" εννοούν το κόστος υλοποίησης της υποδομής τους. Ένα rack με σύγχρονους servers, παίζει και να κάνει κοντά στα τριάντα χιλιάρικα και μια δικιά τους εγκατάσταση μπορεί να έχει εκατοντάδες τέτοια rack. Δηλαδή σχεδόν πενήντα εκατομμύρια παίζει να κοστίζει μόνο ο ηλεκτρονικός και ηλεκτρικός εξοπλισμός του εν λόγω datacenter. Αν προσμετρήσεις το οικόπεδο, το ίδιο το κτίριο και τα μαστορικά (δεν εννοώ μόνο τους οικοδόμους, αλλά και όλους του άλλους μηχανικούς που πρέπει να δουλέψουν για να στηθεί), φτάνεις σ' αυτό το ποσό. Ανέφεραν πως θέλουν να είναι και eco-friendly το εν λόγω datacenter που σημαίνει επιπλέον εξοπλισμός (ίσως φωτοβολταϊκά στην οροφή του κτιρίου).
Αυτα από εμάς θα τα αγορασουν?

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 05 Οκτ 2020, 21:03

φοβου τους δαναους και δόρα φεροντες

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15386
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 05 Οκτ 2020, 21:05

Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:14
Στα Media Markt μου ζήτησαν τηλέφωνο ! και ονοματεπώνυμο! για μια κωλοαπόδειξη για ηχεία των 20 ευρώ!! Ήμουν ψύχραιμος όμως ,αρνήθηκα μεν ,δεν μπινελίκωσα δε. Να καταγραφεί στα πρακτικά.
μήπως αντί για κωλοαπόδειξη ζήτησες κωλοτιμολόγιο?

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 05 Οκτ 2020, 21:11

nowhere έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:05
Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:14
Στα Media Markt μου ζήτησαν τηλέφωνο ! και ονοματεπώνυμο! για μια κωλοαπόδειξη για ηχεία των 20 ευρώ!! Ήμουν ψύχραιμος όμως ,αρνήθηκα μεν ,δεν μπινελίκωσα δε. Να καταγραφεί στα πρακτικά.
μήπως αντί για κωλοαπόδειξη ζήτησες κωλοτιμολόγιο?
Θα σε μπινελίκωνα, αλλά βαριέμαι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών