Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43997
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Οκτ 2020, 14:21

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:05
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:03
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 13:49

Μα γι'αυτό ρωτάω (τρίτη φορά) γιατί πράμα μιλάμε όταν λέμε 18-19%, αλλιώς κάνω κι εγώ υποθέσεις.
Δεν ξέρω τι εννοεί, εγώ βλέπω πιο κοντά στο 15%, με τη βιομηχανία να περιλαμβάνει μέσα τόσο το manufacturing όσο και mining και construction.
έστω αυτό με την οικοδομή μέσα, εκεί που το βλέπεις, την Τουρκία πόσο τη δίνει;
Φαντάζομαι ποσοστό του ΑΕΠ είναι ε;
Ναι. Από το Statista είναι η Τουρκία στο 28%.

Στο CIA factbook είναι όλα λίγο πιο φουσκωμένα αλλά κι εκεί το ίδιο pattern. Ελλάδα 17%, Τουρκία 32%.
https://www.cia.gov/library/publication ... 14.html#GR

Τώρα φαντάζομαι θα υπάρχουν και καλύτερες πηγές από OECD κλπ αλλά βαριέμαι να κάνω dig in.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2020, 14:22

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:13
τι εννοείς "δεν είναι δικά τους όμως";
Ότι είναι κυρίως εργοστάσια ξένων κατασκευαστών. Δεν είναι ότι δημιούργησαν δικιά τους μεγάλη βιομηχανία οχημάτων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2020, 14:23

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 13:38
Ας πούμε οι Aγγλόφωνοι λένε Real Estate industry, Waste industry, Fast Food industry κλπ, αυτά προφανώς δεν είναι βιομηχανία. Γι'αυτό σε ρωτάω τι διάβασες και που.
Ρε συ, λέμε τομείς. Υπάρχει πρωτογενής, δευτερογενής, τριτογενής. Τα fast food είναι υπηρεσία, όχι βιομηχανία. Μιλάω για την κλασική κατηγοριοποίηση σε agriculture-industry-services. Η πηγή είναι το factbook της CIA, του 2015.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Οκτ 2020, 14:29

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:21
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:05
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:03

Δεν ξέρω τι εννοεί, εγώ βλέπω πιο κοντά στο 15%, με τη βιομηχανία να περιλαμβάνει μέσα τόσο το manufacturing όσο και mining και construction.
έστω αυτό με την οικοδομή μέσα, εκεί που το βλέπεις, την Τουρκία πόσο τη δίνει;
Φαντάζομαι ποσοστό του ΑΕΠ είναι ε;
Ναι. Από το Statista είναι η Τουρκία στο 28%.

Στο CIA factbook είναι όλα λίγο πιο φουσκωμένα αλλά κι εκεί το ίδιο pattern. Ελλάδα 17%, Τουρκία 32%.
https://www.cia.gov/library/publication ... 14.html#GR

Τώρα φαντάζομαι θα υπάρχουν και καλύτερες πηγές από OECD κλπ αλλά βαριέμαι να κάνω dig in.
Κάπως έτσι το φανταζόμουνα, την Τουρκία περίπου διπλάσια βιομηχανία.
Και στην Ελλάδα φαντάζομαι το μεγαλύτερο ποσοστό της "Βιομηχανίας" θα ειναι οικοδομή, δημόσια έργα και τα διυληστήρια.
Μετά έχεις τη Σιδενόρ/Βιοχάλκο, Σωληνουργεία Κορίνθου, Μυτιληναίο και τα φαγητά/τσιγάρα, ΕΒΓΑ, Κύκνο, Καρέλια. Νομίζω ναυπηγείο ενεργό δεν έχει μείνει (;)

Μετρημένη στα δάχτυλα είναι η βιομηχανία μας.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Οκτ 2020, 14:29

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:22
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:13
τι εννοείς "δεν είναι δικά τους όμως";
Ότι είναι κυρίως εργοστάσια ξένων κατασκευαστών. Δεν είναι ότι δημιούργησαν δικιά τους μεγάλη βιομηχανία οχημάτων.
Και;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Οκτ 2020, 14:33

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:23
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 13:38
Ας πούμε οι Aγγλόφωνοι λένε Real Estate industry, Waste industry, Fast Food industry κλπ, αυτά προφανώς δεν είναι βιομηχανία. Γι'αυτό σε ρωτάω τι διάβασες και που.
Ρε συ, λέμε τομείς. Υπάρχει πρωτογενής, δευτερογενής, τριτογενής. Τα fast food είναι υπηρεσία, όχι βιομηχανία. Μιλάω για την κλασική κατηγοριοποίηση σε agriculture-industry-services. Η πηγή είναι το factbook της CIA, του 2015.
έχει definition of industry πουθενά να δούμε τι έχουνε βάλει μέσα; Άστο κλασσική και μη κλασσική, όταν λένε industry ο καθένας εννοεί άλλο πράμα, κοίτα τον ορισμό τους (αν έχει).

Ρε συ η συζήτηση ξεκίνησε αν έχει βιομηχανία η Τουρκία ή όχι. Όταν λέμε βιομηχανία εννοούμε εργοστάσια, φουγάρα, μηχανές, γραμμές παραγωγής, τέτοια πράματα. Αν είναι να βάλουμε μέσα και την οικοδομή και τα δημόσια έργα φχαριστώ πολύ, και η Σομαλία θα έχει τέτοια "βιομηχανία".
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2020, 14:35

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:29
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:22
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:13
τι εννοείς "δεν είναι δικά τους όμως";
Ότι είναι κυρίως εργοστάσια ξένων κατασκευαστών. Δεν είναι ότι δημιούργησαν δικιά τους μεγάλη βιομηχανία οχημάτων.
Και;
Δεν έχει και. Δεν είναι κάποια προσπάθεια της Τουρκίας, κάποιο επιτυχημένο μοντέλο τους. Απλά κάποιες εταιρείες παράγουν εκεί οχήματα γιατί συμφέρει κοστολογικά. Η τούρκικη βιομηχανία είπα τι είναι κυρίως. Επαναλαμβάνω ότι ο όγκος είναι συντριπτικός υπέρ των ενδυμάτων και ούτε και εγώ περίμενα να είναι τόσο πολύ σε αξία. Σκέψου τι όγκος παραγωγής είναι για να εξάγουν 15 δις φθηνιάρικων ρούχων, έναντι 26 δις οχημάτων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Οκτ 2020, 14:36

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:35
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:29
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:22


Ότι είναι κυρίως εργοστάσια ξένων κατασκευαστών. Δεν είναι ότι δημιούργησαν δικιά τους μεγάλη βιομηχανία οχημάτων.
Και;
Δεν έχει και. Δεν είναι κάποια προσπάθεια της Τουρκίας, κάποιο επιτυχημένο μοντέλο τους. Απλά κάποιες εταιρείες παράγουν εκεί οχήματα γιατί συμφέρει κοστολογικά. Η τούρκικη βιομηχανία είπα τι είναι κυρίως. Επαναλαμβάνω ότι ο όγκος είναι συντριπτικός υπέρ των ενδυμάτων και ούτε και εγώ περίμενα να είναι τόσο πολύ σε αξία. Σκέψου τι όγκος παραγωγής είναι για να εξάγουν 15 δις φθηνιάρικων ρούχων, έναντι 26 δις οχημάτων.
Και επειδή το είπες τι σημαίνει; Ότι 40 δις εξαγωγές αυτοκινήτων δεν υπάρχουν πιά;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8245
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 15 Οκτ 2020, 14:38

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 12:10
Δευτερογενής τομέας. Δεν είναι ακριβώς ταυτόσημα πράγματα, γιατί άλλο η μεταποίηση τροφίμων άλλο η κατασκευή οχημάτων, αλλά νομίζω ότι το είπα πως έχει σημασία τι είδους βιομηχανία έχεις και δεν νομίζω ότι και στα 180 δις που δίνονται για την Τουρκία γίνεται διάκριση.

Γιατί μην νομίζεις, δεν είναι ότι η Τουρκία έχει και γαμώ την βαριά βιομηχανία. Εξάγει κυρίως πλαστικά-χαρτί-ενδύματα κινεζοποιότητας και φυσικά μεταποιημένα τρόφιμα.
.

Φαντάσου οτι στήν Αφρική πού ζούσα κάποια χρόνια τά Τούρκικα προιόντα

τά θεωρούν κουόλιτυ όπως μού έλεγαν.....

Σε οικιακά σκεύη έβλεπα πολλά Τούρκικα.....

Στήν Ελλάδα πουλάει πολύ σε υφάσματα καί ενδύματα.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2020, 14:45

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:33
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:23
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 13:38
Ας πούμε οι Aγγλόφωνοι λένε Real Estate industry, Waste industry, Fast Food industry κλπ, αυτά προφανώς δεν είναι βιομηχανία. Γι'αυτό σε ρωτάω τι διάβασες και που.
Ρε συ, λέμε τομείς. Υπάρχει πρωτογενής, δευτερογενής, τριτογενής. Τα fast food είναι υπηρεσία, όχι βιομηχανία. Μιλάω για την κλασική κατηγοριοποίηση σε agriculture-industry-services. Η πηγή είναι το factbook της CIA, του 2015.
έχει definition of industry πουθενά να δούμε τι έχουνε βάλει μέσα; Άστο κλασσική και μη κλασσική, όταν λένε industry ο καθένας εννοεί άλλο πράμα, κοίτα τον ορισμό τους (αν έχει).

Ρε συ η συζήτηση ξεκίνησε αν έχει βιομηχανία η Τουρκία ή όχι. Όταν λέμε βιομηχανία εννοούμε εργοστάσια, φουγάρα, μηχανές, γραμμές παραγωγής, τέτοια πράματα. Αν είναι να βάλουμε μέσα και την οικοδομή και τα δημόσια έργα φχαριστώ πολύ, και η Σομαλία θα έχει τέτοια "βιομηχανία".
Αυτό που λες είναι εξαιρετικά περιορισμένη περιγραφή της βιομηχανίας. Είναι βασικά αυτό που λέμε βαριά βιομηχανία. Δεν έχει τόση σημασία τι περιλαμβάνει ο όρος, γιατί είναι συγκριτικός. Δηλαδή ό,τι περιλαμβάνει για την Ελλάδα περιλαμβάνει και για τις ΗΠΑ και μην μου πεις τώρα ότι ο κατασκευαστικός τομέας στην Ελλάδα είναι αναλογικά μεγαλύτερος των ΗΠΑ. Ειδικά τώρα.

Δευτερογενής τομέας είναι οτιδήποτε εμπεριέχει μεταποίηση. Ο τριτογενής είναι υπηρεσίες, πράγμα που περιλαμβάνει όλην την κατανάλωση. Η δουλειά μου ας πούμε είναι υπηρεσία, όπως και η εστίαση, που προανέφερες.

Στην Ελλάδα πάντως το μεγαλύτερο κομμάτι της βιομηχανίας αυτήν την στιγμή είναι τα πετρελαιοειδή/ενέργεια. Αυτό αυξάνει την συνεισφορά στον δευτερογενή τομέα και είναι το νούμερο ένα των εξαγωγών μας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2020, 14:46

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:36
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:35
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:29

Και;
Δεν έχει και. Δεν είναι κάποια προσπάθεια της Τουρκίας, κάποιο επιτυχημένο μοντέλο τους. Απλά κάποιες εταιρείες παράγουν εκεί οχήματα γιατί συμφέρει κοστολογικά. Η τούρκικη βιομηχανία είπα τι είναι κυρίως. Επαναλαμβάνω ότι ο όγκος είναι συντριπτικός υπέρ των ενδυμάτων και ούτε και εγώ περίμενα να είναι τόσο πολύ σε αξία. Σκέψου τι όγκος παραγωγής είναι για να εξάγουν 15 δις φθηνιάρικων ρούχων, έναντι 26 δις οχημάτων.
Και επειδή το είπες τι σημαίνει; Ότι 40 δις εξαγωγές αυτοκινήτων δεν υπάρχουν πιά;
Χαλάρωσε. 26 δις δολάρια λέει η λίστα σου, πρώτα απ' όλα. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Οκτ 2020, 14:51

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:38
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 12:10
Δευτερογενής τομέας. Δεν είναι ακριβώς ταυτόσημα πράγματα, γιατί άλλο η μεταποίηση τροφίμων άλλο η κατασκευή οχημάτων, αλλά νομίζω ότι το είπα πως έχει σημασία τι είδους βιομηχανία έχεις και δεν νομίζω ότι και στα 180 δις που δίνονται για την Τουρκία γίνεται διάκριση.

Γιατί μην νομίζεις, δεν είναι ότι η Τουρκία έχει και γαμώ την βαριά βιομηχανία. Εξάγει κυρίως πλαστικά-χαρτί-ενδύματα κινεζοποιότητας και φυσικά μεταποιημένα τρόφιμα.
.

Φαντάσου οτι στήν Αφρική πού ζούσα κάποια χρόνια τά Τούρκικα προιόντα

τά θεωρούν κουόλιτυ όπως μού έλεγαν.....

Σε οικιακά σκεύη έβλεπα πολλά Τούρκικα.....

Στήν Ελλάδα πουλάει πολύ σε υφάσματα καί ενδύματα.....

.
Φιλαράκι να σου πώ κάτι; Εγώ έψαχνα για μηχανές παραγωγής σάλτσας ντομάτας. Συσκευαστικό, αποφλοιωτή, πιεστικό ακριβείας που γεμίζει μπουκάλι ακριβώς μέχρι το ίδιο σημείο, και μπόϊλερ. Ήταν δύο μεγάλοι εισαγωγείς, ένας στη Θεσ/κη και ένας στην Αθήνα, και οι δύο είχανε κυρίως Ιταλικά και Τούρκικα μηχανήματα, αυτά τα δύο παίζανε στην αγορά. Πήραμε κι από τα δύο, και τα Τούρκικα αποδείχτηκαν πάρα πολύ καλά, 5 χρόνια αργότερα είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. 16 ώρες τη μέρα και δεν έχουνε βγάλει κιχ.

Για το σπίτι μου έψαχνα στο etsy μια πρέσα που βάζει κόπιτσες σε δερμάτινα. Βρήκα έναν τύπο στην Κων/λη, φτηνό, μου το έστειλε μια χαρά, και δουλεύει υπέροχα. Το έχω λιώσει.

Ρούχα έχε υπόψη σου ότι έτσι κι αλλιώς παίζει τρελή παπάτζα, μπορεί να πληρώσεις μια περιουσία για τη μάρκα και τελικά το ύφασμα να είναι από οπουδήποτε, Μπαγκλαντές, Τουρκία, Φιλιππίνες και δε συμμαζεύεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chilloutbuddy την 15 Οκτ 2020, 15:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Οκτ 2020, 14:54

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:46
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:36
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:35


Δεν έχει και. Δεν είναι κάποια προσπάθεια της Τουρκίας, κάποιο επιτυχημένο μοντέλο τους. Απλά κάποιες εταιρείες παράγουν εκεί οχήματα γιατί συμφέρει κοστολογικά. Η τούρκικη βιομηχανία είπα τι είναι κυρίως. Επαναλαμβάνω ότι ο όγκος είναι συντριπτικός υπέρ των ενδυμάτων και ούτε και εγώ περίμενα να είναι τόσο πολύ σε αξία. Σκέψου τι όγκος παραγωγής είναι για να εξάγουν 15 δις φθηνιάρικων ρούχων, έναντι 26 δις οχημάτων.
Και επειδή το είπες τι σημαίνει; Ότι 40 δις εξαγωγές αυτοκινήτων δεν υπάρχουν πιά;
Χαλάρωσε. 26 δις δολάρια λέει η λίστα σου, πρώτα απ' όλα. :lol:
Οκ 26, γιατί τα πετάς έτσι στην απέξω; Σου περισσεύουν εσένα 26 δις :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Οκτ 2020, 14:59

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:45
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:33
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 14:23


Ρε συ, λέμε τομείς. Υπάρχει πρωτογενής, δευτερογενής, τριτογενής. Τα fast food είναι υπηρεσία, όχι βιομηχανία. Μιλάω για την κλασική κατηγοριοποίηση σε agriculture-industry-services. Η πηγή είναι το factbook της CIA, του 2015.
έχει definition of industry πουθενά να δούμε τι έχουνε βάλει μέσα; Άστο κλασσική και μη κλασσική, όταν λένε industry ο καθένας εννοεί άλλο πράμα, κοίτα τον ορισμό τους (αν έχει).

Ρε συ η συζήτηση ξεκίνησε αν έχει βιομηχανία η Τουρκία ή όχι. Όταν λέμε βιομηχανία εννοούμε εργοστάσια, φουγάρα, μηχανές, γραμμές παραγωγής, τέτοια πράματα. Αν είναι να βάλουμε μέσα και την οικοδομή και τα δημόσια έργα φχαριστώ πολύ, και η Σομαλία θα έχει τέτοια "βιομηχανία".
Αυτό που λες είναι εξαιρετικά περιορισμένη περιγραφή της βιομηχανίας. Είναι βασικά αυτό που λέμε βαριά βιομηχανία. Δεν έχει τόση σημασία τι περιλαμβάνει ο όρος, γιατί είναι συγκριτικός. Δηλαδή ό,τι περιλαμβάνει για την Ελλάδα περιλαμβάνει και για τις ΗΠΑ και μην μου πεις τώρα ότι ο κατασκευαστικός τομέας στην Ελλάδα είναι αναλογικά μεγαλύτερος των ΗΠΑ. Ειδικά τώρα.

Δευτερογενής τομέας είναι οτιδήποτε εμπεριέχει μεταποίηση. Ο τριτογενής είναι υπηρεσίες, πράγμα που περιλαμβάνει όλην την κατανάλωση. Η δουλειά μου ας πούμε είναι υπηρεσία, όπως και η εστίαση, που προανέφερες.

Στην Ελλάδα πάντως το μεγαλύτερο κομμάτι της βιομηχανίας αυτήν την στιγμή είναι τα πετρελαιοειδή/ενέργεια. Αυτό αυξάνει την συνεισφορά στον δευτερογενή τομέα και είναι το νούμερο ένα των εξαγωγών μας.
Εννοείται ότι έχει τεράστια σημασία τι περιλαμβάνει ο όρος, ξέρεις γιατί; Γιατί η οικοδομή και τα δημόσια έργα δεν εξάγονται, έχουν περιορισμένη αγορά και αναπόφευκτο κορεσμό. Ενώ η βιομηχανία δεν έχει ταβάνι, αν το προϊόν πουλάει μπορείς να εξάγεις σε όλο τον κόσμο και να αυξάνεις συνέχεια. Αυτή είναι η σημασία και ο λόγος που επιμένω στον ορισμό.

Τα ξέρουμε τα διυληστήρια του Ασπροπύργου, μια χαρά είναι, εισάγουμε αργό και εξάγουμε βενζίνη και ντίζελ. Τέλεια, να'ταν κι άλλα. Αλλά είπαμε, οι σημαντικές βιομηχανίες που υπάρχουν στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι μετρημένες στα δάχτυλα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10530
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Οκτ 2020, 15:01

Και το % του ΑΕΠ τι να το κάνω ρε συ; και η Σομαλία μπορεί να έχει ένα Χ ποσοστό του ΑΕΠ βιομηχανία και να είναι 2 σιδεράδες με 1 αμώνι, αφού το ΑΕΠ τους είναι μια κουτσουλιά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών