Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Οκτ 2020, 17:12

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 16:54
Νάνε, το θέμα είναι αν σε πείθει ότι η εταιρεία που χρησιμοποιεί διαφορετικά πρότυπα στα πάντα το κάνει για περιβαλλοντικό λόγο.
Α, όχι. Προφανώς δεν με πείθει. Αλλά δεν μ' αρέσει να κάνω δίκη προθέσεων, το αποτέλεσμα μετράω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 15 Οκτ 2020, 17:19

Αντιγράφω και επικροτώ.

Έχω αλλάξει πάνω απο 4 iphone και στο σπίτι έχω έναν φορτιστή...
Απλά κάθε φορά που αγοράζω ένα καινούριο iphone το προηγούμενο το πουλάω μαζί με τον φορτιστή....και πιστεύω οι 9 στους 10 το ίδιο κάνουν....
Πιο περιβάλλον τώρα και @@ δίνεις 1000Ε για ένα κινητό και σου μιλάνε για το περιβάλλον ;

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Οκτ 2020, 18:09

panos291 έγραψε:
15 Οκτ 2020, 16:23
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Οκτ 2020, 16:20
Αν και αντι-απλικός οφείλω να παραδεχτό ότι είναι πολύ πολύ σωστή η κίνηση.
Ποιος ο λόγος να κάνεις συλλογή από φορτιστές; Γι αυτό θέλουμε να έχουν όλοι το ίδιο charging port, για να μη χρειάζεσαι ένα φορτιστή ανα συσκευή.
Να υποθεσω δηλαδη οτι θα αφαιρουν απο την τιμη το κόστος της αγοράς του φορτιστη?
οχι βεβαια. πιθανοτατα θα προσθετουν κανα 50αρικο μονο για το μοναδικο προνομιο να παιρνεις κινητο χωρις φορτιστη, και αρα να μην επιβαρυνεις τον πλανητη.

μετα θα αγοραζεις και τον φορτιστη για κανα 100σταρικο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Οκτ 2020, 18:12

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Οκτ 2020, 17:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Οκτ 2020, 16:40
Να προσθέσω ότι ο ορισμός του "έχω φορτιστή" επίσης είναι παρωχημένος, κάποιος που έχει USB στις πρίζες του ας πούμε δεν το βλέπει το κονσεπτ, χρειάζεται μόνο ταξιδίου.
[img]
Κ ήθελα να το γράψω. Στο μέλλον (αμεσο) σίγουρα οι πρίζες θα ειναι έτσι, ήδη αυτή είναι η ταση. Κράξιμο στην απλ δε λέω αλλα τα ίδια λέγαμε κ για οταν έβγαζε τα macbook air. Σήμερα μια χαρά τα αγοράζουμε χωρίς DVD drive. Να μη μιλήσω για τις οθόνες αφής χωρις πενάκι (είχα qtek windows :oops: )
οι φορτιστες και τα καλωδια ειναι ηδη παρωχημενα. εχω 2-3 χρονια να μπριζωσω κινητο, wireless ftw.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 15 Οκτ 2020, 18:16

Ασέβαστος έγραψε:
15 Οκτ 2020, 18:12
EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Οκτ 2020, 17:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Οκτ 2020, 16:40
Να προσθέσω ότι ο ορισμός του "έχω φορτιστή" επίσης είναι παρωχημένος, κάποιος που έχει USB στις πρίζες του ας πούμε δεν το βλέπει το κονσεπτ, χρειάζεται μόνο ταξιδίου.
[img]
Κ ήθελα να το γράψω. Στο μέλλον (αμεσο) σίγουρα οι πρίζες θα ειναι έτσι, ήδη αυτή είναι η ταση. Κράξιμο στην απλ δε λέω αλλα τα ίδια λέγαμε κ για οταν έβγαζε τα macbook air. Σήμερα μια χαρά τα αγοράζουμε χωρίς DVD drive. Να μη μιλήσω για τις οθόνες αφής χωρις πενάκι (είχα qtek windows :oops: )
οι φορτιστες και τα καλωδια ειναι ηδη παρωχημενα. εχω 2-3 χρονια να μπριζωσω κινητο, wireless ftw.
Δεν φορτιζει πολυ πιο γρήγορα με φορτιστη ταχειας φορτισης?

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2020, 18:19

Lord Brum έγραψε:
15 Οκτ 2020, 16:56
:+1:
Η άλλη η παπαριά της απλ είναι που σταματάει να υποστηρίζει παλιότερα μοντέλα και σε αναγκάζει να αγοράσεις τα καινούρια, π.χ. η γυναίκα μου έχει εδώ και 10 χρόνια ένα μακ μπουκ που δούλευε άψογα μέχρι που σταμάτησαν να το υποστηρίζουν με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει update τίποτα και να μην τρέχει καμιά εφαρμογή. Κατά τα άλλα οικολογική συνείδηση my ass. αν θες να μειώσεις τις εκπομπές διοξειδίου μη βγάζει αιφον κάθε 1 χρόνο + 1,2 εξτρα εκδόσεις.
Πράγματι. Θα έβγαζε νέα έκδοση ανά τρία χρόνια, για να περιέχει και τίποτα ουσιωδώς καινούργιο.

Στο μεταξύ μιλάμε για μια από τις πιο σπάταλες σε σπάνια υλικά και ενεργοβόρες διαδικασίες. Η παραγωγή smartphone είναι από τις πιο αντιοικολογικές δραστηριότητες της ανθρωπότητας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Οκτ 2020, 19:35

panos291 έγραψε:
15 Οκτ 2020, 18:16
Ασέβαστος έγραψε:
15 Οκτ 2020, 18:12
EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Οκτ 2020, 17:01


Κ ήθελα να το γράψω. Στο μέλλον (αμεσο) σίγουρα οι πρίζες θα ειναι έτσι, ήδη αυτή είναι η ταση. Κράξιμο στην απλ δε λέω αλλα τα ίδια λέγαμε κ για οταν έβγαζε τα macbook air. Σήμερα μια χαρά τα αγοράζουμε χωρίς DVD drive. Να μη μιλήσω για τις οθόνες αφής χωρις πενάκι (είχα qtek windows :oops: )
οι φορτιστες και τα καλωδια ειναι ηδη παρωχημενα. εχω 2-3 χρονια να μπριζωσω κινητο, wireless ftw.
Δεν φορτιζει πολυ πιο γρήγορα με φορτιστη ταχειας φορτισης?
ναι, και; ποιος βιαζεται; εχω ασυρματο φορτιστη πανω στο γραφειο μου, και αλλον εναν στο αυτοκινητο, αχρηστες οι θυρες. βασικα το κανω γιατι οι θυρες ειναι στεγανες, τα κινητα μου παντα ειναι αδιαβροχα, και δεν ηθελα να τις ανοιγοκλεινω να μην χαλαει η στεγανοτητα, επειδη πραγματι τα βουταω στο νερο, πολυ συχνα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7725
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Οκτ 2020, 19:45

Δεν υπάρχει άνθρωπος που θα θέλει να το πάρει και θα τον αποθαρρύνει η έλλειψη φορτιστή.
Οι περισσότεροι έχουμε καμιά δεκαριά στο σπίτι.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Οκτ 2020, 20:13

Είχα το πρώτο αηφον που βγήκε το 2007. Κάποια στιγμή θέλησα να κάνω αντιγραφή επικόλληση. Δεν έκανε. Από τότε τη μυρίστηκα τη μούφα. Έφαγε μεγαλοπρεπεστατο πούλημα και από τότε μόνο σαμι
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 15 Οκτ 2020, 22:20

Θα δούμε και στην πράξη, με βάση τις προδιαγραφές πρόκειται για πολύ εντυπωσιακές συσκευές συνολικά και η έλλειψη φορτιστή είναι αδιάφορη σαν ζήτημα. Ακόμα και εκεί επανέφερε τo mag safe για φόρτιση και όχι μόνο.

Δεν είμαι και δε θα γίνω Appleάκιας γιατί έχω στήσει τα πάντα γύρω από το Google Home / Google Assistant. Και για να μην έμπαινα σε πειρασμό έτσι κι αλλιώς, χτες με τις προσφορές έδωσα 850€ και μια ευκαιρία στη Sony και Xperia 1 II, χρόνια μετά την τελευταία συσκευή της που είχα στην κατοχή μου (το περιμένω αύριο να δω τι ψάρια πιάνει). Αλλά το σωστό να λέγεται. Η εστίαση στην έλλειψη φορτιστή είναι λάθος. Πρόκειται για φοβερά τηλέφωνα.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3285
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Οκτ 2020, 23:03

Jack Shephard έγραψε:
15 Οκτ 2020, 22:20
Θα δούμε και στην πράξη, με βάση τις προδιαγραφές πρόκειται για πολύ εντυπωσιακές συσκευές συνολικά και η έλλειψη φορτιστή είναι αδιάφορη σαν ζήτημα. Ακόμα και εκεί επανέφερε τo mag safe για φόρτιση και όχι μόνο.

Δεν είμαι και δε θα γίνω Appleάκιας γιατί έχω στήσει τα πάντα γύρω από το Google Home / Google Assistant. Και για να μην έμπαινα σε πειρασμό έτσι κι αλλιώς, χτες με τις προσφορές έδωσα 850€ και μια ευκαιρία στη Sony και Xperia 1 II, χρόνια μετά την τελευταία συσκευή της που είχα στην κατοχή μου (το περιμένω αύριο να δω τι ψάρια πιάνει). Αλλά το σωστό να λέγεται. Η εστίαση στην έλλειψη φορτιστή είναι λάθος. Πρόκειται για φοβερά τηλέφωνα.
Εντάξει το να αγοράσεις 1200+ δολλάρια κινητό και η Apple να μην σου βάζει το φορτιστή μεσα (coz environment lmao) το λες και ακραίο ξεφτυλίκι.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 15 Οκτ 2020, 23:40

Ομολογώ ότι με έχει κατακαβλώσει το δώδεκα. Είχα πείσει τον εαυτό μου ότι θα με θάψουν με το 8ς, αλλά έχω πλέον δεύτερες σκέψεις
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 15 Οκτ 2020, 23:46

Αναμενουμε παρόμοιες οικολογικες δρασεις, πχ η Αdidas να πουλαει τα παπούτσια χωρις τα κορδονια. Να μπαινουν στα εξτρα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22727
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Οκτ 2020, 23:53

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 16:54
Νάνε, το θέμα είναι αν σε πείθει ότι η εταιρεία που χρησιμοποιεί διαφορετικά πρότυπα στα πάντα το κάνει για περιβαλλοντικό λόγο.
Καλά κάνουν νομίζω, εκείνοι φταίνε που οι υπόλοιποι ακόμα δεν έχουν φτιάξει ένα βύσμα της προκοπής; Αν δεν υπήρχε η απλε ακόμα με κλέμες θα συνδέαμε τα τηλέφωνα στον φορτιστή, μπορεί και να μας έδιναν μονωτική δώρο.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Εύγε Apple !! Τα νέα iPhone για περιβαλλοντικούς λόγους δε θα περιλαμβάνουν φορτιστές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Οκτ 2020, 23:54

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 15:54
Ξεφτίλες. Αλλά αφού τα θύματα πληρώνουν, καλά κάνει η εταιρεία.
Ντροπή σου να, μιλάς έτσι για μια εταιρεία. Προώθησε τόσο την τεχνολογία. Χωρίς τεχνολογία θα πεθαίναμε από δηλητηρίαση.

Έβγαλε το ποντίκι

(Πολύ νομίζουν ότι έβγαλε και το desktop ενώ το έβγαλε η XEROX. )
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών