τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 10 Ιούλ 2018, 14:43

Ούτε εγώ ξέρω Σες για σκυλιά, οκ, αυτά τα έχω ακούσει αλλά νομίζω οτι πάνω κάτω ισχύει

Τεσπα, το θέμα για να μην ξεφεύγουμε είναι πότε και αν η τιμωρία είναι ενδεδειγμένος τρόπος να αντιμετωπίζεις συμπεριφορές αποκλίνουσες
Η βία δεν είναι μόνο σωματική, έχει διάφορες μορφές
Υπο αυτην την έννοια, η βία ή η "βία" ή ο φόβος της "βίας" είναι μερικές φορές αναγκαίο κακό.
Δεν είμαστε υπεράνθρωποι

Βινόσαυρε, αν το νήπιο τρέχει στους γκρεμούς, θα πιάσεις να μαντρώνεις κάθε γκρεμό που θα συναντάς? :lol:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33271
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιούλ 2018, 14:43

Σουβλίτσα έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:37
Το παιδί σε κάποια ηλικία, εγκεφαλικά λειτουργεί σαν το σκυλάκι (δεν ξέρω αν το παράδειγμα είναι σωστό για 2χρονα ή για χρονιάρικα, οκ)

Το σκυλάκι για παράδειγμα, εαν θέλεις να μην κάνει κάτι, το χτυπάς ελαφρώς με κάτι στον πισινο ωστε αντανακλαστικά να μάθει οτι "αυτό δεν επιτρέπεται" χωρίς όμως να βλέπει - έχει συνείδηση οτι εσύ το έδειρες, ακριβώς επειδή η πρόθεσή σου δεν ήταν να το κακοποιήσεις.
Το να νοιώσει ο μπόμπιρας ή η μπομπιρίνα μια ώθηση στο πάμπερς που εγκεφαλικά θα την συσχετίσει με αυτό που πάει να κάνει σαν "κακό", δεν είναι άσκηση βίας και κακομεταχείριση, τρόλια :lol:

Αλλά, τί ξέρω εγώ, εγώ δεν έμαθα ποτέ πολεμικές τέχνες για να "ανδρωθώ"
γινεται ολο και χειροτερο.

πως θα συσχετισει την ωθηση στο παμπερς με το "κακο"; γιατι να μην την παρει για χαδι; αν δεν φτασεις στο επιπεδο χτυπηματος που ποναει, πως θα το κανεις αυτο;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 10 Ιούλ 2018, 14:44

Cecily Anne έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:38
Mα ούτε το σκυλάκι το σφαλιαρίζεις "για να μάθει". Δεν έχω δει ποτέ τον πατέρα μου σε εκπαίδευση κυνηγόσκυλου να χρησιμοποιεί κατ'ελάχιστο ξύλο ούτε με την έννοια σφαλιαρίτσας.
έφερε καμια πέρδικα ποτε;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 10 Ιούλ 2018, 14:45

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:43
Σουβλίτσα έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:37
Το παιδί σε κάποια ηλικία, εγκεφαλικά λειτουργεί σαν το σκυλάκι (δεν ξέρω αν το παράδειγμα είναι σωστό για 2χρονα ή για χρονιάρικα, οκ)

Το σκυλάκι για παράδειγμα, εαν θέλεις να μην κάνει κάτι, το χτυπάς ελαφρώς με κάτι στον πισινο ωστε αντανακλαστικά να μάθει οτι "αυτό δεν επιτρέπεται" χωρίς όμως να βλέπει - έχει συνείδηση οτι εσύ το έδειρες, ακριβώς επειδή η πρόθεσή σου δεν ήταν να το κακοποιήσεις.
Το να νοιώσει ο μπόμπιρας ή η μπομπιρίνα μια ώθηση στο πάμπερς που εγκεφαλικά θα την συσχετίσει με αυτό που πάει να κάνει σαν "κακό", δεν είναι άσκηση βίας και κακομεταχείριση, τρόλια :lol:

Αλλά, τί ξέρω εγώ, εγώ δεν έμαθα ποτέ πολεμικές τέχνες για να "ανδρωθώ"
γινεται ολο και χειροτερο.

πως θα συσχετισει την ωθηση στο παμπερς με το "κακο"; γιατι να μην την παρει για χαδι; αν δεν φτασεις στο επιπεδο χτυπηματος που ποναει, πως θα το κανεις αυτο;
Το ξάφνιασμα που παίρνει το μικρό είναι ίσως αρκετό για να κάνει την σύνδεση μπρίζα-χεράκι-τζιζ

Και ο πόνος που νοιώθουν τα νεύρα αν ακουμπήσουν το μάτι της ηλεκτρικής κουζίνας είναι οφελιμότατος για να μην καεις (απο το δημοτικό το θυμαμαι αυτό! :D )
Διαφορετικά, εγώ που είμαι και μονίμως ξεχασιάρα-έχω χύσει άπειρους καφέδες κι ενώ στέκομαι πάνω από το μάτι της κουζίνας-μπορει και να μην είχα χεράκια να γράφω σήμερα :003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σουβλίτσα την 10 Ιούλ 2018, 14:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26339
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 10 Ιούλ 2018, 14:45

Σουβλίτσα έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:43
Ούτε εγώ ξέρω Σες για σκυλιά, οκ, αυτά τα έχω ακούσει αλλά νομίζω οτι πάνω κάτω ισχύει

Τεσπα, το θέμα για να μην ξεφεύγουμε είναι πότε και αν η τιμωρία είναι ενδεδειγμένος τρόπος να αντιμετωπίζεις συμπεριφορές αποκλίνουσες
Η βία δεν είναι μόνο σωματική, έχει διάφορες μορφές
Υπο αυτην την έννοια, η βία ή η "βία" ή ο φόβος της "βίας" είναι μερικές φορές αναγκαίο κακό.
Δεν είμαστε υπεράνθρωποι

Βινόσαυρε, αν το νήπιο τρέχει στους γκρεμούς, θα πιάσεις να μαντρώνεις κάθε γκρεμό που θα συναντάς? :lol:
ΔΕΝ ισχύει ουτε στα Σκυλιά - ουτε πουθενά.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Ιούλ 2018, 14:46

Βινόσαυρος έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:44


έφερε καμια πέρδικα ποτε;
Όχι, δεν κυνηγάει πέρδικες.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24362
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Ιούλ 2018, 14:46

στα 2 τα βαράμε αν πάνε προς την πρίζα, στα 5 τα βαράμε αν πάνε προς το μάτι της κουζίνας, στα 7 τα βαράμε αν πάνε προς τον υπολογιστή μας, στα 10 τα βαράμε αν πάνε πρός τα υδραυλικά, μην τα χαλάσουν, στα 20 μην ξεχάσουμε να κατακεραυνώσουμε το κράτος που δεν έχει δομές και το παιδί μας δεν ξέρει να δένει τα κορδόνια του.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 10 Ιούλ 2018, 14:47

Αγις έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:42
enaon έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:40
shrike έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:34

Διαφωνώ. Θα πρέπει να βρεις τον τρόπο (όχι αναγκαστικά με "ψιλές", πάντα υπάρχουν τρόποι όμως) να μάθεις στο μικρό ότι είναι κακό και επικίνδυνο. Δεν δημιουργείς το τέλεια προφυλαγμένο περιβάλλον και το αφήνεις στην άγνοια, γιατί δεν θα βρίσκεται πάντα σε τέτοια περιβάλλοντα.
αφού δεν είναι επικίνδυνες οι πρίζες, εκτός αν βαριέσαι να την κάνεις ακίνδυνες. Έχεις άλλα να ασχοληθείς στην πορεία, πλαστικά καπάκια στην χειρότερη για τις πρίζες, εγώ τις έχω όλες στο knx.

Να βάλετε και ένα καλό ρελέ διαφυγής αν θέλετε να μάθετε το παιδί κάτι με το ζόρι απο τα 2, έλεος :)
:smt018
Τεχνολογικά πράματα του διαολου.
Ξυλιες και στριγγλιες - απειλες είναι το πρέπον
Ρε, μη λέτε ό,τι θέτε. Πρίζες ασφαλείας είχα πάντα στο σπίτι, όπως και αντιηλεκτροπληξιακό στον πίνακα. Δεν είναι εκεί το θέμα.
Το θέμα είναι να μάθουν κιόλας, ότι δεν πρέπει να βάζουν σύρματα, κατσαβίδια κλπ στις πρίζες, όχι απλά να είναι προστατευμένα.

Το πώς θα το μάθουν, είναι άλλο θέμα. Εγώ πάντως δεν έχω δώσει ούτε μια ξυλιά, ούτε κι έχω βγάλει ποτέ στριγγλιά.
Πάντα υπάρχουν τρόποι, βέβαια εξαρτάται κι απ' το παιδί (μην το παίζω και μάγκας, δεν μου 'τυχε κανένας Χέλης πχ να πάω να γίνω οπαδός του Ηρώδη).


Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 10 Ιούλ 2018, 14:50

Cecily Anne έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:46
Βινόσαυρος έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:44


έφερε καμια πέρδικα ποτε;
Όχι, δεν κυνηγάει πέρδικες.
τοξερα, ούτε πέρδικες δε μπορεί να κυνηγήσει το σκυλι χωρις ξύλο

(μη με κόψεις, λίγο για να ελαφρυνω το κλίμα)
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 10 Ιούλ 2018, 14:51

enaon έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:46
στα 2 τα βαράμε αν πάνε προς την πρίζα, στα 5 τα βαράμε αν πάνε προς το μάτι της κουζίνας, στα 7 τα βαράμε αν πάνε προς τον υπολογιστή μας, στα 10 τα βαράμε αν πάνε πρός τα υδραυλικά, μην τα χαλάσουν, στα 20 μην ξεχάσουμε να κατακεραυνώσουμε το κράτος που δεν έχει δομές και το παιδί μας δεν ξέρει να δένει τα κορδόνια του.
Κοίτα, καταλαβαίνω οτι η λεγόμενη αρετή της διάκρισης μπορεί και να μην λειτουργεί σε εσένα ικανοποιητικά, οκ

Αφού μιλάμε έτσι ανοιχτά εδώ πέρα, διαβάζοντας παραπάνω τα γραφόμενά σου, συμφώνησα στο θεωρητικό κομμάτι, πιο προσωπικά όμως, μου βγήκε σε κάτι: σε εμένα υπάρχει μια ανωτερότητα χαρακτήρα και κρίσης
Δεν είναι έτσι: για να ζητάς για παράδειγμα, από τον νεαρό του βίντεο που ανταπέδωσε το χτύπημα να σταθεί στο ύψος του (και εγώ να πω ναι σε αυτό κατα τα αλλα) θα πρέπει να του ζητάς επίσης να μην έχει άλλες παραμέτρους στον χαρακτήρα του, να μην έχει άλλες εμπειρίες από τους νταήδες, να είναι εξελιγμένος και ψημένος στην σκληρότητα της ζωής και να ειναι τέρμα ολοκληρωμένος χριστιανός.
Στην πραγματικότητα όμως, είναι ένα παιδι, με συγκεκριμένη ψυχολογία, συγκεκριμένες ανάγκες και σε συγκεκριμένο περιβάλλον

Δεν ξέρω αν καταλαβαινεις τί σου λέω
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12610
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 10 Ιούλ 2018, 14:52

οι αμόρφωτοι βαράνε σκυλιά , παιδιά, γιατί μέχρι εκεί τους κόβει.
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24362
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Ιούλ 2018, 14:53

shrike έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:47
Ρε, μη λέτε ό,τι θέτε. Πρίζες ασφαλείας είχα πάντα στο σπίτι, όπως και αντιηλεκτροπληξιακό στον πίνακα. Δεν είναι εκεί το θέμα.
Το θέμα είναι να μάθουν κιόλας, ότι δεν πρέπει να βάζουν σύρματα, κατσαβίδια κλπ στις πρίζες, όχι απλά να είναι προστατευμένα.

Το πώς θα το μάθουν, είναι άλλο θέμα. Εγώ πάντως δεν έχω δώσει ούτε μια ξυλιά, ούτε κι έχω βγάλει ποτέ στριγγλιά.
Πάντα υπάρχουν τρόποι, βέβαια εξαρτάται κι απ' το παιδί (μην το παίζω και μάγκας, δεν μου 'τυχε κανένας Χέλης πχ να πάω να γίνω οπαδός του Ηρώδη).
δεν είναι επικίνδυνο το ρεύμα, άλλο αν εσύ το φοβάσαι. Να βάλεις ενα δδε στα 10ma και θα του δώσει το μάθημα εκείνο, σωστά, θα πάρει γνώση όχι φοβίες.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26339
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 10 Ιούλ 2018, 14:55

enaon έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:46
στα 2 τα βαράμε αν πάνε προς την πρίζα, στα 5 τα βαράμε αν πάνε προς το μάτι της κουζίνας, στα 7 τα βαράμε αν πάνε προς τον υπολογιστή μας, στα 10 τα βαράμε αν πάνε πρός τα υδραυλικά, μην τα χαλάσουν, στα 20 μην ξεχάσουμε να κατακεραυνώσουμε το κράτος που δεν έχει δομές και το παιδί μας δεν ξέρει να δένει τα κορδόνια του.
Σχεδόν 3 το βαφτιστηρι - κλαδεύει - σκαλίζει στον κήπο μαζί μας - βιδώνει με το δραπανοκατσάβιδο τις βίδες όταν στήσαμε το κρεβάτι του - ανεβαίνει αφοβα και σωστα στην μεγάλη σκαλα κλπ - παρακολουθεί -συμμετέχει σε ότι κάνουμε - μαθαίνει σωστά - και μαθαίνει από ολους μας να μην ανέχεται να το περιορίζει - απειλεί κανείς συνομηλικός του - μεγαλυτερος η μεγάλος και ''μυαλωμένος'' :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Ιούλ 2018, 14:55

shrike έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:47

Το πώς θα το μάθουν, είναι άλλο θέμα. Εγώ πάντως δεν έχω δώσει ούτε μια ξυλιά, ούτε κι έχω βγάλει ποτέ στριγγλιά.
Πάντα υπάρχουν τρόποι, βέβαια εξαρτάται κι απ' το παιδί (μην το παίζω και μάγκας, δεν μου 'τυχε κανένας Χέλης πχ να πάω να γίνω οπαδός του Ηρώδη).
Δεν είναι εύκολο. Εγώ ήμουν σατανάς μεταμορφωμένος. Αν είχα παιδί σαν και μένα, ίσως συμβουλευόμουν ειδικό. Πχ πέταξα το γραφείο μου από τον όροφο στο ισόγειο, για να μη διαβάσω ή πχ είχα περάσει φάση που ήμουν πυρομανής και έπαιζα με αναπτήρες και κεριά και είχα βάλει φωτιά στο κρεβάτι μια φορά και κόντεψα να καώ ζωντανή ή πχ είχα περάσει φάση που έπαιζα "το μπαρ" και πότιζα την αδερφή μου και μένα σφηνάκια λικέρ και μας βρήκε η μάνα μου κουδούνια και άλλα πολλά ωραία που δεν έχει νόημα να τα γράψω, διότι παίζει να μην είχα πιάσει καν τη τετάρτη δημοτικού.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 10 Ιούλ 2018, 14:57

Πώς φαίνονται πάντως όσοι δεν έχουν φάει μπάτσα στην ζωή τους όταν θα έπρεπε :003:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών