Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 16 Οκτ 2020, 18:24

Antares δεν ήξερα οτι οι έννοιες "ισότροπος" και "ομογενής" μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αυτό το context. Σε ευχαριστώ. Βρίσκω παραγωγικό και τον συλλογισμό του Hellegennes.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Οκτ 2020, 18:30

Mansko έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:24
Antares δεν ήξερα οτι οι έννοιες "ισότροπος" και "ομογενής" μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αυτό το context. Σε ευχαριστώ. Βρίσκω παραγωγικό και τον συλλογισμό του Hellegennes.
Ο Hellegennes γράφει σε πολλά θέματα της ενότητας των θετικών επιστημών με παραγωγικούς συλλογισμούς, πράγματι.

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 16 Οκτ 2020, 18:32

Antares έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:30
Mansko έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:24
Antares δεν ήξερα οτι οι έννοιες "ισότροπος" και "ομογενής" μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αυτό το context. Σε ευχαριστώ. Βρίσκω παραγωγικό και τον συλλογισμό του Hellegennes.
Ο Hellegennes γράφει σε πολλά θέματα της ενότητας των θετικών επιστημών με παραγωγικούς συλλογισμούς, πράγματι.
Ναι. Λίγο πεισματάρης μου φαίνεται αλλά δυνατό μυαλό.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Οκτ 2020, 18:45

Mansko έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:32
Antares έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:30
Mansko έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:24
Antares δεν ήξερα οτι οι έννοιες "ισότροπος" και "ομογενής" μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αυτό το context. Σε ευχαριστώ. Βρίσκω παραγωγικό και τον συλλογισμό του Hellegennes.
Ο Hellegennes γράφει σε πολλά θέματα της ενότητας των θετικών επιστημών με παραγωγικούς συλλογισμούς, πράγματι.
Ναι. Λίγο πεισματάρης μου φαίνεται αλλά δυνατό μυαλό.
Νεότερος επίσης. Όχι ότι με την ηλικία φθίνουν οι διανοητικές ικανότητες, αλλά είναι διαφορετικά, κυρίως για φυσική, μαθηματικά.

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 16 Οκτ 2020, 18:51

Antares έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:45
Mansko έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:32
Antares έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:30


Ο Hellegennes γράφει σε πολλά θέματα της ενότητας των θετικών επιστημών με παραγωγικούς συλλογισμούς, πράγματι.
Ναι. Λίγο πεισματάρης μου φαίνεται αλλά δυνατό μυαλό.
Νεότερος επίσης. Όχι ότι με την ηλικία φθίνουν οι διανοητικές ικανότητες, αλλά είναι διαφορετικά, κυρίως για φυσική, μαθηματικά.
Πόσο είσαι Antares? Πάνω από 40;
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Οκτ 2020, 18:54

Mansko έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:51

Πόσο είσαι Antares? Πάνω από 40;
Ναι και δυστυχώς με θέματα υγείας. Παλαιότερα είχα μεγάλη όρεξη για ασχολία με θέματα φυσικής, οπότε δεν βλέπω να συνεισφέρω στο θέμα παρόλο που το έθεσα. :003:

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 16 Οκτ 2020, 18:59

Antares έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:54
Mansko έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:51

Πόσο είσαι Antares? Πάνω από 40;
Ναι και δυστυχώς με θέματα υγείας. Παλαιότερα είχα μεγάλη όρεξη για ασχολία με θέματα φυσικής, οπότε δεν βλέπω να συνεισφέρω στο θέμα παρόλο που το έθεσα. :003:
Καλά. Εχεις πολύ όμορφο μυαλό να ξέρεις παρ' όλα αυτά. Ηδη προσέφερες.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Οκτ 2020, 19:09

Mansko έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:59

Καλά. Εχεις πολύ όμορφο μυαλό να ξέρεις παρ' όλα αυτά. Ηδη προσέφερες.
Eυχαριστώ. Ελπίζω να κάνω καμιά αναφορά που και που.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 16 Οκτ 2020, 20:38

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 20:31
lonelyrider έγραψε:
15 Οκτ 2020, 01:41
Χωρίς πολλές γνώσεις κοσμολογίας έχω την αίσθηση ότι το σύμπαν είναι άπειρο. Οπότε δεν δυναμεθα να σχηματοποιησουμε το άπειρο. Είναι άτοπο να το προσπαθούμε αυτό.
Όχι, το σύμπαν μπορεί να είναι άπειρο και ταυτόχρονα να έχει συγκεκριμένο σχήμα και μπορούμε να το σχηματοποιήσουμε κανονικά. Η μέθοδος είναι μαθηματική και ονομάζεται compactification.
Δεν την έχω υπόψιν μου τη μέθοδο που αναφέρεις.
Τον πεπερασμένο χώρο μπορούμε να τον σχηματοποιήσουμε με επίπεδα καμπύλα ή μη ώστε να δίνει μία λογική απεικόνιση στο ανθρώπινο μάτι. Τον άπειρο χώρο πως θα τον απεικονίσουμε εφόσον η απειρότητα δεν έχει όρια?
Μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Οκτ 2020, 20:43

Antares έγραψε:
16 Οκτ 2020, 17:45
hellegennes έγραψε:
16 Οκτ 2020, 16:25
Δεν είναι αρχή, είναι postulate. Υποθετική σύμβαση είναι, καλά το είπες μετά.

Η υπόθεση που περιγράφεται στο πρώτο ποστ, με λίγα λόγια λέει ότι θα μπορούσε το σύμπαν να είναι κλειστό και μικρότερο σε μέγεθος από ό,τι πιστεύουμε, αλλά να φαντάζει μεγαλύτερο γιατί το φως έχει κάνει «κύκλο» και γυρνάει ξανά στο ίδιο σημείο, όπως θα γυρίσεις στο ίδιο σημείο της Γης αν περπατάς συνέχεια προς την ίδια κατεύθυνση, π.χ. ανατολικά. Το αποτέλεσμα θα ήταν να βλέπουμε κάποιον μακρινό γαλαξία στο πρώτο στάδιο της δημιουργίας του και να είναι ο δικός μας γαλαξίας όταν ήταν μωρό.
Κλειστό αλλά χωρίς όρια. Εμείς δεν μπορούμε να αντιληφθούμε βέβαια μια παραπάνω διάσταση γι΄αυτό δεν μπορούμε να αντιληφθούμε τα όρια, κάπως έτσι;
Δεν μπορούμε να αντιληφθούμε παραπάνω διαστάσεις αλλά μπορούμε να τις μετρήσουμε. Για την ακρίβεια, προσπαθήσαμε να κάνουμε κάτι τέτοιο για να δούμε αν ισχύει μέρος της θεωρίας των χορδών -και όχι μόνο-, που προβλέπει έξτρα διαστάσεις. Φυσικά τζίφος. Δεν βρήκαμε κάποια έξτρα διάσταση. Αν υπάρχουν θα είναι υπερσυμπυκνωμένες, όπως προβλέπεται από την θεωρία Μ. Πάντως κανονική τέταρτη χωρική διάσταση στο σύμπαν δεν υπάρχει. Τουλάχιστον αυτό δείχνουν τα δεδομένα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Οκτ 2020, 20:50

lonelyrider έγραψε:
16 Οκτ 2020, 20:38
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2020, 20:31
lonelyrider έγραψε:
15 Οκτ 2020, 01:41
Χωρίς πολλές γνώσεις κοσμολογίας έχω την αίσθηση ότι το σύμπαν είναι άπειρο. Οπότε δεν δυναμεθα να σχηματοποιησουμε το άπειρο. Είναι άτοπο να το προσπαθούμε αυτό.
Όχι, το σύμπαν μπορεί να είναι άπειρο και ταυτόχρονα να έχει συγκεκριμένο σχήμα και μπορούμε να το σχηματοποιήσουμε κανονικά. Η μέθοδος είναι μαθηματική και ονομάζεται compactification.
Δεν την έχω υπόψιν μου τη μέθοδο που αναφέρεις.
Τον πεπερασμένο χώρο μπορούμε να τον σχηματοποιήσουμε με επίπεδα καμπύλα ή μη ώστε να δίνει μία λογική απεικόνιση στο ανθρώπινο μάτι. Τον άπειρο χώρο πως θα τον απεικονίσουμε εφόσον η απειρότητα δεν έχει όρια?
Μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα?
Εικόνα

Κοίτα λίγο την μέθοδο Πένροουζ. Αυτό επάνω είναι ένα διάγραμμα Πένροουζ. Οι οριζοντιωμένες γραμμές αναπαριστούν μία χωρική διάσταση και οι καθετοποιημένες αναπαριστούν χρόνο. Αυτή είναι η υπερσυμπυκνωμένη μορφή ενός χωροχρονικού διαγράμματος, που είναι έτσι:

Εικόνα

Στο διάγραμμα Πένροουζ κάθε γραμμή που αποκλίνει από το κέντρο αναπαριστά ολοένα μεγαλύτερο χώρο ή χρόνο. Στα όρια αναπαριστά το άπειρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10256
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 16 Οκτ 2020, 20:50

Χουργιατς έγραψε:
15 Οκτ 2020, 19:52
Εικόνα
Παρατηρητής...

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 16 Οκτ 2020, 20:53

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Οκτ 2020, 10:06
lonelyrider έγραψε:
15 Οκτ 2020, 01:41
Χωρίς πολλές γνώσεις κοσμολογίας έχω την αίσθηση ότι το σύμπαν είναι άπειρο. Οπότε δεν δυναμεθα να σχηματοποιησουμε το άπειρο. Είναι άτοπο να το προσπαθούμε αυτό.
Δεν είναι άπειρο. Τελειώνει. Αυτό που μπορεί με σιγουριά να μας πει η επιστήμη είναι ότι διαστέλλεται βάσει κάποιας μοναδικότητας. Κανείς δε γνωρίζει τι υπάρχει πέρα από το σύμπαν.
Σωστό! Είμαστε πεπερασμένα χωροχρονικά όντα όπως και το σύμπαν. Πέραν του χωροχρονικού ορίζοντα δεν μπορεί να γίνει επιστήμη (με την έννοια του διαρκώς επαληθευμένου πειράματος) καθ' ότι αυτός ο "χώρος" είναι εκτός του επιστητού.
Ακόμη και άλλα σύμπαντα να υπάρχουν πέραν του δικού μας (όπως λέει η θεωρία των υπερχορδών) αυτό θα είναι πάντα επιστημονική υπόθεση...εσαεί αναπόδεικτη γιατί είναι αδύνατον να ανιχνευθούν...πόσω δε μάλλον να αποδειχθούν.
Τα ερωτήματα αυτά είναι σαν τις κινέζικες κούκλες. Πάντα ό,τι και να απαντάς θα βρίσκεις μια άλλη κούκλα πιο μικρή μέσα στην άλλη που και αυτή θα χρήζει εξήγησης για την ύπαρξή της.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 17 Οκτ 2020, 15:44

Antares έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:45
Mansko έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:32
Antares έγραψε:
16 Οκτ 2020, 18:30


Ο Hellegennes γράφει σε πολλά θέματα της ενότητας των θετικών επιστημών με παραγωγικούς συλλογισμούς, πράγματι.
Ναι. Λίγο πεισματάρης μου φαίνεται αλλά δυνατό μυαλό.
Νεότερος επίσης. Όχι ότι με την ηλικία φθίνουν οι διανοητικές ικανότητες, αλλά είναι διαφορετικά, κυρίως για φυσική, μαθηματικά.
Μια χαρα φθινουν και οι διανοητικες λειτουργιες οπως ολο το σωμα με την ηλικια.
Απλα η εμπειρια ισοσταθμιζει αρκετα αυτη τη φθορα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Σχήμα και τοπολογία του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 17 Οκτ 2020, 15:47

Άφαντος έγραψε:
16 Οκτ 2020, 20:53
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Οκτ 2020, 10:06
lonelyrider έγραψε:
15 Οκτ 2020, 01:41
Χωρίς πολλές γνώσεις κοσμολογίας έχω την αίσθηση ότι το σύμπαν είναι άπειρο. Οπότε δεν δυναμεθα να σχηματοποιησουμε το άπειρο. Είναι άτοπο να το προσπαθούμε αυτό.
Δεν είναι άπειρο. Τελειώνει. Αυτό που μπορεί με σιγουριά να μας πει η επιστήμη είναι ότι διαστέλλεται βάσει κάποιας μοναδικότητας. Κανείς δε γνωρίζει τι υπάρχει πέρα από το σύμπαν.
Σωστό! Είμαστε πεπερασμένα χωροχρονικά όντα όπως και το σύμπαν. Πέραν του χωροχρονικού ορίζοντα δεν μπορεί να γίνει επιστήμη (με την έννοια του διαρκώς επαληθευμένου πειράματος) καθ' ότι αυτός ο "χώρος" είναι εκτός του επιστητού.
Ακόμη και άλλα σύμπαντα να υπάρχουν πέραν του δικού μας (όπως λέει η θεωρία των υπερχορδών) αυτό θα είναι πάντα επιστημονική υπόθεση...εσαεί αναπόδεικτη γιατί είναι αδύνατον να ανιχνευθούν...πόσω δε μάλλον να αποδειχθούν.
Τα ερωτήματα αυτά είναι σαν τις κινέζικες κούκλες. Πάντα ό,τι και να απαντάς θα βρίσκεις μια άλλη κούκλα πιο μικρή μέσα στην άλλη που και αυτή θα χρήζει εξήγησης για την ύπαρξή της.
Ρωσικες.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών