Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Οκτ 2020, 22:34

kameron έγραψε:
17 Οκτ 2020, 19:52
foscilis έγραψε:
17 Οκτ 2020, 19:47

Βασικά δε δείχνει καν κάτι το συνταρακτικό. Δεν είναι περίεργο η θνησιμότητα να ξεπερνά το baseline κατά καιρούς, αυτό σημαίνει baseline ότι τον μισό καιρό θα είναι πάνω και τον μισό κάτω.
Πράγματι, από τα στοιχεία του προκύπτει ότι η απόκλιση στην Ελλάδα λίγο πάνω λίγο κάτω είναι στα όρια της φυσιολογικής στατιστικής απόκλισης.
Πάντως, αν κοιτάξεις τον πίνακά του μέχρι τον Ιούλιο, οπτικά η καμπύλη σε παραπέμπει σε κάποια ελαφρά έστω αύξηση των θανάτων ενώ τα τελικά επίσημα στοιχεία δίνουν μείωση της τάξεως του 1%.

Είναι, επίσης, αξιοσημείωτο ότι σύμφωνα με τον πίνακα, από Σεπτέμβριο μέχρι τώρα που είχαμε όξυνση του προβλήματος η τάση είναι καλύτερη σε σχέση με τον Αύγουστο. Όλα αυτά σημαίνουν ότι τα νούμερα του covid ως προς τη θνησιμότητα είναι υπερβολικά μικρά για να επηρεάσουν τη γενική εικόνα.
Για να μην σε μπερδεύουν οι παπαριές του foscilis, τα δεδομένα του Euromomo είναι εβδομαδιαία. Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ και έχω πει και αλλού, παλιότερα, η θνησιμότητα τον χειμώνα και το καλοκαίρι είναι υψηλότερες, όπου εντοπίζεται η εποχή των ακραίων θερμοκρασιών. Από έτος σε έτος παίζει το πόσο ακραίες είναι οι θερμοκρασίες και αυτό εμφανίζεται σαν υπερβάλλουσα θνησιμότητα. Σε αντίθεση με ό,τι καταλαβαίνει ο αγράμματος foscilis, αυτό που ονομάζεται baseline δεν είναι σταθερά, είναι μια κυματοειδής συνάρτηση. Στο Euromomo παρουσιάζεται προσαρμοσμένη σε ευθεία γιατί είναι πιο εύκολα συγκρίσιμα τα στοιχεία μεταξύ χωρών έτσι, γιατί η συνάρτηση δεν είναι ίδια ανάμεσα στις χώρες. Σε χώρες με μεγαλύτερες θερμοκρασιακές διαφορές η καμπύλη είναι διαφορετική.

Εδώ λοιπόν έχω σημειώσει την θνησιμότητα της φετινής σεζόν γρίπης (όπου πρέπει να αφαιρεθεί η επίδραση της όποιας υπερβάλλουσας θνησιμότητας λόγω κρύου, που φέτος δεν ήταν τόσο εξτρήμ όσο τις προηγούμενες χρονιές) και παρακάτω έχω σημειώσει την έσχατη επίδραση του κορωνοϊού. Ξανατονίζω ότι η υπερβάλλουσα θνησιμότητα που εμφανίζεται στο τέλος του καλοκαιριού είναι συχνά πάνω από την μέση θνησιμότητα της ίδιας περιόδου, λόγω ετήσιων διαφορών σε τροχαία και θερμοκρασιακά υψηλά:


Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 17 Οκτ 2020, 22:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Οκτ 2020, 22:43

Για να το πω με λιγότερα λόγια μπας και το καταλάβουν κάποιοι μαθηματικά αγράμματοι, η υπερβάλλουσα θνησιμότητα είναι ευαίσθητη σε πολύ μικρές αλλαγές στην θνησιμότητα, γιατί απεικονίζει μεταβολές στην θνησιμότητα από μια εβδομαδιαία βάση, που είναι διαφορετική για κάθε εβδομάδα.

Δηλαδή η βάση πάνω στην οποία υπολογίζεται η υπερβάλλουσα θνησιμότητα δεν είναι μια ετήσια σταθερά. Κατανοώ ότι οι ευθείες γραμμές μπορεί να μπερδεύουν και ως εκ τούτου να πετάει κανείς κοτσάνες όπως αυτή του mathematically challenged foscilis:

«Δεν είναι περίεργο η θνησιμότητα να ξεπερνά το baseline κατά καιρούς, αυτό σημαίνει baseline ότι τον μισό καιρό θα είναι πάνω και τον μισό κάτω».

Εμμ, όχι. Δεν σημαίνει αυτό. Τράβα διάβασε μεθοδολογία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Οκτ 2020, 22:45

nrg έγραψε:
17 Οκτ 2020, 22:24
ΔΕΝ είναι θέμα ράντομ τέστ.

Είναι θέμα, έχω πυρετό, έχω υποκείμενο, δεν πέφτει πυρετός, πάω γιατρό ή νοσοκομείο.
Κανείς δεν πηγαίνει νοσοκομείο επειδή έχει 3 μέρες πυρετό. Πολλοί όμως πεθαίνουν. Αυτό συμβαίνει στις μεγαλύτερες ηλικίες, που κυρίως σκοτώνει η γρίπη, όπως και ο κορωνοϊός, άλλωστε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 17 Οκτ 2020, 22:55

Έρχεται lockdown.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 17 Οκτ 2020, 22:56

Δημοκρατικός έγραψε:
17 Οκτ 2020, 22:55
Έρχεται lockdown.
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 17 Οκτ 2020, 23:09

Σουβλίτσα έγραψε:
17 Οκτ 2020, 22:56
Δημοκρατικός έγραψε:
17 Οκτ 2020, 22:55
Έρχεται lockdown.
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ
Οι φαινομενικά αθώοι ψεκασμοί που πείθουν ότι η πανδημία είναι υπερβολή, έχουν συνέπειες
SpoilerShow
Έρχεται, μην πιαστείτε απροετοίμαστοι αδέλφια μη-ψεκ.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 17 Οκτ 2020, 23:22

Α, βίντεο από Ισπανία μου ανεβάζεις?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Οκτ 2020, 23:45

εντάξει δε σου έβαλε και από ταινία του 1930 με θέμα έναν φανταστικό πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28105
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 17 Οκτ 2020, 23:51

Σιγα το βιντεο,ετσι ηταν τα μισα νοσοκομεια στην Ελλαδα πριν τον ιο
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5044
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 18 Οκτ 2020, 00:02

Ρεπορτερ σημερα απο την Κοζανη.Εγιναν 400 τυχαια ραπιντ τεστ και ευτυχως τα θετικα ηταν "μολις" 30.

Επισης συνεντευξη πολιτων παλι απο την Κοζανη "Δεν πιστευω τιποτα,παραμυθια του Χαρδαλια ειναι"

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28105
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 18 Οκτ 2020, 00:03

Η αληθεια ειναι οτι η Κοζανη ειναι τιγκα στους επιστημονες δεν τους ξεγελας ευκολα
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Οκτ 2020, 00:05

NewModelArmy έγραψε:
18 Οκτ 2020, 00:02
Ρεπορτερ σημερα απο την Κοζανη.Εγιναν 400 τυχαια ραπιντ τεστ και ευτυχως τα θετικα ηταν "μολις" 30.

Επισης συνεντευξη πολιτων παλι απο την Κοζανη "Δεν πιστευω τιποτα,παραμυθια του Χαρδαλια ειναι"
Περίεργο.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 18 Οκτ 2020, 00:33

Πέρασα σήμερα μπροστά από ένα σινεμά και η ουρά ήταν γύρω στα 15 μέτρα. Ο ένας πάνω στον άλλο. Και τουλάχιστον το 20% από τους στοιβαγμένους ήταν ηλικιωμένοι. Δε μας γλυτώνει τίποτα. Θα μας κλειδώσουν πάλι μέσα...
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Οκτ 2020, 01:10

foscilis έγραψε:
18 Οκτ 2020, 00:05
Περίεργο.


Εικόνα
Περσινά ξινά σταφύλια. Πάμε για άλλα τώρα


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Οκτ 2020, 01:13

Μετανάστρια έγραψε:
18 Οκτ 2020, 00:33
Πέρασα σήμερα μπροστά από ένα σινεμά και η ουρά ήταν γύρω στα 15 μέτρα. Ο ένας πάνω στον άλλο. Και τουλάχιστον το 20% από τους στοιβαγμένους ήταν ηλικιωμένοι. Δε μας γλυτώνει τίποτα. Θα μας κλειδώσουν πάλι μέσα...
Με βάση αυτά που είδα αυτή την εβδομάδα σε νοσοκομείου του λεκανοπεδίου σε εφημερία, δεν θα μου κάνει εντύπωση να ακούσω ότι υπήρξε κλάστερ διάδοσης σε γιατρούς και ασθενείς. Μέτρα υπήρχαν αλλά όχι στο βαθμό που πρέπει για κάτι τόσο μεταδοτικό. Συμφωνώ ότι δεν αργεί η ώρα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών