Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
unholydiver
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 01 Σεπ 2020, 21:31

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από unholydiver » 25 Οκτ 2020, 20:07

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:05
Ξέρει κανείς τίποτα για τα τζάκια; Ισχύει τέτοιο πράγμα; Παράλογο μου φαίνεται

Η καύση ξύλων στα τζάκια θα εντείνει τη διασπορά του κορονοϊού!
Ο καθηγητής τόνισε: "Ο ιός είναι αερομεταφερόμενος και η έκθεση σε αιωρούμενα σωματίδια ρύπανσης επιτείνει τις επιπτώσεις της έκθεσης στον ιό σε ευπαθείς ομάδες -μεγαλώνει τη θνητότητα- (...) άρα αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να μειώσουμε για μια φορά φέτος την έκκληση των σωματιδίων από παντού. Να μην πάρουμε το αυτοκίνητο αν πρέπει να κάνουμε κάτι που είναι κοντά, να πάμε με τα πόδια ή με το ποδήλατο (...) και να μην κάψουμε ξύλα για θέρμανση τον χειμώνα (...) αυτό θα επιδεινώσει τη δυνατότητα μετάδοσης των σωματιδίων κορονοϊού σε μεγαλύτερη απόσταση και για περισσότερο χρόνο στον αέρα".

https://www.iatropedia.gr/eidiseis/ta-t ... =syndicate
:102::102::102::fp::fp::fp:
Η αστρολογία είναι περισσότερο έγκυρη από τη διατροφική "επιστήμη" :003:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Οκτ 2020, 20:11

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:05
Ξέρει κανείς τίποτα για τα τζάκια; Ισχύει τέτοιο πράγμα; Παράλογο μου φαίνεται

Η καύση ξύλων στα τζάκια θα εντείνει τη διασπορά του κορονοϊού!
Ο καθηγητής τόνισε: "Ο ιός είναι αερομεταφερόμενος και η έκθεση σε αιωρούμενα σωματίδια ρύπανσης επιτείνει τις επιπτώσεις της έκθεσης στον ιό σε ευπαθείς ομάδες -μεγαλώνει τη θνητότητα- (...) άρα αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να μειώσουμε για μια φορά φέτος την έκκληση των σωματιδίων από παντού. Να μην πάρουμε το αυτοκίνητο αν πρέπει να κάνουμε κάτι που είναι κοντά, να πάμε με τα πόδια ή με το ποδήλατο (...) και να μην κάψουμε ξύλα για θέρμανση τον χειμώνα (...) αυτό θα επιδεινώσει τη δυνατότητα μετάδοσης των σωματιδίων κορονοϊού σε μεγαλύτερη απόσταση και για περισσότερο χρόνο στον αέρα".

https://www.iatropedia.gr/eidiseis/ta-t ... =syndicate
Να τα. Βλέπεις Cecily Anne τι κάνουν οι μαλακίες με τις αερομεταφορές;

Λοιπόν, ST, ο ιός ΔΕΝ είναι αεροπλανικός. Μεταδίδεται κυρίως από μικροσταγονίδια σε κοντινή απόσταση (1,5 - 2 μέτρα) και δευτερευόντως από επιφάνειες, όπως όλοι οι ιοί του αναπνευστικού. Θα παραθέσω κι εδώ τι έγραψε ο CDC πριν 2 εβδομάδες:


Diseases that are spread efficiently through airborne transmission tend to have high attack rates because they can quickly reach and infect many people in a short period of time. We know that a significant proportion of SARS-CoV-2 infections (estimated 40-45%) occur without symptoms and that infection can be spread by people showing no symptoms. Thus, were SARS-CoV-2 spread primarily through airborne transmission like measles, experts would expect to have observed considerably more rapid global spread of infection in early 2020 and higher percentages of prior infection measured by serosurveys. Available data indicate that SARS-CoV-2 has spread more like most other common respiratory viruses, primarily through respiratory droplet transmission within a short range (e.g., less than six feet). There is no evidence of efficient spread (i.e., routine, rapid spread) to people far away or who enter a space hours after an infectious person was there.


Να σημειωθεί επίσης ότι ο καθηγητής που τα λέει αυτά ΔΕΝ έχει απολύτως καμμία σχέση με το αντικείμενο και μέχρι στιγμής έχει κάνει 453 αποτυχημένες προβλέψεις για την πορεία της πανδημίας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 25 Οκτ 2020, 20:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Οκτ 2020, 20:12

Πες ότι είμαι άρρωστος και βήχω και πάει το σταγονίδιο πάνω από το αναμμένο τζάκι. Θα αντέξει ο ιός στη θερμοκρασία; Δεν καταλαβαίνω. Το να πει μην ανάβετε τζάκια γιατί επιβαρύνεται η ατμόσφαιρα ΟΚ. Και στη γειτονιά μου είναι 1-2 άτομα και δημιουργούν αποπνικτικές συνθήκες. Προφανώς δεν τις θέλεις όταν θα έχεις πολλούς ασθενείς με αναπνευστικό πρόβλημα. Αλλά ότι θα μεταφέρει ο καπνός τον ιό μου φαίνεται τραβηγμένο. Ίσως κάτι δεν υπολογίζω καλά.

Edit. Είδα το ποστ σου. Άρα σωστά μου φαίνεται τραβηγμένο.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 25 Οκτ 2020, 20:14

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:12
Πες ότι είμαι άρρωστος και βήχω και πάει το σταγονίδιο πάνω από το αναμμένο τζάκι. Θα αντέξει ο ιός στη θερμοκρασία; Δεν καταλαβαίνω. Το να πει μην ανάβετε τζάκια γιατί επιβαρύνεται η ατμόσφαιρα ΟΚ. Και στη γειτονιά μου είναι 1-2 άτομα και δημιουργούν αποπνικτικές συνθήκες. Προφανώς δεν τις θέλεις όταν θα έχεις πολλούς ασθενείς με αναπνευστικό πρόβλημα. Αλλά ότι θα μεταφέρει ο καπνός τον ιό μου φαίνεται τραβηγμένο. Ίσως κάτι δεν υπολογίζω καλά.
Ρε ειλικρινά τώρα, μπέσα, με μένα μιλάς. ΣΟΒΑΡΑ ΜΠΗΚΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ, αν θα κολλήσει η γειτονιά, άμα βήξεις στο τζάκι; :roll:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Οκτ 2020, 20:15

Cecily Anne έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:14
ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:12
Πες ότι είμαι άρρωστος και βήχω και πάει το σταγονίδιο πάνω από το αναμμένο τζάκι. Θα αντέξει ο ιός στη θερμοκρασία; Δεν καταλαβαίνω. Το να πει μην ανάβετε τζάκια γιατί επιβαρύνεται η ατμόσφαιρα ΟΚ. Και στη γειτονιά μου είναι 1-2 άτομα και δημιουργούν αποπνικτικές συνθήκες. Προφανώς δεν τις θέλεις όταν θα έχεις πολλούς ασθενείς με αναπνευστικό πρόβλημα. Αλλά ότι θα μεταφέρει ο καπνός τον ιό μου φαίνεται τραβηγμένο. Ίσως κάτι δεν υπολογίζω καλά.
Ρε ειλικρινά τώρα, μπέσα, με μένα μιλάς. ΣΟΒΑΡΑ ΜΠΗΚΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ, αν θα κολλήσει η γειτονιά, άμα βήξεις στο τζάκι; :roll:
Συμφωνούμε. Μου φαίνεται παράλογο. Αυτός τι θέλει να πει;

και να μην κάψουμε ξύλα για θέρμανση τον χειμώνα (...) αυτό θα επιδεινώσει τη δυνατότητα μετάδοσης των σωματιδίων κορονοϊού σε μεγαλύτερη απόσταση και για περισσότερο χρόνο στον αέρα

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 25 Οκτ 2020, 20:19

Naranjita έγραψε:
25 Οκτ 2020, 19:18

και αναφερομαι στο ψωμί, γιατι μονο αν το περασεις απο υψηλή θερμοκρασία σπίτι σου μπορεις να το φας. ποιος το κάνει αυτο?
:oops: 5 ως 10 στους 100

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 25 Οκτ 2020, 20:20

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:15

Συμφωνούμε. Μου φαίνεται παράλογο. Αυτός τι θέλει να πει;

και να μην κάψουμε ξύλα για θέρμανση τον χειμώνα (...) αυτό θα επιδεινώσει τη δυνατότητα μετάδοσης των σωματιδίων κορονοϊού σε μεγαλύτερη απόσταση και για περισσότερο χρόνο στον αέρα
To μόνο που μπορεί να πει είναι "οσο θα είστε κλεισμένοι μέσα χειμωνιάτικο, μη γαμήσετε το αναπνευστικό σας, καίγοντας μέχρι και τις βιβλιοθήκες σας, διότι άμα σε γαμημένο ήδη αναπνευστικό σου κάτσει ο ιός, την έκατσες τη βάρκα".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 25 Οκτ 2020, 20:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 25 Οκτ 2020, 20:20

Γιατί υπάρχει πρόβλημα με την εστίαση:

Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Οκτ 2020, 20:20

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:12
Πες ότι είμαι άρρωστος και βήχω και πάει το σταγονίδιο πάνω από το αναμμένο τζάκι. Θα αντέξει ο ιός στη θερμοκρασία; Δεν καταλαβαίνω. Το να πει μην ανάβετε τζάκια γιατί επιβαρύνεται η ατμόσφαιρα ΟΚ. Και στη γειτονιά μου είναι 1-2 άτομα και δημιουργούν αποπνικτικές συνθήκες. Προφανώς δεν τις θέλεις όταν θα έχεις πολλούς ασθενείς με αναπνευστικό πρόβλημα. Αλλά ότι θα μεταφέρει ο καπνός τον ιό μου φαίνεται τραβηγμένο. Ίσως κάτι δεν υπολογίζω καλά.

Edit. Είδα το ποστ σου. Άρα σωστά μου φαίνεται τραβηγμένο.
Δεν είναι τραβηγμένο, είναι ακόμα πιο ηλίθιο και από τους αεροψεκασμούς. Ακόμη κι αν ο ιός μεταφερόταν με αεροζόλ, η λογική ότι θα βγει από την καμινάδα του τζακιού και θα προσγειωθεί στο στόμα κάποιου στην κοινότητα είναι τόσο αντίθετη στους νόμους της φυσικής και των πιθανοτήτων που κάνει την θεωρία των αεροψεκασμών να μοιάζει επιστήμη.


Να σημειωθεί επίσης ότι ο καθηγητής που τα λέει αυτά ΔΕΝ έχει απολύτως καμμία σχέση με το αντικείμενο και μέχρι στιγμής έχει κάνει 453 αποτυχημένες προβλέψεις για την πορεία της πανδημίας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
unholydiver
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 01 Σεπ 2020, 21:31

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από unholydiver » 25 Οκτ 2020, 20:21

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:12
Και στη γειτονιά μου είναι 1-2 άτομα και δημιουργούν αποπνικτικές συνθήκες. Προφανώς δεν τις θέλεις όταν θα έχεις πολλούς ασθενείς με αναπνευστικό πρόβλημα.
Και μόλις ανέφερες ένα πρόβλημα που ξεκίνησε με τη χρεωκοπία της Ελλάδας και δεν έχουμε καν ιδέα πόσους θανάτους και προβλήματα έχει προκαλέσει. Για τα ανοιχτά τζάκια αναφέρομαι φυσικά στις πόλεις αλλά και στη κακή χρήση σόμπας (οριζόντια μπουριά, παλλέτες για καύσιμη ύλη κτλ)
Η αστρολογία είναι περισσότερο έγκυρη από τη διατροφική "επιστήμη" :003:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Οκτ 2020, 20:23

hellegennes έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:20
ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:12
Πες ότι είμαι άρρωστος και βήχω και πάει το σταγονίδιο πάνω από το αναμμένο τζάκι. Θα αντέξει ο ιός στη θερμοκρασία; Δεν καταλαβαίνω. Το να πει μην ανάβετε τζάκια γιατί επιβαρύνεται η ατμόσφαιρα ΟΚ. Και στη γειτονιά μου είναι 1-2 άτομα και δημιουργούν αποπνικτικές συνθήκες. Προφανώς δεν τις θέλεις όταν θα έχεις πολλούς ασθενείς με αναπνευστικό πρόβλημα. Αλλά ότι θα μεταφέρει ο καπνός τον ιό μου φαίνεται τραβηγμένο. Ίσως κάτι δεν υπολογίζω καλά.

Edit. Είδα το ποστ σου. Άρα σωστά μου φαίνεται τραβηγμένο.
Δεν είναι τραβηγμένο, είναι ακόμα πιο ηλίθιο και από τους αεροψεκασμούς. Ακόμη κι αν ο ιός μεταφερόταν με αεροζόλ, η λογική ότι θα βγει από την καμινάδα του τζακιού και θα προσγειωθεί στο στόμα κάποιου στην κοινότητα είναι τόσο αντίθετη στους νόμους της φυσικής και των πιθανοτήτων που κάνει την θεωρία των αεροψεκασμών να μοιάζει επιστήμη.


Να σημειωθεί επίσης ότι ο καθηγητής που τα λέει αυτά ΔΕΝ έχει απολύτως καμμία σχέση με το αντικείμενο και μέχρι στιγμής έχει κάνει 453 αποτυχημένες προβλέψεις για την πορεία της πανδημίας.
Ξαναείδα το video. Δεν εννοεί ότι αν είμαι άρρωστος εγώ θα βγει ο ιός από τη δική μου καμινάδα αλλά ότι τα αιωρούμενα σωματίδια θα βοηθήσουν την αερομεταφορά ιού (που θεωρεί αυτός ότι υπάρχει) στον αέρα. Μάλιστα!

Στο 10:30 του video για όποιον θέλει

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 4989
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 25 Οκτ 2020, 20:27

Fluffy έγραψε:
25 Οκτ 2020, 19:27
800+ νοσηλευομενοι;
:o
Ναι αλλα οι διασωληνωμενοι στις ΜΕΘ επεσαν οποτε ολα ενταξει.Χτες μονο λεει μπηκαν για νοσηλεια 100 ατομα.Τραγικο οτι δεν αναφερουν τους συνολικους νοσηλευομενους και ακρως κουτοπονηρο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Οκτ 2020, 20:27

unholydiver έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:21
Για τα ανοιχτά τζάκια αναφέρομαι φυσικά στις πόλεις αλλά και στη κακή χρήση σόμπας (οριζόντια μπουριά, παλλέτες για καύσιμη ύλη κτλ)
Ο γείτονας πρέπει να καίει σπασμένα έπιπλα που βρίσκει παρατημένα ή κάτι ανάλογο. Η μυρωδιά δεν είναι αυτή του ξύλου όπως αν τύχει να βρεθείς σε χωριό.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10986
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 25 Οκτ 2020, 20:29

Αυτη η ηλιθιοτητα με την απαγορευση της κυκλοφοριας μετα της 00:30 τι νοημα εχει?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24936
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 25 Οκτ 2020, 20:31

NewModelArmy έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:27
Fluffy έγραψε:
25 Οκτ 2020, 19:27
800+ νοσηλευομενοι;
:o
Ναι αλλα οι διασωληνωμενοι στις ΜΕΘ επεσαν οποτε ολα ενταξει
προφανως αυτο ειναι το σημαντικο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών