Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Οκτ 2020, 17:58

1451 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 17:00
Υπάρχει ακόμα κόσμος που ασχολείται με διανομές και γραφικά περιβάλλοντα :o Αμαρτία να χαραμίζεις νέα εξαρτήματα έτσι.
Αν και μου αρέσει ο konqueror, τύφλα να έχει ο safari.
Η ησυχία δεν με απασχολεί και τόσο αφού είμαι με τα ακουστικά για να ακούω τα βήματα του αντιπάλου. Είτε θα κουφαθώ είτε θα χειροτερεύσουν οι εμβοές :8)
Φυσικά και θα ασχοληθούμε με τα περιβάλλοντα. Νομίζεις ότι όλα τα μάτια του κόσμου βολεύονται το ίδιο;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Οκτ 2020, 18:00

ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 17:28
SuperRogue έγραψε:
28 Οκτ 2020, 16:03
Φυσικά όλοι κάνετε λάθος. Ο απόλυτος γνώμονας για οποιοδήποτε εξάρτημα υπολογιστή είναι πόσο αθόρυβο είναι. Είναι θέμα ποιότητας ζωής.
Το κυνήγησα πολύ αυτό το θέμα καθότι δούλευα μουσικές εφαρμογές. Τελικά η λύση ήταν να το παρακάμψω. Αγόρασα μακρυά καλώδια και μπήκε ο πύργος στο δίπλα δωμάτιο.
Έλα ρε τρελέ :003:

Αλήθεια το λες έτσι;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Οκτ 2020, 18:08

enterprise-psi έγραψε:
28 Οκτ 2020, 17:26
Απο κομμουνιστή λογικό , όλα τα ίδια τετράγωνα μπετά , κλπ , εκεί πάει να πεθάνει το γούστο 😁
Ο Συσ το είπε γυφτιά. Τώρα σου το λέει αλλιώς.

ασφαλώς και δεν είναι γυφτιά. και μόνο που τα πιδιά θα γουστάρουν αρκεί. Έστω τις πρώτες μέρες μετά θα συνηθιστεί.
Το θέμα είναι όμως ότι αν είναι να κρατήσουμε τον αστικό μύθο και το ίδιο το αστικό σύστημα για ένα καυλάντισμα της στιγμής. Μια χαρά είναι και τα τετράγωνα μπετά. Μια χαρά είναι και οι παντόφλες. Γιατί υπάρχει και το άλλο άκρο που είναι το νταβατζιλίι της αισθητικής.
όλοι ανάγκες καλύπτουμε ρε φίλε. Ο άλλος θέλει τη λειτουργικότητα και τίποτα άλλο, ο άλλς το αντίστροφο κι ο άλλος μια χρυδή τομή. Γιατί κάποιο να είναι το σωστό.

Ο Κυρίτσης σε βίντεο του για την ψύξη λέει ότι η υγρή είναι λίγο επικίνδυνη γιατί παίζει πιθανότητα διαρροής. Όμως διαφημίζει και μία άι κάντι λύση. Φωσφωριζέ υγρό που καθώς κυλάει κάνει διάφορα κολπάκια. θα το έβαζα για τα παιδιά και μόνο αλλά ο φόβος της διαρροής. :102:


Τι ξέρετε για τις μνήμες, ξαναρωτάω.
https://www.skroutz.gr/comparelists/56? ... 59,8791264

Τι δικαιολογεί τη διαφορά τιμής;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 28 Οκτ 2020, 18:17

Δεν γνωρίζω, μήπως διαφορά στη ποιότητα των υλικών που εξασφαλίζει στην ακριβότερη σταθερότερη λειτουργία κατά τον υπερχρονισμό;

the comet the course the tail

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 28 Οκτ 2020, 19:23

ρε μπαρμπα-Χαοτικός τι να τα κάνεις τα 1200Watt μάνα μου; σόμπα θες;
δεν είσαι hi-end user. ένας μισομέρελος πχορουμίτης είσαι που σερφάρεις και μαλακίζεσαι σαν όλους μας.
πάρε απλά ένα πολυπύρηνο, με cache μπόλικια να μην τρώει κοκομπλόκα - τα GHz δεν σε απασχολούν τόσο εσένα. βάλε και 16Gb ram και είσαι κομπλέ. κάρτα γραφικών στον επεξεργαστή ή μια με passive cooling. στήσε ένα σύστημα αθόρυβο και δροσερό κι χάμου.

μην κοιτάς τελεύταία μοντέλα. να έχεις στο μυαλό σου τον νόμο του Μουρ...

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 28 Οκτ 2020, 20:27

Δεν ξέρω. Μόνο εμένα μου κάνει εντύπωση ότι θέλει να συνδέσει τροφοδοτικά και μνήμες των 300 ευρώ σε μητρική Asrock.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Οκτ 2020, 21:51

the comet the course the tail έγραψε:
28 Οκτ 2020, 19:23
ρε μπαρμπα-Χαοτικός τι να τα κάνεις τα 1200Watt μάνα μου; σόμπα θες;
δεν είσαι hi-end user. ένας μισομέρελος πχορουμίτης είσαι που σερφάρεις και μαλακίζεσαι σαν όλους μας.
πάρε απλά ένα πολυπύρηνο, με cache μπόλικια να μην τρώει κοκομπλόκα - τα GHz δεν σε απασχολούν τόσο εσένα. βάλε και 16Gb ram και είσαι κομπλέ. κάρτα γραφικών στον επεξεργαστή ή μια με passive cooling. στήσε ένα σύστημα αθόρυβο και δροσερό κι χάμου.

μην κοιτάς τελεύταία μοντέλα. να έχεις στο μυαλό σου τον νόμο του Μουρ...
Θέλω να είναι υπερμηχάνημα ρε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2020, 21:52

Χαοτικός έγραψε:
28 Οκτ 2020, 18:00
ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 17:28
SuperRogue έγραψε:
28 Οκτ 2020, 16:03
Φυσικά όλοι κάνετε λάθος. Ο απόλυτος γνώμονας για οποιοδήποτε εξάρτημα υπολογιστή είναι πόσο αθόρυβο είναι. Είναι θέμα ποιότητας ζωής.
Το κυνήγησα πολύ αυτό το θέμα καθότι δούλευα μουσικές εφαρμογές. Τελικά η λύση ήταν να το παρακάμψω. Αγόρασα μακρυά καλώδια και μπήκε ο πύργος στο δίπλα δωμάτιο.
Έλα ρε τρελέ :003:

Αλήθεια το λες έτσι;
Ναι. Ακόμα και τα καλά ανεμιστηράκια μετά από κάποιο διάστημα άρχιζαν τους μικροθορύβους οι οποίοι με τον καιρό επιδεινώνονταν. Μετά άρχιζα να μπαίνω σε λογικές να βάλω όσο το δυνατόν λιγότερα, οι οποίες μπορεί να ήταν βλαπτικές για την CPU και άλλα εξαρτήματα αφού οι θερμοκρασίες δεν έπεφταν αρκετά. Οπότε τρύπα στον τοίχο δίπλα στο γραφείο και το PC από την άλλη μεριά και πλέον δεν ακούω καν αν λειτουργεί.
Την ιδέα την είχα πάρει από ένα studio ηχογραφήσεων που όλα βρίσκονταν σε παρακείμενο δωμάτιο. Υπήρχαν και άλλες λύσεις τότε με ειδικά κιβώτια όπου έκλεινες μέσα το PC και είχαν συστήματα εξαερισμού με αμελητέο θόρυβο αλλά ήταν πολύ μακρυά από τα λεφτά που μπορούσα να δώσω.

Έχεις το πρόβλημα ότι πρέπει να σηκωθείς και να πας στο άλλο διάστημα αν θέλεις να βάλεις ένα DVD στο drive αλλά αυτό γίνεται εξαιρετικά σπάνια. Στην τρύπα παραγέμισα λίγο κίτρινο αφρολέξ από αυτό που βάζουν στις καρέκλες (όχι το ηχοαπορροφητικό) και όλα ΟΚ. Μοναδικό μειονέκτημα πλέον ο έξτρα χρόνος βάλε-βγάλε καλώδια αν πρέπει να συνδέσω κάποια νέα συσκευή μέσα από τον τοίχο, αλλά αυτό είναι ακόμα πιο σπάνιο.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Οκτ 2020, 21:52

Σπύρος έγραψε:
28 Οκτ 2020, 20:27
Δεν ξέρω. Μόνο εμένα μου κάνει εντύπωση ότι θέλει να συνδέσει τροφοδοτικά και μνήμες των 300 ευρώ σε μητρική Asrock.
Ναι. Γιατί είναι ισάξια εταιρεία.

Ρε sys3x τι λέει αυτός;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Οκτ 2020, 21:55

ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 21:52
Χαοτικός έγραψε:
28 Οκτ 2020, 18:00
ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 17:28


Το κυνήγησα πολύ αυτό το θέμα καθότι δούλευα μουσικές εφαρμογές. Τελικά η λύση ήταν να το παρακάμψω. Αγόρασα μακρυά καλώδια και μπήκε ο πύργος στο δίπλα δωμάτιο.
Έλα ρε τρελέ :003:

Αλήθεια το λες έτσι;
Ναι. Ακόμα και τα καλά ανεμιστηράκια μετά από κάποιο διάστημα άρχιζαν τους μικροθορύβους οι οποίοι με τον καιρό επιδεινώνονταν. Μετά άρχιζα να μπαίνω σε λογικές να βάλω όσο το δυνατόν λιγότερα, οι οποίες μπορεί να ήταν βλαπτικές για την CPU και άλλα εξαρτήματα αφού οι θερμοκρασίες δεν έπεφταν αρκετά. Οπότε τρύπα στον τοίχο δίπλα στο γραφείο και το PC από την άλλη μεριά και πλέον δεν ακούω καν αν λειτουργεί.
Την ιδέα την είχα πάρει από ένα studio ηχογραφήσεων που όλα βρίσκονταν σε παρακείμενο δωμάτιο. Υπήρχαν και άλλες λύσεις τότε με ειδικά κιβώτια όπου έκλεινες μέσα το PC και είχαν συστήματα εξαερισμού με αμελητέο θόρυβο αλλά ήταν πολύ μακρυά από τα λεφτά που μπορούσα να δώσω.

Έχεις το πρόβλημα ότι πρέπει να σηκωθείς και να πας στο άλλο διάστημα αν θέλεις να βάλεις ένα DVD στο drive αλλά αυτό γίνεται εξαιρετικά σπάνια. Στην τρύπα παραγέμισα λίγο κίτρινο αφρολέξ από αυτό που βάζουν στις καρέκλες (όχι το ηχοαπορροφητικό) και όλα ΟΚ. Μοναδικό μειονέκτημα πλέον ο έξτρα χρόνος βάλε-βγάλε καλώδια αν πρέπει να συνδέσω κάποια νέα συσκευή μέσα από τον τοίχο, αλλά αυτό είναι ακόμα πιο σπάνιο.
Τράβα ένα καλώδιο usb ρε. Ή ψάξου λίγο με κινητό και ασύρματη φάση (αν βολεύει βέβαια)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2020, 21:56

Χαοτικός έγραψε:
28 Οκτ 2020, 21:51
Θέλω να είναι υπερμηχάνημα ρε.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ενώ σε κάποια πράγματα θα δει πολύ μεγάλες διαφορές λόγω του SSD (πχ στη μεταφορά μεγάλων αρχείων ή σε αναζητήσεις ή σε άνοιγμα προγραμμάτων που είναι βαριά), σε κάποια άλλα δεν θα δεις την ανάλογη βελτίωση. Όταν πχ μπαίνεις κάνεις browsing κάποιες σελίδες θα εξακολουθούν να ανοίγουν αργά ανεξάρτητα του υπολογιστή που έχεις αφού δεν θα σερβίρει γρηγορότερα η άλλη μεριά. Ωστόσο σε γενικές γραμμές θα το πάθεις το σοκ.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2020, 21:59

Χαοτικός έγραψε:
28 Οκτ 2020, 21:55
Τράβα ένα καλώδιο usb ρε. Ή ψάξου λίγο με κινητό και ασύρματη φάση (αν βολεύει βέβαια)
Έχει γίνει αυτό ήδη. Έχει οι οθόνη θύρες και καρφώνω στικάκια εκεί. Αν για κάποιο λόγο πρέπει να διαβάσω ή να γράψω ένα DVD τότε πρέπει να πάω να το βάλω στο δίπλα δωμάτιο. Δεν το βλέπω ως πρόβλημα και χρησιμοποιώ αυτό το setup καμιά δεκαετία τώρα.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Οκτ 2020, 22:01

1451 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 18:17
Δεν γνωρίζω, μήπως διαφορά στη ποιότητα των υλικών που εξασφαλίζει στην ακριβότερη σταθερότερη λειτουργία κατά τον υπερχρονισμό;
Άμα είναι για τον υπερχρονισμό μόνο δεν μας νοιάζει και πολύ σωστά; 3200mhz με cl 14 πιστεύω ότι είναι κορυφή.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Οκτ 2020, 22:02

SuperRogue έγραψε:
28 Οκτ 2020, 16:03
Φυσικά όλοι κάνετε λάθος. Ο απόλυτος γνώμονας για οποιοδήποτε εξάρτημα υπολογιστή είναι πόσο αθόρυβο είναι. Είναι θέμα ποιότητας ζωής.
Ας δούμε τι λέει ο αυτοκράτορας της τεχνολογίας για το θέμα. Αν και εδώ δεν μιλάνε τα παιδιά για υπολογιστές, για παιχνιδομηχανές λένε. :003:


Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Οκτ 2020, 22:05

ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 21:56
Χαοτικός έγραψε:
28 Οκτ 2020, 21:51
Θέλω να είναι υπερμηχάνημα ρε.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ενώ σε κάποια πράγματα θα δει πολύ μεγάλες διαφορές λόγω του SSD (πχ στη μεταφορά μεγάλων αρχείων ή σε αναζητήσεις ή σε άνοιγμα προγραμμάτων που είναι βαριά), σε κάποια άλλα δεν θα δεις την ανάλογη βελτίωση. Όταν πχ μπαίνεις κάνεις browsing κάποιες σελίδες θα εξακολουθούν να ανοίγουν αργά ανεξάρτητα του υπολογιστή που έχεις αφού δεν θα σερβίρει γρηγορότερα η άλλη μεριά. Ωστόσο σε γενικές γραμμές θα το πάθεις το σοκ.
Το ξέρω αυτό.
the comet the course the tail έγραψε:
28 Οκτ 2020, 19:23
ρε μπαρμπα-Χαοτικός τι να τα κάνεις τα 1200Watt μάνα μου; σόμπα θες;
δεν είσαι hi-end user. ένας μισομέρελος πχορουμίτης είσαι που σερφάρεις και μαλακίζεσαι σαν όλους μας.
πάρε απλά ένα πολυπύρηνο, με cache μπόλικια να μην τρώει κοκομπλόκα - τα GHz δεν σε απασχολούν τόσο εσένα. βάλε και 16Gb ram και είσαι κομπλέ. κάρτα γραφικών στον επεξεργαστή ή μια με passive cooling. στήσε ένα σύστημα αθόρυβο και δροσερό κι χάμου.

μην κοιτάς τελεύταία μοντέλα. να έχεις στο μυαλό σου τον νόμο του Μουρ...
Το διάβασα. Εγώ όμως έχω στο μυαλό μου ότι βάζει το χεράκι του και ο καπιταλισμός. Δηλαδή δεν έχει συνθήκες απόλυτα ομαλές και ελεγχόμενες ώστε η τεχνολογία να πορεύεται με ανεξάρτητους δικούς της νόμους. Σε μια παγκόσμια κρίση ας πούμε όπου η πλειοψηφία θα στρεφόταν στο μεταχειρισμένο ή το φτηνό τι σκατά να εξελίξουν οι κολοσσοί κι γιατί;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών