τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Ιούλ 2018, 00:09

Αυτό που περιγράφουμε εδώ με τα τμήματα παιδιά, σε πρότυπα ιδρύματα που δεν ακολουθούν το πρόγραμμα του υπουργείου μέχρι το γυμνάσιο, γίνεται πολλά χρόνια. Ξέρω ένα παιδικό σταθμό που το κάνει σοβαρά και οργανωμένα δεκαετίες, και ενα δημοτικό που έχει τμήμα για τα 5μισάρικα απο την αρχή, πέρα από τις διορθώσεις που γινόντουσαν στην πορεία στα χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 13 Ιούλ 2018, 00:26

enaon έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 23:56
Ασέβαστος έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 09:36
δεν εχω κανει καποιο σπουδαιο κοπο.

κοιταζει τις πινακιδες των αυτοκινητων και να διαιρει τα 3 πρωτα ψηφια με το τεταρτο :102: .
Αυτό ειναι που λέμε: με έχει αφήσει μαλάκα :)

Εγώ φίλε έχω την θεωρία οτι τα παιδιά είναι τεράστια, σταδιακά μέσα από μία σειρά επιτυχημένες πρακτικές γονιών και δασκάλων, μεθοδικά και συντεταγμένα το τεράστιο μικραίνει και μικραίνει και μικραίνει, και τελικά γίνεται μεγάλο, κοινωνική επιτυχία.

Πριν ξεκινήσει η χρονιά, θα ήταν ωραίο να μάθεις αν το τέρας σου είναι πραγματικά τόσο ικανό. Θα έλεγα να μην δώσεις την ευκαιρία στην Κυρία του να σου το κάνει προβλεπόμενα υπάκουο. Έχει δίκιο το μπιζέλι που λέει οτι δεν συμφέρει να απαξιώσεις τον δάσκαλο, αλλά σίγουρα πρέπει να θυμάσαι οτι ο δάσκαλος είναι πρέσα και καλούπι μαζί, θα στο μικρύνει όταν τελειώσει.

Α, και μάθε στο παιδί να λέει την αλήθεια του χωρίς να μην φοβάται. Να μην λέει τα άλλα παιδιά χαζά γιατί δεν είναι μάλλον, καλύτερα να λέει την δασκάλα χαζή όταν εκείνο έχει λύσει την άσκηση και εκείνη κολλάει στους τύπους γιατί δεν μπορεί να διανοηθεί πώς το κατάφερε, αλήθεια θα είναι.

Κάνε μερικές κινήσεις πριν αποφασίσεις να το στείλεις στο δημόσιο νομίζω.

α, και δώσε του να διαβάσει το εναντίων του Χριστιανόπουλου
:smt023
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Ιούλ 2018, 01:44

Θυμηθηκα μια μαθηματικο στο γυμνασιο που μας εβαζε να απομνημονευουμε καποιους ορισμους που ειχε το βιβλιο. Αλλαξα μια φορα τη σειρα των λεξεων χωρις να αλλαζει το νοημα κι μου εκανε παρατηρηση. Ρωτησα γιατι ειναι λαθος αφου σημαινει το ιδιο και μου απαντησε οτι στα μαθηματικα εχει τεραστια σημασια η ακριβεια. Μετα παρατησε το μαθημα και αρχισε να ουρλιαζει μεχρι να χτυπησει κουδουνι οπως εκανε παντα. Ευχομαι να ψοφησε απο καρκινο.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Ιούλ 2018, 01:59

Ορέστης 35 έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 01:44
Εύχομαι να την μαλώσει ένας ροζ δεινόσαυρος.
το παρακάνεις νομίζω, σιγά, μην παίρνεις τους άλλους τόσο σοβαρά γιατί θα τους μοιάσεις, ή να παίρνεις σοβαρά εκείνους που θες να τους μοιάσεις, αυτή είναι η ιδέα νομίζω.

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Ιούλ 2018, 02:23

enaon έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 01:59
Ορέστης 35 έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 01:44
Εύχομαι να την μαλώσει ένας ροζ δεινόσαυρος.
το παρακάνεις νομίζω, σιγά, μην παίρνεις τους άλλους τόσο σοβαρά γιατί θα τους μοιάσεις, ή να παίρνεις σοβαρά εκείνους που θες να τους μοιάσεις, αυτή είναι η ιδέα νομίζω.
Ηταν ψυχικα διαταραγμενη και κατεστρεψε πολλα παιδια με την ανοχη των συναδελφων της.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Ιούλ 2018, 02:46

οκ :)

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 13 Ιούλ 2018, 02:50

οσο εκφασιζεται η κοινωνια τοσο θα πληθαινουν αυτα τα περιστατικα
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Ορέστης 35

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Ιούλ 2018, 05:51

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 17:24
Σουβλίτσα έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 14:57
Πώς φαίνονται πάντως όσοι δεν έχουν φάει μπάτσα στην ζωή τους όταν θα έπρεπε :003:
αυτο που βλεπεις ειναι αυτοι που εφαγαν μπατσα, οταν δεν επρεπε.
Θυμασαι που σου ειχα πει για ενα παιδακι κατω τον δεκα ετων που πειραζε το σκυλο μου οταν τον εβγαζα βολτα με την αδεια των βοιδογονεων του (σκεφτονταν οτι επειδη το ειχα δεμενο δεν κινδυνευε ο μικρος αρα ολα οκ); Και μαλιστα μου απαντησε με θρασος οταν του ειπα να σταματησει. Κανενας σεβασμος στους ενηλικες. Τετοια παιδια μεγαλωνουν οσοι τα καλομαθαινουν. Ευτυχως ο συγκεκριμενος πιτσιρικος ειχε γιαγια που τον συνετισε στο αψε σβησε.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 13 Ιούλ 2018, 07:24

μετάφραση: το να έχει μικτό επίπεδο η τάξη εξασφαλίζει ανώτερη εκπαίδευση απ' ο,τι μια τάξη με ομοιογενές επίπεδο. Το όφελος είναι μεγάλο και για τους καλούς και για τους κακούς μαθητές. Αυξάνει τις θερμίδες που πρέπει να κάψει το κοπρόσκυλο (δασκάλα) για να δικαιολογήσει το μισθό του αλλά αυτό κανείς δεν το θεωρεί μειονέκτημα εκτός από έναν.
που τα λεει αυτα ρε Φοσιλη ?

Ασεβαστε ,μια συμβουλη κανε καμμια ερωτησουλα σε καποιον ειδικο για το παιδι ,θυμαμαι μια αναλογη περιπτωση που το παιδι των φιλων μας εγραφε και διαβαζε οταν ο δικος μας ελεγε τον ηλιο κιτρινο αυτο ,μετα δεν ειχε την εξελιξη που επρεπε,τωρα δε στο Λυκειο μαυρα χαλια.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Ιούλ 2018, 07:49

bizeli έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 23:12

Όχι δεν εννοούσα καθόλου αυτό πάντως όταν αναφερόμουν στο πώς η δασκάλα της τάξης θα απασχολεί τους μαθητές της που έχουν ή δεν έχουν ιδιαιτερότητες. Δεν εννοούσα να τους στέλνει στο ΤΕ.
Αναφέρθηκα σε έναν από τους πιο απλούς και διαδεδομένους τρόπους διαχείρισης σχολικής τάξης για αυτό μου έκανε εντύπωση που δεν το έχεις ξανακούσει αυτό.
Μα ναι, είναι από τους διαδεδομένους τρόπους, αλλά στο δημόσιο σχολείο δεν το είχα ξανακούσει, πόσο μάλλον ως κάτι διαδεδομένο. Διαδεδομένο και πασίγνωστο μόνο ως θεωρία, όχι ως πράξη. :102: Ή μπορεί αυτά που γίνονται στην τάξη να μην μεταφέρονται τόσο ξεκάθαρα έξω από τα παιδιά. Ή μπορεί να μην έτυχε να το ακούσω. Πάντως δεν το είχα ακούσει.

Το παιδί μου είχε κάτι στο φάκελό του (το μετάνιωσα για να είμαι ειλικρινής γιατί δεν είδαμε τίποτα καλό από αυτό) σχετικά με τις ικανότητές του και για τις ικανότητές του επιβεβαίωναν οι δασκάλες που είχε από την τρίτη τάξη και μετά, στην πρώτη τάξη δεν είχε δοθεί βάση στις ικανοτητες, αλλά στη συμπεριφορά. Στη συμπεριφορά το παιδί που είχε υποτίθεται το μεγάλο πρόβλημα, δρούσε ύπουλα όταν άλλαζαν οι δάσκαλοι και έμενε όλο το τμήμα για λίγα δευτερόλεπτα χωρίς επίβλεψη, όσο άλλαζαν οι δάσκαλοι, μέχρι εκεί του έκοβε του παιδιού με το μεγάλο πρόβλημα, το δικό μου που δεν έβαζε σε κίνδυνο τους άλλους και ήταν ανοργάνωτο και ανύσυχο, ώρες ώρες φαινόταν λιγότερο προσαρμοσμένο! Αυτό το λέω γιατί τελικά αναγκάστηκα να μη βασίζομαι σε αυτά που μου έλεγε ο ένας και ο άλλος και να στήνω καραούλι έξω στο προαύλιο και να βλέπω καταστάσεις. Όλοι ηρέμησαν αρκετά καθώς μεγάλωναν τα παιδιά και ωρίμαζαν, βέβαια υπήρχε παράλληλη στήριξη για το άλλο παιδί, όταν δεν δίνονταν κονδύλια ΕΣΠΑ είχαν όλοι πρόβλημα, γιατί δεν ξεκινούσε από την αρχή της χρονιάς, τέλος πάντων, πέρασε καιρός για να ηρεμήσει όλη η τάξη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 13 Ιούλ 2018, 07:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Ιούλ 2018, 07:56

enaon έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 00:09
Αυτό που περιγράφουμε εδώ με τα τμήματα παιδιά, σε πρότυπα ιδρύματα που δεν ακολουθούν το πρόγραμμα του υπουργείου μέχρι το γυμνάσιο, γίνεται πολλά χρόνια. Ξέρω ένα παιδικό σταθμό που το κάνει σοβαρά και οργανωμένα δεκαετίες, και ενα δημοτικό που έχει τμήμα για τα 5μισάρικα απο την αρχή, πέρα από τις διορθώσεις που γινόντουσαν στην πορεία στα χρόνια.
Ε, πες τα. Πειράζει να τα ξέρουμε;

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Ιούλ 2018, 08:09

Να προσθέσω ότι σκόπιμα δεν γράφω πιο πολλές πληροφορίες και παραδείγματα, προσπαθώ να το κάνω κάπως γενικό, γιατί μιλάμε για παιδιά εδώ και γιατί δεν μου αρέσει να γράφω για τρίτους.

Πάντως το θέμα της χαρισματικότητας, όπως και αν ορίζεται, το έχω ψάξει αρκετά, με τον περιορισμένο χρόνο που είχα τότε, ως τις αρχές του δημοτικού και είναι διάφοροι δρόμοι που μπορεί κανείς να ακολουθήσει, διάφοροι παράγοντες που επηρεάζουν. Για το δικό μου παιδί και για τις δικές του ικανότητες (αυξημένες) αλλά και αντοχή στη ρουτίνα (εξαιρετικά μειωμένη) αποφάσισα ότι δεν ήταν για περιβάλλοντα με αυξημένες απαιτήσεις γενικά, γιατί θα καιγόταν. Οπότε δεν το έψαξα για το σούπερ απαιτητικό σχολείο. Άλλα παιδιά με τον τρόπο τους το ζητάνε αυτό και νομίζω πρέπει να τους το δώσεις. Αυτή τη στιγμή οι επιδόσεις του μη χαρισματικού παιδιού μου είναι καλύτερες, γιατί είναι πιο οργανωμένο. Το παιδί με την αυξημένη ευφυϊα έχει δείξει την κλίση του στα μαθηματικά και απλά ελπίζω ότι όσο προχωράνε οι τάξεις θα βρει κίνητρο να αποδίδει όπου χρειάζεται, όταν χρειάζεται, με το σχεδόν καθόλου διάβασμα που του χρειάζεται και στο τέλος να δώσει το κάτι παραπάνω.

Αλλά έγραψε και μία έκθεση για θέμα που τον ενδιέφερε, μία και είπα εντάξει :blm: καλά είμαστε προς το παρόν. Χρόνια πριν από αυτή την έκθεση είχαμε πιάσει κάποια στιγμή να μιλάμε για το πώς οι εταιρίες κάνουν μάρκετινγκ και σε αυτή την έκθεση είχε πιάσει ένα παράδειγμα από την πραγματική ζωή για θέμα που τον ενδιέφερε. Οι υπόλοιπες εκθέσεις για τα τετριμμένα που δεν τον ενδιέφεραν ήταν έτσι και έτσι. Επίσης δεν τα πάει άσχημα στα αγγλικά, λόγω ιντερνετ. Η ορθογραφία του εκεί είναι καλύτερη από τα Ελληνικά!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 13 Ιούλ 2018, 08:26, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16996
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 13 Ιούλ 2018, 08:11

Ορέστης 35 έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 01:44
Θυμηθηκα μια μαθηματικο στο γυμνασιο που μας εβαζε να απομνημονευουμε καποιους ορισμους που ειχε το βιβλιο. Αλλαξα μια φορα τη σειρα των λεξεων χωρις να αλλαζει το νοημα κι μου εκανε παρατηρηση. Ρωτησα γιατι ειναι λαθος αφου σημαινει το ιδιο και μου απαντησε οτι στα μαθηματικα εχει τεραστια σημασια η ακριβεια. Μετα παρατησε το μαθημα και αρχισε να ουρλιαζει μεχρι να χτυπησει κουδουνι οπως εκανε παντα. Ευχομαι να ψοφησε απο καρκινο.
:smt129

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Ιούλ 2018, 08:59

enaon έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 23:56
Ασέβαστος έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 09:36
δεν εχω κανει καποιο σπουδαιο κοπο.

κοιταζει τις πινακιδες των αυτοκινητων και να διαιρει τα 3 πρωτα ψηφια με το τεταρτο :102: .
Αυτό ειναι που λέμε: με έχει αφήσει μαλάκα :)

Εγώ φίλε έχω την θεωρία οτι τα παιδιά είναι τεράστια, σταδιακά μέσα από μία σειρά επιτυχημένες πρακτικές γονιών και δασκάλων, μεθοδικά και συντεταγμένα το τεράστιο μικραίνει και μικραίνει και μικραίνει, και τελικά γίνεται μεγάλο, κοινωνική επιτυχία.

Πριν ξεκινήσει η χρονιά, θα ήταν ωραίο να μάθεις αν το τέρας σου είναι πραγματικά τόσο ικανό. Θα έλεγα να μην δώσεις την ευκαιρία στην Κυρία του να σου το κάνει προβλεπόμενα υπάκουο. Έχει δίκιο το μπιζέλι που λέει οτι δεν συμφέρει να απαξιώσεις τον δάσκαλο, αλλά σίγουρα πρέπει να θυμάσαι οτι ο δάσκαλος είναι πρέσα και καλούπι μαζί, θα στο μικρύνει όταν τελειώσει.

Α, και μάθε στο παιδί να λέει την αλήθεια του χωρίς να μην φοβάται. Να μην λέει τα άλλα παιδιά χαζά γιατί δεν είναι μάλλον, καλύτερα να λέει την δασκάλα χαζή όταν εκείνο έχει λύσει την άσκηση και εκείνη κολλάει στους τύπους γιατί δεν μπορεί να διανοηθεί πώς το κατάφερε, αλήθεια θα είναι.

Κάνε μερικές κινήσεις πριν αποφασίσεις να το στείλεις στο δημόσιο νομίζω.

α, και δώσε του να διαβάσει το εναντίων του Χριστιανόπουλου :003:
μαλακα με αφησε οταν εμαθε να μετραει μεχρι το 10. τι καλα, χαρηκαμε οι χαζογονεις, μπραβο του. μετα με βλεπει να παιρνω τηλεφωνο, ρωταει τι ειναι αυτο, του εξηγω, μου λεει θελω να κανω κι εγω. ε, τον βαζω να με παρει στο κινητο, και εκτοτε θυμαται το νουμερο μου αποξω. τον ειχαμε κανει party trick, σαν εκπαιδευμενο σκυλακι. "παρε το μπαμπα τηλεφωνο"
πολλα ειναι δρομολογημενα, εχω μιλησει και με ειδικο, κατα τυχη συναντηθηκαμε σε κοινωνικη εκδηλωση, εντυπωσιαστηκε και μου ειπε οτι θελει να το δει το παιδι. ειναι συνηθες, οσα ειναι καλα σε κατι, να πασχουν καπου αλλου. δεν ειδε κατι, ουτε εγω εχω βρει ακομη κατι, κοινωνικος ειναι, ηρεμος, ολα καλα, αλλα ειμαι υποψιασμενος για το μελλον.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: τον εκφοβιζαν στο σχολειο,

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 13 Ιούλ 2018, 09:12

........
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athos την 13 Ιούλ 2018, 11:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών