Διακοπές με μωρά

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11626
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 13 Ιούλ 2018, 15:39

Cecily Anne έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 15:34
Ερμής έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 17:44

Σε σχέση με τη Νάξο, δεν έχω πάει, περιμένω τοποθέτηση της Cec


Για μεγάλη ζωή, νυχτερινή ζωή, παρτάρισμα, κλάμπιν κλπ, να πάτε σε άλλο νησί.
:smt005::smt005::smt005:


μάλλον εννοείς όχι τόσο ξέφρενη νυχτερινή ζωή.
γιατί για εμένα όλα τα νησάκια έχουν νυχτερινή ζωή.
αναλόγως τα γούστα. Η Νάξος δεν έχει τρελό νταβαντούρι οπότε ένας πάρτι άνιμαλ θα τα βρεί όλα χάλια..
εμένα πάλι θα μου άρεσε ακριβώς για αυτό το λόγο. :oops:
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20380
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 13 Ιούλ 2018, 15:41

Δεν ξέρω, εξαρτάται τι θέλει ο καθένας.
Εγώ μία φορά κατέβηκα με την παρέα από τη σχολή, γκρινιάζανε όλη μέρα ότι δεν έχει τίποτα (όντως, δεν έχει για πολλά πολλά) και δεν τους ξανακατέβασα. Άσε που αν ψάχνουν τη μαλάκω να τους κοιμίζει/ποτίζει τσάμπα και μετά να ακούει τις γκρίνιες, λάθος πόρτα χτύπησαν. Τα'κοψα και ηρέμησα.

Από τις επόμενες χρονιές κάνανε το σκατό τους παξιμάδι για 3 μέρες στη Μύκονο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11626
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 13 Ιούλ 2018, 15:46

Cecily Anne έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 15:41
Δεν ξέρω, εξαρτάται τι θέλει ο καθένας.
Εγώ μία φορά κατέβηκα με την παρέα από τη σχολή, γκρινιάζανε όλη μέρα ότι δεν έχει τίποτα (όντως, δεν έχει για πολλά πολλά) και δεν τους ξανακατέβασα. Άσε που αν ψάχνουν τη μαλάκω να τους κοιμίζει/ποτίζει τσάμπα και μετά να ακούει τις γκρίνιες, λάθος πόρτα χτύπησαν. Τα'κοψα και ηρέμησα.

Από τις επόμενες χρονιές κάνανε το σκατό τους παξιμάδι για 3 μέρες στη Μύκονο.
αυτά που λες δε μ'αρέσουν στις φιλοξενίες.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 13 Ιούλ 2018, 15:49

Cecily Anne έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 15:41


Από τις επόμενες χρονιές κάνανε το σκατό τους παξιμάδι για 3 μέρες στη Μύκονο.
Αυτός είναι ένας απο τους λόγους που λέω οτι στη Μύκονο δε περνούν καλά, νομίζουν οτι περνούν.

Όσο για τις φιλοξενίες αυτο που λες είναι σωστό. Δε με χαλάει να φιλοξενώ όλο τον κόσμο, με χαλάει να νομίζουν οτι η φιλοξενία είναι all inclusive resort.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 13 Ιούλ 2018, 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20380
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 13 Ιούλ 2018, 15:51

Εμένα καλό μου έκανε. Δεν ξαναφιλοξένησα ΚΑΝΕΝΑ και τέλος. Μάλιστα από ένα σημείο κι έπειτα, στα δικά μας δωμάτια, αν ήταν γνωστός, ζήταγα παραπάνω, για να μην έρθει, γιατί δεν μπορώ να τους ακούω να με πρήζουν.

Στους ΜΟΝΟΥΣ που έχω δώσει δωμάτιο σχεδόν τσάμπα είναι σε κατά καιρούς συναδέλφους, διότι ξέρω πώς βγάζουν τα λεφτά και πραγματικά το μόνο που βγάζω από αυτούς είναι την καθαρίστρια, αλλά είναι και οι ΜΟΝΟΙ που όχι δεν γκρινιάζουν, λένε κι ένα ευχαριστώ φεύγοντας.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Ιούλ 2018, 15:57

Είναι μεγάλο νησί και δεν μου έκανε κλικ να το πω; Είναι πολυδιαφημισμένη η φύση του ΓΙΑ ΚΥΚΛΑΔΕΣ, αλλά τα χωριά του δεν είναι πιο όμορφα από του Ιονίου, από της Ρόδου, της Κρήτης, καλά, ακόμα και από τα Δερβενοχώρια ως φύση, μην πω. Μου φάνηκε τρελό μάρκετινγκ αυτό με τα χωριά και από τότε που το συνειδητοποίησα δεν ήθελα να οδηγούμε μέσα στη ζέστη για να εξερευνήσουμε. Κάναμε μια μεγάλη εξερεύνηση μέχρι την άλλη μεριά. Κάναμε και μονοήμερη σε γειτονικά νησιά, αυτό άξιζε. Τα μέρη τα απάνεμα έτσι όπως τα έβλεπα στο χάρτη ήταν πιο ερημικά, μακριά και επειδή είχα απογοητευτεί δεν πήγαμε. Επίσης δεν μας τα πρότεινε ο ντόπιος που είχαμε, είναι και θέμα ντόπιων, ποια είναι τα στέκια τους. Εκείνοι όταν είχε αέρα καθόντουσαν απλά στον αέρα και πηγαίναν απόγευμα για μπάνιο που έπεφτε κάπως. Είχαν το σπίτι τους όμως εκεί, δεν τους ένοιαζε. Φαγητό στο μπιτς μπαρ, δεν είχε κάτι αξιόλογο. Και Κρήτη έχω φάει τέλεια πάνω στην παραλία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20380
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 13 Ιούλ 2018, 16:01

Αθηνά, σόρρυ αντί να πατήσω παράθεση στο ποστ σου πάτησα επεξεργασία κατά λάθος, αλλά το διόρθωσα αμέσως, απλά δεν βρήκα τα κουότ να βάλω.


Τα εστιατόρια είναι 1 λεπτό από τη θάλασσα με τα πόδια. Είναι καταπατημένος όλος ο αιγιαλός. 5 χλμ παραλία ο Προκόπης και είναι τίγκα στα εστιατόρια πάνω στη θάλασσα. Σίγουρα πήγες στο σωστό νησί;


Εικόνα

Αυτή η απόσταση είναι ο μέσος όρος εστιατορίων στην παραλία.

Athina__P έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 15:57
Είναι πολυδιαφημισμένη η φύση του ΓΙΑ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
Η Νάξος είναι πολυδιαφημισμένη; :roll:

Athina__P έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 15:57
αλλά τα χωριά του δεν είναι πιο όμορφα από του Ιονίου, από της Ρόδου, της Κρήτης, καλά, ακόμα και από τα Δερβενοχώρια ως φύση, μην πω.
Ποιά φύση; Ήρθες στις Κυκλάδες να δεις φύση; Στον ορισμό του ξερότοπου; Ναι η Νάξος έχει σε σχέση με τις υπόλοιπες ΚΥΚΛΑΔΕΣ, που είναι ξερές. Αλλά σε σχέση με το Ιόνιο την Κρήτη και τη Ρόδο είναι ξερή.
Athina__P έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 15:57
Μου φάνηκε τρελό μάρκετινγκ αυτό με τα χωριά και από τότε που το συνειδητοποίησα δεν ήθελα να οδηγούμε μέσα στη ζέστη για να εξερευνήσουμε. Κάναμε μια μεγάλη εξερεύνηση μέχρι την άλλη μεριά.
Ποιά άλλη μεριά; Σαν ρόμβος είναι έχει 4 πλευρές, απλά δεν πας εσωτερικά, διότι είναι ορεινά, πας παραθαλάσσια.
Athina__P έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 15:57
Επίσης δεν μας τα πρότεινε ο ντόπιος που είχαμε, είναι και θέμα ντόπιων, ποια είναι τα στέκια τους. Εκείνοι όταν είχε αέρα καθόντουσαν απλά στον αέρα και πηγαίναν απόγευμα για μπάνιο που έπεφτε κάπως. Είχαν το σπίτι τους όμως εκεί, δεν τους ένοιαζε. Φαγητό στο μπιτς μπαρ, δεν είχε κάτι αξιόλογο. Και Κρήτη έχω φάει τέλεια πάνω στην παραλία.
Έχω την εντύπωση ότι πέσατε σε μαλάκα. Για το φαί στα είπα παραπάνω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Ιούλ 2018, 16:05

Cecily Anne έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 16:01
Σόρρυ αντί να πατήσω παράθεση πάτησα επεξεργασία, το διόρθωσα.


Τα εστιατόρια είναι 1 λεπτό από τη θάλασσα με τα πόδια. Είναι καταπατημένος όλος ο αιγιαλός. 5 χλμ παραλία ο Προκόπης και είναι τίγκα στα εστιατόρια πάνω στη θάλασσα. Σίγουρα πήγες στο σωστό νησί;


Εικόνα

Αυτή η απόσταση είναι ο μέσος όρος εστιατορίων στην παραλία.

Μα δεν θέλω να σκουπιστώ να σηκωθώ, να περπατάω μέσα στη ζέστη, να σηκώνω παιδιά από το παιχνίδι τους και να κάθονται στο τραπέζι, έχω συνηθίσει ξαπλώστρα πρώτη κιόλας να έχει δροσιά από τη βρεγμένη άμμο και να βλέπω τη θάλασσα και όχι παρκαρισμένα αυτοκίνητα... Εντάξει, είμαι κακομαθημένο. Και δεν θέλω και πολλά πάνω στην παραλία, μια ωραία φρουτοσαλάτα και κανα μπεργκερ με καλά υλικά φτάνει. Άλλά ήταν ΠΟΛΥ προχειρα και σχετικά όχι καλής ποιότητας αυτά που τρώγαμε στην παραλία. Εξαίρεση στον Αγ Γεώργιο που ειχε ωραίο μαγαζάκι κάπου προς το τέλος της παραλίας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 13 Ιούλ 2018, 16:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 13 Ιούλ 2018, 16:08

Να πας Νάξο και να τρως μπέργκερ, είναι σα να πηγαίνεις στην Νάπολι και να παραγγέλνεις σούσι.
Όποιος έχει πάει Νάξο (και μιλάω και για κόσμο που πάει κάθε χειμώνα στα turks n Caicos) μου λέει οτι απο φαϊ και θάλασσες σπέρνει. Πρώτη φορά ακούω το αντιθετο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 13 Ιούλ 2018, 16:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20380
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 13 Ιούλ 2018, 16:08

Athina__P έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 16:05
Εξαίρεση στον Αγ Γεώργιο που ειχε ωραίο μαγαζάκι κάπου προς το τέλος της παραλίας.
Βρε Αθηνά, η χειρότερη παραλία του νησιού είναι αυτή. Πραγματικά η χειρότερη. Και εκεί σ'άρεσε. :oops: Κι εγώ εκεί πάω, διότι μένω δίπλα και γιατί βαριέμαι να παίρνω αμάξι, αλλά μεταξύ μας είναι Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Ιούλ 2018, 16:10

Ερμής έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 16:08
Να πας Νάξο και να τρως μπέργκερ, είναι σα να πηγαίνεις στην Νάπολι και να παραγγέλνεις σούσι.
Ρε παιδί μου το ΜΙΝΙΜΟΥΜ συζητάμε! Πχ στη Σκόπελο τρώγαμε κάθε μέρα τυρόπιτα σκοπελίτικη στην παραλία, δεν την είχαμε βαρεθεί, γιατί δεν θα την είχαμε και μετά τις διακοπές. Και κανα χυμό. Αλλά δεν είχε κάτι καλής ποιότητας στον κατάλογο, ήταν όλα όχι καλής ποιότητας. Αφού δεν είχε ούτε μπεργκερ, πόσο μάλλον κάτι ντόπιο, που θα φανταζόμουν ΠΡΙΝ πάω. ΠΧ ποικιλία ντόπιων τυριών... Και καμιά σαλάτα που να μην είναι ποιότητας σούπερ μάρκετ. Δεν βρήκαμε ούτε το μίνιμουμ και το καλύτερο που είχαν ήταν κάτι κρεατικά και κάτι πίτσες αν θυμάμαι καλά που δεν έλεγαν κάτι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 13 Ιούλ 2018, 16:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11626
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 13 Ιούλ 2018, 16:12

δηλαδή η γραβιέρα Νάξου δεν είναι καλή ποιοτικά;
(άλλο αν δε μας αρέσει στη γεύση.)
θα πηδηχτώ απο το παράθυρο.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20380
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 13 Ιούλ 2018, 16:12

Athina__P έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 16:10

Ρε παιδί μου το ΜΙΝΙΜΟΥΜ συζητάμε! Πχ στη Σκόπελο τρώγαμε κάθε μέρα τυρόπιτα σκοπελίτικη στην παραλία, δεν την είχαμε βαρεθεί, γιατί δεν θα την είχαμε και μετά τις διακοπές. Και κανα χυμό. Αλλά δεν είχε κάτι καλής ποιότητας στον κατάλογο, ήταν όλα όχι καλής ποιότητας. Αφού δεν είχε ούτε μπεργκερ, πόσο μάλλον κάτι ντόπιο, που θα φανταζόμουν ΠΡΙΝ πάω. ΠΧ ποικιλία ντόπιων τυριών...
:o Βρε καλό μου κορίτσι, όλα τα κρέατα, τα λαχανικά και τα τυριά εμείς τα φτιάχνουμε, δεν κάνουμε εισαγωγή. Τι πήρες από το κατάλογο και δεν ήταν ντόπιο; Δηλαδή έφαγες χωριάτικη με ντομάτα Γαστούνης και τηγανιτή πατάτα με πατάτα Κύπρου;

Μπέργκερ δεν έχουμε στην κουζίνα μας, συμφωνώ. Στα μπιτσόμπαρα στην αρχη του Αγίου Γεωργίου έχω δει, αλλά δεν παραγγέλνει κανείς.
Ζήτησες μια μερίδα ψητά μπιφτέκια αντ'αυτού; Απλά ή γεμιστά;

Τώρα είδα το έντιτ "με την ποιότητα σουπερ μαρκετ".
Άστο, μάλλον αλλού πήγες.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 13 Ιούλ 2018, 16:16

Να πηγαίνεις στη Νάξο και να παραπονιέσαι για το φαγητό.

Σαν να λες πήγα λας Βέγκας και δεν βρήκα καλα καζίνο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20380
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 13 Ιούλ 2018, 16:18

Otto Weininger έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 16:16
Να πηγαίνεις στη Νάξο και να παραπονιέσαι για το φαγητό.

Σαν να λες πήγα λας Βέγκας και δεν βρήκα καλα καζίνο.
Πάρε μάτι που έκανε μπάνιο στον Άη Γιώργη. Όχι, για να μη λες ότι μόνο'γω πάω εκεί κάτω :smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών