Σχόλια Επισκεπτών

Για όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να εγγραφούν
Ανίκητος

Αμερικάνικες εκλογές 2020

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανίκητος » 05 Νοέμ 2020, 03:40

https://en.wikipedia.org/wiki/Article_ ... g_electors

Λέει ενδιαφέροντα πραγματάκια.

Όπως ότι τυπικά ο πρόεδρος των ΗΠΑ προκύπτει από ένα «κολέγιο εκλεκτόρων», τα μέλη του οποίου διορίζονται από το νομοθετικό σώμα κάθε πολιτείας. Καθιερώθηκε κάθε πολιτεία να κάνει εκλογές για αυτά, σχεδόν όλες με ένα σύστημα πλειοψηφικό, δυο έχουν αναλογικό, αλλά αρκεί να νομιμοποιείται από τα πολιτειακά κοινοβούλια. Επομένως εγώ συμπεραίνω πως ακόμη και αν ο Τραμπ (και οποιοσδήποτε άλλος στη θέση του) καταφύγει στο Ανώτατο Δικαστήριο για εκλογική νοθεία, αυτό θα διαπιστώσει εάν κάθε πολιτεία δηλώνει νόμιμο τον τρόπο που διορίστηκαν οι δικοί της εκλέκτορες.

Το πιθανότερο εικάζω είναι πως κάθε πολιτεία δεν θα χρονοτριβήσει και πολύ με δικά της εκλογοδικεία και άλλες εσωτερικές της διαδικασίες, αλλά θα δηλώσει τότε που πρέπει τους διορισμένους εκλέκτορες όπως έχει υποχρέωση. Και για τις νοθείες θα εφαρμόσει την νομοθεσία (ποινές κλπ.) χωρίς όμως να μεταβάλλει το δηλωμένο αποτέλεσμα. Με άλλα λόγια, όσοι βγήκαν βγήκαν, όπως κι αν βγήκαν. Σύστημα προσανατολισμένο στο αποτέλεσμα, το οποίο ιδανικά θα πρέπει να είναι δημοκρατικό, αλλά όχι απαραίτητα δημοκρατικό.

Κι άμα νικήσουν οι Democrats, σιγά μην αλλάξουν το σύστημα.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16349
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Νοέμ 2020, 23:50

Otto Weininger έγραψε:
30 Οκτ 2020, 22:26
Ο Φος είναι ιδέα. Τέλος.
η καλύτερη ιδεα απο την εποχη που ενας ρωμαιος ιμπρεσσάριος αποφάσισε να βάλει τους χριστιανους και τα λιονταρια στην ίδια παράσταση


(ht Black Adder)
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.


don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 15 Νοέμ 2020, 13:32

Σχετικά με το σχόλιο πριν από 25 λεπτά, σου έχω στείλει μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, σε αυτό που έχει δηλωθεί στο λογαριασμό σου, μέσω του phorum για το πως να συνδεθείς.
Αν ακόμα αντιμετωπίζεις πρόβλημα γράψε εδώ, μην απαντήσεις στο email.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 15 Νοέμ 2020, 13:38

Έχει γίνει η αλλαγή νικ που ζήτησες, προσπάθησες με το νέο νικ;
Δεν έστειλα σε αυτό το email που γράφεις τώρα, αλλά σε αυτό που έχει δηλωθεί στη δημιουργία λογαριασμού και έχεις επιτρέψει την αποστολή email μέσω του phorum.
Μην γράφεις σε παρακαλώ το νέο email.
Αυτό που σου έλεγα είναι ότι πραγματοποιήθηκε η αλλαγή νικ.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 15 Νοέμ 2020, 13:47

don't speak έγραψε:
15 Νοέμ 2020, 13:38
Έχει γίνει η αλλαγή νικ που ζήτησες, προσπάθησες με το νέο νικ;
Δεν έστειλα σε αυτό το email που γράφεις τώρα, αλλά σε αυτό που έχει δηλωθεί στη δημιουργία λογαριασμού και έχεις επιτρέψει την αποστολή email μέσω του phorum.
Μην γράφεις σε παρακαλώ το νέο email.
Αυτό που σου έλεγα είναι ότι πραγματοποιήθηκε η αλλαγή νικ.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 15 Νοέμ 2020, 13:52

Χρησιμοποιείς το νέο νικ για να συνδεθείς;

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Νοέμ 2020, 14:39

Otto Weininger έγραψε:
30 Οκτ 2020, 22:26
Ο Φος είναι ιδέα. Τέλος.
Μια μαλακισμένη ιδέα.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

exiled_elchav

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiled_elchav » 16 Νοέμ 2020, 11:53

Καλησπέρα και εύχομαι υγεία σε όλους (ή σχεδόν σε όλους)

Εν' όψει της αυριανής επετείου, θα ήθελα να ανακοινώσω σε όλα τα αριστερά μέλη του πχόρουμ, ότι είναι πολύ τυχερά που είμαι μπαναρισμένος και δεν θα περάσουν τις δίκες της νυρεμβέργης για την αντικοινωνική τους συμπεριφορά

Θα τα πούμε σύντομα

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16349
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 16 Νοέμ 2020, 12:16

exiled_elchav έγραψε:
16 Νοέμ 2020, 11:53
Καλησπέρα και εύχομαι υγεία σε όλους (ή σχεδόν σε όλους)

Εν' όψει της αυριανής επετείου, θα ήθελα να ανακοινώσω σε όλα τα αριστερά μέλη του πχόρουμ, ότι είναι πολύ τυχερά που είμαι μπαναρισμένος και δεν θα περάσουν τις δίκες της νυρεμβέργης για την αντικοινωνική τους συμπεριφορά

Θα τα πούμε σύντομα
:003: καλήν επάνοδο!
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Νοέμ 2020, 18:05

exiled_elchav έγραψε:
16 Νοέμ 2020, 11:53
Καλησπέρα και εύχομαι υγεία σε όλους (ή σχεδόν σε όλους)

Εν' όψει της αυριανής επετείου, θα ήθελα να ανακοινώσω σε όλα τα αριστερά μέλη του πχόρουμ, ότι είναι πολύ τυχερά που είμαι μπαναρισμένος και δεν θα περάσουν τις δίκες της νυρεμβέργης για την αντικοινωνική τους συμπεριφορά

Θα τα πούμε σύντομα
Εδώ δες χάλι.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... amvrosios/
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 17 Νοέμ 2020, 19:32

Gherschaagk έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 18:05
exiled_elchav έγραψε:
16 Νοέμ 2020, 11:53
Καλησπέρα και εύχομαι υγεία σε όλους (ή σχεδόν σε όλους)

Εν' όψει της αυριανής επετείου, θα ήθελα να ανακοινώσω σε όλα τα αριστερά μέλη του πχόρουμ, ότι είναι πολύ τυχερά που είμαι μπαναρισμένος και δεν θα περάσουν τις δίκες της νυρεμβέργης για την αντικοινωνική τους συμπεριφορά

Θα τα πούμε σύντομα
Εδώ δες χάλι.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... amvrosios/
:giggle:

Γιομιτζής στο πέλαγος

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιομιτζής στο πέλαγος » 19 Νοέμ 2020, 14:09

Δεν ξέρω πώς έτυχε σήμερα να αναζητήσω το phorum, πάντως μπήκα και είδα με συντριβή πως μάς άφησε ο Γιάννης. Δεν έχω λόγια, καλό του ταξίδι.
Βασίλη, και σε μένα έχετε λείψει κάποια φιλαράκια από τα παλιά. Ο χρόνος μου δεν επαρκεί πλέον για να ασχοληθώ με διαδικτυακά fora, άσε που βλέπω ότι πολλά άλλαξαν στο πχόρουμ, αλλά μερικοί -γνωστοί και εξερεταίοι- εξακολουθούν, ακάματοι, να σοβατίζουν αβέρτα (πού έλεγε κι ο Σπυράκος aka ναβάχος) :lol:
Καλή συνέχεια σε όλους σας

Ανίκητος

Hellegennes, ντροπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανίκητος » 20 Νοέμ 2020, 02:28

Απαντώντας στον Hellegennes:
Έχω δικαίωμα να λέω όποια άποψη θέλω για την πορεία της επιδημίας. Όλες οι υγειονομικές αρχές στα επίσημα έγγραφά τους σημειώνουν ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις για την αποτελεσματικότητα του μέτρου και σημειώνουν τους κινδύνους που ενέχει, ανάμεσα στους οποίους είναι και η μεγαλύτερη διασπορά σε σχέση με την μη χρήση.

Αυτά είναι από επίσημη έκθεση του ΠΟΥ:

The following potential harms and risks should be carefully taken into account when adopting this approach of targeted continuous medical mask use, including:

• self-contamination due to the manipulation of the mask by contaminated hands;
• potential self-contamination that can occur if medical masks are not changed when wet, soiled or damaged;
• false sense of security, leading to potentially less adherence to well recognized preventive measures such as physical distancing and hand hygiene;

Και γι' αυτούς τους λόγους η γνώμη μου είναι ότι η επιβολή μάσκας βοήθησε την διασπορά. Δεν παροτρύνω κανέναν να μην φοράει μάσκες, όσο είναι υποχρεωτικές διά νόμου.
Η γνώμη σου ότι η μάσκα δεν είναι αποτελεσματική, είναι κλασικό σφάλμα slippery slope. Οι κίνδυνοι από την χρήση μάσκας, που παραθέτεις από τον ΠΟΥ, προϋποθέτουν ότι δεν τηρούνται τα υπόλοιπα εξίσου επιβεβλημένα μέτρα, δηλαδή η τήρηση αποστάσεων και το πλύσιμο των χεριών (που υποκαθίσταται με τακτική απολύμανση με οινόπνευμα).

Από την στιγμή που δεν τηρείς το ένα, είναι σαν να μην τηρείς και τα τρία μέτρα ατομικής προστασίας. Η αμφισβήτηση που θέτεις μονομερώς για την μάσκα είναι κινδυνολογία - και στις παρούσες συνθήκες που επιμένεις, ίσως επιλήψιμη.

Η γνώμη σου ότι η επιβολή μάσκας είναι το αίτιο να σημειωθεί μεγαλύτερη διασπορά σε σχέση με την μη επιβολή μάσκας, είναι αστήρικτη, διότι δεν έχουμε κανένα στοιχείο για το κατά πόσο τηρούνται και τα τρία μαζί επιβεβλημένα μέτρα ατομικής προστασίας από τον καθένα.

Με το δικό σου σκεπτικό μπορούσε ο ΠΟΥ να παραθέτει διάφορους τρόπους ανεπαρκούς πλυσίματος των χεριών και ομοίως να ισχυριστείς ότι η επιβολή πλυσίματος των χεριών βοήθησε την διασπορά! Ή, παρομοίως, ότι η χρήση απολυμαντικού απέτρεψε το πλύσιμο των χεριών στο νιπτήρα. Είναι ανόητο σκεπτικό και το γνωρίζεις.

Φυσικά η μάσκα είναι το μόνο οφθαλμοφανές στοιχείο από τα όργανα της τάξεως ότι δεν τηρούνται τα μέτρα, ώστε να επιδώσουν πρόστιμα, για αυτό όλοι τα έχουν βάλει με την μάσκα.

Αυτά με πολλή ευγένεια και με περισσότερο, θα έλεγα, από όσο σεβασμό οφείλω στην γνώμη σου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40744
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Νοέμ 2020, 23:03

Έχω αιτιολογήσει ξεκάθαρα τους λόγους που θεωρώ ότι η μάσκα υποβοήθησε την εξάπλωση και είναι ακριβώς οι αντιρρήσεις που προβάλλει ο ΠΟΥ και όλοι οι ειδικοί: η λανθασμένη χρήση της δύναται να αυξάνει την πιθανότητα διασποράς, θέση που προβάλλει και ο ΠΟΥ και έχει προβάλλει η κυβέρνηση διά στόματος Τσιόδρα και Σύψα, σε πάνω από μία περιστάσεις.

Η άλλη σημαντική επίδραση είναι η ψευδής αίσθηση ασφάλειας, που οδηγεί σε λειτουργική αχρηστία των δυο πιο σημαντικών μέτρων: της απόστασης και της υγιεινής. Αυτό οδήγησε στις πορείες/διαδηλώσεις και τους συνωστισμούς, πράγματα που το κράτος δεν έκανε τίποτα για να αποτρέψει, γιατί υπήρχε η δικαιολογία της επιβεβλημένης μάσκας.

Οι μάσκες χρησιμοποιήθηκαν σαν μέτρο υποκατάστατο των αποστάσεων και από το κράτος και από τους πολίτες και θεωρώ ότι το αποτέλεσμα δικαιώνει την άποψή μου.

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο το ανεπαρκές πλύσιμο χεριών να ΑΥΞΑΝΕΙ την πιθανότητα διασποράς. Ούτε έχει προταθεί τέτοιο πράγμα από τους ειδικούς ούτε μπορώ να φανταστώ κάποιον μηχανισμό. Αν μπορείς εσύ, ευχαρίστως να τον μοιραστείς μαζί μας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ενότητα Επισκεπτών”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών