*** σαντουιτς ***

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 17 Νοέμ 2020, 18:07

sys3x έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 16:58
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 16:45
αυγοφέτες.
Επιτέλους κάποιος που τονίζει σωστά τη λέξη.
Όπως λέμε ψαροσούπα, πάντζο;
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37819
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Νοέμ 2020, 18:46

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 18:07
sys3x έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 16:58
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 16:45
αυγοφέτες.
Επιτέλους κάποιος που τονίζει σωστά τη λέξη.
Όπως λέμε ψαροσούπα, πάντζο;
Όχι, όπως λέμε και στο χωριό ιντερνέτς πχ.
Ψαρόσουπα είναι το σωστό, έχεις ακούσει εσύ κανέναν κανονικό άθρωπο να το λέει έτσι;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Γιάννης

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 17 Νοέμ 2020, 19:12

hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 00:53
Γιάννης έγραψε:
16 Νοέμ 2020, 22:44
hellegennes έγραψε:
15 Νοέμ 2020, 21:29

Εσύ θεωρείς κέντρο του κόσμου την Αθήνα ή έστω της Ελλάδας. Το ότι ζει εκεί ο μισός πληθυσμός δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει αθηναϊκό ιδίωμα. Και στο Λονδίνο ζούνε 15 εκατομμύρια, αλλά υπάρχει λονδρέζικο ιδίωμα.
1. Η Αθήνα είναι όντως το κέντρο της Ελλάδας. Μπορεί να μην σου αρέσει (ούτε κι εμένα μου αρέσει) αλλά είναι γεγονός. Κανένας λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό.

2. Σιγά να μην ζούνε και 15 δισεκατομμύρια στο Λονδίνο! Κάτι λιγότερο από 9 ζούνε.

3. Δεν υπάρχει "Λονδρέζικο ιδίωμα". Όλη η Νότια/Ανατολική/Κεντρική Αγγλία μιλάει τα ίδια Αγγλικά, απλά με πολλές διαφορετικές προφορές (το Λονδίνο έχει δύο), αλλά οι λεξιλογικές διαφορές είναι αμελητέες.

4. Ξέρω, ξέρω, Cockney... Αυτό δεν είναι ιδίωμα, είναι μια συγκεκριμένη αργκό που δεν μιλάει ούτε 5% των Λονδρέζων. "Λονδρέζικο ιδίωμα" δεν το λες με τίποτα.
Κυριολεκτικά ό,τι είπες είναι εξωφρενικά λάθος, λέξη προς λέξη. Βρίσκεις μια πόλη που έχει επισήμως 3,7 εκ. πληθυσμό ως πλειοψηφία των ομιλητών μιας χώρας 11 εκατομμυρίων, αλλά το Λονδίνο είναι λιγότερο από 9 εκατομμύρια. Με τα ίδια κριτήρια που η Αθήνα έχει 3,7 εκ., το Λονδίνο έχει 15 (η μητροπολιτική ζώνη, δηλαδή).
Είσαι λάθος, ξανά. Αντίστοιχο του Λεκανοπεδίου Αττικής δεν είναι η Μητροπολιτική Ζώνη του Λονδίνου (η οποία περιλαμβάνει και περιοχές και οικισμούς τελείως εκτός Λονδίνου), αλλά το Ευρύτερο Λονδίνο (Greater London), του οποίου ο πληθυσμός είναι όντως λίγο πιο κάτω από 9 εκατομμύρια.
hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 00:53
Ότι όλη η Νότια Αγγλία μιλάει τα ίδια αγγλικά δείχνει 100% άγνοια αγγλικών. Είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές που μπορείς να τις βρεις ανάμεσα σε πόλεις που απέχουν 10 χιλιόμετρα η μία απ' την άλλην.
Σοβαρά; Για δώσε ένα παράδειγμα με αυτές τις τόσο μεγάλες διαφορές που ισχυρίζεσαι.

Όσο για την 100% άγνοια των Αγγλικών μου, έχουν κρίνει αλλιώς οι φυσικοί ομιλητές της γλώσσας, οι οποίοι εκ των πραγμάτων είναι πολύ πιο αρμόδιοι από εσένα.
hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 00:53
Το λονδρέζικο ιδίωμα ομιλείται από εκατομμύρια Βρετανούς. Έχει χαρακτηριστικά που μπορεί να πιάσεις κυριολεκτικά σε οποιαδήποτε αγγλική κινηματογραφική ή τηλεοπτική παραγωγή, γιατί είναι μητρική γλώσσα εκατομμυρίων ανθρώπων. Χαρακτηριστικά όπως το Th-fronting είναι τόσο χτυπητά που ο ισχυρισμός σου είναι τραγικά αστείος.
Έλα τώρα, παπαριές. Το Th-fronting είναι χαρακτηριστικό προφοράς (όπως έχω ήδη επισημάνει ότι υπάρχουν, πρίν από εσένα). Δεν είναι λεξικογραφική διαφορά, και σίγουρα δεν τεκμηριώνει διαφορετικό ιδίωμα, πόσο μάλλον διάλεκτο. Είναι σαν να λες ότι π.χ. το Αίγιο μιλάει διαφορετικό ιδίωμα από την Αθήνα, επειδή είναι διαφορετικός ο τρόπος που προφέρουν τα ννjι και τα λλjι. Έλεος δηλαδή, το τραβάς από τα μαλλιά.

Γιάννης

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 17 Νοέμ 2020, 19:18

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 13:52
για να μπορούν να συνεννοούνται με τις ορδές χαμουτζήδων τουριστών που τους πρήζανε με «βάλε ένα σουβλάκι με γύρο».
Αν ζητήσεις τέτοιο πράγμα, αφού θα σε κοιτάξουν απορημένοι, θα σου δώσουν μια μερίδα γύρο με ένα σουβλάκι από πάνω.

Ή, ίσως, κομμάτια γύρου περασμένα σε καλαμάκι.

Μόνο στη σφαίρα της φαντασίας σου ζητιέται έτσι το πιτόγυρο στην Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 17 Νοέμ 2020, 19:22

Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 10:16

1)βρώμικο
Μαλάκες μου όποιος δεν έχει φάει βρώμικο στα πρακτορεία της Ορφέως δε ξέρει τι θα πει σωστό εργατικό σάντουιτς.
Πάνε χρόνια βέβαια αλλά απο ότι θυμάμαι ήταν κάπως έτσι.
ψωμάκι κτηνώδες
τέσσερα καλαμάκια
μια τηγανιά πατάτες
κετσαπ μουστάρδα
τοματα
κρεμμύδι
τυροκαυτερή
κρατιέσαι χορτάτος μια δυο μέρες
Εικόνα:smt023:smt023:smt023
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14563
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 17 Νοέμ 2020, 19:23

Υπαρχουν ακομα καντινες με καλα βρωμικα στην Αθηνα?
Εχω να παω καμια 20αρια χρονια.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 17 Νοέμ 2020, 19:25

Daje έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:23
Υπαρχουν ακομα καντινες με καλα βρωμικα στην Αθηνα?
Εχω να παω καμια 20αρια χρονια.
αυτα που περιγραφει ο ερμης στην ορφεως ζουν και βασιλευουν
αλλα πρεπει να πας ΠΟΛΥ πεινασμενος για να φας αυτο το πραγμα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 17 Νοέμ 2020, 19:30

alekhine έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:25
Daje έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:23
Υπαρχουν ακομα καντινες με καλα βρωμικα στην Αθηνα?
Εχω να παω καμια 20αρια χρονια.
αυτα που περιγραφει ο ερμης στην ορφεως ζουν και βασιλευουν
αλλα πρεπει να πας ΠΟΛΥ πεινασμενος για να φας αυτο το πραγμα
δεν εχω φαει ποτε εκει, δεν εχω ιδεα αλλα απο μονα τους αυτα δεν λενε κατι
1.τα υλικα ειναι καλής, κακής ή αποδεκτης ποιοτητας;
2.ποσο κανει;

πιθανον η απουσια των πληροφοριόνε σημαινει και αποδεκτη ποιοτητα και καλο βαλιου φορ μανει, αλλα οκ ας ρωτησω

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 17 Νοέμ 2020, 19:35

Adidas έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:30
alekhine έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:25
Daje έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:23
Υπαρχουν ακομα καντινες με καλα βρωμικα στην Αθηνα?
Εχω να παω καμια 20αρια χρονια.
αυτα που περιγραφει ο ερμης στην ορφεως ζουν και βασιλευουν
αλλα πρεπει να πας ΠΟΛΥ πεινασμενος για να φας αυτο το πραγμα
δεν εχω φαει ποτε εκει, δεν εχω ιδεα αλλα απο μονα τους αυτα δεν λενε κατι
1.τα υλικα ειναι καλής, κακής ή αποδεκτης ποιοτητας;
2.ποσο κανει;

πιθανον η απουσια των πληροφοριόνε σημαινει και αποδεκτη ποιοτητα και καλο βαλιου φορ μανει, αλλα οκ ας ρωτησω
1. αποδεκτης προς το καλη η ποιοτητα
2. 5,50 ειχε το σαντουιτς τελευταια φορα που πηγα αλλα εχει μεγεθος χεριου χωρις υπερβολη
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8912
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 17 Νοέμ 2020, 19:36

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 16:45
Καραμελίτσα έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 16:42
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 16:36
όχι βρε αντίθεοι, τι ζάχαρες και σιρόπια
τοστάκι είναι, ζαμπόν τυρί, απλά είναι βουτηγμένο σε αυγό και μετά στο τηγάνι με βούτυρο

ντάξει 2-3 φορές το χρόνο θα το φας, στην τέταρτη σου ξεβουλώνουν τις αρτηρίες με τουμποφλό και κομπρεσέρ :lol:
Πάνω πάνω έχει άχνη η φωτογραφία σου. Και του πάει το φινίρισμα με κάτι ελάχιστα γλυκό.

Εμένα η γιαγιά μου φτιάχνει κανονικό τοστ, μετά το βουτάει σε αβγό, μετά τηγάνι με ελάχιστο λάδι, μετά σιρόπι. Δεν είναι ιδιαίτερα βαρύ.
αυγοφέτες. Αυτές δεν έχουν όμως ζαμπόν και τέτοια
Όχι είναι άλλο οι αβγοφέτες.

Αλλά τώρα που το έψαξα, αυτό που η ποντία γιαγιά μας έλεγε ποντιακό τοστ, ο υπόλοιπος πλανήτης το λέει γαλλικό. Χαχα.
Z

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 17 Νοέμ 2020, 19:40

alekhine έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:35

1. αποδεκτης προς το καλη η ποιοτητα
2. 5,50 ειχε το σαντουιτς τελευταια φορα που πηγα αλλα εχει μεγεθος χεριου χωρις υπερβολη
η παράλληλη της Ιεράς Οδού κοντά στο ύψος του Κηφισού τύπε;

Γιάννης

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 17 Νοέμ 2020, 19:41

hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 00:33
ΥΓ: Στην Αθήνα δεν ζει η πλειονότητα του πληθυσμού. Η Ελλάδα είναι περίπου 11 εκατομμύρια και στην Αθήνα ζούνε 4.
Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες, προσεκτικά. Πολύ προσεκτικά. Μέχρι να το καταλάβεις. Κοπάνα και το κεφάλι σου στον τοίχο μερικές φορές αν χρειαστεί.

Αν ξέρεις καμμία άλλη πόλη της Ελλάδας στην οποία να ζούνε πάνω από 4 εκατομμύρια, να ενημερώσεις κι εμάς. Να ξέρουμε ρε αδερφέ ότι η πλειονότητα του πληθυσμού ζει σε άλλη πόλη, όχι στην Αθήνα που νομίζαμε μέχρι πρότινος.

Εξάλλου. αυτό που αποκαλείς "Αθηναϊκή διάλεκτο" είναι, λεξιλογικά τουλάχιστον, αυτό που μιλιέται όχι μόνο στην Αθήνα, αλλά και σε όλη
την Στερεά Ελλάδα, την Πελοπόννησο, και σημαντικά τμήματα της Θεσσαλίας και της Ηπείρου. Αν μαζέψεις αυτούς τους πληθυσμούς τότε ναι, αυτό που αποκαλείς "Αθηναϊκή διάλεκτο" είναι η μητρική γλώσσα της απόλυτης πλειονότητας της Ελλάδας, και συνεπώς το πλέον αντιπροσωπευτικό δείγμα της Κ.Ν.Ε.

Εσύ προσπαθείς να επιβάλλεις την άποψη ότι το πλέον αντιπροσωπευτικό δείγμα της Κ.Ν.Ε. (και συνεπώς τα "κανονικά" και "σωστά" Ελληνικά) είναι αυτό το ιδίωμα που μιλάνε τα 2,5 εκατομμύρια που ζούνε στη Μακεδονία.

Ε, δεν έχει λογική αυτό. Μιλάς ένα μειονοτικό ιδίωμα με ένα σωρό λεξιλογικές παραξενιές. Δεν είναι κακό αυτό, δεν είναι κάτι για να ντρέπεσαι (αν ντρέπεσαι είσαι όντως κομπλεξικός), αλλά όταν προσπαθείς να κάνεις το άσπρο μαύρο και να βγάλεις "λάθος" την πλειοψηφία των ομιλητών μιας γλώσσας και "σωστή" τη δική σου μειοψηφία, ε γίνεσαι ρεζίλι, πώς να το κάνουμε τώρα.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 17 Νοέμ 2020, 19:41

Καραμελίτσα έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:36
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 16:45

Όχι είναι άλλο οι αβγοφέτες.

Αλλά τώρα που το έψαξα, αυτό που η ποντία γιαγιά μας έλεγε ποντιακό τοστ, ο υπόλοιπος πλανήτης το λέει γαλλικό. Χαχα.
τι εννοεις αλλο Καραξυνιτσα; αφου λεει χωρις ζαμπον τυρι
τι διαφορα εχουν; :-?

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 17 Νοέμ 2020, 19:41

Adidas έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:40
alekhine έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:35

1. αποδεκτης προς το καλη η ποιοτητα
2. 5,50 ειχε το σαντουιτς τελευταια φορα που πηγα αλλα εχει μεγεθος χεριου χωρις υπερβολη
η παράλληλη της Ιεράς Οδού κοντά στο ύψος του Κηφισού τύπε;
εχει χαρτη το λινκ δες το που ειναι
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 919
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 17 Νοέμ 2020, 19:42

για μπιφάνα έγραψε κανείς τίποτα; το ξανατρώς ακόμα και όταν έχεις δει πώς παρασκευάζεται το κρέας που βάζουν μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών