*** σαντουιτς ***

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 17 Νοέμ 2020, 19:42

alekhine έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:41

εχει χαρτη το λινκ δες το που ειναι
:bravo:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40354
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2020, 21:19

Γιάννης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:12
Έλα τώρα, παπαριές. Το Th-fronting είναι χαρακτηριστικό προφοράς (όπως έχω ήδη επισημάνει ότι υπάρχουν, πρίν από εσένα). Δεν είναι λεξικογραφική διαφορά, και σίγουρα δεν τεκμηριώνει διαφορετικό ιδίωμα, πόσο μάλλον διάλεκτο. Είναι σαν να λες ότι π.χ. το Αίγιο μιλάει διαφορετικό ιδίωμα από την Αθήνα, επειδή είναι διαφορετικός ο τρόπος που προφέρουν τα ννjι και τα λλjι. Έλεος δηλαδή, το τραβάς από τα μαλλιά.
Δεν έχει νόημα να ξαναπώ όσα είπα, θα μείνω μόνο σ' αυτό το κομμάτι. Το th-fronting είναι μόνο ένα από τα 500 χαρακτηριστικά του ιδιώματος, υπάρχουν και λέξεις μοναδικές και πρόσθετες έννοιες σε κοινές λέξεις που ολοκληρώνουν το σύνολο.

Δεν θα συνεχίσω παραπέρα αυτήν την συζήτηση. Τουλάχιστον όχι εδώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Γιάννης

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 17 Νοέμ 2020, 21:21

hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:19
Γιάννης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:12
Έλα τώρα, παπαριές. Το Th-fronting είναι χαρακτηριστικό προφοράς (όπως έχω ήδη επισημάνει ότι υπάρχουν, πρίν από εσένα). Δεν είναι λεξικογραφική διαφορά, και σίγουρα δεν τεκμηριώνει διαφορετικό ιδίωμα, πόσο μάλλον διάλεκτο. Είναι σαν να λες ότι π.χ. το Αίγιο μιλάει διαφορετικό ιδίωμα από την Αθήνα, επειδή είναι διαφορετικός ο τρόπος που προφέρουν τα ννjι και τα λλjι. Έλεος δηλαδή, το τραβάς από τα μαλλιά.
Δεν έχει νόημα να ξαναπώ όσα είπα, θα μείνω μόνο σ' αυτό το κομμάτι. Το th-fronting είναι μόνο ένα από τα 500 χαρακτηριστικά του ιδιώματος, υπάρχουν και λέξεις μοναδικές και πρόσθετες έννοιες σε κοινές λέξεις που ολοκληρώνουν το σύνολο.

Δεν θα συνεχίσω παραπέρα αυτήν την συζήτηση. Τουλάχιστον όχι εδώ.
Είσαι σίγουρος ότι τα χαρακτηριστικά του ιδιώματος είναι 500 και όχι 700; :smt005:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40354
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2020, 21:32

Γιάννης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:41
hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 00:33
ΥΓ: Στην Αθήνα δεν ζει η πλειονότητα του πληθυσμού. Η Ελλάδα είναι περίπου 11 εκατομμύρια και στην Αθήνα ζούνε 4.
Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες, προσεκτικά. Πολύ προσεκτικά. Μέχρι να το καταλάβεις. Κοπάνα και το κεφάλι σου στον τοίχο μερικές φορές αν χρειαστεί.

Αν ξέρεις καμμία άλλη πόλη της Ελλάδας στην οποία να ζούνε πάνω από 4 εκατομμύρια, να ενημερώσεις κι εμάς. Να ξέρουμε ρε αδερφέ ότι η πλειονότητα του πληθυσμού ζει σε άλλη πόλη, όχι στην Αθήνα που νομίζαμε μέχρι πρότινος.

Εξάλλου. αυτό που αποκαλείς "Αθηναϊκή διάλεκτο" είναι, λεξιλογικά τουλάχιστον, αυτό που μιλιέται όχι μόνο στην Αθήνα, αλλά και σε όλη
την Στερεά Ελλάδα, την Πελοπόννησο, και σημαντικά τμήματα της Θεσσαλίας και της Ηπείρου. Αν μαζέψεις αυτούς τους πληθυσμούς τότε ναι, αυτό που αποκαλείς "Αθηναϊκή διάλεκτο" είναι η μητρική γλώσσα της απόλυτης πλειονότητας της Ελλάδας, και συνεπώς το πλέον αντιπροσωπευτικό δείγμα της Κ.Ν.Ε.

Εσύ προσπαθείς να επιβάλλεις την άποψη ότι το πλέον αντιπροσωπευτικό δείγμα της Κ.Ν.Ε. (και συνεπώς τα "κανονικά" και "σωστά" Ελληνικά) είναι αυτό το ιδίωμα που μιλάνε τα 2,5 εκατομμύρια που ζούνε στη Μακεδονία.

Ε, δεν έχει λογική αυτό. Μιλάς ένα μειονοτικό ιδίωμα με ένα σωρό λεξιλογικές παραξενιές. Δεν είναι κακό αυτό, δεν είναι κάτι για να ντρέπεσαι (αν ντρέπεσαι είσαι όντως κομπλεξικός), αλλά όταν προσπαθείς να κάνεις το άσπρο μαύρο και να βγάλεις "λάθος" την πλειοψηφία των ομιλητών μιας γλώσσας και "σωστή" τη δική σου μειοψηφία, ε γίνεσαι ρεζίλι, πώς να το κάνουμε τώρα.
Α, τώρα δεν είναι η πλειοψηφία του πληθυσμού, είναι όμως η μεγαλύτερη πόλη, λες και δεν ισχύει αυτό για τις πρωτεύουσες σχεδόν όλων των κρατών του κόσμου.

Κατάλαβε κάτι, δεν υπάρχει πουθενά στην γλωσσολογία ορισμός της στάνταρ διαλέκτου μιας χώρας, έθνους ή πληθυσμιακής ομάδας με βάση τον αριθμό των ομιλητών της. Η στάνταρ διάλεκτος (γλώσσα) ορίζεται από πληθώρα άλλων πραγμάτων, αλλά πάντως όχι με βάση το ιδίωμα που μιλιέται στο σημείο που ζούνε οι περισσότεροι ομιλητές της, που είναι ρευστός αριθμός και δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

Ας πούμε στα αγγλικά η στάνταρ διάλεκτος (RP) χρησιμοποιείται σαν καθομιλουμένη πολύ μικρού ποσοστού του πληθυσμού του ΗΒ. Το ίδιο ισχύει και για την στάνταρ αμερικανική διάλεκτο (AmE).

Φυσικά δεν ισχύει ότι η αθηναϊκή διάλεκτος μιλιέται παντού στην Πελοπόννησο και στην Θεσσαλία και στην... Ήπειρο. :smt005:

Μαλάκα, έχεις αντιληφθεί καθόλου τι λες;

Θεσσαλονικιώτικο ιδίωμα φυσικά και υπάρχει, αλλά ναι, έχει ελάχιστες διαφορές από την ΚΝΕ και τα περισσότερα χαρακτηριστικά του τείνουν να εκλείψουν.

Αποδέξου ότι το αθηναϊκό ιδίωμα δεν είναι ταυτόσημο της ΚΝΕ και όλα αυτά που συζητάμε στο νήμα, για σουβλάκια, καλαμάκια και τα ρέστα είναι στοιχεία του αθηναϊκού ιδιώματος, όχι της ΚΝΕ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 17 Νοέμ 2020, 21:35

hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:19


Δεν θα συνεχίσω παραπέρα αυτήν την συζήτηση. Τουλάχιστον όχι εδώ.
ένα τέταρτο αργότερα:
hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:32

:smt122:smt122:smt122:smt122

Γιάννης

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 17 Νοέμ 2020, 21:51

hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:32
Α, τώρα δεν είναι η πλειοψηφία του πληθυσμού, είναι όμως η μεγαλύτερη πόλη,
Η Αθήνα τυχαίνει να είναι και τα δύο.
hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:32
Ας πούμε στα αγγλικά η στάνταρ διάλεκτος (RP) χρησιμοποιείται σαν καθομιλουμένη πολύ μικρού ποσοστού του πληθυσμού του ΗΒ.
Η RP (received pronounciation) δεν είναι διάλεκτος με την καμμία. Είναι αυτό που λέει το όνομά της: Μια συγκεκριμένη προφορά, και μάλιστα ψεύτικη. Δεν έχει φυσικούς ομιλητές.
hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:32
Φυσικά δεν ισχύει ότι η αθηναϊκή διάλεκτος μιλιέται παντού στην Πελοπόννησο και στην Θεσσαλία και στην... Ήπειρο. :smt005:
Δεν ισχύει επειδή δεν υπάρχει "αθηναϊκή διάλεκτος". Στην καλύτερη υπάρχει Νότιο Ελληνικό Ιδιώμα, και ναι, μιλιέται και στην Πελοπόννησο και σε όλη την Στερεά, και σε τμήματα της Θεσσαλίας και της Ηπείρου, τα πιο νότια. Δεν είπα πουθενά ότι μιλιέται σε όλη τη Θεσσαλία και σε όλη την Ήπειρο, και κάνε μου την χάρη να μην παραποιείς αυτά που γράφω.
hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:32
Θεσσαλονικιώτικο ιδίωμα φυσικά και υπάρχει, αλλά ναι, έχει ελάχιστες διαφορές από την ΚΝΕ και τα περισσότερα χαρακτηριστικά του τείνουν να εκλείψουν.

Αποδέξου ότι το αθηναϊκό ιδίωμα δεν είναι ταυτόσημο της ΚΝΕ
Μάλιστα. Δεν είναι ΚΝΕ το Νότιο Ελληνικό ιδίωμα (αυτό που λές - αλλά δεν είναι - "Αθηναϊκό") και είναι ΚΝΕ το Θεσσαλονικιώτικο. Seems legit. :c020:

Ευχαριστώ μαλάκα, και έψαχνα και για καινούρια υπογραφή.
hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:32
και όλα αυτά που συζητάμε στο νήμα, για σουβλάκια, καλαμάκια και τα ρέστα είναι στοιχεία του αθηναϊκού ιδιώματος, όχι της ΚΝΕ.
Όχι. Εϊναι στοιχεία του Θεσσαλονικιώτικου ιδιώματος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40354
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2020, 21:56

Adidas έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:35
hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:19


Δεν θα συνεχίσω παραπέρα αυτήν την συζήτηση. Τουλάχιστον όχι εδώ.
ένα τέταρτο αργότερα:
hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:32

:smt122:smt122:smt122:smt122
Για την αγγλική διαλεκτική ποικιλία, σαΐνι μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40354
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2020, 21:56

Γιάννης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:51
hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:32
Ας πούμε στα αγγλικά η στάνταρ διάλεκτος (RP) χρησιμοποιείται σαν καθομιλουμένη πολύ μικρού ποσοστού του πληθυσμού του ΗΒ.
Η RP (received pronounciation) δεν είναι διάλεκτος με την καμμία. Είναι αυτό που λέει το όνομά της: Μια συγκεκριμένη προφορά, και μάλιστα ψεύτικη. Δεν έχει φυσικούς ομιλητές.
Φυσικά και έχει φυσικούς ομιλητές και κάνε μου την χάρη να ανοίξεις ένα βιβλίο γλωσσολογίας να μάθεις τι σημαίνει διάλεκτος (αν και το έχω εξηγήσει ήδη).
Γιάννης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:51
Δεν ισχύει επειδή δεν υπάρχει "αθηναϊκή διάλεκτος".
Φυσικά και υπάρχει.

Τέλος, είναι κουραστικό να αρνείσαι αυτά που λένε τα λεξικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 17 Νοέμ 2020, 21:57

hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 21:56


Για την αγγλική διαλεκτική ποικιλία, σαΐνι μου.
φτου δηλαδή έχει και άλλο ακόμα; :e040:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Νοέμ 2020, 22:02

Ζενίθεδρος έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 01:21
Χαοτικός έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 00:38
Το σάντουιτς με έκανε να ερωτευτώ τη γυναίκα μου. Μου έλεγε ότι θέλει σάντουιτς, (τις πρώτες μέρες που τη γνώρισα). Είπα να της πάρω ένα.
Μετά κατάλαβα ότι εννοούσε τρίο. Δύο άντρες κι αυτή στη μέση.

Πάντα με καυλώνανε αυτές οι γυναίκες :roll:
Αμφιψωλον πρέπει να το λες. Τι απαίσιοι βαρβαρισμοι είναι αυτοί;
:smt023
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 17 Νοέμ 2020, 22:18

Γιάννης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:18
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 13:52
για να μπορούν να συνεννοούνται με τις ορδές χαμουτζήδων τουριστών που τους πρήζανε με «βάλε ένα σουβλάκι με γύρο».
Αν ζητήσεις τέτοιο πράγμα, αφού θα σε κοιτάξουν απορημένοι, θα σου δώσουν μια μερίδα γύρο με ένα σουβλάκι από πάνω.

Ή, ίσως, κομμάτια γύρου περασμένα σε καλαμάκι.

Μόνο στη σφαίρα της φαντασίας σου ζητιέται έτσι το πιτόγυρο στην Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού.
Τελικά δεν πρέπει να είσαι αθηναιος

https://www.google.com/search?client=sa ... -serp#ip=1
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Γιάννης

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 17 Νοέμ 2020, 22:27

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 22:18
Γιάννης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 19:18
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 13:52
για να μπορούν να συνεννοούνται με τις ορδές χαμουτζήδων τουριστών που τους πρήζανε με «βάλε ένα σουβλάκι με γύρο».
Αν ζητήσεις τέτοιο πράγμα, αφού θα σε κοιτάξουν απορημένοι, θα σου δώσουν μια μερίδα γύρο με ένα σουβλάκι από πάνω.

Ή, ίσως, κομμάτια γύρου περασμένα σε καλαμάκι.

Μόνο στη σφαίρα της φαντασίας σου ζητιέται έτσι το πιτόγυρο στην Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού.
Τελικά δεν πρέπει να είσαι αθηναιος

https://www.google.com/search?client=sa ... -serp#ip=1
Ρέ μανία...

Έχω εξηγήσει επανειλημμένως ότι δεν είμαι Αθηναίος.

Είμαι 50% Μακεδόνας (Πιερία), και 50% Κυκλαδίτης (Τήνος).

Απλά έτυχε να γεννηθώ και να μεγαλώσω στην Αθήνα. Δεν φταίω εγώ για αυτό, δεν είχα ευκαιρία να επιλέξω αφού.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40354
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2020, 22:44

Άρα Αθηναίος είσαι, τι παπαριές λες; Τι μας νοιάζει από πού ήταν οι πρόγονοί σου; Έτσι εξηγείται ο τοπικισμός σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 17 Νοέμ 2020, 22:44

Cecily Anne έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 23:13
Zarkadaki έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 23:11
Μπορεί οι άνθρωποι όντως να τρώνε ζαμπόν, ο από πάνω σου βάζει αέρος... Αυτό που λες και εγώ πρώτη φορά το ακούω!

Όλα με το όνομα τους τα λέμε.

Εγώ πχ βάζω χοιρινή ωμοπλάτη, δεν το λες ζαμπόν....
Κι εγώ βάζω καπνιστή γαλοπούλα, απεχθάνομαι το ζαμπόν.
έχει μια μυρωδιά τύπισσα, προτιμώ καπνιστό κοτόπουλο εν ελλάδι
αν είναι και φρέσκο, με κασεράκι λεβέτη σπέρνει :bored:

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 17 Νοέμ 2020, 22:45

hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 22:44
Άρα Αθηναίος είσαι, τι παπαριές λες; Τι μας νοιάζει από πού ήταν οι πρόγονοί σου; Έτσι εξηγείται ο τοπικισμός σου.
ενω εσενα δεν εξηγει καθολου ο τοπος κατοικιας σου τις φρικες που τρως
ΑΣΕ ΜΑΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΑΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών