Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11584
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 16 Ιούλ 2018, 18:20

Είναι γνωστό ότι η εξέλιξη του ανθρώπινου εγκεφάλου έχει να κάνει κυρίως με τις κοινωνικές δραστηριότητες του. Το μεγαλύτερο μέρος - ο μεγαλύτερος εγκέφαλος χρησιμεύει στην ανάλυση των κοινωνικών σχέσεων και δραστηριοτήτων. Παρόλα αυτά φαίνεται ότι τέτοια άτομα στερούνται κάπως τις δυνατότητες αυτές. Δική μου εκτίμηση το τελευταίο.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 16 Ιούλ 2018, 18:22

nik_killthemall έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 18:16

είναι λίγο : τι δουλειά κάνετε ? κάνω καριέρα σε iq τεστ και σουντοκου και επομένως είμαι αυθεντία παντός επιστητού
πόσα λεφτά να οικονομά κάποιος επαγγελματίας IQολόγος άραγε ; :p2:

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 16 Ιούλ 2018, 18:25

δεν ξερω τι εχει δημιουργησει ο λυγερος, μαλλον τιποτα, αλλα ο παπαδοπουλος τον ειχε συμβουλο επι σχεδιου αυναν και μαλιστα το ειχε διαβασει ολο για να βρει τις αντιφασεις κτλ και να τις αναφερει στον παπαδολπουλο

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 16 Ιούλ 2018, 18:30

Kauldron έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 17:22
enaon έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 17:12
σταμάτα ρε ζηλιάρη, έχεις μεγάλες πατούσες εσύ οκ. :)
Μ' αρέσει που έχετε το ίδιο ζώο άβαταρ. :smt005:
:smt005:

Λοιπόν, ας πω κι εγώ την δική μου γνώμη (όσο μπορώ να έχω μια τέτοια) για τον Λυγερό, μιας και είχα παραθέσει πρόσφατα κι ένα βιντεάκι με κάποια συγκεκριμένη άποψή του:

Γνώμη συγκεκριμένη με την έννοια της γνώσης δεν μπορώ να έχω. Δεν έχω μετρήσει το iq του, δεν ξέρω με τί ακριβώς ασχολείται, δεν θυμάμαι τις σπουδές του (κάπου κάποτε κάτι είχε παρει το μάτι μου),δεν γνωρίζω τί ακριβώς κάνει με όλες αυτές τις ομάδες στις οποίες κατα καιρούς δηλώνει το παρών και συμμετέχει, μία φορά και πριν από χρονια και μέσω φόρουμ, τότε με τις παρέες των αγαναχτισμένων γινόσαντε διάφορα, με αυτήν την αφορμή, των αγαναχτίστας κι όλας είχα κάνει εγγραφή στο φόρουμ, είχε οργανωθεί μια ομιλία στο Πολεμικό Μουσείο και συμμετείχε και ο Λυγερός.
Δεν έκατσα μέσα να ακούσω πολλά και όλους, βαρέθηκα, θυμάμαι όμως πως και κατα την ομιλία του αλλά και έξω όπου βρισκόμασταν και μιλούσαν μερικοί κατ'ιδίαν (ομιλητές και ακροατές) οι κεραίες μου έπιασαν κάτι να τις ενοχλεί στον συγκεκριμένο άνθρωπο.
Γενικώς, δεν μου αρέσει όταν ο άλλος προσπαθεί να εκμαιεύσει από εμένα την απάντηση που "πρέπει" και όταν βλέπω ο,τιδήποτε αλαζονικό ή που φαίνεται αλαζονικό. Και γενικώς όταν στην σοβαρή κουβέντα η ειρωνία είναι κυρίαρχο στυλ έκφρασης.

Απο κει και πέρα, ο Λυγερός, σαφώς και έχει κάποιο επίπεδο ευφυίας ωστε να κάνει συγκεκριμένες συζητήσεις με συγκεκριμένη θεματολογία.
(βέβαια, ακόμα και για κάποιον που έχει υψηλό iq κατα mensa ή δεν ξέρω πώς αλλιώς μετριέται, για εμένα και πάλι δεν λέει πάντα πολλά, το ανέφερε και κάποιος παραπάνω καλύτερα διατυπωμένα, θα το κάνω παράθεση)
Τώρα, για συγκεκριμένα θέματα πάλι, γιατί παίρνει τις θέσεις που παίρνει και γιατί συμμετέχει σε ό,τι συμμετέχει, αυτό δεν είμαι σε θέση να το πω γιατί δεν γνωρίζω. Μπορώ να κάνω μόνο, στον βαθμό που γνωρίζω ή μπορεί να υποψιάζομαι, διάφορες εικασίες.

Και γενικότερα, θα μπορούσε να είναι έτσι, θα μπορούσε να είναι και αλλιώς, θα μπορούσε όντως να έχει γνώσεις στο θέμα, να έχει εμπεριστατωμένη άποψη, θα μπορούσε να είναι ψωνάρα και ταυτόγχρονα πανέξυπνος, ταυτόγχρονα ένα ευφυές μυαλό σε ένα συγκεκριμένο τομέα αλλά να υπολείπεται για χ,ψ λόγους σε έναν άλλο, ταυτόγχρονα απατεωνας με μεγάλο iq, θα μπορούσε να είναι ιδιόρρυθμος χαρακτήρας με μεγάλη άνεση στην ρητορεία και με εγκέφαλο συγκεκριμένου "είδους ευφυίας" ή/και συγκεκριμένες γνώσεις ή γνωστικό πεδίο/πεδία (μιλάω με εισαγωγικά γιατί δεν γνωρίζω να το εκφράσω με τους σωστούς όρους) και με συγκεκριμένες ιδεολογικές αφετηρίες ή πολιτικές απόψεις κτλ.
Με λίγα λόγια, για κάποιον σαν εμένα που δεν τον γνωρίζει, θα μπορούσε ο,τιδήποτε.

Απο κει και πέρα λοιπόν, και για όλους τους παραπάνω λόγους επίσης, εαν καταθέτει κάποια άποψη, εγώ προσωπικά, εαν κάτι σε αυτήν ακούσω που ενδέχεται να με ενδιαφέρει για διάφορους λόγους, θα τη μετρήσω ως κουβέντα, ποικιλοτρόπως
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25618
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 16 Ιούλ 2018, 18:36

Εικόνα
(Dessin au feutre)

:smt017

κι επίσης για 189 IQ, λατινικά δεν ξέρει :003:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Ιούλ 2018, 18:42

nik_killthemall έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 18:16


κι εγώ συνεντεύξεις του που έχω δει είναι λίγο γάμα τα ... αδυνατεί να τελειωσει μια πλήρη σκέψη του, κατά 99% μένει ημιτελής και μεταπηδάει σε άλλη σκέψη/θέμα που και αυτήν θα την αφήσει ημιτελή κ.ο.κ.
Γαμώ ρε :D Γουστάρω τρελά :smt023 (όχι για το συγκεκριμένο άτομο. Γενικά, ξέρεις)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 16 Ιούλ 2018, 19:06

Stalker έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 18:13
Spiros252 έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 18:05
Εντάξει ρε παιδιά δεν ξέρει πχ. να γράψει κώδικα, ΟΚ.
Αλλά αν κάνατε κάποιο τεστ σε μια αίθουσα κλειστή, χωρίς να ξέρει κανείς εκ των προτέρων τα θέματα, και σας έσκιζε ανελέητα στο σκορ, τι θα λέγατε;
Πχ να πιάνετε εσείς 100 κι εκείνος 200 ας πούμε. Τι θα σήμαινε για σας αυτό;
Ότι έχει ταλέντο στο να γράφει καλά σε IQ τεστ.
:+1:

Είχα παραστεί κάποτε σε μια συνάντηση μελών της Ελληνικής MENSA.
Με το που μπήκα, τρόμαξα. Νόμισα πως είχα πάει κατά λάθος σε συγκέντρωση γκαγκά :D
Το τι μπαρούφα ελέχθη τότε, δεν περιγράφεται...
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Ηράκλειτος
    Δημοσιεύσεις: 1349
    Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
    Τοποθεσία: Kavala City

    Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 16 Ιούλ 2018, 19:07

    Μπαίνω εδώ και βλέπω:
    Παραπομπή 1. Ερευνητής στο Πανεπιστήμιο της Λυών. Μπαίνω στο: https://www.universite-lyon.fr και δίνω keyword "lygeros". Τίποτα.
    Παραπομπή 5. Τίποτα.
    Παραπομπή 6. Τίποτα.
    Παραπομπές 7και 8. Δεν υπάρχει η σελίδα.
    Επίσης είναι περίεργο που για ένα τέτοιο πρόσωπο δεν υπάρχει σελίδα στη βίκι παρά μόνο στα ελληνικά. Στο δε υπόλοιπο νετ δεν υπάρχει τίποτα απολύτως.
    God.exe is missing. Universe will restart.

    Άβαταρ μέλους
    nik_killthemall
    Δημοσιεύσεις: 6676
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

    Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 16 Ιούλ 2018, 19:09

    Χαοτικός έγραψε:
    16 Ιούλ 2018, 18:42
    nik_killthemall έγραψε:
    16 Ιούλ 2018, 18:16


    κι εγώ συνεντεύξεις του που έχω δει είναι λίγο γάμα τα ... αδυνατεί να τελειωσει μια πλήρη σκέψη του, κατά 99% μένει ημιτελής και μεταπηδάει σε άλλη σκέψη/θέμα που και αυτήν θα την αφήσει ημιτελή κ.ο.κ.
    Γαμώ ρε :D Γουστάρω τρελά :smt023 (όχι για το συγκεκριμένο άτομο. Γενικά, ξέρεις)
    :smt023

    Στα κρησφύγετα της οπτασίας
    μας βρήκε η πνοή του χτες
    που πατινάριζε στον πάγο της αδιαφορίας
    και πήρε τα μαλλιά μας και τα'κανε θερινή κατασκήνωση.
    ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
    ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 16 Ιούλ 2018, 19:14

    nik_killthemall έγραψε:
    16 Ιούλ 2018, 19:09
    Χαοτικός έγραψε:
    16 Ιούλ 2018, 18:42
    Γαμώ ρε :D Γουστάρω τρελά :smt023 (όχι για το συγκεκριμένο άτομο. Γενικά, ξέρεις)
    :smt023
    Στα κρησφύγετα της οπτασίας
    μας βρήκε η πνοή του χτες
    που πατινάριζε στον πάγο της αδιαφορίας
    και πήρε τα μαλλιά μας και τα'κανε θερινή κατασκήνωση.
    Ρε συ, για τον Λυγερό είναι το τόπικ, όχι για τον Χέλλη!
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      Beria
      Συντονιστής
      Δημοσιεύσεις: 25618
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

      Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 16 Ιούλ 2018, 19:38

      Για Ειδικό Απαυτολογο τον κόβω τον μάστορα
      gassim έγραψε:
      07 Σεπ 2021, 14:12
      Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

      Ορέστης 35

      Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Ιούλ 2018, 19:39

      Saliveros έγραψε:
      16 Ιούλ 2018, 19:06
      Stalker έγραψε:
      16 Ιούλ 2018, 18:13
      Spiros252 έγραψε:
      16 Ιούλ 2018, 18:05
      Εντάξει ρε παιδιά δεν ξέρει πχ. να γράψει κώδικα, ΟΚ.
      Αλλά αν κάνατε κάποιο τεστ σε μια αίθουσα κλειστή, χωρίς να ξέρει κανείς εκ των προτέρων τα θέματα, και σας έσκιζε ανελέητα στο σκορ, τι θα λέγατε;
      Πχ να πιάνετε εσείς 100 κι εκείνος 200 ας πούμε. Τι θα σήμαινε για σας αυτό;
      Ότι έχει ταλέντο στο να γράφει καλά σε IQ τεστ.
      :+1:

      Είχα παραστεί κάποτε σε μια συνάντηση μελών της Ελληνικής MENSA.
      Με το που μπήκα, τρόμαξα. Νόμισα πως είχα πάει κατά λάθος σε συγκέντρωση γκαγκά :D
      Το τι μπαρούφα ελέχθη τότε, δεν περιγράφεται...
      Ο διευθυντης της Μενσα ειναι μασονος και πολιτευεται με τη ΝΔ.

      Άβαταρ μέλους
      Beria
      Συντονιστής
      Δημοσιεύσεις: 25618
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

      Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 16 Ιούλ 2018, 19:43

      Είχε γράψει ο Γούντι Άλλεν διήγημα για την πόρνη της Μένσα
      Κολ γκερλ που είχαν phd στη λογοτεχνία και ο πελάτης ζητούσε 'να έχει ειδίκευση στον Χουρσελ'
      :smt005:
      gassim έγραψε:
      07 Σεπ 2021, 14:12
      Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

      Άβαταρ μέλους
      Stalker
      Δημοσιεύσεις: 5699
      Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
      Phorum.gr user: CTAΛKEP

      Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 16 Ιούλ 2018, 19:53

      Spiros252 έγραψε:
      16 Ιούλ 2018, 18:20
      Είναι γνωστό ότι η εξέλιξη του ανθρώπινου εγκεφάλου έχει να κάνει κυρίως με τις κοινωνικές δραστηριότητες του. Το μεγαλύτερο μέρος - ο μεγαλύτερος εγκέφαλος χρησιμεύει στην ανάλυση των κοινωνικών σχέσεων και δραστηριοτήτων. Παρόλα αυτά φαίνεται ότι τέτοια άτομα στερούνται κάπως τις δυνατότητες αυτές. Δική μου εκτίμηση το τελευταίο.
      Δύσκολο να πει κανείς. Οι περιβόητοι υψηλού ΙQ συνήθως γίνονται τέτοιοι επειδή τους μαθαίνουμε από τα επιστημονικά τους κατορθώματα, και για να έχεις τέτοια όσο έξυπνος και να είσαι πρέπει παράλληλα να πήζεις και στο διάβασμα, με το ανάλογο προσωπικό κόστος.

      edit: παρεμπιπτόντως αυτό που είπα πριν για την php σαν μομφή απευθυνόταν στην ίδια την php όχι τον Λυγερό.
      Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stalker την 16 Ιούλ 2018, 19:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
      If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

      Άβαταρ μέλους
      ΓΑΛΗ
      Δημοσιεύσεις: 71914
      Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

      Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιούλ 2018, 19:55

      Δεν έχω παρακολουθήσει ομιλία του, αλλά τον έχω γνωρίσει σε άσχετο χρόνο, κάπου 2002-3, δεν θυμάμαι ακριβώς. Είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση που βγάζει και στη συνέντευξη. Κοφτές, γρήγορες απαντήσεις πριν καν τελειώσει η ερώτηση με έναν μηχανικό και σχεδόν κουρασμένο τρόπο. Δεν θα τον χαρακτήριζα αγενή αλλά διαφορετικό σε σχέση με τον διπλωματικό τρόπο επικοινωνίας που έχουμε συνηθίσει. Κατά τα άλλα, δεν έχω ιδέα από την επιστήμη των μαθηματικών για να προβώ στην οποιαδήποτε κρίση, αλλά σε επίπεδο κειμένων και ποίησης, τον θεωρώ μέτριο.
      Gavalas for President! :grfl:

      Απάντηση


      • Παραπλήσια Θέματα
        Απαντήσεις
        Προβολές
        Τελευταία δημοσίευση

      Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

      Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών