Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 21 Νοέμ 2020, 21:51

Σε όλη την Ελλάδα διέσπειραν.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8177
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 21 Νοέμ 2020, 21:52

Αν δεν κάνω λάθος, σήμερα είναι η δεύτερη ημέρα που τα κρούσματα ήταν λιγότερα από την αντίστοιχη ημέρα της προηγούμενης εβδομάδας, αν επιβεβαιωθεί και τις επόμενες δυο ημέρες σημαίνει ότι το lockdown αρχίζει να αποδίδει. Ίσως λίγο πριν τα Χριστούγεννα υπάρξει κάποια ελεγχόμενη χαλάρωση, τα σχολεία δεν τα βλέπω να ανοίγουν πριν το νέο έτος. Το θέμα είναι τι γίνεται μετά τις εορτές γιατί αν ανοίξουν διάφορες δραστηριότητες, σε 3-4 εβδομάδες θα είμαστε πάλι στα ίδια.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 21 Νοέμ 2020, 21:57

kameron έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 21:52
Αν δεν κάνω λάθος, σήμερα είναι η δεύτερη ημέρα που τα κρούσματα ήταν λιγότερα από την αντίστοιχη ημέρα της προηγούμενης εβδομάδας, αν επιβεβαιωθεί και τις επόμενες δυο ημέρες σημαίνει ότι το lockdown αρχίζει να αποδίδει. Ίσως λίγο πριν τα Χριστούγεννα υπάρξει κάποια ελεγχόμενη χαλάρωση, τα σχολεία δεν τα βλέπω να ανοίγουν πριν το νέο έτος. Το θέμα είναι τι γίνεται μετά τις εορτές γιατί αν ανοίξουν διάφορες δραστηριότητες, σε 3-4 εβδομάδες θα είμαστε πάλι στα ίδια.
Kαλό Ιούνιο να χούμε! :D
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 21 Νοέμ 2020, 21:58

Σαβουρα φιλελερα....

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 21 Νοέμ 2020, 22:00

Δημοκρατικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 21:51
Σε όλη την Ελλάδα διέσπειραν.
Ακομα δεν μου είπες, στην Κρήτη γιατί δεν πεθαίνει κόσμος?

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2020, 22:02

Γαληνός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 09:59
Πρέπει να πάρεις τον μέσο όρο τελευταίας 5ετίας και όχι μια χρονιά
Όχι, καμμία σχέση. Αυτό θα το κάνεις μόνο αν η τάση θνησιμότητας είναι σταθερή. Αυτή είναι η ετήσια θνησιμότητα της Ελλάδας την τελευταία δεκαετία:


Εικόνα


Αν πάρεις τον μέσο όρο πενταετίας θα σου βγει ένα απατηλό νούμερο για την θνησιμότητα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21480
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 21 Νοέμ 2020, 22:03

panos291 έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:00
Δημοκρατικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 21:51
Σε όλη την Ελλάδα διέσπειραν.
Ακομα δεν μου είπες, στην Κρήτη γιατί δεν πεθαίνει κόσμος?
Είναι γελοίοι οι τύποι. Ένας ασυμπτωματικός νέος τον Αύγουστο υποτίθεται ότι φταίει που κόλλησε κάποιος κορονοϊό τέλη Νοεμβρίου...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2020, 22:04

ST48410 έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 09:48
Έχω ακούσει παραπάνω από μία φορά και από διαφορετικές πηγές (Τσιόδρας και από εξωτερικό) για μείωση της εποχικής γρίπης λόγω αποστάσεων και αντισηπτικών.
Για την Ελλάδα συζητάμε τώρα ή για τα νησιά του Σολομώντα; Η εποχική γρίπη στην Ελλάδα (και βασικά παντού στην Ευρώπη) έχει νεκρούς Ιανουάριο με Φεβρουάριο. Δεν έχει συμπέσει ακόμα με τον κορωνοϊό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 21 Νοέμ 2020, 22:05

Δημοκρατικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 21:57
kameron έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 21:52
Αν δεν κάνω λάθος, σήμερα είναι η δεύτερη ημέρα που τα κρούσματα ήταν λιγότερα από την αντίστοιχη ημέρα της προηγούμενης εβδομάδας, αν επιβεβαιωθεί και τις επόμενες δυο ημέρες σημαίνει ότι το lockdown αρχίζει να αποδίδει. Ίσως λίγο πριν τα Χριστούγεννα υπάρξει κάποια ελεγχόμενη χαλάρωση, τα σχολεία δεν τα βλέπω να ανοίγουν πριν το νέο έτος. Το θέμα είναι τι γίνεται μετά τις εορτές γιατί αν ανοίξουν διάφορες δραστηριότητες, σε 3-4 εβδομάδες θα είμαστε πάλι στα ίδια.
Kαλό Ιούνιο να χούμε! :D
Γκουγκλαρω για hot προορισμό τα Χριστούγεννα και μου βγήκε "μπες στην φατνη"
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2020, 22:06

isuldar έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 05:55
Δεν έχει καμιά νομική ισχύ μα δήλωση του πρόεδρου του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου, πλαστικού χειρουγου κυρίου Εξαδάκτυλου.
Επίσης δεν τοποθετήθηκες στο αν θεωρητικά φορούσαμε όλοι FFP2 αντί πάνινης και απλής μάσκας ,τι θα γινoταν με την διασπορά του ίου.
Και για να τελειώνουμε με τα διάφορα θέματα που ανακινείς. Τον Ιούνιο μηνα κατά τον οποίο ο Δημοκρατικός υπερθεμάτιζε υπέρ της χρήσης μάσκας FFP2 στα super market, είναι ζήτημα αν ένα 10% των πολιτών φορούσαν μάσκα εντός των καταστημάτων. Όποτε χρήση FFP2 ήταν μονόδρομος για οποίον σεβόταν τον εαυτό του σε μια χωρά στην οποία πολίτες και κρατικός μηχανισμός δεν σεβόταν τις απαγορεύσεις.
Η παρανομία κάποιου δεν δίνει δικαίωμα σε κάποιον άλλον να παρανομήσει. Το να μου λες ότι είναι μονόδρομος η παρανομία απέναντι στην παρανομία άλλων είναι αισχρό και ανήθικο. Επίσης παράνομο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44002
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Νοέμ 2020, 22:08

ST48410 έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 09:48
Έχω ακούσει παραπάνω από μία φορά και από διαφορετικές πηγές (Τσιόδρας και από εξωτερικό) για μείωση της εποχικής γρίπης λόγω αποστάσεων και αντισηπτικών. Νόμιζα ότι αυτό δεν αμφισβητείται.
Δεν είχες γνωρίσει ακόμα το σωστό αμφισβητία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dwarven Blacksmith την 21 Νοέμ 2020, 22:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 21 Νοέμ 2020, 22:08

hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:06
isuldar έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 05:55
Δεν έχει καμιά νομική ισχύ μα δήλωση του πρόεδρου του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου, πλαστικού χειρουγου κυρίου Εξαδάκτυλου.
Επίσης δεν τοποθετήθηκες στο αν θεωρητικά φορούσαμε όλοι FFP2 αντί πάνινης και απλής μάσκας ,τι θα γινoταν με την διασπορά του ίου.
Και για να τελειώνουμε με τα διάφορα θέματα που ανακινείς. Τον Ιούνιο μηνα κατά τον οποίο ο Δημοκρατικός υπερθεμάτιζε υπέρ της χρήσης μάσκας FFP2 στα super market, είναι ζήτημα αν ένα 10% των πολιτών φορούσαν μάσκα εντός των καταστημάτων. Όποτε χρήση FFP2 ήταν μονόδρομος για οποίον σεβόταν τον εαυτό του σε μια χωρά στην οποία πολίτες και κρατικός μηχανισμός δεν σεβόταν τις απαγορεύσεις.
Η παρανομία κάποιου δεν δίνει δικαίωμα σε κάποιον άλλον να παρανομήσει. Το να μου λες ότι είναι μονόδρομος η παρανομία απέναντι στην παρανομία άλλων είναι αισχρό και ανήθικο. Επίσης παράνομο.
Η μοναδική παρανομία είναι αυτή κάτι τύπων που διαδιδουν μέσω διαδικτύου ότι για την σημερινή κατάσταση φταίει η υποχρεωτική χρήση μάσκας απο την κοινότητα.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 21 Νοέμ 2020, 22:16

Στο μεταξύ αναρωτούμαι αν στην Ελλάδα, όπως φαίνεται πχ εδώ Αγγλία, αν το λεγόμενο 2ο κύμα παρουσιάζεται ιδιαίτερα εξασθενησμένο - ασχέτως απο αριθμό κρουσμάτων.

Απο καμιά τριανταριά κρούσματα που έχουν εντοπιστεί πολύ κοντά μου ξεχωρίζουν:
1) Μια γιαγιούλα 90αρα με αναπνευστικά προβλήματα - Δεκατάκια για ΜΙΑ μερα, μετά εντελώς ασυμπτωματική.
2) Δυο κυρίες χοντροφάλαινες (Αγγλικού στυλ) διαβητικες - Μια μέρα βηχαλάκι μετα περδικι
3) 70αρα με σοβαρες ειδικές ανάγκες και ένα κάρο φαρμακευτική αγωγή - ψιλοπράγματα, μια μέρα συνάχι
4) 50αρης, επίσης ΑΜΕΑ - Δυο μέρες 38 πυρετό και κακοκεφια αλλά πάλι είχε παρτυ για τα γενέθλιά του, δεν του χάλασε η όρεξη για κέικ.
Όλοι οι άλλοι σχεδόν τίποτα, άντε δυο μέρες στο κρεβάτι.
Η χειρότερη περίπτωση ήταν νεαρή 30αρα, σε καλή φυσική κατάσταση, 8 μέρες τέζα να μην μπορεί να πάρει τα πόδια της. Μετά συνήλθε χωρίς περαιτέρω προβλήματα.

Ε, δεν το λες και πάνουκλα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11736
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 21 Νοέμ 2020, 22:16

Δημοκρατικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 21:57
kameron έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 21:52
Αν δεν κάνω λάθος, σήμερα είναι η δεύτερη ημέρα που τα κρούσματα ήταν λιγότερα από την αντίστοιχη ημέρα της προηγούμενης εβδομάδας, αν επιβεβαιωθεί και τις επόμενες δυο ημέρες σημαίνει ότι το lockdown αρχίζει να αποδίδει. Ίσως λίγο πριν τα Χριστούγεννα υπάρξει κάποια ελεγχόμενη χαλάρωση, τα σχολεία δεν τα βλέπω να ανοίγουν πριν το νέο έτος. Το θέμα είναι τι γίνεται μετά τις εορτές γιατί αν ανοίξουν διάφορες δραστηριότητες, σε 3-4 εβδομάδες θα είμαστε πάλι στα ίδια.
Kαλό Ιούνιο να χούμε! :D
Αν παμε για Ιουνιο, εχουμε καταστραφει. Ηδη η οικονομια, οχι μονο εχει παει προς τα πισω αλλα εχει χασει το 2020 και το 2021. Με το καλο σεναριο η Νεα Δημοκρατια θα επιστρεψει την οικονομια στην εποχη Συριζα το 2023. Και επαναλαμβανω αυτο ειναι το καλο σεναριο
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2020, 22:16

Γαληνός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 09:59
Εδώ η υπερβάλλουσα θνησiμότητα για την Ελλάδα

Από 01/08 εώς και 30 Αυγούστου

5% εώς και 17% πάνω


Εικόνα

https://ourworldindata.org/excess-mortality-covid
Αυτό κι αν είναι άσχετο με τον κορωνοϊό. Η Ελλάδα είναι χώρα που εμφανίζει υπερβάλλουσα θνησιμότητα κάθε καλοκαίρι, με εξάρσεις 3 στις 4 χρονιές. Αυτές δεν έχουν σχέση με ιώσεις αλλά με καύσωνα. Θα πρέπει να συγκρίνεις υπερβάλλουσα θνησιμότητα καλοκαιριού με καλοκαίρι. Είναι ηλίου φαεινότερον ότι δεν σχετίζεται με τον κορωνοϊό, που άλλωστε τον Αύγουστο μιλάμε για ελάχιστους νεκρούς:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών