Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Νοέμ 2020, 23:40

Δημοκρατικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:34
Ερμής έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:07
Δε μ'αρέσει το τζατζίκι. Έχω να φάω χρόνια. Παλιά το έτρωγα, το έκοψα κάπου στο 2012
Κι εγώ με την κουζίνα της στέπας δεν τα πάω καλά.
Ναι δεν, πέρα από μπόχα δε νομίζω ότι βοηθά κάπου αλλού.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 21 Νοέμ 2020, 23:45

το σατζικ ειναι ενα νερουλο γιαουρτοειδες τιποτα,αδιαφορης γευσης,σαν αυτο που βαζουν ιδιως κατω στα σαντουιτς,πανω δεν επιλεγεται ως βασικο συστατικο του
το τζατζικι απο την αλλη ειναι εξαιρετικο,γευστικο και αρκετα πικαντικο
ταιριαζει δε πολυ ωραια με πολλα απο πατατες και καλαμαρακια μεχρι κρεατακι

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 21 Νοέμ 2020, 23:50

Κόκκορας έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:45
το σατζικ ...
το τζατζικι απο την αλλη.
οπα οπα τι εχουμε εδω, παλι πολεμο νοτου βορρα
και τι ειναι αυτο το σατζικ και πού κολλαει, αφου για τζατζικι μιλουσαμε

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 21 Νοέμ 2020, 23:56

Ερμής έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:40
Δημοκρατικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:34
Ερμής έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:07
Δε μ'αρέσει το τζατζίκι. Έχω να φάω χρόνια. Παλιά το έτρωγα, το έκοψα κάπου στο 2012
Κι εγώ με την κουζίνα της στέπας δεν τα πάω καλά.
Ναι δεν, πέρα από μπόχα δε νομίζω ότι βοηθά κάπου αλλού.
μερικα πραγματα στην μαγειρικη, θελουν καλη πρωτη υλη για να αναδειχτουνε αλλιως δεν λενε κατι και βεβαιως την περισταση και καταλληλη ποσοτητα
να γεμισω ενα σουβλακι με νερουλο αγγουρι και ντεμεκ γιαουρτι και μεχρι να το φερουν σπιτι ή να το φαω, να εχει παπαριάσει, ναι δεν λεει, συμφωνω, και δεν ξερω γιατι αρεσει στον κοσμο
μια και μονο μια κουταλιά της σούπας γιαουρτοσκόδιον στο χωριό, με την ελληνική φύση φόντο, τραγανό αγγουράκι από το μποστάνι της θείας και γιαούρτι γνήσιο
μοιρασμένη από την κοινή πιατέλα στο τραπέζι, μετά τις πατάτες φούρνου, το κατσικάκι και πριν το κρασάκι: :vp12:

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 21 Νοέμ 2020, 23:57

Adidas έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:50
Κόκκορας έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:45
το σατζικ ...
το τζατζικι απο την αλλη.
οπα οπα τι εχουμε εδω, παλι πολεμο νοτου βορρα
και τι ειναι αυτο το σατζικ και πού κολλαει, αφου για τζατζικι μιλουσαμε
τιποτα απλα κατω βαζουν σατζικ στα σαντουιτς,πανω αν και γνωστοι για τις αλοιφες δεν το εχουν ως κυριο συστατικο και αν βαλουν τετοιου ειδους σαλατα,θα ναι τζατζικι ,οχι σατζικ(Αν και χαλαει και αυτο τελευταια χρονια),το πληρωνεις αλλωστε εξτρα

το σατζικ ειναι ας πουμε ο προγονος που τρωγαν ανατολικοι λαοι(τουρκοι,ελ,αραβες και τα τοιαυτα)
νερουλοειδες και διαφορετικο,αναλογα και με το συνδυασμο μπαχαρικων κ λαχανικων που προσθεταν

το δικο μας εχει βαση το στραγγιστο γιαουρτακι και μια ωραια αναλογια αγγουριου σκορδου(ενιοτε και ανηθου)

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 22 Νοέμ 2020, 00:00

Κόκκορας έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:57
Adidas έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:50
Κόκκορας έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:45
το σατζικ ...
το τζατζικι απο την αλλη.
οπα οπα τι εχουμε εδω, παλι πολεμο νοτου βορρα
και τι ειναι αυτο το σατζικ και πού κολλαει, αφου για τζατζικι μιλουσαμε
τιποτα απλα κατω βαζουν σατζικ στα σαντουιτς,πανω αν και γνωστοι για τις αλοιφες δεν το εχουν ως κυριο συστατικο και αν βαλουν τετοιου ειδους σαλατα,θα ναι τζατζικι ,οχι σατζικ(Αν και χαλαει και αυτο τελευταια χρονια)

το σατζικ ειναι ας πουμε ο προγονος που τρωγαν ανατολικοι λαοι(τουρκοι,ελ,αραβες και τα τοιαυτα)
νερουλοειδες και διαφορετικο,αναλογα και με το συνδυασμο μπαχαρικων κ λαχανικων που προσθεταν

το δικο μας εχει βαση το στραγγιστο γιαουρτακι και μια ωραια αναλογια αγγουριου σκορδου(ενιοτε και ανηθου) που το κανει πικαντικο.
εχω αναφερθει στο νημα τυπε, για Ζανουμπια στην πλ Βαθης, μαριναρισμενο κοτοπουλο στα καρβουνα σε αραβικη πιτα, με λαχανάκι και 3 σοσ: καυτερη, ταχινι και αυτο το σατζικ που λες, δλδ χωρις αγγουρι
δεν ειν κακο, αν και οντως αντιαισθητικα νερουλο
τουλαχιστον απο κετσαπ και μουσταρδα που βαζουν στον Βορρα :smt124

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 22 Νοέμ 2020, 00:34

κετσαπ μουσταρδα ειναι ωραιος συνδυασμος για σαντουιτς με λουκανικο και καλυτερος απο αυτο το νερουλοειδες και στα υπολοιπα

απλα με μπιφτεκι ή σουτζουκακι ταιριαζει πολυ παπρικα,με λουκανικο τα παμε και με γυρο πλεον τι να πω ρε σεις με ψιλοβρωμανε τα χοιρινα κρεατα,τα αποφευγω πια!
Οταν παραγγελνουμε η γυναικα μου προτιμα γυρους με τζατζικι...εγω παλι μουσταρδα κετσαπ ή ρωσικη(την οποια παρεμπιπτοντως την θεωρουν αποτυχημενη ρωσικη οι ρωσοι :lol: την βλεπουν σαν ...σατζικ μπροστα στη δικια τους :lol: )
γουστα ειναι αυτα

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Νοέμ 2020, 13:29

Έκανα σάλτσα με κιμά, ελληνικού στιλ, θα βράσουμε και μακαρόνια.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Νοέμ 2020, 13:32

Κόκκορας έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 00:34
κετσαπ μουσταρδα ειναι ωραιος συνδυασμος για σαντουιτς με λουκανικο και καλυτερος απο αυτο το νερουλοειδες και στα υπολοιπα

απλα με μπιφτεκι ή σουτζουκακι ταιριαζει πολυ παπρικα,με λουκανικο τα παμε και με γυρο πλεον τι να πω ρε σεις με ψιλοβρωμανε τα χοιρινα κρεατα,τα αποφευγω πια!
Οταν παραγγελνουμε η γυναικα μου προτιμα γυρους με τζατζικι...εγω παλι μουσταρδα κετσαπ ή ρωσικη(την οποια παρεμπιπτοντως την θεωρουν αποτυχημενη ρωσικη οι ρωσοι :lol: την βλεπουν σαν ...σατζικ μπροστα στη δικια τους :lol: )
γουστα ειναι αυτα
Στην πίτα με γύρο ή συβλάκι, βάζω ντομάτα, κρεμμύδι, τσατζίκι, και αλατοπίπερο. Αν ο γύρος είναι σε ψωμάκι, παίζει και άλλο υλικό, όχι τσατζίκι, καμιά ρώσικη, και μουστάρδα. Κέτσαπ με ντομάτα, δεν πάνε μαζί. Τελευταία έχουμ πάρει ψωμάκια και κάνουμε σάντουιτς με λουκάνικο για απογευματινό σνακ, και βάζουμε κέτσαπ, μουστάρδα, καυτερή μεξικάνικη πιπεριά τουρσί, αγγούρι τουρσί και μαγιονέζα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 22 Νοέμ 2020, 13:35

Τι κέτσαπ με τομάτα ρε σεις, σα να τρώμε καλαμάκι χοιρινό με μπέικον, έλεος κάπου λίγο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 22 Νοέμ 2020, 13:45

Ερμής έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 13:35
Τι κέτσαπ με τομάτα ρε σεις, σα να τρώμε καλαμάκι χοιρινό με μπέικον, έλεος κάπου λίγο.
από μένα είναι +1

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 22 Νοέμ 2020, 13:47

εγω τρωω τωρα βεβαια ψαρακι αυτο το διαστημα αλλα γενικα μου αρεσουν τα μπεργκερ της γυναικας μου
βαζει πικλα,κανει εκεινη την μουσταρδομαγιονεζα των γκουντυς,κανει κατι καταπληκτικα μπιφτεκια(μοσχαρισια )
βαζει και ψωμακια ,κρεμμυδακι μια φετουλα τυρι γινονται ντουπερ(δεν θυμαμαι αν βαζει και ντοματα,νομιζω ναι!στο ψωμακι κατω βαζει και κετσαπ,οπως το τρωγαμε απο κολομβου στο πρωτο γκουντυς,σε αυτο το στυλ,αλλα μιλαμε για αλλο επιπεδο!)

πιτογυρα τα εχω κοψει στο ελαχιστο μου βρωμαει το γουρουνισιο κρεας,ουτε μπριζολες χοριινες τπτ και σουβλακι το εκοψα για τον ιδιο λογο
μπριζολες μοσχαρισιες(ψησταρια),αραιοτερα βουβαλισιες,ψαρια,αρνι,κατσικι και καμια κοτα αλλα στην ψησταρια.
και τα λουκανικα τα εχω περιορισει πολυ,σαβουροφαγια τα θεωρω πια,μου αρεζαν παλαιοτερα βεβαια.

κετσαπ και ντοματα δεν ειναι κατι το φοβερο οπως το παρουσιαζετε,ειναι οκ,μεσες ακρες μιλαμε για ιδιο υλικο απλα η ντοματα ειναι ανοστη,δεν κανει καμια φοβερη διαφορα,λιγη δροσια δινει,ταιριαζει βεβαιως με κρεατικα και ιδιως μπιφτεκακι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 22 Νοέμ 2020, 13:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 22 Νοέμ 2020, 13:48

Η τομάτα είναι ανοστη; :lol:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 22 Νοέμ 2020, 13:50

σε συγκριση με κετσαπ που μιλαμε και σε συνδυασμους εντονων γευσεων ρωσικες κ.λπ
ναι

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 22 Νοέμ 2020, 13:52

Κόκκορας έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 13:50
σε συγκριση με κετσαπ που μιλαμε και σε συνδυασμους εντονων γευσεων ρωσικες κ.λπ
ναι
Spiros252 επιτρεπεται η ναιδα και ο κοκορας να γραφουν απο τον ιδιο λογαριασμο; :xena:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών