Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
mao mao
Δημοσιεύσεις: 7406
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 22 Νοέμ 2020, 00:51

Φυσικά χωρις μάσκες, χωρίς λοκντάουν, δεν θα μας έφταναν ούτε 10.000 ΜΕΘ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Νοέμ 2020, 01:00

mao mao έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 00:50
Ο Χέλης θέλει να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια επειδή βολεύει το αφήγημα του. Ας συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

Εικόνα

Λόγω covid έχουμε σήμερα 519 άτομα στις ΜΕΘ .
Καμία σύγκριση δεν είναι απολύτως δίκαιη γιατί οι συνθήκες είναι πολύ διαφορετικές. Και σε εκείνα τα χρόνια αν δεν υπήρχε εμβόλιο το πρόβλημα θα ήταν πολύ εντονότερο.

Η όλη συζήτηση αρχίζει να χάνει ουσία. Έχουμε φέτος νέο ιό για τον οποίο δεν υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία ούτε εμβόλιο. Μέχρι να υπάρξει κάτι προστατεύουμε τον κορεσμό των ΜΕΘ με κάπως άτσαλα αλλά απαραίτητα μέτρα γιατί ο Νοέμβριος που δεν έχει τελειώσει έδειξε πόσο γρήγορα είναι δυνατό να ξεμείνουμε από κλίνες. Τόσο απλό είναι. Τα υπόλοιπα όπως φαίνεται και από την τελευταία ανάρτηση του Γαληνού θέλουν γνώση καθώς λόγω ημιμάθειας βγάζουμε άσχετα συμπεράσματα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2020, 01:04

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 00:35
hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:44
phorumitis έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:27

Ξέχασες και τα ΜΜΜ όπου χειμώνα καλοκαίρι γίνεται της τρελης
Είναι αστείο και που το συζητάμε. Το καλοκαίρι ο συνωστισμός κάθε τύπου είναι πολλαπλάσιος. Συναυλίες, γάμοι, events κάθε τύπου, όπου ο κόσμος είναι παστωμένος σαν σαρδέλα. Η μόνη ουσιώδης διαφορά μεταξύ χειμώνα και καλοκαιριού είναι τα κλειστά σχολεία. Αυτά έχει αποδειχθεί ότι παίζουν σημαντικό ρόλο στην εξάπλωση ενός ιού του αναπνευστικού μόνο, της γρίπης. Γι' αυτό και η εποχή της επιδημιολογικής επιτήρησης της γρίπης στην Ευρώπη είναι ταυτόχρονη και ξεκινάει τέλη Σεπτεμβρίου, ενώ υπάρχουν σημαντικές διαφορές στις θερμοκρασίες μεταξύ των χωρών της Ευρώπης.
"παραδόξως" σχεδόν όλες οι λοιμώξεις του αναπνευστικού και τα εμπύρετα με ελάχιστες εξαιρέσεις (πχ κάποιους τύπους Coxsackie) αυξάνονται τους χειμερινούς μήνες.
Αδενοϊοί, ρινοϊοί, κορωνοϊοί, για κάποιο λόγο όλοι σε έξαρση την περίοδο που ο πληθυσμός βρίσκεται σε κλειστό χώρο. Θα είναι τυχαίο που συσχετίστηκαν οι 118 τύποι ρινοϊού με το κρύο και ονομάστηκε ο ιός ,ιός του κοινού κρυολογήματος (common cold) και οι μανάδες μας (ακόμη και γιατροί!) λένε "θα κρυώσεις και θα ανεβάσεις πυρετό".

Στις δε χώρες κοντά στον Ισημερινό, η γρίπη θα έπρεπε να ακολουθεί εποχικότητα ανάλογη με τη λειτουργία των σχολειων. Προφανώς και αυτό δε σμυβαίνει.
Στις χώρες κοντά στον Ισημερινό η γρίπη μεταδίδεται πολύ δύσκολα λόγω κλίματος. Έχει εξάρσεις σε κύκλους των 2-3 χρόνων ή ανάλογα με την περιοχή, πάντως μια χαρά σχετίζεται με το πότε ανοίγουν τα σχολεία τους σε κάθε κύκλο.

Οι δε υπόλοιποι ιοί του αναπνευστικού μπορεί να αυξάνονται τον χειμώνα, αλλά μια χαρά υπάρχουν κρυώματα το καλοκαίρι και η εποχικότητά τους δεν φαίνεται καθόλου να σχετίζεται με τα σχολεία.

Ο λόγος δε που που ονομάστηκε κρυολόγημα είναι γενικά το κρύο. Και το καλοκαίρι η μανούλα θα σου πει να φορέσεις το ζακετάκι σου γιατί έβγαλε ψύχρα.

Εξάλλου το έχω ήδη καταρρίψει αυτό με τους κλειστούς χώρους. Το καλοκαίρι δεν γίνονται λιγότερο κλειστοί οι κλειστοί χώροι. Ειδικά λόγω της επέλασης του κλιματισμού έχει επιστρέψει ο κόσμος σε εσωτερικούς χώρους το καλοκαίρι, σε σημείο που βγαίνει έξω για λίγο και νιώθει να τσουρουφλίζεται. Αν ίσχυε αυτό με τους κλειστούς χώρους, οι περίοδοι όπου ο κόσμος δεν ταμπουρώνεται κάτω από το κλιματιστικό θα έπρεπε να είναι ιογενώς πιο χαλαρές από π.χ. Ιούλιο και Αύγουστο.

Δηλαδή είναι λίγο αστείο να μου λες ότι τον Ιούλιο στην σύγχρονη εποχή ο κόσμος περνάει περισσότερο χρόνο έξω από ό,τι τον Οκτώβριο.

Επιπροσθέτως, η επέλαση του κλιματισμού θα έπρεπε με την ίδια λογική να επηρεάσει αρνητικά την επιδημιολογική πορεία όλων των ιών του αναπνευστικού, αλλά δεν βλέπουμε να συμβαίνει κάτι τέτοιο συν τω χρόνω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 22 Νοέμ 2020, 01:05

mao mao έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 00:51
Φυσικά χωρις μάσκες, χωρίς λοκντάουν, δεν θα μας έφταναν ούτε 10.000 ΜΕΘ
Έπρεπε να αφήσει ο Μητσοτάκης τον χειμώνα 2020-2021 χωρίς lockdown, δίκην γρίπης.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2020, 01:06

Γαληνός έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 00:39
Άρα όλες οι στατιστικές εκτιμήσεις που αναφέρει Ελληγενης, περιλαμβάνουν μέσους όρους τελευταίας 5ετιας για την σύγκριση των αναμενόμενων θανάτων τρέχουσας χρονιάς με τυχόν επιπλέον.
Μα ο πληθυσμός μεγαλώνει... Κ πάντα θα υπάρχει υπερβαλλουσα θνησιμότητα.
Έρχεται λοιπόν το EuroMOMO κ κάνει μια στάθμιση σ αυτό το πρόβλημα...
Το ποσό αποτελεσματική, δεν ξέρουμε, δεν το δημοσιεύει..
Έχω εμπιστοσύνη στο μοντέλο τους. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να πάρεις τον ωμό μέσο όρο πενταετίας, πρέπει να τον αναπροσαρμόσεις, όπως κάνει το EuroMOMO.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2020, 01:09

mao mao έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 00:50
Ο Χέλης θέλει να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια επειδή βολεύει το αφήγημα του. Ας συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

Εικόνα

Λόγω covid έχουμε σήμερα 519 άτομα στις ΜΕΘ .
Δεν συνέκρινα τις ΜΕΘ. Ωστόσο όταν έλεγα ότι η γρίπη έχει στο παρελθόν γράψει και 180+ ΜΕΘ ταυτόχρονα, όλοι της πλευράς σου λέγανε τις μαλακίες τους. Σαφώς η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη αυτήν την στιγμή και έχουμε πει ότι οφείλεται στην ανύπαρκτη τήρηση του πιο ουσιώδους μέτρου, αυτού της απόστασης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 22 Νοέμ 2020, 01:10

hellegennes έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 01:04
Εξάλλου το έχω ήδη καταρρίψει
Έτοιμος για ντουέτο με Πετράκο.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28120
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 22 Νοέμ 2020, 01:11

ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 01:00
mao mao έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 00:50
Ο Χέλης θέλει να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια επειδή βολεύει το αφήγημα του. Ας συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

Εικόνα

Λόγω covid έχουμε σήμερα 519 άτομα στις ΜΕΘ .
Καμία σύγκριση δεν είναι απολύτως δίκαιη γιατί οι συνθήκες είναι πολύ διαφορετικές. Και σε εκείνα τα χρόνια αν δεν υπήρχε εμβόλιο το πρόβλημα θα ήταν πολύ εντονότερο.

Η όλη συζήτηση αρχίζει να χάνει ουσία. Έχουμε φέτος νέο ιό για τον οποίο δεν υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία ούτε εμβόλιο. Μέχρι να υπάρξει κάτι προστατεύουμε τον κορεσμό των ΜΕΘ με κάπως άτσαλα αλλά απαραίτητα μέτρα γιατί ο Νοέμβριος που δεν έχει τελειώσει έδειξε πόσο γρήγορα είναι δυνατό να ξεμείνουμε από κλίνες. Τόσο απλό είναι. Τα υπόλοιπα όπως φαίνεται και από την τελευταία ανάρτηση του Γαληνού θέλουν γνώση καθώς λόγω ημιμάθειας βγάζουμε άσχετα συμπεράσματα.
Το εμβολιο της γριπης ειναι λιγο τζογος γιατι πρεπει να πετυχουν τους τυπους του ιου που θα επικρατησουν.Δεν προστατευει οσο νομιζουμε.Το 2014-2015 ας πουμε πεσαν εξω παγκοσμιως και θερισε την ανοιξη ο τυπος Β.Εκει οφειλονται και τα τσιμπημενα νουμερα της Ελλαδας τη συγκεκριμενη χρονια.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2020, 01:12

ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 01:00
mao mao έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 00:50
Ο Χέλης θέλει να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια επειδή βολεύει το αφήγημα του. Ας συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

Εικόνα

Λόγω covid έχουμε σήμερα 519 άτομα στις ΜΕΘ .
Καμία σύγκριση δεν είναι απολύτως δίκαιη γιατί οι συνθήκες είναι πολύ διαφορετικές. Και σε εκείνα τα χρόνια αν δεν υπήρχε εμβόλιο το πρόβλημα θα ήταν πολύ εντονότερο.
Βασικά το 2011 δεν υπήρχαν και άλλες ΜΕΘ. Το σύστημα είχε βαρέσει τιλτ. Απλώς έχει διαγραφεί από την μνήμη όλων. Δεν θα έφταναν βέβαια τις 500+, αλλά θυμήσου ότι ο πολλοί εδώ μέσα υστερίαζαν όταν είχαμε 50 άτομα σε ΜΕΘ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2020, 01:15

GoBack έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 01:11
Το εμβολιο της γριπης ειναι λιγο τζογος γιατι πρεπει να πετυχουν τους τυπους του ιου που θα επικρατησουν.Δεν προστατευει οσο νομιζουμε.Το 2014-2015 ας πουμε πεσαν εξω παγκοσμιως και θερισε την ανοιξη ο τυπος Β.Εκει οφειλονται και τα τσιμπημενα νουμερα της Ελλαδας τη συγκεκριμενη χρονια.
Υπάρχει όμως βάση πληθυσμού με φυσική ανοσία. Δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με τον κορωνοϊό.
Δημοκρατικός έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 01:10
hellegennes έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 01:04
Εξάλλου το έχω ήδη καταρρίψει
Έτοιμος για ντουέτο με Πετράκο.
Κάνω μόνο σόλο καριέρα και βασίζομαι μόνο σε επίσημα στοιχεία. Όχι τι έγραψε η Μαρίτσα στο FB, όπως ορισμένοι εδώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Νοέμ 2020, 01:16

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:54
Μιας κ βλέπω συζητάμε ακόμα για τη γρίπη, έχει ξαναγίνει να πεθάνουν Νοέμβρη μήνα 100 άνθρωποι από γρίπη σε μια μερα; :102:
Πρέπει να πάρεις πόσοι πέθαναν μεταξύ 1 Ιανουαρίου και 21 Νοεμβρίου τα τελευταία 5 χρόνια και να διαιρέσεις με το 5. Εχουν πεθάνει περισσότεροι το ίδιο διάστημα; Αυτή είναι μια σωστή ερώτηση που δε θα θολώσει την εικόνα και δε θα σε οδηγήσει να υποτιμήσεις τη γρίπη.

Η γρίπη φίλε μου δεν είναι απλά ένας κοβιντουλης. Δε λειτουργεί με ημέρες και καταγεγραμμένες δεκαδες ή εκατοντάδες. Λειτουργεί με χρονιές και εκτιμώμενες χιλιάδες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2020, 01:19

Ψεκασμένοι αμφισβητίες της γρίπης ενωθείτε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 22 Νοέμ 2020, 01:19

foscilis έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 01:16
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:54
Μιας κ βλέπω συζητάμε ακόμα για τη γρίπη, έχει ξαναγίνει να πεθάνουν Νοέμβρη μήνα 100 άνθρωποι από γρίπη σε μια μερα; :102:
Πρέπει να πάρεις πόσοι πέθαναν μεταξύ 1 Ιανουαρίου και 21 Νοεμβρίου τα τελευταία 5 χρόνια και να διαιρέσεις με το 5. Εχουν πεθάνει περισσότεροι το ίδιο διάστημα; Αυτή είναι μια σωστή ερώτηση που δε θα θολώσει την εικόνα και δε θα σε οδηγήσει να υποτιμήσεις τη γρίπη.

Η γρίπη φίλε μου δεν είναι απλά ένας κοβιντουλης. Δε λειτουργεί με ημέρες και καταγεγραμμένες δεκαδες ή εκατοντάδες. Λειτουργεί με χρονιές και εκτιμώμενες χιλιάδες.

αφηνω αυτο εδω



Εικόνα

για οσους αδυνατουν να διαβασουν
τις τελευταιες 6 7 βδομαδες που εχουν πεθανει καμια 600ρια απο κοβιντ, εχουν μπει σε ΜΕΘ μερικες χιλιαδες και εχουν κολλησει δεκαδες χιλιαδες, ειχαμε ΜΗΔΕΝ σοβαρα κρουσματα απο γριππη.
ΜΗΔΕΝ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Νοέμ 2020, 01:27

hellegennes έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 01:12
Βασικά το 2011 δεν υπήρχαν και άλλες ΜΕΘ. Το σύστημα είχε βαρέσει τιλτ. Απλώς έχει διαγραφεί από την μνήμη όλων. Δεν θα έφταναν βέβαια τις 500+, αλλά θυμήσου ότι ο πολλοί εδώ μέσα υστερίαζαν όταν είχαμε 50 άτομα σε ΜΕΘ.
Εγώ βλέπω λίγο πιο πρακτικά τα πράγματα. Έχουμε πάρει πολλά μέτρα από την Άνοιξη και έχουμε εντείνει τα μέτρα πολύ το τελευταίο διάστημα. Παρόλα αυτά ο κορωνοϊός κοντεύει να γονατίσει το σύστημα. Δεν μπορώ ούτε να διανοηθώ τι θα είχε συμβεί αν συμπεριφερόμασταν όπως άλλες χρονιές γρίπης που ούτε αντισηπτικά βάζαμε, ούτε αποστάσεις κρατούσαμε, ούτε κλάδους τις οικονομίας κλείναμε, ούτε καμιά σπουδαία καμπάνια δεν γινόταν για τέτοια ζητήματα εκτός του εμβολιασμού των ευπαθών. Δηλαδή κάποιος αρκεί να δει την εκτεταμένη ζημιά του Νοεμβρίου για να καταλάβει ότι έχουμε ένα σύνθετο και δύσκολο πρόβλημα. Που κανονικά δεν θα χρειαζόταν ούτε αυτό. Γονάτισαν συστήματα υγείας όλων των προηγμένων χωρών της Ευρώπης την Άνοιξη παρά τα μέτρα. Εκτός και αν συνέβαινε συχνά η μία χώρα να στέλνει ασθενείς γρίπης σε εντατικές άλλης και να μην το μαθαίνουμε.

Και λέω επίσης ότι αν σε 5 ή 10 χρόνια μας βρει ένας ιός γρίπης που δυνητικά θα μπορούσε να προκαλέσει τόσους νεκρούς λόγω έλλειψης θεραπείας ή εμβολίου, θα θεωρήσω πάλι υποχρέωσή μου να συνταχθώ και θα θεωρήσω εξίσου φυσιολογική την λήξη εκτάκτων μέτρων.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28120
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 22 Νοέμ 2020, 01:29

hellegennes έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 01:15
GoBack έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 01:11
Το εμβολιο της γριπης ειναι λιγο τζογος γιατι πρεπει να πετυχουν τους τυπους του ιου που θα επικρατησουν.Δεν προστατευει οσο νομιζουμε.Το 2014-2015 ας πουμε πεσαν εξω παγκοσμιως και θερισε την ανοιξη ο τυπος Β.Εκει οφειλονται και τα τσιμπημενα νουμερα της Ελλαδας τη συγκεκριμενη χρονια.
Υπάρχει όμως βάση πληθυσμού με φυσική ανοσία. Δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με τον κορωνοϊό.

Λογικα πολυ μικρο ποσοστο εχει ανοσια σε επιπεδα που δεν θα τον καταστησουν φορεα.Οι περισσοτεροι απλα την περνανε σε ηπια μορφη.Αυτο ομως δεν προστατευει τις ευπαθεις ομαδες απο το να κολλησουν.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών