Retro gaming

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20884
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Δεκ 2020, 16:50

Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:35
Άσχετο αλλά σχετικό
Τρία παιχνίδια: Grim Fandango, Half life 1, planescape torment.

Γνήσια, στα κουτιά τους, με τα όλα τους, αλλά ανοιγμένα και παιγμένα.
Πόσα θα βγάλω αν τα πουλήσω;
Εξαρτάται από την κατάστασή τους με κυριότερα στοιχεία τα εξής:

1) Λειτουργεί το CD/floppies;
2) Κατάσταση εξωτερικού κουτιού (φαγωμένο, αποχρωματισμένο, συμπιεσμένο, κλπ)
3) Πληρότητα, να περιέχει δηλαδή όλα τα στοιχεία και όταν λέω όλα εννοώ ΟΛΑ, including warranty cards :wink

Αν όλα είναι ιδανικά θα μπορούσες να πιάσεις χοντρικά 50 ευρώ για το καθένα αλλά πολύ σπάνια βλέπω κουτιά σε near mint κατάσταση (breaking point για την τιμή) όταν είναι χρησιμοποιημένα. Πιο ρεαλιστικό σενάριο θα ήταν 30 ευρώ έκαστο.

Για να καταλάβεις την διαφορά, σφραγισμένα θα κόστιζαν:

Planescape Torment - 140$ Πριν 1,5-2 χρόνια έκανε 70-80$ αλλά το διάστημα αυτό πολύ λίγα εμφανίστηκαν για πώληση στο Ebay με αποτέλεσμα ν' ανέβει η τιμή (το τελευταίο πουλήθηκε 215$ σε open auction αλλά αυτό ήταν fluke, έτυχε να υπάρχουν δύο λυσσασμένοι bidders την ίδια στιγμή).

Grim Fandango - 250$

Half Life 1 - 200$

Μην δίνεις βάση στο Ebay χωρίς να ξέρεις γιατί θα παρεξηγήσεις πράγματα, πχ το ότι θα βάλω εγώ για πώληση το Grim Fandango sealed 450$ δεν σημαίνει ότι θα βρεθεί και αγοραστής! Πραγματικό το συγκεκριμένο παράδειγμα, ένας πωλητής το έχει σ' αυτήν την τιμή επί 8 μήνες και δεν το παίρνει κανείς (γιατί είναι υπερτιμημένο).

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38293
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Δεκ 2020, 16:51

Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:15
epal katalipsi hooliganismos έγραψε:
16 Δεκ 2020, 15:57
Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 15:43


Το παλιό hardware θα χρειάζεται και παλιό software (και δεν εννοώ τα προγράμματα, αλλά τα καθεαυτά μέσα αποθήκευσής τους, τα γνήσια παιχνίδια) το οποίο πρέπει να χρυσοπληρώσεις και οι δημιουργοί δεν βγάζουν τίποτα από αυτή την συναλλαγή, μόνο οι συλλέκτες.
ναι αλλά θα εντυπωσιάσεις την 20χρονη ερωμένη σου, που σε θέλει για τα λεφτά σου αισθήματα
Δεν είναι ερωμένη μου, πες στην μάνα σου να σταματήσει να ζηλεύει, δεν πηδάω καμία άλλη με τα λεφτά μου.
Υπ' όψη: μιλάμε για πενταροδεκάρες, αν δεν είχα το κτήμα θα έμπαινα χαλαρά στο bottom 10% των Ελλήνων σε ό,τι αφορά στα χρήματα.
SpoilerShow
Ελπίζω μόνο να μην είναι αιτία για πέρμα.
Πάντως ρε παιδιά πείτε μου: εγώ φταίω;
Ναι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

epal katalipsi hooliganismos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 15 Δεκ 2020, 22:16

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epal katalipsi hooliganismos » 16 Δεκ 2020, 16:51

Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:48
Εσύ είσαι που μπέρδεψες ένα θέμα για παλιά παιχνίδια με το "είμαι μια θλιβερή ύπαρξη που κανείς δεν με κάνει παρέα κι ως τελευταία σανίδα σωτηρίας πριν αποδεχθώ την πλήρη ασημαντότητά μου προσπαθώ να επηρεάσω ζωές παντελώς αγνώστων εκνευρίζοντάς τους".

Ήλπιζες να το κόψω διότι το βλέπεις ως διαφυγόν οικογενειακό εισόδημα; Αμ, δε!
ναι άλλωστε εσύ πληρώνεις; τι σε μέλλει; :102:
όντως καμία χρησιμότητα να εκνευρίζεις παντελώς άγνωστους, χρήσιμο όμως το συμπέρασμα ότι όσοι είναι ψευταράδες/αυταπατώμενοι στα πολιτικά, είναι και χοντρόπετσοι στα συναισθηματικοοικονομικά τους :smt047

epal katalipsi hooliganismos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 15 Δεκ 2020, 22:16

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epal katalipsi hooliganismos » 16 Δεκ 2020, 16:53

εγώ σε αντίθεση με σένα δεν θα βρίσω μάνα, αλλά θα την κριτικάρω ως υγιής πολίτης που δεν σε έχει στείλει ακόμα για αποτοξίνωση :102:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 16 Δεκ 2020, 16:55

Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:48
Στύγιος έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:46
Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:36


Της λείπουν τ' άλλα δύο που έχεις εσύ.
Γεια σου ρε Μπακάλη , με γεια η 5η περσόνα.
Στην δεύτερη είμαι ακόμα.
Γραφικός - βλήμα και καμία άλλη.
Δεν κατάλαβες , τον άλλον, τον από πάνω σου , τον μπουχέσα εννοούσα :lol: . Έχει γαμηθεί ο πούστης ,σε παροξυσμό βρίσκεται :smt005:

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 16 Δεκ 2020, 16:56

epal katalipsi hooliganismos έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:53
εγώ σε αντίθεση με σένα δεν θα βρίσω μάνα, αλλά θα την κριτικάρω ως υγιής πολίτης που δεν σε έχει στείλει ακόμα για αποτοξίνωση :102:
Μάνα όχι, αλλά θα υπονομεύσεις επανειλημμένα μία άγνωστή σου κοπέλα μόνο και μόνο για να την μπεις σε κάποιον τρίτο, διότι μόνο η μητρότητα χρειάζεται σεβασμό.
Παπάρια μέντολες, τελειωμένο τρολάκι είσαι, λίγο πριν συνειδητοποιήσεις την τραγικότητα της ύπαρξής σου.
Άχρηστε.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 16 Δεκ 2020, 16:57

epal katalipsi hooliganismos έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:53
εγώ σε αντίθεση με σένα δεν θα βρίσω μάνα, αλλά θα την κριτικάρω ως υγιής πολίτης που δεν σε έχει στείλει ακόμα για αποτοξίνωση :102:
Μπακάλη , ξουτ ..

Έλα ως μετεμψύχωση με την 6η περσόνα.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 16 Δεκ 2020, 16:58

Στρακαστρουκας έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:49

To 5 ηταν σαφως ενα upgrade προς την σωστη κατευθυνση , που εδωσε φιλι ζωης στην σειρα. Το 3 ειχε το καλυτερο storyline,την καλυτερη μουσικη και την μεγαλυτερη υποστηριξη(βγηκαν πολλα DLC). To 6 και το 7 ηταν χαλια
Αν κοιτάξω κάποιο θα είναι πρώτα το 4ο. Τα 3d γραφικά ψιλο χαλάνε την αισθητική της σειράς imo.
Μουσική γαμάτη είχε και το 2ο. Δεν το έχω παίξει αλλά έχω ακούσει τα soundtracks. Αλλά και στο
5ο ο Paul Romero είναι ο βασικός συνθέτης, έτσι νομίζω τουλάχιστον.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

epal katalipsi hooliganismos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 15 Δεκ 2020, 22:16

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epal katalipsi hooliganismos » 16 Δεκ 2020, 16:58

Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:56
epal katalipsi hooliganismos έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:53
εγώ σε αντίθεση με σένα δεν θα βρίσω μάνα, αλλά θα την κριτικάρω ως υγιής πολίτης που δεν σε έχει στείλει ακόμα για αποτοξίνωση :102:
Μάνα όχι, αλλά θα υπονομεύσεις επανειλημμένα μία άγνωστή σου κοπέλα μόνο και μόνο για να την μπεις σε κάποιον τρίτο, διότι μόνο η μητρότητα χρειάζεται σεβασμό.
Παπάρια μέντολες, τελειωμένο τρολάκι είσαι, λίγο πριν συνειδητοποιήσεις την τραγικότητα της ύπαρξής σου.
Άχρηστε.
ουδέποτε υπονόμευσα καμία κοπέλα, τις δικές σου προθέσεις σχολιάζω γεροσάτυρε
ακόμα και να υποκύψει, είναι θύμα, αλλά αληθινό θύμα, όχι τύπου θύμα η εργατική τάξη μπλα μπλα.....

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20884
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Δεκ 2020, 16:58

Null έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:44
Green Dragon έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:38
Null έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:33
ΠΑΙ - ΧΝΙ - ΔΑ - ΡΑ στο pc

Εικόνα
Green Dragon, το λιγουρεύεσαι;
Παρατηρώ ότι με έκανες upgrade σε Gold Dragon :)

Τα Heroes of Might & Magic τα έχω λιώσει, μιλάμε για έπη και μάλιστα με ένα εντελώς δικό τους στυλ strategy (πρόγονος το King's Bounty). Ειδικά το 2ο είναι το αγαπημένο μου αν και αντικειμενικά το καλύτερο είναι το 5. Τα δύο τελευταία ήταν απογοήτευση, ειδικά το 7 που κυκλοφόρησε ημιτέλες.
Ρε τύπε, παίρνεις τους ελφάδες, τα στρουμφς και τις νεράιδες; :011:

Έχω να παίξω χρόνιαααα. Μόνο το 3 είχα, το οποιο λένε είναι και το καλύτερο της σειράς. Μετά τα γαμάτα βιντεάκια του SsethTzeentach
θέλω να το ξανα επισκεφτώ και να κοιτάξω και τα 4,5. Το 5ο το καλύτερο; Αιρετική άποψη. Οι περισσότεροι το θεωρούν απλά οκ. Τα
μεταγενέστερα δεν αρέσουν σε κανέναν.
Παρά το avatar μου στο phorum, το καλύτερο παιχνίδι είναι το 5ο της σειράς, έχει τεράστιο στρατηγικό βάθος. Το 3ο είναι ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, εννοείται το έχω λιώσει όπως και τα υπόλοιπα μέχρι το 5ο. Υστερεί στο ότι υπάρχει μεγάλος βαθμός ομοιομορφίας μεταξύ των διαφόρων factions, κάτι που δεν ήταν ποτέ σήμα κατατεθέν της σειράς (τα Heroes of Might & Magic είναι φτιαγμένα να είναι imba :003: αν και στο 4 το παράκαναν - αυτό ήταν το βασικό του drawback).

Στο 3ο πιο πολύ μου άρεσε ο Wizard (Academy) αλλά έχω παίξει με τους πάντες (αγαπημένοι Wizard, Inferno, Rampart, Swamp). Στα υπόλοιπα πάντα αγαπούσα Warlock (Dungeon). To 3 είναι το μόνο στο οποίο δεν είχα κάποια πρεμούρα με τους δράκους, στα υπόλοιπα εστίαζα σε δρακο-factions :D

Τα έχω κάνει όλα reverse engineering!

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20884
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Δεκ 2020, 17:00

Μπορείτε να σταματήσετε ρε παιδιά;

Δεν είναι νήμα για ξεκατίνιασμα αυτό.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 16 Δεκ 2020, 17:02

epal katalipsi hooliganismos έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:58
Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:56
epal katalipsi hooliganismos έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:53
εγώ σε αντίθεση με σένα δεν θα βρίσω μάνα, αλλά θα την κριτικάρω ως υγιής πολίτης που δεν σε έχει στείλει ακόμα για αποτοξίνωση :102:
Μάνα όχι, αλλά θα υπονομεύσεις επανειλημμένα μία άγνωστή σου κοπέλα μόνο και μόνο για να την μπεις σε κάποιον τρίτο, διότι μόνο η μητρότητα χρειάζεται σεβασμό.
Παπάρια μέντολες, τελειωμένο τρολάκι είσαι, λίγο πριν συνειδητοποιήσεις την τραγικότητα της ύπαρξής σου.
Άχρηστε.
ουδέποτε υπονόμευσα καμία κοπέλα, τις δικές σου προθέσεις σχολιάζω γεροσάτυρε
ακόμα και να υποκύψει, είναι θύμα, αλλά αληθινό θύμα, όχι τύπου θύμα η εργατική τάξη μπλα μπλα.....
Είπες ότι είναι ερωμένη μου (που δεν είναι) για τα φράγκα μου (που ούτε αυτά είναι). Αυτή είναι που υπονομεύεις και τα υπόλοιπα τα αυτοσχεδιάζεις στον δρόμο.
Τελειωμένο τρολάκι.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 16 Δεκ 2020, 17:03

Green Dragon έγραψε:
16 Δεκ 2020, 17:00
Μπορείτε να σταματήσετε ρε παιδιά;

Δεν είναι νήμα για ξεκατίνιασμα αυτό.
Κοίτα, αυτά που λέει δεν μπορώ να τα αφήσω αναπάντητα, αλλά αν κάποιος μας έκανε αναφορά και καθάριζε το νήμα θα έλεγα "γεια στα χέρια του".
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20884
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Δεκ 2020, 17:07

Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 17:03
Green Dragon έγραψε:
16 Δεκ 2020, 17:00
Μπορείτε να σταματήσετε ρε παιδιά;

Δεν είναι νήμα για ξεκατίνιασμα αυτό.
Κοίτα, αυτά που λέει δεν μπορώ να τα αφήσω αναπάντητα, αλλά αν κάποιος μας έκανε αναφορά και καθάριζε το νήμα θα έλεγα "γεια στα χέρια του".
Κρίμα πάντως, φαίνεται να ήρθε με σκοπό την μανούρα, δεν ξέρω.

Θα βοηθούσα αλλά δεν κάνω ποτέ αναφορές εκτός από το ατελείωτο και στοχευμένο σπάμινγκ, σαν τον βλάκα που μπαίνει μια φορά τον μήνα με νέο ψευδώνυμο και γράφει την ίδια μπούρδα σε 300 διαφορετικά νήματα. Μπήκε και σήμερα το πρωί :)

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 16 Δεκ 2020, 17:09

Green Dragon έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:58

Παρά το avatar μου στο phorum, το καλύτερο παιχνίδι είναι το 5ο της σειράς, έχει τεράστιο στρατηγικό βάθος. Το 3ο είναι ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, εννοείται το έχω λιώσει όπως και τα υπόλοιπα μέχρι το 5ο. Υστερεί στο ότι υπάρχει μεγάλος βαθμός ομοιομορφίας μεταξύ των διαφόρων factions, κάτι που δεν ήταν ποτέ σήμα κατατεθέν της σειράς (τα Heroes of Might & Magic είναι φτιαγμένα να είναι imba :003: αν και στο 4 το παράκαναν - αυτό ήταν το βασικό του drawback).

Στο 3ο πιο πολύ μου άρεσε ο Wizard (Academy) αλλά έχω παίξει με τους πάντες (αγαπημένοι Wizard, Inferno, Rampart, Swamp). Στα υπόλοιπα πάντα αγαπούσα Warlock (Dungeon). To 3 είναι το μόνο στο οποίο δεν είχα κάποια πρεμούρα με τους δράκους, στα υπόλοιπα εστίαζα σε δρακο-factions :D

Τα έχω κάνει όλα reverse engineering!
Εγώ σαν νεανίας τότες (13;), δεν καταλάβαινα και πολλά από στρατηγικές. Οπότε θέλω να ξανά ασχοληθώ, με άλλο μάτι αυτήν την φορά.
Rampart δεν έπαιζα με τίποτα. Dungeon, Conflux, Academy, Inferno. Και τους σκελετούς βαριόμουν. Το academy το ξέσκισαν
στο 5ο, από τα χιόνια το έκαναν φάση Σαουδική Αραβία. Μαλακία. Αυτό με το reverse enginnering δεν το 'πιασα, για εξήγα.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών