Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 18 Δεκ 2020, 17:32

gassim έγραψε:
18 Δεκ 2020, 17:26
Στύγιος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 16:31
gassim έγραψε:
18 Δεκ 2020, 12:03
Εγω εργαζόμουν προ αμνημονεύτων χρόνων στον πρόγονο του public, multirama. Όλα τα στελέχη και οι υπάλληλοι μεταφέρθηκαν ως είχαν στο public όταν τα multirama εκλεισαν. Βέβαια έχουν περάσει κοντά 20 χρόνια οπότε σίγουρα τα πράγματα θα έχουν αλλάξει απο τότε. Η δουλειά ήταν δύσκολη μεν, αλλα ποτέ δεν υπερβήκαμε τις 40 ώρες την εβδομάδα. Τις γιορτές που δουλεύαμε συνεχόμενο ωράριο και κάναμε υπερωρίες τις πληρωνόμασταν κανονικά. Υπήρχε μια πίεση για τους στόχους αλλα ήταν με την μορφή μπόνους ως κίνητρο. Σε γενικές γραμμές οι δυσκολίες ήταν οι αναμενόμενες απο την φύση της εργασίας και τίποτα παραπάνω, πολλές ώρες ορθοστασία, περίεργοι πελάτες κτλ.

Για τα τζάμπο τώρα, αυτά που ακούγονται απο εδω κι απο εκεί εμπεριέχουν μεγάλες δόσεις μύθου. Ο Βακάκης είναι πολύ πιεστικός και πρήζει αρχίδια αλλά αυτό αφορά κυρίως τους άμεσους συνεργάτες του και όχι τον κάθε υπάλληλο καταστήματος που θα τον δει μια φορά τον χρόνο και αν. Οι μισθοί είναι οι βασικοί για τους απλούς υπαλλήλους στα καταστήματα (δεν υπάρχει βασικός 178 ευρώ για οκτάωρο) αλλά ανεβαίνουν ΠΑΡΑ πολύ για τους υπεύθυνους, τμηματάρχες και πάνω. Όταν λέμε πάρα πολύ εννοούμε οτι μπορεί ενας υπεύθυνος κασταστήματος να καθαρίζει περισσότερα απο νευροχειρουργό, βέβαια απ ότι έχω καταλάβει αυτό γίνεται με πάρα πολύ πρήξιμο και πίεση που όπως είναι λογικό δεν έχει αυτός που βάζει προιόντα στα ράφια.
...και πούτσες μπλε.
γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο ή απλά δεν σου γεμίζει το μάτι η εταιρεία;
Μη σου πω και περισσότερα από Πρόεδρο Δημοκρατίας :003:

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 18 Δεκ 2020, 17:34

Στύγιος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 17:32
gassim έγραψε:
18 Δεκ 2020, 17:26
Στύγιος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 16:31


...και πούτσες μπλε.
γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο ή απλά δεν σου γεμίζει το μάτι η εταιρεία;
Μη σου πω και περισσότερα από Πρόεδρο Δημοκρατίας :003:
νευροχειρουργό στην Κούβα εννοουσα.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Δεκ 2020, 17:34

Ασέβαστος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 11:50
Juno έγραψε:
17 Δεκ 2020, 20:47
kaltsopedilos έγραψε:
17 Δεκ 2020, 20:36
Ψευδης τιτλος.
Μιλαμε για ασυλληπτη λασπη κατα του Βακακη
Η προταση που αναφερει το link του op αφορα 7ημερη 12ωρη λειτουργια των καταστηματων και οχι 7ημερη 12ωρη εργασια
Προφανως ο βλαξ που το εγραψε νομιζει οτι στα καταστηματα που ειναι ανοιχτα 24 ωρες την ημερα σε 7ημερη βαση οτι οι υπαλληλοι ειναι για ολη τους την ζωη στην δουλεια.

Αρρωστα ξεφτιλικια
Δηλαδή ο Βακάκης θα προσλάβει περισσότερο κόσμο για να καλύψει όλες τις ώρες! :str8jack::str8jack::str8jack:

Έχω ξαναπεί τη περίπτωση για σύζυγο τριτεκνου συναδέλφου που εργαζόταν εκεί με ημιαπασχόληση που πάντα όμως έπιανε το 8άωρο αν ήταν τυχερή και μισθό 178 ευρώ. Ο συνάδελφος ήταν με αντικαταθλιπτικά.
Και ειδικά αυτός έκλεισε την ιστοσελίδα γιατί οι παραγγελίες ήταν τόσο πολλές που δεν μπορεί πλέον να καλύψει άλλες. Τι είναι αυτή η κλάψα για τον τζίρο;
απο τα κομμουνια το περιμενα να λενε τοσο χοντρες ανοησιες. απο εσενα περιμενα κατι ελαφρως καλυτερο.
Ασέβαστος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 11:58
Belisarius έγραψε:
17 Δεκ 2020, 21:40
Juno έγραψε:
17 Δεκ 2020, 20:47
Έχω ξαναπεί τη περίπτωση για σύζυγο τριτεκνου συναδέλφου που εργαζόταν εκεί με ημιαπασχόληση που πάντα όμως έπιανε το 8άωρο αν ήταν τυχερή και μισθό 178 ευρώ.

Εικόνα
ακριβως ετσι.
Απάντησα λίγο πιο κάτω. Αυτό δεν το είδες;
Juno έγραψε:
17 Δεκ 2020, 21:47
Belisarius έγραψε:
17 Δεκ 2020, 21:40
Juno έγραψε:
17 Δεκ 2020, 20:47
Έχω ξαναπεί τη περίπτωση για σύζυγο τριτεκνου συναδέλφου που εργαζόταν εκεί με ημιαπασχόληση που πάντα όμως έπιανε το 8άωρο αν ήταν τυχερή και μισθό 178 ευρώ.

Εικόνα

Λέω ό,τι μάθαμε από γονέα του ζεύγους γιατί ο άνθρωπος έμεινε και μέσα σε κλινική, αυτό το πιστοποιώ. Όπως και ότι δεν ήταν καλά πριν από αυτό.
Να είχε διανθίσει το πόσες ώρες εργάζεται η σύζυγος, ίσως. Αλλά ο μισθός δεν ήταν καν στρογγυλεμένος.
:102:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 18 Δεκ 2020, 17:36

gassim έγραψε:
18 Δεκ 2020, 17:34
Στύγιος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 17:32
gassim έγραψε:
18 Δεκ 2020, 17:26


γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο ή απλά δεν σου γεμίζει το μάτι η εταιρεία;
Μη σου πω και περισσότερα από Πρόεδρο Δημοκρατίας :003:
νευροχειρουργό στην Κούβα εννοουσα.
Μπες στην ουρά για εμβόλιο.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 18 Δεκ 2020, 17:36

Τελεια εγω λέω 5χιλιαρο plus και ο άλλος λέει 178 ευρώ.
Ε κάπου εκει ανάμεσα κρύβεται η αλήθεια

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 18 Δεκ 2020, 17:39

Ο Βακάκης έκανε κάνα μνημόσυνο στο γιο του;

ΣΣ: 15 χρόνια εγώ τελώ στον μακαρίτη αδερφό μου.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Δεκ 2020, 17:45

Επίσης πιστοποιώ την επιθετική πολιτική όσον αφορά τις επιστροφές: συγκεκριμένες μέρες και ώρες ανά κατηγορία ειδών ώστε να σε αποθαρρύνουν να επιστρέψεις αυτό που αγόρασες. Είχα πάει με φίλη μου που ήθελε να επιστρέψει κάτι βλακείες που πήρε. Εγώ ήξερα τι παίζει και πήγα για πλάκα. Αυτή δεν ήξερε.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 18 Δεκ 2020, 18:22

Juno έγραψε:
18 Δεκ 2020, 17:45
Επίσης πιστοποιώ την επιθετική πολιτική όσον αφορά τις επιστροφές: συγκεκριμένες μέρες και ώρες ανά κατηγορία ειδών ώστε να σε αποθαρρύνουν να επιστρέψεις αυτό που αγόρασες. Είχα πάει με φίλη μου που ήθελε να επιστρέψει κάτι βλακείες που πήρε. Εγώ ήξερα τι παίζει και πήγα για πλάκα. Αυτή δεν ήξερε.
Εδώ θα δώσω συγχαρητήρια στο jumbo. Να μάθει η φίλη σου να μην αγοράζει βλακείες και μετά να ζαλίζει τα ούμπαλα του προσωπικού με επιστροφές.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 18 Δεκ 2020, 18:32

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
18 Δεκ 2020, 13:45
Εγώ πάλι θα πρότεινα το κλείσιμο των πολυεθνικών καταστημάτων . Πρόσληψη των υπαλλήλων τους από ντόπιες αλυσίδες και μικρά καταστήματα , τα οποία θα δουν τεράστια αύξηση των εσόδων τους . Έτσι θα μπορέσει ο μικρομεσαίος επιχειρηματίας να κάνει λεφτά . Που θα τα καταναλώσει / επενδύσει στην Ελλάδα , όχι σε τράπεζες του εξωτερικού .
Θεωρώ ότι εταιρείες κολοσσοί στο παρελθόν όπως η Παυλίδης , ΙΟΝ , ΜΕΤΑΞΑ κλπ που πουλήθηκαν σε ξένα χέρια διέπραξαν τραγικά σφάλματα . Καλύτερα μα τις εξαγόραζε το δημόσιο . Με την πολιτική των επενδύσεων , μετατρέπουμε τον μέσο Έλληνα πολίτη από άρχοντα στον τόπο του σε μισθωμένο έναντι χαμηλού αντιτίμου μεροκαματιάρη των επενδυτών .
Η ΙΟΝ δεν εχει πουληθεί. Ακόμα ελληνικη ειναι
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Δεκ 2020, 21:55

Belisarius έγραψε:
18 Δεκ 2020, 18:22
Juno έγραψε:
18 Δεκ 2020, 17:45
Επίσης πιστοποιώ την επιθετική πολιτική όσον αφορά τις επιστροφές: συγκεκριμένες μέρες και ώρες ανά κατηγορία ειδών ώστε να σε αποθαρρύνουν να επιστρέψεις αυτό που αγόρασες. Είχα πάει με φίλη μου που ήθελε να επιστρέψει κάτι βλακείες που πήρε. Εγώ ήξερα τι παίζει και πήγα για πλάκα. Αυτή δεν ήξερε.
Εδώ θα δώσω συγχαρητήρια στο jumbo. Να μάθει η φίλη σου να μην αγοράζει βλακείες και μετά να ζαλίζει τα ούμπαλα του προσωπικού με επιστροφές.
Δηλαδή αν διαλυθεί σε κομμάτια μόλις το ανοίξεις, δεν πρέπει να μπορείς να το επιστρέψεις; Τι είναι ο Βακάκης, δεν κατάλαβα.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 18 Δεκ 2020, 22:05

Κάθε φτωχομπινες νεοδημοκράτης που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να δουλεύει +4 ώρες
υπερωρία τη μέρα και τα λεφτά να τα δίνει στο αφεντικο του.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
kaltsopedilos
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 19:05
Phorum.gr user: kaltsopedilos

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kaltsopedilos » 18 Δεκ 2020, 22:09

Στύγιος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 17:39
Ο Βακάκης έκανε κάνα μνημόσυνο στο γιο του;

ΣΣ: 15 χρόνια εγώ τελώ στον μακαρίτη αδερφό μου.
Γιατι αμα δεν εκανε τραβας κανα ζορι;

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 18 Δεκ 2020, 23:02

Επταήμερη εργασία και 12ωρο θέλει ο ιδιοκτήτης των Jumbo

Jumbo: Επταήμερη εργασία και 12ωρο θέλει ο ιδιοκτήτης Α. Βακάκης


Προς τιμην του σαν πραγματικος καπιταληστης ο Βακακης ΔΕΝ δηλωσε (τουλαχιστον ακομα) οτι παρερμηνευτηκαν οι δηλωσεις του σαν αλλος Κουλης.

Καθόλου “τυχαία” η δήλωση του “Μr Jumbo” για 7ήμερη εργασία και 12ωρο!

Ετσι, τα …πλάνα των μεγάλων εμπορικών αλυσίδων και των πολυκαταστημάτων περιλαμβάνουν δουλειά μέχρι τελικής πτώσεως για τους εμποροϋπαλλήλους που θα παραμείνουν ή θα επιστρέψουν στα πόστα τους, συνέχεια στην εντατικοποίηση και στην έκθεση της υγείας τους στον κίνδυνο της πανδημίας, εντείνοντας ταυτόχρονα τα αδιέξοδα που βιώνουν οι αυτοαπασχολούμενοι και μικροί έμποροι.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 19 Δεκ 2020, 01:23

Beria έγραψε:
18 Δεκ 2020, 18:32
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
18 Δεκ 2020, 13:45
Εγώ πάλι θα πρότεινα το κλείσιμο των πολυεθνικών καταστημάτων . Πρόσληψη των υπαλλήλων τους από ντόπιες αλυσίδες και μικρά καταστήματα , τα οποία θα δουν τεράστια αύξηση των εσόδων τους . Έτσι θα μπορέσει ο μικρομεσαίος επιχειρηματίας να κάνει λεφτά . Που θα τα καταναλώσει / επενδύσει στην Ελλάδα , όχι σε τράπεζες του εξωτερικού .
Θεωρώ ότι εταιρείες κολοσσοί στο παρελθόν όπως η Παυλίδης , ΙΟΝ , ΜΕΤΑΞΑ κλπ που πουλήθηκαν σε ξένα χέρια διέπραξαν τραγικά σφάλματα . Καλύτερα μα τις εξαγόραζε το δημόσιο . Με την πολιτική των επενδύσεων , μετατρέπουμε τον μέσο Έλληνα πολίτη από άρχοντα στον τόπο του σε μισθωμένο έναντι χαμηλού αντιτίμου μεροκαματιάρη των επενδυτών .
Η ΙΟΝ δεν εχει πουληθεί. Ακόμα ελληνικη ειναι
Δεν το γνώριζα , μπράβο .

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πρόταση Βακάκη (JUMBO) για εργασία: 7 ημέρες την εβδομάδα και 12 ώρες ημερησίως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Δεκ 2020, 08:48

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
18 Δεκ 2020, 13:35
Εγώ θέλω να είμαι ειλικρινής και δίκαιος.

Όταν είχα βρεθεί για συνέντευξη στο Jumbo στο Εκπτωτικό χωρίό μου είχαν πει ότι δεν κάνουν υπερωρίες. Απαγορεύονται οι υπερωρίες ήταν η έκφραση της υπεύθυνης. Εννοώντας ότι το απαγορεύει η εταιρική πολιτική.

Η γνώμη μου, ωστόσο, είναι ότι ο άμεσος στόχος αυτής της πρότασης δεν είναι η αύξηση των εργατοωρών σε πρώτη φάση, αλλά στόχος είναι τα μικρά και μεσαία καταστήματα, τα οποία δεν θα μπορέσουν να ανταποκριθούν μέσα σ'ένα τέτοιο ανταγωνιστικό πλαίσιο.
σωστο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών